Meg Blochin Europees Voetballer van het jaar iïïieo Habraken: 'dubbele' international Geert van Aalten damtitel bij jeugd :;)ertig procent talent, zeventig procent werklust' kt s Ruime voorsprong op Beckenbauer en Cruijff Ruud Geels op zesde plaats nterlandcarrières in rolhockey en ijshockey NERGENS GOEDKOPER (SNEL)DRUKWERK! Jeftha Reprodruk BV Jan Poortvliet vrijgesproken Oosteuropese volleybalwinst Inkiov alleen aan de leiding RTE15DAG 30 DECEMBER 1975 SPORT TROUW/KWARTET 13 iiji m oor ven, og maar anderhalf jaar geleden de 'ontdekking' van het voet jaar 1974-'75 (Dynamo Kiev) oor vrijwel iedereen niet meer 'ook zo'n Russisch elftal'. Eu- en vooral West-Europa, had »en hoge pet op van het voetbal. >als het doorgaans werd gespeeld de Unie van Sowjet Republie- >n. Tpegegeven, Rusland bereik- e meestal wel de eindronden van iet wereldkampioenschap. En in 972 plaatste de nationale ploeg ch zelfs voor de finale van het nropees landenkampioenschap. laar vooral de manier waarop die ndstrijd in Brussel van West- ich i aitsland werd verloren, sterkte ■and erd huis, de overtuiging, dat et Russische voetbal nog altijd iet meer was dan een serie scha- die speelsheid niet ge- wei jonen, i kan oogde. En toen, zo maar ineens had Europa er een nieuw wonderteam bij. Van Russische makelij. Een hoogst opmerkelijke ontwikkeling, die artistieke greep naar de macht van Dynamo Kiev, die zich in één seizoen voltrok. Waar Rusland steevast weinig attractieve (voet bal) eenheidsvorst had geprodu ceerd. was er plotseling een elftal verschenen, dat de liefhebbers deed smullen. Dynamo Kiev verraste de voetbal wereld overduidelijk. Vol verba zing keek men naar de kunsten van individualisten als Oleg Blo- chin, Vladimir Onitschenko, Vic tor Kolotov Vladimir Muntjan, Leonid Burjak en Victor Vereme- jev. Handige aanvallers en mid denvelders. Maar ook artistieke verdedigers Nikolai Trosjkin voorop die de ruimte kregen om hun individuele talent in (het toch) sterke collectief te etaleren. Dynamo Kiev verraste in de Euro pa Cup II sterke tegenstanders als CSKA Sofia, Eintracht Frankfurt en PSV. eer men in de finale te Bazel het Hongaarse Ferencvaros overklaste: 3-0. Na die finale werd de kwaliteit van de club uit de Oekraïne er kend. Maar men bleef toch ook weer sceptisch ten aanzien van de klasse der Russen, door Ferencva ros als een zeer matige tegenstan der af te schilderen, waarbij ge makshalve werd vergeten, dat de club uit Boedapest tevoren malse tegenstanders als Cardiff City Li verpool, Malmö en Rode Ster had uitgeschakeld. Enkele maanden geleden wist Dynamo Kiev echter alle twijfels te verbannen, door tweevoudig Europa Cup-winnaar Bayern München voor de Super Cup zo wel in München als in Kiev te verslaan: 1-0 en 2-0. Daarmee stelden de Russen nogmaals de kandidatuur voor de eerste prijs in het huidige Europa Cup I-toer nooi. Dynamo Kiev heeft zich voor dat toernooi voor de kwartfi nales geplaatst. Op 14 januari vindt in Zürich de loting voor de volgende ronde plaats. Met 'PSV weer als mogelijke tegen stander. Deze krant sprak drie weken gele den met Dynamo's bekendste spe ler: Oleg Blochin. De klasserijke linksbuiten, die toen nog niet wist dat hij tot Europees voetballer van het jaar 1975 zou worden gekozen. Gisteren werd bekend dat Blochin op de Europese indi viduele ranglijst met medewer king van sportjournalisten uit heel Europa door het Franse voet balblad 'France Football' samen gesteld erkende vedetten als Franz Beckenbauer en Johan Cruijff met zeer ruim verschil achter zich had gelaten: Blochin 122 punten. Beckenbauer 42. Cruijff 27, Berti Vogts 25 en Sep Maier 20. Een dag eerder was Blochin in eigen land al voor de derde ach tereenvolgende keer tot voetballer van het jaar gekozen. :efor efï n onze speciale verslaggever neer LRUS Oleg Blochin: de Europese voetballer van het jaar 1975. ■P ge die hoedanigheid is de Rus de opvolger geworden van niemand lur nder dan Johan Cruijff. Blochin vergaarde 122 punten. Na hem 5 |p urt het lang, eer Franz Beckenbauer op een totaal van 42 komt. en.' ban Cruijff volgt met maar 27 punten. Waarmee weer eens wordt ?rot< ngetoond hoe betrekkelijk zo'n (overigens leuke) verkiezing is. >ordj wit ook in 1975 heeft Cruijff weer alleraardigste wedstrijden ehai >peeld 267 :g Blochin ziet er zeker niet uit jt le een sportster. De vedette van ïbtü t Russische voetbal maakt net i zijn ploeggenoten een een- Tudige indruk. De individuele fetballer mag in het Oostblok dan t meer ruimte hebben gekregen voetbaiprestaties worden nog al- vanjd met een team behaald. En ïrom zijn ster-allures van een >üng niet op zijn plaats. Hoezeer n voetballend wonderkind ook ren de rest mag uitsteken. gesprek met Blochin vindt De volledige lijst om de 'Gou den Bal' ziet er als volgt uit: I. Oleg Blochin (Dynamo Kiev) 122 punten,. 2. Franz Beckenbauer (Bayern München) 42, 3. Johan Oruijff (FC Barcelona) 27. 4. eenBerti Vogts (Borussia .lite Mönchengladbach25, 5. zim Sepp Maier (Bayern ndif München) 20, 6. Ruud Geels (Ajax) 18. 7. Jupp Heynckes (Borussia Mönchengladbach) 17, 8. Paul Breitner (Real Madrid) 14, 9. Colin Todd (Derby County) 12, 10. Geor- gescu (Dynamo Boekarest) II, 11. Pirri (Real Madrid). Lorimer (Leeds United) en Oblak (Schalke '04) 9, 14. Zoff (Juventus), Edström (PSV) en Netzer (Real Ma drid) 6, 17. KataMnski (OGC Nice), Müller (Bayern München), Lato (Stal Mielec) en Viktor (Dukla Praag) 4. plaats in de eerste klas van de trein, die mij op 3 december van Parijs naar de Lodre-stad Biois brengt. Aldaar zal het Franse ama teurelftal die avond in een pré- Olympische interland tegen Roe menië voor een daverende verras sing zorgen: 4-0. overwinning voor de Franse 'amateurs'. Dynamo Kiev reist na Blois verder. Naar Niort, waar tegen Chanois een. dik betaalde, vriendschappelij ke wedstrijd wordt gespeeld. Een van de vele oefenduels tijdens de lange periode, wanneer in Rusland niet wordt gevoetbald. Blochin: 'Onze competitie loopt van het voorjaar tot het najaar. Tussen de competities wordt drie maanden niet gespeeld. We maken dan een buitenlandse toernee. In het verle den waren wij in de Europese toer nooien nog al eens in het nadeel, wanneer we in Rusland moesten overwinteren. Op deze manier wordt die voetballoze tijd goed op gevangen'. SIMPEL Ad pratend herinnert Oleg Blochin mij aan de jaren, waarin Roel Wiersma en Kees Kuys de vaste backs voor het Nederlands elftal waren. Zijn simpele colbertje, met speldjes op de revers, is zowat uit die tijd en zeker niet te vergelijken met de outfit van de doorsnee 'wes terse' profvoetbailer. Blochin heeft ook een gezicht uit de jaren vijftig. Hoekig, met kort en springerig haar. Oleg is al 23 jaar en heeft zowaar nog jeugdpuistjes. Blochin, een aardige jongen, die mijn vragen uitgebreid beantwoordt. De vertaling in het Engels door de secretaris van Dynamo Kiev is soms opmerkelijk kort voor een lang antwoord. Begin december was er al sprake van, dat Blochin een kanshebber was voor de 'Gouden Bal' van 'France Football'. Toen zei hij: 'Na tuurlijk hoop ik er op. Ik zou dan na Lev Yashin de tweede Rus zijn, die deze onderscheiding krijgt Maar het ls toch niet meer dan een titel. Voor mij betekent het, dat ik boven het gemiddelde uitsteek. Ik kan moeilijk bepalen wie mijn concurrenten zullen zijn. Soms zie ik wel eens buitenlands voetbal op de TV, maar ik ken de grootste spelers niet goed.' ALTIJD GOED Blochin zegt niet helemaal te be grijpen, waarom men in West-Eu ropa zo verbaasd is over de succes sen van Dynamo Kiev. Hij zegt: 'Er is de laatste jaren wel iets veran derd in de speelwijze, maar in het verleden had Rusland ook individu ele uitblinkers. Spelers als Voronin, Stretzlov, Chesternev. Chislenko, (Portkujan. Khuntsdilava en Bani- chevski waren zeer knappe voetbal lers. Toen was een Russisch elftal collectief sterk, maar dat is Dyna mo ook. Ik ben er wel van over tuigd, dat een voetbalelftal niet compleet is, wanneer het geen ech te uitblinkers heeft. Trouwens Rusland heeft altijd tot. de voetbaltap behoord. In Europa zaten we altijd bij de beste vijf landen. Ooik in het verleden.' Overigens was het de vooraan staande Russische sportjournalist Lev Filatov, die enige weken gele den voor een soort vedettendom pleitte, toen hij dn Selskaja Molo- dej schreef'Wij hebben nog te veel coaches, die zich als slechte kappers gedragen. Kappers, die maar één model kunnen knippen. De Russische sportlieden worden traditioneel aangemoedigd om als een collectief te werken. Persoon lijkheid is een vies woord. Het is naief en gevaarlijk om te geloven dat spelers poppen zijn die een takitiek kunnen uitwerken of pion nen met rugnummers. We moeten de aangeboren kwaliteiten van onze spelers uitbuiten. We zuilen per soonlijkheden moeten kweken en het individu steunen. De coach heeft niet altijd gelijk. En zeker niet, als hij totale onderwerping Blochin deelt handtekeningen uit in Frankrijk. eist. Een ster is er niet om aan de regels te voldoen. Hij moet een team verrijken en het iets nieuws geven. Iets ongewoons.' Over Blochin schreef Fiilatov: 'Het. werd hem eerst kwalijk genomen dat hij zelfzuchtig speelde en steeds maar probeerde zelf doelpunten te maken. De coaches raakten geïrri teerd omdat hij uniek was. omdat hij zo afweek van het gemiddelde De 27-voudige international het Russische elftal is de complete Dynamo-ploeg noemt zich zelf geen voetballer van beroep. Blo chin: Ik studeer in Kiev aan het. Instituut voor internationale be trekkingen. Elke dag ben ik van negen uur 's ochtends tot twee uur 's middags op school. De studie leidt op tot diplomaat. Ik heb al een trainersdiploma, maar ik denk niet dat ik later trainer zal wor den.' De 'staatsamateur' Blochin zegt vanuit West-Europa talrijke aan biedingen te hebben gehad. 'Ein tracht Frankfurt heeft het sterkst aangedrongen. Maar ook enkele Spaanse clubs. Ik denk er echter niet over om uit Kiev weg te gaan. Men zou voor mij een miljoen dol lar willen betalen. Dat vind ik een belachelijk bedrag voor iemand die kan voetballen.' Blochin noemt zich zelf geen puur voetbaltalent. 'Het is natuurlijk moeilijk om over jezelf te oordelen, maar ik denk dat ik door dertig procent talent en zeventig procent werklust de top heb bereikt. Mijn snelheid heb ik van huisuit meege kregen. Mijn moeder, Katharina Adamenko. is Russisch kampioene op de tachtig meter horden ge weest. Ik ben ooit als atleet begon nen. op de sprint. Maar voetbal trok me meer. MATTY VERKAMMAN ctt I vj an onze sportcorrespondent INDHÖVEN Sportlieden die in twee, in wezen verschillende sporten de natioriale ploeg halen, j'eg jn zeldzaam. Theo Habraken, een 24-jarige verkoper uit Eindhoven is er zo één. In de zomermaan- is hij een van de beste spelers van het Nederlandse rolhockeyteam en wanneer koning Thialf zon heeft verdrongen zoekt hij zijn succes op de gladde ijzers bij het ijshockey. (ADVERTENTIE) 100 afdrukken A4 21x29,7cm) 8; 1000 A4 35; per 100 meer 3; 100 afdrukken A3 (29,7x42cm)/ 20; 1000 A3 65; per 100 meer f 5; 40 x 100«afdrukken A4 220; 40 x 100 afdrukken A3 I 500; vergaren, dubbelnieten, vouwen 10 per 100 boekjes; 1000 genummerde facturen A4 70; per 100 meer 4; set van 100 vel briefpapier, 100 correspondentiekaarten, 200 enveloppen en 100 visitekaartjes 100; per set meer 30; 100 verlovings-, trouw- of geboortekaarten met enveloppen vanaf 40; per. 10 meer vanaf 1; 100 T-SHIRTS 600; 1000 T-SHIRTS f 5000; per 100 meer 400; VRAAG ONS OFFERTE VOOR AL UW DRUKWERK: VEEMARKTPLEIN 35 BOVEN, UTRECHT; TELEFOON030-940641 AMSTERDAM De Nederlander Geert van Aalten uit Huussen is wereldkampioen dammen bij de jeugd geworden. In de laatste ronde versloeg hij de Fransman Guinard. Brouwers, die remise be reikte tegen de Rus Letsjinski, eindigde als tweede. De Fransman Robillard, die de wereldtitel verdedigde, eindigde op de zesde plaats. J Van Aalten won op regelmatige wijze van Guinard. De 17-jarige Van Aailten speelt In het eerste tiental van ereklasser Huussen. Toi- ne Brouwers (17) moest in de slot- ronde winnen van Letsjinski om zijn landgenoot bij te blijven. Hij slaagde er niet in tijdens de partij op voordeel te komen. Dank zij een fout van Letsjinski in de slotfase kon Brouwers nog remise maken en als tweede eindigen. Rob Schippers behaalde een verrassende overwin ning op Andrejev, die een ernstige fout maakte en onmiddellijk *de partij kon inleveren Bij de dames prolongeerde de Rus sin Micnalovskaja haar wereldtitel. Zij sloot het toernooi af met een puntenverdeling tegen Lenie Geurts en dat was voldoende voor de eind- triomf. In de laatste ronde van de Groot- meestergroep lukte het Iser Koe- perman alleen besdag te leggen op de tweede plaats achter Harm Wiersma. De Rus won zelf van Nimbi. terwijl N'Diaye tegen Bronstring niet verder kwam dan remise. Koeperman had aanvanke lijk veel moeite met de aanvallend ingestelde Nimbi. Dank zij zijn gro tere routine besliste hij de partij uiteindelijk toch in zijn voordeel Evert Bionstring zorgde er voor. dat de Malinees N'Diaye alsnog ge noegen moest nemen met de derde plaats. Lri Afrikaan mocht met de remise tevreden zijn. want Bron- ZEIST De stra(commissie van de KNVB had gisteravond laat nog geen uitspraak gedaan in de zaak- Bertus Quaars. Quaars werd ervan beschuldigd op 21 december bij de wedstrijd FeyenoordPSV een kop stoot te hebben uitgedeeld aan grensrechter Gerrit Griek. Het zag er gisteravond naar uit dat Quaars zou worden vrijgesproken omdat bijna alle getuigen verklaarden dat niet hij maar de grensrechter de kopstoot had uitgedeeld. De zaak tegen de andere PSV-er, Jan Poortvliet, die een gele kaart had gekregen omdat hij de scheids rechter aan zijn shirt zou hebben vastgegrepen, verzandde in gebrek kige verklaringen. Naast de ontken ning van Poortvliet kon geen der getuigen de mening van Boosten bevestigen dat hij inderdaad aan zijn shirt zou zijn. vastgegrepen. De straf commissie van de KNVB be sloot daarom ook om Poortvliet vrij te spreken. Geert van Aalten, wereldkam pioen dammen bij de jeugd. sting verkeerde voortdurend in een betere positie, maar buitte de mo gelijkheden niet uit. Ook de 'bron zen' plaats in het eindklassement moet voor N'Diaye reden zijn met voldoening op het toernooi terug te kijken. Als debutant heeft hij zich in één keer bij 's werelds beste dam mers gevoegd. De Amerikaan Smith, die in de slotronde met winnaai Wiersma re mise overeenkwam, werd vierde. In eerste instantie zag het er voor de Fries veelbelovend uit. maar de stelling van Smith zat in defensief opzicht hecht In elkaar Vier spelers. Hermelink, De Ruiter. Agafonov en Bronstring deelden de vijfde plaats Grootmecstergroep: N'DIaye-Bronstrlng 1-1, De Rulter-Mlchel 1-1, Wlersma-Smlth 1-1. Nlmbl-Koeperman 0-2, Agafonov-Ba 1-1. Sy-Hernjelink 1-1. Eindstand: Suikerdaintoernooi: groot mecstergroep: 1 Wiersma 17 punten. 2. Koeperman 14. 3. N'Diaye 13, 4. Smith 12. 5. Hermelink, De Ruiter. Agafonov en Bronstring 11, 9. Ba 10, 10. Sy en Nlmbl 9. 12. Michel 4 Jeugd wereldkampioenschap: Robillard- Martens 2-0, Schlpers-Andrejev 2-0. Van Aalten-Guinard 2-0, Sedlacek-Ralmann 0-2, Broüwers-LetsJmskl 1-1. Eindstand: 1 Van Aalten 15 punten. 2. Brouwers 14, 3. Letsjinski 13, 4. Andrejev en Schippers 12. 6. Robillard 10, 7. Sed- lacek en Kulnard 5, 9. Ralmann en Mar tens 2. ïalovskaja 1-1, Heitmeler-Travina 0-2. Graas-Raimann 2-0. Sindstnnd dames: 1. Michalovskaja 17. 2 Travtna 10. 3 Graas 13. 4. Heltmeler 12. 5 Geurts 11. 6 Barras 8. 7. Claes 6. 8. Nizlc 5. 9. Ralmann 2. 10. Kaderabekova 0. nds kort behoort Habraken tot de atóonale ijshockeyploeg. Trainer lob Yastremski heeft zijn ex-pupil de huidige coach van de Neder- ndse ploeg trainde enkele jaren Eindhovense vereniging De emphanen voor de centrale aining opgeroepen. In Innsbruck »ar Nederland samen met Oosten- ik, Oost-Duitsland en een Tsje- nische selectie deelneemt aan een ■Olympisch toernooi, maakte abraken zijn internationaal de mit. Ithans ook twee jaar geleden, fcij- ffls de wereldkampioenschappen •or B-landen in Joegoslavië was hij van de partij, maar toen is hij *n enkele keer op het ijs geko- i-n. Habraifcen: 'Ik heb daar toen lorm veel geleerd. Met De Kemp- uien spelen we in de tweede divi- zuid. Dat is duidelijk een handi- ip. Wanneer ik bij Nijmegen, trecht, Tilburg Trappers of Den osch zou hebben gespeeld dan was al veel verder geweest. Vorig ar werd ik niet in de nationale Vi tectie opgenomen. Voornamelijk •ndat ik niet in de hoogste klasse )eelde. POETBAL' farm eer Habraken wordt gevraagd elke sport bij hem op de eerste "its komt zegt hij aanvankelijk ïiek: 'voetballen'. Hij meent ®t niet helemaal, maar hij wil er Heen mee accentueren dat zowel W- als ijshockey een eigen charme eeft. Habraken: 'Rolhockey is Ooral een technische sport. Het omt er op aan de bal het werk te *ten doen. Je moet een zeer goed inzicht in het spel hebben. Bij IJs hockey heb je meer mogelijkheden. Er staat ook een man meer op de baan. Daardoor is het spel veel sneller. Je kunt je op ijsschaatsen ook beter verplaatsen dan op rol schaatsen. Bovendien mag bij rol hockey haast niets. Je mag je te genstander onder geen enkele voor waarde aanraken. BIJ elk persoon lijk contact wordt de wedstrijd on derbroken en krijgt de tegenstan der een vrije slag te nemen. Bij ijshockey komt er juist veel kracht aan te pas. Daar is de bodycheck Juist één van de facetten die het spel voer de kijker zo aantrekkelijk maakt. Rolhockey is meer een spel voor de kenner. Wanneer je insider bent kun je va een goed gespeeld duel intens genieten.' ITALIË Theo Habraiken speelt al vanaf zijn achtste Jaar rolhockey. Bij de Eind hovense vereniging Lichtstad, met een onderbreking van twee jaar. In de Jaren 1973 en 1974 kwam hij als semi-prof uit voor Grosse to, een ploeg in de Italiaanse tweede divi sie. Met Grosseto werd Habraken kampioen en promoveerde naar de hoogste klasse. De Italianen hadden graag gezien dat Habraken was gebleven, maar ze wilden in eerste instantie niet met meer geld over de brug komen. Habraken: Tk vond het een logisch gevolg van de promotie dat er ook meer betaald zou worden. Ik weet namelijk van mezelf dat ik er veel toe heb bijgedragen dat ddt succes werd behaald. Ik was een van de topscorers in de Italiaanse tweede afdeling.' Achteraf is Theo Habraken hele maal niet. teleurgesteld dat het uit eindelijk zo is gelopen. Hij zegt: 'Ik heb me daar toch wel eenzaam gevoeld. Zes maanden op een hotel kamer in den vreemde valt niet mee. Later werd door één van de spelers een kamer aangeboden. Ik kan overigens niet zeggen dat er in Italië slecht werd betaald, maar om er een bestaan voor later mee op te bouwen was toch niet mogelijk Ik werk nu thuis In de zaak. Ik heb een sportshop op de Eindhovense kunstijsbaan. Daar ben ik veel te vinden. Ik heb ook voldoende gele genheid om mij voor mijn sport in te zetten. Samen met het bestuur van Kamphanen ben ik een ijshoc- key-schaatsschool begonnen. Ik moet zeggen met succes, want er hebbenzich al diverse leerlingen van de school als lid van de club gemeld. Theo Habraken ls ook hulptrainer van de Eindhovense ploeg. Een Jonge ploeg overigens die juist door de gemiddelde leeftijd niet in staat is in de hoogste afdeling te gera ken. Drie jaar op rij werd Kemphanen kampieon en ook nu staat de ploeg weer ver boven aan, maar promo veren is er ook nu niet bij. Habra ken: 'Ik ben met mijn 24 jaar de oudste. Het gros is Jonger dan 20. Bijna allemaal nog studenten, zo dat we wanneer we in de hoog ste klasse zouden uitkomen met meer trainingen en wedstrijden op doordeweekse dagen zeker met de ouders in conflict zouden ko men. Habraken heeft ongeveer 200 wed strijden voor het nationale rolhoc keyteam gespeeld. Hoeveel doelpun ten hij in die tijd heeft gescoord, weet "hij zich niet meer te herinne ren. Wel heeft hij enkele succesvolle toernooien meegemaakt. Onder an dere in 1969. toen Nederland, ach ter de rolhockeylanden bij uitstek. Portugal en Spanje, derde werd in het Europees toernooi in Leuven. En veel plezier beleefde hij ook vorig jaar, toen de Oranje-vijf in Valkenswaard tijdens het jubileum- toernooi van de zilveren Neder landse rolschaatsbond. de tweede plaats behaalde. Dat toernooi start te met een grote verrassing: Neder land klopte Portugal met 1-0. Te gen de uiteindelijke winnaar. Spanje, werd 0-0 gespeeld. Met Lichtstad behaalde Habraken drie keer het kampioenschap van Nederland. Dit seizoen hadden de Eindhovenaren de dubbel kunnen behalen. In het bekertoernooi wer den ze echter in de kwartfinale op verrassende wijze door Residentie uit Den Haag geëlimineerd. Op het gebied van rolhockey staat het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen voor de deur. Hierover maakt Habraken zich echter weinig Muscis. Hij zegt 'We hebben, evenals vorig jaar, zeer ongelukkig geloot. In de eerste ron de vrij, maar in de tweede ronde spelen we tegen de winnaar van Lissabon Montreux. Dat wordt natuurlijk Lissabon en dat betekent uitschakeling. Zoals elk Jaar zullen de kampioenen van Spanje en Portugal het ook nu wel weer gaan uitmaken'. Over het ijshockey-toemooi in Innsbruck, dat thans aan de gang is, zegt hij tenslotte: 'Geen kans voor Nederland, maar een goede voorbereiding op het wereldkampi oenschap voor B-landen dat in maart in Zwitserland wordt ge speeld'. Theo Habraken, dit keer op schaatsen, in de zomer ook op rol schaatsen international. APELDOORN Het Poolse dames- team van Start Lodz heeft het in- 1 ternationale AGO-Dynamo volley - balltoernooi gewonnen. Dat on danks een 2-3 nederlaag tegen het Tsjechische Tatran. Een nogal ver rassend resultaat, waaran niet vreemd was dat de Poolse ploeg bij 2 gewonnen sets zeker was van de eerste plaats. Die 2 sets waren overigens pas na 3 speelperiodes binnen. De ongeveer 2500 toeschou wers zagen Start Lodz met 15-12 winnend beginnen, maar werden daarna verrast door de Tsjechische, onverzettelijkheid (7-15). Dit zette zich ook in de derdie set voort. Na een volkomen gelijk opgaande strijd werd via 16-14 toch voor de Poolse ploeg de eerste plaats be reikt. Dat Tatran daarna met 10-15 en zelfs 0-15 won, was in feite niet belangrijk meer. Verrassend was de derde plaats voor Dynamo, dat evenveel punten verzamelde als de 2 Oost-Europese giganten. Daarna werd duidelijk aangetoond dat ook bij de dames het peil toch langzaam omhoog kruipt. Daarom viel het des te meer tegen, dat de Nederlandse lands kampioenen VC Heerlen, door het ontbreken van enkele speelsters zo niet verder kwam dan de vijfde plaats. Zelfs nog achter het geïm proviseerde Nederlandse damesteam. De ploeg van bondscoach Jo han van Doorn groeide naarmate het toernooi voortduurde en bereik te toch nog' een vierde plaaits. GRONINGEN Paul van der Ster ren heeft in de finalegroep van het Europees Jeugdschaakkampioen- schap zijn eerste zege behaald. Hij versloeg de Israëliër Bernstein. De Rus Inkiov gaat met twee punten uit drie wedstrijden aan de leiding, maar wordt op de voet gevolgd door Trolldallen (Noo), Kosjev (Rus) en Pablo (Spa) d'ie allen IVfc punt en een afgebroken partij hebben.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13