Architect krijgt het steeds drukker Een eeuw De Schelde in fraai gedenkboek FAMILIEBERICHTEN ZIEKENVERZORGENDE Ju Ermelo Pastorale raad vraagt Willebrands snel te komen Giftstorter krij| gevangenisstraf CH-jonger en slachtoffer 1 flauwe grap Amerikanse Gulf- stopt oliewinning in strijdend Angc Herstel na inzinking zet verder door WOENSDAG 24 DECEMBER 1975 TROUW/KWAR- Kunnen telefonisch worden opgegeven van 9.00-16.30 uur 020-913456; van 16.30-20.00 uur 020-220383. J. Koelmans rijn ÖOste verjaardag. Zijn dankbare vrienden: Martin, Mien en Nico van Beveren, 40 Jaar getrouwd te zijn. Gelegenheid tot feliciteren vrijdag 2 Januari a.6. van 15.30 17.30 uur in restaurant „De Lindehoek", Putterweg 1, Er- melo. H. Wynia P. G. Wynia-Wiersma Ermelo, Hamburgerweg 41. 1910 1975 Uit dankbaarheid geven wij kennis dat onze Ouders en Grootouders P. Pronk P. M. Pronk-Spaans op 28 december a.s. hun 65-jarige echtvereniging hopen te gedenken. Gelegenheid tot feliciteren zaterdag 27 december van 2.30—3.30 uur ten huize V.VJt., Van Stolkweg 17, Schevenlngen. Kinderen en kleinkinderen! Onze lieve Vader, Behuwd-, Groot- en Over grootvader Otto van Winkelhof is heden in Verpleegtehuis „de Herven" te 's-Hertogenbosch overleden. Hij mocht de leeftijd van 83 Jaar bereiken en was vanaf 1961 weduwnaar van Willemijntje van Drimmelen. Barmhartig en genadig is de HERE, lank moedig en rijk aan goedertierenheid. Middelburg: H. van Winkelhof G. G. van Winkelhof - Somsen Rotterdam; A. van Winkelhof A. E. G. van Winkelhof- Dekkec Hoogvliet: L. H. van Winkelhof H. van Winkelhof- van der Sluis Klein- en achterkleinkinderen 22 december 1975. Corr.-adres: A. van Winkelhof, Asterlo 41, Rot- terdam-3023. Gelegenheid tot condeleren vrijdagavond van 7—7.30 uur in de rouwkamer Goeresestraat 10, Rotterdam en na afloop van de begrafenis in de kapel op de begraafplaats. De dienst van Woord en Gebed wordt gehou den zaterdag 27 deoember om 11 uur in de Zo- merlandkerk aan de Burg. Hazenberglaan 26, Rotterdam, waarna de bijzetting in het fami liegraf zal plaatsvinden ca. 11.45 uur op de be graafplaats van de Ned. Herv. Gemeente aan de Benedenrijweg 489 te Rotterdam-IJssel- monde. Heden nam God tot Zich onze geliefde Zwager en Oom Otto van Winkelhof weduwnaar van W, van Winkelhof-van Drimmelen op de leeftijd van 83 Jaar. Delft: W. van Drimmelen L. P. van Drimmelen- Spruijtenburg Delft: M. Bol-van Drimmelen Ridderkerk: M. G. van der Staaij- van Drimmelen Amsterdam-Oost: K. Somsen-v. Drimmelen G. W. Somsen Rotterdam-Zuid: K. van Drimmelen A. v. Drimmelen-Somsen Neven en nichten. 22 december 1975. Op Zijn tijd heeft de Here plotseling tot Zich genomen mijn lieve Man en onze zorgzame Vader en Opa Taeke Schat op de leeftijd van 69 jaar. 'Zijn leven was Christus, Zijn sterven gewin'. Ermelo: C. Schat-van Wieringen W. Australië: D. Schat I. Schat-v. d. Kooij Utrecht: C. Schat Nleuwegeln: C. Schat M. Schat-de Hoop Ermelo: T. Schat-van Beek en kleinkinderen. Ermelo, 23 december 1975. GelzeWeg 47. De begrafenis zal plaatsvinden zaterdag 27 december 1975 om 13.00 uur op de algemene begraafplaats te Ermelo. Vooraf wordt een rouwdienst gehouden in de Maranathakerk aan de Sparrenlaan te Er melo aanvang 12.00 uur. Gelegenheid tot condoleren na afloop der be grafenis in de aula van de begraafplaats. Psalm 73 12 (berijmd). Heden heeft de Heere, na een langdurig gedul dig gedragen lijden, tot Zich genomen mijn in nig geliefde Vrouw, onze lieve, zorgzame Moe der. Schoonmoeder, Groot- en Overgrootmoe der, Zuster, Schoonzuster en Tante Cornelia Pronk-Rog in de ouderdom van 87 Jaar. Mede namens verdere familie: P. Pronk Kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen Schevenlngen. 23 december 1975. Nleboerweg 39. Liever geen bezoek aan huis De overledene is opgebaard in de rouwkamer „Atropos", Van Boetzelaerlaan 292. Gelegenheid tot condoleren woensdagavond van 7.308.30 uur, eerste en tweede kerstdag van 45 uur in de rouwkamer. De begrafenis zal plaatshebben zaterdag 27 de cember om 11.30 uur op de Algemene Begraaf plaats aan de Kerkhoflaan. Vertrek vanaf de rouwkamer om 11 uur. Hetzij wij dan leven, hetzij wij sterven, wij zijn des Heren. Kalm en vredig werd van ons weggenomen mijn innig geliefde Man, onze zorgzame Vader en Grootvader Jan Mekkes op de leeftijd van 57 jaar. Amsterdam: A. Mekkes-de Boer Breda: J. F. W. Lagache-Mekkes P. P. Lagache Pierrè-Paul Someren: A. 1.1. Lustig-Mekkes I. Lustig Jeroen Fabian Amsterdam: J. H. A. Mekkes Amsterdam, 22 december 1975. Roerstraat 100-1. Geen bezoek Geen toespraken De begrafenis zal plaatsvinden zaterdag 27 de cember om 13 uur op de begraafplaats „Zorg- vlied" aan de Amsteldijk. Vertrek vanuit het P.C.B.-gebouw, Vondelstraat 101, ongeveer 12.15 uur. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in de ontvangkamer van de begraafplaats. Psalm 17 8. In alle rust nam de Heere heden tot Zich onze geliefde zeer zorgzame Vader, Schoonvader, Groot-, Overgrootvader, Zwager en Oom Willem Hendrik van Houwelingen weduwnaar van Maria Brouwer in de gezegende ouderdom van 96 jaar. Driebergen: F. van Houwelingen Gorinchem: J. A. van Houwelingen F. E. van Houwelingen- van Ballegooljen Slledrecht: T. Lanser van Houwelingen W. Lanser H. J. van Houwelingen B. van Houwelingen- de Jong A. van Houwelingen A. van Houwelingen W. van Houwelingen-Bons Venlo: P. Paulusma M. W. Paulusma-Bons Mariene en Paul Klein-, achterkleinkinderen en familie Sliedrecht, 22 dec. '75. Molendijk 193a. Geen bloemen Gelegenheid tot condoleren in het rouwcen- trum Middeldiepstraat 22 op woensdag 24 dec. 's avonds van 7.00 tot 8.00 uur. Tevens na afloop van de begrafenis in de bij gebouwen van de GerefKerk. De teraardebestelling zal plaatshebben D.V. za terdag 27 dec. a.s. Dit na de dienst welke gehouden zal worden in de Geref. Kerk aan de Middeldiepstraat te Sliedrecht aanvang om 10.30 uur. Aankomst op de begraafplaats om plm. 11.15 u. Na een kortstondige ziekte is heden in Jezus ontslapen onze lieve, zorgzame Moeder, Schoonmoeder en Oma, onze Zuster, Schoon zuster en Tante Paulina van Mourik-van den Bent op de leeftijd van 72 jaar. Daar zijn geen grenzen aan Jezus' macht. Voor elk wie wond'ren van Hem verwacht! Kinderen, klein- en achterkleinkinderen en verdere familie. Rotterdam, 22 december 1975. Tagoreplaats 91. Correspondentie-adres: Dr. Zamenhofstraat 71. Moeder is opgebaard Dr. Zamenhofstraat 71. Gelegenheid tot condoleren aldaar 2e kerstdag van 19.0020.00 uur. De bijzetting in het familiegraf op de alge mene begraafplaats „Crooswijk" zal plaatsvin den zaterdag 27 december a.s. Aankomst in de kapel, waar vooraf een rouw dienst wordt gehouden om 13.20 uur. Vertrek vanaf Tagoreplaats 91 om 13.00 uur. Tevens is er gelegenheid tot condoleren na af loop van de teraardebestelling in de kapel van de begraafplaats. Enige kennisgeving. Na een kortstondige ziekte heeft de Here tot Zich genomen mijn lieve Man, onze lieve Va der, Groot- en Overgrootvader Menko Wiersema op de gezegende leeftijd van 88 Jaar. Uw genade is mij genoeg. Groningen, 19 december 1975. Heresingel 32. W. Wiersema-Schuringa Spijk: J. P. Wiersema F. A. Wlersema-Dijksterhuis Wageningen: H. T. Wiersema J. Wiersema-Valkenburg Groningen: C. J. Wiersema Amersfoort: R. G. Dijken-Wlersema B. G. Dijken Krimpen a/d Lek: G. A. Be en-Wiersema C. Been Noordwijk (Z.H.)U. M. Wiersema J. G. Wiersema-Tanis Groningen: W. M. Wiersema Kleinkinderen en achterkleinkind. De crematieplechtigheid heeft in familiekring plaatsgevonden. Menko Wiersema Groningen, 19 dec. 1975. Naarden: H. Ubbens-Wlereema Groningen; A. Wlersema- Wlgboldus Neven en nichten Heden behaagde het de Heere van onze zijde Weg te nemen onze zorgzame Moeder en Grootmoeder, Hendrika van den Heuvel sinds 1966 weduwe van Hermen Steven van der Linden, op do leeftijd van ruim 77 Jaar. 's-Gravonhage: N. Verhagen- van der Linden M. Verhagen Els en Willem Overleden 20 december '75. Vaai ©en onzer redacteuren AMSTERDAM Het feit, dat scheepswerf De Schelde dit jaar 100 jaar bestaat, is voor die onder neming aanleiding geweest tot het uitgeven van een, qua omvang en kwaliteit monumentaal ge denkboek, Het heet 'De Konin klijke Weg'. Het boek valt dn twee delen ui teen. Het eexs-te deel is breder van opzet dan alleen de historie van de onderneming, die zelfstandig in 1575 begon, maar thans onder deel uitmaakt van het Rijn- Scheldie-Verotoe-concem, waar binnen het zich gespecialiseerd heeft op de bouw van marine schepen. Het eerste deel van het boek schetst de ontwikkeling van De Schelde in relatie tot de soci aal-economische ontwikkelingen in ons land en daarbuiten. Boven dien worden de verbindingslijnen nagegaan tussen de streek van vestiging (Zeeland en vooral VMs- singen) en de Koninklijke Maat schappij De Schelde. Dit eerste deel werd, verrassend volledig en met de nodige af stand, geschreven door de journa list G. A. de Kok. Bezetting Onze belangstelling bij lezing van dit monumentale jubileumboek ging in eerste instantie uit naar de oorlogsperiode 1940-1945. Want het bedrijf moet als bouwer van oorlogsschepen van groot belang zijn geweest voor de oorlogsindus trie van de bezetter. Ook hier betracht de schrijver de nodige afstand ten aanzien van die on derneming in oorlogstijd. Door het vertrek van directeur Arle Smit naar Engeland kwam de last van de leiding in de eerste tijd van de bezetting terecht bij ir. H. C. Wesseling, die bijstand vroeg en kreeg in de vorm van ir. H. W. van Tijen. Onder Wesseling en Van Tijen begon de periode Op 3 oktober heeft De Schelde het geleide wapenfregat 'Tromp' over gedragen aan de Koninklijke Marine. van wankel evenwicht, het balan ceren tussen .enerzijds het voort bestaan van De Schelde en daar bij orders van de Duitsers accep terend en anderzijds trachten te vermijden dat de uitvoering van de ordiers de Nederlandse zaak zou schaden. Na de oorlog, zo schrijft De Kok, was het oordeel van de toen di rect optredende gezaghebbers, dat de balans was doorgeslagen naar de Duitse ant. Beide Schelde- directeuren werden enige tijd geïnterneerd. Ruim vijf jaar na de oorlog volgde een gerechtelijke procedure tegen de beide direc teuren. Ten laste werd gelegd de produiktde van en herstelwerk zaamheden aan Duits oorlogstuig. Aan de andere kant kwam uit verhoren vast te staan, dat de ziektemeldingen bij De Schelde tijdens de oorlogsjaren met soms 25 procent uitzonderlijk hoog wa ren, dat de afleveringen aan de Duitsers werden gesaboteerd en dat mensen uit allerlei beroepen bijhet bedrijf konden onderdui ken in het een of andere baantje en daardoor gevrijwaard bleven van werk in Duitsland. De rechter legde uiteindelijk twee geldboeten op, ervan uitgaande dat het vervaardigen van oorlog stuig voor de vijand onder alle omstandigheden verboden is. De rechter verklaarde tevens waarde ring te hebben voor het streven van de twee directeuren. De Schelde van nationaal-socialisti- sche smetten vrij te houden. Het tweede deel van het jubi leumboek bestaat uit 226 pagina's data en feiten uit de geschiedenis van De Schelde. Deze kroniek werd samengesteld door ir. G. A. Kemper, oud-hoofdingenieur van de scheepswef. Van het jubileumboek is bij Uit geverij Den Boer in Middelburg een handelseditie verschenen, die 100 gulden moet kosten. Daarvoor krijgt men een goed geschreven en goed aangekleed werk van 594 pagina's en 566 illustraties. Heden heeft de Here tot Zich geroepen onze lieve Moeder en Grootmoeder, Magrietje Biewenga Sedert 25 augustus 1966 weduwe van Menke Jan Hopma, ln de ouderdom pan 85 Jaar. Rom. 7 24 en 25. Zuid Laren: G. A. Hopma Loppersum: W. H. Hopma A. F. Hopma-Ubbens Oosterwljtwerd: H. M. Hopma E. T. Hopma-Antuma Bedum: E. W. Hopma T. T. Hopma-de Haan en kleinkinderen De begrafenis vindt plaats te Bedum op zaterdag 27 feeember 's morgens om 1.30 uur vanuit gebouw „Ooncordla", Prof. Mekel- straat 1. Met grote droefheid heeft de Kerkeraad van Wester- emden vernomen van het overlijden van, Ds. I. Hamming Wij zijn dankbaar als wij gedenken wat onze ge meente vooral de laatste jaren, als Pastoraal werker van hem mocht ontvangen. Het afscheid van onze ge meente viel hem zwaar, en wij hebben veel aan hem verloren. Namens de Kerkeraad: K. Olthof. Praeses M. Duisterwlnkel, Boriba 1 „Hij ging zijn weg met blijdschap." In dankbare herinnering voor alles, wat hij voor ons heeft betekend, geven wij kennis, dat door zijn Heer is thuisgehaald mijn lieve Man, onze zorgzame Vader en Grootvader Johannes Alberts op de leeftijd van 65 jaar. Amsterdam: J. W. Alberts-Eek Hoorn: J. W. de Hooge-Alberts M. de Hooge Louise, Jolanda en Wilco Badhoevedorp: J. Alberts jr, E. Alberts-Slkkes Paula, Muriël en Martine Amsterdam: J. L. Grlffloen-Alberts J. Griffioen Irene Amsterdam, 23 december 1975. Hemsterhuisstraat 88. Geen bloemen Gelegenheid tot condoleantie-bezoek vrijdag middag van 23 uur in het gebouw van de Protestantse Coöperatieve Begrafenisvereni- ging P.C.B. u.a., Vondelstraat 101. De dankdienst zal worden gehouden zaterdag 27 december om 10 uur in „Het Open Hof", Pie- ter Calandlaan 101. waarna om 12 uur de be grafenis zal plaatsvinden op de begraafplaats „Rustoord" te Diemen. Gelegenheid tot condoleren na de dankdienst in de hal van de kerk. Binnenkort kun je In ons ziekenhuis weer deelnemen aan de oplei ding voor De cursus wordt in samenwerking met andere ziekenhuizen gege ven en duurt 2 jaren. Je kunt dan het officiële rijksdiploma behalen, wat je de mogelijkheid geeft, om, zo je dat tenminste wilt, voortge zette opleidingen te volgen. Om aan de opleiding deel te kunnen nemen, moet je na de basis school nog tenminste 3 jaar, met goede resultaten, voortgezet da gonderwijs hebben genoten (b.v. MAVO-3). Ook moet je de leeftijd van 17 jaar hebben bereikt en vanuit een christelijke levensinstelling willen werken. Als je meer wilt weten, vraag dan telefonisch of schriftelijk om nade re gegevens of eventueel om een sollicitatieformulier. Hiervoor kun je bellen 03417-4848, afd. Personeelszaken, of een briefje schrijven aan de Geneesheer-Directeur van my Psychiatrisch Ziekenhuis QQ 0 UTRECHT De diocesane pasto rale raad van het aartsbisdom Utrecht vraagt kardinaal Wille brands zo mogelijk reeds op 9 ja nuari aanwezig te zijnop de bij eenkomst van de raad om te praten over zijn funktioneren binnen het aartsbisdom. Voor de vergadering van 9 januari bereiden de gekozen leden een do cument voor, bevattende een colla ge van hun reakties op de benoe ming en de daaruit voortvloeiende vragen over het toekomstig funkti oneren van de nieuwe bisschop binnen het diocees Utrecht. Van 3 tot 5 januari brengen de vicarissen - generaal van het aarts bisdom, mgr. dr. A. Vermeulen en dr. H. A. van Munster een bezoek aan Rome. Kardinaal Willebrands had mgr. Vermeulen uitgenodigd, samen met een 'tweede man', voor een oriënterend gesprek. Van vele zijden is sinds de benoe ming gesuggereerd om in Utrecht een hulpbisschop te' benoemen, om dat kardinaal Willebrands met zijn dubbele taak onmogelijk voldoende zorg aan het aartsbisdom zou kun nen besteden. Als dé aangewezen kandidaat voor hulpbisschop be schouwt men ln het aartsbisdom mgr. Vermeulen, die alom vertrou wen geniet en die door het kapittel als nummer één zou zijn gezet op de voordracht over de opvolging van kardinaal Alfrink EINDHOVEN Voor het eerst se dert vele jaren heeft de afgelopen dagen op het stadhuisplein van Eindhoven geen kerstboom gestaan. Oorzaak: de vernielingen die vorig jaar werden aangericht aan de boom. Men heeft toeii zelfs moeten besluiten de lampen voortijdig op te bergen HANAU (Reuter) De Siegfried Flaumann (35) is 1 jaar en drie maanden geva straf veroordeeld omdat hij ton giftige industriële af vak naar openbare vuilstortplj had laten brengen. De affair wekte destijds in de Bondsrep grote onrust toen op de ene plaats na de andere vaten m senicum- en cyanddehoudend werden aangetroffen. j Flaumann werd schuldig bev aan oplichting van chemisch drijven, die hij grote sommi rekening had gebracht voor genaamde vernieting van ïiuqi valstoffen. Hij bracht drie lang vaten naar een vuiflnisb - luttele meters van de rivl g Main. Flaumann beweerde di het spul nergens anders ln de1 staat Hessen kwijt kon, w openbare aanklager hem ook,] gaf. Hij werd ln acht van de laste gelegde gevallen vrij gesp omdat zijn chauffeurs op edge e tiatlef hadden gehandeld. Zij hetgiftige afval soms wegilop het afvoerkanaal van de firma ze het zojuist hadden opgehaa n er DEN HAAG 'Een flauwe Zo noemt CHJO-secretaris van der Boom het gisteren do< ANP verspreide communiqué is in de Christelijke Historische t< geren Organisatie de partijraa de CHU opriep tot herstel v ie samenwerking met de WD, die samenwerking voor Nedidi zulke goede resultaten had o de verd'. Voorts zouden KVP enn moeten worden opgeroepen to»e lndiging van de coalitie met d linkse partijen. Alleen in dit ec zou de CHJO bereid zijn is mee te werken aan de voorf i ding van een CDA-kandidat$d voor de komende Tweede Ksge verkiezingen. o Dit communiqué was get! een origineel briefpapier vaei CHJO en voorzien van een vn ste handtekening van secief Van der Boom aan het n verstrekt, die het zonder arga verspreidde. De heer Van der verklaarde ons gisteravond si niets te weten. 'Wij hebbejv: laatste tiijd geen enkele uiten gedaan over samenwerkingai CDA-verband, noch vóór noclil gen de WD. Ik heb dan ook e flauw Idee wie dit gedaan hee k ieder geval iemand die ziel l tot de WD voelt aangetrokkei n >e PITTSBURGH (UPI, Reuter) J4 Amerikaanse olie-maatschappij heeft besloten zijn personeel ui gola terug te trekken en haar viteiten op te schorten. De ooi handelingen maken het, aldus d derneming, onmogelijk de zaamheden nog langer voort tag ten. Volgens onbevestigde berichte] president Ford druk op de Gulf ben uitgeoefend de werkzaam! te onderbreken, omdat de ondi mdng royalties afdroeg voor di wonnen olie aan de door de So Unie gesteunde regering va MPLA. Deze volksbeweging bel namelijk de enclave Cabinda de Gulf sedert 1968 ongeveer 13 barrels olie per dag uit de haalt. ROTTERDAM 'De Russ scheepvaart houdt zich aan dl gets van eerlijke concurrentie maakt geen gebruik van ong loofde middelen, zoals bijvoo* westerse rederijen dat doen het verstrekken van geheime tingen.' Dit zegt de Russische nis ter voor de scheepvaart Th Goezjenko in het vakblad 'Da( c Scheepvaart.' Hij reageerde op^, schuldiigiingen van westerse dat de Russen vla dumping1 steeds groter deel van de inter g onale handel tot zich probere trekken. es bo DEN HAAG De bouwerij mag dan een moeilijke tijd diiei maken, architectenbureaus (waaronder overheidsdiensten en l dernemingen met eigen ontwerpbureau) hebben het in de ee drie kwartalen van dit jaar drukker gehad dan in dezelfde peri van 1974. In de maanden januari tot en met september ontvingen de architecten voor 11,3 miljard aan opdrachten tegenover 9,2 miljard in dezelfde maanden van 1974. Zelfs na aftrek van bouwkostenstijgingen is de toeneming nog altijd 13 procent. Alleen bij bedrijfsgebouwen voor de industrie vond een daling (23 pro cent) plaats. Het gaat hier om bouwwerken met een bouwsom van 100.000 gulden en meer, zo blijkt uit een mededeling van het centra le bureau voor de statistiek. De opdrachten voor de woningbouw afzonderlijk geven na correctie voor kostenstijgingen in het eer ste. tweede en derde kwartaal 1975 ten opzichte van de overeenkomsti ge kwartalen Van 1974 .stijgingen te zien van resp. 19. 6 en 2 procent. Bij de overige gebouwen is even eens sprake van stijgingen en wel van resp. 23, 14 en 20 procent. De grotere activiteit bij de archi tecten is een bevestiging van de opleving in hun vak sinds begin 1974. Daarvoor, van 1971 af ha io de ontwerpbureaus te maken gfd( met een aanmerkelijke dalintod: het volume van de opdrachten het eerste kwartaal van 1974 bg echter het herstel bij de opdr 2 ten van andere gebouwen dan in ningen en in het derde kwa 0i voor woningbouwontwerpen. De inzinking in de jaren 19 it 1973 kwam ook tot uiting inf personeelsbestand waarvan de llng zelfs nog tot het midden dit jaar doorliep. Per 1 juli w i er 2.900 mensen minder ln dfai bij architectenbureaus (een k i van het totale personeel) dan z, jaar eerder. In het derde kwal et van 1975 kwamen er echter w< mensen bij. De totale omvang van de orderft tefeuille (werken waarvan de f i( lijke bouw nog niet is begon] ik bedroeg op 1 oktober j.l. 17,1 ij] jard. Een half Jaar tevoren waser 16,4 miljard en een jaar tev'itsi ƒ16 miljard. h; it

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 16