grafici vechten voor werkgelegenheid de plaat mnesty heeft faam van betrouwbaarheid Pop 09 ■jjlsnelle automatisering dwingt tot omschol ing te Zorgvuldigheid en onpartijdigheid gaven beweging internationaal gezaghebbende stem door Willem-Jan Martin Een sudderjaar IRDAG 27 DECEMBER 1975 BINNENLAND-POP TROUW/KWARTET 9 orHuub Elzerman STERDAM. Alleen grafische werknemers mogen grafi ci arbeid verrichten. De grafische bonden zullen zich ter be- fming van de werkgelegenheid in hun bedrijfstak tot het ui- te verzetten indien op deze regel een uitzondering wordt ge- kt. k wanneer een journalist bij voorbeeld „het laatste nieuws" ville van de snelheid rechtsstreeks naar de door de computer ide fotozetmachine wil leiden, verricht hij grafische arbeid, r zijn we keihard tegen." Aan het woord is de jongste bonds voorzitter in Nederland, de 30-jari- ge Nicolaas Frederik Kruijff, eer ste man van de grafische bond CNV. Kruijff staat voor de moeilij ke taak het beroep van de grafi sche werknemer voor uitsterven te behoeden. In zijn bedrijfstak vol trekt zich momenteel een drama tisch snelle automatisering, die zo wel van de bedrijven als van de werknemers en hun bonden de no dige aanpassing vergt In het grafische bedrijf en met name in de krantensector is al enige tijd van alles te koop. Niet al leen letterkasten die lagen tien jaar geleden al bij de antiquair maar ook matrijzenkasten, gietma- chines, loodzetmachinesde hele santenkraam is of wordt er uit gegooid. De tijd van de dampende loodpotten, het geratel van ver trouwde zetmachines, het geroep om het allerlaatste zetsel, het is al lemaal voorbij. Elektronica, elek trische schrijfmachines, die zijn verbonden met computers, geruis loze fotografische zetmachines, vi deo-schermen, papierstroken, plastics en stofvrije werkruimten hebben het machinepark van giste ren definitief verdrongen. Geen loodzetmachines meer die zestien regels per minuut produceren, maar elektronische fotozetters, die tweehonderd regels per minuut uitspuwen. De automatisering in het grafische bedrijf gaat de laatste jaren pijlsnel. De vertrouwde loodzetmachine links heeft ook in de opleiding het veld moeten ruimen voor computer en fotozetmachine, rechts. las Frederik Kruijff, 30 jaar, is sinds tober voorzitter van de grafische CNV. Hij trad in 1970 In dienst van jbond. Zijn portefeuille bevatte onder ^sociale verzekeringen, onderwijs en werk. In *74 leende zijn bond hem Jeen jaar uit aan de Werkende Jeugd Twaar hij het voorzitterschap op zich I Kruijff komt uit een familie, die al Igrafici heeft voortgebracht. Hij zelf negen jaar als lithofotograaf in istede gewerkt Onrust De onrust van de grafische bonden over de overgang van het ambach telijke grafische werk naar hoog waardige technologische produk- tiesystemen is overigens allerminst van romantische aard. Momenteel verliest de grafische bedrijfstak, vier tot achthonderd arbeidsplaat sen per jaar. En ook al zal het gra fische bedrijf op de wat langere termijn nog menigeen een goede boterham opleveren de behoefte aan drukwerk stijgt nog steeds voorlopig is het aanpassen, bij scholen en omscholen geblazen. Van principieel belang bij de ver dediging van de werkgelegenheid is de vraag wat nu precies grafi sche arbeid is. Momenteel houdt de journalistieke arbeid zo'n beetje bij de typemachine op. Daarna gaat zijn kopij naar de zetterij, waar vakbekwame grafici zich er over ontfermen. De nieuwe fotozetmachines zijn echter via computers verbonden met elektrische schrijfmachines, die zowel door een meisje met een type-diploma, door een journalist als door een hooggekwalificeerde graficus kunnen worden bediend. Het meisje met type-diploma wil len de grafische bonden mits zij het verplichte lidmaatschap van de bond accepteert nog wel aan vaarden, maar de journalist dient zich overigens tot groot genoe gen van veel journalisten te ont houden van elke grafische arbeid. Met andere woorden: hij mag niet zelf zijn stukjes rechtstreeks aan de computer doorgeven. Over deze kwestie is allerminst het laatste woord gesproken, maar menen de grafische bonden nu werkelijk dat zij de technische ontwikkeling kunnen en moeten tegenhouden? „Nee," zegt Kruijff. „De bonden willen de technische ontwikkeling in het geheel niet tegenhouden. Ze willen werkgelegenheid bescher men. Dat is heel wat anders." Vol gens Kruijff is er in de grafische wereld de laatste jaren niet altijd even verantwoord geïnvesteerd. Vaak is de vervanging van verou derde apparatuur noodzakelijk, maar veel ondernemers kopen in hun drang om „modern" of „bij" te blijven geavanceerde apparatuur zonder daarbij voldoende op de markt te letten. „Er is op dit ogenblik al overcapa citeit," zegt bondsvoorzitter Kruijff. En de- gevolgen daarvan laten zich raden: verscherpte con currentie, elkaar naar het leven staan en de wet van de jungle zal er wel voor zorgen dat alleen de financieel sterksten overblijven. Hij ontkent overigens dat de sterk gestegen arbeidskosten tot de uit stoot van arbeidsplaatsen heeft ge leid. „Iedereen heeft recht op een stukje welvaart en welzijn. Ook de grafische werknemer, van wie het reële loon de laatste jaren overi gens nauwelijks is gestegen. Niet de menselijke arbeid is te duur, maar die machines worden steeds goedkoper." Greep De grafische bonden werken mo menteel aan een poging om enige greep te krijgen op de investerin gen. Per 1 augustus van dit jaar geldt er al een meldingsplicht bij fusies, reorganisaties en liquida ties, maar ook bij investeringen, die werknemers hun baan kunnen kosten. Ondernemers zijn er vol gens deze regeling aan gehouden om arbeidsbesparende investerin gen aan te melden bij het Centraal bureau voor de grafische bedrij ven in Nederland, bij de onderne mingsraden of personeelscommis sies en bij de bonden. Maar er wordt momenteel ook gewerkt aan een regeling die verder gaat dan de verplichte aanmelding. De bonden willen dat er een begeleidingscom missie komt bestaand uit werk gevers, werknemers en onafhanke lijke deskundigen die de onder nemer tijdig kan adviseren over de aanschaf van nieuwe apparatuur. Investeringsbeslissingen van enige omvang zullen moeten worden ge toetst op bijvoorbeeld rendement, werkgelegenheid, marktbehoefte etc. Aan de hand van het advies van de commissie zouden werkge vers en werknemers vervolgens sa men moeten beslissen of de inves tering doorgang kan vinden. Het is de bonden en waarschijnlijk ook de werkgevers niet ontgaan dat hier de essentie van het vrije ondernemerschap in het geding is. Samen verantwoordelijk „Daar willen we ook vanaf," zegt Kruijff laconiek. Dat de wettelijke verantwoordelijkheid nu nog bij de kapitaalverschaffers ligt, kan niet als argument ter verdediging van de huidige situatie worden ge hanteerd, omdat de werknemer op die situatie geen enkele invloed heeft gehad. Waar wij naar toe wil len is de situatie dat kapitaalver schaffers en werknemers geza menlijk het beleid van de onderne ming bepalen, ofwel dat er een sa menwerkingsverband ontstaat van verantwoordelijke en gelijkwaar dige mensen. De essentie van het christelijke sociale denken is niet de omdraaiing van de macht zoals de klassenstrijd die predikt, maar de gelijkwaardigheid van alle be drijf sgenoten. Dat is voor ons geen vrijblijvende zaak. We willen geza menlijke verantwoordelijkheid dragen, inclusief de consequenties. Maar dan moeten de werkgevers - - en met name de christelijke werkgevers de werknemers ook uit eigener beweging bij het beleid betrekken. Nu hoor ik van sommi ge werkgevers nog wel eens sym pathiebetuigingen met bijvoor beeld het CNV-standpunt over de ondernemingsraad. Maar aan sym pathiebetuigingen heb ik niets. Ik verwacht van die werkgevers dat zij het christelijke ideaal van de sa menwerking ook in de praktijk zullen realiseren," aldus de voor zitter van de grafische bond CNV. door Kees de Leeuw ti: LU hoeft uw krant maar open te doen en u vindt wel een bericht mepat ergens ter wereld iemand gevangen wordt gezet, gemarteld L?»fcf doodgeschoten, omdat zijn opvattingen of godsdienst voor ,4'ie regering onaanvaardbaar ^ijn. De krantelezer geeft dat een lisselijkmakend gevoel van machteloosheid. Toch zou hier ts tegen gedaan kunnen worden als die gevoelens van af- :huw tot gemeenschappelijke actie in de hele wereld zouden nnen leiden." )it schreef de Britse jurist Peter lenenson op 28 mei 1961 in het Engelse weekblad The Observer, daarin hij zijn bezorgdheid uitte 0 ver de duizenden mannen en rouwen, die over de gehele we- sld om redenen van politieke of eligieuze aard gevangen worden I ehouden. In zijn artikel: „Een iproep tot steun" geheten, wees lij ook op het groeiende verschil ussen theorie en praktijk van de techten van de Mens en de nood- aak de publieke opinie te mobili- eren ten behoeve van politieke -Jq [evangenen. ct dffcnel resultaat at ve lenenson zelf kon nauwelijks lebben vermoed, dat zijn „op- oep" al zo snel resultaat en te- 'ens zulke gevolgen zou hebben, mmers, twee maanden later ichtten vertegenwoordigers van vijf landen in Luxemburg de in- 0j ernationale beweging Amnesty nternational op om te komen tot iraktische hulp voor dit soort ge hangenen. Nu, bijna vijftien jaar ia die 28-ste mei in 1961, die rdt beschouwd als oprich- igsdatum, is Amnesty Interna- >nal een organisatie met 40.000 ien in 65 landen en met natio- afdelingen in 33 van deze inden, waaronder Nederland, •gericht op 18 april 1968 onder naam „Nederlandse vereni- ing ter bescherming van de vrij- •id van meningsuiting Amnesty iternational" heeft deze afde- ing een stormachtige ontwikke- ng doorgemaakt. Het aantal le ien bedraagt bijna 19.000, van ie er velen meewerken in de 196 optiegroepen en 150 werkgroe- •n. En elke dag komen er nog lieuwe leden bij. Het internationaal secretariaat is gevestigd in Londen en telt een staf van zeventig medewerkers, die zich bezighouden met de schending van mensenrechten in zeker honderd landen. De bewe ging zetelt nog hoofdzakelijk in Noordwest-Europa met als be langrijkste steunpunten Scandi navië, West-Duitsland, Neder land en Groot-Brittannië, maar ook in Afrika, Azië, Latijns-Ame- rika en de Verenigde Staten zijn afdelingen in oprichting of al op gericht. Het uitgangspunt, zoals dat in 1961 is vastgelegd, is dat ieder mens het recht heeft een eigen overtuiging te hebben en voor zijn overtuiging open uit te ko men, welke rechten erkend en ge formuleerd worden in de Univer sele Verklaring van de rechten van de mens, vastgesteld in de al gemene vergadering van de Ver enigde Naties op 10 december 1948. Vast in systeem In het dit jaar verschenen Gids nummer over martelen en geweld vat beleidssecretaris Herbart Ruitenberg de benadering van Amnesty zo samen: „Mensen mo gen niet opgesloten worden om het uiting geven aan hun overtui ging. Mensen mogen nooit gemar teld worden. Geen enkel politiek stelsel garandeert dat deze mis standen niet voorkomen, al loopt de situatie van land tot land sterk uiteen. Machthebbers zijn slechts gedeeltelijk aansprakelijk voor misdaden die onder hun verant woordelijkheid gebeuren; ook zij zitten in een systeem vast. Maar ze hebben altijd de mogelijkheid althans kleine verbeteringen door te voeren. De keus is meest al tussen een kleine verbetering en geen verbetering: het eerste heeft de voorkeur. Duurzame lichte druk is doeltreffender dan kortdurende zware druk. Het druk uitoefenen op regeringen van zeer verschillende politieke richting is een voorwaarde om ef fectief te kunnen werken. De Illustratie uit het jaarverslag van Amnesty 1974/1975. principiële voordelen van het werken voor vrijlating van ge vangenen, die om politieke rede nen geweld hebben gebruikt zijn misschien groter dan de princi piële nadelen, maar ze wegen minder zwaar dan de praktische nadelen. Overeenstemming uit spreken met de inhoud van de overtuiging van allen die om het uiten van de overtuiging gevan gen zitten is behalve onmogelijk ook niet in het belang van de ge vangenen. Als veel mensen wordt gevraagd een kleine hoeveelheid werk te doen komt meer tot stand dan wanneer een klein aantal mensen wordt gevraagd veel te doen." Het werk van Amnesty wo rdt, in hoofdzaak op twee niveaus ge daan: in het internationaal secre tariaat in Londen, waar een on derzoeksbureau deel van uit maakt, en in 1600 over de hele we reld verspreide plaatselijke groe pen, die werken op basis van ge gevens. verzameld en gecontro leerd door het onderzoeksbu reau. Dit bureau produceert naast gegevens voor de plaatselij ke adoptiegroepen ook rappor ten, (zoals onlangs nog het rap port over de behandeling en toe stand van politieke gevangenen in de USSR, een klein maandblad met kort nieuws) en geeft achter grondinformatie voor het bena deren van regeringen en interna tionale organisaties. In de loop van zijn bestaan heeft Amnesty een reputatie van be trouwbaarheid opgebouwd. Dit op grond van het feit, dat de rap porten en gegevens, die deze or ganisatie verstrekt, eerst nauw keurig worden nagegaan, voor dat deze in de publiciteit worden gebracht. En dat is ook de reden, dat veel mensen deze rapporten en verklaringen serieus nemen en als maatgevend beschouwen. Amnesty is een oriëntatiepunt voor verdrukten geworden en vele gevangenen putten hier hoop uit. Niet geheel ten onrechte ove rigens als men weet, dat sinds 1961 Amnesty-groepen zijn opge komen voor 11.000 gevangenen, van wie ruim de helft mede dank zij het werk van die groe pen is vrijgekomen. Amnesty streeft zijn doeleinden langs twee wegen na. De ene be staat uit het uitoefenen van poli tieke druk, de andere uit het ge ven van morele en materiële steun. Ruitenberg: „Om invloed te kunnen uitoefenen moest bin nen Amnesty een min of meer reëel idee over de aard van poli tieke verhoudingen ontstaan. Voornamelijk op basis van prak tijkervaringen is een concept ge groeid, dat zo zou kunnen worden samengevat: De mensen maken zelf hun geschiedenis, maar zij maken die niet vrijwillig, niet on der omstandigheden die zij zelf hebben uitgekozen, maar onder omstandigheden die zich op een bepaald ogenblik voordoen, die er nu eenmaal zijn en die traditie zijn geworden. Hiermee worden twee uitersten vermeden. Ener zijds wordt verhinderd dat ver volging alleen aan een slecht ka rakter van machthebbers op hoog en laag niveau wordt toege schreven. Anderzijds kan vervol ging ook niet alleen uit bepaalde maatschappelijke structuren worden verklaard." Als uitgangspunt staat bij Am nesty de vrijheid van meningsui ting centraal, maar men kan zich afvragen waar de grenzen van die vrijheid liggen en volgens Ruitenberg wordt ook binnen Amnesty daarover weinig nage dacht. De een vindt, dat oorlogs propaganda en racistische uitin gen niet mogen en een ander heeft bezwaar tegen ondermij nende anarchistische of commu nistische propaganda. Dit al naar gelang iemands, politieke overtui ging en die verschilt bij de leden onderling nogal. Met name speelt die overtuiging ook een rol bij de vraag of Am nesty ook moet opkomen voor diegenen, die hun politieke doel einden met 'geweld willen door zetten als zij althans in een situa tie verkeren, dat htm tegenstan ders .ook in ruime mate geweld toepassen. De principiële pacifis ten onder de Amnesty-leden zeg gen op deze vraag, die steeds weer binnen de organisatie op duikt, nee, terwijl er ook leden zijn, die geweld in sommige situa ties gerechtvaardigd vinden om het geweld van machthebbers te niet te doen, aldus Ruitenberg. Hij vindt dat Amnesty geen prin cipiële redenen heeft om de ge- weldsclausule te handhaven, maar alleen praktische. Immers, als de clausule zou ver vallen, zou zeker de meerderheid van de pacifisten uit Amnesty stappen, terwijl veel energie van de overblijvcnden besteed zou moeten worden aan het beslissen in welke situaties geweld wél en in welke het niet gerechtvaardigd is. Het afschaffen van deze clau sule betekent ook, dat in elke po litieke situatie waarmee Amnesty te maken krijgt een keuze gedaan moet worden welke partij gelijk heeft. Een keuze, die Amnesty zich niet kan veroorloven, omdat dan zijn „aureool" van onpartij digheid in hoge mate in het ge ding zou komen en zijn rapporten niet meer die mate van gezag kunnen afdwingen, zoals dat nu gebeurt. Om al deze praktische redenen wordt de geweldsclausu- <le toch maar gehandhaafd. Verkeerde indruk Ruitenberg tot-slot: de beperkte reikwijdte van de doeleinden en de nadruk op onpartijdigheid maken misschien de indruk, dat Amnesty helemaal niet zoveel wil. Dat is niet juist. De vrijheid van meningsuiting is van groot belang voor de maatschappelijke ontwikkeling. Juist omdat Am nesty zoveel wil, zijn de doelein den beperkt gehóuden. Het is de enige manier om iets te bereiken, als het werkterrein zo uitgebreid is. Onpartijdigheid is daartoe een voorwaarde. Deze zelfbeperking maakt, dat Amnesty nog steeds _bestaat en niet in discussies over principes verzand is. Bij alles wat gedaan wordt is de centrale vraag: zijn de mensen die om hun overtuiging vervolgd worden er mee gebaat of niet? Het adres v^n Amnesty is: 3e Hugo de Grootstraat 7 in Am sterdam. Het einde van dit veelbewogen jaar staat voor de deur, en dat betekent gewoontegetrouw het opmaken van de balans op velerlei gebied. Het pop wezen "blijkt zich dan te onderscheiden van bijvoorbeeld het terrein der politieke ontwikkelingen door een betrekkelijk rimpelloos verloop, het afgelopen jaar. Zeer opzienbarende gebeurtenissen vallen er in feite niet te melden, voor wat betreft de popmuziek heeft 1975 zich doen kennen als een typisch „sudderjaar", waarin iedereen op tijd zijn plaatje maakte en de nieuwigheden zich praktisch beperkten tot ruimere erkenning van reeds lang bestaande activiteiten: de Damespop, zoals belichaamd in onder meer Linda Ronstadt, Emmylou Harris en Maria Muldaur, alsmede de doorbraak van het fenomeen Bruce Springsteen, die eindelijk de vruchten lijkt te gaan plukken van jarenlang geduldig musiceren in de obscuriteit. Geen nieuws dus eigenlijk. Nu hoeft het ontbreken van opzienbarende nieuwe ontwikkelingen niet noodzakelijk een slecht popjaar in te houden. Geen nieuws, goed nieuws is een uitdrukking, die zich niet voor niets in een aanzienlijke populariteit mag verheugen. Een en ander vereist echter wel, dat de oude vertrouwde krachten tenminste- een produkt van behoorlijke kwaliteit afleveren, en juist daaraan heeft het dit jaar nu en dan toch wel enigszins ontbroken. Men herinnere zich de wat gereserveerde commentaren in deze krant ten aanzien van bijvoorbeeld The Eagles, Eric Clapton, Little Feat, Rod Stewart en The Allman Brothers. Soms ook lieten de vaste klanten simpelweg verstek gaan (Ry Cooder, Randy Newman) of lieten zich vertegenwoordigen via een gemakzuchtig „live" of anderszins herformuleren van bekende koek (Lou Reed, John Lennon, Roy Buchanan* The Rolling Stones). Voegt men hierbij, dat dankzij de budgettaire besnoeiingen van sommige platenmaatschappijen de recensie-desk van uitgerekend deze krant verschillende platen werden onthouden (Commander Cody, Pink Floyd* Leo Kottke, George Harrison, Bonnie Raitt, David Blue, Nitty Gritty Dirt Band en vele andere; de aangevraagde Dr. John, Hollywood Be Thy Name, blijft ook alweer verdacht lang weg, te lang in elk geval om nog in deze beschouwing te kunnen worden betrokken), en het zal een ieder duidelijk zijn, dat het rijtje met de twintig beste elpees van '75, dat zo dadelijk zal worden onthuld, niet zonder moeite tot stand is gekomen. Slapelozcnachten, schele hoofdpijn en meer van dat, maar niettemin, het is toch weer gelukt. Ik zou zeggen, bekijk het op uw gemak en doe er uw voordeel mee. Daar gaan we. 1. Emmylou Harris - Pieces Of TheSky 2. The Band - Northern Lights/Southern Cross 3. Bob Dylan/The Band - The Basement Tapes 4. Bob Dylan - Blood On The Tracks 5. John Fogerty-John Fogerty 6. Little Feat - The Last Record Album 7. Little Feat - Electrif Lycanthrope (wit) 8. Eagles - One Of These Nights 9. Dr. Feelgood - Malpractice 10. Lou Reed - Live 21. Outlaws - Outlaws 12. Elvin Bishop-Juke Joint Jump 13. Dan Fogelberg - Souvenirs 14. Streetwalkers - Downtown Flyers 15. Neil Young/Crazy Horse - Zuma 16. Electric Light Orchestra* Face The Music 17. The Frankie Miller Band* The Rock 18. The Kinks-Schoolboys In Disgrace 19. Atlanta Rythm Section - Dog Days 20. Blntangs - Genuine Bull Zo. En nu maar op naar oliebollen, appelflappen, champagne en pils. De tent gaat op slot tot het volgende jaar. We zien elkaar daar terug.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9