Ziekenhuis Rode Kruis verhuist over enkele jaren naar Zoetermeer Betalingen Nieuwe oefening in stedelijk denken KORT Ook vanavond weer kerstconcert in Willem Alexanderzaal Nieuw ziekenhuis krijgt 370 bedden GEEN REINIGING TIJDENS DE FEESTDAGEN Norfolk Line: 20.000ste passagier Roemeen moet ons land toch verlaten NUTSSPAARBANK LEIDSE SPAARBANK Vijf jaar celstraf voor dodelijk sch Kerkdiensten en kunstagenda zie pag. 18 WOENSDAG 24 DECEMBER 1975 REGIO DEN HAAG-LEIDEN TROUW/KWARTET I Van een onzer verslaggevers DEN HAAG, ZOETERMEER Het Haagse Rode Kruis Ziekenhuis zal over vijf tot zes jaar van de Sportlaan naar de Zoetermeerse wijk Buytenwegh de Leyens verhuizen. De staf van het ziekenhuis voldoet hiermee aan een verzoek van staatssecretaris Hendriks (volksgezondheid) Het vertrek van het Rode Kruis Ziekenhuis naar Zoetermeer bete kent zowel een vermindering van het teveel aan ziekenhuisbedden in Den Haag als een antwoord op de vraag van het groeiende Zoeter meer naar een legen, onafhaneke- lijk ziekenhuis. Na het verzoek van staatssecretaris Hendriks om medewerking te verle nen aan de totstandkoming van een Rode Kruis Ziekenhuis in Zoe termeer had de staf van het zie kenhuis slechts een periode van tien twaalf dagen om tot een beslissing te komen. 'Na 130 uur vergaderen stonden bestuur, direk- tie, ondernemingsraad en medische staf echter unaniem achter dp overplaatsing naar Zoetermeer'. al dus drs. H. M. A. Schippers, econo misch-ddrekteur van het ziekenhuis. 'We hebben tijdens de besluitvor ming geprobeerd het personeel zo veel mogelijk inspraak te geven en contakt gehouden met de Stichting Rode Kruis'. De ruim 500 perso neelsleden van het ziekenhuis wer den gistermorgen, direkt na de be kendmaking van de beslissing, tij dens een bijeenkomst op de hoogte gesteM. Veiligstellen Bij de besluitvorming over de ver huizing heeft het veilig stellen van de aktiviteiten van het 372 bedden en tien wiegen tellende zie kenhuis zeker et belangrijke rol gespeeld. Het bestuur van het Rode Kruis Ziekenhuis heeft er rekening mee gehouden, dat door de nieuwe Wet Gezondheidszorgvoorzieningen de verantwoordelijke bewindslieden meer mogelijkheden krijgen om be staande ziekenhuizen te sluiten. Maar het is niet te verwachten, dat pas nieuwgebouwde ziekenhuizen voor een dergelijke maatregel in aanmerking komen. Het Rode Kruis Ziekenhuis bestaat (ADVERTENTIE) De Gem Reinigingsdienst zal geen huisvuil ophalen op do. 25 dec., vrij. 26 dec. en do. 1 jan. vijftien jaar. Het gebouw zal enige jaren aan renovatie toe zijn. De staf van het ziekenhuis heeft echter wel een aantal voorwaarden aan de verhuizing naar Zoetermeer verbonden. Zo zal er in Zoetermeer een ziekenhuis van ten minste 330 bedden plus een kinderafdeling van 40 bedden moeten komen, waar alle huidige functies van het ziekenhuis uitgevoerd kunnen worden. Boven dien heeft de staf als voorwaarde gesteld dat de kwaliteit van het huidige Rode Kruis Ziekenhuis in de periode tot de dn 1982 geplande verhuizing op een hoog peil ge handhaafd moet worden. Ook wil het ziekenhuis werkzaam blijven op het gebied van de opleiding van medische studenten en die van art sen tot specialisten. Tenslotte ziet de Stichting Rode Kruis het huidi ge ziekenhuisgebouw graag een be stemming krijgen in het kader van de taken, die het Rode Kruis heeft. Zij denken hierbij speciaal aan de werkzaamheden van de bloedtrans fusiedienst, tromboseddenst, en de radio raedische-dienst. Ook zouden er enige poliklinische voorzieningen in het gebouw kunnen blijven. Neutraal De staatssecretaris heeft nadrukke lijk verklaard dat alle functies van het Rode Kruis Zieenhuis in Zoe termeer gehandhaafd zullen blijven en dat hij wat betreft de bestem ming van het huidige gebouw bin nen het kader van het Rode Kruis zijn medewerking zal geven om dit te realiseren. Een woordvoerder van de gemeente Zoetermeer zei reuze blij te zijn dat de beslissing over de ziekenhuis voorziening in de groeistad nu edn- Het Haagse Rode Kruis Ziekenhuis aan de Sportlaan gaat verhuizen. delijk gevallen ds. Hij verklaarde desgevraagd dat de wens ingewil ligd is een neutraal ziekenhuis bin nen de gemeentelijke grenzen te krijgen. Econonrisch-direkteur Schippers hierover: 'Zoetermeer is uiteraard blij dat er een neutraal ziekenhuis omt, iets waarvoor de Stichting Algemeen Ziekenhuis Zoetermeer zich altijd heeft inge zet. Toen er sprake van was, dat het Diaconessen-ziekenhuis te Voorburg naar Zoetermeer zou gaan, was het gevraagde neutrale karakter natuurlijk een struikelblok voor het prot. ohr. zieenhuds. Voor ons bestond zo'n probleem niet'. Het Voorburgse ziekenhuis, dat mo menteel plaats biedt aan veel pa tiënten uit Zoetermeer, vreest niet haar bestaansrecht te verliezen. Volgens een directielid van het Di- aconessen-ziekenhuis heeft staats secretaris Hendriks laten weten, dat de functie van het Voorburgse ziekenhuis gehandhaafd kan blij- ADVERTENTIE) door Adr. Hager DEN HAAG Als de Prins Wilem Alexanderzaal vanavond even goed bezet is als gisteravond het geval was, dan mag men het initiatief van het Christelijk Residentie Mannenkoor bijzonder ge slaagd noemen. Een kerstconcert de toegang is vrij! met medewerking van de gemengde zangvereniging 'Die Ha- ghe Fidelio', een koperensemble van de koninklijke militaire kapel en als bespelers van het zogenaamde Magic Organ: Sander van Marion en Jan van Weelden. Terecht wees de voorzitter van het CRM. de heer L. J. Mooring, op het traditionele karakter van deze kerstconcerten. Vorig jaar was de belangstelling zo groot, dat men nu is overgegaan tot twee avonden. in de ware zin van het woord, doch een wijdingsvolle avond, waarin ook plaats was voor het voorlezen door de voorzitter van het kerste vangelie. Dat temidden van de zeer talrijke kerstconcerten de organisa toren van deze avonden de deuren hebben kunnen openzetten voor zo- velen stemt tot dankbaarheid en vreugde. DEN HAAG De eis van die 30- jarige Roemeen Dionisiade P., dat hij als vluchteling een verblijfsver gunning moet krijgen, is door de president van de Haagse rechtbank afgewezen. P. had deze eis in een kort geding tegen de staat gesteld. De rechtbank achtte ook geen ter men aanwezig om de uitzetting van P. uit Nederland op te schorten. De Roemeen had daarom gevraagd, in afwachting van een uitspraak van de Europese commissie voor de rechten van de mens. P. had een beroep op deze commissie gedaan. De eis tot betaling van een half miljoen guilden als vergoeding voor 'aangedaan leed' "werd ook afgewe zen. P. was in december 1974 ons land binnengekomen, nadat de Neder landse ambassade të Boekarest hem een bezoekersvisum had verleend, geldig tot 13 januari 1975. P. zou te Voorburg in het huwelijk treden met de stiefdochter van een in deze gemeente wonende man van Roe meense afkomst. Deze heeft in het verleden herhaaldelijk getracht Roemenen naar Nederland te laten komen. Op 23 januari ging P. met het meisje In ondertrouw doch er volgde geen huwelijk. Volgens eiser zou hij bij zijn terugkeer in Roe menië tot straffen veroordeeld kun nen worden, omdat hij niet binnen de vastgestelde termijn terugkeer- (ADVERTENTlEl Samenzang SO^V^HNGEN Voor het eerst in haar bestaan vervoert de Norfolk Line dit jaar meer dan 20.000 passagiers. De 20.000ste passagier kwam gisteren aan boord in de persoon van mevrouw N. A. F. Selcraig die samen met haar man en zoontje met de Duke of Yorkshire naar het Engelse Middlesbrough afreisde. Zij kreeg van de direktie van de Norfolk Line behalve een bos bloemen een cheque ter waarde van de reiskosten aangeboden. Alle overige passagiers kregen van de gezagvoerder, de heer Kaptein een rondje aangeboden. Op de foto: van links naar rechts de kapitein van de Duke of Yorkshire, mevrouw N. A. F. Selcraig, de heer Selcraig met de ba by en de heer Bronswasser, vertegenwoordiger van de Norfolk Line. In het door dirigent Anne (Posthu mus samengestelde programma was veel plaats ingeruimd voor het ac tieve aandeel van de vele aanwezi gen: de samenzang. In bewerkin gen van de hand van de dirigent zong men de bekende liederen als 'Komt allien tesamen', 'De duister nis gaat wijken', 'Daar ds uiit 's we relds duistere wolken' en 'Ere zij God'. Hoewel het zaallicht wat laat aanging, was de tekst uiteraard voor niemand een probleem. Be zwaar blijft de klank van liet orgel, doch Den Haag heeft nu eenmaal geen concertzaal met een concert orgel. Helaas! Anne Posthumus had zich ingezet om zo veel mogelijk het programma een origineel gezicht te verlenen. Zo hoorde men de koren afzonder lijk en gezamenlijk in liederen van onder anderen Schorer, Bortnaanski en Diamant, voorts in diverse be werkingen van bekende en minder bekende kerstliederen als 'Bless The Lord' en 'The first No well'. Het geheel werd zónder enige op smuk gebracht, de eenvoud van het gebodene bood alle ruimte voor de Inhoud van de tekst. Geen concert Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres, ook voor uw betalingen, betaalcheques en spaargiro bij de door ds. H. Snoep DEN HAAG Met een glimlach wordt nog wel eens ten opzichte van de Haagse hervormde gemeente een woord van één van de profeten aangehaald en omgezet: Den Haag wordt dorpsge- wijs bewoond. Wie nader kennis maakt met de verschillende wijkgemeenten in die grote stad ontdekt, dat die typering er niet naast is. Want verschillende wijkgemeenten heb ben dorpse trekken. Ze zijn ge steld op overzichtelijkheid, op het kennen van elkaar van de leden, op het eigen kerkgebouw en de eigen predikant. Maar netzomin als In het Jerusa lem van de toekomst is het in Den Haag uit te wissen, dat de dorpseenheden in een grotere, stedelijke samenhang staan. Dat merken de wijken als de centrale organen hun voor allen geldende problemen en taken voorleggen. Daar moet men aan geloven als in een centrale kerkeraad gecon stateerd moet worden, dat alles niet op de oude voet kan door gaan, omdat de middelen daar voor ontbreken. En dat men el kaar daarom moet bijspringen. Meer dan eens moesten de cen trale organen in de afgelopen ja ren zeggen, dat 'de dorpen' meer ln een stedelijke samenhang moesten denken Ook in 1975 moest met alle kracht, opgeroepen worden tot dit denken ln het grote verband. Het was nu ernst. De Invloed van wat er in de hele stad aan de gang is. de te rugloop van de bevolking en de vergrijzing, ging door. (Uitvoeri ger gegevens over deze gevolgen kunt u vinden ln de editie van Trouw van 13 december j.l. in hei artikel 'Haagse Oranjekerk be staat 40 jaar'). In het afgelopen Jaar zag een aanteu wijkgemeen ten de pensionering van hun pre dikant dichtbij komen. In 1976 zaJ dat met vier het geval zijn. Het was een belangfijk besluit van de centrale kerkeraad in sep tember om dit probleem niet dorpsgewijs maar stedelijk aan te pakken. Want een vervulling van die vrijkomende plaatsen is. ge zien de beschikbare middelen, niet zomaar te verwachten. Beslo ten werd om van die verminde ring van predikanten niet alleen de betrokken wijkgemeenten het slachtoffer te laten worden, maar om ieder aan die moeilijkheid te laten tillen. Op een of andere manier zouden de nog te betalen predikanten hun krachten aan het grote geheei tei beschikking moeten stellen. Maar hoe wist niemand nog. In ieder geval zou er, zo werd ook aangenomen, ln september 1976 een plan voor herstructurering op tafel moeten liggen Het leek ons zinvol verschillende predikanten uit Den Haaag en Lel den tegen de jaarwisseling te verzoeken een artikel te schrijven over de belangrijkste ontwikkelingen die dit jaar in de hervormde en de gereformeerde kerk, toegespitst op de plaatselijke situatie, hebben plaatsgevonden. De schrijvers werd ook om een visie op 1976 ge vraagd. Vandaag plaatsen wij de tweede bijdrage, van de hand van ds. H. Snoep, praeses van de centrale kerkeraad van de Haagse her vormde gemeente. Gisteren kwam dr. A. J. Lamping, hervormd pre dikant te Leiden aan het woord. In de derde en vierde aflevering die volgende week in onze editie verschijnen zijn ds. J. Bovenberg uit Leiden en ds. W. Griffioen uit Den Haag, beiden gereformeerd predi kant, onze gastschrijvers. Inspraak Men Kan aannemer, dat het de centrale organen zijn die een der gelijk plan uiteindelijk op papier zetten. De centrale kerkeraad zal het al of niet moeten aannemen. De voorbereiding is zo opgezet, dat iedere kerkeraad er voortdu rend in betrokken wordt. Onrust genoeg dus in de 'dorpen', maar het is met anders. Als leden vao een wijkgemeente nu door hun kerkeraad bij elkaar geroepen worden dan moet ieder de goede proef doorstaan of hij nu ook de moeilijkheden bij wie verderop woont wil begrijpen De strategische commissie dat wMfflWaSi Ds. H. Snoep kiezen Is de werkgroep die het centrale beleid helpt voor te bereiden gaat nu geregeld bij de kerkera den op bezoek. De eerste ronde daarin is afgesloten. Ieder heeft een beeld van zichzelf kunnen geven en Ideeën voor de toekomst kunnen opperen. Telkens als deze commissie bij een kerkeraad op bezoek komt staat hij ervoor om aan de oefening in het stedelijk denken mee te doen Want wat er bijv. in Moerwijk Morgenstond zal gebeuren heeft zijn invloed tot in Mariahoeve. De moeilijkheden van het district Valkenbos in wording vragen om meedenken van men sen in de buurt van de Leyweg of het centrum. Ieder is nu in alles betrokken. Ik geloof, dat dit de grote winst ls van 1975: dat er een oefening in stedelijk denken aan de gang ge zet is, waarin iedei mert mee- exerceren. Zo leren we, dat we allen schouder aan schouder heb ben te staan voor de verkondiging van het Evangelie vanuit de her vormde gemeente over de hele stad. Andere taken Nog andere belangrijke besluiten voor het geheel werden er geno men. De centrale kerkeraad sprak ln juni uit, dat ontwikkelinssa- menwerking bovenaan de agen da's van de kerk moet staan. En dat er een commissie moet komen die daarvoor zorgt. Zo hebben we ons ertoe verplicht ons niet in onze eigen zorgen te begraven, maar tegelijk aandacht te geven aan de nood die er in de wijde wereld is. Ook werd aangenomen, dat de commissie voor het bijzondere kerkewerk voor iedere, wijk ter beschikking zou staan' voor hulp bij vormingswerk. Op dezelfde manier staan vier functionarissen op het gebied van kerk en samen leving klaar om te helpen o.a. bij de bezinning op een nieuwe le vensstijl. In dergelijke mogelijk heden wordt het ook duidelijk welke voordelen een stedelijke sa menwerking heeft. In 1976 zal de Haagse hervormde gemeente met het oog op de toe komst voor de keuze staan van vier mogelijkheden: le De struc tuur laten zoals deze is. 2e De wijkgemeenten dusdanig vergro ten dat ieder toch nog één predi- kant krijgt. 3e De vorming van grote regio's waarin meer dan één predikant werkt. 4e Een verdeling van de beschikbare krachten tel kens vanuit de centrale gemeente. Misschien dat er vindingrijkheid zal zijn om hier weei op te varië ren. Ook is het denkbaar dat het ene stadsdeel voor een bepaalde mogelijkheid kiest en een onder weer niet. Gekozen zal er wel moeten worden!. (Als in het bovenstaande gespro ken wordt over stedelijke samen hang e.d. dan is bedoeld het Haagse territoir afgedacht van Loosduinen en Schevenimgen). Kerst en Advent VANDAAG: DEN HAAG, Nederlands I gresgebouw, 20.30: Kerstcoi door het Christelijk Residi Mannenkoor rn.m.v. het' mengd Koor Die Haghe Ft en solisten. DEN HAAG, Kloosterkerk, 2 Cantatedienst door het Resi tie Bachkoor en Residentie B orkest m.m.v. solisten, hel heel o.l.v. Gerard Akker (Magnificat van J. S. Bach) DEN HAAG, Salvatorkerk, 2 Kerstzang voor eidereen mei Vredekoor. Prinsenstad Main koor en Meisjeskoor Blue "9 Stars oJl.v. Henk Smaling. II is. J. P. Prins. DEN HAAG, Bethlehem! 21.30 Kerstavondzang met Bethilehemkoor o.Lv. Arie S Henk van Mourik, orgel. EERSTE KERSTDAG DEN HAAG, Adventerk, 1 Kerstzangddent o.l.v. ds. B. S m.m.v. het Haagse Jeugdkoc het Good News Quartet o.M v. d. Wijngaard. DEN HAAG, Petrakerk, 1 Zangdienst m.m.v. Chris! Gemengd koor "s Graven Oost' oJ.v. J. N. Hagg, A. Bötticher, orgel. Spreker ds. R. Brussaard. 't WOUDT, Hervormde 19.00: Kersitzangddenst. Voor ger ds. L. P. Sterk m.m.v. Hervormd Jeugdkoor oJ.v. Edelenbos, Albert Moerman gonist, Lucie van Oortme fluit. WASSENAAR. Bloemcamp| 16.00: Concert door Hans 1 dienberg, cello en prof. G Wdelenga, orgel. TWEEDE KERSTDAG DEN HAAG. Houtrustkerk, 1 Orgelconcert door Ben Fey. ZOETERMEER, 16.00: Kers! cert door Jan J. van den orgel m.m.v. Annie Cnossen praam. SCHIPLUIDEN, Gereformi Kerk. 10.00: Kerstzaihgdl Voorganger ds. Renkema, ra het Hervormd Kerkkoor Kees Edelenbos en T. van I wen, orgel j DELFT, Waagtheager, 'Kindje Wiegen' door het van de Delftsche Nicolaes ghers. Kerst-inn's Li Den Haag kan men geda de de beide kerstdagen op tien plaatsen in de traditdj Kerst-Imn's terecht. Daar redactie het programma nle tijd binnen kreeg moeten hierbij helaas volstaan meti melding van het telefoon! mer, waarop men inlichti over de adressen e.d. kan'i krijgen. Dit is In Den K 942842. Hetzelfde geldt voor den. De gewenste informati| daar kan worden ingewoj door te bellen: 071-140690. Buitenlanders De Stichting Regionaal Cen Buitenlanders Zuid-Ho West en de Stedelijke Werk Buitenlandse Migranten h< op tweede kerstdag om 15.0! in de Paaskerk aan die Ha lenstraat 108 in Den Haa zondag 28 december om uur in het Joegoslavisch trum aan de Assendelfts enkele bijeenkomsten. Het gramma vermeldt volksm en volksdansen van Baluta dereen is van harte welkom Koffiebars Het gebouw 't Proethuis Youth for Christ in Naali (Havenplein 2A) Is ti kerstdag von 10-23 uur geo Er is veel te doen: van tot koffiedrinken, van prat< luisteren tot lezen. Iedere welkom. Koffiebar Lof Teen Challenge Nederland de Korte Houtstraat 18 in Haag staat op eerste en ta kerstdag open voor bezoel wel van 15-24 uus* Tem van allerlei activiteiten ven ken de organisatoren gratis aan bezoekers. Korenmolen De korenmolen 'De Geregtij in Katwijk moet weer gerestaureerd, nadat men t< ontdekking is gekomen! da1 staartstuk moet worden nieuwd. Deze ca. 12 meter zware balk, afkomstig uit O zaal, dient voor het kruis om de molen op de win houden. De gebogen balk met de nodige inkepingen om door een kraan te vervoerd. Molenbouwer Vaa Vegte en molenaar Bouwma len het karwei klaren. DEN HAAG De Haagse bank heeft dinsdag de 30-, straatmaker C. J. A. B. verooi tot vijf jaar gevangenisstraf w< zware mishandeling, de dood t volge hebbende. De officier justitie had zes jaar geëist. Op 12 september loste verdf een dodelijk schot op de po van een bar aan de Casuarlstra Den Haag. Volgens verdachte de portier een dreigende bewi hebben gemaakt, waardoor hij genoodzaakt zag te schieten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6