Perzië en Irak sluiten in geheim akkoord over Koerden Uitkijken Courant Drie doden na verkeerd inhalen een hoop meer voor idiase mijnwerkers Lopez Rega de laan uit Venezuela en de olie - pag. 7 Het onderwijs vraagt et Nieuwe en met Nieuwe Leidsc Courant iilversum 4 fficieel in Ie lucht Als uw maag in brand staat... REGIApH® Vertrouw onze diplomaten niet Vluchtelingen worden transport gesteld Vrouw met messteken van leven beroofd Dertien doden bij rellen in Oost-Nigeria Trouw let ook op alles. Maar daar zijn we voor. Welkomstvoordeel 33e JAARGANG No. 9713 - MAANDAG 29 DECEMBER 1973 Advertenties voor deze belangrijke rubriek moeten uiterlijk op donderdag (eerste post) in ons bezit zijn. GAVE TROUW/KWARTET BV HOOFDREDACTEUR J TAMMINGA DIRECTEUR ING O POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 tlNNEMENT I 13.52 PER MAAND - 40,55 PER KWARTAAL - 160,00 PER JAAR - POSTGIRO 91133 BANK NMB REKENINGNUMMER 6974 64 148 - GEMEENTEGIRO X 260 - LOSSE VERKOOPPRIJS I 0.50 IN DEZE KRANT Binnenland Vuurwerk vliegt de deur uit 3 Buitenland Israël Wijlt bij ■weigering 5 Khadaffi achter Weense gijzeling? 5 In Antwerpen sprak Fred Lam- mers met pater Philip Bosmans, schrijver van een hoek 'vol vita minen voor het hart', waarvan inmiddels al ruim 230.000 exem plaren zijn verkocht. Het moest eens gezegd worden. Ik heb het ook niet van mezelf. Ik heb ge woon het brood gebakken. Ei genlijk ben ik een vreemde, klei ne kabouter, die vergeten bloe men plukt en tegen moderne afgoden schopt', concludeerde deze boeiende Belg, die van mensen houdt 'zoals ze zijn'. Op pagina 6 leest u er meer over. an een verslaggever ILVERSUM Kort na acht ur gistermorgen heeft de ieuwe zendgemachtigde Ve sica Omroep Organisatie VOO) de nieuwe radiozender ilversum 4 in gebruik geno- len. het eerste uur van de nieuwe inder. presenteerde uitgerekend e VOO een programma van ïelodieuze klassieke werken, erinneringen aan het verdwij- en van de zeezender Veronica programma-aankondigingen oor haar drie wekelijkse radio- raduren. het eerste Hilversum 4-uur wam de NOS voor de rest van dag in de ether. De NOS ield daarna de klassieke radio ender ten doop, door om elf uur it het Van Goghmuseum in msleram het eerste openbare onccrt 'Für Elise' uit te zenden, et was een informele, eenvou- ige plechtigheid met onder leer genodigden van de stich- ng Nederland Muziek, die het ïitiatief nam voor het instellen een klassieke zender en aarvoor jarenlang heeft geij- erd. let ministerie van CRM was ertgenwoordigd door drs. W. A. Wilbers, hoofd directie radio, elevisie en pers. Deze zei In een ;orte toespraak, dat Hilversum 4 ezien moet worden als een ex- leriment. Na een jaar zal onder ïeer aan de hand van luister- lichtheidscijfers worden beslo- en of het klassieke programma pordt voortgezet. Volgens drs. Vilbers blijft de mogelijkheid Dra het programma in de avond- iren voort te zetten in studie. Een lachende Tineke Vos steekt vier vingers in de lucht tydens de presentatie van het eerste VOO-programma op de klassieke zender Hilver sum 4. Violist Theo Olof, een van de voorvechters van een klassie ke radiozender, tijdens de uit voering van 'Für Elise' in het Amsterdamse Van Goghmu seum, die door de NOS recht streeks werd uitgezonden. TNA (UPI, Reuter, AFP, A) Er bestaat weinig hoop er dat de honderden mijn- 'kers, die zaterdag na een iploffing onder de grond wer- verrast door naar schatting miljoen liter water, nog ge- kunnen worden. ramp heeft zich voorgedaan in staatsmijn bij Chasnella, in de t Bihar. Reddingsploegen heb- gisteren zonder succes gepro- rd de mijnwerkers te bevrijden, na de explosie opgesloten zitten ie mijn 'Chafnala'. Het is niet lelijk hoe hoog het water in de i staat. Indiase functionarissen sden dat het te hoog staat. >t er geen hoop meer zou zijn. »ens officiële cijfers, die ver- kt zijn door de minister voor de Ündustrie, Chandra j it Jadav. 'en zich 372 mensen in de mijn nden. Vakbondsfunctionarissen echter van oordeel dat er op moment van de ramp wel 700 nwerkers onder de grond waren. dusver zijn vier lijken naar en gehaald. Plaatselijk regen |n het algemeen veel bewol king met af en toe wat regen pf motregen. Matige tot krachtige, in het Wadden gebied nu en dan harde zuid westelijke wind. Maximum temperaturen rond 7 graden. morgen en overmorgen: In het algemeen weinig ver andering. Morgen zon op: 08.48 onder: 16.36 maan op: 02.27 onder: 14.58 Kijk vanavond naar dc T.V. Nederland I vóór Itel nieuws van ca. '.'2 10: hoc u brandend maagzuur bestrijdt. REGL A pH vloeibaar werkt snel en langdurig, aangenaam van smaak. Nu ook vooru Uitsluitend by apotheek en drogist, ook tabletten in handige etuis. Ut B Nederland, lel. 070 - 88 92 09. Den Haag. Er nemen ongeveer 500 mensen aan de reddingsacties deel. Volgens mijningenieurs zal men ongeveer tien dagen nodig hebben om het water te kunnen wegpompen. Onderzoek De federale regering heeft aange kondigd dat zij spoedig zal begin nen met een onderzoek naar de mijnramp die zich heeft afgespeeld in het centrum van het Indiase kolengebied. De Indiase ijzer- en Zie verder pagina 5. (ADVERTENTIEl President Bokassa PARIJS (UPI, Reuter) De Centraal-Afrikaanse Republiek heeft formeel ge waarschuwd dat zij zich niet aansprakelijk stelt voor transacties die door haar di plomaten of burgers worden afgesloten. President Jean-Bedel Bokas sa heeft zaterdag een adver tentie van die strekking la ten plaatsen in het toon aangevende Franse dagblad Le Monde. Onder andere in Zwitser land en Oostenrijk, aldus de president, hebben diploma ten en burgers van de Cen traal-Afrikaanse Republiek zich schuldig gemaakt aan onoirbare praktijken. Door hun handelwijze, aldus de president, brengen zij schade toe aan de reputatie van de republiek. Hij waar schuwt dat zijn regering zich het recht voorbehoudt, overeenkomsten van twijfel achtig karakter niet te ho noreren. GOUDSWAARD De 54-jarige gezinsverzorgster Jannetje Klein uit Goudswaard is in de nacht van vrijdag op zaterdag in haar woning met enkele messteken om het leven gebracht. Het is nog niet bekend wie de vrouw heeft vermoord. De politie stelt een open onderzoek in. De vrouw, die in de gemeente maat schappelijk erg actief was. was onge trouwd en woonde samen met haar zeventigjarige broer. Deze hoorde in de betreffende nacht een gil en vond zijn zuster in het halletje bij de voordeur. De vrouw was twee maal in de rug gestoken en eenmaal in de hartstreek. De laatste steek is dode lijk geweest. De politie heeft geen sporen van inbraak gevonden. Er wordt ook niets vermist. Over de motieven'tast de politie in het duister. Vandaag zal er een uitgebreid buurtonder zoek worden gehouden. LAGOS .Reuter, AP) Soldaten die in razernij een vermoorde ka meraad wilden wreken, hebben in de Oostnigeriaanse plaats Ugep op eerste kerstdag dertien mensen ge dood. en honderd ernstig gewond, zo hebben ooggetuigen verteld te gen de Nigeriaanse Times. Er zou den 600 huizen zijn vernield, en 30.000 mensen zijn de stad ont vlucht. De militair gouverneur van de zuidoostelijke deelstaat zei dat de soldaten hakmessen en knuppels hadden gebruikt op hun wraak- tocht, omdat het arsenaal afgeslo ten was. Van sommige slachtoffers werden de handen of de armen, of zelfs het hoofd afgehakt. De orde werd hersteld toen militairen en politie-versterkingen van buiten waren aangevoerd. De soldaten van het plaatselijk garnizoen zijn ont wapend en opgesloten, en de batal jonscommandant is ontslagen. Er ls een federaal onderzoek gelast Van een bijzondere medewerker AMSTERDAM De regeringen van Perzië en Irak hebben in een geheim akkoord de repatrië ring van de nu nog in Perzie verblijvende Iraakse Koerden in oktober waren dat er nog ongeveer 93.000 geregeld. Deze Koerden, die voor het grootste deel in vluchtelingen kampen zitten, worden nu mas saal op transport gesteld naar Irak, maar komen deels niet in hun eigen dorp terecht. In plaats daarvan worden ze naar het arabische midden en zuiden van Irak doorgestuurd, waar een huizenbouwprogramma is ge start om ze definitief te huis vesten. Na het ineenstorten van het gewa pende Koerdische verzet onder lei ding van generaal Mullah Mustafa Barzani in maart als gevolg van het Perzisch Iraakse akkoord eerder die maand, namen honderdduizend Koerden uit Irak de wijk naar Per zië. dat had beloofd hen als 'gasten' te zullen opnemen. Met de al eerder naar Perzië ge vluchte burgerbevolking uit de zwaar door de oorlog geteisterde Koerdengebieden in Noord-Irak kwam het totaal aantal 'gasten' daarmee op 250.000. Velen daarvan keerden sindsdien, met de belofte van amnestie voor ogen, naar hun land terug, maar degenen die ar restatie of deportatie vreesden ble ven achter. De Iraakse regering zond allerlei functionarissen, tot een minister toe, naar de kampen in Perzië om de mensen te overre den terug te keren. In augustus zou volgens de Iraakse regering de helft tot inkeer zijn gekomen de anderen bleven wei gerachtig. Dit ondanks de slechte leefsituatie in de kampen de mensen leven onder de slechtst denkbare hygiënische omstandighe den en de scherpe bewaking door de Perzische geheime politie. Bovendien werden alle Koerden die Druk op de Sjah tot nakoming van deze afspraak heeft blijkbaar geen effect: ook Washington, dat het grootste aantal Koerden zou gaan opnemen (5 tot 600) laat niets horen. Een reis die de oude gene raal Barzani (75) in oktober strict incognito daarheen maakte heeft de situatie niet kunnen red den. maar heeft alleen geopenbaard wat anderen vermoedden: een ern stige kankeraandoening in de borst. Barzani wacht het einde af in Perzië en duizenden Koerden die hem trouw bleven tot het eind wachten af wat hun lot zal zijn- niet tijdig zouden terugkeren be dreigd met ontneming van hun staatsburgerschap. Uitgeleverd Intussen is ook bekend geworden dat enkele honderden Koerden, welgeteld 263, waaronder kamplei ders en anderen die om politieke redenen werden gezocht, diezelfde maand augustus aan de Iraakse au toriteiten zijn uitgeleverd. Korte tijd later ontstond een rel in een van de kampen toen twee jongens zonder politievergunning waren gaan zwemmen en daarvoor zwaar werden gestraft: er waren 9 doden en 27 gewonden. Ingevolge het nieuwe Perzisch- Iraakse akkoord zouden alle nog in Perzië verblijvende vluchtelingen, op 10.000 na,, goedschiks of kwaad schiks vóór 1 december naar hun land moeten zijn teruggekeerd. Hoewel de termijn met tien dagen is verlengd is blijkbaar het vereiste aantal 'repatrianten' nog steeds niet bereikt. Dit is af te leiden uil het feit dat ca. 1400 koerdische Intellectuelen en stafleden die voor opname als vluchtelingen in Europa. Amerika en Australië in aanmerking zouden komen, nog steeds geen vergunning hebben gekregen Perzië te verlaten, hoewel hierover ai geruime tijd een vertrouwelijke Internationale af spraak tussen de betrokken rege ringen bestaat. Onze medewerker Maltin Pool, die veel over de Koerden publiceerde, keerde onlangs terug uil Irak. In een eerste artikel maakt hij melding van een geheim akkoord tussen dit land en Perzië. waarvan de Koerden het slachtoffer zijn. Later deze week komt Pool hierop terug en beschrijft hij tevens de internationale achter gronden^^ Koerdenleider Barzani BUENOS AIRES (Reuter, UPI. AP) President Isabel Peron van Ar gentinië heeft de voormalige minis ter van sociale zaken en particulier secretaris Lopez Rega ontslagen als speciaal presidentieel gezant. Peron benoemde hem als zodanig toen hij Lopez Rega is opgeroepen om voor het gerecht te verschijnen in ver band met tegen hem ingebrachte beschuldigingen van corruptie. Men verwacht niet dat hij zal verschij nen. Afgelopen zaterdag heeft pre sident Peron haar ambtenaren op gedragen samen te werken met de commissie uit het parlement die een onderzoek instelt naar corrup tie op regeringsniveau. Ook presi dent Peron zelf zou hierbij betrok ken zijn. Zaterdag hebben twintig guerrilla strijders een aanval gedaan op een verbindingskamp van het Argen tijnse leger in de buurt van de hoofdstad De bewaking heeft de aanval kunnen afslaan, zo heeft de politie gemeld. De overval kwam drie dagen na de zware gevechten tussen guerrillastrijders en politie en militairen, waarbij 156 doden zijn gevallen. -S Het wrak van de personenauto, waarin drie mensen in de nacht van zaterdag op zondag in Leersum verongelukten. Van een verslaggever UTRECHT Bij een frontale botsing op de rijksstraatweg in Leersum zijn in de nacht van zaterdag op zondag drie mensen om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de 55-jarige mevrouw H. M. Voest-Engelaar uit Amerongen en het echtpaar L. Kas (28)-A. A. Voest (25) uit Zeist. De oorzaak van het ongeluk was een verkeer de inhaalmanoeuvre. •Gelieve geen geld of goederen af te geven aan gezien door mij niets wordt betaald'. Als zo'n adver tentie van een staatshoofd komt, is er toch iets nieuws aan de hand. De Centraal-Afrikaanse republiek heeft u in elk geval gewaarschuwd. Wij ook. Nieuwe abonnee: Straat: Plaats: In het Limburgse Bergen werden gistermorgen twee mensen gedood, toen de auto waarin zij zaten tegen een boom botste. De bestuurder van de auto, de 30-jarige G. A. de Rijk uit Bergen en zijn 37-jarige zwager, de heer M. Weijers uit Afferden waren op slag dood. Op de rijksweg Gronlngen-Delfzijl kwam zaterdagavond de 57-jarige G. Jager uit Garsthuizen om, toen hij met zijn fiets de weg overstak en werd overreden. De 69-jarige mevrouw A. van Hem- men-Bouma uit Groningen overleed in het Academisch Ziekenhuis te Groningen aan de verwondingen die zij woensdag had opgelopen, toen zij de macht over haar auto was kwijt geraakt en in een sloot terecht kwam. Haar passagiere, een 61-jarige Groningse, verkeert nog in levensgevaar. In het ziekenhuis van Stadskanaal overleed zaterdag de 17-Jarige Wil- ma Wubs uit Msselkanaal. nadat zij de dag daarvoor op haar brommer was aangereden. De 24-jarige W. G. C. van Rijtho ven uit Vessem kwam in de nacht van vrijdag op zaterdag om, toen hij met zijn auto tegen een boom botste in Ten Donk. De 23-jarige André de Lange uit Marknesse was op slag dood toen hij in de nacht van vrijdag op zaterdag tussen Marknesse en Em- meloord met zijn auto in een sloot belandde. In diezelfde nacht verloor de 16- jarige J. J. M. Manders uit Ven horst het leven toen hij op zijn brommer door een personenauto werd aangereden. Een andere bromfietser raakte hierbij zwaar gewond. _Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontving graag: O 1 fraaie zwart-kunstlederen onderzetter met zilver bedrukte ouderwetse locomotiefmodellen. Werkelijk een sieraad op uw tafel. O Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modern;. origineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. L O Tekening IJ 10 Tekening IJ 2 O Tekening IJ 3 O Tekening IJ 41 loaern,* ook. m ing IJ uk J staalt xn(J De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: Trouw Kwartet, antwoordnummer 2792, Amsterdam Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1