ier gezinnen vormen én levensgemeenschap trijdbijl ussen Kreisky n Wiesenthal iet begraven 'De bijbel en de zee' FWsfoorts huis gezamenlijk eigendom - Straks nivellering van inkomens [f Basis gelegd in kritische gemeente geel nieuw materiaal' tegen oud-SSer Peter ro Praktisch bruikbaar boek van zi^n de Na~ Veel Nederlanders solliciteren bij overheid Suriname Na 1 januari: Jonge kinderen niet meer op voorbank auto ,T ISDAG 24 DECEMBER 1975 BINNENLAND-BUITENLAND TROUW/KWARTET RH 17 5»ir Fred Lammers ne lsb SRSFOORT Zuidsingel 45 (k i het eerste gezicht een heren- zoals er meer staan aan deze ooJfersfoortse gracht. De reeks nbordjes bij de ingang maakt ige er meteen duidelijk dat het 5iJ zo maar een huis betreft. toll maanden geleden begon hier bijzonder experiment. Vier ten trokken in april hun deuren voorgoed achter zich [1 t om in dit op de monumen- jst staande grachtenhuis hun leri in praktijk te gaan bren- aan te tonen wat je als mens een ander kunt betekenen in tijd, waarin de woorden inhulp en meeleven onbeken- danken beginnen te worden. do en Niek van Buitenen (zij geeft té se les en hij is chef van een la- shetoriumi met twee kinderen, die ras igere schooljaren achter de rug Piet (secretaris-van de lan- hervormde jeugdraad) en be- edfienverzorgster Ant de Bruin met o toch ter van. twintig; Teun (werk- ini bij de Raad voor jeugd en to eren) en Magda (die godsdienst- b d ieeft op lagere scholen) van ide met twee jonge kinderen, en I en Marjan van Ewijk (hij is le- maatschappijleer, zij vertegen- at^digt Progressief Amersfoort in emeenteraad en werkt bij de ormde jeugdraad) met eveneens ettf kinderen, van wie de jongste va enkele maanden telt, zij allen v ligden zich in de stichting Leef- lenschap Amersfoort. noemen onszelf geen commune, 'it je bij die benaming snel denkt anti-gezinsstructuren. Wij zijn st niet tegen het gezinsverband. )bevan de vier gezinnen heeft een its leefruimte, waar men echt pri- inj an zijn als men dat wil. Iedereen loc lit huis, ook de baby's, hebben ok eigen kamer," vertelt Hans van lee k in de grote huiskamer, waar jicl l de schouw met open haard het toe^rale punt van 'Instee', zoals de emeenschap zich presenteert, is nden. Daar ontmoeten de bewo- HANS VAN EWIJK waardering voor elkaar ners elkaar wanneer zij maar willen en in elk geval op zondagavond, als alle volwassenen bijeenkomen om huishoudelijke zaken te bespreken. Oecumenisch Jaren van voorbereiding zijn aan dit niet-alledaagse initiatief voorafge gaan. Daarover zegt Hans van Ewijk: 'De basis is gelegd in de kritische ge meente, een oecumenisch georiën teerde groep, die zowel leden van kerkgenootschappen als buitenkerke lijken omvatte. Een tweede spoor wa ren Teun en ik. Wij waren beiden af gestudeerd als hervormd predikant en wilden graag bij wijze van proef neming met twee predikantsgezinnen in één pastorie trekken om samen een predikantsplaats te gaan vervul len. Dat was niet haalbaar. Wij kwa men toen in contact met die kritische gemeente, waar inmiddels vergevor derde plannen bestonden een leefge meenschap te stichten, waarin je el kaar van dag tot dag tot steun kunt zijn inplaats van één avond in de week.' De ontwikkeling van de maatschap pij is de laatste tijd steeds sterker in de richting van het individualisme gegaan, vindt de groep. 'De oude ge meenschapsvormen van dorp, buurt- RIEK VAN BUITENEN beetje ouderwets schap, gilde en familie zijn verdwe nen. De geïndustrialiseerde samen leving is gekenmerkt door massali teit en door het geïsoleerde individu, dat weinig relaties met zijn mede mensen onderhoudt. Het gezin heeft aan dit proces onvoldoende weer stand kunnen bieden.' 'Geen wonder dat gevoelens van eenzaamheid, doelloosheid en ver vreemding zo sterk in onze tijd le ven, ondanks de materiële vooruit gang. De bouw- en woonvormen zijn een weerspiegeling van dit proces. Ze zijn uitsluitend gebaseerd op ge zinnen en enkelingen. Gelegenheid tot ontmoeting en communicatie van grote leefstructuren bieden zij niet. Ruimten die daarvoor zouden kun nen dienen zijn noch in de moderne flatgebouwen, noch in de straat met de eengezinswoningen te vinden.' Huis gekocht aan de Amerikaanse kolonies en de kibboets in Israël, gestalte geven. 'We hadden liever iets gehuurd, om dat we tegen huizenbezit en kapitaal vorming zijn. Maar dat kon niet. We hebben dit pand vrij goedkoop kun nen kopen en knappen het zoveel mogelijk zelf op. Het is nu gezamen lijk eigendom. We gaan het echter zo gauw mogelijk overdragen aan een of andere stichting om zelf huur der te kunnen worden,' zegt Hans van Ewijk. Centraal gebruikt dat niet hechten aan bezit vormt een gedachte, die de bewoners van 'Instee' met name bindt. 'Wij zijn geen van allen potters, zodat we er niet zo'n moeite mee hadden veel van wat wij in onze huizen hadden staan, voor centraal gebruik beschik baar te stellen. Zo zijn de boeken in de huiskamer door ons allen inge bracht. Alleen zaken waarop je erg bent gesteld kwamen in de privé- vertrekken te staan. Iedereen mag zelf uitmaken wat hij of zij daar neerzet,' vertelt Riek van Buitenen. Tot die gemeenschappelijke ruimten behoren behalve de genoemde huis kamer, de zaal, waarin vier ochten den per week crèche wordt gehou den. Ook kinderen van buiten zijn welkom. De ouders passen om beur ten op. Gekookt wordt er in de gro te centrale keuken. 'Om beurten heb ben we een week corvee. We zijn verdeeld in werkploegj es die voor inkopen, koken en vaatwassen zor gen. Vijf avonden in de week ge bruiken wij de warme maaltijd ge zamenlijk. In de weekeinden moet ieder voor zichzelf koken. Dat kan omdat bij elke wooneenheid kook gelegenheid is,' aldus Hans van Ewijk. Zuidsingel 45 in Amersfoort, waar 'Instee' is gevestigd. Daar de gemeente Amersfoort fi- Sobör nancieel geen mogelijkheden zag op korte termijn mee te werken aan de plannen waar men overigens sympa thiek tegenover staat, kochten de vier gezinnen zelf het huis, waarin zij nu hun leefgemeenschap, waar van de opzet enigszins doet denken De bewoners van 'Instee' leven so ber. 'We hebben toen we hier kwa men onze auto's weggedaan, voorzo ver we die hadden, bromfietsen hebben we evenmin, een kleuren-t.v. tref je hier niet aan en met het eten zijn wij sober. Wij hebben weinig wensen in die richting. We lijden heus geen armoe, maar zien het. al len als een voorrecht vrijwillig af stand te kunnen doen van luxe.' Hans van Ewijk vervolgt: 'Wij stre ven er nu al naar rond te komen van een minimum inkomen, omdat wij vinden dat de meeste mensen veel te royaal leven. Als het goed is moet iedereen minstens tien procent van zijn inkomen voor goede doel einden weggeven. Dat doen wij dan ook. We beslissen er samen over waar ons geld naar toe gaat. In fei te is alles wat wij op dat gebied doen een groepsbeslissing. We proberen elkaar te stimuleren ernst te maken met deze leefwijze. Nivellering 'Op 1 januari gaan wij over tot vol ledige nivellering van onze inkomens. Alles gaat dan in een centrale pot en daaruit krijgt ieder van ons zakgeld, uitkeringen voor het aanschaffen van kleding en het inrichten van de eigen werkruimten. Op de eerste mei volgend jaar krijgt elk gezin vakan tiegeld. Het is heel fijn dat we nu al zover zijn. We hadden gedacht dat het wel een jaar of drie zou duren eer we tot nivellering zouden kun nen overgaan.' Hans geeft toe dat het feit dat alle betrokkenen uit eenzelfde milieu ko men dit besluit heeft vergemakke lijkt. 'Eigenlijk vinden we dat een beetje jammer. We hadden onze groep graag wat gemengder gehad, er met name mensen zonder inko men in willen opnemen. Dat moet mogelijk zijn.' In de toekomst wil men dit op 'In stee' zeker gaan proberen, zoals er meer plannen bestaan. In een gevor derd stadium verkeert het voorne men mensen die om de een of ande re reden tijdelijk in een andere om geving moeten wonen, onderdak te bieden. Op den duur zullen er waar schijnlijk ook alleenstaanden op de Zuidsingel welkom zijn. De ruimte is aanwezig. Veel verwacht de leef gemeenschap ook van het jongeren project dat binnenkort begint als de huiskamer van 'Instee' regelmatig open gaat voor jongeren - niet bewo ners, om hun gelegenheid te geven in huiselijke kring met elkaar te pra ten. Hans en Teun zullen zich er vooral mee gaan bezighouden. 'Tot nu toe hebben we geen van al len spijt met deze leefgemeenschap te zijn begonnen,' meent Hans van Ewijk, terwijl hij in de keuken doen de is rode kool te snijden, daarmee zijn verplichtingen als lid van dit grote gezin nakomend. Natuurlijk zijn er ook wel eens problemen. 'De opvoeding van de kinderen is een moeilijk punt. Daar wordt ver schillend over gedacht en als je zo veel met elkaar hebt te maken, geeft dat wel eens wrijving. De vader- en moederbinding wordt hier losser. Wij houden er wel aan vast en onze kin deren delen ons standpunt. Dat komt waarschijnlijk doordat wij in verge lijking met de meeste anderen al heel lang zijn getrouwd en grotere kin deren hebben. We zijn misschien een beetje ouderwets op dat punt,' be kent Riek van Buitenen. 'Daar staat tegenover dat het heel plezierig is mensen om je heen te hebben, die je volledig vertrouwen kunt omdat ze je naaster staan dan broers en zus ters.' Hans van Ewijk is het daar roerend mee eens. 'Het is een fijne ervaring dat er als je thuis komt altijd ie mand is met wie je kunt praten. De een zegt 'hoi' en de ander geeft je een klap op je schouder. Je voelt je echt deelgenoot van een gemeen schap, die bestaat uit mensen die el kaar als persoon waarderen.' i Pij ui T 3 Simon Wiesenthal zijn aanklacht tegen Oostenrijkse bondskanse- Bruno Kreisky heeft ingetrokken, is er nog geen eind gekomen het conflict, dat tussen deze twee mensen is gegroeid. Kreisky feI g de zaak nu wel als afgedaan beschouwen, maar Wiesenthal gaat e3r. Binnenkort begint het proces, dat Friedrich Peter, voorzitter de Vrijheidspartij en oud-SSer, tegen hem heeft aangespannen, esenthal, die Peter aan de kaak heeft gesteld als ex-lid van een ■eenheid, die in de Sowjet-Unie duizenden mensen vermoorde, zal zijn: 'Ik heb veel nieuw materiaal'. or J. den Boef door dr. C. Rijnsdorp W. E. van Popta is de zoon van een koopvaardij-kapitein. Wat de zee, de zeevaart, de havens over de hele wereld en alles wat daarmee samenhangt betreft, is hij wat de Fransen noemen 'nourri dans le sérail', of op zijn Hollands kind aan huis. Daarbij komt in zijn speciaal geval een grote historische belangstelling, .een studieuze aard en een wetenschappelijke inslag. Als christen intrigeert hem uiter aard alles wat de Schrift over de zee te zeggen heeft. Uit die combinatie is een levenslange bijbel studie met als centraal thema :de zee' ontstaan. poordat Wiesenthal zijn aanklacht Kreisky introk, maakte de dskanselier de indruk, dat het niet ongelegen zou komen, als proces geen doorgang zou kunnen len. De beschuldigingen tegen senthal, die als rijpe appels van loom waren gevallen, sinds Kreis- J Socialistische partij bij de par- d entsverkiezingen haar meerder- n I (van één zetel) wist te handha- ee en de Vrijheidspartij van Pe- ,j niet nodig had voor een coalitie- linet werden minder nadrukke- uitgesproken. Vroeg men de kan- Ier naar zijn beweringen over Ge- ha io-activiteiten, maffia-methoden f? dergelijke, dan nam hij soms de n iding aan van iemand wiens woor- -1 I verkeerd waren uitgelegd. Eén g was duidelijk, al gaf Kreisky zelf niet ruiterlijk toe: het was kxnaal anders dan het was over- watomen. |£!t parlement was echter meer gebeurd. Kreis- had om Wiesenthals proces te- w i hem mogelijk te maken ver- d ard een verzoek om opheffing van i parlementaire onschendbaarheid zullen indienen. De parlements- effcale vergadering een meerderheid it) wilde deze toestemming echter ier t verlenen. Daardoor maakte zij gerechtelijke behandeling van de )n (klacht van Wiesenthal al onmo- 1 ijk, voordat het parlement zich as r Kreisky's verzoek had kunnen ev spreken. De fractie besloot een parlementaire commissie te doen in stellen, die de taak van de rechter zou moeten overnemen. Begrijpelijk had Wiesenthal geen behoefte aan een onderzoek door politiek bevoor oordeelde mensen. Het heeft er dan ook veel van weg, dat de SPO Kreisky tegen zichzelf in bescherming heeft moeten nemen. In de ochtend van 3 december, toen Wiesenthal zijn aanklacht tegen Kreisky had ingetrokken, was de kanselier nog in het geheel niet van plan, de zaak als afgedaan te be schouwen. Er werd die dag zelfs in de Nationale vergadering niet over de begroting gedebatteerd, die op de agenda had gestaan, maar over de in stelling van de desbetreffende parle mentaire commissie van onderzoek. In de namiddag werd het debat afge broken, nadat (met grote vertraging) bekend was geworden, dat Wiesen thal geen prijs stelde op zo'n parle mentair onderzoek en om die reden de aanklacht tegen Kreisky had ge annuleerd. Weinig tactvol De socialisten, die Kreisky de han den boven het hoofd hadden gehou den, toonden weinig tact. Sommigen beweerden zelfs dat Wiesenthal de aanklacht had ingetrokken, omdat hij gegronde redenen zou hebben om te vrezen, dat Kreisky tegen hem zou hebben uitgepakt. Deze uitspraak bracht het Westduitse liberale week blad Die Zeit tot de vraag, of de kan selier in dit geval niet verplicht zou zijn, feitenmateriaal van strafrechte lijke aard bekend te maken. Als Kreisky echter zegt, de- kwestie als afgedaan te beschouwen, moet hij ook ruiterlijk erkennen, dat er niets wezenlijk uit te pakken viel tegen Wiesenthal. Dat kon de kanslier zich in politiek opzicht echter niet veroor loven, want Wiesenthal zou er niet mee tot zwijgen zijn gebracht. De affaire Peter kan Kreisky blijven achtervolgen, ook als Wiesenthal er in de komende maanden niet in slaagt om waar te maken, dat Peter actief heeft deelgenomen aan het vermoor den van duizenden mensen. Wiesen thal heeft verklaard, zijn beschuldi gingen aan het adres van Peter pas te hebben uitgesproken, toen de uit slag van de parlementsverkiezingen al twee dagen bekend was. Daarmee wilde hij onderstrepen, dat hij zich niet heeft willen mengen in de bin nenlandse politieke verwikkelingen. Wiesenthal doelde daarbij op het voornemen van Kreisky, met de Vrij- heidspatrtij van Peter een coalitie kabinet te vormen, als de SPO haar meerderheid in het parlement zou verliezen. Peter zou dan vice-kanse- lier zijn geworden. Kleine meerderheid Kreisky's Socialistische partij behield echter net de meerderheid en had Peter niet onmiddellijk nodig. Niet temin viel het gebaar van Wiesen thal, pas na de verkiezingen tegen Peter in actie te komen, bij de kanse lier niet in goede aarde. Het is na melijk de vraag of de bijzonder klei ne meerderheid (van één zetel) die de SPO in de Nationale vergadering heeft, voldoende is om vier jaar lang alleen te kunnen regeren. Ook de partij van Kreisky moet rekening houden met zich in de toekomst aan dienende 'dissidenten' in de socialis tische gelederen. De kanselier kan dan afhankelijk worden van de Vrij heidspartij van Peter, een partij die niet alleen betrekkelijk veel oud-na zi's in haar gelederen heeft (zoals ook het geval is met de r.k. Volks partij en de Socialistische partij), Dr. B. Kreisky maar eveneens neo-nazistische trek jes vertoont. Kreisky en de Socialistische partij hebben er belang bij, dat dc kwestie Peter uit de wereld wordt geholpen. Slaagt Wiesenthal er in, de oud-SSer te ontmaskeren, dan moet de kan selier maar hopen dat de Vrijheids partij daaruit voor haar politieke opvattingen de nodige consequenties trekt. Lukt het Wiesenthal niet, zijn beschuldigingen waar te maken, dan zal Kreisky een voor Peter gunstige uitspraak van de rechter met beide handen aangrijpen om zich in te dek ken voor de toekomst. In Peters par tij is men nog vastbesloten om aan de onschuld van de voorzitter vast te houden. De Klagenfurtse arts Otto Scrinzi, die in het openbaar ver klaard dat 'het deel uitmaken van een moordbrigade en het leiden van een partij elkaar uitsluiten', werd gedwongen het vice-voorzitterschap van de Vrijheidspartij uit handen te geven Van een verslaggever PARAMARIBO Een groot aantal Nederlanders solliciteert de laatste tijd bij de Surinaamse overheid. Volgens gegevens uit Paramaribo wil een groot deel van hen te werk gesteld worden bij het ministerie van opbouw. Vooral bij de geolo- glsch-mijnbouwkundige dienst zou nogal behoefte bestaan aan kundi ge technische krachten voor het laboratorium. Vooral Jonge Neder landers blijken te solliciteren. De Surinaamse minister van onder wijs en volksontwikkeling, drs. Ro nald Venetiaan, gaat twee Neder landse juristen aantrekken ten be hoeve van zijn ministerie. Het zijn mr. H. Tobe en mr. E. Wentink, die in het kader van de technische bijstand zullen worden uitgezonden. In het orgaan voor christelijke zee lieden Quo Vadis verschenen door de jaren heen als resultaat van zijn onderzoekingen heel wat gedegen ar tikelen. Deze studies hebben nu ein delijk in een bewerkte vorm geleid tot een boek, dat door zijn speciaal onderwerp voor Nederland iets nieuws betekent. De titel kon niet anders luiden dan De Bijbel en de zee. Het is in de serie 'Zicht op de Bijbel' verschenen bij Buijten Schipperheijn, Amsterdam, telt 194 pagina's druk plus een vel foto's en kost 15,90. Deze prijs is zeker niet te hoog voor wat het boek met zijn 31 hoofdstukken, tekstregister (413 bijbelplaatsen), register van belang rijke aardrijkskundige namen en li teratuurlijst de lezer biedt. Negen oudtestamentische en acht nieuw testamentische geschriften, korter of langer, waarin de zee niet of niet nadrukkelijk ter spxake komt, ont breken uiteraard, maar verder is de hele bijbel vertegenwoordigd. In zijn Ter Verantwoording zegt de auteur: 'Ik heb dit boekje als mari tiem historicus geschreven. De zee en de zeevaart hebben tal van facet ten, die de historicus onmogelijk alle kan beheersen, maar waarvan hij kennis moet nemen, wil hij zijn vak met vrucht beoefenen. Als hij over scheepstypen schrijft is hij zich be wust niet het scheepsbouwvak gron dig te kennen; hij is geen meteoro loog, al moet hij vaak kennis nemen van weersverschijnselen waarmede de zeeman te maken heeft; hij is geen oceanograaf, al weet hij iets van de karakteristiek der oceanen. Zo kent ook de Bijbel vele raakvlak ken met de zee. Om als maritiem historicus over de Bijbel te schrijven voorzover het de zee betreft, heb ik kennis moeten nemen van alle bijbel se gegevens over dat onderwerp, wat niet goed mogelijk geweest zou zijn zonder iets te weten van de talen waarin de Bijbel oorspronkelijk is geschreven, en mij te verdiepen in tal van commentaren op de teksv.' 'Juist getypeerd Ik geloof dat de schrijver hiermee zijn boek en de bedoeling daarvan juist heeft getypeerd. Wanneer één man dit werk moet doen en niet een gehele staf van specialisten op alle terreinen die het onderwerp bestrijkt dan is enerzijds een wijze beperking nodig, maar aan de andere kant maakt deze populair-wetenschappe- \ijke opzet het resultaat voor een brede kring praktisch bruikbaar. Ik denk hierbij aan predikanten, do centen, bijbelstudiekringen en na tuurlijk ook gewoon aan belangstel lende lezers, die over de behandelde onderwerpen hier heel wat informa tie kunnen opsteken. Na een algemene inleiding behan delt de auteur de demonen der zee, de ark van Noach, het Gilgamesj- epos tegenover het bijbelse zond- vloedverhaal, het Ur der Chaldee ën, de zeeslag bij Pelusium, de stam men Dan, Aser en Zebulon, de ste den Tel Aviv-Jafo, het kustland Tar- sis, de schepen van Tarsis, het goud land Ofir. de havenstad Asdod, als ook hemelstreken en windrichtingen. Galilea Dan komen aan de beurt de zee van Galilea in regel 11 van bladzij 94 is Herodus in plaats van Herodes aan de correctie ontsnapt Cae- sarea Maritima, stad en haven Haifa en de schepen van keizer Caligula. De zeereizen van de apostel Paulus komen in een aantal hoofdstukken uitvoerig ter sprake (blz. 120-176), met natuurlijk als klapstuk het uit voerige verhaal van Lukas in Hande lingen 27 en 28, 'een van de zeld zaamste en betrouwbaarste bladzij den uit de scheepsdagboeken der Oudheid' (blz. 140). Het slothoofd stuk behandelt het laatste bijbelboek en de zee. Het is, aldus de schrijver, de door God verplicht gestelde geïsoleerde positie geweest, al heeft Israël er zich niet steeds aan gehouden, dat de Israëlieten voor hun economie de zeevaart zelden hebben beoefend. Voor de moderne Israëli's geldt de ze beperking zeker niet. Wat de my thologieën der omringende volken betreft, ook waar het over de zee en haar bewoners gaat, heeft Van Popta oog zowel voor de vanzelf sprekende beïnvloeding die daarvan op de oude Joden is uitgegaan als voor het unieke en exclusieve der Godsopenbaring. De HERE troont boven de watervloed. 'Het gaat niet om de mythe, maar om een tekening te geven van de macht van de God van Israël, die over demonen heer schappij voert' (27). De ark moet het grootste vaartuig van zijn tijd geweest zijn (31). Hij zou een vaartuig hebben kunnen zijn dat in Europa gebouwd werd in de tweede helft van de negentiende eeuw. Eerst toen trof men algemeen schepen aan, waarbij de verhouding lengte tot breedte als 6:1 uitviel. De bouwmeester van de ark heeft een zeer diep inzicht gehad in de vraagstukken van stabiliteit en bela dingsmogelijkheden (34). Op dezelfde zakelijke manier bena dert de auteur ook de gegevens uit het Nieuwe Testament, zoals de vis serij op de zee van Galilea. De bij belse verhalen krijgen hierdoor een toets van concreetheid. De zee en het vervoer per schip zijn voor de verbreiding van het evangelie van de grootste betekenis geweest (124). 'Er was in die tijd veel meer scheep vaartverkeer op de Middellandse Zee dan menigeen zich thans voor stelt' (126). En Paulus' leven is ten minste viermaal rechtstreeks met verdrinking bedreigd geweest (132). Genoeg om iets van de praktische bruikbaarheid van dit boek te laten zien. Het moet voor de schrijver een voldoening zijn, dat deze levenslang vergaarde theoretische en prakti sche kennis nu in bevattelijke vorm voor een breed publiek ter beschik king is gekomen. AMSTERDAM Vanaf 1 Jaanuari zal het verboden zijn kinderen tot twaalf jaar op de voorbank in de auto mee te nemen. Alleen als zij vastzitten in een heupgordel zullen kinderen van zes tot twaalf jaar daar wel mogen zitten. Minister Westerterp heeft deze da tum zaterdag bekendgemaakt in een uitzending van In de Rooie Haan. Hij zei voorts dat er een plan in studie is om alle treinen met een telefoon uit te rusten, zodat machi nisten en conducteurs te allen tijde contact met de stations kunnen opnemen. Ter beveiliging van het spoorverkeer zal verder de spoorwe grecherche met vijftig man worden uitgebreid tot driehonderd. Volgens de minister bestonden deze plannen al voor de treinkaping in Beilen. De actie zal uitvoering er van echter wel versnellen. Over het effect van de kaping deelde de minister mee, dat het aantal trein reizigers de afgelopen weken is te ruggelopen. Hij zag daarin het nor male tijdelijke uchrikeffect, dat ook bij vliegtuigkapingen merkbaar 16 en verwacht een spoedig herstel van deze situatie. Minder optimistisch was hij over het experiment met de "Van den Doef-kaarten' (voor 600 gulden een Jaar lang voor half geld reizen met het openbaar vervoer)van de zes duizend gezinnen, die zo'n proef- kaart hebben aangeboden gekregen maakt maar veertien procent daar gebruik van.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 17