luw verliest tot 1980 00.000 arbeidsplaatsen Denken aan de toekomst hééft z'n voordelen Geen nevenfuncties in nieuw ziekenhuis Artsen gaan landrovers naar Ghana brengen PvdA vraagt aftreden wethouder Lammers [heim rapport instituut bouwnijverheid donesisch nsulaat nig bewaakt erkloosheid onderwijs Bijbelwerkplaats in Leeuwarden ™sunie: deze winter en gastekort Rijnmond Dienstweigeraar veroordeeld tot 19 maanden Specialisten in vaste dienst Lange tocht door Sahara om geschenk af te leveren Met acties veel geld verzameld RITA ^rT{|NSDAG 30 DECEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 (ADVERTENTIE) W« me :rscl de onze economische redactie HAAG In de jaren 1976 tot en met 1980 zullen in de mij verheid en in aanverwante bedrijfstakken niet minder dan 0 tot 105.000 arbeidsplaatsen verloren gaan. Tussen 1980 en gaan in deze sector nog eens 30.000 arbeidsplaatsen verloren. verdngsbedrij ven, dienstverlenende bedrijven, transport en dergelijke. De werkgelegenheid daar zal met 40.000 tot 60.000 arbeidsplaatsen te ruglopen. Omdat deze sectoren in 1974 nog aan 260.000 mensen werk bood, betekent dat een afvloeiing van een op de vijf werknemers, aldus het rapport. ilijkt udt een geheim rapport £ers piet Economisch Instituut voor niwnij verheid (EIB), dat Else- Weekblad deze week publi- In het rapport worden op van minister Gruijters van luisvesting en ruimtelijke or- de bouwbehoefte en de degenheid die dat oplevert de komende decennia ge- erlies aan de arbeidsplaatsen bovenop de al. bestaande isheid. In de bouw alleen al dat ongeveer 33.000 man. De "Ag van die werkloosheid pij pwamite bedrijven is niet pre- wS, «kend. w rote klap zal In de met de nnt «iverheid samenhangende de fcetegenheid vallen, zoals toele ven ;n i woo dr we een verslaggever zo rERDAM Het Indonesische ïn ifilaat aan de Brachthuijser- Amsterdam, dat in de gstelling stond door de gijze- M aak, blijft voorlopig onder po tt wraking. Dit heeft een woord- ttter van de politie in Amster- meegedeeld. Ook de Bracht- JP erstraat zelf is nog niet open jAd voor doorgaand rijverkeer. k/ttkunnen de bewoners van de ^llt van en naar huis rijden met _l voertuigen. "Afsluiting is mede gehandhaafd binnen het consulaat nog aamheden moeten worden voerd om het gebouw weer in ude staat te brengen, andere Indonesische objecten hoofdstad, onder meer het Ijs oor van de Gairoeda aan het dejl >1, staan nog onder politiebe- ;ijn 'ervolg pagina 1 ie- «ilijker a positie van kleuterleidsters op erfabeidsmarKt wordt door de toe- itige eenwording van kleuter- basisschool alleen nog maar Oj aijker. Vooral meisjes die hun noffdaote (B-acte) niet halen, zul- later moeilijk kunnen concur- tegen afgestudeerden van pe- ogische academies, die zich ge- cialiseerd hebben op onderwijs jonge kinderen (vier tot acht. I. blijkt in de praktijk erg moei- het aanbod van kleuterleidsters onderwijzers in te dammen. Het feterie- heeft de opleidingsscho- een en andermaal gevraagd meer gegadigden toe te laten in voorgaande jaren. Deson- ij' iks heeft een aantal opleidings- :r olen zich hieraan niet gehouden, sommige gevallen was het aan- eersteiaars aanzienlijk hoger. en sollicitant.. Toeleveringsbedrijven In het EIB-rapport is berekend dat het aantal mensen dat in 1980 bij bouw- en installatiebedrijven werk zal kunnen vinden, 42.000 lager zal zijn dan in 1974. Bij die berekenin gen is geen rekening gehouden met het aantal werklozen in 1974. Dat waren er toen vrijwel evenveel als nu, zodat het gehele aantal van 42.000 in. de komende jaren zal moeten ^afvloeien. Daar bovenop komt nog het verlies aan werkgele genheid voor 3000 zelfstandigen. De golf van werkloosheid in de bouw die nu op handen is, 'wordt In de eerste plaats veroorzaakt door steeds rationeler werken en de toe nemende arbeidsproduktiviiteit ln de bouw. Verder heeft de verschui ving van nieuwbouw naar herstel, verbetering, vernieuwbouw en on derhoud tot gevolg dat veel onge schoolden en minder -geschoolden het brood uit de mond wordt gesto ten. In een later stadium gaat ook de absolute daling van de behoefte aan nieuwe bouwsels een rol van betekenis spelen. Na 1990 zou de behoefte aan nieuwbouw terugzak ken tot ongeveer 30.000 woningen .'of minder. LEEUWARDEN Het katechetisch centrum van de hervormde kerk in Friesland, dat in Leeuwarden is ge vestigd, gaat zich ontwikkelen tot een 'bijbelwerkplaats'. Dat is het resultaat van besprekin gen, die het breed moderamen van de provinciale kerkvergadering ge voerd heeft met de directie van de Stichting Bijbelwerkplaats in Am- sterdam. Nu meteen al. We vragen u eens te denken aan een paar voordelen van aardgas: veel toepassingen milieuvriendelijk onzichtbaar transport voorraden dicht bij huis We vragen u er aan mee te werken zo lang mogelijk van die voordelen te profiteren. U doet dat als u nü al op 't verbruik bespaart. Zoveel u kunt. Door bijvoorbeeld 's avonds de gordijnen te sluiten. Door een graadje lager te stoken. Door geen warmte door een open raam of deur te spuien. Door niet onnodig te stoken in lege kamers. Dat heeft z'n voordelen voor de toekomst. Maar u vindt ze nü al op uw gas- rekening terug. Gezamenlijke publikatie van het Ministerie van Economische Zaken, de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) en N.V. Nederlandse Gasunie correspondent.eadres postbus 19. Groningen 1TERDAM Rijnmond hoeft deze winter geen zorgen te en over de gas toevoer. De Ga- e verwacht ook bij strenge kou een tekort aan transportcapaci- Vorige winter was die situatie" ers. De Gasunie had toen een y, rtentiecampagne klaarliggen ^mjbij strenge koude de consumen- nog eens extra te wijzen op lig gebruik van aardgas, ens de Gasunie zal eer ex- ne omstandigheden buiten be- wwing gelaten de transport- ad| ateit voldoende zijn omdat in „1 pand met de economischereces iet aardgasgebruik met name in industriële sector is afgenomen, rts heeft woningisolatie, tijdens na de oliecrisis sterk gepropa- l0]: Pd. tot gevolg gehad dat er ver- Ij derde vraag naar aardgas is b taan. ifa| 4 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het partijbestuur van de PvdA steunt het verzoek van vice-voorzitter Jaap van der Doef aan de Amsterdamse wethou der Ban Lammers af te treden als wethouder en raadslid. Van der Doef, die door het partij bestuur het mandaat heeft gekre gen te proberen de politieke crisis binnen de Amsterdamse PvdA tot een oplossing te brengen, heeft Lammers gevraagd terug te treden om daarmee de weg voor een beter functioneren van het gemeentebe stuur vrij te maken. Het hoofdbestuur van de partij heeft geen aanmerkingen gemaakt over de wijze van optreden van Van er Doef in Amsterdam. Van der Doef fungeert tijdelijk als voor zitter van de hoofdstedelijke afde ling van dë PvdA, die sinds het functioneren van het huidige colle ge van B.' en W. regelmatig in conflict is geweest met de gemeen teraadsfractie en de wethouders. Wethouder Lammers, die verklaard heeft te willen aftreden als ook de PPR-wethouder Roel van Duijn dat doet en tegen wie door tal van Amsterdamse afdelingen een motie van wantrouwen Is ingediend, ver blijft op het ogenblik in het bui tenland. Door leden van het partij bestuur wordt geen commentaar gegeven over het verzoek van Van der Doef aan Lammers, maar wel wordt bevestigd dat de vice-voorzit- ter de Amsterdamse politicus met 'meer dan toelaatbare druk' heeft aangeraden op te stappen. Alle fractievoorzitters in de Amster damse raad hebben gisteren na mens hun partij ideeën op papier gezet over mogelijkheden om uit de huidige impasse te geraken. VVD en CDA (oppositiepartijen) herha len dat h.et linkse college van b. en w. gereconstrueerd moet worden en met minstens één partij uitgebreid dient te worden. Uit de verklaring van de CPN zou afgeleid mogen worden dat ook deze partij bereid as mee te werken aan de totstand koming van een college 0$ bredere basis. De PvdA, verreweg de grootste fractie in de raad houdt vast aan het aftreden van wethouder Van Duijn en meent dat het bindend werkprogram tussen PvdA en CPN en PPR geactualiseerd moet wor den. De PPR wijst terugtreding van haar wethouder van de hand. om dat hij zich als enige lid van het college aan de gemaakte afspraken heeft gehouden. De PSP is van mening dat Amsterdams dagelijks bestuur uitsluitend dient te berus ten bij partijen van de arbeiders beweging. Volgens deze partij zou het aftreden van burgemeester Samkaiden. die aldus de PSP er blijk van heeft gegeven partij te zijn in de conflicten binnen het college, een belangrijke bijdrage vormen tot het goed functioneren van een links college. Naar de me ning van D'66 moeten de progres sieven (die nu zes zetels bezitten) twee wethoudersposten inleveren, die dan door een van de oppositie partij en bemand dienén te worden. De fractieleiders zullen zaterdag 3 januari over de politieke problemen beraadslagen. Van een verslaggever ARNHEM De krijgsraad in Arn hem heeft gisteren de 22-jarige Ger Pouw uit Sassenbeim veroordeeld tol negentien maanden gevangenisstraf, overeenkomstig ae eis van de audi teur-militair. Pouw moest voof de krijgsraad ver schijnen omdat hij eerder dit jaar in Breda weigerde zijn militaire uit rusting op te halen, nadat hij daar toe van een meerdere bevel had ge kregen. Ook weigerde hij een beroep te doen op de wet gewetensbezwaar den. v Ger Pouw is van oordeel dat die wet heeft afgedaan. Hij beriep zich in dit verband op de aankondiging van de regering, dat deze wet op de hel ling zal worden gezet. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De speeialisten, die werkzaam zijn in het vandaag in gebruik genomen Slotervaart- ziekenhuis te Amsterdam, zullen volledig in dienstverband van het ziekenhuis zijn en mogen geen nevenpraktijk hebben. De specialisten zijn ingedeeld in een speciale salarisschaal, waarbij ze maxi maal een ton per jaar kunnen verdienen. Met de bouw en ingebruikneming van het nieuwe ziekenhuis, dat 703 bedden 'bevat en tweehonderd 'mil joen gulden heeft gekost, «heeft de gemeente Amsterdam ook in de be stuursstructuur bestaande tradities willen doorbreken. Zo bestaat de directie van het ziekenhuis uit drie Van een onzer verslaggeefsters DELFT Vlak voor de jaarwisseling vertrekken vier artsen, en ingenieur en een socioloog met twee landrovers vanuit Delft voor een tocht door de Sahara. Zoiets' gebeurt wel eens vaker, maar het bijzondere van deze reis is, dat de artsen de landrovers als geschenk gaan afleveren bij twee ziekenhuizen in Ghana. gt wel de totale werkloosheid in lef primair onderwijs zeer groot is. er nog alrijd gebieden waar olen om leerkrachten ritten te nge'n. Na een vorig bericht over e zaak werden wij van verschil- 3e kanten opgebeld door lezers, zich afvroegen waar a klie werk en dan wel zaten. Er blijken steeds scholen te zijn die week week adverteren en geen solüci- krijgen. Dat doet zich vooral in de stedelijke gebieden in westen nmin als werklozen in andere oepen kunnen onderwijsgeven- 1 gedwongen worden buiten hun j eh regio te solliciteren. In de ,e ktijk geldt een afstand van tfmaail veertig kilometer nog als lelijk. Een werkloze onderwijzer Breda moet een baan in Rotter- m-Zuid nog accepteren. Zijn rkloze collega in Tilburg kan iter niet. gedwongen worden naar tterdam te reizen. Twee van deze artsen, dr. P. C. van der Velden en dr. J. G. de Wall, gaan twee jaar in een ziekenhuis in Ghana wer ken, in Hwidiem en Maasse Offinso. Oorspronkelijk waren zij van plan om met twee oude 'een den' naar hun bestemming te rijden. Maar van dr. Franken, die als arts werkzaam is in Ghana en die eind van 1974 in het protestantse ziekenhuis Bethel, waar beide artsen werkzaam waren, iets vertel de over Ghana, kregen zij te horen dat de ziekenhuizen daar grote transportproble men hebben. Ook de stichting Memisa, door wie de artsen naar Ghana worden uitgezon den, heeft op dit probleem ge wezen. Zo ontstond het plan om niet met twee 'eenden' te gaan, maar twee oude land rovers op te knappen en die mee te nemen. Al gauw veranderde ook dit idee en werd samen met Me misa en dr. M. A. Verschuyl, als chirurg werkzaam in Be thel, besloten twee nieuwe landrovers, (per stuk 22.000 gulden) te kopen. Toen de ziekenhuizen in Ghana, waar beide artsen gaan werken, van dit plan hoorden, boden zij aan elk ongeveer 12.000 gulden te zullen meebetalen. 'Dit laatste bleek echter geen haalbare kaart. Het geld is in Ghana niet bij elkaar te krij gen', zegt dr. Verschuyl. 'Zo doende besloten wij een actie op te zetten om het hele be drag in Nederland bijeen te brengen. De lagere Monteso- rischool in Delft heeft kerst kaarten en schilderijen ge maakt en die verkocht, waar- bij ruim 1.600 gulden werd opgehaald. Ook een lyceum in Schiedam heeft in twee da gen zo'n vierduizend gulden bij elkaar gebracht'. In de Winkelmankazerne in Elspeet haalden militairen bij een actie 2.500 gulden op. Dit geld is bestemd om de reis te betalen van een zevenjarig meisje in Ghana, dat een hartgebrek heeft en hier in Nederland geopereerd- kan worden. De majoor van het bataljon, de vroegere direc teur van Memisa, heeft de ac tie in de kazerne ontketend. 'Maar ook pns eigen zieken huis beeft Ons niet in de steek gelaten', zegt dr. Verschuyl. 'Met een actie van de perso neelsverenigingen met me dewerking van de Radio Zie kenomroep van het zieken huis is 2.356 gulden opge haald. Ook particulieren en bedrijven hebben geld over gemaakt, terwijl een plaatse lijk garagebedrijf heeft aan geboden de olie en benzine van de reis te bekostigen. Na maanden voorbereiding is het nu eindelijk zover: Op Oudejaarsdag vertrekken zij, dr. Van der Velden en dr. De Wall, die beiden achterblij ven in Ghana; dr. Verschuyl, die de reis als organisator meemaakt, de socioloog W. v. d. Pyneekken uit Papendrecht en ing. L. Romein uit Tiel, die als technicus meegaan en va der C. W. de Wall, huisarts uit Rotterdam, die tijdens de reis als kok zal fungeren. Het plan is om op 2 januari in Marseille op de boot te stap pen, zodat 's avonds 3 januari afgemeerd kan worden in Al giers. Van hieruit zullen zij verder de Hoggarroute door de Sahara volgen. Tentjes 'Wat de wageps betreft, lopen wij daar de'minste risico's', aldus dr. Van der Velden. 'Wij zullen- trouwens vanaf Algiers wel in een tentje naast de auto moeten slapen, want veel hotels zullen wij niet meer tegenkomen. Dr. De Wall ver wacht onderweg vaak aange houden te zullen worden. 'Als je met twee landrovers met een rood kruis door de woes tijn rijdt, zijn er veel mensen die je onderweg om medicij nen zullen vragen. Dr. Ver schuyl voegt hieraan toe, dat men ook wel hulp zal kunnen verlenen. Hij vrefest alleen niet zoveel medicijnen mee te kunnen nemen in verband met het overgewicht. Vanuit Algiers gaat men over de asfaltweg naar In Salah. Hier houdt de asfaltering op en zal men zich verder een weg moeten banen door het zand. Via de Hoggarpiste en Fort Mirabel rijdt men dan naar Tamman Rasset, waar men iéder geval een rustdag wil inlassen. 'Hier willen wij de hermitage bezoeken van een 'Franse pater Foucauld, die hier in 1926 door een in- personen, die in principe dezelfde taken hëbbeny over dezelfde be voegdheid beschikken en eenzelfde verantwoordingsplicht hebben. .Tot nu toe was het gebruikelijk dat een gemeentelijk ziekenhuis werd bestuurd door het gemeentebestuur. Het Slotervaartziekenhuis wordt echter bestuurd door een bijzondere commissie, die op grond van artikel 61 van de gemeentewet is samenge steld en een vrijer en zelfstandiger beleid kan voeren dan in het verle den het geval was. De commissie bestaat uit drie raadsleden en ze ven andere leden, terwijl de wet houder voor de gezondheidszorg als voorzitter optreedt. Alleen de goed keuring van de jaarrekening en de begroting blijven bij het gemeente bestuur berusten. Ongeveer 45 am bulances zullen vanmorgen twee honderd, patiënten uit vier bestaan de instellingen naar het nieuwe ziekenhuis vervoeren. (ADVERTENTIE) Van links naar rechts: Dr. Van der Velden, d r. Verschuyl en dr. De Wall bij de twee land rovers. Onderweg zullen nog voorzieningen w orden getroffen, waardoor l»et mogelijk wordt een brancard in de auto aan te brengen. Op d e linkeir auto is goed de koker te zien, die als stoffilter fungeert. heemse stam is vermoord.' De zich pater noemende Fransman was eigenlijk een uit het vreemdelingenlegioen gedeserteerde soldaat. Van hieruit" gaat de reis verder naar In Guezzem, een grens post van de staat Niger. Hier na volgt het moeilijkste tra ject, aldus dr. Van der Vel den. 'De weg bestaat uit heel mul zand en om de paar kilome ters is een markering ge plaatst. Hier waaieren dan ook tientallen sporen in aller lei richtingen en dit is ook de plaats waar vaak veel mensen verdwalen.' Witte pater Op de reis zal men ook Aga- dez passeren aan de voet van het Airgebergte, van waaruit de karavanen naar de zout mijnen in Bilbo vertrekken. 'Via de grensplaats Niamey van Oppervolta, de staat ten noorden van Ghana, rijden wij verder naar hoofdstad Oua gadougou. Hier werkt de witte pater Willie den Boer, die ons reed? uitgenodigd heeft een dag bij hem door te brengen,' vertelt dr. Verschuyl. Over de grens komen de reizigers in een soort steppe-gebied, waar veel olifanten hun pad zullen kruisen. Via Navrongo rijdt men verder naar het zuiden, waar men bij Akosombo het grote stuwmeer jn de rivier de Volta passeren. Hierna zal men het einddoel bereiken, Kumasi in centraal Ghana, waar de wagens officieel wor den overgedragen aan de administrateur van de beide ziekenhuizen. Hier ook zullen de beide artsen, die in Ghana blijven, afscheid nemen van de rest van het gezelschap, dat omstreeks eind januari weer op het vliegtuig naar Nederland zal stappen. Dr. Verschuyl wil nog wel proberen het zeven-jarig meis je met een hartafwijking di rect mee terug te nemen naar Nederland. Toen de Ghand- groep vertrok was er nog on geveer zevenduizend gulden tekort. Dr. Verschuyl hoopt dan ook dat de acties gewoon door zullen blijven gaan. 'Want voorlopig zijn wij nog van plan een verpleegster uit Ghana in Nederland een op leiding voor fysio-therapie te laten volgen,' aldus dr. Ver schuyl. Ghana-actie via Bank Mees en Hope, Oude Delft in Delft. Gironr. van de bank 29917, op rekening: Actie Ghana. 'Ais jij Otto bent, dan kun je het wel vergeten. Ik heb gelezen, wat Ellen over je in haar dagboek schreef.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3