Phil. Bosmans: „Het gaat erom echt mens te zijn voor elkaar." Uw probleem ook het onze Maagklachten? Neem een lachbui Hebt u al iemand gevraagd? „Ik ben een kleine kabouter, die vergeten bloemen plukt" MAANDAG 29 DECEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET DOOR FRED LAMMERS ANTWERPEN De Lange Klarenstraat in Antwerpen, een zijweg van de drukke Meir, is een smalle, sombere straat. Op de middag dat ik aanbel op nummer 24 om te praten met pater Philip Bosmans, de schrijver van het ook in Neder land bekend geworden boek „Menslief ik hou van je" ziet alles er nog een beetje triester uit. Het is guur en het motre gent, echt een van de donkere dagen voor Kerstmis. Twee ^-trappen op en ik ben in het kantoortje van Phil. Bosmans, een 53-jarige, stevig gebouwde, beetje kalende man, goedlachs en druk pratend, gekleed in donkere pantalon en zandkleu rige coltrui. Vanuit zijn werkkamertje geeft hij leiding al vindt hij die typering niet zo plezierig, omdat hij zich juist afzet tegen structuren aan de Bond zonder Naam in België, een beweging die in 1938 in Neder land werd opgericht door pater Henri de Greeve. Bij onze zuider buren is deze bond veel later van start gegaan en is hij nu nog bijzon der populair. „Er zijn in België 190.000 mensen bij aangesloten en maandelijks komen er zonder dat wij reclame-acties voeren zeker duizend leden bij. Onze organisatie is niet gebonden aan de rooms- katholieke kerk. Ik ben als pater zou je kunnen zeggen voor dit werk uitgeleend. Wij zijn er voor ieder een, voor gelovigen en ongelovi gen. Onze leden zijn allerlei levens overtuiging toegedaan. Een paar dominees in Vlaanderen zijn trou we medewerkers van me", vertelt pater Bosmans. Zijn bond helpt velen: ex- gevangenen, zigeuners, prostituées die hun leven anders willen in richten," en mensen in moeilijkhe den die buiten de sociale wetten vallen. Daarnaast worden radio uitzendingen verzorgd en in Antwerpen één minuten- boodschappen voor de telefoon, iets waar druk gebruik van wordt gemaakt. Het zijn deze „vitaminen voor het hart", zoals Phil. Bosmans ze noemt, die gebundeld zijn in het boek, dat een van de grootste best sellers is geworden die Vlaanderen ooit heeft gekend. „Ik had dat succes niet verwacht, maar ik ben dankbaar dat zoveel mensen in mijn boek licht vinden op hun weg. Onlangs hoorde ik nog dat een dokter, die zware klappen heeft moeten incasseren in zijn leven, troost put uit dit boek en het op zijn nachtkastje heeft liggen. Al had ik het alleen al voor die man geschre ven. dan zou het al aan zijn doel hebben beantwoord," vindt pater Bosmans. t Mens vervaagt „Wij geven de liefde handen en voeten, maar willen geen sentimen teel gedoe. Het gaat erom echt mens te zijn voor elkaar. Er is in deze wereld een groot tekort aan gewone, vriendelijke mensen. Te genwoordig wordt alles veel te we tenschappelijk benaderd. Alles is gestructureerd. De mens naast ons is vervaagd achter glas en beton. PHIL. BOSMANSgeen sentimenteel gedoe Hij is onze zuster en broeder niet meer. Wij voelen ons niet meer verantwoordelijk en bekommerd voor elkaar. Ons hart komt er niet meer aan te pas," meent Phil. Bosmans. In zijn werk wordt hij met veel leed geconfronteerd, vooral met een zaamheid. „Het drama van deze tijd is dat wij elkaar geen gebor genheid meer kunnen bieden, om dat wij de bron van alle liefde. God, hebben verlaten." Als je geen vrienden hebt is dat erg, stelt pater Bosmans. „Het ligt echter vaak aan de mensen zelf. Je moet beginnen beminnelijk voor een ander te zijn. Als je met je medemensen op goe de voet staat kun je met hen pra ten, met hen eten, met hen omgaan. Veel mensen zijn bezig van hun medemens een vijand te maken. Dan kan je,er alleen nog maar mee vechten". Klooster Phil. Bosmans reist heel België door om zijn ideeën uit te dragen. Soms komt hij pas laat in de avond thuis. Dat thuis is het klooster van de montfortanen in Kontich, even buiten Antwerpen, waar Phil. Bos mans al bijna dertig jaar woont. ..Ik heb er een eigen kamer met een bureau, een bed en mijn boeken. Op mijn kamer staan wat souve nirs die mensen mij hebben ge stuurd en die ik niet direct wil wegdoen, maar er is eigenlijk geen plaats voo£ Ik hecht niet aan bezit tingen. Volgens aardse maatstaven heb ik niets, maar toch ben ik rijk, omdat ik alles bezit wat ik nodig heb. Mijn bezit is mijn liefde tot God. Als ik dat moest verliezen zou ik alles verliezen. Als ik God niet De essentiële dingen in het leven zijn gratis zou liefhebben kan ik de mensen ook niet werkelijk liefhebben". Pater Bosman houdt van mensen. Vooral tot degenen die het heel moeilijk hebben voelt hij zich aan getrokken. „Ik hou van mensen zoals ze zijn, er bestaan immers geen anderen," merkt hij op. Jeugd Dat mensen het in hun leve verre van gemakkelijk kunnen hebben, daarmee werd Phil. Bosmans in zijn jeugd al geconfronteerd. „Ik ben geboren in Gruitrode, een dorpje in Belgisch Limburg. Vader had daar een boerderijtje. Later verhuisden we naar Genk. Mijn twee broers gingen daar in de mijn werken en dat doen ze nog. Om me heen zag ik dagelijks de noden van de kleine landbouwers en de mijn werkers. Thuis hadden we geen armoede en geen overvloed, maar net genoeg meer heeft een mens ook niet nodig." Dit standpunt is Phil. Bosmans blijven verkondigen, vooral toen hij, zonder dat zijn ouders daar enige invloed op hadden uitgeoe fend, geestelijke was geworden. „Hebzucht is de eeuwenoude kwaal van de mensen. Je leest dat woord in geen enkele studie. We hebben er in onze moderne tijd wel andere woorden voor gevonden, die niemand verstaat. Wij moeten weer leren geloven in het kleine. Het is'mijn overtuiging sat geluk niet bestaat in wat je bezit, maar in wat je geniet. Alles moet-tegen- woordig geld kosten, terwiil de es- sensiële dingen in het leven gratis zijn: lucht,zon, vriendschap, gene genheid en liefde. Je kunt ze in geen enkele winkel kopen en toch wordt de kwaliteit van het leven alleen daardoor bepaald." „Ik zou het de mensen wel willen toeschreeuwen dat ze weer van kleine dingen moeten gaan genie ten. Stop eens met je auto als je in een mooie herfstlaan rijdt en laat die kleurenpracht een minuut of vijf op je inwerken, kijk eens naar een zonsondergang, die in deze tijd van het jaar zo prachtig kan zijn. De meeste mensen vinden het zo vanzelfsprekend dat ze leven en tijd krijgen om gelukkig te zijn". Vasten Over de huidige recessie maakt Phil. Bosmans zich geen zorgen. „Versobering zal enorm veel oplos sen. De wereld lijdt in grote mate aan indigestie. Er is maar één mid del om een dergelijke kwaal te voorkomen en dat is vasten." Als ik opmerk zijn uitspraken „wijs" te vinden begint Phil. Bos- mans te lachen. „Ik zeg geen ge leerde dingen. Dat boek bijvoor beeld, waar de mensen nu op af vliegen, had mijn moeder kunnen schrijven. Het moest eens gezegd geworden. Ik heb het ook niet van mezelf. Ik heb gewoon het brood gebakken. Eigenlijk ben ik een vreemde, kleine kabouter, die ver geten bloemen plukt en tegen mo derne afgoden schopt.'* Als ik Phil Bosmans vraag of hij zelf wel eens in de put zit zegt hij: „Het is voor mij inderdaad niet altijd gloria in excelsis. Ik heb ook mijn moeilijkheden. Het zou onno zel zijn te beweren dat het bij mij altijd is gelijk een klaar waterke. Ik probeer me er dan overheen te zetten. Alleen mijn naaste mede werkers merken het. Dat hindert niets. Als je weet dat je er zelf af en toe last van hebt aanvaard je het gemakkelijker als anderen zo'n dag hebben. Wat ik de mensen pro beer bij te brengen is geduld te hebben met jezelf en het een tijdje langer vol te houden dan je denkt dat je kunt. De meeste mensen geven het te vlug op. Dat geldt voor alles. Moeilijkheden horen bij het leven. Je moet echter proberen niet in de problemen te blijven zitten. Je moet er doorheen. Als ik er dieper op inga zegt Phil. Bosmans: „Jezus is voor mij de diepste grond, de sleutel van alles. Hij is de weg en volgens mij ook de uitweg in deze tijd. Het is bemoedigend dat veel jongeren dat op dit mo ment beginnen te ontdekken." De Bijbel is voor Phil Bosmans de wegwijzer bij hetgeen hij onder neemt. „Het evangelie is het meest menselijke document, maar je moet het goed lezen, het verband zien." Hij laat erop volgen: „Ieder mens is een wereld op zich. Het leven is een mysterie. Geen mens kent zichzelf ten volle. Dat is ook niet nodig. Als men zich overgeeft aan het leven, uit liefde, geeft men zich eigenlijk over aan God. Hij zal dan de leiding nemen in je leven. Dat is mijn ervaring. Jé aanvaart dan elke dag als een gave, een geschenk, een nieuwe mogelijk heid om anderen gelukkig te ma ken. En als je een ander mens gelukkig maakt, heb je de wereld een beetje gelukkiger gemaakt". door Mink van Rijsdijk Nairobi 1975 was natuurlijk een serieus gebeuren, waar hard is gewerkt. Iedere morgen om half negen werd er aan getreden. Radio- televisie- en dagbladmensen hadden er dan al een half uur persconferentie opzitten. Maar 2500 mensen en vrouwen kunnen vanzelfsprekend niet drie weken uitsluitend het pad der ernst betreden. Er was geheel volgens Prediker ook een tijd om te la chen, een tijd om gezond te zijn en helaas ook een moment om naar de dokter te draven. Bij bosjes zijn ze gevallen, de oecumenische zwoegers, vooral de eerste week. Ladingen pillen tegen maag-darmklachten zijn verorberd, hetgeen de pret niet vermocht te drukken, maar wel erg hinderlijk was. Mijn kamergenote en ik moesten ook op een kwaad ogen blik ons logeervertrek ombouwen tot ziekenboeg. We slik ten trouw en braaf de medicijnen, maar of die ons weer fit maakten? We lagen nogal katterig in bed en probeerden voor elkaar geestelijk wat boven onze stand te leven door toch papieren te ordenen en te lezen. Voor ons, huisvrouwen, die thuis verantwoordelijk zijn voor de dagelijkse hap, was het iede re avond samen uit eten gaan, dan ook steeds een echt uitje. Daar was die bewuste dag echter geen sprake van, wat ons zeer verdroot. Maar een lege maag oecumeent niet graag, dat werd ons na een poosje hardnekkig duidelijk. 'We moeten toch eigenlijk wel iets eten', sprak wijs, doch wat aangeslagen mijn medepatiënte. Op zulke momenten krijg je visioenen van een toastje met rookvlees of een paar Hollandse beschuiten, ideetjes, die je beter acuut kunt ver dringen, net als het verlangen naar je eigen bed. Na enig overleg werd besloten tot een paar sandwiches met kaas. En aangezien de avond nog lang was, meenden we er goed aan te doen elk drie stuks te bestellen. We knapten bij de gedachte aan een paar flinterdunne boterhammetjes aardig op. Klop-klop, daar werd ons ziekenkostje al gebracht. Nee, n toch niet. Er was kennelijk een vergissing gemaakt. De ober, die binnentrad, kon niet anders dan zijdelings door de deur, zo groot en breed was het blad, dat hij torste. Zes gro te schalen, toegedekt met verzilverde deksels werden be- hoedzaam en plechtig de kamer ingevoerd. 'Dit is foul hoor', maakte mijn buurvrouw de bediende snel duidelijk, 'wij bestelden alleen een paar sandwiches.' Een stralende lach, die ook meewarigheid inhield om die domme, blanke vrouwen, was de reactie. De man haalde met een tafeltje- dekje, ezeltje-strekje gebaar een van de blinkende deksels weg en zei: 'Dit zijn sandwiches.' De soberheid van zijn antwoord was niet in overeenstem ming met wat hij bracht. Een sandwich bestond namelijk uit twee ferme boterhammen met dik kaas, versierd mei een kloeke hoeveelheid aardappelsla, mitsgaders een portie zalm, rijkelijk overgoten met mayonaise. Het geheel was verstopt onder met gulle hand uitgestrooide chips. En om- dat het oog ook wat wil, zoals mijn moeder altijd zo tref fend zegt, was de compositie smaakvol gegarneerd met to- Q( maten, ei en augurk. Zes van deze Hollebollegijs aanbiedin gen waren voor ons vervaardigd. Onze delicate magen pro testeerden al danig als we naar de uitstalling keken. Vanwe ge de slappe lach, die maar eindeloos aanhield, konden we bovendien geen hap door de keel krijgen. Toch hebben die glimmende deksels met de enorme hoeveelheden voedsel daaronder wonderen verricht; lachen heeft soms een heil zame uitwerking, zelfs op een verstoord interieur. Of zou den die Kenyaanse pillen zo goed gewerkt hebben? Mijn kamergenote en ik zullen het tegendeel nooit kunnen bewij zen, maar wij geloven toch meer in een lachbui. f door Anne Marie Lücker Hebt u al iemand gevraagd of gaat u zelf ergens heen o'p oudejaarsavond? Er zijn nog altijd men- f sen die omdat ze alleen zijn zich bewust onttrekken aan iedere vorm van feestelijkheid. Dat zijn dan de mensen die heel ge decideerd roepen dat hun niets heerlijkers lijkt dan onder de wol te kruipen met een boek en een glaasje en dat de rest van de we reld ze gestolen kan worden. Maar in het diepst van hun hart hopen ze dat de telefoon nog gaat. Omdat ze het allemaal zo gedeci deerd roepen denken buitenstaan ders: het zit wel goed met nicht Paula of met oom Henk. In de meeste gevallen is de o zo kwetsba re ballon met het kleinste speldje doorgeprikt. Het zich afsluiten van de buitenwereld heeft vaak te ma ken met de meelijwekkende toon waarop geïnformeerd wordt naar het wel en wee van nicht Paula of oom Henk. Want wie wil er nu zie lig gevonden worden? Ieder maakt zo zijnv plannetjes deze dagen. Je zou de planmakers ,in verschillende categorieën kun nen onderverdelen. De 'kluize naars', de 'partijgangers' met feest hoeden, glitterjurken, klaterge- lach en bruisende champagne. De stemmige, besloten gezinsfeesten met spelletjes en chocolademelk onder de lamp aan de huiskamer tafel. De moppentappers en de dij enkletsers met net een glaasje te veel op in een grote kring bij el kaar die meestal eindigen met ru- zie. Dan zijn er de 'stille' mensen die zonder al te veel woorden bij'de haard zitten te lezen en elkaar klokslag twaalf omhelzen om ver volgens te gaan slapen. Ieder mens uit zijn emoties op een andere wij ze, naar buiten toe vaak in tegen overgestelde richting. De neiging van jongere mensen bij elkaar te kruipen om er samen nog iets van te maken zonder alle opge legde verplichtingen en tradities wordt steeds groter. Het eigene, het 'privé', wordt wederzijds geres pecteerd. Het verdriet of de vreug de hoeft niet uitgespeld en uitge plozen te worden; men accepteert domweg de mens zoals hij is. Maar wil een mens wel praten oyer zijn vreugde of over zijn verdriet, dan wordt er geluisterd. Iedere groep heeft zijn eigen code. )l Wanneer je stilstaat bij het gemid- - delde beeld van een wijk of een straat, dan wordt de beslotenheid of de openheid overduidelijk. De tekenen in het diepst van ons hart gaan naar die openheid. En wat doen we eraan? Ga om twaalf uur or de straat op, stel je huis open voor sg iedereen. Neem een fles of een lek- gjj kere hap mee en wees erg blij dat iedereen zich een beetje gelukkig voelt op dat moment. MEDEDELING: In ons bezit is een hele stapel aanvragen naar de complete tekst van versjes, waar van slechts een paar regels of een paar woorden bij de vragenstellers bekend zijn. Deze vragen kunnen niet in deze rubriek opgenomen worden. Wij proberen zo mogelijk uit ons archief te putten, maar ook dit heeft grenzen. Hetzelfde geldt voor verhaaltjes uit oude school boekjes en artikelen, waarbij de opgave van schrijver, onderwerp titel en datum ontbreekt. Lezers van onze rabriek weten dat het voor ons niet gauw té gek wordt, maar vraag daarom geen onmoge lijke dingen s.v.p.! VRAAG: Bij de Duitse inval in Nederland zouden er veel joodse Nederlanders zijn geweest, die na het vertrekken van de laatste boot uit IJmuiden door verdrinking hun leven hebben beëindigd. Is het mo gelijk dit verifiëren? ANTWOORD: Na de meidagen- werden in Nederl.-Indië veel van deze afschuwelijke dingen verteld, zonder dat de mogelijkheid be stond hierover zekerheid te krij gen. Wij hebben de tot onze dienst staande literatuur hierover door gewerkt en contact gezocht met het Instituut van Oorlogsdocu mentatie. Onze conclusie is, dat hoewel vaststaat dat er in het be gin enige en later tijdens de bezet ting helaas meer gevallen van zelfmoord bekend zijn, op dat ogenblik niets van een massaal „de dood liever verkiezen" gebeurd zou kunnen zijn. (Naam en adfes van de vraagsteller waren niet bij de vraag aanwezig). VRAAG: Uit een boedel kwamen we in bezit van een schilderij van E. Vernon en van Marius Richters. Is het mogelijk iets over de schil ders te weten te komen ANTWOORD: Over Vernon niets, over Richters zo veel te meer: 1878- 1955. Hij woonde en werkte voor namelijk te Terbregge, Hilli- gersberg. Was leerling van J. Gid- ding sr en A. H. R. v. Maasdijk. Als schilder, aquarellist, tekenaar, et ser, lithograaf en glazenier kreeg hij grote bekendheid. Zijn werk is o. a. te zien in museum Boymans van Beuningen te Rotterdam. VRAAG: Hoeveel uren heeft de zon, merkbaar over geheel Neder land, de zonnigste maand van 75 geschenen en welke maand was dat? ANTWOORD: De Bilt registreerde aan zomersche dagen (25° of war mer) en tropische dagen in Juni 5 en 2, Juli 7 en 6, Augustus 19 en 8, totaal 31. Boven de 20 C: In Juni 17, normaal 14, Juli 27, n 18, Augustus 29, n 19. Totaal 73, normaal 51. Het aantal uren, die de zon kan schij nen, is natuurlijk verschillend in deze drie maanden. Wij vestigen uw aandacht op het interessante artikel van onze Weerman De Jong in de krant van Woensdag 3 Sep tember pag. 10 onder de kop: Slechts één warmere zomer (1947) in de laatste honderd jaar. VRAAG: Wij wonen in een heel prettige flat en de verstandhou ding tussen alle bewoners was heel goed, tot er een nieuwe stel bewo ners kwam die iedereen doof en half gek maken door de keiharde popmuziek die niet alleen hele da gen, maar tot in het holst van de nacht overal doordringt. We heb ben geprobeerd deze mensen te overtuigen van de verlangens van de andere bewoners, maar het helpt niets. Zijn er nu officiëlewe- gen, die wij in geval van nood kunnen bewandelen. Het is een ne telige zaak, maar dit is toch een onmogelijke terreur van een paar mensen? Vragen (één per brief) zenden naar: Uw probleem ook het onze, Postbus 507, Vorburg. Naam en adres vermelden. Eén gulden aan postzegels bijsluiten. Geheimhou- ding is verzekerd ANTWOORD: We hebben contact gehad met politieambtenaren van verschillende grote steden: Over dag is er niets aan te doen, maar om 23.30 wordt de nacht veronder steld te beginnen, waarin ieder recht heeft op rust. Is er dan on houdbare herrie, dan is het zaak direct de politie in te schakelen, die zonodig proces-verbaal op maakt. Komt de politie op een ogenblik van stilte tussen twee LP's dan is er geen reden om in te grijpen. Het bezwaar van een pro ces-verbaal is dat het leven in de toegestane uren" nog moeilijker wordt. De enige mogelijkheid ligt o.i. in het leggen van persoonlijke contacten, hoewel wij het ons be wust zijn, dat de aversie tegen milieuverpestende rustrovers het zou kunnen winnen van welke vriendelijke gedachte dan ook. VRAAG: Kan een kinderloze we duwe, kinderen van een overleden zuster uitsluiten van haar erfenis. Behalve deze zuster was er nog een overleden broer, van wie 5 kinde ren in leven zijn en een weduwe van een broer van de man, eve neens met kinderen. Kan dit zon der testament? Antwoord; neen dat gaat niet: De kinderloze weduwe was de enige erfgename van haar overleden man; dat sluit direct uit de tak van de broer van haar man, de kinde ren van deze broer. Zonder testa ment zou de erfenis in twee staken gedeeld worden: waarbij de ene helft zou gaan naar de beide kinde ren van de overleden zuster en de andere helft naar de 5 kinderen van de overleden.broer (de wedu we van deze broer indien nog in leven treedt voor de minderjari ge kinderen op maar erft zelf niets). Is er wel een testament, dan heeft de testatrice daarbij het volste recht te beschikken over haar nala tenschap. Zij kan daarbij uitslui ten wie ze wil, maar bv ook een legaat schenken aan de kinderen van haar mans broer, zelfs aanzijn weduwe. Het is wel duidelijk dat men de notaris moet vragen derge lijke warrige zaken in een wettelijk goedekeurde vorm te gieten. VRAAG: In sommige boeken leest men als achternaam van de moe der van Maarten Luther, Ziegler, in andere Lindemann, Welke naam is juist. ANTWOORD: Volgens de kerkgeschiedenis Bakhuizen v.d. Brink/Lindeboom is de naam Mar- garethe Ziegler. Dit zijn autoritei ten, die te vertrouwen zijn. In the Illustrated History of the Reforma tion noemt Franz Lau de naam Lindemann. Volgens ons is de naam Ziegler ontleend aan het'am bacht van de vader. VRAAG: Tijdens het waterdicht maken van voegen in een keuken, werd waterglas gemorst op don kerblauwe geglazuurde tegels. Ze zijn nu dof en wit gevlekt. Hoe krijgt men het eraf? tti glas en de vernietiging van deze glaslaag betekent aantasting van de glazuurlaag van de tegels en vernietiging van de voeggedeelten. an Een jeugdig MTS'er verklaardelre met fijn schuurpapier, en met zil- nc verpoets de vlekken te lijf te willen gaan. Dit is nog niet eens zo gek: De heer Altena uit Haarlem raadt aan: Flink schuren, met witte po- lishremover (merk Altena). Wij wensen u een prettige Kerstvacantie! n VRAAG: Ik ben op zoek naar de st stambomen van vorstenhuizen. Waar zou ik die kunnen vinden? En naar het adres van de ver. Vrien- lid den van het huis van Oranje. g ANTWOORD: De Almanach den Gotha geeft tot 1941 vrijwel alle e gegevens over de door u gezochte ir stambomen. Daarna kwam de veel eenvoudiger uitgave Fürstliche |j{ Haüser van 41-71 (De Almanach de G. is o.a. aanwezig in de biblio theek van het Kon. Huis Archief Noordeinde 74, Dn Haag. Wat u tweede vraag betreft: vermoede- ik lijk bedoelt u de ver. Vrienden van ge het Oranje Nassau MUseum te Delft (O. Delft 185). ol ANTWOORD: Deze vraag was weer een ouderwetse uitdaging. We begonnen bij tegelzetters, stuca- doors, loodgieters, gingen verder met drogisten, chemische laboran ten, groothandelaren in bouwma terialen en iedereen zei: Er is wei nig aan te doen: Het waterglas is VRAAG: Gaarne het adres waar een docenten-opleiding gevolgd kan worden (gezondheidsleer en ziekenverpleging). Ik ben in bezit van A, B en staf opleiding. Graag in- Utrecht en omgeving. ANTWOORD: Er zijn verschillen de van dit soort opleidingen. Voor u is de dichtstbijgelegen mogelijk heid: De Hogere School voor Ge zondheidszorg, Larixlaan 10, Leus den.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6