Wat zeuren die feministen nou? - "ERDAG 27 DECEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 13 Deze pagina werd samengesteld door Ciska Dresselhuys en Willem Schrama. De tekening is van Len Munnik. Emancipatie betekent bevrijding. Emancipatie van de Uouw betekent dus bevrijding van de vrouw. Dat zijn hogal geladen woorden: waarvan of van wie moet de ji/rouw in 1975 in vredesnaam nog bevrijd worden? In 1890 of 1900. toen moest zij inderdaad van allerlei beper kende en discriminerende zaken verlost worden: ze ihocht niet stemmen, mocht bepaalde opleidingen (zoals dé universiteit) niet volgen, voor een hele hoop banen en «vakken kwam ze niet in aanmerking: kortom, er was toen 'heel wat om voor te vechten. .Maar om nu. in 1975, nog te spreken van de noodzakelijk heid van de bevrijding van de vrouw, is dat met wat over dreven? Veel mensen, en vaak zijn dat ook vrouwen, vin den inderdaad dat hier sprake is van zware overdrijving. Wat zeuren die feministen nou. de vrouwen mogen te genwoordig toch alles? Ze kunnen terecht in bijna alle banen: wanneer ze in de politiek willen, kan dat ook: ze worden meestal net zo goed betaald als mannen en bo vendien hoeven ze, wanneer ze getrouwd zijn niet eens te werken, ze mogen ook thuisblijven. M'n liefje wat wil je nog meer? Wat willen we inderdaad nog meer?-Nou. heel wat, om het maar meteen te zeggen. Want het' iijkt allemaal wei mooi, maar in werkelijkheid is het nog niet zo veel bijzon ders. Goed. er zijn op het ogenblik niet zoveel formele k discriminaties meer over: de wet op.ontslag bij huwelijk' en zwangerschap is eindelijk door de Tweede Kamer aanvaard. Dat betekent dat straks een werkgever z'n se cretaresse niet mag ontslaan, wanneer ze gaat trouwen of een kind krijgt. Maar wie verbiedt diezelfde werkgever, wanneer hij een secretaresse zoekt, al direct aan herbe gin van de sollicitatieprocedure brieven van getrouwde vrouwen in de prullenbak te gooien (omdat een getrouw de-vrouw in dienst hebben zo lastig is) of bfj het sollicita tiegesprek aan een meisje te vragen of ze al verlóófd is en het plan.heeft om te gaan trouwen en aan een getrouwde vrouw of ze van plan is snel kinderen te krijgen (dit soort dingen gebeurt zeer regelmatig). Formeel zijn huwelijk en kinderen-krijgengeen ontslaggrond meer. maar infor meel zijn ze dat nog wel: getrouwde vrouwen worden ge woon niet aangenomen. En daar doe je niks aan. wet of geen wet. Nog een vctorbeeld: sinds kort is er ook een wet. die voor schrijft dat mannen en vrouwen voor gelijk werk gelijk betaald moeten worden! Dat klinkt mooi, maar hoe zit het in de praktijk? Wanneer een vrouw namelijk constateert, dat ze in haar werkkring-minder verdient dan een manne lijke collega, terwijl ze toch hetzelfde werk doet, moet ze notabene naar de rechter stappen om een zaak tegen haar werkgever aanhangig te maken, wanneer hij tenmin ste niet goedschiks opslag wil geven. Via een juridische procedure moet ze dan maar zien aan haartrekken te ko men. Terecht waren heel wat vrouwen, o.a. de ombuds vrouw Meta van Beek, niet gelukkig met deze wet. omdat zij niet geloofden, dat vrouwen die vaak toch al niet in zulke riante posities zitten, de durf zouden hebben om het zo hard te spelen. 5en ander stuk discriminatie, dat officieel niet mag be staan. maar er desondanks beslist wel is: nu de werkloos heid erg groot is en nog steeds stijgt, worden de vrouwen weer als eersten op straat gezet. Bovendien wordt er, heel fijntjes en verhuld, een zekere druk op hen uitgeoe fend, soms zelfs door vooraanstaande vrouwen, om in deze tijden toch alsjeblieft niet de banen van de mannen 'in te pikken', maar liever thuis te blijven. Even ongrijpbaar, maar ook even aanwezig, is het stuk verborgen discriminatie, dat te maken heeft met promo tiekansen. Pas is bij een onderzoek naar het personeels bestand van de ministeries nog weer eens gebleken.hoe vreselijk weinig vrouwen daar 'in de top' zitten, evenmin als in het bedrijfsleven trouwens. De vrouwen komen meestal niet boven het niveau van secretaresse, hoofd van de typekamer of iets dergelijks uit. Tenslotte moeten we dan ook nog even wijzen op de, al weer onuitgesproken, tegenwerking die vrouwen met een gezin te verwerken hebben. Er zijn namelijk veel te wei nig opvangmogelijkheden voor de kinderen, die het mo gelijk maken, dat hun moeder een (part-time) baan neemt. Kortom: er is nog wel het een en ander te verbeteren aan de positie van de Nederlandse vrouw. Het woord emanci patie mag dus nog rustig gebruikt worden in verband met de vrouw. Het is nog steeds geen ouderwets begrip. Rond de tafel zitten vier mensen. Tony Gottschalk (29), zojuist afgestudeerd op het Haags conservatorium (gitaar, luit, compositie), gehuwd, vader van een 4-jarige doch ter, geen bepaalde geloofsovertuiging, stemt „linksonder voorbehoud." Signaleert een vergrijzing in de maatschappij („als iedereen maar hetzelfde doet is-ie gelukkig") en is daarom niet al te enthousiast over de emancipatiebeweging. 'Hilda Passchier (27), frac tie-assistente van de PSP in de Tweede Kamer, gehuwd, geen kinderen, actief in het comité „Wij vrouwen eisen" (legalisering abortus). Vindt dat iedereen de kans moet krijgen om zich te ontwik kelen en mee te beslissen op alle maatschappijniveaus. Vindt huidige emancipatie- bèweging eigenlijk nog niet „fel" genoeg („nog grote groepen vrouwen vallen er buiten".) Zou graag zien dat werkende vrouwen zich in vakbonden zouden organi seren. Dick Visser (43), ongehuwd, leraar Nederlands, cultuur en maatschappijleer aan Been pedagogische acade mie, stemt ergens in het midden („ik voel meer voor' management dan voor krankzinnige kreten"). Indi vidualist, afkomstig uit een landbouwersgezin en heeft ^de neiging „de herenrol" te -spelen („ik vind het wel goed als die meiden zich zo uitsloven"). Sien Karssen (56), weduwe, oezig in internationaal en nterkerkelijk jeugdwerk, publiciste (boeken en kran- eartikelen), a-politiek, kan zich niet vinden in de we zenlijke betekenis van het ivoord emancipatie (vrijma- dng uit onderdrukking), ze óndt dat reactionair en ne gatief. Met de bijbel als uit gangspunt vindt ze dat veel /rouwen zich niet bewust üjn van hun mogelijkheden ,die gaan ver uit boven wat e nu aan de gang ziet"). Als ihristen vindt ze de instel ing van het Jaar van de 7röüw eigenlijk een beetje )eschamend, maar ze vindt iet een pluspunt, dat het cennelijk toch iets heeft los gemaakt. Ze opent het ge- ;prek met de opmerking lat een gehuwde vrouw al- ereerst verantwoordelijk- ïeden heeft ten opzichte 'an man en kinderen. Hilda (27): „Nog niet fel genoeg" ilda: „Ik vind dat niet eer lijk, ook niet tegenover de inderen, want waarom zou :en vrouw alleen maar het ieste voor ze kunnen zor- sgen? Ik vind dat een vader jzich net zo goed met een 3dnd kan bezighouden. Toen ik trouwde had ik he lemaal niet de idee dat ik mijn man moest dienen, ik •^ie hem gewoon als een ka meraad, met wie je in geza- imenlijke verantwoordelijk- -heid wilt optrekken. Als wij .een kind zouden willen, ;vind ik het geen vanzelf sprekendheid dat ik met 'werken zou moeten ophou den om voor dat kind te zor gen. Ik ben me er heel goed van bewust dat veel vrou wen geen andere mogelijk heid hebben, maar eigenlijk zouden die mogelijkheden moéten worden geschapen zodat ze het eventueel an ders zouden kknnen doen als ze dat willen". Gien: „Met die kameraad schap ben ik het helemaal eens. Met dienen bedoel 'ik ook niet iets slaafs, maar de ander het best tot zijn recht laten komen. Vooral als je met je man een goed team vormt, is daar toch een sca la van mogelijkheden voor". Tony: „Ik geloof 'dat je er toch van uit moet gaan dat er tussen mannen en vrou wen nu eenmaal specifieke verschillen bestaan. Er wordt vaak gezegd dat mannen rationeler zijn en vrouwen intuïtiever. Ik ge loof dat je dat in zijn alge meen ook wel zo kunt stel len. Dat wil niet zeggen dat ik de man hoger aansla, maar ik onderken alleen de verschillen. Ik7wil me daar% mee ook niet opwerpen als een tegenstander van eman cipatie, hoewel ik het toch allemaal wel een beetje overdreven vind. Maar ik ken bijvoorbeeld gezinnen waarin de vrouw de broek, aan heeft en erop uitgaat om te 'werken, terwijl de man de kinderen verzorgt. En dat gaat uitstekend. Maar dat is een kwestie van persoonlijkheidsstructu ren, die op elkaar aanslui- Tony (29): „Een beetje overdreven" !ten. Ik ben daar helemaal niet op tegen, maar bij mij persoonlijk zou het niet pas sen, hoewel ik zo'n systeem best een kans zou willen ge ven. Een stuk verantwoor delijkheid van de vrouw overnemen bij wijze van ex periment, daar heb ik niets op tegen". Hilda: „Ik geloof best dat er een heleboel vrouwen zijn die best wel tevreden zijn in hun situatie van huisvrouw en moeder, maar aan de an dere kant zijn er ook velen die bepaalde onlustgevoe lens voortdurend onder drukken, omdat er geen mogelijkheden voor hen zijn. Ik ken een verpleegster haar man studeert nog die graag een kind wilde hebben. Maar dat zou bete kenen dat ze moest ophou den met werken. Er is heel lang over gebakkeleid, maar ze hebben uiteindelijk een oplossing gevonden door het kind overdag naar een echtpaar zonder kinde ren te brengen. Maar je hoort vaak genoeg van ge vallen waarin een man zoiets niet toestaat." Gien: „Ik heb vaak gelezen dat de liefde, die het kind in zijn eerste levensjaar mist, niet meer in te halen is. Dan wordt het volgens mij een kwestie van voorrang. Hoe nodig is het dat die moeder werkt? Ik zit natuurlijk theoretisch te praten, want ik heb geen kinderen. Maar ik zou zeggen: wat is het al gemene belang en wat is het belang van het kind. En is dat te plooien. Maar een an dere kant van de zaak, die we nog niet hebben aange boord. is dat het huwelijk voor veel meisjes een vlucht is. en wordt het niet wat men ervan verwachtte. Ik zou er nu maar voor willen pleiten het huwelijk niet te zien als oplossing voor je persoonlijke problemen. Als een meisje zich vóór haar huwelijk meer ont plooit. zal ze kritischer zijn en zal dat haar bewaren voor een vlucht in het hu welijk. In de tweede plaats zal ze een veel interessanter partner zijn voor haar echt genoot. Ik heb vaak mede lijden met mannen, die een heel leuke baan hebben en die dan een vrouw hebben die helemaal niet meedenkt en meeleeft. Als een gehuw de vrouw met jonge kinde ren haar ontwikkeling le vend houdt, dan bestaat er tóch iets interessants naast het kopjes wassen en de ra men lappen. En als de tijd zich dan voordoet bij voorbeeld als de kinderen groter zijn kan zo'n vrouw altijd weer op een natuurlijke manier aanslui ting krijgen op de maat schappij. Maar wat je vaak ziet. is dat veel interessante vrouwen volkomen afzak ken nadat ze getrouwd zijn. En dan later klaagt diezelf de vrouw dat ze in de maat schappij niets kan, nee, geen wonder. Hilda: „Maar ik geloof dat veel meisjes die moge lijkheden gewoon niet heb ben. Als je van de lagere school naar de huishoud school bent gegaan, en je komt uit een milieu waar 's avonds alleen maar de tv aanstaat, dan kom je zo ver niet. Daarom geloof ik ook dat er in het onderwijs din gen moeten worden veran derd. zodat die meisjes ook gemotiveerd worden om zichzelf te ontplooien. Ik spreek wel eens meisjes van de huishoudschool. Nou. dan lopen ze weg, ruzie met de lerares. En die lessen schijnen dan ook niet veel soeps te zijn. Kortom, ze willen zo snel mogelijk aan het werk. Lekker geld ver dienen, leuke kleren kopen. Ik kan best begrijpen hoe dat komt, omdat ze uit hun omgeving ook geen duwtje krijgen." Dick: „Als ik van mezelf uitga, tja, ik heb nogal in tens gestudeerd. Veel en uit bundig. Maar van huis uit kreeg ik het idee mee en nou zit je toch dik in de so ciologie om niet te trou wen voordat de boerderij er stond, zoals dat in mijn fa milie gezegd werd. Dat be tekende dus dat de studie afgemaakt moest zijn, en dat was in het corps ook heel gebruikelijk. Aan het eind van je studie verzorgde je jezelf een levenspartner. Maar aangezien het er ook niet zoveel toe deed wie dat nu was, kon dat ook in een paar maanden verzorgd worden. Zo zag ik het altijd om me heen. Er waren ook meisjes, die mij niet appre cieerden, omdat mijn studie niet af was. Ik heb ik mijn tijd ook nooit een student zien samenwonen met ie mand." Wat dat betreft heb ik ook in de meest vreemde werel den geleefd. Als ik zeg dat ik me bij Café Hoppe uitste kend thuis voel of in het meest ouderwetse corps in Utrecht of Groningen, dan klopt dat. Maar ik kan me dus ook gedragen in de meest krar.zinnige linkse omgevingen. En dat zit 'm nou eenmaal in al die over gangen van de laatste vijf tien jaar. Maar dat beteken de voor mij persoonlijk dat ik niet trouwde, omdat ik telkens weer.in een rol werd gedrukt Ik mocht niet in de keuken. Terwijl ik mijn hele spul alijd zelf had ver zorgd, maar bij dat meisje kon dat dus niet. En van daag de dag voel ik me door erg veel vrouwen nog steeds in een rolpatroon gedrukt." Tony: „Als je voor iets kiest, houdt dat nu eenmaal hepaalde beperkingen in. Voor jezelf moet je daarna afwegen of je het de moeite waard vindt. En dat vind ik dus wel. Maar als ik niet ge trouwd zou zijn, zou ik ver moedelijk zo leven als Dick. Ik kan me voorstellen dat ik ook bepaalde dingen zou gaan doen waar ik nu niet zo gauw aan toe kom. Ik zou bijvoorbeeld veel reizen. Maar zoals ik al zei: als je kiest houdt dat beperkin gen in. Bij mij is dat trou wens gek gegaan, want ik ben altijd een tegenstander van het nuwelijk geweest. En toch ben ik getrouwd en heb een kind. Ik geloof in de voorzienigheid. Dat alles gaat zoals het bestemd is. En dat accepteer ik, en ei genlijk kijk ik er ook wat nieuwsgierig tegenaan." Terug naar de positie van de vrouw in het gezin, het werk, dé maatschappij en de kerk. Wordt zij gediscri mineerd? Tony: „Dat een vrouw voor hetzelfde werk minder be taald wordt, dat is natuur lijk niet rechtvaardig. Maar op die manier wordt er in allerlei groeperingen wel_ een beetje gediscrimineerd. Dat hoeft niet per se bij vrouwen het geval te zijn. Nee; in mijn omgeving merk ik het niet zo.' Hilda: ..Nou en of. In het hele maatschappelijke le ven. en vooral in de boven laag van de functies. Op mi nisteries, in politieke partij en, in allerlei verenigings besturen, het blijven toch de mannen die de touwtjes in handen hebben. Maar ik moet wel zeggen dat in het begin de man net zo goed te kort wordt gedaan, omdat hij van meet af aan veroor deeld is om tot ziin vijfen zestigste dat geld binnen te brengen. Een heleboel man nen zouden dat ook liever anders willen. Maar aan de andere kant verricht een huisvrouw onbetaalde ar beid, en is daardoor toch nog meer afhankelijk dan die man." Dick:- „Ik vind inderdaad dat voorbeeld van die man, die in de fabriek staat van kwart voor acht tot vijf uur, ook niet zo leuk." Gien (56): „Toch iets losgemaakt" Gien: „In mijn omgeving zie ik die discriminatie ook niet zo. Ik zie huisvrouwen die het goed getroffen hebben. Met mannen die ze veel vrij heid geven. Discrimineren vind ik trouwens een lelijk woord. Ik vind wel dat de vrouw achter gebleven is. Maar de situatie wordt vaak zo zwart-wit afgeschilderd. Alsof de vrouw die thuis is zo'n zielepiet is. en dat de man het in de maatschappij zo ideaal heeft. De meeste mannen moeten ook routi newerk doen. De mannen die elk uur van de dag echt interessant werk doen, zijn schaars. Maar dat de vrouw verder achtergebleven is. dat is waar. Ik vind ook dat ze meer mogelijkheden moet hebben, maar om die nou te bevechten dat zie ik niet zo. Ik geloof dus, ook al zou ze krijgen wat ze wil, dat dat nog niet de oplos sing is. Om een illustratie te gebruiken: jaren geleden had ik geen bontjas. Maar op het moment dat ik hem had, vond ik het doodge woon. Ik bedoel dus dat het verkrijgen van iets op zich zelf geen oplossing is. Pas cal heeft geloof ik gezegd dat God het hart van de mens zó groot heeft gescha pen, dat het geen rust kan vinden behalve in God. Als je je daarin kunt vinden en binnen die begrenzing je plannetjes probeert te reali seren, dan zul je in veel ge vallen van binnenuit be vrijd zijn en daardoor ook naar buiten ontspannen functioneren. En dan ver krijg je een geestelijke vrij heid die voor mij veel waar devoller is dan dat je een paar uur minder mag wer ken, of zoiets. Voor mij is die tegenstelling er dus niet. omdat ik geloof dat ik iets doe wat God in me gelegd heeft.' Dick: „Die katholieke ach tergrond van mij is nu een maal anders. Ik geloof niet dat er een katholiek is die zegt: ik ben leraar omdat God het wil. Maar de reden dat ik hier zit is omdat ik met vrouwen te maken heb. U heeft een vak, ik ook. U bent alleen, ik ook. Nou, ik heb diverse relaties gepro beerd, en dat heeft wel eens langer of korter geduurd. Maar daar komt voor mij pas de problematiek. Als ik concreet in een man-vrouw relatie stap. En niet waar ik een vak beoefen. Maar zo dra komt er niet een vrouw in mijn leven, of er begin nen zich allerlei roerselen in mijn achterhoofd af te cir kelen. Halve banen, voet ballerij moet verdwijnen. Ik ben gewoon erg blij als ik bepaalde hobby's mag hou den. Ik heb een vriendin ge had waarmee ik nooit naar de schouwburg ging. Daar hield ze niet van. Nou, ik heb vier jaar in het studen tentoneel gezeten, zelf to neel geschreven, als een idioot geregisseerd. Dat is dus te dol, maar daar brak het dan niet op. Ik dacht: oh, dat moet ik dus prijsge ven. Ik was vrij, en plotse ling moet daar dus iets mee gedaan worden. Dat is niet zo best. Ik heb onlangs een vriendin gehad die zowel de voetballerij als mijn boot niet lekker vond. Maar om dat er altijd andere dingen tegenover staan, ben je be reid tegen jezelf te zeggen: ik ben flexibel genoeg, die boot verkoop ik en die voet ballerij, ach dat was maar flauwekul. Maar je kunt ook zeggen: als zo iemand het leuk vind om de zeilen te hijsen, dan kunnen we uitvaren samen." Hilda: „Ik geloof trouwens wel dat het emanciperen binnen een relatie of huwe lijk ontzettend bedreigend is voor beide partners. Je bent allemaal een produkt van je opvoeding. Wij heb ben een proces doorge maakt waarin allerlei ta boes werden doorbroken. Maar eigenlijk is dat nog maar van de laatste jaren. Toen ik aan Dolle Mina be gon, had mijn man ook be zwaren. Hij vond het maar belachelijk. Daar is hij ge lukkig wel op teruggeko men, maar hij gaf ook eer lijk toe dat hij het liefst een vrouw had die hem verzorg de en opving als hij van zijn werk kwam enzovoorts. Dat begreep ik best; hij was óók zo opgevoed, maar ik zou het toch wel anders willen. Daar moet je natuurlijk wel over praten samen. Ik moet natuurlijk niet in een femi nistische club gaan zitten en tegen Kees zeggen: je zoekt' het maar uit. Zelf was ik vroeger vreselijk bezitterig en jaloers, maar dat is door erover te praten ook al be hoorlijk veranderd in de loop der jaren. Maar als een van de partners zich op een bepaalde manier ontwik kelt en de ander gaat niet mee, en er valt ook niet over te praten, dan geloof ik dat het beter is als je dan maar uit elkaar gaat. Het is altijd afschuwelijk hoor, als men sen gaan scheiden of uit el kaar gaan, maar als je er niet meer uitkomt lijkt het me vooral voor kinderen vreselijk om een vader en een moeder te hebben die hun kameraadschap verlo ren hebben en ieder hun ei gen weg gaan." Gien: „Ik geloof ook dat er inderdaad grote gevaren verbonden zijn aan het emancipatieproces zoals het nu op gang is. Ik zie daarin een wedijver met de man. Het zich afzetten te gen de man. Ik zie daar geen heil in. Ik zie wel heil in gezamenlijk overleg. Maar mijn uitgangspunt is anders. Ik ben alleen ge trouwd en zou alleen willen trouwen met iemand waar van ik zie: dit past in mijn leven, in het plan dat God met me heeft." Hilda: „Maar nu doe je net of alle andere huwelijken zo maar los in elkaar zijn ge schoven. Die mensen kun nen ook van mening zijn dat ze uitstekend bij elkaar passen. Voor mij geldt ook dat ik niet getrouwd zou kunnen of Willen zijn met iemand, die alléén maar tv wil kijken of gaat voetbal len." Dick: „Ik heb een oom ge had en die was ook zeer christelijk getrouwd, acht kinderen, 25-jarig huwe lijksfeest en de hele rata plan. Maar het was een af schuwelijke toestand. Toch waren ze wel met God be gonnen. Toen hij eindelijk van ellende stierf zo heb ik dat altijd gevonden ging zij elke dag naar dej kerk. Maar wat het nou pre cies geweest is tussen die mensen, nou ja..Maar om op die eenzijdige emancipa tie binnen een huwelijk te rug te komen, dat kan in derdaad behoorlijk fataal zijn. Een oude vriend van mij staat volkomen stil. Maar zijn vrouw begint zich erg jolig te kleden in allerlei kleuren, en dat vindt hij heel akelig. Zij kan hem niet in een rode trui krijgen, altijd maar dat pak aan. Er gaan allerlei tegenstellin gen groeien. Dat zie ik hele maal mislopen. Typisch een man die er niet aan gewend kan raken dat zijn vrouw zich ook nog eens kan gaan ontwikkelen. En eerlijk ge zegd heb ik dat zelf ook met een vriendin meegemaakt. Die zei: denk erom hoor, ik verander nooit. En ik dacht: een beetje plooien zus, en een beetje rommelen zo, en dat watertje bij dat wijntje, want ik hield van haar. Maar zij veranderde dus nooit. Dat betekende dus dat ze zelf niet zag dat ze veranderde dat deed ze namelijk wel omdat ze het niet wilde. Je leert dan wel dat zoiets een kwestie van afwachten is, maar die tijd moet je wel gegund worden." Dick (43) „Ik vind het wel goed" Hilda: „Ja, maar wat ik nu van jullie hoor, dat stimule ren en zo, dat vind ik toch weer wat te bedillerig." Tony: „Ja, maar als je als man helemaal niets doet, dan gebeurt er vaak ook niets. Het gevaar bij veel vrouwen vind ik trouwens, dat ze altijd met opmerkin gen over emancipatie aan komen wanneer het in hun, straatje past. Ik houd niet- zo van dat soort opportunis me. Als het erop aan komt beroepen ze zich op het' vrouw-zijn, en op een ander moment op het tegenover-' gestelde. Daar ben ik niet zo weg van. Ik zie een vrouw, nu eenmaal zoals ze is, en, daar zou ik eigenlijk niet zi veel aan willen verandi ren." Hilda: „Maar het is natuur lijk niet zo dat een emanci perende vrouw alle eigen schappen van een man wil gaan overnemen." Tony: „Het is trouwens wel vreemd hoor. ook als ik denk aan mijn vroegere er- varingen met vrouwen. Je bent tegemoetkomend, tole rant en zachtaardig. Maar je wordt pas gewaardeerd als je met de vuist op tafel slaat." Dick: „Ik heb zo langzamer hand een soort dubbelden- ken ontwikkeld. Het is poli tiek."

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11