Jaar van de Vrouw was méér dan Emancipade ratis hulp bij inden van werk Waar bleven de subsidies? Een feministische boekhandel :en therapie voor in door vrouwen Positie vrouw in kerk moet beter Voor 'n bloemetje en een zoen Vragen komen ook van mannen Hanifestatie in Utrecht mislukt maar los daarvan is er heel wat gebeurd Eindbalans valt positief uit ISDAG 30 DECEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 11 jt Jaar van de Vrouw is bijna voorbij en een zucht van verlichting vaart door het Neder!atn1" volk. ezo, die onzin is over, we kunnen gelukkig weer gewoon doen. De moppentappers en zwartkijkers bben daarnaast ook nog een tevreden gevoel omdat zij immers vorig jaar al voorspelden dat dit hele ireen grandioze mislukking zou worden. En is dat dan uitgekomen of niet soms? het eerste gezicht lijkt het jaar n de vrouw, deze goedbedoelde uit- oding van de Verenigde Naties, in- rdaad een volkomen zinloze en be- Dttelijke aangelegenheid geweest te n met als treurig dieptepunt de ïancipade, de grote informatie- irkt in de Utrechtse Jaarbeurs. Dat daarnaast meer gebeurd is (de nferentie in Mexico, de buiten- ojecten) verzinkt bij die in het glopende mislukking in het niet. it ligt er maar helemaal aan met tlke verwachtingen je zo'n VN-jaar pat. De moppentappers (meestal innelijk) en de zwartkijkers (ge- Bngd) verwachtten niets en zulke, orspellingen komen vaak uit, als maar vaak en luid genoeg geuit irden. Daarnaast was er een groep jnsen die tamelijk overspannen rwachtingen van 1975 had: als bij verslag zouden alle problemen in jaar verdwijnen, zodat de mens- id fris en geëmancipeerd 1976 zou ;aan. Rolproblemen, achterstelling n de vrouw, ongelijke betaling, on- Ijjke kansen op school en in de latschappij, gezins- en huwelijks- oblemen, dat alles zou met ingang n 1 januari 1976 tot het verleden horen, nu de Verenigde Naties een eciaal jaar ter oplossing van deze teilijkheden hadden uitgeroepen. deze hoop niet in vervulling is gaan, laat het jaar bij deze mensen n bittere nasmaak achter. mensen die niet veel verwachtten n dit jaar, maar al tevreden waren et een beetje subsidie, en de mo- lijkehid wat informatie te krijgen te verspreiden over emancipatie, n betrekkelijk tevreden over het ir. Er is onmiskenbaar veel gepu- ceerd over de emancipatie, er zijn loze projekten op touw gezet, uit- voerd of bediscussieerd die zonder jaar nooit of veel later uitgevoerd uden zijn. Of het alles bij elkaar noeg is om dit jaar uiteindelijk po- ief te beoordelen, moet ieder voor h maar uitmaken. Deze pagina werd samengesteld door Cisca Dresselhuys en Aukje Holtrop Drie onderdelen Tran de drie onderdelen, waaruit het jaar in Nederland (voor andere lan den en met name voor de ontwikke lingslanden ligt een beoordeling van de resultaten van dit jaar heel an ders) bestond, kregen de buitenpro jecten de minste en de Emancipade de meeste aandacht. De VN-confe- rentie in Mexico over de pisitie van de vrouw nam een middenpositie in: de buitenwereld had weinig belang stelling voor het vergaderen van die dames overzee, totdat in Mexico een declaratie werd aangenomen waarin het zionisme een onderdrukkende factor genoemd werd. Op dat mo ment werd 'Mexico' weer gewoon in teressant nieuws en stortten journa listen en commentatoren zich erop. Dat er in Mexico over heel wat meer gepraat is, kwam nauwelijks of niet uit de verf. Ook de Emancipade lag niet lekker in de publiciteit. Van te voren al was herhaaldelijk gewaarschuwd dat deze manifestatie tot mislukken ge doemd was en afgezien daarvan veel te veel geld zou kosten. Toen al die sombei*e voorspellingen nog uitkwa men ook, was de boot aan. Er zijn nog steeds leden van het Na- tionael Comité die ervan overtuigd zijn dat de Emancipade mislukt is door toedoen van de (slechte) pers. Maar uit een onderzoek van het so ciologisch instituut van de Utrechtse universiteit blijkt dat de enkele be zoekers die de immens lege Jaar beurshallen nog bezocht hebben voor een belangrijk deel via de pers op de hoogte gekomen waren van deze prestige-manifestatie. Uit dat onder zoek zijn nog meer gegevens vermel denswaard. Zo bleek dat vrouwelijke bezoekers van de Emancipade eigen lijk helemaal niet representatief wa ren vopr de gemiddelde Nederlandse vrouw. Het waren merendeels hoger opgeleide, werkende vrouwen die sterk gemotiveerd waren voor de emancipatie en al heel wat afwisten van doel en streven van de emanci patiebeweging. Weinig fiducie Opvallend was het geringe aantal leden van vrouwenorganisaties, ter wijl er altijd van was uitgegaan dat de Emancipade juist voor deze groep aantrekkelijk zou zijn. De vrouwen verenigingen hebben zelf kennelijk weinig fiducie in het geheel gehad en weinig reclame gemaakt. Reden voor mevrouw Verwey-Jonker (onder wier supervisie het rapport gemaakt werd) om te stellen dat de vrouwen verenigingen in ons land absoluut fa len als het erom gaat hun achterban bij zo'n manifestatie te betrekken. Vrouwenorganisaties zijn overbodig, aldus mevrouw Verwey, vrouwen kunnen hun energie beter aan nut tiger zaken besteden. Niet de stukken in de krant, maar de vrouwenverenigingen en vooral de organisatrices van de Emancipade hebben schuld aan deze dure misluk king. Kil, ongezellig, chatotisch, te intellectueel, vond tachtig procent van de bezoekers en de meesten von den dat het geld beter aan ander,e emanciratiedoelen besteed had kun nen word ei En dat argument was al maanden voor de 7mancipaüe van vel«- kanten Koningin Juliana opende op 20 mei de grootste manifestatie in het Jaar van de Vrouw: de Emancipade, die helaas nogal teleurstellend verliep. onder meer door DcJe Mina) her haaldelijk naar voren gebracht. Eén van deze organisatrices is Mar- greet Kolkman, sinds februari lid van de Emancipiatiecunimissie (een ad viesorgaan voor de regering) en vóór die tijd enkele maanden druk doen de met het opzetten van de Eman cipade. De Emancipade had beter niet georganiseerd kunnen zijn? 'Dat moet je niet vragen aan iemand die er veel energie en tijd in gestopt heeft. Maar ik ben het er wel mèe eens dat de Emancipade mislukt is. Te weinig speels Het produkt Emancipade was niet goed, te weinig speels, te weinig pro bleemloos. Het was veel te zwaar, te ongezellig, te informatief. Bij de ope ning heb ik me optimistisch gehou den, maar ik stelde wel bedroefd vast, dat er van alle leuke plannen niks terecht gekomen was. Tijdge brek was een belangrijke oorzaak er van, maar erger waren de ideologi sche tegenstellingen tussen de ver schillende groepen. Die hebben ver lammend gewerkt'. Er is van te voren te weinig ge praat, er werd geen duidelijke lijn afgesproken, de leiding was het on derling oneens, er ging van niemand een zelfbewust enthousiasme uit, vindt Margreet. Dat tijdens de Eman cipade veel contracten tussen ver schillende groeperingen tot stand zijn gekomen en nieuwe samenwerkings vormen zijn ontstaan, is dan wel mooi meegenomen, maar erg duur betaald'. Het effect van discussie heeft het gehad, er is. wat om afge- lachen door de buitenwereld, en dat vind ik een positief resultaat'. Maar aan dè andere kant heeft de Emancipade een domper gezet op het hele jaar en wordt het jaar een mis- lukkig genoemd omdat de Emanci pade een mislukking was. 'Dat is zo, al kan en wil ik niet geloven dat het allemaal heel ernstig was. De Emancipade is niet het zwaarte- en het dieptepunt van dit jaar geweest'. Margreet Kolkman vindt het terecht dat de vrouwenverenigingen hun le den niet hebben opgepept voor de Emancipade. 'Neem het ze maar eens kwalijk dat ze dit slechte produkt niet kwijt konden. Al vind ik ook wel dat de verenigingen te weinig crea tiviteit en eigen inbreng, te weinig emancipatiegezindheid hebben gehad bij de opzet van de Emancpade. Maar dat is een algemener probleem. Er is over emancipatie gewoon geen eenstemmigheid en dat heeft de Emancipade parten gespeeld.' Leuke projecten Het jaar mag niet beoordeeld wor den op de Emancipade, er is los daar van erg veel gebeurd. 'Er zijn hele leuke projecten uitgevoerd, al weet je natuurlijk nooit wat de doorwer king is van die honderden kleine en grotere projekten. En ik vind het ook jammer dat er gebieden verge ten zijn. Er is bij al die pjrojecten nauwelijks of egen aandacht aan jon geren, schoolgaande en werkende jongeren besteed en op het gebied van het werken, parttime-werken, de mogelijkheden van vrouwen in hun werk, personeelsfunctionarissen etc. is er ook eigenlijk niets gedaan. Dat is jammer'. De eindbalans valt positief uit voor Margreet. 'Ja, er is zoveel aange zwengeld in dit ellendige Jaar, zo- vee inspirerends, zelfs op die ellen dige Emancipade, er zijn zoveel con tacten gelegd, de tegenkrachten heb ben zich gebundeld, wat ik ook een groot voordeel vind. Kortom: ik ben toch blij dat we het gehad hebben, inclusief alle ellende'. mdat de vrouwe? erg vaak wat bekaaid afkomen op de officiële beidsbemiddelingsbureau's, is in Amsterdam het Kollektief Vrouw Werk opgericht. Hieraan verlenen verschillende beroepskeuze- Iviseuzes gratio medewerking, evenals iemand van het Amster- tmse arbeidsbureau. en verstrekt hier gratis hulp aan ouwen, die werk zoeken of vrou- m, die in een arbeidsconflict zitten, in het comité vroeg en kreeg deze oep een subsidie van vijfduizend lden. waarvan men onder meer in Amsterdamse Vrouwenhuis een arte kamer kon inrichten, waai de enten ontvangen kunnen worden zijn erg zuinig geweest met het ld en hebben nu nog ruim twee- izend gulden over', vertelt Corrie n Dijk, de initiatiefneemster tot het llektief. 'We zijn altijd gewend edkoop te werken: een tweede- inds tafel hier, een gebruikte, maar ig goede typemachine daar en zo ak je goedkoop ingericht. We ho- m dat we het geld, dat over is, ogen gebruiken om in 1976 even- eel noodzakelijke dingen aan te laffen, zoals misschien een ede test, waarmee we de voorkeu- n van de vrouwen voor bepaalde orten werk kunnen toetsen. e doen ons werk allemaal met vrij- ligsters, waardoor het jammer ge- ieg geen grote omvang heeft kun- in krijgen. Daarom zijn we eigen- k ook een beetje bang voor grotere bekendheid; een grote toeloop van vrouwen kunnen we eigenlijk niet verwerken, daarvoor zijn we veel te bescheiden ingericht. We hebben onze vaste contacten met het Amsterdam se arbeidsbureau en de Gemeentelij ke Sociale Dieiibi, die ons bepaalde, voor hen moeilijke gevallen, door spelen. Het is namelijk zo dat vrou wen, die niet zo precies weten, wat ze willen, lastige klanten zijn op een arbeidsbureau. Daar moet je echt wel weten, wat je wilt. Ze hebben daar eigenlijk nooit tijd om eens wat dieper met zulke vrouwen door te praten. Nou, daar zijn wij dan voor; wij proberen samen met de vrouw tot een soort conclusie te komen, over wat voor werk of welke opleiding voor haar het beste zouden zijn. Ook helpen we vrouwen bij arbeids conflicten. Het blijkt namelijk dat vrouwen het nog wel eens moeilijk krijgen in hun werk, wanneer ze niet langer het onderdanige schep seltje zijn, maar een persoonlijkheid, die weet wat ze wil'. Het Kollektief voor Vrouw en Werk hoopt zijn werk voort te kunnen zetten, mede dank zij een aanvullende subsidie, die men aan CRM gaat vragen. Het Nationaal Comité Jaar van de Vrouw had aan net begin van 1975 een miljoen gulden beschikbaar ter ondersteuning van alle mogelijke projecten in het land, die zich bezighielden met de emancipate van de vrouw. Men ging uit v*.n het 'gietereffect', dat wil zeggen: hier een beetje geld ei, daar een beetje; juist voor die pro jecten die eloers niet aan hun tiekken kwamen. In de «erste nelft van 1975 had men echter al aanvragen ter waarde van twee en een half miljoen gul den binnen, zodat er toen streng geselecteerd moest worden. En dat is niet altijd even gelukkig uitgevallen. Zo viel bijvoorbeeld het Vrouwen archief in Amsterdam 'buiten de prijzen' wegens een of an dere formele reden, terwijl an dere bibliotheken wel bijdra gen kregen. In ne geheel zijn er ruim twee- honde J projecten gesubsi- diëeto. Dit waren zeer veel soortige projecten: van lezin gen-avonden voor traditionele vrouwenbonden tot de onder steuning van feministische boekhandels of vrouwenhui zen. Er ging geld naar vor mingsweekenden, cabaret, film, tentoonstellingen, con gressen, sprekersmarkten, vor mingstoneel, praatgroepen, het helpen van buitenlandse vrou wen in Nederland etc. Feminis tische groeperingen kregen sa men zo'n 175.000 gulden, aan de kerk verbonden groeperin gen 19.000 gulden, media (to neel en film) meer dan 100.000 gulden, plattelandsvrouwenver enigingen 41.000 gulden en po litieke vrouwenbewegingen 50.000 gulden Uit al deze projecten hebben wij er zes gekozen, waarvan wij zijn nagegaan hoe het geld besteed is. Dorelies Kraakman", Sylvia Bodnar en Marieke Griffijn ddrijven se ders een paar weken een feministische boekhandel, annex café in Utrecht. Hiervoor hebben ze een subsidie van 30.000 gulden gekre gen van het nationaal comité, waarmee ze vooral de verbouwing en inrichting van het pand hebben kunnen betalen. Zowel de boekhandel als het café dragen de naam 'de Heksenlcelder'. 'We hebben, zowel in de winkel als in de zaak, gewone winkel- en café tijden, zodat we normaal meedraaien met de andere Utrechtse zaken. In onze winkel verkopen we vooral fe ministische romans, (autobiogra fieën van vrouwen, studiemateriaal, e Werkgroep Vrouwentherapie, die nu ruim een jaar bestaat, heeft >t doel als vrouwen samen te werken aan de oplossing van de •sychische) problemen, waarmee vrouwen te maken kunnen heb- !n. Men gaat ervan uit, dat vrouwen het best door elkaar geholpen innen worden omdat andere vrouwen de problemen beter begrij- ïn dan mannen. Er moet nodig wat gebeuren aan de verbetering van de positie van de vrouw in de kerk. Het is nog steeds zo, dat de kerkelijke leiders (de mannen dus) de vrouw in de kerk hoogstens accepteren, maar haar in ieder geval niet erg nodig lijken te hebben. Een van de scènes uit 'Voor een bloemetje en 'n zoen'. Een hele grote hap van het miljoen, dat het nationaal comité te ver delen had, ging naar de aktiegroep Man Vrouw Maatschappij en de Nieuwe Komedie in Den Haag: namelijk ruim 106.000 gulden. Dit geld is gebruikt om het toneelstuk 'Voor een bloemetje en 'n zoen' geschreven door Anja Meulenbelt, overal in het land te laten opvoe ren door leden van het werk- en vormingstheater De Nieuwe Ko medie. Het Oecumenisch Vrouwen Contact in Haarlem, dat tot deze conclusie is gekomen, wil graag iets veranderen aan deze situatie. Daarom had men aan het comité een subsidie gevraagd 1.800,om een studieconferen tie te beleggen, die zou moeten be vorderen dat de vrouw meer opgeno men zou worden in de beleidsfunc ties van de kerk. In november is deze conferentie ge houden. Er werd aan deelgenomen door een aantal vrouwelijke theolo gen, een paar vrouwelijke ouderlin gen, verschillende kerkelijkè vor mingswerksters en vertegenwoordig sters van confessionele vrouwenorga nisaties. Besloten is, dat aan de' Raad van Kerken zal worden gevraagd of er een onderzoek in de gemeenten en parochies kan worden ingesteld naar het functioneren van de samenwer king tussen de mannen en de vrou wen, die voor de kerk werkzaam zijn. Dit onderzoek zal, hoopt men, in 1976 gedaan kunnen worden. In een nota, die eveneens aan de Raad van Kerken is gestuurd, wordt geconstateerd, dat er nog heel wat verbeterd dient te worden aan de positie van de vrouw in de kerk, met name aan het opnemen van meer vrouwen in belcidsfunkties. Mevrouw C. M. Smithuijsen, be stuurslid van het Oecumenisch Vrou wen Contact: 'Het fundamentele probleem, dat zowel in de protes tantse als de rooms-katholieke ker ken bestaat, is, dat het traditionele rolpatroon van mannen en vrouwen, ook in de kerk, nog op geen enkele manier doorbroken is. Zowel de mannen als de vrouwen denken nog in stereotypen over de vrouw: dit mag en kan ze wel, maar dat beslist niet. Verder moet er ook heel nodig wat veranderen aan de taal, die de kerk spreekt. Deze taal, een soort vakjargon, is vaak totaal onbegrijpe lijk voor de gewone mensen. Dat is natuurlijk helemaal fout'. MVM-literatuur en kinderliteratuur. In het begin zijn we een beetje voor zichtig geweest met het aankopen van boeken; we hebben tenslotte maar een beperkt budget, dus je bent bang met bepaalde dingen te blijven zitten. We merken nu dat we ons wel wat meer kunnen permitteren. Bo vendien kun je boeken op krediet kopen, zodat je ze pas na een tijdje hoeft af te rekenen met de uitgever. De zaak loopt goed, tot nu toe, zowel de boekwinkel als het café. In het begin krijg je natuurlijk wat nieuws gierige mensen, die gewoon eens willen zien of er hier nu iets bijzon ders gebeurt (wat niet zo is). Ook krijg je dan wat lastige figuren, die vervelende discussies gaan uitlokken over de emancipatie, waar ze hele maal tegen zijn. Maar nu krijgen we eigenlijk alleen nog maar echt ge- interesseerde mensen, zowel mannen als vrouwen. En hoewel de vrouwe lijke bezoekers in' de meerderheid zijn, komen er toch ook heel wat mannen', vertelt Dorelies Kraakman. De zaak loopt op het ogenblik bevre digend, maar meer geld is uiteraard altijd welkom. Vandaar dat men overweegt subsidies aan te vragen bij gemeente en provincie Utrecht. Het is de bedoeling, dat er binnen kort 's middags boekbesprekingen ge houden zullen worden in de winkeL Verder heeft De Heksenkelder een tentoonstellingsruimte, waar vrou welijke kunstenaars gratis een maand mogen exposeren. Er is een aparte ruimte, waar de kinderen kunnen verblijven, wanneer hun ouders in de zaak zijn. Ook heeft men een ver gaderruimte beschikbaar, die voor groeperingen tegen een zeer schap pelijke prijs te huur is. oor dit doel: een therapie door en lor vrouwen, heeft de werkgroep 'n het comité een subsidie van •940 gulden gekregen. Van dit geld «ft men een ruimte ingericht in t Vrouwenhuis in Amsterdam, eft men nieuwe groepen opgericht, er literatuur aangeschaft en heeft en twee Amerikaanse vrouwelijke erapeuten drie weken lang door herland laten reizen om voorlich- 'g te geven over hun manier van :rken. in van de vrouwen van de werk- oep is Marian van Keuk. 'Wij heb- n een bepaald idee over hulpver- ning aan vrouwen. Wij vinden the- pie en hulpverlening niet een neu- |le zaak, maar een politieke bezig- id. omdat wy nu eenmaal leven in o bepaalde maatschappij met be- atde machtsverhoudingen. Dat uit ih ook in verreweg het grootste «1 van de bestaande therapieën: de erapeut is bijna altijd een man, e geen of nauwelijks begrip heeft 'or het emancipatieproces van de ouw. Wanneer hij een vrouw 'be- 'ndelt' zal hij meestal proberen ar weer aan te passen aan de be- aande verhoudingen ,in plaats van 'ar een vrijheid te geven, waarin zelf kan beslissen. Er zijn maar heel weinig therapeu ten, die hun werk beschouwen als een verandering, meestal zien ze het als een aanpassing. En dat vinden wij volledig fout. De mens moet niet aangepast worden aan bepaalde, fou te, verhoudingen, die verhoudingen moeten juist worden aangepast aan de mens. Wij werkeu in groepen van zo'n tien personen, umdai wij vin den, dat je als vrouwen samen veel meer voor elkaar kunt betekenen: we kennen en herkennen eikaars pro blemen, waardoor we elkaar steun kunnen geven. We gaan samen in therapie en werken samen aan het oplossen van onze moeilijkheden. Op het ogenblik zitten we in het Vrou wenhuis in Amsterdam. In januari beginnen we met open avonden, waar alle vrouwen, die geïnteresseerd zijn, welkom zijn. Vanaf 8 januari wordt elke donder dagavond zo'n open avond. Van onze subsidie hebben we nog geld over om tot mei te kunnen doordraaien met onze groepen. Daarna hopen we op andere bijdragen, misschien van een ministerie. Maar we gaan door, want het is nodig en we hebben goe de resultaten, want vrouwen kunnen veel meer aan, dan ze denken, ook zichzelf en anderen helpen.' Met dit toneelgezelschap reisde een informatiebus mee, waar men, in de pauze of na afloop van de uitvoering, allerlei inlichtingen en voorlichtings materiaal kon krijgen op het gebied van emancipatie en feminisme. Het toneelstuk was geen gewoon stuk, maar viel uiteen in een aantal scè nes (zoals een kantoorscène, een sol licitatiescène, een lopende-band- scène, huwelijk, abortus, verjaardag van een alleenstaande vrouw gezins scène enz.) die stuk vo«>i stuk ge volgd werden door een diskussie met het publiek. In het geheel werden ruim 140 voor stellingen gegeven, die door zo'n 25.000 mensen bezocht zijn. Greet Quist, als MVM-ster sterk be trokken bij dit projekt, vertelt er over: 'We hebben met ons toneel zeer verschillende soorten mensen bereikt: meestal vrouwen, maar toch ook nog een kwart mannen. Van de bezoe kers en bezoeksters was 25 procent lid van een vrouwenvereniging, 20 procent lid van een gemengde vere niging zoals MVM of Dolle Mina, 15 procent studenten, 14 proien» scholieren, 10 procent werkende jru, geren en 16 procent van de bezoe kers waren 'gewone' theaterbezoe kers, die de vrije voorstellingen be zochten. Er werd tussen de twaalf losse scènes door in de zaal erg veel gediscussieerd, maar van de bus (kosten 50.000 gulden) werd niet veel gebruik gemaakt. Gebleken is, dat er veel meer gratis voorlichtings materiaal nodig is, want het beschik bare materiaal is nu óf te moeilijk, óf te saai óf te duur. Wij hebben ge merkt, dat het al te gauw te duur is, omdat weer eens duidelijk bleek, dat huisvrouwen geen geld voor zichzelf durven uit te geven. Tijdens de discussies kwamen ook heel intieme vragen los, maar dat ge beurde meestal als er alleen maar vrouwen in de zaal zaten. Vragen, die vaak gesteld werden: 'hoe kom je als jong meisje aan de pil, als je liever niet naar je huisdokter toe wil' gaan' en 'hoe komt het dat kin deren nadat ze uit huis zijn gegaan, zo weinig meer van zich laten ho ren'. Opvallend vond ik het, dat vooral vi Muwen tussen de veertig en vijftig jan' veel begrip hebben voor de emancipatie; de jongere vrouwen en meisjes ienken vaak nog erg con- 'ief en romantisch. Wat ook op- vie: was. dat men weinig begrip heeft vooi vrouwen, die in andere situaties verkeren'. Voor het oprichten van een informatiecentrum heeft de afdeling Twente van Man Vrouw Maatschappij een subsidie van vijfduizend gulden gekregen. latieproblemen: met de echtgenoot, met familie, ouders, kinderen en bu ren. Meestal net niet ernstig genoeg om deskundige hulp te zoeken, maar wel net zo vervelend, dat het leven er door verzuurd wordt. Soms ook wél ernstig, soms zelfs zo ernstig dat er bijna geen oplossing meer voor te vinden is. Dingen, die erg belangrijk bleken voor de vrouwen, die bij ons kwa men, bleken te zijn: leren voor jezelf op te komen, je eigen gevoelens, angst, woede, verdriet en onzeker- heid serieus te nemen. Leren, die ge voelens ook te laten zien, je er niet voor te schamen, ze ook bij een an der te herkennen en er respect voor te krijgen en rekening mee te hou den. Toen kregen we een subsidie en moesten dus onze ervaringen met te lefonische hulpverlening gaan omzet Elly Bakker uit Boekelo vertelt over dit projekt. 'Moest er nu zo nodig weer een informatiecentrum voor vrouwen komen? Nou, wij moeten niet zo nodig, maar het blijkt ge woon in een behoefte te voorzien. Vanaf het ogenblik, dat wij een adres en een telefoonnummer had den, kwamen de vragen, vooral van vrouwen, maar ook meer en meer van mannen. Over gezin, over kinde ren, emancipatie, vrijetijdsbesteding, ernstige problemen en zakelijke in formatie. alles door elkaar. Het meest werd er wat vaag gepraat over een zeker gevoel van onbehagen: al les hebben en toch niet tevreden zijn. Dat vage schuldige gevoel: ik heb toch alles, waarom zeur ik dan nog zo? Heel veel vrouwen kennen dat gevoel. Er kwamen ook veel vragen over re ten in werkelijkheid: een centrum. We hebben daar verschrikkelijk te gen aan gehangen, want we waren erg onzeker over hoe we dat nu pre cies zouden moeten doen. We wacht ten in het begin maar steeds op iemand die de leiding zou nemen, maar die kwam niet, we moesten het echt zelf doen. We waren erg stunte lig bezig, amateuristisch en we ver loren daardoor veel tijd. Achteraf geloof ik, dat deze voorbe reiding, juist door de stunteligheid, erg goed is geweest. Het is, voor ons althans, een goede start geweest voor zo'n pretentieus plan als een infor matiecentrum oprichten. We hebben nu in vijf wijken van Enschede vijf praatpalen (zo hebben we onze cen tra genoemd) en het gaat goed. We hebben hard gewerkt en dat doen we nog steeds'. Ook in 1976 zal dit initiatief van MVM doorgang kunnen vinden om dat ze dit jaar gesubsidieerd worden door het ministerie van CRM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11