Sarcasme in Bethlehem? Namibische kerkleden van terrorisme verdacht I Utrecht geen gewoon bisdom Vandaag Aartsbisschop tot ontslag gedwongen Conferenties FAMILIEBERICHTEN VOORBIJGANGER WOENSDAG 24 DECEMBER 1975 KERK-BINNENLAND door drs. E. Pijlman De tekening van Len Munnik die hier naast staat afgedrukt wijkt duidelijk af van de gebruikelijke kerstillustraties. Niemand zal het bijvoeglijk naam woord liefelijk of innig bij zich voelen opkomen. Geen sneeuw, geen kerkje met licht, dat naar buiten straalt, geen landschap waarop een oude zwerver zich voortspoedt om de nachtdienst in zijn geboortedorp nog te halen. Wel een kerstboom met onwaarschijnlijk grote ballen en even onwaarschijnlijk grote kerstcadeaus en tenslotte een inder haast in elkaar getimmerde krib of wiegje waaruit de verblijfhouder zich kennelijk met moeite een weg naar de vrijheid gevlochten heeft. Een ronduit sarcastisch geval. De betekenis van deze sarcastische ont boezeming is al even duidelijk. Wij hou den het kerstkind gevangen in ons getim merte en omringen het met een prollerige kerstboom en even prollerige geschenken. En dat noemen we kerstfeest. Het kind waarom het gaat moet daar niets van heb ben en vlucht. Niet voor Herodes en zijn kindermoordenaars, maar voor mensen die in staat zijn om zulke cadeaus te kopen, er zo'n kerstboom op na te houden en dat alles laten doorgaan voor kerstfeest. Ik zal er niet op voortborduren. Zo is 't wel genoeg. We kennen die tirades maar al te goed. Een andere vraag is of dit sarcasme ermee door kan. Ik zou me kunnen voorstellen dat iemand hier aanstoot aan neemt. Het verstoort zijn kerststemming bij voorbaat en brengt hem in een humeurige bui. En daar koop je dan als huisgenoten ook weer niet veel voor. Ik kan me indenken dat iemand zich afvraagt of de zaken van het kerstfeest niet te heilig zijn voor zulke grove irónie. Ik kan me zelfs indenken dat iemand het geheel wat hypocriet vindt omdat èn de makers van deze krant èn de schrijver van dit artikel èn mogelijk zelfs de tekenaar van deze prent echt niet het voornemen hebben om op Kerstfeest ge woon door te werken en op water en brood te leven. En toch kan ik niet nalaten om steeds maar weer naar die kleine voetstappen te kijken. Daar gaan ze. Waar gaan ze heen? En waarom voelde het zich zo be dreigd en in z'n vrijheid beknot dat het op deze drastische wijze de wijk nam? Als een gevangene die z'n lakens aan elkaar bindt. Als Paulus in Damaskus. Wij kennen de boodschap, de kritiek die in deze prent subtiel, maar niet minder hard aan komt. Hoe meer ik ernaar kijk hoe meer ik me opgelaten voel. Hoe meer vraagtekens er te voorschijn komen ach ter heel die viering van ons. Van bejaar den-maaltijd tot nachtdienst en kerkdienst op de koele morgen van 25 december, tot tenslotte het slaapverwekkend kerstdiner. Kan het eigenlijk nog wel? Ik begin, om het wat vreemd te zeggen, te geloven in deze cartoon. Wat is al die drukte waard als het kind de benen neemt? Of is dat te oneerbiedig? Z'n vader zal zoiets toch wel eens tegen hem gezegd hebben. Wat blijft er over van ons kerstfeest als dui delijk zou worden dat de Heer zelf er zich van distantieert? Ik weet natuurlijk niet of dit laatste waar is, maar Hem enigszins kennende moet Hij toch niet altijd even gelukkig zijn met wat wij voor een feest laten doorgaan. Dat gedram achter de schermen van een 'speciale kerkdienst' en wat er dan mag en niet mag. En die angst die duizenden bevangt als ze op 25 de cember tot de ontdekking komen dat ze bij het versturen van de 'wenskaarten', want zo heten die dingen in de winkel, uitgerekend tante Marie zijn vergeten, en die staat er zo op! U kunt 't zelf trouwens veel beter bedenken wat allemaal niets meer met kerstfeest te maken heeft. In één van zijn brieven aan een katholieke dame (Briefe an eine Katholikin, 1929- 1931, Rowohlt, 1970) behandelt Kurt Tu- cholsky de strijd om de huwelijkswetge ving in Duitsland. Hij verwijt de aanhan gers van de katholieke centrumpartij dat zij wetten willen opstellen die anders denkenden onder hun juk laten doorgaan. Hij erkent het recht van de katholieke kerk om zelf overeenkomstig de door hen ingenomen standpunten kerkelijk te han delen maar bestrijdt hen het recht om die -standpunten aan anderen op te leggen. In de discussie daarover is hem en zijn medestanders verweten met modder te gooien. Hij schrijft dan: 'Met modder gooien? Hebben wij ons ooit beklaagd wanneer een geestelijke naar onze idea len met modder gooit? Dat doet hij niet? Bedankt. Hebben wij 'Godslastering' ge roepen, toen gekostumeerde heren in de oorlog tot moord opzweepten? Mijn ge voelens werden daardoor verwond. Ik kwets in ieder geval niet. Ik sla terug. Raak ik daarbij een kruis dat is dan niet mijn schuld. Ik heb het niet in de strijd gehaald'. De situatie doet denken aan die uit het eerste boek van Samuël. Als de Israëlieten het niet van de Filistijnen kunnen win nen halen ze de ark in het leger. Het helpt niet. De ark wordt 'geraakt', komt in handen van de vijand en het hele gebeu ren brengt Israël verder in de moeilijk heden. Soms heb ik de gedachte dat wij op een verkeerde lijn zitten met ons genoegen erover dat de hele wereld zo langzamer hand kerstfeest viert. Wie zo de zaken van de Heer in de wereld brengt en in de strijd werpt moet er niet vreemd van op kijken wanneer de kribbe, de stal en de herders en tenslotte het kind getroffen worden. Soms dachten en redeneerden we over het feest van het Kind en zagen er een willige ingang in bij andersdenken den. Want wie laat een kind op de stoep liggen? Wie wordt niet vertederd door de 'Stille, heilige nacht'? Maar we moe ten dan natuurlijk wel weten wat we doen en gedaan hebben. We hebben de ark in het leger gehaald en mensen zijn ermee aan de haal gegaan. En het kind verlaat in stilte onze kribjes en stalletjes en heel ons knusse, warme gedoe. We mogen ons opgelaten voelen bij deze prent en ons des te meer afvragen waar we moe bezig zijn. Een valse profeet, hoorde ik eens iemand zeggen, is iemand die de mensen de verkeerde kant uit stuurt. Sturen wij elkaar misschien de verkeerde kant op door óf de zaken te laten zoals ze zijn en alles maar af te wachten óf door oude, onverstaanbaar ge worden klanken te herhalen, die niemand meer iets te zeggen hebb'en. Voor zover mij bekend staat er dit jaar geen anti kerststal in Amsterdam en het boekje 'Kerstmisbaksel' heeft al bij De Slegte voor een krats te koop gelegen, maar de kritische vragen die ons toen gesteld zijn ten aanzien van wat wij wel en niet in 'de strijd' brengen, mogen niet verstommen. De man van Nazareth, de Mensenzoon, kwam inderdaad weerloos als een kind in ons midden, te midden van de troep die wij van ons leven gemaakt hadden, maar dat geeft ons niet het recht om het een troep te laten en nog minder het recht om de troep nog grote te maken. In dat geval verlaat Hij ons in alle stilte en moeten we zelf maar zien hoe we de boom en de cadeaus de baas blijven. Drs. E. Pijlman is gereformeerd predikant te Amsterdam en redacteur van 'De open deur'. WINDHOEK Half februari begint in Swakopmund het proces tegen zes Namibiërs, die beschuldigd worden van overtreding van de wet tegen het terrorisme. Hiervoor kan men straffen krijgen ,die va riëren van vijf jaar cel tot de doodstraf. De zes beschuldigden zijn allen afkomstig uit Ovamboland. Een van hen is rooms katholiek en twee zijn luthers. Drie zijn lutherse verpleegsters. Het zestal werd gearresteerd na de moord op premier Filemon Elifas op 16 augustus. Van de dertig mensen die toen zijn gepakt zouden er nog twintig in het gevang zitten. Een Amerikaanse advocaat, Erwin Griswold, heeft als afgevaardigde zes beschikking krijgen over een van de lutherse wereldfederatie kort tolk, die. nodig is omdat het proces met de arrestanten kunnen spreken, in het Afrikaans gevoerd zal wordén. die voor het overige in incommuni- Aaron Muchimba (31) wordt er van cado worden gehouden. De lutherse beschuldigd een persoon te hebben wereldbond zorgt er ook voor dat de geholpen die openlijk als plan had UIT VAN LEZERS Kerk en MPLA (1) De oproep van het 'Komitee Ker ken voor Angola' om de MPLA in Angola te steunen, lijkt mij een vreemde zaak (Trouw van 19-12- '75). De ondertekenaars van de oproep zijn ongetwijfeld van de beste bedoe lingen en edele motieven vervuld en men voelt een' zekere schuld ten aanzien van het verleden. Maar Is het daarom wel verstandig Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. kunnen van maandag tot en met vrijdag telefonisch tot 16.30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456; en van 16.30-20.00 uur op nummer 020-220383. Dit laatste num mer geldt ook voor ZONDAG AVOND en dan van 18.00-20.00 uur. Onze adressen: AMSTERDAM: Direktie - commerciële afdelingen - administratie: Wibautstraat 131, tel. 020-913456, Postbus 859. Redaktie: Nieuwe Zljds Voorburg- wal 280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM/DORDRECHT: Westblaak 9. Rotterdam. Tel. 010-115588. Poetbus 948. DEN HAAG/LEIDEN: Parkstraat 22, Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. ZWOLLE/GRONINGEN: Melkmarkt 56, Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. om dan nu een zwaai van 180 gra den te maken en partij te kiezen voor de MPLA, dat door militaire steun van Rusland en een leger van communistische Cubanen overeind wordt gehouden? Hoe kan een illuster gezelschap van bekende theologen hand In hand gaan staan met een door atheïsten geleide aktie? Wordt men soms gedreven door angst? Angst om weer de boot te missen? Amsterdam H. W. Berkhout Kerk en MPLA (2) Waarom het juist de marxistische beweging is, waarvoor de kerken moeten kiezen, komt in de oproep niet erg duidelijk naar voren. De FNLA en de UNITA worden echter door het 'westen' gesteund en zijn dus fout. Verdere argumentatie vindt men niet nodig. Om de publiciteit te halen zoekt men dan mensen met titels, die graag meewerken aan het ondertekenen van oproepen. Bij voorkeur zoekt men ze onder theologen, politiek in zicht is meestal niet hun sterkste kant. Kampen W. Braaksma Kerk en MPLA (3) Op welke gronden kun je dan de MPLA steunen? Redenen te over. Toen in 1963 de MPLA al acht art sen had, had de FNLA er niet één. De MPLA beschikt over een goed en gedisciplineerd kader. Het accep teert alleen onvoorwaardelijke steun, zorgt voor volkswinkels voor een eerlijke verdeling, zorgt voor de daar belangrijke emancipatie van de vrouw, voor onderwijs (enige bewe ging met eigen leermiddelen), richt dorpscomité's op en werkt aan de opzet van gezondheidszorg, en het allerbelangrijkstede MPLA ge niet de steun van de bevolking! En zou dit volk van Angola moeten wij ken voor het rijke westen met zijn eigen belangen, middels een 'Afri kaans Vietnam'. Hopelijk zijn wij (kerken en leden) verstandiger en zorgen voor een ech te bevrijding vóór Angola. Zaidlaren Willem F. van den Berg Kerk en MPLA (4) Inderdaad, een halt moet worden toegeroepen aan welke buitenlandse inmenging dan ook. Juist op dit punt dienen de kerken alert te zijn, maar tevens is van belang dat al het mo gelijke gedaan moet worden om hulp en bijstand te verlenen aan al len, die daar in nood vferkeren. Ik ontraad de kerken politiek partij te kiezen voor een groep, die leefde en nog leeft bij de gratie van de Rus sische hulp. Hoe men de kwestie An gola ook benadert, er zal langs de moeizame weg van overleg met alle betrokkenen gestreefd moeten wor den naar een hopelijk vreedzame oplossing voor allen, maar dan met uitschakeling van het heilloze wa pengeweld. Utrecht D. C. J. Oosting Kerk en MPLA (5) Als de kerken in Angola voorheen gefaald hebben in solidariteit met de armen, wat vroeger niet alleen een verschijnsel in Angola was, dan had de kerk in ons land daar als kerk op moeten attenderen, en zo langs de geordende weg voor de armen op komen. Maar als we daar dan als kerk fout in gegaan zijn, moeten we nu niet een nog grotere fout gaan maken, zodat er straks voor de kerk geen plaats meer is in Angola. We behoeven ook niet zo argeloos te zijn dat alleen de FLNA en de Uni- ta van buitenaf gesteund worden, omdat degenen die steun verlenen er belang bij hebben, ook de MPLA on dersteuners doen dat niet omdat ze zo begaan zijn met het Angolese volk maar ook om een vinger in de pap te hebben. Laten we niet achter afgoden als Marx en Lenin aangaan. Daar is geen heil van te verwachten, maar laten wij ons scharen achter onze Heiland en laten wij tot Hem ons gebed opzenden om redding en bevrijding voor onze ontredderde en door de zonden geschonden wereld. Maassluis J. van Iperen-Meyer de Zuidafrikaanse heerschappij in Namibië omver te werpen. Muchimba zou deze nationalist 380 rand (circa 1500 gulden) een radio en een land rover hebben beschikbaar gesteld. Andreas Nangelo (45) zou een Land rover hebben gekocht voor personen, die het ook gemunt hebben op de omverwerping van het Zuidafrikaan se regime in Namibië. De enige katholiek, Hendrik Shi- kongo, zou een vervoermogelijkheid hebben aangeboden aan drie perso nen, van wie hij kon weten dat zij iets in het schild voerden tegen het leven of de gezondheid van Elifas. De drie personen worden door de geheime politie in Zuid-Afrika ver dacht van de moord op de premier. Shikongo zou volgens waarnemers op een betrekkelijk zware straf moe ten rekenen. De drie verpleegsters zijn allen tus sen de twintig en dertig jaar oud. Hun wordt verweten dat zij aan de tegenstanders van het regime een bedrag van tien rand, zeep en papie ren handdoekjes ter beschikking ge steld hebben. De lutherse wereldfederatie zal de lutherse kerk in Namibië steunen bij haar plan om de beklaagden de best mogelijke juridische steun te verze keren. Dit is in Zuid-Afrika's situa tie echter uiterst lastig, omdat een advocaat die zich voor dit soort za ken inzet kans loopt zijn blanke cliëntele kwijt te raken. Doorgaans zijn slechts blanken van de tweede garnituur of uiteraard zwarte advo caten bereid tot zo'n zaak waar wei nig eer aan te behalen is. Een zwarte advocaat is dan extra in het nadeel, omdat het proces geheel gevoerd wordt in het Afrikaans. door Frans Oudejans Het is frappant en eigenlijk tragisch hoezeer de reacties op de be noeming van kardinaal Willebrands tot aartsbisschop van Utrecht uitgaan van het negatieve. Zij variëren van 'nog niet zo slecht' en 'het kon erger' tot 'alles in aanmerking genomen een verantwoorde keus' én 'tijd voor een adempauze'. Opvolger De opvolger van premier Elifas, de lutherse dominee Kornelius Ndjoba, heeft in zijn regeringsverklaring zich gedistancieerd van de meerderheid van de zwarte burgers van Namibië, die verlangen naar het verdwijnen van de Zuidafrikanen uit hun land. Ndjoba beschuldigt de leidende zwarten van het land, met inbegrip van zijn eigen lutherse kerkleiders ZW33T ervan het evangelie te misbruiken voor polemische aanvalen tegen de 'rechtmatige Ovambo-regering'. Het Gijsen-syndroom heeft in een paar jaar diep ingewerkt. Waar men wel kritiek hoort, zij het veelal zorg vuldig verhuld omdat men toch on der de nieuwbenoemde zal "moeten werken, is in het Utrechtse bisdom zelf. Het hoogwaardig kapittel de 'raad van ouden' die de voordracht voor een opvolger van kardinaal Al- frink mocht opstellen is wel zo wijs de nieuwe man mild te begroe ten, maar tegelijk draaien de leden er niet omheen dat hun advies in de wind is geslagen. Anderen zeggen dat dit blijkbaar al normaal begint te worden en wijzen de pronuntius in Den Haag, mgr Felici, als zonde bok aan, herinnerend aan het feit dat bij de vorige benoemingen in Rotterdam (Simonis) en Roermond (Gijsen) de voordrachten eveneens tot vodjes papier zijn verklaard. Toch ligt de zaak in Utrecht aan merkelijk anders dan in Rotterdam, Roermond of welk bisdom dan ook, en moet de afwijking van de voor dracht veel minder ernstig worden genoemd. Elders gaat het om de be- noeming van een man die eerst en voor alles zijn duidelijk begrensde territorium moet besturen. Een man die daar met pastores, met, diocesa- nen en ook met andere kerken moet samenwerken en zijn bisdom in ge loof en vrede dient voor te gaan naar de toekomst. Van een kapittel mag worden aangenomen dat het zulke uitgangspunten voor ogen houdt en allereerst zoekt naar ie mand binnen het eigen bisdom, die daartoe in staat moet worden ge acht. Dat zo iemand dan binnen een bisschoppencollege kan meewerken aan het nationale beleid is een twee de punt, zij het eveneens van belang. RAVENNA De aartsbisschop van Ravenna, Salvatore Baldassari is op verzoek van de paus wegens gezondheidsredenen afgetreden. Hij is opgevolgd door bisschop Ersilio Tonini. Het is voor het eerst dat een bisschop in Italië op zo'n manier tot ontslagneming is ge dwongen. Baldassari is 68 jaar oud en geniet een uitstekende ge zondheid. Zijn opvolger heeft zojuist een ernstige operatie onder gaan. Baldassari staat bekend om zijn maatschappelijke belangstelling. Hij vocht in het verzet tegen de fascisten en slaagde er in, de anti-clericale gevoelens in Ravenna te verzachten door zijn onclericale houding en openheid voor andersdenkenden. Mogelijk is. hem zijn overtuiging noodlottig geworden dat God niet alleen in de christen-democratische partij werkt. Hij was bovendien des tijds voorzitter van het Italiaanse Vietnam-comité en nam daarna ook nog deel in het werk van het Chili- comité. Baldassari kreeg veel betuigingen van spijt wegens zijn gedwongen vertrek. In een interview heeft hij gezegd dat hij zijn ontslag heel erg betreurt, 'want ik was twintig jaar bij mijn volk'. Op de vraag waar hij nu heen zou gaan antwoordde Bal dassari: 'Ik weet het niet. Mijn zus ter heeft nog een kamer voor mij in het huis in Faenza waar ik geboren ben'. In het Utrechtse ligt het anders. De bestuurder van zo'n bisdom heet aartsbisschop, dat wil zeggen, de eerste onder zijns gelijken. Hij wordt of is al kardinaal en krijgt dus enige zeggenschap in het totaal van de rooms-katholieke kerk, met na me bij een pauskeuze en concilie. Hij is de voorzitter van de bisschop penconferentie, die sedert het Vati caans concilie veel meer gewicht heeft gekregen, de man die de totale kerk van Nederland naar buiten ver tegenwoordigt en wiens woorden veel zwaarder wegen dan van welke van zijn collega's ook. Dat is in het recente verleden herhaaldelijk ge bleken in de daden van kardinaal Alfrink en, niet te vergeten, van diens onmiddellijke voorganger De Jong tijdens de oorlogsjaren. Boven dien is het gezag van de aartsbis schop een enorm zware factor in het buitenland, dat zo kritisch tegen Ne derland aankijkt. Het Utrechtse kapittel moet dat be denken. Natuurlijk zitten er in dit bisdom mensen van allure: De Jong en Alfrink zelf bewijzen het overdui delijk. Maar het is te eng gedacht dat iemand geboren moet zijn in Al melo of pastoor moet zijn in Vee- nendaal om in aanmerking te komen voor deze post. Dezelfde kardinaal De Jong, waarop het aartsbisdom (en andere) terecht zo trots is zou nu vanwege een herindeling van kerke- RUST EEN WEINIG Uiteraard weet ik natuurlijk L wat u allemaal van plan bent] deze kerstdagen voor de boeg. diensten te maken en bij te woni om met de Prediker te spreken, welijks een einde. En u hebt misschien voorgenomen om he c zoek uit den hoge in uw leven stekelijk te laten werken en ooi1 iemand te gaan opzoeken. Datd me allemaal heel goed. Ma g hoeft u zelf niet te vergeten in dagen. Als de discipelen bij de rapport uitbrengen over alles v a gedaan en geleerd hebben e weten uit andere bron dat 't geei wekkend rapport was dan ze Heer: kom met me mee en 'rus weinig' (Markus 6, 12). Een b waardig moment. Het gaat nli goed met het apostolaire plan de Mensenzoon. De hele v moet nog bekend gemaakt wo met het nieuw begin van 1 Maar de Heer zegt: rust een w Kom even tot je zelf. Ga er even bij zitten. Je moet je zelf voorbijlopen. Er komt allemaal van terecht als je niet eens eve wordt en laat bezinken wat j hoord hebt. Stil voor de hoge den van de boodschap van het Stil voor Hem die daar kwam, selijk gesproken: zonder uitzich riskant avontuur, onder ons ei is bekend genoeg. Hij encannai zich met ons. Hij treedt onze orde binnen. Hij is als de liefdi 1 Corinthe 13: ze gelooft alle gen. Zo komt Hij bij ons binne mij. In mijn wanorde. Daa moet ik even stil worden. Hij v het zelf van me. En dan kal kerstfeest worden. Goed, en schlen wel zelfs gezegend, zoa de kaarten staat. lijk Nederland niet priester zijn ge weest van het bisdom Groningen en dus niet in aanmerking komen om dat hij de situatie ter plaatse onvol doende kende. Achter Een groot en sterk bisdom als dat van Utrecht (met de provincies Utrecht, Overijssel en op Nijmegen na heel Gelderland) is een eigen bis schop waard. Een man die het ge bied kan besturen van binnenuit, in een hartelijk en vertrouwvol contact met zijn mensen. De vraag is of zo iemand tegelijk aartsbisschop moet en kan zijn, of er dus geen ontkop peling van functies gewenst is. In het buitenland is dit proces al aan de gang: de aartsbisschoppen van New York, Parijs, Keulen en Brussel zijn omgeven door een aan tal hulpbisschoppen. Zelf zijn zij de overkoepelende figuren voor een groot gebied in ons geval heel Nederland terwijl die hulpbis schoppen ter plaatse besturen. Wie dit te ver vindt gaan: de bisschop van Rome is tevens paus en laat in zijn stad alles over aan anderen. Zover zijn wij nog niet: wij doen graag alles zelf en delegeren niet 20 makkelijk. Ook op politiek terrein liep Nederland lang achter toen het ging om de figuur van de minister president, die niet tegelijk een minis terie te beheren had. Nu weten we niet beter. Ik zou er dus voor zijn dat heel het land, vooral door middel van zijn bisschoppen, een voordracht mocht doen voor de aartsbisschop van Ne derland en dat het kapittel hetzelfde recht krijgt voor de benoeming van een bisschop van Utrecht. Dit alles met de nodige ruimte voor het ken baar maken van de wensen door al le betrokkenen, niet zo zeer wat per sonen betreft alswel inzake bestuur lijke capaciteiten. Van dit laatste is bij het totstandkomen van de nieu we aartsbisschop wel heel weinig gemerkt, vooral om redenen van kerk-politieke aard. Frans Oudejans is de perschef van het bisdom Breda. Hezenberg te Hattem: jeugdcon- ferentie vrijdagavond 2 tot zondag avond 4 januari voor jongeren van 17 tot 25 jaar. Thema: de herstelde relatie tussen God en de mens door middel van de verzoening in Chris tus. Inl. tel. 05206-1648. Predikantenconferentie gerefor meerde bond, woensdagmorgen 7 ja nuari 11 uur tot donderdagmiddag 8 januari half vijf in het Dunanthuis te Zeist. Sprekers dr. I. Boot - De prediking van de Nadere Reformatie (n.a.v. de dissertatie van dr. T. Brie- nen)ir. J. van der Graaf - Ervarin gen in Nairobi; prof. dr. C. Graaf land - Enkele aspecten van de Chris telijke Geloofsleer van prof. dr. H. Berkhof. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Sneek: S, G. Ooste T te Nieuw Helvoet; te Rotter IJsselmonde: P. E. van Ooijf^- Pernis; te Nieuw Lekkerlam Maasland te Middelhamis, dii dankt voor Wijk bij Heusdei, Zwartebroek: H. van der Po[( Bergambacht. Aangenomen te Terwol de: T. stra te Emmen. Bedankt voor Wezep: B. M. 1 dert te Lunteren; voor Vreeswijk van den Heuvel te Driesum. v, Afscheid op 28 dec. van TernelN A. J. Mooij wegens emeritaat; >r Halle: J. Ribbing ber. te Silvoldi Intrede te Rotterdam (jeugdvJÉ H. J. Groenewegen uit Schieda Zijderveld: Kand. J. Hoomaad Utrecht. 11 Emeritaat verleend (om ge!C heidsredenen) aan A. Horst te r (buitengew. wijkgem. vrijz. miz teit)J® Eervol ontheffing verleend aa1(3 H. van Hoogstraten, cursus- en 8 mingsleider Oud Poelgeest te C d geest, i.v.m. benoeming tot v,} schappelijk hoofdmedewerker versiteit te Nijmegen. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Apeldoorn, van Zuylen te Schiedam; naafd re-Gapinge: J. D. Hofstra kan Amsterdam. Bedankt voor Souburg: R. W. ten te De Bilt. Afscheid van Monnikendam Leeuwis ber. te Rheden; van Lo"- C. v. d. Vaart ber. te Lanf (blijft tevens belast met het 1 raat van de schippers in Ooi li Nederland). v Emeritaat op 1 jan.: N. Warn Utrecht-West. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Rijnsburg: P. Sch te Middelburg. GEREF. KERKEN (VRIJG. B.V Afscheid van Amsterdam-Zul Verhoeff, wegens benoeming t gerpred. in lang verband. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Siegerswoude: G, Groep kand. te Bunschoten-Spl w burg; te Almelo: J. Jonkman t«|3 geham. INTREDE op 29 dec. te Leei den: R. v. d. Kamp te Stadska» PROT. KERK IN BELGIE Aangenomen naar Gent: mei M. Oudenbroek te Amstelveen. GEREF. GEM. IN NED. Beroepen te GoudaJ. de Grc - Rijssen. BAPTISTENGEM. Beroepen te Alblasserdam: 0 denburger te Stadskanaal-Zuid Wilhelm Stahlin Op 92-jarige leeftijd is overled Duitse protestantse theoloog helm Stahlin. In 1926 werd hij leraar in de praktische theoloi Münster en van 1945 tot zijn e taat in 1952 was hij bisschop v lutherse kerk in Oldenburg, heeft zeer veel betekend vol vernieuwing van de liturgie. een van de oprichters (in 192 jarenlang de centrale figuur vi 'Bemeuchener Kreis', een mensen die vernieuwing van he kelijk leven in Duitsland nasi den in liturgisch-sacramentel oecumenische geest. Ook sticht (in 1931) de evangelische Micli broedershap, de eerste refomii sche orde. Naar het voorbeeld de Michaelsbroederschap zijn de gemeenschappen van Iona (S land), Taizé (Frankrijk), Gi champ (Zwitserland), de schwestemschaft (Duitsland) deren ontstaan. De meesten verder, want de Michaelsbi schap kent niet de drie mom loften van bezitloosheid, celibi gehoorzaamheid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2