'Ik heb even gedacht om er maar mee te stoppen' dichtbij aentaar Filmer Jos Stelling en de kritiek op 'EIckerlijc': sing (2) en? weerrapporten Aanhoudend zacht Sneeuwberichten 'n bad gevuld met diamanten vrede kerstboom minipaard feestroes spelen 27 DECEMBER 1975 BINNENLAND-WEER TROUW/KWARTET 5 en ho bast Vatikaan gesteunde ver- Italiaanse bisschoppen, geen marxist kan •ral worden beoordeeld irgrond van de situatie zoals die zich de laatste gieus en politiek gebied x\d. ti uitleg is de verklaring een christen kan geen en dus 'kan hij geen lid m verlenen aan bewe- :eerd zijn op het marx- ituun Italië het duidelijkst in het communisme', land de Italiaanse bis- recht ontzeggen öm te 'ontk naar hun mening 'het it de hele mens omvat en eeft op diens geschiedenis >t God en daarom niet aardig isen tot een nij kan leiden pen maken zich echter nakkelijk van hun pro zij op deze wijze willen 1 de gelovigen ervan te AM °P een narcistische par- r n want daar gaat het ner dat de bisschoppen wagen wat de oorzaken feit dat steeds meer ieer naar hun bezweren- Na de Tweede We- een kwart van de igerechtigden al de weg lunistische partij. Nu is een derde opgelopen. ^nste oorzaak van de poli- gheid is niet zozeer de nacht van het marxisme maar het falen van de artij Democrazia Cristia- :riode van 50 jaar slaagde a leidende regeringspartij oplossing te vinden voor r^e problemen van Italië. reden moet worden ge- Ihardnekkige pogingen van j£2l autoriteiten, de vooruit- achten in de christen-de gelederen de voet dwars Deze willen een beleid een eind kan maken aan elke zeker niet alleen op imisch en politiek gebied ke verklaringen weerhou- in het Italië blijkbaar niet Democrazia Cristiana de leren en de communisten Deze mensen doen zulks zij marxisten geworden >mdat zij hun vertrouwen ezegd en zich niet langer jke uitspraken laten bin- :e kringen in Italië de aan ontwikkeling willen al men de innerlijk ver ent ocrazia Cristiana moeten pm een grondige schoon- uden. i/ ma ties )o S 2/ 2/ de en basiskaart van Neder- stei Jet op een schaal van zal allemaal wel kloppen 1/ olgens het boekje geregeld eer ant zal daarom geen po- i ondernomen het nut van 2/ ke kaart voor bestuurders kal ie bedrijven in twijfel te c j zijn zelfs bereid aan te 2/ Nederland weldra in onbe- tyd en chaos zou verzinken der moesten zonder een j kaart en wij weerstaan imoedig elke twijfel of een aart (juist door zijn groot- niet in de kortste tijd al blijken te zijn. Gezien 3/ nnen wij bovendien vrede de kosten van de hele 500 miljoen gulden, nemen aan dat alles klopt verstandig doordacht en door Willem Schrama UTRECHT Ten kantore van Jos Stelling Film Producties b.v. ontwaren we temidden van uitpuilende archiefkasten en allerhande sigarenkistjes een mentaal nog niet geheel aanwe zige directeur, die een binnen komende requisiteur beurte lings met Jan en Marcel aan spreekt en zich vervolgens te genover hem excuseert met de veelzeggende woorden: 'Ik ben hier bezig met een dingetje Een verklaring voor zdjn afwezig heid kan zijn dat hij zo langzamer hand het land heeft aan, interviews f'vanaf 1 januari doe ik dat niet meer, want film staat zo op zich zelf, dat er eigenlijk niets aan toe te voegen is'). De reden van onze komst de vaak niet malse kritie ken op zijn tweede 'avondvullende' speelfilm EIckerlijc intrigeert hem niettemin wel, mede ook om dat hij ervan overtuigd is dat men erop zal terugkomen. 'Dat is met Mariken van Nieumeghen gebeurd en dat gaat nu wéér gebeuren, let maar op'. Jos Stelling (29). vorig jaar niet zelden bejubeld als een natuurta lent, heeft met de verfilming van de middeleeuwse moraliteit 'Den Spiegel der Salicheit van EIckerlijc' niet die lof geoogst die er logi scherwijs van kon worden ver wacht. Een handvol kritieken spreekt in dit opzicht klare taal: gemis aan concept, niet helder ge noeg doordacht, leeg, zonder struc tuur en zonder inhoud, om maar wat te citeren. Slecht gekeken Hiermee geconfronteerd is hij in eens klaarwakker: 'Eigenlijk zou ik er liever helemaal niet op reageren, omdat ik me dan aan hetzelfde schuldig maak als wat ik die men sen verwijt. Maar ik ben me rot geschrokken, dat durf ik je eerlijk te zeggen. Ik wist niet wat me overkwam die volgende dag. Ik zal het proberen uit te leggen. Film is voor mij bij uitstek een expressionistisch gebeu ren. Dat betekent dat het publiek ermee kan doen wat hij wil. Wat op het doek gebeurt heeft alleen een voelende functie. Er zijn wat fenomenen, die emoties aandragen en die het publiek van binnenuit moeten grijpen, of niet natuurlijk, maar dat is in elk geval de bedoe ling'. 'Elckerijc Is zo'n expressionistische film. een soort dramatische pop penkast, zo mag Je het gerust noe men, al klinkt dat wat onsympa thiek. Maar bij die critici is dat mislukt. Ze hebben ontzettend slecht gekeken. Die film zit name lijk boordevol symboliek. Onze op zet is geweest dat de mensen bij de proloog even een paar tikken krij gen. zodat men op een bepaalde marnier gaat zitten. Dan volgen er eerst een paar nietszeggende beel den gewoon lekker en dan heel langzamerhand worden er fe nomenen ingeschoven die niemand eigenlijk kan vatten, maar die heel duidelijk de symboliek aangeven. En die symbolen worden dan steeds sterker en concreter om tenslotte te eindigen in het toppunt van symboliek: die muurschildering'. 'EIckerlijc Is eigenlijk een f lapver- haal van nauwelijks literaire waar de. Het is gewoon een lekker vroeg renaissance stuk, dat geschreven is Jos Steling: 'Het maken van herinneringen, dat is mijn toekomst'. om te interpreteren. En het enige wat wij gedaan hebben is er een nieuwe mogelijkheid tot interpreta tie aan willen geven. En als iemand zo'n film wil goedvinden, dan wordt die film goed. In de beste zin zou ik die mensen dan ook willen adviseren: ga alsjeblieft nog een keer kijken, want hier begrijp ik werkelijk helemaal niets van. Echt hoor, die film heeft namelijk zoveel kwaliteiten in zich en is zó door dacht. dat-ie zich zal achterhalen. Dat is niet mijn werk, maar dat vam het collectief. En wat ik nou maar fijn vind is dat het publiek zich er niets van aantrekt en ge woon komt. Met de première hebben we 's avonds een applaus van zeven k acht minuten gehad. En dan de volgende dag, dan denk je: er is een fout. Want dit is zoiets onwe zenlijks. Ik kon het niet geloven. Ik bel de hele dag mensen, die vla-vla weer anderen hebben gesproken want daar ben ik echt gevoelig voor om- een soort zekerheid te krijgen. Ik heb er zelfs een mo ment over nagedacht om ermee te stoppen. Je weet niet meer wat goed of slecht is. Dat klinkt toch allemaal niet rancuneus hè, want dat wil ik eigenlijk niet zijn hoor. Maar je krijgt wel een dreun'. Verder groeien 'Ik snap het vak van die mensen trouwens niet. Ik heb me vroeger wel eens afgevraagd waarom ie mand politieagent wilde worden, maar dit Heel opvallend is trouwens dat alle jongere kritici de film zijn bijgevallen, het zijn de ouderen die hem afvielen. Ik wil die mensen ook nooit meer tegen komen. ik heb totaal geen vertrou wen meer in ze. Ik hooptrouwens dat je dit allemaal wat sympathie ker overbrengt, hoor, want ik vind mezelf nu toch wel wat rancu neus Trekt met enig tumult zijn linker been uit een bureaulade en gaat heftig gebarend verder: 'Dit is voor mij ook geen eindstadium. Ik pre tendeer ook niet eindelijk de grote Nederlandse filmer te zijn. Wij wil len alleen maar naar aanleiding van de vorige film een nieuwe ma ken en daarmee Verder groeien. Want het grote euvel van de Ne derlandse film is dat men zich ei genlijk alleen maar revancheert op de vorige film door te trachten de gemaakte fouten goed te maken. En ik wol alleen maar bouwen. Als ik het gevoel zou hebben dat ik me moest revancheren, dan kapte ik ermee, onmiddellijk. Want dat weet ik dat ik dezelfde weg op ga als Pim en Wim en dat soort dingen'. Jos Stelling over zijn manier van werken, met uitsluitend amateurs, die op basis van een door henzelf bepaald aantal punten (uitgedrukt In arbeidsuren) geen tevoren over eengekomen gage ontvangen maar meedelen in een eventuie winst. Aan Mariken van Nieumeghen werkten op die basis gedurende een aantal Jaren niet minder dan acth- honderd figuranten mee; bij EIc kerlijc waren dat er tweehonderd, waardoor het filmbudget van zes ton niet werd overschreden, het geen bij andere Nederlandse pro ducties zelden het geval is. 'Mijn vijanden vinden dat ik een manipulator ben, ik noem dat per soonlijk gewoon motiveren. Ik ver tel ze precies waar het om gaat. Maar daar besteed ik ook véél meer aandacht aan dan welke regisseur of wie dan ook. Ik stencil me ba- pot. Het heeft ook te maken met de reden waarom ik film. Alles wat interessant is in het leven, bestaat niet, dat vooropgesteld. Je bent al tijd bezig met je toekomst en met Je herinneringen. Daar gaat onze nieuwe film Rembrandt ook over. tussen haakjes. Maar weet je, dat is voor mij zoiets wezenlijks. Wat ik dan ook doe is het maken van herinneringen, dat is mijn toe komst, hoe fataal dat ook klinkt. Je realiseert een droom voor iedereen, (foto Dirk Ketting) al zit er natuurlijk een klein ego tripje achter. Daarbij opgeteld de ontzettende leegte in vrije tijd de mensen willen gewoon graag eens iets anders doen. Vorig jaar zijn we voor EIckerlijc met twee honderd man naar een groot land huis in Gent getrokken en hebben daar drie weken gezeten. Nou, die mensen hebben de vakantie van hun leven gehad. Maar geld kan tevoren natuurlijk nooit een moti vatie zijn voor zo'n intens product, daarom ook gebeurt nu alles veel Intenser en eerlijker. En nogmaals dat verdient zo'n kritiek niet. Je ziet het, ik kom er toch telkens weer op terug'. Levend decor Beroepsacteurs: 'Ik vind dat een moeilijk soort mensen hoor, ik kan er niet mee werken. Wij hebben geen rollen, maar alleen typen. De zot, het meisje* de vrouw, types die ingevuld kunnen worden en samen een soort levend decor vormen waarin alleen de camera bepaalt wat essentieel Is en wat niet. Dat is voor mij film. Ik ben ook geen Intellectueel, Bergman wel. Zonder dat ik me daarmee wil vergelijken wil ik toch wel even zeggen dat ook hij met de middeleeuwen begonnen is. Louter vanwege de vorm, het is een soort nul-basis van waaruit je werkt en waarin je goed en slecht en allerlei fenomenen heel sec te genover elkaar kunt zetten. Bergman is ook via Het Zevende Zegel en De Grote Stilte tot Scènes uit een Huwelijk geomen. Zo hoop ik daar ook nog wel eens te komen. Zet dat goed in je artikeltje, par don. artikel, dat we bezig zijn iets op te bouwen. We komen wel naar de twintigste eeuw toe. maar dat is een ontwikkeling. Mariken was lou ter vorm. EIckerlijc was een symbool, Rembrandt wordt dat ook, maar dan van vlees en bloed, en zo worden we langzaam warmer. Si gaartje nog?' leen over twijfelen, is over Aajt kennelijk een dergelijk half miljard) bij koninklijk worden vastgesteld en uit- et komt ons voor dat het 24o een half miljard :grotingsppsitie en gezien fs over het al-of-niet in de sn van een kruiser of het 1/' sluiten van de Oosterschel- dreiging van een kabi- es®' Ifs een politieke beslis- 1/! rover in de politieke orga- moet worden. Ünl blij klopt er dus iets niet rder dan ook wel mag r is nog een mogelijkheid anj «is verborgen op één of roting toch nog een postje kaart heeft gestaan (want joen zal wel over een paar worden uitgegeven, net arden voor de Oosterschel- dan heeft het parlement 'ij het goedkeuren van die eventjes geslapen. En ook niet Van onze weerkundige medewerker Voor de vijfde achtereenvolgende keer hebben we een groene Kerst gehad. De temperatuur in Amster dam, De Bilt en Den Helder steeg tot 9 graden C. Dat was niet eens zoveel lager dan vorig jaar op Tweede Kerstdag toen er In de Bilt met 12 graden C. Een warmtecord sedert 1849 werd bereikt. Op de Britse eilanden werd het toen 13 graden, gisteren was het daar 9 tot 11 graden C. De oorzaak van deze kerstwarmte moet gevonden wor den in een hogedrukbouwsel van 1040 mb op een voor schaatsen en IJspret verkeerde plaats: het zeege bied ten zuidwesten van Ierland Het voert voortdurend oceaanlucht naar onze streken met westelijke of zuidwestelijke winden. Wel jammer voor de liefhebbers van schaatsen vooral op de wijde wateren en me ren waartoe ook deze weerman zich rekent. Want laat er geen misver stand over bestaan: hijzelf had ook graag een sfeervolle witte Kerst gezien, en zou een schaatsperiode alleen maar toejuichen. Voor de 15-jarige Will Goos in Ro zenburg (Zuid-Holland) dus geen reden zich blauw te ergeren. Hij had zich gestoten aan een zin uit ons stukje van 21 december jl.: 'Hoeplijk bevinden we ons nu toch wel in een vrij zachte decemberfa- se.' Maar.dat woord hopelijk hoorde daar helemaal niet. Het moest zijn: 'Overigens', zoals ook op de band was Ingesproken. Maar de PTT-lijnen zijn helaas niet al tijd even kraakhelder. De realiteit van dit moment is dat wij direct geen ommezwaai van het weer mogen verwachten. De wissel valligheid van 1975 wel uitduren en ook tijdens de jaarwisseling zal het met die voortdurende depressie- dienst Canada-Noordelijke IJszee of Scandinavië nog wel aan de zachte Weerrapporten van gisteravond 19 uur: weer, maximumtemperaturen en neerslag 7-19 nur: Amsterdam geheel bewolkt 9 0 De Bilt geheel bewolkt 9 0 Deelen geheel bewolkt 8 0 Eelde geheel bewolkt 8 0 Eindhoven motregen 7 0.2 Den Helder onbewolkt 9 0 Luchth. R'dam geh. bewolkt 10 0 Twente geheel bewolkt 7 0 Vlisslngen geheel bewolkt 7 0 Zuid-Limburg motregen 6 0.1 Athene regen 10 5 Barcelona onbewolkt 12 0 Berlijn regen 7 8 Bordeaux half bewolkt 10 0 Brussel motregen 7 0.5 Frankfort licht bewolkt 5 0 GenAvc onbewolkt 4 0 Helsinki onbewolkt —5 0 Innsbrück geheel bewolkt 3 0 KoDenhagen geheel bewolkt 8 5 Lissabon onbewolkt 13 0 Locarno onbewolkt 7 0 Londen zwaarbewolkt 11 0 Luxemburg mfst 2 0 Madrid onbewolkt 2 0 Malaga zwaar bewolkt 15 0 Mallorca licht bewolkt 14 0 MJlnchen zwaar bewolkt 2 0 Nice onbewolkt 13 0 Oslo onbewolkt —1 0 Parijs geheel bewolkt 7 0 verspreide opklaringen O kant zijn. De barometers op de Hebriden daalden gisteravond al weer. die op het weerschip L ten zuiden van IJsland wat sterker en bovendien woedde daar een zuid- zuidweste nstorm windkracht 9 bij 7 meter hoge golven. Hoge tempe raturen ook op IJsland: 12 graden C. in Akureyri in het noorden en zelfs 15 graden in Dalatangi in het uiterste oosten. Op IJsland verkeerden ook veel ba rometers in daling en de luchtdruk in het uiterste noordwesten. On- was daar al laag namelijk 970 mb weer werd om 7 üur gisteravond gepeild ten noordoosten van Ma deira, ten zuiden van Malta en ten zuiden van Griekenland. De wintersportliefhebbers in de Harz hebben alle geluk van de we reld gehad. Zoals bekend was win tersport daar niet mogelijk tot woensdagmiddag en de erop vol gende nacht ging het er sneeuwen. Eerste Kerstdag kon er eindelijk geskied worden op 15 tot 30 cm sneeuw. Torfhaus meldde 15 cm sneeuw, Hoho Geiss 10 cm, Braun- lage 11 cm. Er wordt nieuwe sneeuw verwacht, evenzo in het Zwarte Woud en de Beierse Alpen maar die zal onder 1200 tot 1400 m in regen overgaan waarnaar het twee tot zeven graden boven nul' wordt. <>00 Yt-Vt HOOGWATER Zondag 28 decerabeT 1975 VUsstngw: 9.52—22.35. Haring]lete- lulzen 11.22Rotterdam 12.19— Schevenlingen 10.5723.36, Umudden 11.41Den Helder 2.26—16.23, Harfin- gen 4.43—17.49. Delfzijl 7.10—20.03. HOOGWATER Maandag 29 december 1976 VWBBlngen 11.03—23.44, Hartng- vlletsluloen 0.03—12.39, Rotterdam 1.18— 13.37, Sc beven-Ln gen 12.13IJmulden 02012.52, Den Helder 3.56—16.45. Haï ti6.113—10.07. Delfzijl 8.20—21.17. onder redactie van loessmit Het gebruik om elkaar onder de kerstboom cadeaus te geven wint ook in ons land meer en meer veld, in navolging van andere landen waar ze sinterklaas niet kennen. Daar gebeurt dat kerst cadeautjes geven natuurlijk al veel langer en ze maken er ook meer werk van. En omdat ieder een alles al zo'n beetje heeft, pro beert de industrie vooral in Amerika steeds exclusieve din gen te bedenken die nog gekocht worden ook. De volgende 'grap jes* hebben de Amerikanen dit jaar onder hun kerstboom kunnen leggen: Het kostbaarste verzinsel kwam uit Houston in Texas. Daar moest je wel driehonderd miljoen gul den voor neertellen, maar wie dat bedragje toch over had kreeg er dan ook een alleraardigste bad kuip (antiek model) voor, gevuld met zoveel diamanten dat een vrouw van middelmatige lengte er tot haar nek in kan zitten. Film ster Liz Taylor, gewend om van Richard Burton bij elke gelegen heid iets moois te krijgen zo lang het goed tussen hen is ten minste heeft weliswaar die badkuip niet gehad, maar wel een fraaie sportwagen van dik vijftig duizend gulden, gekocht bij een Londense firma die zich speciali seert in prijzige merken als Rolls Royce. Al eerder hebben we de veertien karaats gouden muizen val genoemd met een diamant als lokaas, die ook in de Amerikaanse etalages te koop heeft gelegen voor bijna achtduizend gulden; voor nog geen f 350,was er een bijpassend gouden muisje. En ook erg aardig: een zilveren spoor trein, waarvan de wagons een reeds volgestapelde dis automa tisch voorzien van zout, peper en sausjes en op feestjes erg handig zijn in het serveren van olijven, nootjes en andere hartigheden. De prijs van deze zilverenop rolle tjes lopende huisbediende: nog geen twintigduizend gulden. Zes Newyorkse kinderen van vijf tot dertien jaar hebben van hun stad ook een kerstcadeau gekre gen: een kapitaal van ruim een miljoen gulden, bijeengebracht door gemeente en politiekorps uit dankbaarheid voor wat hun vader heeft gedaan. De vader werd dit jaar doodgeschoten toen hij net leven redde van een politieman, die door een gewapende man ver wond werd. Een paar maanden eerder was ook de moeder van hetf. gezin omgekomen, zodat de kin deren door de moed van hun va der als wezen achterbleven. Wie in ons eigen land naar iets exclusiefs gezocht heeft, kon het trouwens ook best vinden. Vol gens de Provinciale Zeeuwse Cou rant verkoopt een firma in Goes.. voor nog geen drieduizend gulden een vorstelijk toilet, misschien niet direct geschikt voor onder de kerstboom, maar wel van zeer veel gemakken voorzien. Het is een antiek Frans model met hjjy, permoderne snufjes: zo zit er een alarmbel op voor het geval ddt, een kaarsenstandaard en een as bak, maar het mooiste is wel het ingebouwde muziekje: wie het deksel optilt, zet daarmee een speeldoos in werking, die tijdens de zit een vrolijk wijsje voort brengt. Een heel apart kerstcadeau heeftT' de Amerikaanse studente Linda Nelson gekregen: een minipaard- je van nog geen meter hoog, geen veulen, maar een nieuw gefoktr extra klein ras. De minipaarden komen van een fokkerij in New berry in de staat Florida, waar ene Jole Bridges de dieren kan leveren van vijftig tot negentig centimeter hoog. Minipaarden zijn er al voor zo'n 1500, maar de prijs kan oplopen tot wel 130.000. Net zo omstreeks de kerstdagen heeft een groep Engelse beoefe naars vn de zgn. transcendente meditatie bekend gemaakt dat hun poging om door middel van die meditatie hun woonplaats Glossop in het noorden van Enge land te veranderen in een 'para dijs van liefde en vrede' beslist lijkt te gaan slagen. 'Ordelijk gedrag binnen een gemeenschap ontstaat, als een bepaald percen tage uit die gemeenschap trans cendente meditatie beoefent', zegt leermeester Martin Bates, die zichzelf een volgeling noemt van maharesji Mahesj yogi (eens de goeroe van de Beatles). In Glossop, beweert Bates, neemt het aantal misdaden en ernstige verkeersongelukken af, sinds tweehonderd van de vierentwin tigduizend inwoners mee-medite- ren. Maar de politie ter plaatse ziet het anders: er gebeuren min der ernstige verkeersongelukken doordat de controle op het rij den onder invloed is verscherpt en het misdaadpercentage is ge daald, omdat de politie het me rendeel van de plaatselijke boe ven achter slot en grendel gezet heeft. De politierechter heeft een Lon dense manegedirecteur beboet, die door een agent was betrapt toen hij in Hyde Park dronken van zijn paard was gerold. De man had dezer dagen nogal wat feestjes in de manege te vieren en tijdens één daarvan, bekende hij, had hij teveel whisky ge- hij, had hjj teveel whisky ge dronken. Voor onderweg had hy nog een halfvolle fles meegeno men, 'die gelukkig heel is geble ven'. Zijn paard was met enige moeite overeind gebleven, maar dat had dan ook maar 'een klein slokje' te drinken gehad. Omdat het kerkkoor een kerst concert zou geven, hadden ze in een kerk in het plaatsje Wichita (dat in de Amerikaanse staat Kansas ligt) een schitterend po dium opgebouwd: het had de vorm van een kerstboom en het koor nam op de 'takken' plaats. Het hele concert leek al geslaagd ge noemd te kunnen worden, het ap plaus barstte los en de zangers maakten een fraaie buiging, maar toen gebeurde het: de takken bo gen door en de hele boom stortte in. Een van de zangers overleed ter plaatse en minstens drieën dertig anderen werden gewond. In de meeste landen zijn de ou ders niet in staat duur speelgoed voor hun kinderen te kopen. En toch spelen kinderen daar net zo goed als in rijke landen, waar maar weinig aan de kinderfanta sie wordt overgelaten. Hoe de ouders in die arme landen hun kinderen aan speelgoed helpen, is tot en met 18 januari te zien in het Indonesisch etnografisch museum in Delft. Daar is een tentoonstelling ingericht over speelgoed, spelen en spelletjes uit Indonesië en daar is ook duidelijk te zien hoe je met eenvoudige middelen zelf leuk speelgoed kunt maken. Kerstvrouw Een als kerst man verklede vrouw heeft een bank in de Amerikaanse stad Evanville beroofd van een kleine 50.000. Een gijzelaar liet ze on gedeerd vrij. Alle loslopende kerstmannen zijn haastig gecon troleerd, maar die bleken alle maal van de sekse te zijn die een kerstman past. Optimistisch Bijna 90 procent van de Engelsen heeft het kerstfeest niet in de war willen laten sturen door som bere gedachten over de economi sche crisis, blijkt uit een enquête. Slechts vijf procent verwachtte 'dat het wel niks zou worden'. Vernielzucht In de VS heb ben ze de kerstvakantie hard no dig om te herstellen wat de jeugd in scholen kapot maakt. Alleen al die vernielzucht kost de staat wel anderhalf miljard gulden per jaar. 'Simpkins, ik geloof, dat die meneer je roept

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5