r akbeweging moet als ussenstation' dienen ederatie Nederlandse 'We mochten geen borden en sokken naar trein sturen' Belangrijke mededeling voor Zilvervloot-spaarders. 48* wil dat De Hoop nog blijft varen Meerjarenplan voor zeevisserij gevraagd De Zilvervloot jonge jenever Gijzeling van NW en NKV gaat miljoen leden tellen Gift voor Unicef Rode Kruis bestrijdt kritiek: mit'ilH fi/aJ^yiaastóC Op oudejaarsavond weer minder treinen Tweede Kamer neemt motie aan: ■ïerst behoorlijk overleggen voordat botte bijl gehanteerd wordt' Zeevalking: 'ons uiterste best gedaan' METZLER- RITA ,819 DECEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 ort|>nze sociaal-economische redactie sS HAAG Het Nederlands Verbond van Vakverenigingen en het Nederlands Katholiek Vak- bi nd hebben besloten om samen per 1 januari 1976 de Federatie Nederlandse Vakbeweging op te n. Het nieuwe vakbewegingsblok zal ruim één miljoen leden tellen. (ADVERTENTIE) is«v die alle belangrijke beleids- zal overnemen die NW en tot nu toe afzonderlijk ver- moet worden beschouwd 'tussenstation'. Ook de fe- zal gaan streven naar een oter eenheid, waarbij een ip het niveau van de centra van de aangesloten bonden uitgesloten. p'fcstructief redevoeringen tijdens de erlijke verbondsraadsverga- og en. die gisteren aan het op- igsbesluit vooraf gingen, heb- voorzitters van de aangeslo- ïden er geen twijfel over staand at. zdi zich construc- tejfegenover de nieuwe federatie a opstellen. Wel werd er in de eru ^lederen opgemerkt dat het sclj n naar een eventuele fusie in geval in een geforceerd tempo ïigJ [aan. let, Mdei tn bes"a dI v IKV zal er in moeten slagen, drukkelijke wens van de le- jkar een grotere eenheid in de J [andse vakbeweging te combi met een harmonische ont- pg van de Federatie Neder - Vakbeweging, zodat de leden nieuwe het oude vertrouwde aldus de voorzitter van iwbond NKV, Leo Brouwer, gewerd zowel bij NW als bij val het afhaken van het CNV in toonaarden betreurd. Volgens aantal bondsvoorzitters zal CNV de mogelijkheid moe- prden opengelaten om zich in stadium alsnog aan te 'n enthousiasme ige die geen greintje enthou- e voor de federatie kon op- Mien van Arie GroeneveAt, de letter van de Industriebond I Volgens Groeneyelt heeft de slechts kans van slagen indien ederatie wordt onderbouwd federaties van bonden. 'Mocht in_ n dat bijvoorbeeld de Indus- q> nd NKV er niet over denkt jro ins tot een verdergaande sa- t erking te komen, dan zullen toet alle kracht die in ons is. bevorderen dat de federatie 'ti |kcentraies wordt ontbonden', Jef Groenevelt. cei eelde ook mee dat zijn bond reï strikt aan de financiële ver- tingen ten aanzien van de fe- ie zal houden. 'Meerkosten, die rtoeien uit hel onvermogen relke deelnemers dan ook, om inanciële verplichtingen te vol- zullen door ons niet worden ra epteerd', waarschuwde hij. ie e speech van Piet Spijkers, de Ni Itter van de Industriebond t meest evenwel blijken dat de iele sfeer tussen zijn bond en de ndustriebond NW inmiddels zou zijn opgeklaard. Spijkers deelde mee dat intussen met de industrie bond NW besprekingen zijn aan geknoopt om te komen tot samen- werkingsregels tussen de beide bonden, besprekingen die waar schijnlijk eind van deze maand po sitief kunnen worden afgerond. Uiteindelijk gingen beide verbonds vergaderingen onder applaus una niem akkoord met de oprichting van de Federatie Nederlandse Vak beweging. Toevallig stond de klok bij het NW toen precies op vijf voor twaalf. 'Eenheidsworst' NW-secretaris Piet Damming ver haalde gisteren dat het NW geen 'eenheidsworst' voor ogen heeft. 'Aan de ongedeelde vakbeweging die het NW wil. moet het beginsel van de veelvormigheid ten grond slag liggen. Een huwelijk (fusie) tussen NW en NKV is ook geen kwestie van moeten', aldus Dam ming. Hij twijfelde er niet aan, dat de weerstanden tegen intensievere samenwerking zullen afnemen en de vooruitzichten voor verdergaan de eenwording eerder beter dan slechter zullen worden'. De NW-secretaris zei dat het NW pen verscherping van de tegenstel lingen met het CNV schadelijk acht. 'Maar heel realistisch moet worden vastgesteld', aldus Dam ming. 'dat het CNV en zijn organi saties in een zeker isolement kun nen worden gedrongen. Een grotere doelmatigheid en het verkorten van de beleidslijnen staan nu eenmaal centraal als beweegredenen tot de federatie. En de federatie zou dit, voordeel uit handen geven als wij bet overlegorgaan van de drie vak centrales in stand hielden of op een andere wijze de gehele beleids voorbereiding en besluitvorming samen mei het CNV zouden trach ten te coördineren', zei hij. Piet Damming hoopte dat de federatie in een later stadium voor het CNV zal blijven openstaan Ook NKV-voorzitter Wim Spit zei in zijn rede, te betreuren dat het CNV afhaakte. Maar hij voegde daar nadrukkelijk aan toe dat de federatie wel degelijk ruimte biedt voor christenen om 'vanuit de bele ving van het evangelie' vakbewe gingsactiviteiten te ontplooien. Spit zei dat zijns inziens de beleving van die evangelische waarden niet persé tot zijn recht hoeft te komen of wordt gegarandeerd door een zelfstandige organisatievorm. Die beleving hèeft volgens hem meer kansen 'wanneer we onszelf voor zelfstandige, volwassen gelovi gen houden, die in staat zijn een eigen verantwoording te dragen. Ook wanneer het gaat om het ver werkelijken van een levensovertui ging en de daaruit voortkomende waarden in sociaal-economische vraagstukken'. Bundeling van krachten en creativiteit is volgens hem noodzakelijk om een antwoord te geven op de machtsconcentra ties. die een bedreiging vormen voor de mondigheid en de vrijheid van de mens. Belang zwaksten NW-voorzitter Wim Kok zei dat het belangrijkste doel van de fe deratie bet leveren is van een gro tere bijdrage aan maatschappijver nieuwing nationaal en internatio naal. Daarbij moeten de belangen van de zwaksten voorop staan. Vol gens hem is een ongedeelde en eensgezind optreden de vakbewe ging vandaag de dag wellicht nood zakelijker dan ooit. 'Werknemers zijn nu nog steeds de speelbal op de golven van de willekeur. Het opheffen van de onmondigheid van de werknemer in zijn arbeidssitua tie zal de FNV tot een van haar belangrijkste beleidspunten moeten maken', zei hij. Tot het kabinet Den Uyl zei de NW-voorzitter dat de liefde niet van een kant kan komen. De rol van de vakbeweging kan volgens hem niet worden beperkt tot het overtuigen van de werknemer dat het herstel van de economische be drijvigheid afhankelijk is van zijn bereidheid tot matiging. In dat ge val geeft de vakbeweging niet thuis. (ADVERTENTIE) Het Rode Kruis verweerde zich gisteren tegen de kritiek die na de afloop van de gijzeling in Wijster overvloedig geuit is. Van links naar rechts de heer E. F. de Boer, chef staf van het Drentse Rode Kruis, de psychiater Chr. van der Ree. provinciaal commandant van het Drentse Rode Kruis, de heer O. Cramwinckel, direc teur algemene zaken van het landelijke Rode Kruis en H. J. baron van Asbeck, directeur binnenland. DEN HAAG De Nederlandse re gering heeft voor ontwikkelings fondsen voor directe hulp aan de armste landen en groepen een be drag van tien miljoen dollar, onge veer 27 miljoen gulden, beschikbaar gesteld voor Unicef, net kinder fonds van de Verenigde Naties. Dit heeft het ministerie van buiten landse zaken gisteren meegedeeld. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het Rode Kruis heeft gisteren in Den Haag met kracht ontkend verantwoordelijk te zijn voor de fouten in de voedselvoorziening tijdens de gijzeling in Wijster. Van een verslaggever UTRECHT Ook dit jaar zal de treinenloop op oudejaarsavond sterk beperkt worden. Na half ne gen 's avonds zullen er veel minder treinen rijden dan normaal het ge- al is. Op vrijdag 2 januari zal het trein verkeer verlopen als gewoonlijk op donderdagen. Dat betekent dat er in de avondspits geen extra treinen zullen worden ingezet. Het hoofdbestuur van het Rode Kruis had er behoefte aan hierover gisteren in Den Haag een speciale persconferentie te geven, met name omdat de Rode Kruis-vrijwilligers in Beilen zich ten onrechte aange vallen voelen. De verwijten, geuit door ex-gijze laars en niet weersproken door pre mier Den Uyl en minister Van Agt, betroffen met name het ontbreken van bestek bij de eerste warme maaltijd, die op vrijdag 5 december werd verstrekt en het ontbreken van warm voedsel op zondag 7 de cember. Volgens het Rode Kruis was op vrijdag wel voor bestek gezorgd. Dit bestond uit stenen borden en ijzeren vorken en mes sen. Op het laatste ogenblik ver bood een politiefunctionaris echter dit bestek naar de trein mee te De heer De Boer vertelde nog dat de rijkspolitie altijd de boodschap penlijstjes censureerde. Zo werden bijvoorbeeld ook geen batterijen afgeleverd, toen daarom gevraagd was. Ook werd verboden om dikke wollen sokken naar de tréin te brengen: tweemaal had het Rode Kruis dat aangeboden. Voor het verbod werd geen motivering gege ven. aldus de heer De Boer. Hij en andere Rode Kruisfunctionarissen uit Drente vestigden er de aan dacht op dat het voedseltransport, belangrijk was maar dat daarnaast zo veel belangrijke dingen gedaan zijn, juist in het belang van de mensen in de trein. Zo werd in een boerderij een 'gewondemdienst' in gericht, waar zich voortdurend drie artsen en 24 helpers gereedgehou- den hebben. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Er moet een meerjarenplan komen voor de zee visserij. Daarin moet staan hoe de regering het noodzakelijke saneringsplan voor de visserij wil begeleiden, en hoe een zo groot mogelijk aantal arbeidskrachten behouden kan worden. Dat is het oordeel van de meerderheid van de Tweede Kamer, die giste ren een motie met deze strekking aannam. De motie werd ingediend door de socialist Hartmeljer. omdat minis- nemen, omdat dit gevaarlijk zou kunnen zijn. Daarna is er steeds Niet gelukkig lie .let (ADVERTENTIE) Als u meevaart op de Zilvervloot is het in uw eigen belang om nü direct na te kijken wanneer u daarmee bent begonnen. Want was dat in 1966, dan hebt u uiterlijk tot het eind van deze maand de tijd om uw spaarpremie binnen te halen, aanmonsteren. Vraag een folder aan bij U weet wel: die 10 procent (belastingvrij) „De Zilvervloot", over spaarbedrag-plus-rente. Postbus 51, Den Haag. U moet de premie aanvragen bij de instelling waar u hebt gespaard. Doe dat nü, vóór u het vergeet! Overigens, de Zilvervloot blijft varen. Iedere jongere van 15 t/m 20 jaar kan Publikatie van het Ministerie van Sociale Zaken. ter Van der Stee van landbouw en visserij naar zijn mening tijdens de begrotingsbehandeling geen enkel nieuw plan voor de visserij op tafel had gelegd, en zelfs geen knelpun ten had aangegeven. Regels Tijdens het debat heeft minister Van der Stee verklaard dat de vangstbeperking voor bepaalde soorten vis zeker geer zaak is die op korte termijn zal verdwijnen. Over de verdeling van de te vangen hoeveelheid vis over dc schepen zal het bedrijfsleven de verantwoorde lijkheid houden, aldus de minister. Komt het bedrijfsleven echter niet tot een akkoord, dan zal hij zelf daarvoor regels opdragen, waarbij zijn voorkeur uitgaat naar een in dividueel vergunningensysteem. De minister zei ook dat de bij vangst van tong verboden is en blijft. Omdat er bij scholvangst on vermijdelijk tong in de netten blijft is in overleg met het open baar ministerie echte: een richtlijn opgesteld die een bijvangst van drie procent aanvaardbaar acht. Die richtlijn is volgens de minister te vergelijken met de manier waar op de 100 kilometerwet wordt ge hanteerd: een kleine overschrijding is weliswaar in principe verboden, maar wordt doorgaans niet beboet. met plastic borden en bestek ge werkt, die echter op dat moment niet voorradig waren. Het ontbreken van voedsel op de zondag daarna, lag volgens het Ro de Kruis aan de kapers zelf. Het eten was wel aangevoerd, maar kon niet naar de trein gebracht worden zolang ir. Manusama daar aan het bemiddelen was. Het bezoek van Manusama liep uit tot na vier uur 's middags. De kapers lieten, vol gens het Rode Kruis, daarna weten, dat zij geen voedsel meer wilden ontvangen omdat bet al te donker begon te worden. Achterhouden De heer E. F. de Boer, chef staf van het Drentse Rode Kruis, vertelde dat de kapers op vrijdag 12 decem ber hadden hadden meegedeeld dat zij de lunchpakketten, die daags tevoren waren gebracht niet aan de gegijzelden hadden verstrekt. De klacht dat de in de eerste week gevraagde tandenborstels en tand- pasta pas de veertiende aan de Verrast dOOr kritiek gijzelaars waren uitgedeeld, deed hem opmerken dat de Zuidmoluk- kers ze dan een weekje hebben achtergehouden. Op maandag 8 de cember waren namelijk dertig in hoesjes verpakte tandenborstels bij de trein afgeleverd en met andere goederen naar binnen gehaald. Het Rode Kruis neemt het, vooral gezien de inzet van de tweehonderd vrijwilligers, de regering kwalijk dat zij van haar kant de suggestie gewekt heeft dat het Rode Kruis schuldig was aan de fouten. Het hoofdbestuur vindt het ook niet zo gelukkig dat minister Van Agt tn zijn dankwoord na de gijzeling de Rode Kruis-vrijwilligers die gedu rende twaalf dagen hun vrije tijd opofferden hebben eigenlijk een klap op het hoofd gekregen in plaats van een schouderklopje', zei mr. H. J. baron van Asbeck, direc teur-binnenland van het Rode Kruis. Psychiater Chr. van der Ree. de provinciaal commandant Drente van het Rode Kruis, memoreerde dat een van de vrijwilligers na de verklaring van minister Van Agt. zondag na afloop van de gijzeling, opmerkte: 'Iedereen die ervoor be taald wordt, is genoemd, alleen de vrijwilliger niet'. (Advertentie) onze parlementsredactie N HAAG De Tweede Kamer vindt dat het hospitaalkerkschip 'De Hoop' in bn( er geval volgend jaar nog moet blijven varen. De Kamer steunde gisteren ïn l amendement om de subsidie aan het schip zodanig te verhogen (van één 1,8 miljoen gulden) dat het nog een jaar meekan. In dat jaar moet dan be- ken worden of er voor De Hoop nog toekomstmogelijkheden zijn of niet. öpister Van der Stee rust dat ze in dringende ge- reid financiële offers te vallen vlug de wal kunnen bereiken. Van der ndbouw en visserij) wilde subsidie voor volgend r nu al verlagen, omdat j de taak van het hospi- r" ikerkschip als beëindigd ^chouwt. De medische die het schip verleent zeevarenden kan vol- rujfcs hem net zo goed vanaf og wal komen; de marine met helikopters snel op i. punt in de Noordzee zijn snii daar een patiënt op te en. Bovendien zijn vol ts de minister de visser iepen zelf zo goed uitge- Lic Ook voor de kerkdiensten en ontspanningsactiviteiten die op het schip worden ge houden neemt volgens de heer Van der Stee de be langstelling af. 'De moderne visserij ls tegenwoordig zo verspreid dat van een cen trale functie van De Hoop geen sprake meer ls'. Boven dien. aldus de minister, blijkt het visserijbedrijfsle ven de laatste tijd niet be- brengen voor het in de vaart houden van het schip. Ook binnen de vaste kamer commissie voor de visserij, (die het amendement in diende) bestaan twijfels of er voor De Hoop nog wel een toekomst is. De com missie vond echter dat eerst behoorlijk overleg gepleegd moet worden, voordat de botte bijl wordt gehanteerd. Voor dat overleg zou nu in het komende jaar alle gele genheid zijn. Vanuit de commissie was ook de gedachte geopperd dat De Hoop een taak in Europees verband zou kun nen krijgen, als technisch hulpschipminister Van der Stee zei gisteren dat dit ij- dele hoop was: 'Men moet zich hierop niet blindstaren. Het is een misvatting dat de EEG hulp zou willen verle nen aan dit schip. De Euro pese commissie heeft het rapport over die mogelijk heid zonder meer naast zich neergelegd, en het zelfs niet aan de ministerraad doorge stuurd'. Van het eind van de vorige eeuw af heeft de vereniging De Hoop een hospitaalkerk schip geëxploiteerd. Het huidige schip is een Jaar of tien in de vaart. HILVERSUM 'Dit hadden we hé lemaal niet verwacht. Het heeft ons verrast en geschokt'. Dit zei gister avond staatssecretaris Zeevalking van justitie in VARA's Achter het Nieuws in een reactie op de stroom van kritiek, die door ex-gegijzelden is geuit op de regering na de trein kaping bij Wijster. 'Er zullen ongetwijfeld fouten zijn gemaakt bij Wijster, maar ik heb ook in het gesprek met ex-gijze laars in Beilen eerder deze week gezegd, dat de regering dit niet heeft verdiend. Wij hebben ons ui terste best gedaan een oplossing te vinden, die niet meer slachtoffers zou vergen, noch bij de gijzelaars, noch bij de mariniers, noch bij dé kapers'. 'Ons stond een oplossing zonder verder bloedvergieten voor ogen en daarin zijn we geslaagd. Daarom vind ik de verwijten niet terecht, die ons naar het hoofd zijn geslin gerd', aldus mr. H. J. Zeevalking. Het iljkt er nu op. dat de regering de schuld krijgt van het feit. dat er drie slachtoffers zijn gevallen, maar dat mag niet zo worden ge steld. Die slachtoffers zijn diep te betreuren, maar de schuld daarvoor ligt in de eerste plaats bi* de ka pers. De staatssecretaris zei geen verkla ring te hebben voor de kritiek. 'Nogmaals, dit is het laatste wat we hadden verwacht en misschien ook wel niet hadden verdiend, maar daar moeten anderen over oorde len. Die kritiek is mogelijk te ver klaren uit de psychische toestand van de ex-gegijzelden uit de trein, maar zij hebben de situatie slechts van één kant kunnen beoordelen'. (Advertentie) Het hospitaalkerkschip 'De Hoop' Vervolg van pagina 1 Ds. Mefciiari, die omstreeks half zes op het beleidscentrum aamkwam, vertrok korte tijd later naar het bezette consulaat, waar hij bij de deur werd opgewacht door drie ge wapende bezetters en een gijzelaar ster. Hij verbleef daar een half uur en vertrok daarna weer naar het beleidscentrum om verslag uit te brengen. Ir. Manusama is gisteren niet in het consulaat gewetst. Aangenomen werd, dat hij in Den Haag instruc ties had ontvangen, die hij in Am- Sterdam met ds. Metiari voor zijn vertrek naar het consulaat heeft doorgenomen. Ondergoed Gisteravond werden op het verzoek van de bezetters veertig lunchpak ketten en enkele dozen met schoon ondergoed afgeleferd bij het consu laat en kort na acht uur verliet ds. Metiari het beleidscentrum om naar zijn huls in Assen te gaan. Over de inhoud van de besprekin gen. die Ln het Haagse crisiscen trum zijn gevoerd is niets bekend gemaakt, maar aangenomen wordt, dat hierin centraal stond de vraag hoe de gijzeling zonder verder bloedvergieten dezelfde tactiek als bij de treinkaping in Beilen kan worden beëindigd. Zonder nadere uitleg verklaarde een ingewijde in de loop van de dag: 'De bui is overgetrokken, er wordt nu weer volop gepraat'. 'Het gebruiken van geweld lost niets op. Dat is altijd mijn stand punt geweest'. Dit zei gisteravond ir. Manusama in een gesprek voor EO's Nader Beken. 'Als men toch overgaat tot het gebruiken van ge weld, dat wordt direct de kiem voor het onrecht gelegd. Ik vind het geluk van de mens belangrijker dan de onafhankelijkheid. Daarmee schuif ik die onafhankelijkheid niet naar de achtergrond, maar zeg dat het geluk op de eerste plaats komt', aldus ir. Manusama. die van me ning is dat na 'Amsterdam' er met de regering om de tafel moet wor den gezeten om de moeilijkheden op te lossen. Daarbij zal ook de politiek ter sprake moeten komen. De president in ballingschap van de RMS vertelde verder van hon derden Nederlanders brieven te hebben ontvangen, waarin zij stel len volledig begrip te hebben- voor wat de Zuidmolukkers nastreven. Behalve met de regering zal ook in eigen kring moeten worden gespro ken over hoe het nu verder moet met de Zuidmolukse zaak, maar een ding is zeker, we moeten niet de weg van het geweld op, zei ir. Manusama (Advertentie) bril: ieders oogmerk! 'O nee, meneer, ik kan eén bal echt zo ver niet weg trappen.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3