Zuidmoluks ideaal mag liet worden ontkend' Vuurwerk vliegt deur weer uit Boerderijen worden makkelijk verprutst krand in flatgebouw fele auto's litverkocht is jongeren voor gesprek met regering Secretaris PCOB afdeling Schiebroek plotseling overleden „Ik ben hier bij de Amro net Spaar Plus gaan sparen. Nu krijg ik ó'/Z/o, zónder vastzetten. Alleen als je wat opneemt, betaal je daarover 1% terug. Maar ik kom niet zo gauw aan m'n reserve potje, dus dat zit wel goed. Koppiekoppie,hè?" Portretschilder Hans Royaards (73) overleden Man sloeg vrouw met boksbeugel Tentoonstelling geeft het goede voorbeeld Hagenaar bekent overleden lasser te hebben geduwd Vrouw beroofd van geldkistje Voor CDA-actie al meer dan 30.000 adhesiebetuigingen LI &CS0ZO-3W03 t ,TE1 iNDAG 29 DECEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 n een verslaggever [EDA In een open brief aan de Nederlandse regering eisen de Vrije Zuidmolukse Jongeren dat politieke aspect centraal zal staan tijdens een gesprek tussen Zuidmolukkers en de regering. De je Zuidmolukse Jongeren hebben dit zaterdag tijdens een besloten vergadering in Breda meege- ild. niet onderkennen van het poli- ke aspect in een gesprek over ule problemen van Zuidmoluk- in Nederland betekent volgens jongeren het ontkennen en van Zuidmplukse van de identiteit van de Zuid-Moluk- In de brief eisen de Zuidmolukse jongeren verder van de Nederland se regering, dat deze Indonesië on der druk zet. om zo vrijlating te bewerkstelligen van politieke ge vangen, onder wie strijders voor de Vrije Zuidmolukse Republiek (RMS) in Indonesië. Ook willen zij zendtijd in Nederland en de garan- een verslaggever BERENVEEN Een felle brand heeft zaterdagavond enkele woningen jy n de Heerenveense Surinamesingel verwoest. De bewoners wisten zich "«dig in veiligheid te brengen. De brand ontstond door nog onbekende p"' Jrzaak om omstreeks kwart over negen in een van de woningen van het Tree woonlagen tellende flatgebouw. Van daaruit sprong het vuur over op CRikele andere woningen. Op de foto verwijderen brandweerlieden de uit ro bestaande dakplaten om de vuurhaard beter te kunnen bestrijden. tie dat Nederlandse ontwikkelings hulp mede ten goede komt aan het Zuidmolukse volk. Tijdens een korte persconferentie na de vergadering wilde voorlichter O. Matulessy niet ingaan op vragen over de mening van de ongeveer vierhonderd aanwezigen over de gijzeling in Beilen en Amsterdam. 'We wachten het toegezegde ge sprek in Den Haag af', aldus de heer Matulessy. Tijdens de vergade ring wezen de Vrije Zuidmolukse Jongeren erop, dat in het proces tegen de bezetters van het Indone sische consulaat in Amsterdam en tegen de treinkapers van Beilen de Zuidmolukkers behandeld dienen te worden als 'goed gemotiveerde vrij heidsstrijders voor een vrije RMS'. Politieke gevangenen De jongeren stuurden ook een brief aan de regering van Indonesië, waarin zij de vrijlating van politie ke RMS-gevangenen bepleiten. Zij vragen verder nieuwe arrestaties achterwege te laten en de economi sche uitbuiting van de Zuid-Moluk- ken stop te zetten. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM In Rotterdam is op 71-jarige leeftijd plotseling overle den de heer D. Roos. De heer Roos is zes jaar lang secretaris geweest van de protestants-christelijke ou deren bond (PCOB) afdeling Schie broek. een afdeling die hij mee heeft helpen oprichten. Vandaag wordt een rouwdienst gehouden in de Vredevorstkerk. aanvang kwart voor elf. De crematie is om 12 uur in het crematorium aan de Maeter- lickweg. In Drunen is een stratentocht voor stoomautomobielen gehouden. Dit is een Milwaukee uit 1900, die dat moet worden toegegeven redelijk voldoet aan de moderne milieueisen. - Van een onzer verslaggevers igfe* I AMSTERDAM Het vuurwerk 'vliegt' de deur van de feest- artikelenwinkels weer uit. nadat zaterdag de vijfdaagse verkoop van vuurwerk is begonnen. riiijffi' ^É5nffr% Gewapend met vuurpijlen en ander vuurwerk verlaat de jongeman op de foto een winkel aan de Amster damse Rozengracht. In Amsterdam, evenals de meeste andere gemeen ten, is een gemeentelijke verorde ring van kracht dat pas vijf dagen voor de jaarwisseling vuurwerk mag worden verkocht Overal m het land was het afgelo pen weekeinde een voorproefje merkbaar van de jaarlijkse vuur werk-uitspatting: het knallen was vaak niet van de lucht. Volgens een van de grootste Nederlandse vuur werkfabrieken, de Leeuwardense kunstvuurwerkfabriek voorheen J. N. Schuurmans, is overigens een verzadigingspunt in de verkoop be reikt. Directeur P. A. de Bruin: 'Vergeleken met vorig jaar is er geen stijging in de verkoop.' fan onze automedewerker MSTERDAM De recordver- oop van tenminste 460.000 uto's heeft in het bijna afgelo- en jaar de Nederlandse auto- mporteurs zeer verrast. Hier- oor en door leveringsproble- nen bij enkele fabrieken zijn al van modellen geheel uitver- ocht. Met name voor 1976 te Eerwachten prijsverhogingen. nede door een anderhalf pro- V ent hogere aankoopbelasting p auto's boven tien mille, heh- len in december een stormloop >p de showrooms tot gevolg ge- ïad. fooral bij de grote merken is de «langstelling van die kopers over- itelpend geweest. Opel, nog altijd nerk nummer één, heeft met name peel belangstelling gekregen voor Ie nieuwe Ascona en Manta. Re- ïault, het tweede merk in de Ne- terlandse autoverkoop, heeft op rrijwel alle modellen nu een paar taanden levertijd. Daardoor kon Polkswagen, samen met het merk Audi, net iets meer auto's verkopen ian Renault, waarmee VW op de öncernranglijst na General Motors >p de tweede plaats komt. Maar Dok VW is met de Golf goeddeels et litverkocht: de meeste dealers i ;unnen de meeste kleuren niet il neer leveren. Bij Chrysler, nummer lrie op de concernranglijst, heeft w le organisatie veel moeite gehad te ir oldoen aan de vraag naar de Sim- -2ii ta 1100 en 1307/1308. Polgens General Motors te Rotter dam zulien in 1975, de orders mee- t- ïeteld, zo'n 458.000 auto's verkocht z ijn. De kentekenregistratie van de tAl komt echter aan bijna 440.000, ai naar hierop wordt door problemen met de computerverwerking bij de ffw tijksdienst voor het wegverkeer ze- ris ker vijf procent gemist. Zodat de totale registratie op ruim 460.000 auto's geschat wordt. Waarmee nu lei het oude record van 1970 432.231 u eindelijk gebroken ls. (Advertentie) Waarschuwing Bij elke jaarwisseling lopen onge veer twintig a vijfentwintig perso nen zwaar oogletsel op door het afgelegd. Reeds na de tweede ronde lijke ongelukken blijven soms niet uit (vorige week kwam in Hoens- broek een zesjarig kind om bij het afsteken van vuurwerk). De Alge mene Nederlandse Vereniging ter Voorkoming van Blindheid (ANWB) geeft daarom de volgende adviezen voor het afsteken van vuurwerk Geef nooit vuurwerk aan kin deren; Gooi geen brandende rotjes en Van een verslaggever AMSTERDAM In Utrecht is op 73-jarige leeftijd overleden de por tretschilder Johan (Hans) Jacob Royaards uit Amsterdam. Royaards. een zoon van de toneel leider Willem Royaards en de actri ce Jacqueline Royaards-Sandberg, heeft zijn opleiding gehad aan de rijksacademie voor beeldende kun sten in Amsterdam en een acade mie in Parijs. De schilder, die ook bekend was voor zijn landschappen en stillevens, bekleedde tijdens zijn leven talrijke bestuursfucties, onder meer bij Arti en Amicitiae, de Hol landse Aquarellistenkring, het Ne derlands Kunstenaarsgenootschap en de Vereniging St. Lucas. méér exemplaren tegelijk weg; Maak zelf geen vuurwerk; Volg de gebruiksaanwijzing bij het afsteken van ieder stuk vuur werk. Van een verslaggever ZOETERMEER Een gemaskerde man heeft zaterdagavond de 73- jarige mevrouw S. de Graaff uit Zoetermeer in haar woning met een boksbeugel in het gezicht ge slagen. Hij deed dat nadat hij het snoer van een strijkijzer om haar nek had gedaan en haar mond. en ogen met pleisters had beplakt. De vrouw lag toen de man haar kamer binnenkwam op bed. Een woord voerder van de Zoetermeerse politie heeft dat gisteren meegedeeld. Toen de gemaskerde man het strijk- ijzersnoer aantrok riep hij 'als je een krimp geeft sla ik je hersens in'. De verwondingen van de vrouw waren volgens de politiewoordvoer der niet ernstig. De man doorzocht de slaapkamers in de woning en ging er haastig met 400 gulden vandoor toen aan de voordeur werd gebeld. Wie aanbelde is niet bekend. Toen de vrouw naar de deur durfde was de bezoeker aan de voordeur in- midels vertrokken. De politie ver moedt dat de man de woning aan de achterzijde is binnengekomen door gebruik te maken van een valse sleutel. door Barend Mensen 'S-HERTOGENBOSCH In de immense hal van het Brabantse provinciehuis zo op het oog ruimte bie dend aan wel zes 'boerderijtjes' is een tentoonstel ling ingericht, die laat zien hoe weinig moeite het kost om een monumentje te verprutsen. Zij is georgani seerd door het historisch streekmuseum Kempenland en wil onder het motto 'Een boerderijtje verbouwen, maar dan wel goed' dat bederven van oude, op zich zelf en voor het landschap waardevolle behuizingen tegengaan. 'Kunt u me dan zeggen, waarom ik geen peper in mijn havermout zou ne men?' Wie het stadsgewoel wil ontvluchten en zich perma nent of in de weekends wil gaan koesteren in de ro mantiek van eiken balken, ruwe muren en een krakend dak moet in dubbele zin we ten waar hij aan begint. Hij mag veel doen om van een boerderijtje of van een ln makelaarsadvertenties ook al als zodanig aangeduid daglonershuisje een mens waardig onderkomen te ma ken. Het ls hem echter niet geoorloofd het eigeh karak ter ervan aan te tasten. Ais hij dat doet verknoeit hij namelijk mééi dan het huls alleen. Dit nu wil de ten toonstelling in het provin ciehuis duidelijk maken- De betexenls van deze expo sitie gaat al is zij ln de eerste plaats bedoeld als Brabantse aangelegenheid boven provinciaal belang uit. Want overal in Neder land worden 'boerderijtjes' verbouwd en in elke provin cie zijn er voorbeelden te vinden van hoe het kan en hoe het beslist niet moet. De grootste kwaal van drif tige verbouwers, die wel eens even aan de slag zullen gaan, is dat ze van zo'n antiek bouwsel met z'n ei gen constructie en zijn el- gen aard een villaatje of een bungalow willen maken. Ze gaan aan het vernieuwen met een soms totaal ver keerde materiaalkeus. ze verven cf beitsen in kleu ren. die hartgrondig vloeken met het karakter van het huis of ze brengen er volko men wezensvreemde ele menten op aan. In het pro vinciehuis kan men op fraaie foto's de verre van fraaie resultaten daarvan zien. Het bespottelijke effect bij voorbeeld, dat een protserige deur kan hebben op de een voud van zo'n gebouwtje. Een luifel boven zo'n deur. een volkomen misplaatste uitbouw of een portiek, dak kapellen, die de verhoudin gen verstoren, het wit ver ven of zelfs achter nieuwe bakstenen muren verstoppen van mooie oude veldoven- steen, het aanbrengen van nieuwe ramen zonder of met, een totaal verkeerde roede- verdeling. het maken van glaspartijen in de van oor sprong gesloten gevel, het zijn allemaal mishandelin gen waartegen zo'n kwets baar oud huis moet worden beschermd. Het opknappen van een boerderijtje is niet zo een voudig Bekering In Noord-Brabant ls men daarmee bezig Aanvankelijk werd in deze provincie de onbegrijpelijke politiek ge volgd dat door ruilverkave ling. bedrijfsbeëindiging of andere oorzaken op het platteland vrijkomende boerderijtjes moesten wor den afgebroken. Men wilde voorkomen dat naar perma nente rust of naar tweede woningen dorstende stads mensen het buitengebied zouden overstromen. De Stichting Brabants Heem bekeerde het provinciaal be stuur door erop te wijzen dat er onder die tot ver dwijnen gedoemde boerde rijen veel voorkwamen, die dan misschien niet goed ge noeg waren om op de mo numentenlijst te worden ge plaatst maar die, toch alles zins waard waren te worden gehandhaafd. Men kwam tot de formule dat bij positief advies van een door Brabants Heem te vormen commissie van des kundigen Gedeputeerde sta ten zouden overwegen toe te staan dat de bestemming van zo'n boerderij van 'a- grarisch bedrijf' ln 'woning' zou mogen worden gewijzigd. Aan de commissie werd te gelijkertijd opgedragen ver bouwingsplannen te beoor delen, dat wil zeggen plan nen voo'- de verbouwing van boerderijtjes buiten de kom van een gemeente en niet voor geregistreerde monu menten omdat die onder het. toezicht van de rijksdienst, voor de monumentenzorg vallen. Mentaliteit De Brabantse regeling, waarmee oud 'agrarisch' goed wordt beschermd, werkt bevredigend. Toch ko men er telkens nog gevallen van verminking voor. Dat komt doordat de 'Advies commissie boerderijen' zelf geen controle kan uitoefe nen op de verbouwingen Dat .is het werk van ge meentelijke diensten. Met de tentoonstelling wil men daarom nog eens in werken op de mentaliteit van de mensen aan wie zo'n boerderijtje is toegevallen Hun en zelfs voor het ma ken van verbouwingsplan nen ingeschakelde architec ten moet op een plezierige manier duidelijk worden ge maakt dat het, landschaps- schoon en de oude bouwsels die het mede bepalen, niet gedogen dat het verleden geweld vordt aangedaan. De tentoonstelling is tot 15 januari op werkdagen te bekijken. Van een verslaggever DEN HAAG De 30-jarige straat - maker A. D. J. L. uit Den Haag heeft het afgelopen weekeinde be kend een week eerder in de nacht van zaterdag op zondag de 47-jari- ge lasser P. Koolmees uit Moor drecht tgen een muur te hebben geduwd, waarna de man van de trap van zijn bovenwoning is gevallen. De man is later dood gevonden. Zijn kennis, de 22-jarige schilder A. R. C. S. uit Den Haag en hun beide echtgenotes zijn ook aange houden. Zdj hebben een proces-ver baal gekregen wegens het verlaten van een hulpbehoevende. De Haag se politie heeft dat gisteravond meegedeeld. Koolmees was van de vijf meter hoge trap gevallen na een duwpar- tij tijdens de visite van het echt paar S. aan de familie L. Mevrouw S. was gaan kijken of haar kinde ren thuds nog rustig sliepen. Op de trap zou Koolmees de vrouw in kennelijke staat bij de benen heb ben gegrepen. De duwpartlj op het portaal bovenaan de trap tussen de drie mannen was daarvan het ge volg. Na het gebeurde werd de visite voortgezet. Toen de visite was afge lopen is het echtpaar S. vla de trap naar huis gegaan. Koolmees lag toen nog steeds onderaan de trap. Beide paren gingen daarna volgens de politie 'rustig slapen'. Na hun bekentenissen heeft de Haagse po litie bedde echtparen weer vrijgela ten. L. zal doodslag ten laste wor den gelegd. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Op zaterdagavond ls een 80-jarige vrouw in haar wo ning aan de Lange Hiilledijk ln Rotterdam beroofd van een geld kistje met 7400 gulden. Om half tien belde een keurig uitziende man van omstreeks 50 jaar aan de deur. Hij vertelde dat hij van het ziekenfonds was en dat zij geld terug kreeg. Omdat de man zei niet kleiner dan 1000 gulden te hebben, haalde de vrouw haar geldkistje te voorschijn voor het wisselgeld Toen zij met het kistje naar de keuken liep om koffie voor de man te zetten liep hij haar achterna, griste het kistje weg en verliet het huis. Melding huurverhoging ook in 1976 mogelijk Van een verslaggever DEN HAAG Door wijziging van - de wet huurprijsontwikkeling is de werkingsduur ervan verlengd tot 1 april 1977, zo heeft het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening meegedeeld. De wet ls destijds ingevoerd om de ontwikke ling van vrije huurprijzen in de hand te kunnen houden. Verhuur ders van particuliere woningen, waarvan de huren vrij kunnen worden overeengekomen, zullen ook in 1976 een huurverhoging van meer dan 8 procent moeten melden bij de huuradviescommissie. Wan neer in een bepaald gebied de huurverhogingen uit de hand zou den lopen, kan de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening een maximum voor de huurverhoging instellen. Van een verslaggever AMSTERDAM Voor de actie 'Wij horen bij elkaar' die streeft naar een spoedige eenheid van de drie christendemocratische partijen ARP, CHU en KVP ln het CDA, zijn reeds meer dan dertigduizend adhe siebetuigingen bijeengebracht. Dit is gemeld nadat de actievoerders ln Utrecht bijeen geweest zijn. Als positief is het ervaren, zo wordt verklaard, dat de KVP haar In stemming met de actie betuigt, maar onbegrijpelijk wordt het ge noemd dat desondanks de noodpro cedure (voor desnoods toch een aparate lijst bij de verkiezingen) wordt doorgezet. Met die noodpro cedure wordt onnodig afstand ge nomen van wat plaatselijk, regio naal en landelijk al ls bereikt, al dus de initiatiefnemers. 'Met grote vreugde' wordt de uitspraak van de CHU begroet en ook de stellingna- me op de AR Partijraad in Hooge- veen wordt als redelijk positief er varen. Geconstateerd wordt 'dat in de door de partijraad aangenomen resolutie voor het eerst sinds 23 augustus een stapje vooruit wordt gedaan. De door fractievoorzitter Aantjes en partijvoorzitter De Boer gegeven interpretaties wettigen vertrouwen in de verdere gunstige uitslag van de ene lijst en de ont wikkelingen voor het CDA', aldus de actievoerers. De actie roept de drie fracties in de Tweede Kamer op met grote ernst en voortvarend heid te werken aan de toenadering op hoofdpunten van politiek beleid. De actie is bereikbaa, onder post bus 1975 te Hoofddorp. (Advertentie) UW VAKANTIE IN 1976 yfiS^Eire <hel vredigetefland) m w.a. 26mrt.;4xp.w. f ^Plgnrue^™" rekre aktief toerisme ■CBIffSffilM BussumTel 02159-14541

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3