én luchtvaartbedrijf Benelux nog utopie dichtbij oorlichtingscampagne j invoering van AAW Prijzen goed in het oog houden Maleisiërs in bezit van heroïne en vals geld aangehouden Natuurbonden gaan fuseren 1 otje vermist op evelingenmeer Geen verandering weerrapporten Sneeuwberichten waar 'n keizerin te voet ging relaties lift nagekomen lAG 30 DECEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 port samenwerking KLM, Sabena, Luxair bijna klaar aai Dick Ringlever o, di< had. R. ITERDAM Het Ameri- bureau McKinsey voert ïsteli ft ogenblik op Schiphol een Ite uit onder met de KLM rerd' !n^e re^Sers- Doel ervan sint chter te komen welke waar- ^Oo er aan hechten onder iem -vlag de lucht in te gaan en e bezwaren er eventueel en zijn tegen het vliegen met Belgische luchtvaartmaat- ipij Sabena of de Luxem- ie Luxair. 66* iquête vormt een deel van het alf jaar geleden begonnen on- fffp ek naar de mogelijkheden voor UI werking tussen de maatschap- H (een en ander op verzoek van v erkeersministers van de drie n). Waarschijnlijk volgende ld zullen de resultaten ervan voorgelegd aan zowel de •s als de maatschappijen. leling iatief is een nieuwe poging komen tot bundeling van ten binnen Europa na de to- uislukking in het begin van de zestig van het (veel ambitieu- ipgezette) Air Union-plan. Bij aatste plan waren de maat- lijen van de toenmalige EEG- i betrokken (KLM, Air France, ansa, Sabena en Alitalia), et niet doorging kwam onder doordat de meeste maatschap- het hun toegedachte deel van oek te gering vonden (met 8 een dikke 20 procent stapte LM er als een 'van de eerste maar vooral ook doordat zelfs ist trieste exploitatiecijfers yermochten nationale gevoelens de achtergrond te dringen. 1 Frankrijk toonde zich nogal irrig. Het liefst zag Parijs één luchtvaartmaatschappij in de en van Air France en, als het even mogelijk was, vliegend Franse Caravelles. En dat was idere partners toch wel iets te gevraagd. Ondanks alle idea- he (politiek getoonzette) fan- moest het plan smadelijk in de verdwijnen. Voorlopig nog geen Benelux-beschildering. elijkwaardig men het daarna probeerde te r in een kleiner Benelux-ver- lag voor de hand. Al sinds jaar g immers blijkt het tussen deze n economisch beter te klikken lussen de EEG-partners. Maar t een waarborg zal blijken voor een vruchtbare samenwerking is nog een vraag. Twijfels hierover lijken gegrond als opzet, doel en vooral presta ties van de maatschappijen worden vergeleken. Luxair (voor een kwart in handen van de staat en voor de rest in die van industrie, banken en Radio Luxemburg) is slechts een dwerg, die uitsluitend opereert bin nen Europa met bescheiden mate rieel, zij het met een positief resul taat. Sabena (voor het belangrijkste deel in handen van de staat) heeft een groter lijnennet (ook intercon tinentaal), maar kan niet tippen aan de produktie en omvang van de KLM. Bovendien en dat lijkt een factor van gewicht staat de maat schappij bekend als een notoire ver- liesmaker. Zelfs in de jaren, dat de KLM forse winsten liet noteren (van '65 tot en met '70 bedroegen die 400 miljoen gulden totaal) slaagde de maatschappij er nog in haar resul taten in rood te schrijven. Op het eerste gezicht dus weinig aantrek kelijke partners om mee de lucht in te gaan. serveringen van vroegere winsten, maar waarvan 92 miljoen nog steeds in de boeken staat. Voeg daarbij de sombere prognoses voor het lopende jaar (weinig minder verlies dan de 65 miljoen van vorig jaar) en het wordt duidelijk, dat het liquiditeits probleem steeds meer als een zwaard boven het bedrijf komt te hangen. Wat dan wel eens zou kunnen be tekenen, dat de staat, die 78 procent van het aandélenpakket bezit, moet gaan bijspringen (een novum, want tot nu toe heeft de belastingbetaler nog nooit hoeven bij te dragen). Handicaps Sombere cijfers Dat er toch over wordt gedacht, moet dan ook vooral worden gezien in het licht van de trieste resultaten van de KLM in de laatste jaren. In vier jaar tijd groeide het verlies tot 263 miljoen gulden, waarvan 171 mil joen kon worden afgeboekt op re- onze sociaal-economische redactie ECHT Aan de invoering van de Algemene Arbeidsonge- ktheidswet (AWW) op 1 oktober 1976 zal een grote voor- ingscampagne vooraf gaan. Waar kan worden bezuinigd, gebeurt dat. Maar dat blijkt niet genoeg. Is het effect van de aankoop van jumbo's als de Boeing 747 en de DC-10 (in de eerste jaren veel over capaciteit) door het gegroeide ver voer teniet gedaan, duurdere brand stof, economische recessie en de val van dollar en pond blijken hardnek kiger handicaps. Belemmeringen, die nauwelijks meer bestreden lijken te kunnen worden door verdere stroom lijning. Zeker als men weet, dat de KLM per man tóch al de hoogste produktie (173.000 tonkilometer) scoort in Europa (Sabena blijft met 96.000 tonkilometer de hekkesluiter). En mede als gevolg daarvan, voor wat het vervoer op de internationale lijndiensten betreft, de zevende ter wereld en de vierde in Europa is. Geen toverstaf Bundeling van krachten lijkt dus op het eerste gezicht dé aangewezen manier om uit de spiraal omlaag te komen. Maar daarbij moet wel wor den aangetekend, dat dit geen tover staf is. Al jaren wordt die bij de KLM nagestreefd. Niet zozeer in de vorm van politiek gebonden afspra ken, eerder op zuiver commercieel niveau en wel onder het motto, dat samenwerking alleen zinvol en duur zaam is als de betrokken maatschap pijen er baat by hebben. Op vrij grote schaal heeft dat stre ven in het verleden gestalte gekre gen. Bij de introductie van de dure jumbo's werd de, KSSU-groep op gericht (KLM. SAS, Swissair, UTA), die gezamenlijk en dus voordeliger inkocht, het onderhoud verdeelde en de opleiding van de vliegers cen traliseerde. Daarnaast bestaan al sinds jaar en dag de zgn. poolover- eenkomsten. Behalve met verschei dene Europese maatschappijen ook met de Venezolaanse Viasa, de Phi- lippijnse PAL, de Indonesische Ga- ruda en de Canadese CP-Air. Ook daarmee werden aanzienlijke som men bespaard. De dienstregelingen werden op elkaar afgestemd (meer kans dus op een volle 'bak*), men verzorgt eikaars catering (maaltijd voorziening), terwijl veelal ook de tickets samen worden verkocht. Bo vendien leverden deze pools soms als extra voordeel, dat ze voor de KLM een open deur verschaften naar gebieden waar ze als Neder landse maatschappij nooit landings rechten zouden hebben verkregen. Onhaalbaar Maar zelfs die samenwerking heeft tot nu toe niet kunnen bewerkstel ligen, dat de rode cijfers buiten het bedrijf werden gehouden. Dat is ook1 de reden, waarom paar nog andere vormen van bundeling wordt ge zocht. McKinsey zal daarvoor een aantal modellen op tafel leggen, va riërend van een 5 procents samen werking (bijvoorbeeld het afhande len van eikaars vliegtuigen) tot een 100 procents (een complete fusie). De keuze is dan aan de maatschap pijen en de regeringen. Gezien de ongelijkwaardigheid van de partners (ook ten aanzien van het gebruikte materieel) zal dat laatste er echter nooit inzitten. Eén grote Benelux- maatschappij lijkt voorlopig een vol ledig onhaalbare zaak. Zo er al sa menwerking tot stand zou komen, zal deze zich beperken tot detail zaken en daarmee worden geen mil joenen-verliezen weggewerkt. Consumentenbond Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het staat al vast, dat de prijzen van een aamital goe deren en diensten volgend jaar omhoog gaan. De regering zegt een strak prijsbeleid te zullen voeren, maar wij vragen ons af In welke mate de daden de woorden zullen dekken. Dit zegt de Consumenten bond in een commentaar. Opgemerkt worttt, dat de overheid zich op het punt van de prijsverho gingen geenszins 'onbetuigd' laat. In een aantal plaatsen zijn al ver hogingen van gas- en elektrlciteit- starlevefi aangekondigd en de PTT pikt gedwongen door de overheid weer een stuk prijsstijging mee. En wie gelooft, zo wordt cynisch opgemerkt, dat het openbaar ver voer eind volgend Jaar nog met dezelfde tarieven werkt als per 1 Januari ls wel erg naïef. Sommige prijzen kan de overheid bewaken. Maar andere, bljvoorbeedl de tarieven van vrije beroepen en dienstverlening, niet Het prijsbe- heersend overheidsapparaat wordt door de Consumentenbond veel te zwak geacht. Daarom wordt geadviseerd om, als Iets duurder wordt, dit te melden aan de Economische Controle Dienst, Hoge Prins Wlllemstraat 26 ln Den Haag. Op een aantal punten heeft de consument die meer heil van eigen pnljsbewustzijn dan van een strak prijsbeleid van de over heid verwacht, mogelijkheden zich teweer te stellen, aldus de Consu mentenbond. AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft het afgelopen week einde negen mannen en een vrouw aangehouden die in het bezit waren van valse dollars en die ver dacht worden van het smokkelen van heroïne. De tien verdachten (allen Malei siërs) zijn in verschillende hotels in ae hoofdstad aangehouden. Toen een van de verdachten bij de re ceptie van een hotel in Amster dam-zuid valse biljetten van twin tig dollar had ingewisseld kwam de zaak aan het rollen. De recherche stelde een onderzoek ln en vond ln de kamers van een aantal in het hotel verblijvende Maleisiërs een grote hoeveelheid buitenlands geld. Hier waren 92 valse biljetten van 20 dollar bij. Bovendien werd een koffer met dubbele bodem gevon den en nog 2,5 kilo heroïne. De politie heeft het vermoeden dat de Maleisiërs, gezien de grote bedra gen die werden aangetroffen, al een deed van de smokkelwaar aan de man hadden gebracht. In totaal werd een bedrag van on geveer een kwart miljoen gulden ln Nederlandse en buitenlandse valuta aangetroffen. Bij aanhouding van een van de Maleisiërs ln een hotel in de binnenstad is geprobeerd een rechercheur van de Amsterdamse politie voor een bedrag van 160.000 gulden om te kopen. GRONINGEN De christelijke jeugdbond van natuurvrienden en de katholieke Jeugdorganisatie voor natuurstudie zullen per 1 januari 1976 officieel fuseren. Dit is meege deeld tijdens het vierdaags congres van de CJN te Groningen. De bedde organisaties zullen vanaf 1 Januari 1976 al als een organisatie optreden met één hoofdbestuur, samenge steld uit de besturen van beide organisaties. De nieuwe organisatie zal 1100 leden tellen. werkgroep bestaande uit verte- roirdigers van de bedrijfsvere- igen en de Gemeenschappelijke sche dienst heeft een folder steld, die in een oplage van 1.4 len exemplaren zal worden ireid. Verder zal de komende iden voorlichting over de AAW en gegeven via advertenties in Kbladen en televisiespots, e postkantoren, vestigingen bedrijfsverenigingen en kanto ren het GAK kunnen mensen, een uitkering of een voorzie- willen aanvragen, terecht voor aanmeldingsformulier. Degenen wil menen al direct op 1 oktober in aanmerking te komen voor uitkering of een voorziening, "(Jten zich zo spoedig mogelijk na lafpril melden. Anderen moeten doen zodra zij acht maanden ortjidsongeschikt zijn of als het een voorziening gaat eerder. ewikkelder glide werkloosheidswet, de ziekte en en de WAO hadden de bedrijfs- i ligingen tot dusver alleen te gi en met werkgevers en werkne- mis. twee 'gemakkelijk' bereikbare (pen. Maar bij de AAW gaat het om zelfstandigen gehuwde ieéwen en jeugdgehandica'pten. een de voorlichting aanzienlijk Tttkkelder maakt. Doel van het gehele bevolking gerichte y#öch'tingsplan is, de nieuwe wet Introduceren, geïnteresseerden lateal in te lichten en belangheb- 1 ien duidelijk te maken waar zl.1 5j cht kunnen voor uitkerihgen en n zieningen. i Op het Gre- mmeer wordt sedert zondag- j een bootje vermist met mensen aan boord. De opva- jilen zjn de 61-jarige J. Brouwer li Dreischor en zijn 31-Jarlge ij lonzoon A. Saarloos uit Zierlk- oi De beide mannen zijn zondag- e Ben met een polyester bootje Grevelingenmeer opgegaan om 'esen. Zoekacties, onder meer een politieboot uit Bruinisse. >en nog niets, opgeleverd. Van onze weerkundige medewerker De natuur maakt zich niet zo druk meer. Die laat alles voorlopig bij het oude. In de luchtdruk ver deling wordt voortdurend hetzelfde blauw druk ter hand genomen deze laatste dagen van, 1975. Vandaar dat er zo weinig variatie in het weer zit. Het voor ons belangrijkste hogedrukge- bied blijft zich ophouden van de Azoren tot de Alpen, uitgaande van de 1020 millibar Isobar als afbake ning. Op noordelijker breedten spelen depressies het welbekende regen en stormspel. Ten zuiden van IJs land ligt een minimum van 970 millibar (positie gistermiddag 62 graden noord, 20 west) waarvan een front zich uitstrekt tot het zeegbied ten weesten van de Britse eilanden. Wanneer dit zich even weinig ontplooit als het koufront dat Nederland maandag wat nattig heid had zullen brengen, komt er niet veel water uit. Er is echter nog een depressie met 980 millibar in de kern. op iets zuidelijker breedte ten zuiden van Groenland (57 gra den noord. 35 west) Die depressie gaat Llnea recta naar het oosten en zou Nederland tij dens de jaarwisseling weieens op onbestendig weer kunnen tracteren. Bij wind uit richtingen tussen Zuid en west blijft het vrij zacht met maxima van circa 6 graden celsius. IJsland lag gisteravond nog aan de noordzijde van eerstgenoemde de pressie en het winterde er stevig. Galtarviti in het uiterste noordwes ten meldde 9 graden. AkureyrI in het noorden eveneens en het maximum was er ook al niet hoger. Op Oost-IJsland werd zware sneeu- val waargenomen. Ivalo in Noord- Finland meldde gisteravond —26 na een maximum van 17. So- dankylaowaar 33 graden celsius bij lage barometerstand (935 milli bar). Als de Engelse weerkundigen het goed zien. zal er in de eerste janu- arihelft van 1976 ook al gestoord Weerrapporten van gisteravond 19.00 uur: weer, maximumtemperaturen en neerslag 7-19 uur: Amsterdam geheel bewolkt 6 0 De Bilt geheel bewolkt 5 0 Deeleh geheel bewolkt 5 0 Eelde geheel bewolkt 3 O Eindhoven geheel bewolkt 4 0 Den Helder geheel bewolkt 8 0.1 Luchth. R'dam geh. bewolkt 5 0 Twente geheel bewolkt 3 0 Vlissingen geheel bewolkt 5 0 Zd.-Limburg geheel bewolkt 3 0 Athene onbewolkt 13 0 Berlijn regen 6 0.1 Brussel zwaar bewolkt 4 0 Genève mist —3 0 Helsinki onbewolkt 2 0 Innsbrück onbewolkt 6 0 Kopenhagen onbewolkt 7 1 Lissabon zwaar bewolkt 13 0 Locarno onbewolkt 10 0 Londen geheel bewolkt 8 0 Luxemburg IJzel 0 Madrid licht bewolkt 8 0 Mallorca half bewolkt 14 O Nice onbewolkt 13 0 Oslo onbewolkt 0 Parijs geheel bewolkt 0.4 Rome mist 15 0 Stockholm onbewolkt 4 0 Wenen motregen —0 0.1 Zürich mist —1 0 Casablanca zwaar bewolkt 21 0 Las Palmas zwaar bewolkt 20 0 Tel Avlv licht bewolkt 11 22 Tunis licht bewolkt 16 0 weer heersen met temperaturen bo ven normaal vooral ln de westelijke gebieden. De computers selecteer den als vergelijkingsjaren qua alge mene circulatie over het tijdvak half november-half december: 1901. 1943. 1971 en 1973. In alle gevallen volgde er een zachte of zeer zachte winter. Het is dan ook nog hele maal niet zeker of het ijswimtertje in januari, waar sommigen aan den ken, er wel zal komen. En dan nog even hup de lucht in boven de Amerikaanse basis Thule in Noordwest-Groenland De tem peratuur op 5000 meter hoogte was daar 42 graden. 7000 meter 51. 9000 meter 60, 12.000 meter 62. 16.000 meter 68 graden En de wind was er tot 600 meter tussen noord en oost en daarboven veelal noordelijk. Voor de wintersport in midden- Europa zou een flinke aanvulling met sneeuw zeer gewenst zijn. In de Harz is alleen in de hogere Lagen skiën en rodelen mogelijk op oude. harde sneeuw. Een hogedruk- gebied laat echter alles bij het ou de. In de Alpen schijnt boven 800 meter de zon en is het overdag 10 tot 12 graden celsius hij voortreffe lijk zicht. Afdalingen zijn in de Beierse Alpen slechts op beperkte schaal mogelijk. Enkele sneeuw hoogten: Feldiberg 20 cm- oude sneeuw. Kanzelwand 60 cm oude sneeuw, skiën mogelijk. Wendel- stein 30 cm en Mürren 55 cm sneeuw. weinig verandering onder redactie van loessmil Dit is een dag om terug te blik ken. Nog voordat wij er aan dach ten met zoiets begin je gewoon lijk pas tegen of op oudejaars avond moeten de redacties van eens per maand verschijnende personeelsbladen al zo ver geweest zijninput hun decembernummers staan dol van de terugblikken. Vaak alleen interessant voor het personeel waarvoor het blad be doeld is, maar toch niet altijd. We pikken er eentje uitbeen decem bernummer, waarop het eerste jaargang, nummer één' op-het eind van een jaar wat vreemd aan doet. Maar dat is dan ook het oude Verolme-Nieuws in een nieuw jasje, nu bedoeld voor alle Rijn-Schelde-Verolme-bedrijven, want Verolme is nu eenmaal al lang de oude- niet meer. 'Premiè re' heet het nieuwe blad voor lopig; omdat ze zo gauw niets be ters wisten, zal het RSV-perso- neel ze aan een pakkender naam moeten helpen. Première heeft nogal wat om terug te blikken, want dit jaar bestond de Kon. Maatschappij De Schelde een eeuw. Vlissingen, al die tijd nauw verbonden met De Schelde, speelt hier een belang rijke rol bij. Zo wordt in het blad verteld, hoe onder de vorstelijke bezoekers omstreeks de eeuwwis seling ook Elisabeth ('Sissi'), de mooie vrouw van keizer Franz Jo sef was. Ze was verzot op wan delen en bracht de toenmalige burgemeester Tutein Nolthenius plus de politie tot wanhoop, toen ze in plaats van by aankomst in de veilige koets te stappen, ver koos te (snel)-wandelen naar het burgemeestershuis, een tochtje van bijna een half uur. Ze liep zo hard dat niemand haar bijhield. 'Toen mijn vader thuis arriveerde, had hij geen droge draad meer aan zijn lijf, schreef zijn dochter in het gedenkboek Mn De Schel de. In het burgemeestershuis la gen op bevel van het Weense hof ook tweehonderd eieren op de keizerin te wachten, voor het ge val zij het geel wilde gebruiken om haar lange haar te Uiassen. In 'Profiel', maandblad voor de medewerkers van Verkeer en Wa terstaat, is het behalve de redac tie (die meent dat de 'commissie duidelijke taal' van de tweede ka- vier wel weer een zware taak zal hebben in het in eenvoudige be woordingen omzetten van opnu - kingen als die in het personeels- jaarverslag; daarin komt onge twijfeld weer te staan, 'dat de ac tiviteiten die ter realisatie van het personeelsblad voor ogen stonden, als gevolg van de budgettaire si tuatie in dit verslagjaar slechts in beperkte mate kunnen wordeji voortgezet, wat zoveel betekent als 'schrijf veel van je wensen maar op je buik, er is geen geld') ook ing. H. Hoekstra, die als se cretaris van de commissie glad- heidsbestrijding van rijkswater staat terugblikt op de afgelopen jaren. Bezorgd is hij over de toe komst: in geen tijden hebben we een echte winter gehad en dat doet de belangstelling voor het bestrijdingswerk tanen. 'Net als in de politiek: waarom hebben we een leger nodig? Er komt toch geen oorlog'. En zo zijn er te wei nig mensen om eventueel gladde wegen te verhelpen, omdat het toch nooit meer winter zou wor den. Maar als het goed glad wordt, zitten we er mooi mee. Ing. Hoekstra vindt dat er maar één middel is om de mensen wakker te schudden. 'Ik hoop', zegt hij in Profiel, 'dat er deze winter een flink pak sneeuw valtf. In de Verenigde Staten hoe kan het anders is deze siamese tweeling-auto gebouwd. Het maakt niet uit of je voor- of achterin stapt, behalve als je verkeerd om gaat zitten, want aan beide kanten zit een stuur. En niet alleen dat: eigenlijk hebben de bouwers twee halve auto's aan elkaar gezet, zodat er nu aan beide kanten een complete stuurinrichting, een motor en wat er verder maar bij hoort, zit Negen maanden hebben ze er over gebouwd en toen het drie ton zware vervoermiddel klaar was, kostte het al 180.000. Voordeel: met xo'n auto hoef je nooit te keren, maar een nadeel is dat er geen koffer ruimte bij is. HOOG WATER Hoog water woensdag 31 december l<97ö: VMsslngen 0.38-13.00, Harlngvlletslulzen 2.14-14 37, Rotterdam 3.24-15.35. Scheven- Ingen 1.47-14 09. IJmulden 2.24-14.44. Den Helder 6.25-18.56. Harllngen 8.39-21.06. Delfzijl 10.44-23.17. In 'Profiel' trekt nog iets de aandacht het geven van relatie geschenken. Ambtenaren mogen zulke geschenken niet aanpak ken; artikel 64 van het algemeen rijksambtenaren reglement ver biedt hun 'anders dan met goed vinden van het bevoegd gezag' vergoedingen, beloningen of be loften van derden aan te nemen, om maar helemaal niet van steekpenningen te spreken. Maar juist ambtenaren van rijkswater staat hebben vaak te maken met aannemers, die sinds jaar en dag gewend zijn met losse hand rela tiegeschenken rond te sturen. Profiel vroeg een aantal hoge ambtenaren, hoe zij reageren als ze toch een cadeautje krijgen. 'We zien aannemers en leveran ciers liever hun best doen op het werk dan op de cadeaus', zei er een, en een ander: Wan iemand met wie ik niet kan samenwer ken, hoef ik niets te hebben'. Al len zijn wel van mening dat een aardigheidje 'in de sfeer van kleine geschenken onderhouden, de vriendschap', geen kwaad kan. 'Omdat ik wel weet', voegde een hoofdingeyieur er aan toe. 'dat de gevers zulke kleine dingen niet zien als een middel om iemand om te kopen'. Onder aar digheidjes verstaan ze een flesje wijn, een gebruiksvoorwerp met inscriptie, een boterletter, een asbak, een kerstkrans, een kop en een kleine kalkoen, maar ook worden ln één adem genoemd 'een fles wijn en een fles jonge jenever van de ene en van de an der-een fles champagne met een kerstkrans'. Diezelfde hoofdin genieur van daarnet vindt het aanpakken van zelfs kleine ge schenken in principe eigenlijk on juist. 'Je kunt geen cadeaus aan nemen. tenzij het wederkerig en openlijk gebeurt'. 'Ook liften hebben een historie*, schrijft het personeelsblad Pre mière, en duikt daarmee nog heel wat verder in de historie dan het afgelopen jaar of de eeuw van De Schelde. 'Volgens sommigen moet de uitvinding van het principe van de lift toegeschreven worden aan Archimedes (287-212 v. Chr.)' en 'Al is er praktisch niets meer van te vinden, toch duiden restanten in het Colosseum, het amfitheater waarin het grote beeld van Nero stond en 87.000 mensen keken naar de spelen, erop dat er liften moe ten zijn geweest, die de dieren van de verdiepingen waar de hok ken stonden, naar de hoger ge legen arena (het strijdperk) brachten. Ze waren met een te- gengewicht uitgerust (mogelijk een platform met slaven) en wer den volgens anderen met de hand bewogen'. In het Romeinse amfi theater in de Duitse stad Trier moeten ze al heel wat 'moderner' t met liften omgesprongen zijn. Daar heeft vermoedelijk een zwa re, met water gevulde tank als aandrijving van de liften gediend. Net als in de oude Romeinse kei- zerspaleizen zijn ook in Trier lift schachten ontdekt. In de middel eeuwen waren ze het bestaan van liften zo goed als vergeten, maar later moeten zowel Lodewyk de Veertiende als Napoleon de Eerste iets als een 'vliegende stoel' met een tegengewicht gekend hebben. Een nagekomen kerstbericht: op 25 december 1929 werd op Sici lië een jongetje geboren, dat van zijn ouders vanwege die kerst dag de naam 'Natale' geboor te meekreeg. Natale, van zijn achternaam Alfonso geheten, is op de kop af zesenveertig jaar geworden; hij overleed dezer da gen ln de trein naar Milaan, ook precies op eerste kerstdag. 'Htf vergeet steeds, dat we op een helling zitten.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5