/enezuela kan van geld alleen niet leven merikaan Moynihan deed VN geen goed esident Pérez volgt nationalistische koers Irote verdeeldheid in volkerenorganisatie 1NDAG 29 DECEMBER 1975 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 jr Herman Amelink J maakt niet gelukkig. Deze uitspraak gaat in elk geval op r Venezuela. Dit land krijgt het overgrote deel van zijn in- isten uit de export van olie. Die olie is nu zo duur geworden svert zoveel op dat Venezuela haast geen raad weet met de i n- tNS isten, die het krijgt. Het is veel meer dan het kan gebruiken. jes al 8r0" tveer 8 gulden voor een vat n be foul ksels edin- pro nwe- ndio 1 januari 1073 kreeg Venezuela een jaar later was dit opgelo- tot zo'n 35 gulden. Een vervier- ligine van de inkomsten zon- lende (jat daarvoor veel inspanning !an!« ig was. Deze toeneming van de f Jf lhoeveelheid heeft het land niet men verwerken. De prijzen zijn lc gestegen en de inflatie, die al- ongeveer 1 procent per jaar be- lelijt lg, liep n 1974 op tot 12,3 pro- met t. Het armste deel van de bevol- K>rtie g heeft de zwaarste klappen wai deze economische verandering on»- ten ondergaan. Terwijl het tref" d rijker werd, werden de armen ft to jer. regering van Venezuela ziet genoodzaakt een groot deel de extra financiële middelen n we jt buitenland 'té besteden, om- er in eigen land onvoldoende ledingsmogelijkheden zijn. Dat heil- chrijnend als men bedenkt dat zou- procent van de bevolking in Mijn tenwijken woont, twikkelingshulp ïezuela besteedt door de nood wongen maar liefst 8 procent het bruto nationaal produkt ontwikkelingshulp, een per- itage om rode oortjes van te gen. 1 bedrag van 275 miljoen gulden d overgemaakt naar het nood- ds van de Verenigde Naties. De !dbank die aan ontwikke- planden leningen verstrekt r ontwikkelingsprojecten Eg 1375 miljoen gulden. Verder dt uitgebreide steun gegeven tal van staten in Centraal lerika in de vorm van een tege- etkoming op de hoge olieprij- huidige president Carlos An- s Pèrez verraste begin vorig r vriend en vijand met de natio- isatie van de ijzer- en staalin- trie. Voorts bepaalde hij dat de enlandse ondernemingen die Venezuela werken binnen drie 80 procent van hun kapitaal Venezolanen moeten verko- 1. Ook de olie-industrie wordt lationaliseerd, hoewel velen de nnen voor deze nationalisatie halfslachtig vinden wegens blijvende invloed van de multi- ionals bij de olie-exploitatie, arnaast is de staatscontrole op banken, elektriciteitsmaatschap pijen, radio, televisie en grootwin kelbedrijven toegenomen. - De moeilijkheid is echter dat deze maatregelen allemaal wel omgezet kunnen worden in besluiten, maar dat die besluiten zo zelden uitge voerd worden. Het ambtelijk appa raat is eindeloos corrupt en het be stuur daardoor ineffectief. De kloof tussen de rijken en de armen wordt er geen millimeter smaller door. Nationalisatie Betwijfeld moet worden of de be volking uiteindelijk met dit alles •genoegen neemt. De rijkdommen van het land zullen het hele volk ten goede moeten komen. Nationa lisatie van de industrieën is daar voor onvoldoende garantie. Zolang de bevolking armoede lijdt en de alom aanwezige televisie haar con fronteert met alle produkten van de consumptiemaatschappij moet een massaal verzet niet uitgesloten worden geacht. De maatregelen die de regering genomen heeft lij ken onvoldoende tegemoet te ko men aan de bestaande wanverhou dingen. Er worden wel enorme bedragen in de economie gepompt, maar re sultaat blijft tot nog toe uit. Op dit moment bedraagt de inflatie al 20 procent. De woningbouw blijft achter. De importen, vooral van landbouwprodukten nemen toe. Het regeringsbeleid heeft nauwe lijks aandacht voor de jeugd, en dat in een land waar 60 procent van de bevolking jonger dan 20 jaar is. Pérez probeert hieraan van alles te doen. Hij verhoogde het minimum loon en kondigde maatregelen af die het belang van de consumenten moeten dienen. In de deelstaat Bo livar, die grenst aan de republiek Guyana, waar veel ijzererts in de bodem zit en men over een groot hydro-elektrisch potentieel be schikt, worden grote industriële complexen aangelegd. Toch komen deze maatregelen on voldoende tegemoet aan de noden van het land. De loonsverhogingen zijn meer dan volledig opgeslokt door de inflatie en de prijsstijgin gen. Er-zijn 600.000 werklozen op een beroepsbevolking van 3,5 mil Een gezin uit èèn van de armere wijken kijkt uit over de Venezolaanse hoofdstad Caracas waar de wolken krabbers als paddestoelen uit de grond schieten. joen en nog eens 'jOO.OOO mensen hebben wel een baan maar zijn ei genlijk overvolledig. Met inbegrip van de verborgen werkloosheid be draagt de gehele arbeidsreserve wel zo'n 30 procent. Elk jaar komen er bovendien 100.000 mensen bij die ook een baan willen hebben, terwijl de nieuwe industrie slechts plaats biedt aan jaarlijks 15.000 mensen meer. Velen zijn dan ook werk zaam in de economisch onvoordeli ge dienstensector, waar niet min der dan 45 procent enige bezigheid vindt. 65 procent vön de kinderen in de leerplichtige leeftijd gaat niet naar' school en de helft van alle .kinderen lijdt aan ondervoeding. Democratie Tot op heden heeft de sociale ellen de zich .niet in politieke radicalise ring uitgedrukt. Venezuela is een democratie en de gi-ootste twee ^partijen, de Accion Democratica én de christen-democratische CO- PEI haalden bij de laatste verkie- zingen samen niet minder dan 85 procent van alle stemmen. Links kwam,er nauwelijks aan te pas. De OD6n bHöf Nueva Fuerza, de Venezolaanse variant van de Chileense Unidad Popular kwam niet verder dan 5 procent. De communisten haalden 1 procent. Links heeft onder de voorganger van Pérez, de christen democraat Caldera, volledige vrij heid van handelen gekregen dank zij diens amnestie en liberalise ringsmaatregelen, maar is ver deeld over de te volgen tactiek. Het leger wordt door de regering nogal in de watten gelegd en houdt zich van de politiek afzijdig.. Tijdens zijn verkiezingscampagne in 19.73 verklaarde Pérez dat gedu rende dit mandaat de liberale de mocratie in Venezuela zijn laatste kans zou krijgen. Na bijna twee jaar Pérez-bewind schijnt iedereen het daarover wel eens. Maar het pessimisme over het slagen van deze kans groeit. Ondanks alle her vormingsmaatregelen blijft de eco nomische en politieke macht in handen van een kleine elite. Door de enorme geldmiddelen groeit de almacht van de staat enorm. Maar de regering ziet geen kans die macht op een effectieve wijze aan te wenden. Particuliere onderne mers proberen hun vingers achter liet staatskapitalisme te krijgen en er hun winst mee te doen. De onmacht van de regering om werkelijke hervormingsmaatrege len tot stand te brengen die tege moet komen aan de noden van het land noodzaakt de regering van een democratie de kiezers op een andere wijze aan zich te binden dan wel voor zich te winnen. Het belangrijkste middel daarvoor is liet nationalisme. Zo schreef presi dent Pérez enige tijd geleden een open brief aan zijn Amerikaanse collega, toen deze de olieproduce rende landen verantwoordelijk had gesteld voor de energiecrisis en de inflatie in de Westerse lan den. In zijn weerwoord aan Ford wijst Pérez erop dat 'de rijke lan den tot nu toe misbruik hebben ge maakt van de fundamentele le vensbehoeften van de Latiinsame- rikaanse, de Afrikaanse^en de Aziatische mens. De OPEC is slechts een uitvloeisel van het feit dat de rijke landen de veel te lage grondstoffenprijzen hebben ge bruikt als een economisch pressie middel. De OPEC was de enige weg die nog overbleef om het eco nomisch totalitarisme dat zich meester heeft gemaakt van de in ternationale handel en economie, het hoofd te bieden', aldus presi dent Pérez. De kritische houding die Pérez in neemt ten opzichte van de econo mische orde en de daarmee gelijk opgaande aandacht van Venezo- De huidige Venezolaanse president Carlos Andrés Pé rez kwam in maart 1974 aan het bewind. Pérez is de lei der van de Accion Democra tica, een sociaal-democrati sche beweging die als cen trum-rechts beschouwd werd. Toen hij na de verkie zingen in december 1973 de macht overnam van de christen-democratische CO- PEI, waren links en ultra- links danig teleurgesteld. Omdat de Accion Democra tica aanzienlijke steun had gekregen van de Amerikaan se oliemaatschappijen, werd deze partij met argusogen bekeken. Bovendien verklaarde Pérez in die tijd over zijn AD: „Wij zijn geen marxistische par tij. Evenmin zijn wij popu listisch. Het populisme heeft als stroming en oplossing voor de Latijnsamerikaanse problemen schipbreuk gele den. Wij zijn een sociaal-de mocratische partij". Daar kwam nog bij dat Perez als minister van binnenlandse zaken onder het bewind van Betancourt zich sterk ge maakt had voor de onder drukking van alles wat zich als links aandiende. buitenland Pérez zoekt een deel van zijn politieke heil in een actief buitenlands beleid. Zijn land ligt daarvoor in een gunstige positie tussen Zuid- Amerika en het Caraibisch gebied. Ook historisch is Ve nezuela van belang voor Zuid-Amerika, omdat dit het geboorteland is van de grote Zuidamerikaanse bevrijder Simon Bolivar. Bij zijn bezoek in augustus aan Bolivia, het land dat aan de grote bevrijder zijn naam ontleent, werd Pérez dan ook bijzonder enthousiast President Pèrez ontvangen. Verder werpt Pé rez zich op als de voortrek ker van de Latijnsameri kaanse solidariteit tegen de Verenigde Staten. Toch is deze kritiek in de praktijk nogal gematigd en lijkt ze vooral bestemd voor Latijns amerikaans en binnenlands gebruik, (zo steunt het na drukkelijk Panama in zijn kanaalstrijd). Met enkele Latijnsameri kaanse landen ligt Venezue la overhoop. Het heeft one nigheid met de westelijke buur Colombia over de Golf van Venezuela waar olie gevonden is en het maakt aanspraak op een groot deel van buurland Guyana. Voor de Golf is ondanks onder handelingen sinds 1967 nog steeds geen bevredigende grensafbakening gevonden'; van het conflict met Guyana lijkt de scherpe kant af se dert eerste minister Forbes Burnham is uitgenodigd voor een bezoek aan Vene zuela. laanse regering voor de buiten landse politiek leidt de aandacht af van de problematieken van het land zelf. De binnenlandse proble men worden er echter niet door op gelost. Van grotere betekenis zijn de plan nen van de Venezolaanse regering om de technologische kennis bin nen te halen die noodzakelijk is om de industriële ontwikkeling verder op gang te helpen. Zo worden op ruime schaal beurzen ter beschik king gesteld aan Venezolaanse stu denten die zich daartoe in Europa of de Verenigde Staten willen be kwamen. Ook zouden er plannen zijn om duizenden technici uit Eu ropa aan te trekken om de extra olieopbrengsten sociaal en econo misch nuttig te maken. Wellicht kan er op deze manier een bodem gelegd worden onder het bestaan van Venezuela die ook stand houdt als de oliebronnen opgedroogd zijn. vat e dertigste Algemene Vergadering van de Verenigde Naties is iur Drige week bepaald niet in een sfeer van verbroedering uiteen jor >gaan. Na dertien weken van hevige botsingen tussen ideeën en Jjk- slangen en vaak bittere woordenwisselingen is de stemming ondig bedorven. In zijn afscheidswoord kon voorzitter Gaston lom uit Luxemburg nog met enige opluchting vaststellen: ..De ssemblee heeft de.belangrijkste klippen kunnen omzeilen. Het van belang dat zij overleefde." Met andere woorden: de Ver- ligde Naties bestaan nog en dat is al meegenomen. oor Rimmer Mulder 'anfcafgevaardigden bij de dertigste tting hebben meer ruzie gemaakt n goed is voor een club die de reeft naar eenheid in de wereld, zil- ndertussen konden zij nog vast- ellen dat bij de meeste internatio- ile conflicten de VN nauwelijks idtlnrol spelen. Zo begon in Afrika Marokkaanse koning Hassan Vij et de inlijving van de Spaanse ge ihara, tegen de uitspraken van st Internationaal Gerechtshof en VN zelf in. In het Verre Oosten de ste Indonesië de kwestie-Timor ïn. i eigen houtje op zonder zich iets En in de VN aan te trekken. En ih •n* idelijk Afrika kon de volkeren- ganisatie ook al niet verhinde- de n dat de burgeroorlog in Angola 11e Eer en meer een internationaal ite inflict werd. |j° idden-Oosten Et conflict in het Midden-Oosten ei erd er door de afgelopen VN-As- u imblee zelfs nog een stuk inge- ikkelder op. Met haar resolutie in gen het zionisme heeft de Assem- te ee alleen maar het wantrouwen 'n de kant van Israël kunnen ver- oten zodat alle onderhandelin- ar n voorlopig nog moeizamer zul- ld "verlopen. ?n ie volkomen overbodige actie te- dt in het zionisme heeft de VN zelf in einig goeds gedaan. Voor de eeste westerse regeringen bete rde het een bittere tleurstelling. i- e nog lange tijd funest zal zijn >r )or de stemming binnen de volke- i- "organisatie. De Amerikaanse gevaardigde Daniel Patrick oynihan doelde daarop toen hij 'rige week in zijn slotrede zei: „Voor de Verenigde Staten is de dertigste Algemene Vergadering er één geweest van diepe, zelfs alarmerende teleurstellingen. Deze prachtige zaal is bij herhaling het toneel geweest van handelingen, die wij als gruweldaden beschou wen." In diezelfde rede haalde hij vervolgens nog eens flink uit naar al die landen, die een grote mond hebben over de VS. maar thuis een loopje nemen met de rechten van de mens. Scherpe tong Het was niet de eerste keer dat Moynihan zo van zich af beet. Hij is bij de nu afgelopen zitting zon der twijfel de meest geruchtma kende woordvoerder geweest. Moynihan is nog maar een maand of acht de Amerikaanse vertegen woordiger bij de VN, maar hij is nu al een wereldberoemdheid. Dat heeft hij te danken aan zijn scher pe tong en zijn harde aanpak. Al voordat hij door president Ford naar New York was afgevaardigd had hij Amerika's tegenstanders gewaarschuwd. In een tijdschrift artikel schreef professor Moyni han begin dit jaar: ..Het wordt tijd dat de Amerikaanse woordvoerder bij internationale forums gevreesd wordt om de waarheid die hij komt vertellen." De tactiek waarvoor hij pleitte kwam heel eenvoudig hier op neer: de Verenigde Staten moe ten zich niet voortdurend op de kop laten zitten door een anti- Amerikaanse meerderheid, maar gewoon even hard terugslaan. Een maal in de VN gezeten is hij van meet af aan in de aanval gegaan hier serieus voor een publiek dat al weet dat het alleen maar schijn is.' bitste hij eens. 'Ik krijg het gevoel dat de groeiende minachting in de wereld (voor de VN) steeds meer verdiend is.' Met dergelijke aanval len op de onwaarachtigheid van veel wat de VN doet, spreekt hij naar het hart van veel Amerika nen. De volkerenorganisatie zelf komt er natuurlijk geen stap ver der mee. Met een klein beetje meer diplomatieke takt en mooie woor den had Moynihan waarschijnlijk meer kunnen bereiken. Zo zijn westerse en Afrikaanse di plomaten ervan overtuigd dat het met de resolutie tegen het zionisme zo'n vaart niet had gelopen als Moynihan zich wat had gematigd. Voor deze resolutie hadden de Arabische staten de steun nodig van voldoende Afrikaanse landen. Hun eerste bedoeling was Israël uit de Verenigde Naties te stoten. Voor dat plannetje was veel te wei nig steun binnen het Afrikaanse blok en bovendien schrokken som mige Arabische landen er zelf voor terug. Daarom kwam dan de reso lutie tegen het zionisme. Terwijl achter de schermen druk werd ge probeerd om de ontwerp-resolutie af te zwakken, kwam Moynihan met zijn confrontatie-politiek als een olifant in de porseleinkast. merkte daarin fijntjes op dat het 'geen toeval' was dat de 'racisti sche moordenaar' Amin voorzitter was van de OAE. Verscheidene Afrikaanse landen voelden zich na deze trap onder de gordel gedwon gen iets terug te doen. Pogingen om via voorzichtig overleg de reso lutie tegen het zionisme wat te ver dunnen konden toen wel worden vergeten. den. Pas nadat president Ford hem had beloofd dat hij hem open lijk zou bijvallen, besloot Moyni han aan te blijven. Korte tijd later kreeg Moynihan inderdaad zijn pond vlees. In een formele verkla ring prezen Ford én Kissinger zon der reserve het beleid van ambas sadeur Moynihan bij de VN. sterke positie Kissinger Ergernis VN-ambassadeur Daniel P. Moynihan luistert geamuseerd naar de re devoering van andere vertegenwoordigers in de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties. om zijn tegenstanders te raken waar hij kon. Daarmee heeft hij in de VS een grote populariteit' ver worven. Moynihan krijgt van zijn landgenoten honderden aanmoedi gende brieven per week. In de kringen van de VN is men heel Wat minder tevreden over het gedrag van de Amerikaan Het staat im mers wel vast dat Moynihan met zijn geweld van woorden de tegen stellingen binnen de VN alleen maar heeft aangescherpt en dat zijn bijdrage aan ontspanning in de wereld derhalve nihil is. Zelf heeft hij weinig achting voor de VN en haar organen. 'Wij do De manier waarop hij bepaalde Afrikaanse landen onder druk zet te om een stemming in de VN over Puerto Rico te voorkomen wekte al veel ergernis. Het werd veel er ger na het optreden van president Idi Amin van Oeganda in de VN- Assemblee. De omstreden Amin (ongelukkigerwijs ook nog voorzit ter van de Organisatie voor Afri kaanse Eenheid, OAE) deed wat van hem werd verwacht en ging scheldend tekeer tegen het westen, de VS en Israël. Het was een tirade waaraan niemand verder veel aan dacht hoefde te schenken, maar Moynihan kon zijn mond niet hou den. Enkele dagen later hield hij een toespraak in San Francisco en Met zijn strijdlustige optreden lijkt Moynihan niets op de geslepen di plomaat Henry Kissinger. In Washington wordt voor vasl aan genomen dat minister van buiten landse zaken Kissinger niet erg is ingenomen met de confrontatie politiek van Amerika's man bij de Verenigde Naties. Kissinger was het eens met Moynihans benoe ming. maar vindt waarschijnlijk dat deze wat te ver is gegaan. Hij kan hem niet rechtstreeks tot de orde roepen want als ambassadeur bij de VN is Moynihan zelf lid van het kabinet, zodat hij alleen beve len van de president hoeft aan te nemen. Ontevreden over Moyni han zijn ook verscheidene wester se diplomaten bij de VN. De Britse afgevaardigde Ivor Ri chards waarschuwde in één van zijn toespraken dat de VN-Assem- blee niet de OK-Corral is. daarmee herinnerend aan één van de be roemdste vuurgevechten uit de ge schiedenis van het Wilde Westen. Iedereen begreep toen dat de Brit de cowboy-manieren van Moyni han hekelde. De aanval van Ri chards veroorzaakte flinke dei ning. Er gingen hardnekkige ge ruchten dat hij van tevoren rugge spraak had gehad met het Ameri kaanse ministerie van buitenland se zaken en dat dus eigenlijk Kis- sipger er achter zat. Moynihan ont stak in elk geval in grote woede. Hij schreef een persconferentie uit om een 'belangrijke mededeling' te doen. Vlak voor het afgesproken tijdstip werd de conferentie weer afgelast zonder enige verklaring. Volgens de Washington Post stond Moynihan op het punt van aftre Het is onwaarschijnlijk dat Kissin ger nog eens openlijk een conflict met Moynihan zal riskeren. Hij weet dat de VN-ambassadeur sterk staat bij de publieke opinie, bij de rechtervleugel van de Republi keinse partij en dus ook bij presi dent Ford. De president maakt zich steeds, meer zorgen over de verkiezingen van komend jaar. Het directe gevaar voor hem komt van rechts, waar presidentskandidaat Ronald Reagan met succes ope reert. De rechtse Republikeinen zullen daarom een groeiende in vloed op Ford kunnen krijgen en dat ondermijnt de positie van Kis singer, want van hem moet rechts niet veel hebben. Moynihan hoeft daarom niet zoveel te vrezen van Kissinger. Hij kan rustig doorgaan met zijn cowboy-politiek, ook al mist hij voorlopig het grote inter nationale forum van een VN-As- semblee. Toch wordt betwijfeld of hij het efg lang zal volhouden in het diplo matieke wereldje in New York. Volgens velen heeft hij, nu hij een naam heeft verworven bij het Amerikaanse publiek, veel zin om de gewone politiek in te gaan. Hij zou willen proberen om door de staat New York voor de nationale Senaat (in Washington) te worden verkozen. Hij heeft zelf die politieke aspira ties ontkend, maar iedereen weet dat hij geldingsdrang genoeg heeft. De Senaat lijkt een aardig podium voor zijn krachtige reto riek. De Verenigde Naties tenslotte zullen weinig aan doelmatigheid inboeten door het vertrek van Pat Moynihan. Misschien kan de vol gende Algemene Vergadering dan wat optimistischer worden afge sloten

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7