>jaus spreekt vertrouwen it in jongere generatie rieven over de gijzelingen Meningen verdeeld over macht van Mao Tse-Toeng Drie doden bij botsing op rijksweg Vangstbeperking tong en schol voor het Europese hof Vermiste man in Maas verdronken Kamervragen: Meer controle op verkoop vuurwerk Verhoog - toonaangevend Centrum Europa ,RT; I )AG 27 DECEMBER 1975 BINNENLAND-BUITENLAND TROUW/KWARTET 19 BETHLEHEM (Reuter, UPI, AP, AFP) Paus Paulus de Zesde heeft in zijn jaarlijkse hap op eerste kerstdag zijn vertrowven en hoop uitgesproken in de jonge generatie. Het ïldigende tumult', aldus de paus, van het moderne leven dreigt het woord van God te ver- ji, maar toch keren steeds meer jongeren terug tot het geloof. toespraak tot ongeveer Ihon- izend op het Romeinse Sint ple&r. verzamelde gelovigen paus dat de vorige generatie igd heelt besmet 'met de leid van oorlog en materia- maar dat een Innerlijk en ig rerlangen' de jongeren onbewust heelt teruggebracht !e uitnodiging van het Evan- Aan, het einde van de toe gaf paus Paulus de kathoiie- rer de gehele wereld zijn ze- rbl e; Orbi. Daarvoor, had hij tallen het 'Zalig Kerstfeest' «roken. rstamnd heeft paus Paulus iet duiten van de bronzen deur van de Sint Pieter het Jaar 1975 afgesloten. Hij zei katholieken zich na dit Hei- r moeten inzetten voor liefde ;rip voor alle mensen maar lanue voor degenen die 'ons nd zlijn, dde óns last bezor- ons viijaaidig gezind zijn', s zei dat de viering van het Jaar de grondslagen heeft voo? een beschaving van Na de sluiting droeg paus sairen met onder meer de aartsbisschop van Utrecht aal Willebrands de eerste luis 4a de open lucht sinds op. Tijdens het Heilig Jaar aar sthatting ruim acht mU- ,ielg!riras naar Rome gegaan. ilehem ns uil vele landen hebben in rstnacht in de Geboortekerk Jethleiem de traditionele faiis bjjgewoond, die ditmaal opgedragen door de rooms - ieke patriarch van Jeruzalem Giuseppe Beltritti. In de kerk honderden gelovigen maar in een heldere vriesnaeht le mis via een groot televisie- door ongeveer vijfduizend n gevolgd. roordvoerder van het Israëli sche ministerie van toerisme heeft meegedeeld dat er dit Jaar een record aantal van 25.000 toeristen naar het Heilige Laml ie gebomen. Hiervan kwamen fjpioo naaA Be thlehem. Om veegheid s reuen e n moesten de bezoekers speciale pas sen hebben. De Israëlische veilig heidsdiensten waren evenals vorig Jaar bedweht voor eventuele aansla gen- De Britten werden im de kerstnacht herimnerd aan de moeilijkheden in Noord-JeaflanKi toen een man de op de televisie uütgeaowden mis vanuit Londonderry in de war stuurde. Terwijl de Wssehop van London derry mgr. Edwatd Daly de ouders prees, die hun kinderen mildheid leren, rende de man naar het al taar en schreeuwde dat die ouders 'ellendelingen' zijn. 'Onzalige kersf Onder de kp 'Een onzalige kerst' besteedde het So wj et-part ij blad Prawda aandacht aan de werkloos heid in de Westelijke wereld. In Kerstvieringen in Russische kerken werd speciale dank gebracht voor de afloop van de Europese vedlig- heddstop in Helsinki en de oorlog in Vietnam. De Portugese president Costa Gomes heeft het Portugese volk in zijn kerstrede opgeroepen tot verdraagzaamheid. Van een verslaggever ZWOLLE Het Europese hof van Justitie In Luxemburg zal zich gaan buigen over de vraag of de in Ne derland van kracht geworden be schikking vangstbeperking tong en schol al dan niet in strijd is met het EEG-recht. Deze vraag was opge worpen tijdens de zitting van de eco nomische politierechter vorige week vrijdag toen ongeveer 30 Urker vis sers voor moesten komen wegens overtreding van deze verordening. De Zwolse politierechter besloot woensdag bij tussenvonnis de zaak voor pre-juridisch advies aan het Europese hof voor te leggen omdat hij voldoende twijfel aanwezig acht te. De advocaat-generaal mr. P. A. H. Bos, heeft de officieren van justi tie op grond hiervan verzocht alle vervolgingen van vissers op te schor ten. De opsporing van overtredingen zal wel doorgaan. Chinese leider 82 jaar jzelinjen in Wijster en Amsterdam hebben vele van onze lezers bezig gehouden. Het is onmoge- lle ingezonden stukken te plaatsen. Wij geven een bloemlezing. De Sow^et-tTnie beeft gisteren de eerste supersonische lijndienst ter wereld geopend. Op de lijn tussen Moskou en Alma Ata de voornaamste plaats in de Sowjetrepubliek Kazakstan zal tweemaal per week een Toepoljew- 144 vliegen, tnt midden volgend jaar alleen nog met vracht. De Toe-144 zou eerste eerste kerstdag vertrek ken maar toen moest de vlucht in verband met mist in Alma Ata worden uitgesteld. Het supersonische toestel heeft de vlucht vaji drieduizend kilometer in één uur en 55 minuten afgelegd. Imolukkers de positie van de Zuidmoluk- n Nederland schrijft mevrouw Kat-Keuchenius te Krimpen en IJssel: teecfe treden we de Zuidmo- ïiet als gelijkwaardige in tegemoet. Ze worden ge- ninetrd bij sollicitaties, huis- g, cifé's, dancings e.d. Mis- we'kt deze open discrimina- >g niït eens zo frustrerend als derg-ondse: voortdurend wan end tegemoet getreden te wor- Watmoet je als je het gevoel iat jj hier eigenlijk geen plaats d w»rdt? Je grijpt je vast aan leaa. Het zou wel eens kunnen d£t daarom de Zuidmoluk- IblijTen vasthouden aan hun Adesal. Argumenten, hoe hel- ^Bok, raken niet. Het diepe out- ^Hgevcel maakt dat ze zich vast- ^Froen aan dat ideaal. Een mens r en plaats onder de zon. Wat er sedaan worden? flciêle erkenning van de Neder- e schuld in het verleden, ook het iat men pas nu, onder druk, je gekomen is. (Wie een fout t, js sterker dan hij die dui- Lkipers overmeestert.) Ook voren brengen, dat men begrip voor en zich in kan leven in tMS-ideaal, maar dat het (op oment) een onhaalbare zaak is. elbevust werken aan de accep- van de Zuidmolukkers als vol- dig mens en volwaardig lid van maatschappij, met behulp van indigei, in samenwerking met nolukkers, via publiciteits- a. Ontmaskeren van onze racis- e instefling en vooringenomen- i. Goece voorlichting enz. enz. 4eze twee zaken niet ter hand en genomen, moeten we het e vrezen. Het isolement van de nolukkers is vergroot, ze zullen meer frustraties te verwerken en. De moeilijkheden zijn alleen groter geworden. Er moet een n 7 beglr. komen. ouw G. E. de Jong-Boskagon Ithovec: ülle tjjd' dacht ik aan de gijze- aan de Zuidmolukkers, aan de ■s van deze Jonge mensen, de .-militairen, aan 'onze' politio- acties cm 'recht' te doen in 'ons' En atn onze voorouders, J. P. en allen die dit treurspel voor dden. En aan deze jongens, die f eleurstdling, de straf (verdre- lit hun mooi land) als kinderen bben gevoeld, opgegroeid in een md' laad, zinnend op 'bevrij- Er is maar één weg uit deze s: Jezis Christus, de Vrede- en Zjns Vaders hoofdgebod, zullen wij recht doen, recht ten? Moge onze regering, ons wederkeren tot de vader van barmhartigheid. Broekman te Vlaardingen: mige genuanceerde commenta- 1 hebban begrip voor de idealen de Zuidmolukkers en vergelijken met het Zionisme. Ze zeggen, de Zuidmolukkers in Nederland, als de Joden, recht hebben op —j nationaal tehuis. Mijns inziens len de vrije molukse jongeren heel wit leren van die oude zio- !n, die alle mogelijke moeite de- om nsar het toenmalige Pales- te gaan en daar keihard te wer- om he. land op te bouwen. en Aponno c.s. echt iets voor de '-Moluïken willen doen. moeten le kemis die zij in Nederland hebben opgedaan, daar aan de bevol king ten goede doen komen. Het is natuurlijk wel een bijzonder grote stap, van het soeiate paradijs Neder land naar het tropische, maar zeer arme paradijs in de Zuid-Molukken. Zo'n stap getuigt van meer moed en doorzettingsvermogen dan het gijzelen en vermoorden van onschul dige mensen. RMS-ideaa! Over het RMS-ideaal schrijft A. Noordam te Maasland: Een eigen staat is en blijft een auto- pie. Wij maakten allemaal de fout, hen in die waan te laten uit mede lijden, in de gedachte dat men dit toch nooit ernstig kon nemen. De regering liet aHes toe, zelfs oefe ningen, plannen maken enz. Hierdoor versterkte zij hun toekomstdroom. Zolang wij met aijn allen niet in staat zijn hen te overtuigen dat zij een droomwereld nastreven, blijven wij moreel in gebreke en laten wij hen in de kou staan. D. Streefkerk te Voorburg: In elk gezin met kleine kinderen breekt het moment aan, waarop men voor de kinderen niet meer verbor gen kan houden, dat Sinterklaas niet bestaat. Wordt het voor de heer Ma- nusama geen tijd, dat hij zijn volge lingen vertelt dat Sinterklaas niet bestaat, d.w.z. dat hij geen prisident is, maar gewoon wiskundeleraar, en dat men weer aan zijn dagelijks werk moet gaan? Want genoemde heer vindt wel, dat de zaak der Zuid molukkers grote schade is toege bracht door de gijzelingen, maar hij heeft nog niet in de gaten, dat dit de konsekwentie is van zijn titel en fictie. Henk Graaskamp te Vorden Die RMS is een droom. De beloften in het verleden gedaan zijn nooit na te komen. Het heeft geen zin daar over te blijven praten. Onze rege ring kan politiek niets doen. Komen de Zuidmolukkers niet tot andere ge dachten, dan kunnen er nog heel wat slachtoffers vallen. Ze kennen de Bijbel goed. Jezus sprak: Wie het zwaard neemt, zal door het zwaard vergaan. Hopelijk kiezen ze voor een bestaan als Nederlander met al le voordelen van dien en tegen hun gegarandeerde ondergang. H. Mars te Stedum: Zoals eens het onevenwichtige natio nalisme Israël ten val werd, schijnt het ook te gaan met de Ambonezen. Wat onze regeringen hun ook be loofd hebben, zij kunnen dat niet waar maken, nu niet en toen niet. Dat is een harde werkelijkheid waar niemand in ons land iets aan kan veranderen. J. E. Oosterling te Wassenaar: De regering heeft de zaak der Zuid molukkers steeds doodgezwegen, on danks de door haar aan de regering van Indonesië gedane beloften, die tijdens de RTC-conf eren tie wrden bezegeld. Economische belangen wa ren belangrijker dan de rechten van een bevolkingsgroep. Ik vrees dat meerdere acties zullen volgen, ten zij de beide regeringen hun stand punt radikaal wijzigen. J. de Roov te Rotterdam: De regering der Zuid-Molukken haat het geweld maar de jongeren en thousiast gemaakt door hun ouders voor een rechtvaardige zaak ver liezen hun geduld en gaan tot terreur over, omdat zij geen vertrouwen meer hebben in een geweldloos tot een goed einde brengen van hun zaak. Dat had voorkomen kunnen worden, als de Nederlandse regering haar plicht had gedaan. Geweld De toename van het geweld in de samenleving houdt velen bezig. Be heer K Plempe te Landsmeer: Het is afschuwelijk, dat enkele Zuid molukkers onschuldige mensen gij zelden en doodden. Maar we moeten niet vergeten, dat wij in een land leven, waar men niet anders leest en hoort, dan over de rechten van de mens, bevrijdingstheologieën, dat o.a. Zuid-Afrika, Spanje, Portugal, Chili bevrijd moeten worden van ra cisme, fascisme en kapitalisme. Wordt het niet eens tijd, de grote problemen in eigen land op te lossen en hand in eigen boezem te steken? A. Noorda te Boskoop: Naar aanleiding van de verschrikke lijke gebeurtenissen bij Beilen en in Amsterdam, maar ook die van Noord-Ierland, waar protestanten en katholieken tegenover elkaar staan, en Libanon, waar de kruistochten te gen de Islam herleefd schijnen, zou ik deze vraag in het midden willen brengen: zit in de tot dusver bijna algemene gangbare 'maatschappelij ke' vertolking van de Bijbel niet de mogelijkheid van deze toestanden in gebouwd? We kunnen m.i. een en ander niet zien als alleen maar excessen, maar als konsekwenties, die men, afhan kelijk van omstandigheden, als juist of onjuist kwalificeert. Primair moeten daarom de uitgangspunten en de gevolgen aan het authentieke gegeven van o.a. de brieven van Pau lus worden getoetst. Wie van ons, christenen, ook in historisch opzicht, zonder zonde is, werpe de eerste steen op de Ambonezen en noem maar op. Jac. van der Kooij te Bergshcen- hoek: De Heere, die de eerste wereld zag ondergaan in moord en doodslag, HEEFT IN Genesis C vers 6 de dood straf ingesteld voor alle volken en alle tijden: wie des mensen bloed vergiet, diens bloed zal door de mens vergoten worden. De Heere in Zijn goedheid wil, dat het voor ons en onze kinderen leefbaar zal zijn op de aarde. Wij hebben de doodstraf af geschaft. Wij wisten het beter dan de Heere. Daar plukken wij nu de bittere vruchten van. K. H. van Bolhuis te Amsterdam: Op het ogenblik beluister ik in aller lei toonaarden, dat men zwaardere straffen wil, desnoods herinvoering van de doodstraf. Of dergelijke straffen afschrikwekkend werken is een stelling, die in de praktijk waar schijnlijk gelogenstraft zal worden. Het is een illusie, dat een ideologisch en politiek probleem van deze orde met kogels en karabijnen alleen zou zijn op te lossen. Want dan zullen door de spiraal van geweld de fun damentele waarden van onze rechts staat op het spel worden gezet. J. C. Jansen te Vclp: Een der hoofdstellingen van de Zuid molukkers bij hun acties in Beilen en Amsterdam is een zo breed mo gelijke publiciteit over hun politieke streven. De praktijk toont, dat dit middel perfect werkt. De vraag rijst dan ook, of het niet wenselijk zou zijn. de overheid de mogelijk heid te verschaffen dit middel te ontkrachten door een censuur op de berichtgeving door de pers- en om- roepmedia. Door de publiciteit over dit soort politiek gerichte geweld pleging tot een minimum te beper ken, zou deze wellicht voorkomen, althans niet aangemoeidgd worden. Deze vorm van censuur zou m.i. in een demokratische rechtsstaat ze ker niet ongepast zijn. PEKING, HONG-KONG (Reuter, UPI, AP) Voorzitter Mao Tse-toeng van de Chinese communistische partij is gisteren 82 jaar geworden en volgens officiële bronnen speelt hij nog steeds de belangrijkste rol in de Volksrepubliek China. Gegijzelden De reacties van de gegijzelden in Drente deden ook naar de pen grij- nen. Mevrouw H. van Heuvel-Kugel te Garrelsweer schrijft: Jammer, dat er zoveel kritiek van de gijzelaars in Beilen is gekomen op het beleid van de regering. Mijn mening is, dat er een Salomo's wijs heid bij te pas kwam om het tdt een goed einde te brengen. Misschien hebben wij allemaal wel eens een ongeduldig gevoel gehad tijdens de gijzeling, maar achteraf is het goed zoals het nu gegaan is. Het was echt een kwestie van geduld en dat heeft het beleidsteam wonderwel getoond. R. J. van Stam te Amstelveen Geweldig goedkoop van die 'flinke' heer Prins om in alle toonaarden verwijten rond te slingeren aan de verantwoordelijke bewindslieden. Het zou hem en anderen sieren, wan neer zij de fouten die natuurlijk ge maakt zijn, te bestemder plaatse zouden bespreken om er lering uit te trekken. Dat aan de weg timme ren geeft een wrange bijsmaak. M. C. Sweers te Alkmaar: De mensen, gevangen in de trein, blootgesteld aan angst, koude en wanhoop, konden onmogelijk beoor delen of de regering de mogelijk heid heeft gehad tot een ander be leid. De toestand waarin zij zeer lang verkeerden was er de oorzaak van, dat zij zo onder de indruk kwa men van de idealen van de Zuidmo lukkers, dat de moorden haast ge rechtvaardigd begonnen te lijken. Hoe juist is het, dat mensen die iets dergelijks moeten ondervinden, na de verlossing gedurende langere tijd medische hulp behoeven. Degenen die interviews afnemen bij de slachtof fers of bij de beleidsinstanties, die nen wel met meer takt en voorzich tigheid te werk te gaan. J. van Veen-Smulders te Wijster: Goede blijvende begeleiding van de treinslachtoffers blijkt raadzaam. Nu ziet men reeds wat ervan terecht komtook het Nieuwsblad van het Noorden had er verstandig aan ge daan zijn journalist een schrijfver bod te geven om eerst te herstellen en alles op een rijtje te zetten. Hul de en dank aan de regering en de crisis-hulptroepen op elk gebied. P. R. Westhocve te 's-Gravendeel: Het is nu wel duidelijk, dat het ein de van de treinkaping te danken is aan 1. de weersomstandigheden, 2. de gesprekken van de contactperso nen ir. Manusama c.s. en 3. het mo reel van de gegijzelden. Het beleid van Den Uyl c.s., ondanks alle bom barie van crisis- en beleidscentra, heeft de gang van zaken niet ten goede beïnvloed. Den Uyl c.s. hadden hun geplande buitenlandse reizen best kunnen laten doorgaan. Zij zouden in het buitenland weer heel goed kunnen vertellen, hoe men het in Spanje, Zuid-Afrika en Chili moet doen. F. J. Dekkei- te Scheveningen: Van nature zijn alle mensen gegij zeld. blank -en zwart, bruin en geel, rijk en arm, door de duivel, de men- senmoorder van den beginne. Wie door Jezus is vrijgemaakt, is wer kelijk vrij en kan nooit meer gegij zeld worden en gaat met het sterven het Hemels Koninkrijk binnen. Wat een rijkdom en heerlijkheid zal dat zijn, vergeleken met de wereldnood in -11e landen en plaatsen. Dus naar Jezus toe, zijn nodiging komt tot al len. Ook hooggeplaatste officiële bezoe kers zoals onlangs de Amerikaanse president Gerald Ford en de West- duitse bondskanselier Helmut Schmidt merkten na hun ontmoe ting met Mao op hoe goed hij er nog uitziet voor een man van zijn leeftijd en hoe goed hij nog steeds op de hoogte is van de ontwikke lingen in en buiten China. Maar diplomaten die al langer meelopen in Peking en de zoge naamde Chlna-watchers in Hang Kong praten onderling wel even anders. In deze kringen is men het er in het algemeen over eens dat Mao er helemaal niet goed uitziet. Volgens deze bronnen maakt hij de indruk nog niet zo lang geleden een of meerdere lichte beroertes te hebben gehad. Hij heeft moeite met praten en bepaalde lichaams bewegingen. Functionarissen uit het gevolg van president Ford en Van een verslaggever NULAND Bij een verkeers ongeluk op rijksweg 55 tussen Den Bosch en Oss bij Nuland, waarbij vijf auto's betrokken waren, zijn gisteravond drie mensen om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de 75-jarige mevrouw C. P. van Hoek-Laa- nen, de 42-jarige mevrouw H. Th. van Hoek, beiden uit Den Bosch, en de 9-jarige G. J. J. Gerrits uit Grave. Bet ongeluk gebeurde toen de auto waarin twee van de slachtoffers zaten, om nog onduidelijke redenen door de middenberm ree den op een tegenligger botste. In de ande re wagen raakten twee volwassenen en twee kinderen zwaargewond. Een daarachter rijdende auto reed op de wrakken in. In deze auto zat b** c'rrde slachtoffer. Twee andere inzittenden raakten gewond. Nog twee auto's raakten daarna bij de botsing betrokfken, waarbij vier In zittenden werden gewond. Donderdagmiddag kwam een 70-ja- rige Belg, de heer J. Bonte, in Temeuzen om het leven toen hij bij het aan boord gaan van een Griekse tanker kwam te vallen. De 37-jarige mevrouw H. van Nuland- Van der Pas uit Alphen aan den Rijn kwam donderdagmiddag om het leven, toen de auto. die be stuurd werd door haar echtgenoot, frontaal in botsing kwam met een bus. De man werd ernstig gewond. Een 18-jarige student uit Boskoop, Th. Heemelaar. reed in de nacht van donderdag op vrijdag tegen een boom en overleed ter plaatse. Gisteravond werd de 42-Jarige A. M. Nooy uit Gennep door een auto geschept en was op slag dood. In het Friese Vrouwenparochie kwam de 43-jarige J. Schouten om het leven na tegen een geparkeerd staande auto te zijn gebotst. Henry Kissinger vertelden dat de verschillende tolken die bij het on derhoud met Mao aanwezig waren soms grote moeite hebben de Chi nese leider te verstaan. Vaak kwam het neer op liplezen en moesten de tolken met elkaar overleggen wat Mao nu eigenlijk gezegd had. Ook zou hij vaak met zijn gedachten ergens anders zijn geweest. De vooriztter, diie sinds 1935 in feite de partij geleid heeft en sinds 1949, toen hij na de overwinning op de Kwo Min Tang van Tsjang Kal-tsjek de communistische repu bliek uitroep, de eerste man ge weest in China, heeft er onlangs tegenover bezoekers over geklaagd dat zijn invloed als partijleider is afgenomen. 'Er wordt niet altijd meer naar mij geluisterd', zo zou hij over bepaalde hoge partijfuncti onarissen gezegd hebben. Waarnemers in Peking menen dat zijn gezag niet meer zo groot is als vroeger, maar dat Mao ij belan grijke problemen de meningen di kwijls toch nog naai zijn kant kan doen doosilaan. De speculaties over zijn slechte ge zond) eid bereikten een hoogtepunt tussen Januari en april toen hij niet in Peking was om de bezoe kende staats- en regerings-hoofden te ontvangen. Maar in april keerde hij na een verblijf van enkele maanden terug naar de hoofdstad en ontving achter elkaar 17 buiten landse bezoekers, onder wie Ford en Schtiidt. Ook voor de Chinezen zijn de televisiefilms die van deze bezoeken gemaakt worden het eni ge van wat zij van de partijvoorzit ter te zien krijgen. Zijn gezondheidstoestand laat het niet meer toe dat hij zich nog onder het volk begeeft om te luis teren naar klachten van de boeren en arbeiders. Zo kan hij zich in tegenstelling tot vroeger geen goed beeld meer vormen over de mate waarin zijn richtlijnen worden op gevolgd of terzijde gelegd. Mao Tse-toeng of de komende leiders die weg zul len gaan die hij heeft uitgestippeld en of het revolutionaire elan en het enthousiasme onder het volk zullen blijven bestaan om de socialisitsche doelstellingen te verwezenlijken. Waarnemers verwachten dat het Interim bewind dat naar voren is gekomen, en waarin vooral waarne mend premier Teng Shlao Peng een belangrijke rol speelt, na de dood van Mao en de huidige, zeer zieke premier Tsjoe En-lal de grondbe ginselen van de vooriztter ln ere zal houden maar een enigszins pragmatischer weg zal inslaan. Zoals gebruikelijk maakten de Chi nese massa-media geen melding van zijn verjaardag. Er was ook geen sprake van ceremoniën in Pe king. Iedereen in China weet dat Mao op 26 december jarig is en dat die gebeurtenis iin overeenstem ming met zijn eigen instructies niet wordt gevoerd. 'De voorzitter zal het op prijs stellen als wij zijn verjaardag herdenken door hard te werken en te studeren', aldus een Chinees in Peking. Opvolging Mao's grootste zorg schijnt dan ook zijn opvolging te zijn en de vraag BERGEN In de Maas onder Vel den bij Venlo is gistermiddag het stoffelijk overschot gevonden van de 46-jarige J. Wilms uit Echt. De man werd tijdelijk verpleegd ln een psy chiatrische inrichting te Venray en was sinds 2 december vermist. Van een verslaggever DEN HAAG Rond de jaarwisse ling dient de controle op de ver koop van gevaarlijk vuurwerk geïn tensiveerd te worden, aldus hebben de Tweede-Kamerleden Tilanus en Van der Mei (beiden CHU) de mi nisters Vorrtnk van volksgezond heid en Lubbers van economische zaken gevraagd. De vragen zijn ge steld naar aanleiding van het be richt, dat een grote partij gevaar lijk vuurwerk uit het buitenland Nederland zou zijn binnengesmok keld. Zij noemden als mogelijkheid om te waarschuwen het gebruik maken van TV-spots. Vivaldi's Gloria glorieus gezongen door Piet Visser AMSTERDAM Tweede Kerstdag, kerstprogramma's in het Concert gebouw, in de Kleine, zowel als in de Grote Zaal. En voor het meren deel nog goed. bezet ook. Het Ned. Kamerorkest gaf, oi.v. David Zin man en met medewerking van het Ned. Kamerkoor (van Hans v.d. Hombergh) een op de sfeer rond de het Kerstgebeuren geïnspireerd programma met werken van de Ita liaan Torelli (1658-1709), Dvorak. Mozart en Vivaldi. Onder de pittige leiding van ZLn- man bracht het orkest zijn begelei- dingstaak voortreffelijk over het •voetlicht'. Volgzaam, gediscipli neerd en in een soms ontroerende sfeer. Daarmee werd Torelll's Con certo grosse per 11 Santissimo Nata le' niet om de titel alleen nauw verbonden met de kerstsfeer, maar stak muzikaal vér boven elke ro mantische sentimentaliteit uit. Dvorak's "Nottumo' in B zong met zijn langzaam vloeiende melodieën ln een zeldzaam insplratieve kracht en een in alle tederheid blin kende en mooie klank. Hierop sloot Mozart's 'Exsultate, jubilate'-motet goed aan. De sopraan Margaret Marshall dezelfde die Jl. dinsdag ook al Elly Ameling had vervangen heeft dit niet zo eenvoudige werk met veel gloed, een verrukke lijke zangtechniek en een zeer mooie voordracht gezongen. Restte na de pauze Vivaldi's zo vaak gehoorde 'Gloria'. Een stuk dat 250 jaar geleden goed genoeg was voor een koninklijke bruiloft ln Parijs, en ook nu nog perfect geschikt voor een kerstconcert in 1975: temeer daar zowel de reeds genoemde sporaan Margaret Mar shall als de nog jonge alt Joke de VLn samen met het royaal zingende Kamerkoor als een boeiende stuk polyfonie, samen met het orkest en het (kleine) orgel tot een uitermate klankrijk geheel hebben voorgedra gen. Het Kamerkoor met een frisse, open klank die heel de ruimte vul de. de beide vocale solisten met een solide, milde klank, de alt in een donker timbre en een voldragen techniek; een en ander nog onder streept door een fraaie hobo-solo. Een middag-concert dat een herha ling, ook buiten de kersttijd meer dan waard is. Verhoog - Nijkerk - Apeldoorn Onbetwist de grootste keus in piano's en orgels huisdieren en planten kattebakkorrels Absorberend en stankwerend. zakken van 50 I. (plm. 23 kg) franco thuis incl. btw. Amsterdam: 1 zak 16,65 2 zak 15,95 per zak Buiten Amsterdam 3 zak 15,45 per zak 3 zak 16,05 5 zak/14,95 per zak 5 zak 15.45 10zak/13.45 10 zak 14,45 Afgehaalde zakken 13,95 per zak. Bij grotere afname hogere korting bij: C. V. S. Dogger Hzn. Schinkelkade 14. A dam. tel. 020-717722. T024 vakantie en rekreatie Te huur voor weekend en/of va kantie ZOMERHUISJE of gedeel te van een BOERDERIJ. Te bevra gen bi| J. Eenink, B78. Ruurlo. Tel. 05736-309. T023 Bespreek tijdig uw vakantie in BUNGALOWPARK DE WAKEL. Stenen bungalows met open haard, douche, warm en koud wa ter en koelkast, p.a. mevr. Florijn, Eikenlaan 8, Ruurlo. Tel. 05735- 1508. T023 Als u met uw vakantie graag goed wilt zitten, vraag dan de GRATIS BROCHURE van BOOT CO vol met aanbiedingen in vakantiehui zen. bungalows en appartemen ten, in binnen- en buitenland. Ho tels en pensions m W Duitsland. Bij uw eigen reisburo of bij Reis organisatie BOOT CO Delft. Oostsingel 116. tel. 015-140486. Zomerhuisjes te huur incl. rijpony, zwembad, speeltuin, attrakties. enz. Meer dan 500 pony's Pasen, Hemelvaart, Pinksteren, vóór 19/6 en na 14/8: 50.redük- tie. Shetland Ponypark Slagharen "17. (O). Tel. 05231-1317 WINTERSPORT in Oostenrijk. Nog mogelijkheden per eigen auto Touringcarreizen nog mogell|khe- den per eigen auto. Touringcarrei zen nog mogelijk op 4 jan en 14 febr. Reisbureau World Express B V Postbus 74 te Oisterwijk. Te- let 04242-2424 T023 Huwelijk en kennismaking GEREF JONG. KONT. CLUB cor respondentieclub voor Gerei, jon geren. Leeftijd 17-45 iaar Voor int. postzegel bijsluiten. Postbus 19. Surhuisterveen. T029 Welke vlotte. aan1rekkeli|ke vrouw met goede alg ontwikkeling. 30- 35 |r. oud. wil het leven delen met 40 )r.. ongehuwde agrariër, prot.g 1 ol 2 kinderen welkom Geheim houding verzekering. Br. o no 5860, Trouw A dam T029 Med secr., 45 j.. jeugdig type, niet onaantrekkelijk, 1 70 m„ z.s.k.m.. representatief, serieus, sympa thiek heer'tot plm. 52 jaar van ten minste middelbaar niveau, met goede positie. Br. onder nr. 5867 met opg. tetef. nr. Trouw A dam. erkende huwelijktburo's Levenslustig, veelz. meisje. 29 m. aardig uiterl. en brede interes se (817) z.k.m. energiek, wils krachtig hr. m. hogere opt., via erk. inst.: „HET" Bemiddelings- bur. v. Huw. contacten, Voorburg, Postb. 10. tel. 070-863194 T030 Hoe wij elkaar leerden kennen? Gewoon via Centrum Europa. Ja. een huwelijksburo, een door de Raao van Toezicht erkend buro met persoonlijke bemiddeling. Wat je dan moet doen? Eerst informatie aanvragen. Vandaag nog. Zorg dat u of jij er bij komt UW BIJBEL beier leren kennen"' Wordt dan lid van onze Bi|belciub ..De Open Poort Postbus 105. Hoogeveen Tel. 05285-477 T031 J<OOP WAARDEVAST CAOEAU sieraden met briljant, rechtstreeks van labnek naar verbruiker al van af/100. Gratis vakbekwame voor lichting bij DIAMANTMIJ H. E. SLIJPER. Weesperplein 4, DIA MANTBEURS 4e etage, kamer 105, tel. 020-225034. T031 Te koop gevraagd Bijbelverklarin gen o.a alle delen van de korte verklaring, Matth Henry Dachsel enz alsmede 2e hands theologi sche werken. christelijke encyclo pedieën, geschiedenisboeken en statenbiibels. BOEKHANDEL G. J. van HORSSEN, Kallenbroekerweg 47. Barneveld T031 Hoe word ik DETECTIVE? Int postbus 265, Hoorn. T025

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 17