nstmaan registreert sationeel heftige eu korte energiestoten rombose na operatie kan )ressief bestreden worden Eindhoven zoekt nog naar oplossing van twee moorden iatiefvoorstel over p weggelopen kind amer weinig gesteund Gigantische landkaart onmisbaar hulpmiddel van technische diensten Gestolen manuscripten Koninklijke Bibliotheek in Zwitserland gevonden )lvormige sterhopen i PvdA en PPR zijn voor Miljoenenschade bij forse brand elijk medisch vakwerk uit Nijmegen Wetenschap en techniek 'Extra bijdragen bijstandtrekkers niet verminderen' Roemeen krijgt geen verblijfsvergunning voor Nederland Drie arrestaties in Den Haag i 24 DECEMBER 1975 BINNENLAND redacteur wetenschappen T De Nederlandse sterrekundige kunstmaan ANS zorgt weer eens voor wetenschap- nsatie. Bij het uitwerken van waarnemingen van 28 september zijn in een 'bolvormige kortdurende explosies waargenomen van een tot dusver ongehoorde intensiteit. De vondst r de onderzoekers in het Utrechtse laboratorium voor ruimteonderzoek zo belangrijk gevon- ïet per telegram aan de Internationale astronomische unie is meegedeeld. gesuggereerd om met en nog werkende kunst- laar andere bolvormige te kijken, om te zien of dergelijke uitbarstingen De ANS zelf bestaat maar meet niet meer na omstreden bezudnigings- van staatssecretaris ud e sterhopen zijn verzame- honderdduizend tot een ij dicht bij elkaar staan- i, die door de onderlinge tcht in eikaars buurt blij- jn er in ons Melkwegstel- chijnlijk enkele honder- moeten ai in de eerste van de ontwikkeling van zijn ontstaan. 'ptember 1975 waren de ten van de ANS, die ui en röntgenstraling regi streren, gericht op de bolvormige sterhoop met het catalogusnummer NGC6624. Om 01 uur 31 minuten 51 seconden werd het begin van een enorme explosie waargenomen. In niet meer dan een seconde werd de grootste sferailingsintensiJteit bereikt. Tien seconden daarna was er ai niets bijzonders meer te merken. Dezelfde dag nog, werd m 09 ih 49 m 40 s een tweede explosie waarge nomen, die zelfs binnen een halve seconde tot een hoogtepunt kwam. In die luttele seconden kwam een hoeveelheid energie vrij die over eenkomt met tien dagen produktie van de zon. Niet het tweemiljardste deel van de zonne-energie dat toe vallig door de aarde wordt opge vangen, maar het totaal. Sensationeel Astronomen zijn niet gauw van hun stuk te krijgen, maar voor deze ontdekking wordt in Utrecht de omschrijving 'volstrekt sensatio neel' gebruikt. Welke processen verantwoordelijk zijn voor dit 'as tronomische flitslampje' ter sterk te van enkele honderdduizenden zonnen, laat zich alleen nog maar raden. Waarom dat uitgerekend ge beurt In een verzameling van zo ongeveer die oudste sterren die wij kennen, is ook een aardige vraag. Intuïtief zou Je daar rustige toe standen verwachten. Zwart gat parlementsredactie AG Het initiatief-wetsontwerp van de Tweede Ka- i Roethof en Haas-Berger (beiden (PvdA)die het moge- fen maken dat minderjarigen in bepaalde gevallen voor de [verborgen worden gehouden, heeft in de Tweede Kamer ieun gekregen van de PvdA en de PPR. Sommige sterrekundigen hebben wel eens de mening geuit, zeggen de Utrechtse onderzoekers behoed zaam, dat in de kern van een bolvormige sterhoop een zoge naamd zwart gat aanwezig zou zijn. Dat is een concentratie van on voorstelbaar verdichte 'ingestorte' materie met er omheen een zo sterk zwaartekrachtveld dat alles wat in de buurt komt, er in valt. Bij een dergelijke kosmische val partij kunnen grote hoeveelheden energie worden uitgezonden. Maar uitbarstingen zo groot als nu de ANS heeft waargenomen, zijn nog niet eerder gezien. Toch heeft men Sn Utrecht twee redenen om aan te nemen dat het nieuwe soort explosie niet zeldzaam is. Ten eerste werden bij die ene sterhoop in een beperkt aantal uren waarnemingstijd twee uitbar stingen geregistreerd. Ten tweede zijn de afgelopen vijf jaar verschei dene malen geheimzinnige stoten energierijke straling waargenomen vanuit diverse richtingen uit het heelal. Waar die korte stralingssto ten precies vandaan kwamen, kon nooit vastgesteld worden. Maar het ziet er naar uit dat de ANS op 28 september toevallig recht in de lamp keek. Kerstmis in Rome. Een straatmuzikant heeft zich naast een van de fonteinen in Piazza Navona genesteld in een kartonnen doos en speelt mandoline voor de bezoekers van een kerstmarkt. Misdrijven uit '73 en '74 nog onopgehelderd Van een verslaggever EINDHOVEN De Eindhovense gemeentepolitie weet zich nog steeds geconfronteerd met twee niet-opgeloste moorden. Op 14 de cember 1973 werd de 57-jarige juwelier Cor van de Kerkhof in zijn winkel in de binnenstad doodgeschoten. Bijna een jaar later is de 77-jarige Janus Borghouts vermoord gevonden in een tuintje op nog geen honderd meter van zijn woning. Hij bleek te zijn gewurgd. wetsontwerp willen de bei- sleden huipverleningsin- oals Jongeren Advies Cen- C) en Release ïwat meer geven om hun werk te nu toe is elke huipverle- minderjarigen, verborgen >r hun ouders strafbaar, loethof en mevrouw Haas- ellen als voorwaarde voor ffeloos verborgen houden ierjarige kinderen, dat dit Inet de zorgvuldigheid, die laatschappelijk verkeer be- )e meeste partijen vinden chrijviing zo vaag, dat men initiatiefnemers een nadere ig van dit begrip ver ft", ARP en CHU zijn bang idieners van het wetsont- zorgvuildage hulpverle- wllen verstaan het ad- de minderjarige weer naar Ig te gaan. Deze partijen al in het schriftelijk laar kenbaar gemaakt dat voorgestelde wetsontwerp onaanvaardbaar vinden. Ook de WD vindt dat er aan het- voorgestelde wetsontwerp zoveel gebreken kleven dat ook zij niet haar goedkeuring aan dit wetsont werp kan geven. Volgens de WD behoort het oordeel over de vraag of hulpverlening al dan niet nood zakelijk is, niet te worden overgela ten aan de overheid (kinderbe scherming enz.)., maar evenmin, zoals de indieners van dit wetsont werp wilen, aan het subjectief in zicht van het maatschappelijk werk. DS'70 is wat milder in haar oordeel, hoewel ook deze partij de nodige vragen heeft. Men vindt dat de initiatiefnemers wel ineens een erg grote vrijheid en verantwoordelijk heid geven aan kinderen van twaalf jaar en ouder, namelijk om naar een hulpverleningsinstantie te gaan. Zij vroeg zich af of een geleidelijke toeneming van de zelf standigheid onder de achttien jaar niet meer voor de hand zou liggen. Van een verslaggever OISTERWIJK Een brand in het interieurcentrum 'Inside' in Oister- wijk heeft gisternacht een schade opgeleverd die wordt geschat op vijf tot acht miljoen gulden. De helft van het tienduizend vierkan- ter meters grote gebouw as onbruik baar geworden. Het is de tweede ernstige brand die Inside treft binnen een tijdsbestek van een half jaar. De technische recherche Is bezig met een onderzoek naar de oorzaak van de brand. Met nieuwe inrich tingsplannen en plannen voor her bouw is direct begonnen. Met de regelmaat van de klok trekt de politie nog steeds binnenkomende tips na. Tot nu toe echter tevergeefs. Momenteel ls, evenals enkele weken geleden, opnieuw een aantal recher cheurs van de Eindhovense politie vrijgemaakt om met name de moord op Janus Borghouts te onderzoeken. Het was vrijdagavond 14 december even na negen uur, toen twee jonge mannen de juwelierszaak van Cor van de Kerkhof binnendrongen. De juwelier was op dat moment alleen in de zaak. Het personeel was on middellijk na het beëindigen van de koopavond vertrokken. Mevrouw Van de Kerkhof was in de keuken achter de winkel. Wat zich daar precies heeft afgespeeld, is nooit helemaal duidelijk geworden. Mevrouw Van de Kerkhof meende op een zeker moment schoten te ho ren, liep naar voren en botste vrij wel onmiddellijk tegen een jonge man op. Deze draaide zich schielijk om en verdween door de openstaan de winkeldeur. In de winkel trof de vrouw haar zwaargewonde man aan. kogels. Enkele uren later overleed Cor van de Kerkhof in een Eindho- vens ziekenhuis. Hij was niet meer bij kennis geweest. Uit een groot aantal getuigenverkla ringen bleek dat na de schietpartij twee jongemannen hardlopend uit de winkel verdwenen. Enkele dagen la ter werden twee verdachten aange houden, die aan de opgegeven signa lementen voldeden. Beiden ontken den iets met de overval te maken te hebben. De rechter-commlssaris in Den Bosch achtte het bewijsma teriaal tegen het tweetal onvoldoen de. Op 6 januari '74 werden zij dan ook op vrije voeten gesteld. Enkele maanden later is één van hen over leden ten gevolge van een overmatig gebruik van verdovende middelen, waardoor voor de Eindhovense poli tie de hoop om deze zaak tot klaar heid te brengen, grotendeels is ver vlogen. Desondanks is inmiddels een beloning uitgeloofd van 7500 gulden voor aanwijzingen die kunnen leiden tot de oplossing van dit misdrijf. Uit de juwelierszaak werd overigens niets vermist. Rrone degelijke medische vakwerk is er ook nog. Je zou het oe bijna uit het oog verliezen. Het woord gezondheidszorg niet erg de nadruk op dat het gaat over zieke mensen die in Invallen door gerichte medisch-technische maatregelen moeten geholpen. En discussies over die gezondheidszorg spitsen ;al eens toe op de 'eerste lijn', het niveau van de huisarts en direct toegankelijke helpers. En dan vooral op maatschap en psychologische oorzaken van ziek-zijn. 1 ik niets kwaads van zeg was en is wel iets in te ha gelt denken over die kant van en zeker in het doen. TljuDOfTl rdë gewone degelijke medische is er ook nog. Uit de pro- an dr. D. L. van der Linde, veek in Nijmegen, blijkt dat irin nog forse verbeteringen bereiken. Daar hoef je niet tzettend specialistische uit- ap. voor op te zoeken. Dr. Van qgjde richtte zijn onderzoek op irkomen van trombose als itie bij of na een operatie. voorbeeld moeheid van de voeten, of een open been. *fe ie is de gedeeltelijke of vol- (sluiting van een ader door- ich een bloedstolsel in vormt, een veel voorkomende com- wanneer geen voorzorgs- elen worden genomen, kan g procent van alle operatie- n trombose worden ver- 'tetfuieestal in een diepliggende het been. r we bedenken dat per jaar an een half miljoen mensen land een operatie ondergaan, rdt duidelijk dat het hier om vangrijk probleem gaat. :kent niet dat mensen bij enden invalide van de opera- af komen: de gevolgen van pe trombose lopen sterk uit- de vele lichte gevallen nooit iemand iets. Maar de van de bloedsomloop kan ook dcige klachten opleveren, bij- Bovendien is zo'n diepe trombose een twijfelachtig soort tijdbom. Het stol sel kan namelijk in zijn geheel los raken of er kan een stukje afbreken. Dat wordt dan door de bloedstroom meegenomen en blijft ergens steken in een longslagader. En dan hangt het er maar van af, in welke. In de lichte gevallen merkt alweer nooit iemand iets. Maar het is ook mogelijk dat deze 'logembolie' een zo omvangrijk deel van de bloedvoorzie- ning lam legt dat de patiënt acuut overlijdt. Het is dus zaak om trombose bij operaties te voorkomen. Gelukkig beschikken we over heel doeltref fende medicijnen. Maar daar zit wel een probleem aan vast. Een chi rurg vindt het namelijk in het al gemeen een bijzonder onpleizierig idee dat'het bloed van zijn patiënt niet op de gebruikelijke wijze zou stollen op de plaatsen waar dat wèl nuttig en nodig is. Dat betekent tijdens de operatie extra bloedverlies voor de patiënt en vaak een minder overzichtelijk werkgebied voor de chirurg. En het betekent na de operatie een vergro te kans op nabloedingen. Een aantal chirurgen vindt het voor komen van trombose zo belangrijk, dat ze dat risico nemen. Veel andere sluiten een compromis, en beginnen door drs. Robjoppema enkele dagen na de operatie met het toedienen van anti-stollingsmiddelen. Dr. Van der Linde heeft nu om te beginnen aangetoond dat dat com promis niet goed genoeg is. Hij kon bewijzen dat de trombose al tijdens de operatie of kort daarna ontstaat. Wie een paar dagen later met een anti-stollingsmiddel aankomt, spant het paard achter de wagen. Hij kon dat aantonen door een van de bouw stoffen van een bloedstolsel van een zwak radioactief merkteken te voorzien. Dat was fibrinogeen, een in het bloed opgelost eiwit dat in stolsels het ve zelachtige fibrine vormt. Elke vor ming van een stolsel wordt dan door de instrumenten direct geregistreerd als een opeenhoping van radioactivi teit. Toen dat eenmaal duidelijk was, heeft dr. Van der Linde de beide onder chirurgen levende opvattingen systematisch vergeleken. Van twee honderd patiënten die een maag- en/of galbaasoperatie moesten on dergaan, kreeg de helft een anti- stollingsmiddel al vóór de operatie, de andere helft pas twee dagen erna. Met dezelfde gevoelige techniek werd nagegaan in hoeveel gevallen bij eke groep trombose optrad. Het resultaat was indrukwekkend. Van de groep die al vóór (en dus ook tijdens) de operatie was behandeld, kreeg ongeveer twee procent een trombose. In de groep waarbij de behandeling pas twee dagen na de operatie was begonnen, werd bij on geveer dertig procent een trombose aangetoond (29,8 procent, meldt dr. Van der Linde zulke schijn-nauw- keurigheden lijken in medische krin gen moeilijk uit te roeien). Maar het verschil is natuurlijk wel dramatisch. Die conclusie is vooral belangrijk omdat voor het onplezierige gevoel der chirurgen in deze proefseries geen reden bleek te bestaan. Zowel het bloedverlies tijdens de operaties, als het optreden van nabloedingen, bleek niet aantoonbaar ernstiger bij de groep die van te voren al voor zichtig was 'ontstold'. Risico Dramatisch was het experiment ook nog in andere zin: in de groep die pas na de operatie werd behandeld, kreeg één van de patiënten een longembolie, die gelukkig niet dode lijk verliep. Een dergelijk incident roept natuur lijk wel scherp de vraag op naar de ethische normen die bij vergelijkend medisch onderzoek behoren te wor den aangelegd. Hoewel daar een aantal algemene regels voor te be denken valt en toegepast wordt is dat een vraag die alleen per onderzoek kan worden beantwoord. In dit geval lijkt de controle-groep in zoverre niet tekortgedaan, dat hij de behandeling kreeg die door veel chirurgen in dit land als de juiste wordt gezien en toegepast. Daarbij liepen deze patiënten een risico waarvan eerst dit onderzoek aantoonde dat het grotendeels ver mijdbaar is. En dat is de winst van deze promotie: we weten nu dat het compromis der 'voorzichtige' chirur gen bij het bestrijden van trombose, in het algemeen niet correct is. Nieu we onderzoekmethoden leiden hier wel zeer tastbaar tot een verbetering van het medisch vakwerk. Achter een heg De tweede moord die de Eindho vense politie nog steeds bezighoudt, en waarnaar nu onnieuw een onder zoek wordt ineetöld, werd op de vroege zondagmorgen van 17 novem ber '74 ontdekt. In een tuintje op de hoek van de Noord-Brabantlaan en de Bergen on Zoomstraat werd ach ter een heg de 77-1arige Janus Borg houts gevonden. Hij bleek eerst te zijn geslagen en daarna te zijn ge wurgd. Hoed en wandelstok lagen vlak naast het lichaam. Enkele meters verder lag de lege portemon nee van het slachtoffer. Borghouts was de avond tevoren op stap geweest en had enkele café's bezocht. Hij was door een getuige later in de nacht nog gezien in de Bergen op Zoomstraat in gezelschap van een man met twee honden. Deze man heeft de politie nooit gevonden. Roof kan volgens de politie nauwe lijks een motief geweest zijn want Boi-ghouts had bijna geen geld bij zich. Een uitgebreid buurtonderzoek leverde destijds niets op. Deson danks wordt nu opnieuw aan deze zaak gewerkt ook zonder dat er dui delijk nieuwe gezichtspunten zijn bijgekomen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het NW vindt dat de extra bijdragen voor telefoon kosten. uitgebreide diëten, maaltij den en verhuizingen voor bijstand strekkers niet per 1 januari moeten worden verminderd. Staatssecreta ris Meijer van CRM heeft deze ver mindering (en uiteindelijke af schaffing) enige tijd geleden aan gekondigd. Zijn inziens moeten uit de bijstandsuitkeringen, die gelijk geschakeld zijn met het minimum loon. de algemene kosten van le vensonderhoud worden betaald. Tot die algemene kosten rekent de staatssecretatls ook de uitgaven voor telefoon, kleine diëten en van te voren geplande verhuizingen. Volgens het NW worden met het Intrekken van de extra bijdragen de meest kwetsbaren in de Neder landse samenleving getroffen. Het is voor het NW de vraag of de bedoelde uitgaven binnen het pa troon van het normale bestaan ho- TROUW/KWARTET 9 Van onze Haagse redacteur DEN HAAG De grote, uitgebreide kaart van Nederland die over een jaar ot 25 klaar moet zijn en die dan ontelbare kaartbladen zal bevatten, wordt gemaakt om rijk, provincies, gemeenten en openbare nutsbedrijven een beter hulpmiddel te verschaffen bij hun werkzaamheden. Dit blijkt uit een mededeling van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, dat belast is met de verantwoordelijkheid voor de totstandkoming van de kaart. Zoals gisteren werd bericht ls al een begin gemaakt met de uitbeste ding van de produktie. Van een gebied in Friesland van twaalfdui zend hectare worden 247 kaartbla den gemaakt, op de schaal 1: 1000. Deze bladen zullen waarschijnlijk in 1977 klaar zijn. De rest van Nederland volgt in de komende twintig tot 25 jaar. Met het maken van de zogeheten grootschalige basiskaart van Neder land is over die tijd een bedrag van ongeveer 500 miljoen gulden ge moeid. Volgens het ministerie gaat het hierbij om zo'n 100 miljoen gulden directe extra kosten. De res terende 400 miljoen zouden beho ren tot de kosten die verscheidene instanties, zoals bijvoorbeeld de ge zamenlijke nutsbedrijven al maken en nog zullen maken bij hun werk aan gedetailleerde kaarten. Dit werk zal een onderdeel vormen van het werk aan de grootschalige ba siskaart. Tot het vervaardigen van een uni forme landkaart is volgens het mi nisterie besloten omdat daarvoor een steeds groter wordende belang stelling bestond. De toenemende intensivering van het grondgebruik in ons land heeft de planologische en technische diensten van de di verse overheden genoodzaakt om zorgvuldiger en meer gecoördineerd te werken. Het ontbreken van een kaart waarop de feitelijke terrednsd- tuatde tot dn kleine onderdelen dui- DEN HAAG Het ministerie van justitie heeft gisteren het contract getekend voor de levering van de eerste twee helikopters voor de rijkspolitie. De helokopters zijn van het type BO 105. waarvan het mi nisterie van defensie vorig jaar ook dertig toestellen bestelde. De beide toestellen, die In Juli 1976 afgleverd zullen worden, zullen worden gevlogen door de dienst luchtvaart van de rijkspolitie op Schiphol. Vliegers en technici zul len een opleiding krijgen bij de leverancier van de toestellen, Mes- serschmitt-Boelkow-Blohm in Otto- bruhn bij Miinchen. Met de leve ring is een bedrag van 3,5 miljoen gulden gemoeid. delljk wordt weergegeven werd als een gemis gevoeld, aldius het minis terie. De kaart zou een besparing van tijd en geld kunnen opleveren en de communicatie tussen bedrij ven en diensten kunnen dienen. Drie jaar geleden werd de commis sie grootschalige basiskaart inge steld. Deze commissie had tot taak onderzoekingen te doen met be trekking tot de vorm, inhoud, uit voering en het vervaardigen van de kaart. Het rapport van de commis sie leidde tot een koninklijk be sluit, waarin de uitvoering wordt opgedragen aan de dienst van het kadaster, die valt onder het mtols- terie van volkshuisvesting. DEN HAAG - De Roemeen Dioni- sade Popescu krijgt van de Neder landse Staat geen verblijfsvergun ning. De eis van de Roemeen is door de president van de rechtbank in Den Haag In een kort geding afgewezen. De president achtte ook geen termen aanwezig om uitzet ting uit ons land op te schorten in afwachting van de uitspraak van de Europese commissie voor de rech ten van de mens, waarop een be roep is gedaan. De eis tot betalen van een half miljoen gulden door de Nederland se Staat als vergoeding voor aange daan leed is eveneens afgewezen. Popescu was 25 december 1974 ons land binnengekomen met een be zoekersvisum uit Roemenië, geldig tot 13 januari 1975. In Voorburg zou hij in het huwelijk treden met de stiefdochter van een Roemeen uit die plaats. Deze heeft in het verleden herhaaldelijk geprobeerd landgenoten naar Nederland te la ten komen, 23 januari ging Popescu met het meisje in ondertrouw, maar er volgde geen huwelijk. In Roemenië zou hij bij zijn terug keer gestrafd kunnen worden, om dat hij niet binnen de vastgestelde tijd terugkeerde en Jn Nedetrtand om asiel had gevraagd. Popescu moet nu proberen een land te vinden dat hem wil ontvangen. Anders volgt zijn uitzetting binnen een maand. De Roemeen werd ver oordeeld in de kosten tot een be drag van 450 gulden. Eén van de teruggevonden manuscripten. Van een verslaggever DEN HAAG Samen met de politie van de Zwitserse stad Zürich heeft de Haagse politie een aantal kostbare manuscripten en een serie gouaches achterhaald, die uit de koninklijke bibliotheek in Den Haag gestolen waren. Volgens 'voorzichtige' schattingen zijn de manuscripten en de gouaches samen enkele tonnen waard. Onder de manuscripten bevindt zich een zeer kostbaar gebeden- en getij denboek uit 1390. De politie heeft drie mannen gear resteerd: twee personeelsleden van de bibliotheek, die de manuscripten hadden weggenomen, en een Haag se koopman, die ze had doorverkocht aan Duitse en Zwitserse antiquairs. De zaak kwam aan het rollen toen de 39-jarige Haagse koopman A. G. in Zürich bij een antiquair de manu scripten te koop aanbood. De han delaar kreeg in consigne: het getij den- en gebedenboek uit 1390, een zelfde boek uit 1450 en een excer- citieboek uit de zeventiende eeuw. Naast deze drie handschriften wa ren er nog twee drukwerken met af beeldingen van Franse en Pruisi sche uniformen; deze boeken stam men uit de achttiende en negentien de eeuw. De antiquair wist uit de litteratuur dat enkele van deze boeken uit de collectie van de Koninklijke Biblio theek in Den Haag kwamen. Hij schakelde de politie in en al snel kon de koopman worden gegrepen. Met zijn foto in de hand gingen poli tiemensen de antiquarische boekhan dels in Zürich langs om te vragen of de man nog meer kunstwerken had aangeboden. Bij een prenten- specialist trof men 75 gouaches uit de zeventiende eeuw (uit een serie van 97 van de Zwitser Bleuler) aan, die de handelaar had gekocht voor ruim een ton. De handelaar vertelde ook dat hij de resterende 22 gouaches op een veiling in München had gekocht voor ongeveer veertig mille. Achter beide transacties stak de Haagse koopman. Na een uitvoerig onderzoek vond de politie tenslotte de namen van de twee personeelsleden van de bibio- theek, die de werken hadden weg genomen. De 31-jarige magazijnbediende R. P. en de 26-jarige chauffeur M. B. kwa men door hun werk regelmatig in contact met oude manuscripten en in de zomer dan dit jaar namen zij er enkele weg, omdat zij een koper, de Hagenaar A. G., hadden gevon den. Deze betaalde hun in totaal acht mille voor de gouaches en zou hun later betalen voor de boeken, als hij deze had verkocht. Een woordvoerder van de Konink lijke Bibliotheek zei. dat de diefstal len zo lang niet ontdekt waren, om dat de collectie van de bibliotheek zo groot is (ruim een miljoen stuks) dat het onmogelijk is uitgebreide periodieke controles uit te voeren. Men zal de beveiliging, ook intern, echter nu gaan uitbreiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9