Geen resultaat onderzoek I/Kab»! dood gezinsverzorgster Sacharow spreekt weer FAMILIEBERICHTEN Politie denkt aan doodslag Tante Charlotte sloeg weer toe DINSDAG 30 DECEMBER 1975 TROUW/KWARTET Kunnen telefonisch worden opgegeven van 9.00-16.30 uur 020-913456; van 16.30-20.00 uur 020-220383. Wij hebben ons verloofd Lenie v. d. Bogert en Cees Jan v. d. Stoep 26 december 1975. Berkel en Rodenrijs Rodenrij seweg 36a Meerweg 8. Heden nam de Heer op Zijn tijd tot Zich mijn innig geliefde Man en onze zorgzame Vader en Grootvader Johannes Spoelman op de leeftijd van 65 Jaar. Daar ls de Meester en Hij roept U. (Joh. 11 28b) Baarn: A. Spoelman-van Wering Wijk bij Duurstede: Froukje en Gerard Boersma Annette, Jan, Frederieke, Sander, Hester Eelde: Alida en Roel Oosterhof f Anita, René, Hans, Paul, Edwin Nieuwpoort: Hans en Rachael Spoelman Siobhan Muiden: Henk en Anny Spoelman Joop, Mineke, Ria Baflo: Fokko en Clara Spoelman Hans en Richard Baarn: Tity en Rutger Meijer Marco Paramaribo: Ria en Harold Kolader Marion Groningen: Simon Spoelman Baarn, 28 december 1975 Stationsweg 118 Liever geen bezoek aan huis Geen bloemen De dienst van Woord en Gebed wordt gehouden vrijdag 2 januari 1976 om 14.00 uur in de „Kruiskerk" aan de Oude Utrechtseweg. In aansluiting daarop zal de teraardebestelling tegen 15.00 uur plaats vinden op de Nieuwe Algemene Begraafplaats te Baarn. Na afloop gelegenheid tot condoleren in het „Brandpunt", achter de kerk. Op Zijn tijd, voor ons geheel onverwacht, nam God tot Zich onze beste Broer en Zwager Johannes Spoelman echtgenoot van A. van Wering Emmen: Jac. Spoelman B. Spoelman-van den Beukei Groningen: S. Spoelman-de Haas S. Th. van Wering T. van Wering-Kooi Mijn ziel, hoe zijt gij zo verslagen? Mijn hart, wat kwelt gij u zozeer? Vertrouw op 's Heren welbehagen Hij doet weldra de morgen dagen Ja, ik zal zingen tot Zijn eer: Mijn redder is de Heer. Psalm 43 5 Na een blijmoedig gedragen lijden nam de Here op 2e Kerstdag tot Zich onze lieve zorgzame Vader, Grootvader en Huisgenoot Sjoerd de Vries op de leeftijd van 75 jaar. Sinds 17 januari 1962 weduwnaar van Tjettje Bouma. Sint Jacobiparochie, 26 december 1S75. Zuid Scharwoude: T. Lont-de Vries E. Lont Jetty - Leendert Reyn Thea - Cees Sjoerle - Peter Sint Jacobiparochie: S. de Vries J. de Vrles-Helda Wobbientje Jetty Sjoerd Sint Jacobiparochie: K. Douma De rouwdienst ls bepaald op woensdag 31 de cember a.s. om 13.00 uur in „Open Hof" te Sint Jacobiparochie, waarna de teraardebestelling zal plaatsvinden. Gelegenheid tot condoleren dinsdag 30 december van 19.00-20.00 uur op het condoleantieadres: Claes Barthoutstraat 2 en een half uur voorde aanvang van de rouw dienst. In vol vertrouwen op zijn Heer en Heiland overleed mijn lieve Man, onze zorgzame Vader, Schoonvader en Opa Willem Oostwouder 9 Juli 1890 27 december 1975. Psalm 25, vers 7a: Gods verborgen omgang vinden zielen, waar Zijn vrees in woont; 't heilgeheim wordt aan Zijn vrinden, naar Zijn vreêverbond getoond. Zwanenburg: M. C. Oostwouder-Koole Newberg (U.S.A.)A. W. Siegers-Oostwouder H. Siegers Zwanenburg: N. Oostwouder Meldreth (Eng.): J. Kamper-Oostwouder J. Kamper Zwanenburg: G. Oostwouder Hoofddorp: C. Oostwouder A. Oostwouder-Lagemaat Zwanenburg: J. Oostwouder W. J. Oostwouder-Hoogvliet en kleinkinderen Zwanenburg, 27 december 1975. IJ weg 311. Gelegenheid tot afscheid nemen dinsdagavond van 7.007.30 uur in de rouwkamer van Dun- weg's Begrafenis Associatie, Tuinweg 9 te Hoofddorp. De rouwdienst zal D V. worden gehouden op woensdag 31 december om 11.00 uur in de aula van de nieuwe algemene begraafplaats te Hoofddorp, aan de Hoofdweg hoek Vijfhuizer- weg, waarna de begrafenis aldaar zal plaats vinden. Na afloop nog gelegenheid tot condoleren in één der ontvangkamers op de begraafplaats. Geen bloemen Geen bezoek aan huis Psalm 119 53 (berijmd). Heden nam de Here geheel onverwacht tot Zich onze lieve, zorgzame Moeder, Grootmoe der, Overgrootmoeder, Tante en Nicht Jantje de Vries weduwe van Jan Meenks in de gezegende ouderdom van ruim 99 jaar. Barendrecht: G. L. Jongenotter-Meenks C. Jongenotter Rotterdam: T. W. Letterie L. Letterie-de Vos Rotterdam: D. van de Bosch-Meenks P. van de Bosch Leerdam: D. Meenks L. Meenks-Jongenotter Koudekerke: G. Jacobsen-Nuis Schiedam: C. van Opijnen-Meenks C. van Opijnen Klein- en achterkleinkinderen Rotterdam, 26 december 1975. Bejaardencentrum „De Koningshof", Imma- nuel Kantstraat 90. Correspondentie-adres: C. van Opijnen, Bart Verhallenplein 124, Schiedam. Geen bloemen Gelegenheid tot condoleren dinsdag a.s. van 16.00 tot 16.30 uur in de rouwkamer van „De Koningshof" en na de begrafenis in de aula op de begraafplaats. De rouwdienst zal worden gehouden woensdag 31 december a.s. in de kerkzaal van de Nebo kerk aan de Smeetslandsedijk 230 door de wel eerwaarde heer ds. Smit, predikant Gerefor meerde Kerk Vrijgemaakt te Barendrecht. Aanvang van de dienst om 14.00 uur, waarna de begrafenis zal plaatshebben op de begraaf plaats van de Hervormde Gemeente van Rot- terdam-Charlois, Charloisse Lagedijk 680. Vertrek vanaf de kerkzaal om 14.30 uur. Aankomst op de begraafplaats om plm. 14.45 u. De Here heeft, voor ons nog geheel onver wacht, tot Zich geroepen onze innig geliefde Vrouw, Moeder en Grootmoeder Catherina Luimes-Hansen op de leeftijd van ruim 88 jaar. Dat zij zich in leven en sterven het eigendom wist van haar Heer en Heiland is voor ons een grote troost. Aalten: G. L. Luimes Saskatoon, (Sask., Canada)G. H. Luimes H. Luimes-Bosman Bruce, Wayne Aalten, 29 december 1975. Ludgerstraat 47, „Beth-S'an". De teraardebestelling zal plaatshebben op za terdag 3 januari a.s. op de begraafplaats „Ber- kenhove". Vooraf wordt een rouwdienst gehouden om 1.30 uur, in het uitvaartcentrum aan de Romienen- diek. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in liet uitvaartcentrum. Enige en algemene kennisgeving Op 24 december overleed op 80-jarige leeftijd tengevolge van een ongeval, mijn lieve Echtge noot, onze Vader, Schoonvader en Grootvader Johannes van Benthem Officier in de Orde van Oranje-Nassau Voorburg: A. M. van Ben them - van der Vecht Leidschendam: J. B van Benthem A. P. van Benthem- van Beeck Vollenhoven Dubai: R. van Benthem A. van Benthem-den Toom Buenos Aires: R. van Benthem J. M. van Benthem- van der Kraan Amsterdam: D. van Benthem en kleinkinderen Voorburg, Van der Palmstraat 40. De crematie heeft inmiddels plaatsgevonden. Heden nam de Here voor ons nog vrij onver wacht van ons weg, onze lieve, onvergetelijke Broer en Zwager Henk Deuzeman echtgenoot van H. J. Breukelman op de leeftijd van 55 jaar. Hardenberg: H. Klooster-Deuzeman P. Klooster Hardenberg: E. Deuzeman J. Deuzeman-Lotterman Kampen: A. Deuzeman D. Deuzeman-Hangkamp Lochem: L. Deuzeman H. Deuzeman-Vendt Apeldoorn: A. J. Breukelman Bolnes: J. van Rij-Breukelman A. J. van Rij Kampen: H. J. Breukelman G. R. Breukelman- Noordhof Heemse: J. Breukelman R. Breukelman-Heinen Heemse: J. Wittenberg-Breukelman D. Wittenberg Groningen: J. C. W. Breukelman-Nowee Amersfoort, Trekvogelweg 36. De teraardebestelling vindt plaats vrijdag 2 januari om 11 uur op de begraafplaats „Rust hof", Dodenweg te Amersfoort. Heden nam de Here, voor ons nog vrij onver wacht, van ons weg, onze lieve, onvergetelijke Oom Henk Deuzeman Bolnes: Menno Kampen: Benno, Annemarie, Harry Heemse: Benno. Willy, Gea, Dick Aletta. Joke Groningen" Bennie Louis Gerard Amersfoort, 29 december 1975. Van een onzer verslaggevers GOUDSWAARD Het gister avond door de rijkspolitie in het Zuidhollandse Goudswaard af gesloten buurtonderzoek naar de gewelddadige dood van de 54- jarige gezinsverzorgster Janne tje Klein heeft geen direct re sultaat opgeleverd. Ruim vierhonderd woningen er- den in het onderzoek betrokken. Volgens kapitein B. Bouma van het district Dordrecht van de rijkspoli tie, heeft het onderzoek wel 'heel interessante indirecte gegevens' op geleverd. De vrouw werd in de nacht van vrijdag op zaterdag ln haar woning doodgestoken. Een door de familie van de vrouw gebelde dokter zag aanvankelijk de drie dodelijke mes steken over het hoofd omdat men hem vertelde dat de vrouw van de trap gevallen was. Kapitein Bouma. die het onderzoek leidt, vindt dat deze fout niet aan onzorgvuldigheid van de betreken arts te wijten is. 'Niet vreemd' "De steekwond in het hart zat on der de hartpomp, zodat er sprake is van een soort inwendige bloeding. De doodsstrijd van de vrouw heeft dan ook twintig minuten geduurd, waarin ze overigens niets meer heeft kunnen zeggen. Het ls daar om niet vreemd dat de arts de wonden niet heeft gezien. Ook de mededeling van de familie en het "feit dat een medicus niet crimineel denkt heeft daartoe bijgedragen', aldus kapitein Bouma. De politie werd hierdoor echter wel pas na Onder leiding van de recherche werd gisteren naar het moord wapen gedregd in een sloot achter het huis, waarin Jannetje Klein om het leven werd gebracht. geruime tijd van het gebeurde in kennis gesteld. Kapitein Bouma noemt het een erg onlogische zaak. 'Op het gedrag van de vrouw was niets aan te merken en daarom denken we dan ook eerder aan doodslag dan aan moord'. Het onderzoek kon pas gis teren op gang komen omdat de politie de zondagsrust in de ortho doxe gemeente in de Hoekse Waard wilde respecteren. 'Het is voor ons een zware afweging geweest, maar omdat het onderzoek afhankelijk is van de medewerking van de plaat selijke bevolking hebben we besloten even te wachten. We zoeken de dader wel in de buurt van of in Goudswaard, hoewel het motief erg mistig blijft', aldus de recherche chef van het district Dordrecht van de rijkspolitie. 'We gaan dinsdag gegevens, verkregen uit het huis- aan-huls onderzoek, interpreteren en we zullen daarbij de dorpsrod dels moeten schelden van de harde feiten. Maar ik heb goede hoop dat we eruit komen', aldus kapitein Bouma die aan iedereen die inlich tingen kan geven over de zaak, verzoekt het volgende telefoonnum mer te bellen: 01869-1210. door P. Klijnsma Op 18 december bracht Jelena Sacharow oorkonde en medaille behorende bij de aan haar man toege kende Nobelprijs voor de vrede, veilig door de Russische douane. Geschriften van Sacharow, in het bui tenland gepubliceerd, werden haar echter af genomen. Daartoe behoorde ook diens kortgeleden in Ne derlandse vertaling verschenen laatste boek 'Mijn land en de wereld'. Ten aanzien van zijn land geeft hier in de dissident Sacharow in kort be stek opnieuw zeer veel informatie over de anti-menselijke tekorten in de Sowjetmaatschappij. Zijn voor naamste grief is, dat deze maatschap pij totalitair is. De partijbureaucratie heerst onbeperkt en handhaaft het systeem uit zelfbehoud o.m. door de K.G.B. (de geheime dienst), die de schrijver overigens niet bij name noemt. Het systeem zou uniek en alleen zaligmakend zijn. Sacharow bestrijdt dit. De Sowjet-Unie kan beslist niet bogen op de grootste ar- beidsproduktiviteit en het hoogste levenspeil in de wereld. Op tal van punten blijft ze achter bij de kapitalistische wereld. De va kanties zijn er korter, de werkweek is er langer, de lonen zijn er veel en veel lager en de pensioenen zelfs treurig laag. In de Sowjet-Unie ont breekt het stakingsrecht en soms worden vrije of feestdagen uitgeroe pen tot werkdagen (in 1975 Eerste Paasdag!). Discriminatie Het is onwaar, dat de Sowjet-Unie de goedkoopste woonruimte ter we reld biedt. Het onderwijs is op pa pier prachtig, het intellectueel peil is echter laag. De medische zorg dis crimineert: aan de gewone man wordt aan ziekenhuiskosten 1 roe bel per dag besteed, aan een partij bons 15. En dan de boeren. Even onvrij als in de tsarentijd, door het paspoortensysteem geklonken aan de kolchos. Het alcoholisme is wijd verbreid en typeert de sfeer van grijsheid en apathie. Elk jaar komen er tiendui zenden beschonkenen om door ver drinking of bevriezing. Sacharow spreekt behalve over de sociale mis standen ook weer over de schending van de mensenrechten en met name over die van de politieke gevange nen, waarvan hij er vele met name noemt. Hij schat him aantal op 2000 Andrej Sacharow a 10.000. De Goelag maakte, vermeldt Sacharow, al meer dan twintig mil joen slachtoffers. Bewapening Sacharow wil allerminst een vuil- spuiter zijn. Hij zoekt het heil voor eigen land en volk en voor de hele wereld. Daarom richt hij zich ook duidelijk tot die 'oecumene'. Ten aanzien van de internationale pro blemen geeft hij aan dat van de be wapening de allerhoogste voorrang. Hij doet dat nog indringender dan in zijn vroeger publikaties. De be roemde kernfysicus gebruikt geen pathos, hij noemt cijfers. Een kernexplosie van een megaton (lading van b.v. de kleine Polaris- raket) staat gelijk aan die van een miljoen ton trytol en verschroeit een gebied van vijftig vierkante kilome ter. De zwaarste raketladingen heb ben een kracht van dertig megaton. Chroestsjew releveerde op het 22ste partijcongres snoevend de proef van 1961 met een kracht van honderd megaton. Het akkoord tussen Breznjew en Ford in Wladiwostok staat de Sowjet- Unie en V.S. elk 2400 kernraketten en kernbommenwerpers toe. Een ge middelde aannemende van tien me gaton per kernkop, betekent dit een vernietigingskracht van 4800 x 10 48.000 megaton. Daarom bepleit Sacharow voor alles ontwapening, zij het in fasen. Zal zijn stem, die klinkt tot heil van zijn land en de wereld, nu eindelijk ge hoor vinden? Andrej Sacharow, Mijn land en de wereld. Uitgegeven door Elsevier Actueel. Paperback, 128 blz. 9,90. ROTTERDAM De Rotterdamse recherche is opnieuw geconfron teerd met de inmiddels in de Maas stad berucht geworden 'tante Char lotte', een 73-jarige Rotterdamse dame, die al enkele keren ls ver oordeeld wegens oplichtlng-op-gro- te-schaal. De bejaarde vrouw wordt er nu van verdacht een 60-jarige winkelierster een bedrag van 50.000' afhandig te hebben ge maakt. Volgens de politie slaagde tante Charlotte er in de winkelier ster te doen geloven dat zij op het punt stond een grote slag te slaan in de palinghandel en dat zij voor deze veelbelovende transactie 50.000 nodig had. Na te zijn 'plat gemaakt' door een stroom cadeaut jes van tante Charlotte stolde de winkelierster de 50.000 en juwe len ter waarde van 1500 beschik baar. Charlotte verdween vervol gens spoorloos. Adriaan Venema. Het leven, bries. Standaard Uitgeverij, Anti pen. P. N. van Kampen Zoon, sterdam, 1975. 144 blz. Gemini I faire Paperback 41. 12,90. Stel u een man voor die op zes 1 in het raam van zijn flat gaat sl met de bedoeling zelfmoord te gen. Op straat verzamelen zich n sen, de politie komt, de brand* de ziekenwagen. Gealarmeerd i de radio komt zijn vrouw thuis, haar minnaar. Later treffen we i ook nog een pastoor aan. Nu kan spel beginnen. De man zweeft sen leven en dood het is een i al banaal symbolische situatie - het duurt uren eer hij zich plotseling, aan het leven vertrouwt. Die beslissing roept leurstelling op en woede. De me te buiten wil waar voor haar geli bestormt de flat, komt de trap op om hem te doden. Toch nog. Het is een absurd verhaal, waarii mogelijkheid van zulk delibererei de grens ten volle en in alle loosheid wordt uitgebuit. Een 1 teske' zegt de ongenoemde jury de Louis Couperusprijs 1975 uitgeversprijs!), en inderdaad het boek verslag van een overt ken toestand. Wie zich van een teske bedient moet dat scherp fijnzinnig doen. Venema maak een dolle boel van gegevei uitgangssituatie en staat meer cliché's dan vondsten toe. te denken van het inzicht dal man tenslotte krijgt, zó gefor leerd: 'Ik zal helemaal opnl moeten beginnen. Ik ben alles ki iedereen zal me verlaten, ik benl deloos, ik kan me niet meer straat vertonen, ik ben zo diep g. len als niemand een paar uur g den voor mogelijk zou hebben gel den. O God, wat is het leven opi weer waard geleefd te worden.' zijn de woorden van een grot Ook de reden van dit zelfmoord; een door de Gestapo opgehai zoon van zijn Duitse vriend i elementair symbolisch dat we hoeven te verwachten in 'Het le een bries' veel groteske subtil aan te treffen. Stefan Anders, Voorbij het ee treffen; mystieke geschriften van tijdgenoot. Uitgeverij Strandt, Utrecht, 267 27,—. Men heeft hier te doen met soort bespiegelend dagboek, lop van begin 1967 tot eind 1970. durende deze vier jaren heeft auteur, van leeftijd toen achter ii twintig, in proza of in meer gel den stijl gebeden en geestelijke spiegelingen opgetekend. Het is tijd weer frappant te zien hoe op ze wijze als vanzelf een tamelijk boek kan ontstaan. Voor de sch ver is zo'n werk de neerslag van bepaalde periode in zijn innerlijl! ven en voor hemzelf dus van uni betekenis. Het is evenwel de vr of dit een uitgave voor een bi publiek rechtvaardigt. Uw recen althans mist een aantal kwalitë die zo'n boek nodig heeft: zira lingen op de uiterlijke omstandig den, milieutekening, concrete ei ringen, lectuur, anecdotische tret observaties van de werkelijkheid terkundige uiting te onrijp. Wor len met God is niet een afzonde ke faculteit van de geest, maar levenshouding waarbij ook de ui lijke wereld betrokken is, zie de p men. De uitgever noemt het 1 een 'gedurfd werk'; m.i. slaat meer op de publicatie zelf en geldt ons respect meer de uitgi tot analogieën met het geestel leiden en dan bovenal algemeen veau en stijl. De aanzetten zijt wel, maar het geheel is toch als dan de schrijver. Laten we ho dat generatiegenoten van de aul er meer aan hebben en er mee zien dan ondergetekende, die schien te veel gelezen heeft om dit boek echt contact te kunnen k gen en er diepere belangstelling i te kunnen vinden. Ik ben er name niet één verrassende opmerking oorspronkelijke vondst in tegenge men. Mediteren is één; meditati stukken schrijven is een tweede, niet aan ieder gegeven is. Zelfs groot mysticus als Eckhart cit< voorgangers, Augustinus bij v< beeld; men staat als mysticus t in een traditie, en wat voor een! dit alles blijkt niets; de auteur alsof met hem de mystiek is beg nen. Het spijt me nee. Mijn genade is U genoeg. Tot onze droefheid heeft God op Kerstmorgen tot Zich genomen onze lieve en zorgzame Va der, Grootvader en Zwager Kornelis Rinzema weduwnaar van Ymkje Bouma in de ouderdom van 79 jaar. Bennekom: G. H. Rinzema- van Öerneveld Barendrecht: F. van Melle-Rinzema I. P. van Melle Boudewijn Capelle a.d. IJssel: T. Noordhoek-Rinzema M. J. Noordhoek Diederlk en Friso Dronrijp: J. Rinzema W. M. Rinzema-Admiraal Kees, Jan en Nynke Amsterdam: J. Lammersen-Rinzema A. Lammersen Amsterdam: I. de Zeeuw-van Melle J. G. de Zeeuw Bennekom, 25 december 1975. Hof van Sint Pieter 43. Geen bloemen Geen toespraken Thuis geen bezoek De overledene is opgebaard in de rouwkamer aan de Gerdestraat 1 te Wageningen. De rouwdienst wordt gehouden in de aula van de algemene Degraafplaats te Wageningen, dinsdag 30 dec. a.s. om 13.00 uur, waarna de teraardebestelling volgt. Vertrek van de rouwkamei om 12 40 uur. Na een langdurig moedig gedragen lijden heeft God op Zijn tijd tot Zich genomen mijn lieve Man, onze Vader en Grootvader Albertus Willem van Blitterswijk geb. 25 juni 1908. 'Vrees niet, want Ik heb u verlost, Ik heb u bij uw naam geroepen, gij zijt Mijn'. Jesaja 43 lb. Rotterdam: G. van Blitterswijk- Verhoef Rotterdam: A. W. van Blitterswijk W. van Blitterswijk- Dansberg Houten: Joh. van Blitterswijk M. A. F. van Blitterswijk- de Ruiter Veenendaal: J. H. van Blitterswijk G. C. B. van Blitterswijk- van der Spek en kleinkinderen Rotterdam, 29 december 1975. Strausslaan 7. De rouwdienst wordt gehouden vrijdag 2 ja nuari om 10.30 uur in de Salvatorkérk aan de Mozartlaan 25 te Rotterdam-Hillegersberg, door ds. P. A. E. Sillevis Smitt. Na de rouwdienst is er gelegenheid tot condo leren. De bijzetting in het familiegraf zal in stilte plaatsvinden. Geen bezoek Geen bloemen Heden behaagde het de Here van onze zijde weg te nemen onze zorgzame Moeder en Grootmoeder Hendrika van den Heuvel sinds 1966 weduwe van Hermen Steven van der Linden, MD de le jaar. 's-Gravenmoer: N. Verhagen- van der Linden M. Verhagen Els en Willem Overleden 20 december '75. Hiermede zeggen wij u hartelijk dank voor de blijken van belangstelling en medeleven tijdens ziekte en na het overlijden van onze lieve Man Vader Marius Cornells Been Uit aller naam: P. Been-de Vr Rijswijk, december 1975. Lijsterbeslaan 15. Voor uw belangstelling en deelneming ons tijdens haar ziekte en overlijden van mijn Vrouw Maria Dids zeggen wij u heel hartelijk da' Jac. van Valen, Vreedonklaan 44, Dordrecht. bewe gelie!

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 12