rak wil definitief af |an Koerden-vraagstuk herkiezingen in ndia opgesch ort Sowjet-Unie en Turkije zullen vriendschapsverdrag sluiten HsxHii bezoekt sjah van Perzië Portugees korvet naar Oost-Timor Mogelijk openbaar debat in Argentinië over Peron !^rie geestelijken Z.-Korea in hoger veroordeeld Drie vrijgelaten Russen uit China in Moskou aangekomen |eportatie van tienduizenden als 'Endlösung' 5DAG 30 DECEMBER 1975 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 aajw DELHI (Reuter, UPI, AP) De regerende Congrespartij •{cn premier Indira Gandhi in India heeft gisteren besloten de 'et lementsverkiezingen, die in maart van het volgend jaar ge ilden zouden worden, met minstens een jaar uit te stellen. en ids het landelijke partijcongres dat zie eren dn een dorpje bij de hoofd- van de deelstaat Pundjaab, ■wetndlgarh, weid geopend, werd >ffi gedeeld dat de zittingsperiode de Lok Sabha (tweede kamer) het federale parlement, met jaar zou worden verlengd, besluit moet nog goedgekeurd door het Indiase parlement, aangezien de Congrespartij premier Gandhi in beide ka- ^Ofs over een tweederde meerder - beschiikt, staat goedkeuring al vast. besluit om de verkiezingen uit houdt verband met het al genomen besluit de noodtoe- voor India te handhaven. Op van de noodtoestand staat de Een rechtbank in hoofdstad Seoel in hoger beroep de bevestigd van drie arlteetantse pastores. Twee van Cho Seung-Huyk en Kwon werden vrijgelaten, om- straftijd er op zat. De dominee. Park Hyung-Ku, zich nog in de gevangenis, de tien maanden waartoe hij veroordeeld, moet hij ei nog uitzitten. Indiase grondwet verlenging van de zittingsperiode van het Indiase par lement toe. Krachtens de noodtoe stand zijn de burgerlijke vrijheden opgeschort, oppositieleiders gearres teerd en is censuur op de pers ingesteld. Het Is sinds de onafhan kelijkheid in 1947 nog nooit voor gekomen dat nationale verkiezin gen zijn uitgesteld. Het besluit tot uitstel van de ver kiezingen kwam niet geheel als een verrassing. Premier Gandhi en haar ministers hebben bij meer dan een gelegenheid gezinspeeld op deze mogelijkheid. Het landelijke partij congres gaf als reden voor het uit stel op dat het proces van he£ evenwichtig maken van de econo mische en politieke toestand niet moet worden onderbroken. Toch lijkt het besluit tot uitstel van de verkiezingen op het laatste ogenblik te zijn genomen. In de politieke resolutie die eerder werd gepubliceerd werd er nog niets over gezegd. Maar toen de resolutie gis termorgen werd uitgedeeld aan de Con gresgangèrs bevatte de herziene tekst een clausule waarin werd aangedrongen op' verlenging van de huidige vijf-Jaren termijn van het parlement met 12 maanden. Het parlement in New Delhi komt op 5 januari bijeen voor zijn twee de vergadering sinds de noodtoe stand zes maanden geleden werd afgekondigd. In normale omstan digheden zou dit de slotzitting van de tweede kamer zijn voor de ver kiezingen. Maar na de afkondiging van de noodtoestand is er niet veel normaal meer in India. De voorzitter van de regerende Indiase Congrespartij wordt naar het partijcongres gedrage.n. ANKARA, MOSKOU (Reuter, UPI, AP) De Sowjet-Unie en Turkije hebben besloten binnenkort een verdrag van vriendschap, samenwerking en economische betrekkingen te zullen sluiten. Dit als resultaat van het bezoek van de Sowjet-premier Kosygin aan Ankara. Het besluit werd bekendgemaakt in een gezamenlijk com muniqué van de premiers Kosygin en Demirel en ook het officiële Russische persbureau Tass maakte er gewag van. in Libanon na dagen rust weer opgelaaid IHERAN (Reüter, AP) Twee jaar nadat de betrekkingen tus- t a het socialistische, tot voor kort zéér pro-Russische Syriq en het oit o-westerse keizerrijk Perzië werden hersteld is de Syrische pre- ej lent Hafez Assad op bezoek bij de sjah van Perzië. zal) meer hulp geven aan in het land helpen bij de van de pas ontdekte Syrië wil lid wor- van de organisatie van oiliele- landen (OPEC). Twee jaar veroordeelde Syrië het re- van de sjah nog a>ls het meest in het Midden-Oosten het een steunpilaar Israël. Thans streeft de sjah een verbetering van de be trekkingen met de Arabische lan den. Hij toonde sympathie voor de Palestijnse zaak, zond een detache-i ment ter versterking van de Syri sche troepen op de hoogvlakte van Golan en riep op tot een islamitische topbijeenkomst om een uitweg te vinden voor de burgeroorlog in Li banon. In het door de strijd tussen rechtse christenen en linkse moslems ver scheurd Libanon werd de betrekke? sjah samen met Assad. lijke rust van de afgelopen dagen verstoord toen op verschillende plaatsen in de stad vuurgevechten uitbraken. Huieen werden met machinegewe ren in brand geschoten en er wer den verschillende bomontploffingen gehoord. Na de eerste schoten rep ten christelijke en islamitische mi litanten zich weer naar de barica- den. waar mee het werk van de bestandscommissie weer vergeefs lijkt. Winkels die voor het eerst, sinds weken gistermorgen weer open waren gegaan sloten ijlings Aan de Libanees-Israëlische grens deed zich gisteren een incident voor. Arabische schutters vuurden op doelen in Israël vapuit, een rij dende auto. W aarnemingspost Israël en Egypte hebben hun ge schil uit de weg geruimd over de bouw van een Egyptische waarne mingsstation in de Sinai. Egypti sche technici zullen binnen twee dagen beginnen met de bouw van de elektronische waarnemingspost Egyptische en Israëlische officieren waren onder léiding van de Finse commandant van de VN-troepen, generaal Ensro Siilasvuo. bij post 512 te Baluza in de Sinai bijeenge komen om te trachten het geschil op te lossen. De bijzonderheden over de overeenkomst zijn niet be kendgemaakt. Het geschil ging over de grootte en plaats van de post. Egypte wilde de post in de Giddi- Volgens sommige waarnemers heeft de Sowjet-Unie hiermee een poli tiek en economisch hruggehoofd in Turkije gevestigd. Tuiüdje is de meest oostelijke bondgenoot van de NAVO. maar ds zeer teleurgesteld door het Amerikaanse wapenem bargo dat werd ingesteld na de Turkse invasie op Cyprus. Turkije is bijna tien jaar één van de NA- VO-landen geweest die het meest tegen de Sowjet-Upie gekant wal ren. Tot dusver heeft het land geen politieke banden met het Kremlin willen hebben uit vrees door deze historische vijand te zullen worden overheerst. De Turken zijn echter zeer teleurgesteld over het uitblij ven van steun van het westen in de kwestie Cyprus en het embargo van het Amerikaanse Congres op wa- penieveramtdes, ondanks het feit dat dit gedeeltelijk ds opgegeven. Evenwicht Westerse diplomaten in Ankara zel den dat de Turkse regering nog steeds anti-communistisch is en in de NAVO wil blijven, maar probeert tot een evenwicht te komen wat betreft de nieuwe politieke banden met de Sowjet-Unie en haarbe hoefte aan financiële steun van dit land. In het gezamenlijke communiqué •heet het dat 'beide partijen zijn overeengekomen een politiek docu ment op te stellen inzake vriend schappelijke betrekkingen en sa menwerking dat op een bijeen komst op hoog niveau in de nabije toekomst tussen Turkije en de Sowjet-Unie zal worden onderte kend'. Deze overéénkomst zou de eerste van deze soort zijn die Turkije met een communistisch land sluit. Waarnemers wijzen erop dat het echter niet het niet-aanvalsverdrag is geworden waar de Russen op hadden aangedrongen. Het commu nique geeft geen bijzonderheden - over de voorgenomen overeen komst. die voor velen in Ankara als een verrassing is gekomen. De Sowjet-Unie heeft Turkije de afgelopen acht jaar meer dan een miljard dollar steun verleend en Moskou is hiermee een van de grootste geldschieters van Turkije. In het communiqué staat dat beide partijen nu hebben vastgesteld dat de economische samenwerking uit gebreider is geworden. Kosygin en Demirel verklaarden dat zij zullen trachten de betrekkingen tussen belde landen verder te versterken en uit te breiden. De betrekkingen tussen beide lan den zijn eeuwenlang vijandig ge weest. Zo zijn veel Turken de ge- biedsaanspraken van Stalin na de Tweede Wereldoorlog nog niet ver geten. Kosygin had, voordat hij Ankara verliet nog een gesprek met de leider van de socdaal-democratische oppositie in Turkije, Buient Eoevit. Deze zei na afloop dat hij de in druk had dat Kosygin zeer tevreden was over zijn bezoek aan Turkije. MOSKOU, PEKING (Reuter. UPI. AFP) De bemanningsleden van de Russische helikopter, die in maart 1974 onder slechte weersom standigheden in het Russisch-Chl- nese grensgebied verdwaalde en tenslotte in China landde, zijn gis teren in Moskou teruggekeerd. Dit heeft het officiële Russische pers bureau Tas6 bekendgemaakt. De drie bemanningsleden zijn ruim anderhalf jaar ln China vastgehou den. China deelde vorige week mee dat een onderzoek heeft aange toond dat de helikopter per ongeluk op Chinees grondgebied was te rechtgekomen. Volgens de oor spronkelijke Chinese lezing was de helikopter in maart vorig jaar diep in de provincie Singkiang geland, ln de streek waar de terreinen voor kernproeven van Lop Nor liggen. DARWIN, JAKARTA (Reuter, UPI, AP) Portugal stuurt een marine-korvet naar de Oost-Timorese wateren om aan te geven dat Portugal nog steeds de soevereine macht in het gebied is, zo heeft een Portugese woordvoerder gisteren in de Australische stad Darwin bekendgemaakt. Het korvet vertrekt, woensdag. 'WIJ willen laten zien dat wij er ook nog zijn, hoewel we er geen land' meer schijnen te hebben', aldus de woordvoerder, die tot een vredes missie behoort die door de regering ln Lissabon In Darwin is geïnstal leerd sinds op 11 augustus de bur geroorlog op Oost-Timor begon. Uit de hoofdstad Dili op de voor malige Portugese kolonie is verno men dat de Indonesische vlag is gehesen op het eiland Atauro, waar nog steeds een klein Portugees gar nizoen aanwezig is. Australië heeft gisteren aan Indo nesië gevraagd hervatting van de humanitaire hulp aan Oost-Tiimor toe te staan en een waarnemer van de Verenigde Naties toe te laten 'zonder uitstel of getalm'. Minister van buitenlandse zaken Andrew Pea cock zei dat zijn regering al ver schillende malen bij Jakarta had aangedrongen om het internationa le rode kruis hun werk op Oost- Timor te laten hervatten. Op de berichten dat op het eiland op nieuw wordt gevochten tussen sol daten van het bevrijdingsfront Fre tilin en Indonesische troepen, zei Peacock, dat de Australische rege ring Indonesië had laten weten ge kant te zijn tegen gebruik van geweld op Oost-Tintori De Indonesische minister van bui tenlandse zaken Adam Malik heeft gisteren de berichten als zouden Indonesische vrijwilligers een groot offensief op Oost-Timor hebben in gezet. betiteld als 'schaamteloze leugens'. Volgens Malik zijn er van de Indonesische vrijwilligers gedu rende de gevechten van de afgelo pen weken ongeveer honderd ge sneuveld. De minister zei dat hij in de eerste week van januari een bezoek aan Oost-Timor zal brengen op uitnodiging van president Ar- noldo dos Reis Araujo, van de voorlopige regering, die door de pro-Indonesische groeperingen op het eiland gevormd is. Malik zei dat hij vergezeld zou worden door bui tenlandse journalisten. Volgens hem is er een jaar voor nodig om op Oost-Timor een volksraadple- Adam Malik ging 'of een ander soort uitdruk king van de volkswil' te organise ren. Vermist Het Fretilin heeft in een boodschap aan Australië laten weten dat de enige westerse journalist die op Oost-Timor verbleef wordt vermist. In oktober zijn al vijf Australische televisie journalisten op Oost-Timor gedood bij gevechten in de buurt van de grens met Indonesisch Ti mor. De leider van het Fretilin, Rogerio Ti ago de Fatima Lobe to, heeft gis teren een onderhoud gehad met de Chinese vice-premier Han Nien- lung, zo heeft het persbureau Nieuw China bekendgemaakt. Er werden geen details over de bespreingen gegeven. BUENOS AIRES (Reuter, AP) Het Peronistische parlementslid Alfredo Rodrigues heeft gezegd dat zijn partij een procedure om de Argentijnse president mevrouw Isabel Peron af te zetten uiter aard zal tegenhouden. Maar hij sloot niet uit dat de Peronisten in het parlement een openbaar debat zullen aangaan over de positie van mevrouw Peron. Waarnemers menen dat deze door een dergelijk debat nog zwakker komt te staan. Twaalf parlements leden hadden om een afzettings procedure tegen mevrouw Peron gevraagd. Zij beschuldigen haar van corruptie, slecht bestuur en onvermogen. Ook zou mevrouw Pe ron een parlementair onderzoek naar corruptie praktijken van haarzelf en de voormalige ministers van sociale zaken tegenhouden. Aanvankelijk had de presidente een dergelijk onderzoek Inderdaad ge weigerd, maar zaterdag keerde zij op haar schreden terug en riep de ambtenaren van het ministerie op aan een onderzoek naar de corrup tie mee te werken. De voormalige minister van sociale zaken Rodolfo Robailios is inmiddels gearresteerd. De corruptie zou al onder zijn voorganger. Lopez Rega, zijn be gonnen. Deze heeft echter laten weten niet voor het hof te kunnen verschijnen in verband met ziekte. Behalve van corruptie wordt Lopez Rega beschuldigd van misbruik van overheidsgelden. De voormalige be windsman woont op het ogenblik in Spanje, waar hij tot het weekein de speciaal presidentieel afgezant was. Zondag ontnam mevrouw Peron ook deze laatste functie aan haar vroegere adviseur en naaste mede werker. die in juli de wijk moest nemen toen de druk van vakbonds zijde. wegens zijn bijna onbeperkte macht te groot werd. e zijn in het Arabische midden vo in Irak, in Nadja(, overvolle is ad waar al het leven op de mos- ;e lijkt gericht. In de overdekte u'arkt kijken verwonderde men- !n ons aan: vreemdelingen hier? V 'er en daar spreekt iemand En ds, twee studenten lopen een ifndje met ons mee. '"►opgemerkt door onze regerings- 1 geleider ontstaat een gesprek met in van ons: wat we doen, wie we Ie' in. Uit Nederland? Weet u iets van i Koerden hier? En dan blijken de 'ee jongens Koerden te zijn, die ug de kans te baat nemen ons te irtellen wat ze weten: 'Hier in de - 'urt zijn duizenden Koerdische ge- nnen overgebracht de regering *eft ze op transport gesteld vanuit "n eigen dorp in het noorden of bij m terugkomst uit de vluchtelingen hulpen in Perzië'. Ja, dat was ons al jj( kend, we zijn vandaag naar Diwa- f va onderweg, waar in het stadion jj in opvangkamp schijnt te zijn inge- cht. 'Nee, niet in het stadion maar huisjes zitten ze, gemaakt van klei ?r i stro, om een onderdak te hebben. veral \erspreid in de hele streek zuiden van Bagdad en Babylon, ïnduizenden mensen. Er worden jj ök huizen voor ze gebouwd, want ze h hijnen hier te moeten blijven wo- ft &n en"' Mankement I Is Aziz, de ons toegewezen ambte- n aar van het ministerie van voor- door Martin Pool lichting, wat argwanend op het ge sprek toestapt, nemen de Koerden haastig afscheid en verdwijnen in de menigte. Volgens het afgesproken programma zullen wij nu naar Di- waniya rijden, waar volgens Aziz volstrekt geen Koerden verbleven. Maar merkwaardigerwijs is er aan de supersnelle regeringsauto een technisch mankement opgetreden dat vandaag, vrijdag, vrijwel niet te re pareren is. Het wachten duurt uren; pas als het helemaal donker is ge worden is het euvel verholpen en kunnen we, even supersnel als eerst, zonder omwegen naar Bagdad terug rijden. Duizend-en-een excuses en als we willen mogen we later nóg eens naar Diwaniya gaan. De berichten over deportatie zijn juist: alleen al naar de streek rond om Bagdad zijn sinds het einde van het gewapende verzet van Barzani en de zijnen tegen de Iraakse regering meer dan vijftigduizend Koerden ge deporteerd. Vele bijzonderheden hierover zijn te vinden in een rap port van Dr. Ismet Chérif Vanly, een Koerdisch historicus die al vele jaren in Zwitserland woont en in augustus als lid van een kleine inter nationale delegatie een veijjtennings- reis in Iraaks Koerdisfcan maakte. Het totaal aantal naar Arabische streken gedeporteerde Koerden moet in de honderdduizenden lopen. De bedoeling is duidelijk: ontworteld, in een vreemde omgeving, is het Koer disch gezin gemakkelijker onder controle te houden en kan het ook gemakkelijker worden 'gearabiseerd'. Het bewind in Bagdad heeft kenne lijk als doel voor ogen het probleem van de opstandige Koerdische min derheid in het land nog steeds een 2,8 miljoen mensen, meer dan een kwart van de gehele bevolking van Irak tot een 'Endlösung' te bren gen. Een heel écala van middelen wordt daarvoor toegepast. Zo is in het noorden de bevolking van hon derden Koerdische dorpen volledig geëvacueerd, deels om militaire rede nen, deels om plaats te maken voor Arabische boeren uit het zuiden. Vele yan deze dorpen zijn hij name bekend; ze liggen in hoofdzaak in districten die onder rechtstreeks ge zag van Bagdad staan en die men kennelijk 'Koerdenvrij' wil maken: bepaalde grensgebieden nabij Perzië (Iran), delen van de olieprovincie Kirkoek, Sindjar nabij de Syrische grens en de omgeving van Mosoel. Het evacuatieprogramma gaat nog steeds verder. 'Endlösung' Bovendien worden in het vorig jaar autonoom verklaarde Koerdengebied drie geheel Koerdische provincies in het noorden tientallen afgele gen bergdorpen ontruimd. De bevol king word tin zijn totaliteit overge bracht naar zogpnaamrie model-ne derzettingen. die volgens een vast pa troon langs de hoofdwegen zijn ge bouwd: blokjes van drie woningen in rechte rijen op 25 meter afstand van elkaar; 150 meter verder liggen de school en de bestuurspost. Voor wie de schilderachtige, haast roman tische ligging van koerdische dorp jes in een rivierdal of tegen een aangetroffen wordt ter plekke neer geschoten. De Koerdische ministers in de regering zwijgen of lopen mee: voor de Koerdische instanties in het autonoom verklaarde gebied geldt hetzelfde, want het woord van de heersende Arabische Ba'ath-partij is letterlijk wet of decreet. Arresta ties? Niet bekend. Executies van een 150 Koerden in gevangenissen bij Mosoel en Bagdad? Nooit van ge hoord. Zwak protest Protesten van buiten Irak blijven zwak: Dr. Vanly in Genève, een koerdisch comité in Nederland, Dje- lal Talabani in Damascus. De laatste schrijft dat het totaal aantal dat ge deporteerd gaat worden tegen het miljoen moet lopen. De Koerden in Perzië (Irak) zijn helemaél niet in staat tot protesteren. De inheemse Koerdische bevolking van dat land door Dr. Vanl^ op ca. 5,5 miljoen geschat; het zijn er in elk geval meer dan 3 miljoen bezit géén nationale rechten en stapt onder druk van het regiem van de Sjah. De-naaf Perzië uitgeweken Iraakse Koerden, met Barzani aan het hoofd, zijn in feite aan de genade van dc keizer over geleverd (zie Trouw van 29 dec.) en volstrekt machteloos. Een vrij Koerdistan? Vorig jaar om deze tijd leek het nog altijd of Bar zani en de zijnen die droom dichter bij zouden kunnen brengen voor de Koerden in Noord-Irak. Een berg gebied zo groot als Zwitserland was vrijgevochten; daar hadden anderhalf miljoen mensen tien jaar lang prak tisch volledige vrijheid gekend. Nu is die droom voorbij. De wereld ziet niet om wanneer een ideaal in rook opgaat. En het deportatiepro gramma wordt volgens plan voort gezet (De schrijver van dit artikel heeft onlangs een bezoek gebracht aan Irak om met nog een lid van de Neder landse Initiatiefgroep Koerdisten materiaal te verzamelen over het Koerden-probleem. De delegatie kreeg echter geen gelegenheid haar werk te voltooien. De regering van Irak vond dat de Nederlanders 'te onderzoekend' waren en liet hen daarom niet naar h^t Koerdische gebied gaan.) vervangen. Dat is regelrecht in strijd met het nog altijd geldende akkoord dat de regering in 1970 met de Koer den sloot en waarbij Koerdisch on derwijs in alle gebieden met een Koerdische bevolkingsmeerdérheid werd gegarandeerd. Kan dan niemand deze aantastingen van het Koerd-zijn. de koerdische identiteit in Irak, deze flagrante schendingen van bestaande akkoor den en mensenrechten tegengaan? Binnen Irak zelf zijn de Koerden machteloos: het gewapend verzet is negen maanden geleden geëindigd, het standrecht heerst in het noorden. Ieder die daar met een wapen wordt berghelling kent is zo'n modeldorp een verschrikking en wat moet het voor de bewoners zijn? Toegege ven, alles is nu beter bereikbaar dan voorheen, medische en sociale voor zieningen zijn nu naast de deur. en de Iraakse regering wordt niet moe op deze tekenen van vooruitgang te wijzen. Maar ook kan een enkele ge vechtswagen, een paar man met ma chinegeweren het dorp in bedwang houden. Deze 'strategische dorpen' kennen we van de Fransen in Alge rije, van de Portugezen in Mozambi que. van de Amerikanen in Vietnam. Ze dienen de vooruitgang, jawel en als om dat te bewijzen krijgen ze Onderwijs Ook op andere manieren probeert de Iraakse regering de Koerden te 'ara- biseren' Het onderwijs kan een 'doeltreffend middel zijn. Dr.- Vanly en ook andere informanten berichten dat sinds maart Koerdische scholen in de niet-autonome Koerdische ge bieden zijn omgezet in Arabische scholen: de taal waarin les wordt ge geven is nu Arabisch geworden, de gebouwen hebben arabische namen gekregen en veel leerkrachten zijn Een Koerdisch bergdorp "in Irak de namen van Palestijnse verzets strijders.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7