'Oprichten basisscholen >er provincie regelen Ook deze snuiter Kerstmis roept ons op tot intens leven' Otrivin Vrouw bij brand in pension omgekomen Oliebollenmix Aanleg containerhaven Rijnpoort gaat niet door erweging minister Van Kemenade: Cubaanse beweging irantwoordelijk öor bompakketten Naar de winter sport Kamervragen over standpunten kwestie Eemshaven Lekkende gaskachel mogelijk oorzaak METZLER- KÖÖP MANS oningin Juliana: Iedereen verdient liefde Toespraak voor radio helpt direkt bij neusverkoudheid RDAG 27 DECEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 i onze onderwijsredactie IN HAAG Minister Van Kemenade (onderwijs) overweegt de oprichting van basisscholen te ;len via een planprocedure, die op provinciaal niveau moet worden uitgewerkt. Dit blijkt uit een de stukken ter voorbereiding van het voorontwerp van de wet op het basisonderwijs. Dit voor werp zal op z'n vroegst juni volgend jaar worden gepubliceerd. ister Van Kemenade ■wal in deze gin zowel het lager onderwijs als kleuteronderwijs regelen,. De me wet geldt dan voor heel het v erwijs aan vier- tot twaalf j aai- bsidie oprichting van bijzondere scho- gaat nu nog vrij makkelijk. ian£a een vereniging of stichting aantonen dat er voldoende ou- eijn düe hun kind naar een talde school wallen sturen, krij- zij daarvoor subsidie. In het ;ezet onderwijs is de procedu- dkkelder. Daar wordt de ing van nieuwe scholen voor bereid door een meerjarenplan. Via de landelijke organisaties moeten de gegadigden kunnen aantonen dat hun aanvraag past dn een even wichtige verdeling per regio en per zuil- Aanvankelijk was mdoiiieter Van Ke menade van plan de stichtingsnor men voor het basisonderwijs dras tisch te verhogen. Dat plan stuitte op veTzet bij het bijzonder onder wijs. Van Kemenade kondigde toen aan dat hij een andere manier zou zoeken om te voorkomen dat scho len gesticht worden die mede door het dalend geboortecijfer niet levensvatbaar blijken. Volgens een artikel in NRC-Han- dat enkele hoofdpunten van het vó6r-ontwerp publiceerd wul de minister ook de omschrij- vaaig van de leerstof aanpassen. Be halve Nederlandse taal worden ge noemd: rekenen en eenvoudige wiskunde, eenvoudig Engels, licha melijke oefening, expressievakken en inleiding in de kennisgebieden. Onder dat laatste punt staan dan: geschiedenis, aardrijkskunde, ken nis van de natuur (o.a. biologie en gezondheidsleer) en kennis van maatschappelijke verhoudingen (waaronder eenvoudige staatsin richting). Die maatschappelijke verhoudingen komen op het huidige leerplan niet voor en staatsinrich- lrtpRV hielp veel jnsen aan contact de Kerstnacht onze rtv-Tedactde VERSUM In samenwerking het Maatschappelijk Advies - Inlichtingenbureau (MAI) uit ■cht en ds. Klamer van het iopastoraat heeft de NCRV tij- de kerstnacht drie- a vierhon- telefoontjes te verwerken ge- ^en van mensen, die in de gele- d werden gesteld contact op ïen met een 'hulpteam' in de "Alio. Volgens radio-medewerker van Ginkel zijn verschillende sen tijdens de Kerstdagen per- ïlijk aan contacten geholpen', pvJlat zich telefonisch ook mensen dienden die zich daarvoor be- kbaar stelden'. De NCRV over- gt deze wijze van hulpverlening lenkort voort te zetten in de htprogramma's. ?ets ito< Lo< *1 dh< i i een verslaggever LLEMSTAD De 'beweging ',..ir totale bevrijding van Aruba J ft alle verantwoordelijkheid op *e genomen voor het verzenden e t( i een aantal bompakketten op i tfacao. De tot nu toe nog onbe- ïde beweging deed dit door het iden van een brief naar de dag- den op het eiland, van de ontvangers van een npakket was de Antilliaanse mi- ter van sociale zaken, Papa Go- t. Een explosie bleef uit omdat mechanisme niet functioneerde. Gisteren zijn prinses Beatrix, prins Claus, prin ses Irene en prins Carlos met hun kinderen voor een wintersport vakantie per trein naar Lech vertrokken. Han gend uit het treinraam zien we hier de prin- jes Carlos, Con- stantijn, Willem- Alexander en Johan Friso. 'U had toch zo graag een jongen willen hebben?' Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Tweede Kamer le den Van Leijenhorst en Tolman (beiden CHU) hebben de ministers Vorrdnk (milieu) en Gruyters (ruimtelijke ordening) vragen ge steld over hun standpunten ten aanzien van de milieuproblematiek rond de Eemshaven. De Kamerle den deden dat naar aanleiding van het bericht dat minister Vorrink haar inspecteur Klouwer heeft teruggetrokken uit het voorberei dend werk voor het uitbreidings plan voor de Eemshaven (zie onze krant van dinsdag jl.)Minister" Vorrink zou dat gedaan hebben omdat zij het er niet mee eens is dat in het uitbreidingsplan de mi lieunormen worden ingebouwd. Volgens haar moeten deze normen dn algemene milieuwetten worden geregeld. Minister Gruyters en ook het pro vinciaal bestuur van Groningen zijn daarentegen van mening dat het onderbrengen van de milieu normen dn het uitbreidingsplan de voorkeur geniet boven de algemene wetgeving. Zij vinden dat hiermee een betere, meer op de situatie gerichte milieu- politiek kan worden gevolgd. RODEN Bij een felle uitslaande brand in een pension in Nietap (gem. Roden, Drente) is donderdagochtend de 34-jarige Dorothy O'Hare, moeder van drie kinderen, om het leven geko men. Twee andere bewoners van het pension werden gewond naar een ziekenhuis in Groningen overgebracht. De brand werd rond zes uur 's mor gens ontdekt door een echtpaar, dat op de benedenverdieping woon de. Vier mannen, die boven woon den, sprongen door een raam naar beneden, waarbij twee van hen ge wond raakten. De Engelse vrouw heeft vermoedelijk nog geprobeerd via het trappenhuis naar beneden te komen. Vlak voor het pand werd zij dood aangetroffen. Niet alleen het pension (gelegen aan de Santéweg) brandde uit. maar ook een belendende strosilo en een bedrijfspand. De schade loopt in de honderdduizenden gul dens. De oorzaak is vermoedelijk een lekkende gaskachel geweest. In Rotterdam raakte donderdag ochtend een politieman gewond, toen hij samen met twee brand weermannen de woning van een 39-jarige autospuiter betrad op het moment dat deze laatste een blik benzine over de trap leeggoot en er een lucifer op wierp. Even tevoren had de man eveneens met behulp van benzine de tweede etage van de woning in lichterlaaie gezet, die samen met de zolder geheel uit brandde. De man raakte zelf ook gewond na een sprong van de tweede verdieping. Donderdagmiddag raakten vijf bui tenlanders licht gewond bij een brand in een pension aan de Am sterdamse Beursstraat. Op verschil lende verdiepingen richtte het vuur schade aan. Minister Van Kemenade ting valit nu onder de vaderlandse geschiedenis. Een ander punt uit het nieuwe ontwerp zou zijn dan het 'hoofd der school' het veld moet ruimen voor een 'directeur'. De oudercommissie zou plaats maken voor een school commissie, waarin behalve ouders ook leerkrachten en bestuurders kunnen zitten. Het is nauwelijks de taak van de voorzitter van een Pers-stichting als de onze, om het werk van de propa- ganda-afdeling van de krant over te nemen. Toch wil ik dit stukje begin nen met een mededeling, die ook voor mij een openbaring was: Deze week sprak ik met een deskundige uit ons bedrijf en die vertelde me, dat in Trouw per dag aan de lezer gemiddeld 340.000 lettertekens wor den aangeboden. Drie-honderd-en-veertig-duizend let tertekens, die tezamen vele tiendui zenden woorden vormen. Die woorden worden (vaak in grote haast) tot zinnen geregen om u als lezer zo snel en zo goed mogelijk te informeren. Dat daarbij en nu gaan we een wat ernstiger kant op wel eens een zin of een paar woorden zijn, die u liever niet gezien zoudt heb ben, voorkomen, zal buiten kijf zijn. Onze protestants-christelijke lezers kring is nu eenmaal zeer genuanceerd en in talrijke opzichten verschillend denkend. Dat is een gegeven, waar mede de redactie van de krant reke ning houdt. Daarom ook probeert de voorzitter van het bestuur van de Stichting De Christelijke Pers. hoofdredactie het nieuws- en achter grond-aanbod in de krant ook een zo groot mogelijke verscheidenheid te verschaffen, iets wat getuige de reacties uit de lezerskring meer en meer gewaardeerd wordt. Men spaart de hoofdredacteur de kritiek niet. Maar ook de lof. die zijn redactie toekomt, ontbreekt in de talrijke brieven, die dagelijks op het secretariaat worden ontvangen, evenmin. Wij mogen stellen: de waardering voor Trouw is groeiende. Maar onze vraag is: weten voldoen de mensen, hoe Trouw op dit ogen blik is? Is er in onze eigen protes tants-christelijke kring nog niet te veel onbekendheid met het bezit, dat die lezersgroep in deze krant heeft? Wij kennen mensen, die eigenlijk bij ons horen, maar die Trouw in géén tien jaren hebben gezien. Daarin kan dank zij u verandering ko men. Maak meer mensen bekend met Trouw. De dagen tussen Kerst en Nieuwjaar met de vele familie ontmoetingen zijn daar toch uiterma te geschikt voor? Van een verslaggever MAASSLUIS Minister Gruijters (volkshuisvesting en ruimte lijke ordening) heeft de aanwijzing voor de aanleg van de con tainerhaven Rijnpoort ingetrokken. De haven zou aan de noordkant van de Nieuwe Waterweg tussen Hoek van Holland en Maassluis worden aangelegd. (ADVERTENTIE) De aanvankelijk geraamde investe ringen van 170 miljoen gulden ble ken echter bij nadere berekening ongeveer 300 miljoen te gaan be dragen. terwijl tot 1990 bovendien een nadelig exploitatiesaldo van 20 miljoen per jaar werd verwacht. Om die reden heeft de gemeente Rotterdam in mei van dit jaar ver zocht om intrekking van de aan wijzing, die in 1970 door het kabi net-De Jong was gegeven. Rijn mond en het provinciaal bestuur ADVERTENTIE bril: ieders oogmerk! School uitgebrand Een brand heeft in de nacht van dinsdag op woensdag een depen dance van de openbare scholenge meenschap Prins Alexanderpolder in Rotterdam voor een groot deel vernield. De schade wordt op bijna vier miljoen gulden geraamd. Ver moed wordt, dat de brand is aan gestoken. dat de brand is aangestoken. Zeventien leslokalen, de gemeen schapsruimte, de docentenrulmte, de bibliotheek en de ruimte, waarin de centrale verwarmingsinstallatie was gevestigd, gingen ln vlammen op. Het scholencomplex, dat voor het belangrijkste deel uit hout was op getrokken, was twee maanden gele den in gebruik genomen. Op 25 februari van dat jaar was ook al een dependance van deze scholen gemeenschap in Capelle aan den IJssel afgebrand. hadden zich bij dit verzoek aange sloten. Tegelijkertijd is bij het ministerie sterk aangedrongen op verwezenlij king van het woningbouwproject Steendijkerpolder in Maassluis, ge zien de zorgelijke toestand van de woningbouw in het Rijnmondge bied. Dit plan omvat de bouw van 2020 woningen, waarvoor minister Gruijters afgelopen dinsdag het startsein gaf. In overleg met economische zaken, verkeer en waterstaat, de Rijkspla nologische commissie en de Com missie Zeehavenoverleg heeft de minister bij het intrekken van de aanwijzing wel de voorwaarde ge steld dat de resterende grond zal worden bestemd tot agrarisch ge bied (geen kassenbouw). Verder zal nu op de Maasvlakte, ten zuiden van de Nieuwe Waterweg, een ter rein van maximaal 200 hectare ge reserveerd moeten blijven voor een containerhaven, waarbij mogelijk heden aanwezig moeten blijven voor havenactiviteiten die aan zeer diep vaarwater gebonden zijn. Mochten die door de toekomstige aanwezigheid van een containerha ven worden beperkt, dan zal vol gens de minister een beperkte uit breiding van de Maasvlakte in oliebollen bakken nu kinderspel met overweging moeten worden geno men. Gruijters acht deze voorwaar den van een dergelijk belang, dat hij zonodig van zijn bevoegdheden gebruik zal maken 'om ze tot gel ding te brengen'. Havenwethouder Van der Pols heeft verklaard geen bezwaar te hebben tegen de plannen van de minister. De reservering van 200 hectare op de Maasvlakte is volgens hem vol doende om de te verwachten toena me van het containervervoer te kunnen opvangen. ADVERTENTIEJ dig HAAG Op Eerste Kerstdag heeft Koningin Juliana via de zenders Hilver- lris' ïm I en II en die van de Wereldomroep de volgende Kerstrede uitgesproken: 1 dit veelbewogen jaar en ize veelbewogen maand zijn boJize hartén vol met tegen- stelde gevoelens. Sommige lfs vol van ontsteltenis en deloosheid. En toch is het eer Kerstmis, en hoe moe- n wij dat beleven? erstmis is een dag van te- fenstellingen bestaat er t Om er een te noemen: genover het 'vrede op aar- hebben we te maken met onvrede op aarde. Er ge- luren op allerlei gebieden de io.] eselijkste dingen. We heb- ïn ze hier van vlakbij mee- imaakt. övoorbeeld: Overal waar en zich vergrijpt aan de aardigheid en-of het leven in een ander; zelfs ter wille an een ideaal of van wat >or idee dan ook. aar ondanks alles: Vrede op irde? Die is er voor som- ige mensen voor meer an je zou denken voor egenen die boven al het lief n leed in hun leven hebben unnen uitstijgen, ook al zit- in ze middenin de ellende, ie mensen zijn er inderdaad, ij hebben zo de diepte en de oogte leren kennen, dat ze p aarde vrede hebben ge- onden voor zichzelf, en zij ijn de beste soort vrede- lakers in de wereld. En dan oei je dat het toch mogelijk loet zijn want wij zijn toch allen ook mensen en wij verlangen er allen naar. Er ligt nog een andere tegen stelling in Kerstmis besloten die ik naar voren zou willen halen. Er is het rust nemen en het zich bezinnen, en daartegenover het werken, de activiteit. Rustnemen moet alsjeblieft geen bij-de-pak- ken-neerzitten zijn en wer ken geen jakkeren. Maar ik wilde zeggen: naast al dege nen die deze dagen vrij heb ben, zijn er veel mensen, 4ie wel moeten werken, om de samenleving draaiende te houden en de anderen in rust hun Kerstmis te laten vieren. Er zijn op deze dag ook veel mensen, die, evenmin als op andere dagen, kunnen wer ken. Ik denk aan velen van de bejaarden die er onder ons zijn, die zich terzijde ge steld voelen. Er zijn ook de werklozen; in aantal meer dan in enig jaar na de oorlog. En het is nog de vraag of en hoe lang het aantal niet hoog zal blijven. Al is er voor hen gelukkig geen barre armoede meer ik denk terug aan de dertiger jaren toch blijft er de beproeving van het niet meer nodig lijken te zijn. Dit is vooral zwaar voor hen die door hun leeftijd vre zen nooit meer aan de slag te komen en ook voor dege nen, die vanwege hun jeugd nog nooit aan de slag zijn ge weest. Al deze mensen kunnen zich terneergeslagen voelen door te denken geen doel in het leven te hebben, geen ver antwoording te mogen dra gen, nergens meer aan te pas te komen. Anderen helpen Dit is een hard lot, maar het hoeft niet zo te zijn, dat daar mee alles gezegd is. Van de overmaat aan vrije tijd is dui delijk meer te maken dan op het eerste gezicht zou lijken. Niets-doen is verkwisting van mogelijkheden. Een mens is tot meer in staat, dan hij soms zelf beseft. Daarmee kan hij of zij juist ook ande ren te hulp komen. Er zijn zoveel hand- en span diensten te verrichten; ook al in ieders naaste, omgeving. Bijvoorbeeld: ons milieu ver dient enorm veel zorg. Alleen al voor het schoonhouden van onze steden en het mooi hou- Na de toespraak van de Ko ningin zong prinses Christi na een Kerstlied, daarbij op het orgel begeleid door Jean Telder. den van onze natuur zouden campagnes van jong en oud van het grootste belang zijn. En wat zijn er ook in onze omgeving al niet een mensen, die dringend om hulp ver legen zijn: enkelingen en groepen. Men kan helpen in allerlei organisaties en clubs en van mens tot mens. Denk bijvoorbeeld eens aan de pro blemen van overbelaste jonge moeders, aan de eenzamen, en aan de behoeften en no den van zovelen, waarbij vaak je vakkundigheid weer van nut kan zijn. Al wie dit probeert merkt, dat het nog heerlijk is bovendien. Hij voelt dat hij wat betekent voor zijn medemens. Al wat je geeft komt ooit en ergens bij je terug, op voor waarde dat je het niet daar- oïn hebt gedaan. Het is erg jammer dat de mening be staat, dat werk pas waarde vol is als het in geldswaarde wordt berekend en betaald, en dat men er dus aan moet verdienen. Het gehoor geven aan de uitdaging actief te zijn is niet in geld uit te drukken. Niemand is overbo dig. En voor ons allen is Kerstmis als niet-werkdag of wei-werkdag nu werke lijk hier. Ook voor de zieken, ook voor al wie echt niets meer kan doen. Er is dat in ons, dat maakt dat wij Kerstmis hopen te vieren iets dat zo niet ge looft dan toch hoopt op be tere dingen, zoals op een ge voel, een toestand van vrede. Liefde Er is dat in ons wat 'ja' zegt op ieder vervullen van dat verlangen. Iedereen verdient liefde en het is de zin van ons leven, dat wy die ook aan elkaar geven. Dat is een opdracht voor iedereen. Die ook te geven aan al wie ons niet sympathiek is, aan al wie zich uitgestoten voelt door z'n medemensen, en zelfs aan onze vijanden. Ik las ergens: Spreek niet van verspilde liefde. Liefde is nooit verspild. Verrijkt zij niet het hart van een ander, dan keren toch haar wateren terug tot hun bronnen en zullen die als regen op nieuw met fris water vullen. Het mag ons als muziek in de oren klinken: Kerstmis, dat gebeuren in niets dan tegenstellingen, roept ons op tot leven, tot intens leven. Wij kunnen dat pas ontvan gen, als wij het zelf ook wil len, en we ons dus openstel len voor dit lichtend leven. Het is er. Ook in deze wereld die wij zien veel ervan letterlijk zien in onze huizen in deze wereld, waarin zovelen te kort komen; en die vol is van onderdrukking, geweld en terreur; waar het maar al te vaak onmogelijk lijkt, om tot verzoening van zoveel vijand schap te geraken, en tot het oplossen van zovele noden. Het is er nog steeds, klaar om in ieder van ons te gaan gloeien. Juist alle ellende vergt dat wy tintelen van extra grote levenwekkende activiteit. 'Wordt wakker want de nood is groot'. Christus, versche nen op Kerstmis, de leven wekker, zegt: 'Waakt'. En: 'Ik ben de Eerste en de Laatste'. Ja ook hij hoeft zijn werk bij neusverkoudheid niet meer te onderbreken. Of zijn hobby of favoriete sport. Even die handige Otrivin- spray of -druppelflacon gebrui ken en ook kunt weer vrijer ademhalen. uitsluitend verkrijgbaar bij apotheker en drogist

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3