Winkelsluiting op de aterdagmiddag niet ia de wet verplichten' zoen eens... Neeltje Maria Min even 'uit de schaduw' Johann Sebastian Bach Y.5 L SUï Dit wordt uw jaar Amerika en de VN Nederlanders kochten jjjor veertig miljoen ■lulden aan kaarsen' atssecretaris Hazekamp blijft bij standpunt: ree miljoen kerstbomen 1ITA door Ad Vos Automobilist reed door na ongeluk met dodelijke afloop Doden in verkeer Prins Bernhard morgen jarig Dichteres leest op Tweede Kerstdag voor uit eigen werk SDAG 24 DECEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 he onze sociaal-economische redactie HAAG Staatssecretaris Hazekamp (economische zaken) iat Ihaaft zijn opvatting dat een algemene winkelsluiting op za- agmiddag niet via de winkelsluitingswet verplicht moet worden ie 1 w faboniden dn detaMihandeil voe- Weit de WSmkeïs op zaterdagmiddag 1 enkele jaren actie om via de vanaf 14.00 inuir te doen sluiten. zodat het winkelpersoneel wat meer kan delen in de algemene verwor venheid van het vrije weekeinde. Per sector Hazekamp voedde hier niet voor. Hij vindt dat niet alle soorten win kels levensmiddelen, rookartike len, boeken, doe-h etzelf-spullen enzovoort over een kam kunnen worden geschoren. De vakbonden kunnen per sector een zaterdag- middagsluiting overeenkomen met de ondememersbonden in de de tailhandel, stelt de staatssecretaris, taris. hi januari diende Hazekamp een ontwerp voor een nieuwe winkel sluitingswet in bij de Tweede Ka mer. Hierin komt de zaterdagmid- dagsiuitdmg dan ook niet voor. De staatssecretaris wil dat de winkelier zelf zijn openingstijden bepaalt, als ze maar liggen tussen vijf uur 's morgens en zes uur 's avonds met een maximum aantal openingsuren van 55 per week, met de mogelijk heid van één koopavond per week tot negen uur. Staatssecretaris Hazekamp: soorten winkels niet over één kam scheren. uitgebreid gevraagd door de Ka merfracties in him eerste schrifte lijke vragen over het wetsontwerp. De antwoorden van Hazekamp ko men waarschinlijk in de eerste week van januari. Het staat al wel vast dat de staatssecretaris daarin zal vasthouden aan zijn standpunt zoals neergelegd in zijn wetsont werp. De afgelopen maanden heeft hij herhaaldelijk tegenover mid denstanders op spreekbeurten en dergelijke gezegd, dat hij niet via de wet winkelsluiting op zaterdag middag dwingend wenst op te leg gen. door W. A. Fibbe voorzitter van het bestuur van de Stichting De Christelijke Pers. Vlak vóór het einde van dit jaar mogen we in dankbaarheid terugkij ken op hetgeen 1975 voor uw en onze krant heeft gebracht. U weet het: de vooruitzichten voor het dagblad Trouw waren in het begin van dit jaar somber. Wij moesten bij onze toetreding tot de Perscombinatie onszelf en de lezers beperkingen opleggen, die bij alle be trokkenen nogal wat aarzel ing en ook huiver teweegbrachten. 'Zijn wij op de goede weg?' was eigenlijk de vraag, die we ons in grote ernst stelden. Nu. na bijna één jaar, kunnen we met dankbaarheid constateren, dat Trouw inderdaad op de goede weg is. De lezerskring van onze krant, die terecht wel eens wordt gezien als één grote familie, is ons trouw ge bleven, heeft na een eerste verlies voor een weliswaar kleine, maar toch duidelijke abonnee-aanwas ge zorgd en op de advertentiemarkt kon onze afdeling exploitatie duidelijk meer voet krijgen dan voorheen het geval was. Zo bleken we uit het schijnbare verlies van toen. de winst van thans te kunnen putten. Trouw is nog niet aangekomen op hef punt, dat wij graag zouden wil len bereiken, maar de gevaarlijke zone ligt duidelijk achter ons. En dat is toch voor ons. als leden van het bestuur van de Christelijke Pers, volop reden om onze grote dank over te brengen aan een lezerskring, die Trouw trouw bleef, en aan alle medewerkers van ons krantenbedrijf, die zich hebben ingezet om aan die lezers dag in dag uit een krant te bieden, die het lezen waard is. We gaan in 1976 met een gematigd optimisme voort. Wij rekenen daar bij opnieuw graag op de steun van de gehele groeiende lezerskring. Daarom durven wij nu te stellen: Zeer geachte Trouw-lezer, 1976 wordt uw jaar. Wij verwachten van u door mond-tot-mond-reclame veel goeds in de sfeer van onze abonne mentenuitbreiding. Tenslotte: Goede Kerstdagen voor u en de uwen. Vervolg van pagina 1 Sympathie Het wetsontwerp wordt vermoede lijk nog voor komende zomer be handeld in de Tweede Kamer. Bij veel fracties in de Kamer bestaat sympathie voor het streven van de vakbonden naar een verplichte za- terdagmicMagsluitiaiigNaar de voor- en nadelen daarvan is dan ook Bromfietser geschept WOUBRUGGE De 33-jarige N. F. P. Hogenboom uit Ter Aar is gister avond in Woubrugge om het leven gekomen. Hij wilde met zijn brom fiets een voorrangsweg oversteken en werd aangereden door een vrachtauto. kennelijk op onder meer het be sluit, waarin zionisme als een vorm van racisme is bestempeld. Staatssecretaris Kooymans 'bewon dert de woordkeus van de Ameri kaanse afgevaardigde niet'. Hij vraagt zich af of 'de wijze waarop de Verenigde Staten in sommige gevallen nogal confronterend stel- l i Schiphol is gistermiddag de Israëlische ambassadeur in ons ri, de heer Bar-on naar Israël vertrokken. Hij krijgt een post le ambassade in Washington. Op de foto de heer en mevrouw •on (midden) op de trap van het vliegtuig. ADVERTENTIE j i een verslaggever f HAAG Volgens schattingen van kaarsenfabrikanten is ie Nederland voor veertig miljoen gulden aan kaarsen gekocht, tprts zouden de kerstdagen twee miljoen bomen zijn verkocht. d< i ig jaar is de kaarsenverkoop na ai terklaas sterk gedaald. Daarvan a dit jaar geen sprake geweest, ns de heer H. G. V. Oteman, e icteur van de kaarsenfabriek b r. Bolsius in Schijndel. De afzet zijn bedrijf ligt twintig procent en die van vorig jaar. Hij bere- aJide dat per hoofd van de bevol- lDg dit jaar voor ongeveer elf den aan kaarsen is besteed. En w i teler van kerstbomen in Drente r dde dat zijn afzet ongeveer vijf- wint.ig procent hoger ligt dan 1974. 1 «edkoper t de kaarsen betreft lijkt er een schuiving te zijn opgetreden ar gladde (dus goedkopere) kaar- -i. De gedecoreerde exemplaren t den minder verkocht. De heer 'Hier is een pruik van Ellen. Hou die maar vast tot zij er is Oteman zei dat de Nederlandse kaarsenindustrie vorig jaar concur rentie heeft ondervonden van de import van goedkope kaarsen uit Oost-Duitsland. Maar hij had de indruk dat die import dit jaar aan zienlijk geringer is geweest. Volgens hem neemt het gebruik van kaarsen nog elk jaar toe, of schoon de Scandinavische landen nog steeds wat dat betreft aan de top staan. Bij de Stearine kaarsen fabriek Gouda Apollo in Gouda, is de verwachte omzetgroei van zes procent niet gehaald. Dat komt omdat daar gezien de onzekere economische situatie minder is ingekocht. Toen later bleek dat de consumenten fors kochten, raakten de voorraden uit geput, zo zegt een woordvoerder van de fabriek. Voor de heer J. G. Kristen, direc teur van de gelijknamige fabriek in Delden, ligt de situatie triest omdat de fabriek enkele weken geleden afbranddi. Daarbij ging er voor miljoenen aan kaarsen, inventaris en machines verloren. Overigens was de heer Kristen een groot deel van zijn voorraad al kwijt toen dé brand uitbrak. Bij de firma °eha in Sneek is vijftien tot twintig procent meer verkocht dan vorig jaar. Bomen Wat de kerstbomen betreft, zegt de heer H. J. Gerritsen, hoofd van de afdeling plantsoenen en boomzaden van de Heidemaatschappij Neder land dat het merendeel van de bomen uit het buitenland komt. In vergelijking met vorig jaar zijn de bomen wel een stuk duurder gewor den. Vorig jaar varieerden ze van 7,50 tot 10 en nu moest tien tot vi if tien gulden worden neergeteld Dezer dagen verschijnt een fraai uitgevoerd, boeiend geschreven en rijk geïllustreerd boek over De Thomascantor van Leipzig zijn voorouders en nakomelingen U kunt 5,50 BESPAREN als u nu op dit werk intekent. Laat dit voordeel u niet ontgaan! Profiteer van de lage voorintekenprijs door gebruik te maken van nevenstaande VOORDEELCOUPON. Zend deze vandaag nog aan uw boekhandel of (in open envelop, zonder postzegel) aan: UITGEVERIJ T. WEVER B.V. Antwoordnummer 5 Franeker Tel. (05170) 3147 (3 lijnen) leder die enigszins bekend is met het muziekgebeuren, weet dat de muziek van Bach tegenwoordig een ongekend grote populariteit geniet. Zelfs in de jazz- en popmuziek verslaat deze grote komponist zijn duizenden. Het zijn echter slechts weinigen die iets van hemzelf en van de diepere achtergronden van zijn (overwegend religieuze) muziek afweten. In die leemte wil dit boek voorzien door een prettig leesbaar en toch niet geromanti seerd. maar historisch juist beeld te schetsen van deze komponist en van de grote muzikale Bach-familie waarin hij zo'n centrale plaats innam. De heer Ad Vos, nu in ruste, was in zijn actieve jaren een warm propagandist van de muziekbeoefening, met name van het orgelspel. Zelf een bekwaam organist had hij een voorliefde voor Bachs kerkmuziek en in het bijzonder voor diens orgel-composities. Zo verschenen van zijn hand tientallen artikelen in het maandblad „De Orgelvriend" en werden 14 orgelal bums door hem samengesteld. Voor de NCRV verzorgde hij meer dan 100 muziekuitzendingen, t.w. een aantal hoor spelen (w.o. een driedelige serie over het leven van Edvard Grieg) en rond 80 bijdra gen aan de NCRV- Schoolradio. Tevens komponeerde hij een aantal cantates voor Kerst. Passie en Pasen, die meermalen voor de microfoon ten gehore zijn gebracht. Met deze boeiend geschreven en overvloedig geïllustreerde biografie heeft hij onge twijfeld veel hedendaagse Bach-liefhebbers en bewonderaars van diens onnavolgba re, welhaast tijdloze muziek, een grote dienst bewezen. Omvang 244 bladzijden, met talrijke illustraties. In fraai gebonden uitvoering met ge plastificeerde stofomslag in meerkleurendruk. Prijs bij voorintekening 29.50 (gel dig tot 15 mei 1976; daarna 35,-). VOORDEELCOUPON Zend mij tegen voorintekenprijs rechtstreeks/via boekhandel: Ad Vos: JOHANN SEBASTIAN BACH. De Thomascantor van Leipzig zijn voorouders en nakomelin gen. Gebonden 29.50. Straat: Plaats: Gironummer.. Doorhalen wat u niet wenst tr/kw 2 ling nemen wel het meest geschikt is voor het welslagen van een in stantie als de Verenigde Naties'. De Amerikaanse regering heeft ge kozen voor een 'geprononceerde stellingname', omdat de publieke opinie in de Verenigde Staten over het algemeen niet veel op heeft met de Verenigde Naties. Wanneer het voor Amerika belangrijke pun ten betreft wordt de zaak heel scherp gesteld, aldus de staatssecre taris. Kooymans constateert wel dat de algemene vergadering van de VN 'niet ln haar geheel wordt ge kenmerkt door polarisatie en con frontatie'. Over de 'meer gespannen' verhou dingen tijdens de algemene verga dering zei drs Kooymans, dat dit niet een gevolg is van het Ameri kaanse optreden, maar wel in be langrijke mate van het overheersen' van de problemen van het Midden - Oosten. 'Vooral het drijven met be trekking tot de anti-zionisme reso lutie heeft geleid tot een sfeer van toenemende irritatie en verbitte ring'. Van een verslaggever AKERSLOOT Uit het Noordhol lands kanaal in de gemeente Akersloot, heeft de rijkspolitie maandagnacht het stoffelijk over schot opgehaald van de 51-jarige Cornells Beets uit Akersloot. De man, die sinds maandagmiddag werd vermist, bleek het slachtoffer te zijn van een verkeersongeluk. Volgens de rijkspolitie is de heer Beets na een aanrijding met een auto op de Kanaaldijk in Akersloot in het water terecht gekomen. De bestuurder van de auto waar schijnlijk een Mercedes is daar na doorgereden zonder zich verder om het slachtoffer ce bekommeren. Vastgesteld is, dat Beets bij het ongeluk ernstig wena gewond. Vol gens een arts was verdrinking de doodsoorzaak. De politie verzoekt degenen die in lichtingen kunnen geven zich in verbinding te stellen met de rijk spolitie in Uitgeest, tel. 02513- 13344. Van een verslaggever NIJKERK-HOOGWOUD De veertigjarige Griek C. Galanidis is gistermorgen bij een verkeersonge luk in de zuidelijke IJsselmeerpoi- ders om het leven gekomen. Bij het oversteken van een weg werd hij door een personenauto geschept. In het Noordhollandse Hoogwoud verongelukte gisteren de 59-jarlge mevrouw K. V eldho en - Karhan uit Amsterdam, toen de personenauto die zij bestuurde in botsing kwam met een tegenligger. Dit gebeurde nadat de auto eerst in de berm terecht was gekomen en daarna weer slingerend op de weg kwam. Morgen, Eerste Kerstdag, viert prins Bernhard Lucas Emma nuel van Oranje-Nassau, zoon van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven, zijn zesde verjaardag. (ADVERTENTIE) /lil) Inderdaad. Met schrale, gesprongen lippen (AW' ).an 20enen zéér doen. Labello houdt uw lippen zacht en soepel. Labello, de stick die verzorgt, verzacht en beschermt. Zomer Winter. (Met Labello als ondergrond, blijft lipstick langer mooi.) (ADVERTENTIE) Dank zij E&L krijgt sparen weer zin. Want E&L ontwierp het unieke Verzekerd Groei-projekt 3. Dal een ongekend hoog rendement geelt Enalle guldens belastingvrij uitkeert. Neem bijvoorbeeld een 30-jarige man die, gedurende 30 jaar, in het Verzekerd Groei-projekt 3 deelneemt. f 50.000,- wil hij gegarandeerd en belastingvrij op z'n 60e ontvangen, f 95.250,- zal E&L hem uitkeren bij een konstant rendement van 8% op de veilige Staats- en Gemeenteleningen. (En dat rendement is haalbaar in deze tijd van hoogrentende obligaties.) f 50.000,- plus de reeds gerealiseerde rendementsbijsdhrijvingen keert E&L uit als deze man voor z'n 60e zou overlijden, f 1.272,- gelijkblijvende premie per jaar betaalt hij tot z'n 60e voor die zekerheden. U weet zo ongeveer wat u zou kunnen sparen? Dan weet uw verzekeringadviseur precies hoeveel u wint bij E&L. Een vrijblijvend gesprek met hem kan dus best zinvol zijn. Dacht u niet? De goede verzekeringadviseur kent E&L. Als de beste. door Jan Lelsz (ft Equity Law Levensverzekeringen helder als glas Korte Voorhout 20 Den Haag Tel. 070-469262* BEEKBERGEN De dichteres Neeltje Maria Min, van wie men na het eclatante suc ces van haar eerste bundel 'Voor wie ik liefheb, zal ik heten', nauwelijks meer iets vernomen heeft, treedt met de kerst even uit de schaduw. Op tweede kerstdag zal zij 's middags van twee tot vijf uur voorlezen uit eigen werk in de historische omge ving van het Tuincentrum Tullekensmolen te Beekbergen (gemeente Apeldoorn). Het is nu negen jaar geleden dat de bundel 'Voor wie ik liefheb, zal ik heten' bij Bak- ker/Daamen in Den Haag verscheen. Ontroerende, zeer wezenlijke gedichten in een voudige, klare taal. Zij schreef ze tussen haar veer tiende en twintigste jaai. De titel (Neeltje heeft al tijd een sterke vaderbinding gehad) was ontleend aan het gedicht "Mijn moeder is mijn naam vergeten": Mijn moeder is mijn naam vergeten, mijn kind weet nog niet hoe ik heet. hoe moet ik mij geborgen weten? noem mij, bevestig mijn be staan, laat mijn naam zijn als een keten. noem mij, noem mij, spreek mij aan, o, noem mij bij mijn diepste naam voor wie ik liefheb, wil ik heten. De laatste regel is beroemd geworden, een eigen leven gaan leiden, zoals J. C. van Schagen's 'Ik ga maar en ben'. De bundels vlogen weg. Omtrent 37.000, wat een vrijwel ongekend aantal is voor ons taalgebied. Zelden maakte een debuut meer in druk dan dat van deze ge- vloedige, kwetsbare, jonge vrouw ('en nu, de dekens om mij heen getrokken, zo bang ben ik en zo bezeerd'). Daarna is het stil om haar geworden. Ook maatschappelijk gaat het Neeltje Maria Min niet best; soms is het voor haar gezin nodig dat ze als werk ster optreedt. Ze leeft zon der tv, tijdschriften of kran ten. Achtergebleven met drie kinderen in Bergen aan Zee. Ze schrijft nog steeds gedichten, daarbij min of meer 'belast' door haar ge weldige succes op jeugdige leeftijd. Om haar uit dit ta melijk grijze bestaan los te weken, haar als het ware een nieuw podium te geven voor haar altijd nog belangrijke dichterlijke werk, haalt de heer P. Mulders, eigenaar van het Tuincentrum Telle- kensmolten te Beekbergen, haar in deze dagen uit de schaduw. Hij is een man met belang stelling voor kunst en kun stenaars. Per traditie expo seren rond de kerst Gelderse Neeltje Maria Min vrijetijdsschilders in zijn Tuincentrum, dat gelegen is op een plek waar sinds vijf eeuwen achtereenvolgens een volmolen, graanmolen en papiermolen hebben gestaan en waar vervolgens een was serij is geweest. Ditmaal wees de jury onder voorzitterschap van Gérard Grassière A. Nijhuis uit Winterswijk met het doek 'het laatste mensenkind' als eerste prijswinnaar aan. Voor het eerst gaat Mulders nu twee kunstvormen com bineren door er een dichte res bij te halen. Behalve dat zij Tweede Kerstdag voor leest uit eigen werk, signeert zij ook de bundel 'voor wie ik liefheb, wil ik heten', die er te koop ligt en heeft zij dertien gedich ten 'levensgroot' opgeschre ven. Deze teksten zijn tus sen de schilderijen opgehan gen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3