'Open School' mikt op de minst ontwikkelden mmP' dichtbij lentaar Volgend jaar worden eerste 1500 deelnemers geworven ^|er onderwijs (1) er onderwijs (2) ndstof voor Ide oorlog <11 Van Huiten bedankt 120 uur radio en 120 uur tv In eerste jaar Albert Schweitzer ziekenhuis blijft bestaan het weer-- Kwakkelweer Huwelijksnacht 00 üolitiebureau Sneeuwberichten v/eerrapporten 'n hond neem je 'uit onmacht' spelen naar school modieus wormentaart belastingcenten IHOUW/KWARTET 5 V ART[- [en of niet, het hoger onder- drastisch veranderd en ver gden. Afgaande op Ameri- jfers mogen we verwachten twintig jaar veertig procent 18- tot 21-jarigen aan het lerwijs zal deelnemen. Dat nu 17. f usten van deze uitbreiding te verklaren minister V*ui Ke en staatssecretatis Klein in jste nota (hoeveel komen er naak fPaa'^e duurdere studierichtin- met t name in het universitaire rie5, voor 'gesloten'. Iedereen T eren, maar niet zolang hij wil die b die hij prefereert :kzaai löële redenen wil de minister en. van het hoger onderwijs dlicht jden in de richting van wat ille b mom ik is han Oost-Duitsland een vergeefse iging onderneemt komt in de lis. Gewoonlijk volgt er dan üjdje een aanbieding uit de :epubliek om de vluchteling !n bepaalde som geld naar het 'vrij te kopen'. D-^ gevangene na verloop van tijd op een ige avond over de grens in gezet waar hij onmiddellijk ivraag indient om ook zijn het Westen te laten reizen, are^ereenkomsten tussen oost en 'oorzien in gezinshereniging en "£y komt dan ook doorgaans tot ly? regeling is verre van ideaal, we hebben er mee leren leven, heeft voor alle partijen naast ook voordelen. West-Duits- rijgt de morele voldoening een b d Duitser geholpen te hebben het Pfers- en boerenparadijs te ont- En de DDR krijgt er een uitje oersterke Westduitse marken n ruil, die in het oosten goed is komen. landen hebben het voordeel dat >p een discrete wijze enkele van erpste puntjes van de confronta- jj^ sen oost en west worden afge- UT hetgeen een toekomstige vreed- aa naast elkaar bestaan van de ja landen niet anders kan dan be- oger beroepsonderwijs heet. bestaande beroepsgerichte 2 en en het universitaire onder- e doo en minister en staatssecretaris derde soort studies opzetten: mene' hoger onderwijs. Samen huidige beroepsopleidingen ie algemene studies deel uit an hogescholen nieuwe stijl. isvatbaarheid van deze alge- wij tudieprogramma's mag niet j t worden. Juist dezer dagen de wet herstructurering we- pelijk onderwijs het staats- :ze wet-Posthumus bekort de ipelijke studie en brengt de- ïee op een 'algemener' niveau, huidige hoger beroepsonder- al tal van 'algemene' varian- niet aangetoond dat studen- ngstelling zullen hebben voor iwe driejarige algemene oplei- ring gebruikt in dit verband argument van de toekomstige genheid. Het nieuwe stelsel pr onderwijs zou meer ge- Öjn om het aanbod op de iarkt af te stemmen op de Mensen met algemene oplei- ■ijn dan het makkelijkst te laar je kunt dit argument ook in. Juist als de arbeidsmarkt zullen de studenten azen op ana's met de hoogste maat- "ijke waarde. [eveer driehonderd bestaande van hoger beroepsonder eten volgens de nota van Van ide en Klein gebundeld worden overzichtelijk aantal 'hoge- met duizend tot vijftienhon- identen. Elke hogeschool zal erdere studierichtingen aanbie- de vraag of de animo voor j de onderling zo sterk ver- ie en geografisch nogal uit iggende instellingen groot zal it lokkertje is dan dat scholen aensmelten tot hogescholen g krijgen bij de scholenbouw, en zal het nieuwe bestel straks worden geregeld, en ook dat tok achter de deur. indslieden lijken nogal gefasci- oor hun eigen systeembouwe- willen kennelijk een ontwikke- rceren die nu al op allerlei n waarneembaar is. Om een ld te noemen: wanneer een psche academie en een oplei- lor kleuterleidsters samengaan, voor de betrokken instellingen heel avontuur. Men zou er tan doen dit proces van geleide- ntwikkeling te stimuleren in ran af te dwingen. De eisen die ota aan de nieuwe hogescholen gesteld zijn vooral voor min- htbevolkte gebieden erg zwaar, levensbeschouwelijke verschei- I komt gemakkelijk in gevaar. over het hoger onderwijs >roblemen als het gaat om het [van onderwijs (de vrijheid om te stichten); en eveneens als it om de vrijheid om onderwijs (de gesloten studies). Van onze onderwijsredactie RIJSWIJK In augustus vol gend jaar begint de Open School met de werving van de eerste vijftienhonderd deelnemers. In januari 1977 beginnen dan de eerste drie proefprojecten, ge richt op werkende volwassenen, jong-volwassenen (tot dertig jaar) en gehuwde vrouwen. De Open School wil in deze twee jaar durende proef ervaring op doen met de combinatie van on derwijs en vorming via radio, televisie, schriftelijk materiaal, groepsbijeenkomsten en indivi duele begeleiding. In een tweede advies aan de rege ring heeft de Commissie Open School aangegeven hoe de drie proefprojecten kunnen worden op gezet. De Open School miitot in eer ste instantie op mensen met mini maal vijf jaar lagere school en maximaal twee jaar voortgezet on derwijs. Dat is de groep die het minst van het bestaande onderwijs geprofiteerd heeft en evenmin ge bruik maakt van avondscholen, schriftelijke cursussen en vor mingsactiviteiten De Open School zal geen toela tingseisen stellen. In .ieder geval voor de eerste vijftienhonderd deel nemers zou deelname gratis zijn. Via plaatselijke instanties (arbeids bureaus kerken, verenigingen, buurthuizen, enz.) zal geprobeerd worden vooral ook die mensen erbij te krijgen die zelf het idee van verdere ontwikkeling al hebben la ten varen, omdat ze in het verleden weinig plezierige ervaringen hebben opgedaan met scholen. Voor het proefprojêct met werken de volwassenen is de keus gevallen op de plattelandsgebieden van mid den-Zeeland, noord-west Limburg en Zuid -Friesland. Het project voor werkende jong-volwassenen begint in Emmen, Tilburg en Leiden. Het project met. gehuwde vrouwen is gespreid over acht plaatsen in het land. Niet schools De groep die de commissie Open School op het oog heeft zit niet te springen om schools onderwijs, zo als ze dat van vroeger kennen. Daarom biedt de Open School pro gramma's waarin vorming en on derwijs samen gaan. Begonnen wordt met een algemeen thema (wonen, werken, enz). Die thema's worden via radio en tevlevisie ge presenteerd en in de plaatselijke groepen verder uitgewerkt. Bij elk thema wordt ook schriftelijk mate riaal aangeboden. Het is de bedoeling dat door dit werk rondom bepaalde thema's (ongeveer zeven per cursus) be langstelling gewekt wordt voor ver dere studie. Daarvoor komen er dan cursussen, die aansluiten bij een thema, die gericht zijn op het be halen van bepaalde deel-certifica ten (bijvoorbeeld Engels of rekenen wiskunde), of die meer bedoeld zijn voor verbreding van de algemene ontwikkeling dan wel puur voor eigen plezier (een cursus tegel-leg gen of een cursus over de werking van oudercommissies). Woonomgeving Het advies van de Commissie Open School heeft het thema 'wonen en woonomgeving' wat nader uitge werkt om een idee te geven. Via I School nader uitwerken. Nu werkt de commissie nog als een adviesor gaan voor de ministers van C.R.M. en onderwijs. Als de zaak eenmaal gaat lopen zal er een instelling met rechtspersoonlijkheid (een stlch- tin?) in het leven geroepen moeten worden. Snijders: 'In de proefperi ode moet er nog veel centraal gere geld worden. Later moet alles zo veel mogelijk regionaal en plaatse lijk georganiseerd worden*. LELYSTAD Staatssecretaris Van Huiten van verkeer en waterstaat, die lid is van de PPR en tevens lid was van de PvdA, heeft bij de plaat selijke afdeling van de PvdA in Le lystad zijn lidmaatschap van die par tij opgezegd. Hij vond het vier jaar geleden gewenst lid te worden van de PvdA omdat in Lelystad PvdA, PPR en D'66 niet landelijk gebonden samenwerkten in het progressief ak koord en omdat daarmee de linker zijde van de plaatselijke politiek sa menging. Bovendien omdat landelijk de drie partijen wilden streven naar de vorming van een landelijke pro gressieve partij, aldus de heer Van Hul ten in zijn bedankbrief. 'Maar nadat vorig jaar landelijk allereerst de PvdA besloot niet langer te stre ven naar de vorming van een pro gressieve partij, ontviel mij de eer ste reden tot mijn lidmaatschap', zo schrijft de staatssecretaris. Televisie ingeschakeld by open school (tekening van Jan Willem van Vugt voor 'Uitleg', het weekblad van het ministerie van on derwijs) baarbij van diiemst zijn. Met het ministerie van ondierwijs wordt ge praat over een wat soepeler exa menregeling, zodat je diploma's kunt opbouwen uit verschillende deelcertificaten. Zo'n diploma zou zowel vakken die nu in het lager beroepsonderwijs thuis horen als vakken van de mavo kunnen om vatten. Ook de reeds opgedane maatschappelijke ervaring zou kun nen meetellen in het punten systeem. Kees Jan Snijders, secretaris van de commissie Open School, zegt met nadruk dat het niet de bedoe ling is naast alle best-aanre voor zieningen een nieuwe educatief im perium op te bouwen. Waar moge lijk zullen bibliotheken, vormings centra, instellingen van schriftelijk onderwijs, omroepen, avondscholen, enzovoorts worden ingeschakeld. Radio en TV In het eerste jaar (1977) zal er 120 uur via de televisie worden uitge zonden en eveneens 120 uur per radio. 'We praten nog met de om roepen over het inpassen van deze programma's in de totale zendtijd. Teleac stelt ons vijftig uur televisie ter beschikking. De rest zou zowel binnen de eventueel uitgebreide) tijd van de omroepen als in eigen zendtijd voor de Open School kun nen worden uitgezonden. Wij vin den wel dat de verantwoordelijk heid uiteindelijk bij één centrale instantie moet liggen, maar dat be tekent niet dat de omroepen daar bij geen rol kunnen spelen', zegt Snijders. In een derde advies zal de commis sie de organisatie van de Open radio en televisie worden verschil lende woonsituaties getoond. Groepen kunnen ook zelf plaatselij ke situaties op een videoband op nemen. Daaruit ontstaan don ge sprekken: over sanering, renovatie, huursubsidies, bouwpolitiek, inrich ting van speelstraten enzovoorts- Al doende merkt de groep dat je van bepaalde dingen meer moet afweten. Wat is een bestemmings plan hoe schrijf je een brief aan B. en W., hoe lees je een grafiek, of hoe metsel je zelf een muur. Later kunnen radio en tevlevisie weer op de plaatselijke reacties inspelen. Wanneer de groep eenmaal geboeid is zal vanzelf behoefte ontstaan aan meer gerichte cursussen. Geen diplomafabriek De Open School wil geen nieqwe diplomafabriek zijn. Daarom wor den de eerste cursussen gegeven op het niveau van ongeveer de tweede klas van MAVO en lager beroepson derwijs. Maar in het programma zitten wel allerlei elementen die een aanzet kunnen zijn tot het behalen van bepaalde diploma's. Te zijner tijd wil de Open School ook LIBREVILLE Het Albert Schweitzer-ziekenhuis in het Afri kaanse oerwoud blijft bestaan. Pre sident Bongo van Gabon, en de mi nisterraad van Gabon hebben dit gisteren besloten. Het ziekenhuis dreigde per 1 janua ri zijn activiteiten te moeten sta ken. De laatste hoop was gevestigd op de Gabonese regering, die nu in derdaad te hulp komt. De minister raad besloot dat het ziekenhuis zich zal specialiseren in de behandeling en het onderzoek van tropische ziekten. Van onze weerkundige medewerker Het blijft kwakkelen. Bij wind uit richtingen tussen Wesl en Noord zal het de komende dagen vriezen en dooien zijn. Heldere nachten met udtstalingsvorst worden gevolgr door fronten met wat neerslag en dooitemperaturen. Al met al een las tig winterweertype met gevaar voor gladde wegen. Dat het niet ouder wets wil toebijten komt we heb ben het al herhaaldelijk gezegd door een daartoe ongunstige positie van het sturende hogedrukgebied (1034 millibar) ten westen van Ier- vorderen. We houden op deze manier de muur tussen oost en west nog wel in de gaten, maar we zien hem iets meer door een roze bril. Aan deze sfeer dreigt nu een einde te komen, omdat de DDR vastgesteld schijnt te hebben dat de kinderen van vluchtelingen niet meer met hun ge vluchte ouders kunnen worden vere nigd. Hiertoe gebruikten de autoritei ten in het oosten een redenering, die hierop neerkomt dat iemand die zo 'dwaas' is uit de DDR te vluchten ook niet in staat geacht moet worden "rijn kinderen lot volwassen mensen op te voeden. Men kan aan dit Oostduitse standpunt een zekere consequentie niet ontzeg gen, maar het is wel de consequentie van de kadaverdiscipline. Bovendien kon de DDR weten dat zij met deze 'barbaarse maatregel zo kort na de indrukwekkende verklaring van Hel sinki inzake de rechten van de mens ook nog een mobilisatie van het rechts extremisme in de Bondsrepubliek uitlokt. Wat hoopt de DDR toch te winnen bij de koude oorlog, dat zij er de brandstof voor blijft aandragen? land. Daardoor blijft in de hogere niveau''s van IJsland tot de Noord zee een 'glijbaan' voorhanden, wasrmee gebieden met barometer stijgingen en -dalingen daar van noordwest naar zuidoost op volgen. Nog altijd blijft Canada de grote leverancier van depressies, die dan via Zuid-Grieken land naar Europa komen en bij IJsland of boven Scandinavië een draai naar het zuid oosten nemen. Laagste temperatuur tot nu toe in dit decernberwintertje -10.5 graden celsius op anderhalve meter hoogte en -13.4 graden celsius op tien cen timeter hoogte op de vliegbasis Twente donderdag in de vroegte. Hoogeveen had een grasminimum EINDHOVEN —De 34-jarige J. B. uit Roermond heeft een deel van zijn eerste huwelijksnacht doorge bracht op het hoofdbureau van po litie in Eindhoven. Om ongeveer kwart over vier gistermorgen werd de man aangehouden omdat hij on der invloed van alcohol een auto bestuurde. Op het bureau vertelde de man de dag daarvoor te zijn ge trouwd. Na afloop van de bruiloft was hij in zijn eentje naar Eindho ven gekomen en had daar nog een nachtclub bezocht. Aanvankelijk ge loofde de Eindhovense politie dit verhaal niet zo erg. Dit ongeloof ver anderde toen een in witte bruidsja pon gestoken vrouw compleet met bruidsboeket kwam vragen of haar man soms op het bureau was. Na een terplaatse geregelde verzoening tussen beide echtelieden mochten zij per taxi naar Roermond terugkeren. van 9 graden. Verder aanhoudend zeer strenge vorst in noord-Scandinavië te weten -33 in Pello, -34 in Muonio in Noord-Finland. Daarentegen heerst, in de Middellandse Zeelanden een zacht en veranderlijk klimaat. In Zuid-Frankrijk is in de nacht van woensdag op donderdag rode sneeuw vastgesteld, volgens des kundigen door Saharazand. Bij alle technische vooruitgang in de huidige weerkunde is de mense lijke inbreng een ervaring nog di kwijls doorslaggevend. Dit is een van de conclusies van een tv-docu- mentaire die zondag 28 december van 17.45 tot 18.30 over het eerste Duitse net zal worden uitgezonden. Een team van de TV-dienst in Stuuttgart filmde een jaar lang weerextrerme en -catatstrofes. In de afgelopen warme zomer legden de camera's de activiteiten van de Duitse weerdienst vast. waarbij de Seewettersdienst en de Flugwetter- dienst werden vergeten. Ook neemt de camera ons mee naar de top van de Zugspitze, waar de thermometer zelden boven nul staat en naar drijvende stations bij regen en stormweer. De Sneeuwval van de laatste dagen in midden-Europa heeft de toe stand voor de winterport in de Alpen duideliji verbeterd. Het is opgeklaard en het vriest 's nachts streng. In het Oostenrijkse Sankt. Anton ligt nu 110 centimeter sneeuw evansl op het hoge Zug- spitzplatt. waar de thermometer -16 tot -20 graden aanwijst. In Zwitserland meldt Zermatt 0?. Sankt Moritz 55. Arosa 57, en En gelberg 80 cm sneeuw. In de franse Vogezen en re West Alpen zijn de condities voor de wintersport vrij goed. Valberg heeft 65 cm. sneeuw. Les Deux Alpes zelfs 2 meter. Amsterdam zwaar bewolkt De Bilt onbewolkt Deelen mist Eelde licht bewolkt Eindhoven mist Den Helder geheel bewolkt Lucbtb. R'dam onbewolkt Twente onbewolkt Vllsslngen onbewolkt Zd. Limburg onbewolkt Aberdeen zwaar bewolkt geheel bewolkt half bewolkt onbewolkt geheel bewolkt onbewolkt onbewolkt geheel bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt licht bewolkt zwaar bewolkt geheel bewolkt zwaar bewolkt onbewolkt onbewolkt geheel bewolkt zwaar bewolkt half bewolkt Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kooenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Mtlnchen onder redactie van loessmit te beteugelen, zoals nu in Ameri ka wordt overwogen". 'Maatschappelijk gezien is de hond een ondier. En hij wordt onmaat- schappelijker naarmate hij talrijke wordtdat is ongeveer het enige wat hij met de mens gemeen heeft. In minder dan toen jaar tijds is het hondenbestand verdubbeld en bedraagt nu tussen de zes- en achthonderdduizend. Maar dat is niet alles. De honden worden ook alsmaar groter. Er is een mode in ronden en die mode schrijft voor dat je geen pekinees neemt maar een kalf, ook al woon je op een flaf. Aldus het harde oordeel van Hans Ferrée in het wtekblad Ariadne- Revue der Reclame, die ook ver der voor dieren en dierenvrienden inet veel goede woorden over heeft: 'Wie het waagt om b.v. drie Kinaeren te nemen, worat oe- schouwd als een onmaatschappe lijk procreant' (lees: verwekker), 'maar wie zijn huisdieren toestaat om zich onbeheerst te vermenig vuldigen is een dierenvriend. En een dierenvriend is een Goed Mens. Nou, vergeet 't maar'. Want waarom neemt iemand een hond? 'Uit onmacht', zegt Ferrée. willen bevelen, dwingen, is ieder mens eigen'. Vandaar dat mensen een hond nemen, want 'alleen een nona luistert nog naar oeveien. In veel gezinnen is de hond het communicatie-medium dat vroe ger het kind was. Echtelieden die niet volwassen met elkaar kunnen communiceren, commniceren nu via hun hond. Voor de onvolwas sen mens in communicatienood is de hond dus wel degelijk een ze gen. Een hond is altijd een dank baar object wanneer zijn baas of bazin behoefte heeft aan wat ge hoorzaamheid, gezelligheid of aan hankelijkheid. Dierenliefde is gebaseerd op het onvermogen een retatte aan te gaan. Als een hond lastig is, don der je hem weg, wat met een mens (nog?) niet kan'. Aldus Ferrée, die aan de hand van Amerikaanse cijfers over vervui ling door honden tracht te bewij zen dat ons land 'geteisterd' wordt door een 'volstrekt onverantwoor de wildgroei van het huisdieren bestand, een wildgroei die m.i. binnen vijf jaar alle andere maat schappelijke problemen in de scha- yduw zal stellen'. En: 'Ik zou ont zettend graag zien, dat er 'n cam pagne kwam om het hondenbezit In de meeste landen zijn de ou ders niet in staat duur speelgoed voor hun kinderen te kopen. En toch spelen kinderen daar net zo goed als in rijke landen, waar maar weinig aan de kinderfanta sie wordt overgelaten. Hoe de ouders in die arme landen hun kinderen aan speelgoed helpen, is tot en met 18 januari te zien in het Indonesisch ethnografisch museum in Delft. Daar is een tentoonstelling ingericht over speelgoed, spellen en spelletjes uit Indonesië en daar is ook dui delijk te zien hoe je met een voudige middelen leuk speelgoed kunt maken. Terwijl velen zich hier kopzor gen maken over het onderwijs aan Nederlandse scholieren, is de Zionistische vrouwenorganisatie (WIZOi ernstig verontrust over de schoolkinderen in Israël. Hon derdduizend kinderen uit minder draagkrachtige gezinnen, zegt de WIZO, dreigen de dupe te wor den van de steeds stijgende kos ten voor de defensie. Daardoor kan Israël de 27,5 miljoen gul den niet meer missen die tot nu toe werd uitgetrokken voor schoolboeken, schriften en an der onmisbaar leermateriaal, wat neerkomt op 275 per kind. De ouders zullen dat voortaan zelf moeten betalen, maar naar schat ting van de vrouwenorganisatie zullen de ouders van zo'n hon derdduizend kinderen dat niet kunnen. De WIZO zamelt nu overal gelden in om die kinderen toch naar school te laten gaan. WIZO-Nederland stelt zich ten doel dat schoolgeld voor tiendui zend kinderen bijeen te bren gen. Wie wil helpen, kan een bij drage storten op postgiro 535617 t.n.v. penningmeesteres WIZO- Nederland, Graaf Aelbrechtlaan 94, Amstelveen, onder vermel ding van 'Stuur een kind naar school'. Ferrée's rubriek heeft 'Ik tntid, wat vindt u?' en daar aan ontle nen wij de vrijheid tegen zijn standpunt te protesteren. Een campagne om het hondenbezit te beteugelen kan leiden tot IJs landse toestanden. Een correspon dent van de Provinciale Zeeuwse Courant berichtte onlangs dat in Reykjavik en het naburige Kopa- vogi alle honden verboden z\jn, waardoor er nu alleen nog illegaal een paar 'onderduikers' gehouden worden. Wij gaan hier trouwens aardig dezelfde kant op met het uito annen van ai eren: eerst ae insecten die we met spuitbussen uit de wereld trachten te helpen, als gevolg daarvan de dieren die van insecten moeten leven, ver volgens vogels en vissen doordat we zo nodig troep in het water moeten lozen en nu dus ook maar de honden, want die bevuilen de boel maar. Alsof de mens niet een onvoorstelbare hoop vuilnis maakt, letterlijk en figuurlijk. Candy, een vrouwtjesboxer uit de Amerikaanse stad Columbus, wenst zich warm èn modieus te kleden. Vandaar dat haar baas haar deze flatteuze Russische bontmuts heeft laten aanmeten. Mevrouw Patricia Howell heeft zo'n bijzondere cake gebakken, dat ze er in een kook- en bak- wedstrijd in de Californische stad Pomona de eerste prijs van vijfhonderd dollar mee won. Het meest exclusieve ingrediënt in haar baksel was een kopje fijn gehakte, gedroogde wormen, ver plicht voor ieder die aan deze eerste jaarlijkse wormen-bak- wedstrijd wilde meedoen. Die wedstrijd is namelijk georgani seerd door een Amerikaanse aas fabrikant, die wormen teelt voor sportvissers, maar ook voor kunstmest, dierenvoedsel en als voedsel voor mensen. Dat laatste heeft de fabrikant nog maar kort geleden bedacht en natuurlijk wil hij zijn nieuwtje verkopen ook. Vandaar dat hij de over heerlijke wormencake van me vrouw Howell die wis- en na tuurkunde gestudeerd heeft als voorbeeld voor alle Ameri kaanse huisvrouwen een flinke prijs heeft toegekend. De win nares zei dat ze het geld voor de studie van haar dochters zal gebruiken, maar vertelde er niet bij of ze haar dochters ook van de winnende wormentaart durft te laten eten. Hevig geïrriteerd door aanhou dende aanmaningen om zijn be lastingaanslag van negenduizend francs eindelijk te betalen, heeft een winkelier uit het Noordfran se departement Pas de Calais een mooie wraakneming verzonnen. Het kostte hem wel een beetje tijd en moeite, maar hij kwam er nog riet op tijd uit. Hij wan delde naar het belastingkantoor en stortte zijn schuld in de klein ste muntjes die hij maar bij el kaar had kunnen schrapen. Een ambtenaar op het kantoor heeft drie volle dagen nodig gehad om de 320 kilo belastingcenten te tellen. 'U bent de man van de insectenverdelging, denk ik.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5