s In Getrouw staat een vervolg verhaal Als u nou nèt niet het type bent voor OléTomemolinos, hebben vviil2 heelandereMidaellandse Zeestrandenvooru. 10. 11. 12. 8 oden in Rusland Kerstbomenbos Nunspeet staat er goed bij 4. X« Tvee weken Menorcav.a.f535,- 2*Rvee weken Ibiza v.a.f485,- 3»1Weeweken 5«1Wee weken Marbellaf470,- Met ons kunt u alle kanten uit Dedemokratie van de kerstboom Bij hoog en bij laag: Terugplanten van sparretjes werd erdoor gestimuleerd iristelijke ogere Landbouwschool RONTEN (O.-Flevoland) WANDVINYL J. PIEKSMA f OORLOG GSWtSLfcA Calad'Or v.a. f471,- Tvee weken MarMenor v.a. f395,- Ó^Tvee weken Estepona v.a. f576,- 2nveeweken Sitges v.a. f400,- i1\vee weken Djerbav.a.f741,- Tvee weken Corsica v.a. f538,- TWee weken Kreta v.a. f697,- •TWee weken Thormina v.a. f615,- 9*'Rveeweken Malta v.a. f657,- YET Jeans Tburs: vrijgevochten vakanties voor jonge mensen. iG 19 DECEMBER 1975 KERSTBIJLAGE TROUW/KWARTET 15 en j van pagina 1 Immigratie naar Birobidjan igezet. Vandaag wonen er de drie miljoen Russische en slechts veertien dui- d in het 'autonome Joodse ied'. Zonder Joodse scholen culturele instellingen is Bi- lidjan slechts nog in naam ds. De regering van Stalin ook die van zijn opvolgers iden het niet laten om met ene hand te nemen wat zij de andere hand gaven, misleidend ook, Birobid- is blijven bestaan als een irbeeld' van de gelijk- echtiging van de Joden in Sowjet-Ünie. veeslachtig tijdens de Tweede We reldoorlog voerden de Sow- eiders een tweeslachtige po- ek. Terwijl aan de ene kant laringen in het buitenland r.ibliceerd werden, waarin Ie volkerenmoord op de Jo- veroordeelden, werd in de jet-Unie zelf een dergelij- verklaring nooit openbaar, oewel er meer dan een half oen Joden in het Rode Le- meevochten en zij tot de edigste soldaten en officie- behoorden, werd ook hier in de Sowjet-Unie niets end. Bowjet-steun voor de stich- van een Joodse staat in "Midden-Oosten gaf de Rus- he Joden opnieuw hoop. beseften niet dat zij, zoals vaak. de speelbal van gro- politieke belangen waren. uit sympathie voor het dse volk maar uit zuiver enbelang stemde de Sow- -Unie in 1947 in de Ver gde Naties voor de verde- van Palestina. Een Joodse lat, met alle gevolgen van stichting, zoals wij ze ndaag kennen paste in de ibale strategie van Moskou, rwijl de eerste Israëlische tbassadeur in de Sowjet- ïie, Golda Meir, door duizen- Joden bij haar aankomst Moskou enthousiast werd ;roet. maakten de Sowjet- oriteiten duidelijk dat de cenning van de staat Israël et betekende dat de Russi- te Joden of de Joden uit an- re socialistische landen naar raël zouden mogen emigre- Immers, wanneer de Jo den het recht op emigratie zou worden gegeven, dan zouden de overige 104 nationaliteiten, die gezamenlijk de Sowjet- Unie vormen, het zelfde recht moeten krijgen. De diplomatieke betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en Israël, die in het begin bijzon der hartelijk waren, verslech terden snel, en bereikten een dieptepunt in januari 1953 toen de Sowjet-krant Prawda het zogbnaamde 'artsenkomplot' onthulde. Artsen-komplot Dit incident wordt in de ge schiedenis van de Russi sche Joden als een van de meest onthutsende gebeurte nissen gezien. Prawda maakte de arrestatie van een groep artsen bekend, die regerings functionarissen hadden ver moord en die van plan waren om nog meer Sowjet-leiders om het leven te brengen. Van de negen gearresteerde artsen waren er zes van Joodse af komst. Deze zes werd boven dien verweten dat zij 'Zionis tische spionnen' waren. Hun proces riep protesten in de hele wereld op en Israël werd door de Sowj ets als voornaam ste aanstichter gezien van de ze 'anti-Sowjet gevoelens'. Moskou besloot in februari 1953 nadat een bom in de am bassade van de Sowjet-Unie in Tel Aviv ontplofte en er drie Russische functionarissen wer den gedood, om de diplomatie ke relaties met Israël te ver breken. Uiteindelijk is deze heftige reactie één van de oorzaken geweest dat Israël zich volledig tot het westerse kamp heeft gewend. Na de dood van Stalin in 1953 werd de anti-Joodse en anti- Israelische campagne stopge zet en werden de diplomatieke relaties met Israël hersteld, maar van het toestaan van Joodse emigratie kon ook nu geen sprake zijn. Er werd een algemene amnestie in de Sow jet-Unie afgekondigd en tot de tienduizenden gevangenen die werden vrijgelaten behoorden duizenden Joden. In het begin leek het alsof onder de opvol ger van Stalin, Nikita Chroes- tsjef, een verandering zou in treden. Vele van de door Sta lin's agenten vermoorde Joden werden gerehabiliteerd. Maar de schijn bedroog. Wie in zijn paspoort onder de rubriek na tionaliteit het woord Jood had staan werd de toegang tot vele leidende functies ver sperd. Bij de veroordeling van Stalin's beleid op het twintig ste congres van de communis tische partij werd met geen woord gerept over het kwaad aardige anti-semitisme van het verleden. Een opvallend cijfer is dat in de regeringsperiode van Chroestsjef het aantal synago gen in de Sowjet-Unie van vijfhonderd naar 97 zonk. Het sluiten van synagoges werd verklaard met een verwijzing naar de stadsplanning en de bewering dat het aantal gelo vige Joden zou afnemen. De Joden zagen de sluitingen als een poging om h,un gevoelens op gang gekomen. In 1972 gen. Het sluiten van synago ges ging vaak gepaard met het beperken van de Joodse culturele rechten. Zo kwamen er bijvoorbeeld restricties voor het begraven van Joden op Joodse begraafplaatsen. Overigens maakten deze be perkingen van de Joodse cul turele rechten onderdeel uit van een algemene campagne tegen de godsdienst, waarvan ook andere religieuze groepen het slachtoffer werden. .Boosaardig geloof' Aan het begin van de jaren zestig werden in het ka der van die campagne tiental len boeken en artikelen gepu bliceerd waarin het Jodendom als een primitief, reactionair en zelfs boosaardig geloof werd voorgesteld. De cam pagne tegen het Jodendom ging vergezeld van een enorme hetze tegen de staat Israël. Bij deze campagnes werd vaak gebruik gemaakt van Joden, die bereid waren zich daarvoor te Iepen. Zo verschenen artikelen van Joodse schrijvers wparin niet alleen het Jodendom kwaadwil lig werd beschreven, maar de staat Israël als een 'imperia listisch werktuie' werd om schreven en de Israëlische di plomaten in de Sowjet-Unie van anti-Sowjet propaganda werden beschuldigd. Alle Is raëlische pogingen om de be trekkingen met de Sow jet-Unie te verbeteren werden van tafel geveegd. In deze pe riode, nog voor de Oorlog van 19G7, viel een groeiende be langstelling. van Russische Jo- deh voor het Jodendom en voor de staat Israël te constateren. (ADVERTENTIE) Onder de kerstboom zijn alle mensen gelijk. Daar beslaat geen Innig, geen laag. Dal geldt overigens hel gehele jaar voor het CNV. Alle leden kunnen steeds hun toontje meezingen. Daarom houdt menigeen het op het CNV. Bij hoog en hij laag. I'n dagelijks treden nieuwe leden toe. Wees welkom. Ons adres: CNV - Antwoordnr. 1096 - Utrecht. (geen postzegel nodig) 15 bonden en organisaties voor werknemers, vrouwen en jongeren Activisten Het opnieuw verbreken van de diplomatieke betrekkingen met Israël door de Sowjet- Unie na de Zes Daagse Oor log was voor de Russische Joden een keerpunt in hun geschiedenis. Er ontstonden kernen van activisten die voor het recht van zelfbeschik king van de Joden opkwa men. Zoals herhaaldelijk was gebeurd werd ook nu de onder drukking van de Joden ver scherpt. Op 14 jupi 1970 werden er twaalf Sowjet-burgers gear resteerd, van wie tien van Joodse afkomst waren, die er van beschuldigd werden een vliegtuig te hebben willen ka pen om naar Israël te vliegen. In december van dat jaar wer den de meesten van hen tot langdurige gevangenisstraf fen veroordeeld en twee kre gen zelfs de doodstraf. Inter nationale druk heeft de uitvoe ring van deze doodstraffen voorkomen. De laatste jaren was er een sterke emigratie van Joden naar het westen en naar Israël op gang gekomen, maar die neemt nu weer af. In 1972 verlieten 30.000 Joden de Sow jet-Unie, in 1974 was dit getal naar 20.000 gezakt en men vreest dat het dit jaar minder dan 10.000 zal zijn- De daling van de emigratiecijfers wordt geweten aan de toenemende intimidatie door de Russische autoriteiten. Men probeert mensen af te schrikken om een vergunning tot emigratie aan te vragen. Het indienen van een dergelijk verzoek is geen gemakkelijke onderne ming. Vaak wordt het gevolgd door vrijwel onmiddellijk ont slag waardoor de aanvrager in grote financiële moeilijkheden komt. Vrijwel nooit vinden de indieners van een emigratie verzoek weer werk in hun eigen vak. Zij zijn gedwon gen om een baan op een veel lager niveau te aanvaarden. Verder worden de aanvragers jarenlang in onzekerheid ge houden en staan ze bloot aan provocaties van de kant van de autoriteiten. Er zijn twee oorzaken voor deze houding van Russische Joden die naar Israël willen emigreren. Naast het al eer der genoemde argument, dat het toegeven aan de Joden tot moeilijkheden met de overige nationale groepen in de Sow jet-Unie zou leiden, kan de Sowjet-Unie het .zich tegen over de Arabische wereld niet veroorloven om 'munitie' voor heb Israëlische leger te leve ren. Steun Daar komt bij dat de ker nen van Joodse activisten in de Sowjet-Unie opkwamen in een periode waarin de onte vredenheid in de Sowjet-Unie ongekende vormen aannam. Al vanaf het midden van de jaren zestig werden de Joden in hun strijd gesteund door de bewe ging van Russen die kritisch staan tegenover het beleid van de Sowjet-leiders. Dit valt ten dele te verklaren uit het feit dat vele kopstukken van de democratische oppositie in de Sowjet-Unie zelf van Jood se afkomst zijn. De onder drukking van de Joden van daag in de Sowjet-Unie is te vens een poging om de illegale democratische oppositie te be strijden. Toch is voor de eerste keer in de Russische geschiedenis het regiem niet in staat om de verschillende nationale min derheden tegen elkaar uit te spelen. Zo hebben de Oekrain- se nationalisten zich met de Joodse strijd solidair ver klaard en in Estland werden werken van Israëlische dich ters in de taal van dat gebied gepubliceerd om aan te tonen dat de inwoners van het ge bied aan de kapt van de Joden staan. De voorzitter van het Interna tionale Joods Congres, dr. Na- hoem Goldman, heeft het bij het rechte eind, wanneer hij stelt dat de al jaren oude strijd van de Russische Joden niet alleen gaat om het recht om naar Israël te emigreren. Natuurlijk moet iedereen het recht hebben om te emigre ren waarheen hij wil. Maar de strijd van de Russische Joden draait om veel meer: het gaat om het recht van zelfbeschik king. De Russische Joden moeten het recht hebben om in de Sowjet-Unie hun cultu rele en religieuze aspiraties te verwezenlijken. Zij moeten het recht hebben om kontak ten met Joodse gemeenten in het buitenland te onderhouden en zij moeten het recht heb ben om te emigreren, wanneer zij dat willen, en waarheen zij willen. Dat is de essentie van het verzet tegen de al eeuwen durende onderdrukking van de Russische Joden. NUNSPEET Enkele jaren geleden hebben kinderen in Nunspeet na Oud en Nieuw een paar honderd kerstbo men teruggeplant in liet bos. Wat is daarvan gewor den? De heer H. Krijt, directeur van de gemeentelijke dienst Landelijke Eigendommen: „Ik had zelfs destijds, toen van natuurbeschermings kant het initiatief werd ge nomen, nogal wat beden kingen tegen het terugplan ten midden in de winter van sparretj's, die veertien dagen in de warme huiska mer hebben gestaan. Maar het bosje ligt er goed bij. Zo'n vijftien procent is niet aangeslagen. De gaten die daardoor ontstonden, heb ben we opgevuld: Het is nu een mooi, aaneengesloten geheel." Het Nunspeetse idee heeft overigens niet tot navolging geleid, misschien op een te verwaarlozen uitzondering na. Ook in Nunspeet zelf is het bij één keer gebleven. Toch gelooft men in Nun speet bij de gemeente (en ook Staatsbosbeheer doet dat) dat het niet zonder ef fect is gebleven. De vrkoop van kerstbomen met een kluit is er duidelijk door gestimuleerd, en niet alleen in Nunspeet. Het doel was educatief. Men wilde de jeugd leren een beetje voorzichtig met de natuur om te gaan. Terug- planten op de aanvankelij ke plek gaat natuurlijk lang niet altijd. Ook zal het meestal ondoenlijk zijn de kerstboom in het bos neer te zetten, maar men kan hem ook in de tuin plaatsen en dat wordt ook steeds meer gedaan. Uit pedagogisch oogpunt vond Staatsbosbeheer het Nünspeetje initiatief erg aardig. Bosbouwtechnisch st'lt het niets voor. Een naaldbos aanplanten ge beurt met moderne machi nes. Het materiaal wordt samengesteld uit kostbare selecties. De nazorg vraagt deskundigheid. In grote steden, Amsterdam, Rotter dam en Den Haag bijvoor beeld, kan bovendien bijna niet worden teruggeplant. Het is er te zompig, waar door de sparren niet willen groeien, en veel mensen hebben er geen tuin. Gaan de mensen, die als kind een boom geplant heb ben, er ooit nog eens naar kijken? De heer J. Kuiper, voorlichter van Staatsbos beheer: „Ik geloof van wel. We ervaren dat ook bij de boomfeestdagen, die vol gend jaar voor de twintigste maal in Nederland worden gehouden. Vijftig jaar gele den is er zoiets ook al eens geweest, in Gieten (Drente). Er zijn mensen die na een halve eeuw nog precies we ten welke boom ze als kind hebben geplant." Overigens denkt de heer Kuiper ook dat de handel destijds, toen dat terug- planten ging spelen, zich gretig op de verkoop van kerstbomen met kluit heeft gestort omdat die een paar rijksdaalders meer opbren gen, terwijl er daarvan re latief waarschijnlijk maar enkele in het bos of de tuin terecht zijn gekomen. igere Beroepsopleiding 'oor leidinggevende funkties op agrarische (en daarmee verwante) ebieden: akkerbouw en veehouderij; handel, toeleverende en verwerkende bedrijven; milieubeheer en ontwikkelingshulp; onderwijs, voorlichting, onderzoek; ondernemerschap in de landbouw. I/Iet als extra voorzieningen' internaat voor 250 leerlingen, mede ten dienste van hun maatschap pelijke vorming; schoolboerderij van 130 ha, ter versterking van de praktisch landbouw kundige vorming. let diploma geeft toegang tot o.a. verdere academische studie; de aan de school verbonden lerarenopleiding (lager beroepsonderwijs, mavo). Toelating 1e klas: gediplomeerden van Havo met in hun examenpakket: natuur- en scheikunde (verplicht) natuurkunde, scheikunde, wiskunde, biologie, nederlands en engels (meest geschikt). Atheneum of Gymnasium (mits keuzepakket voldoende aansluiting geeft). Afhankelijk van het toelatingsonderzoek (aanleg en opleidingsnivo): 3-jarige M.L.S. (na Mavo exact). Toelating voorbereidend jaar (afhankelijk van het toelatingsonderzoek): gediplomeerden (met goede studieaanleg) van: middelbare beroepsscholen havo (met verkeerd keuzepakket). 'Voorlichtingsdag voor belangstellenden wordt gehouden op 10-1-1976. Aanmelding: Vóór 1 mei (vroegere aanmelding verdient aanbeveling i.v.m. verplichte voorpraktijk); Per adres: De Drieslag 1, Dronten, telefoonnummer: 03210-2824^ CASH ft CARRY DE GARANTIE Haarlemmerstraat 95. A'dam, tel. 020— 247770(31) Bankstel v.a. f 398. Bergmeubel f 225. Eethoek f 189. Salontafel f 49.50 Slaapbankstellen, tv-kasten. opdraaitafels. Linnenkasten f 89.50. Ook opnieuw overtrekken In eigen stoffeerderij. van f 16.90 VOOR/8.- PER METER Ten Katestraat 60 (hoek Borgerstr.), Amsterdam. Voor een goed verzorgde begrafenis of crematie TELEFOON 94.57.93 HELMHOLTZSTRAAT 78. AMSTERDAM-OOST IN DE KRAHr.._OA\ OVER MUN VROUW maarte Maandelijks leest u in Getrouw het vervolgverhaal over de Ondergrondse Kerk in de communistische landen. Maar het is geen gewoon vervolgverhaal zoals u dat misschien gewens bent. Nee, het vervolgverhaal in Getrouw informeert u over de vervolgden om wille van het geloof. Het geloof in de Heere Jezus Christus, dat zo krachtig is, dat geen aardse macht het kan vernietigen. In Getrouw leest u op welke manier steun wordt verleend aan de Ondergrondse Christenen. Op welke manier kunt helpen. Vraag een proefnummer en lees het vervolgverhaal Getrouw is het maandblad van de Ondergrondse Kerk en de Internationale Raad van Christelijke Kerken. Postbus 148, Bilthoven. -030- 764344- Het nieuwe Rurotours/Centouri programma van Holland International voor 1976 ligt als een dikke, kleurige pleziergids gratis op u te wachten bij bijna elk reisbureau. Ernaast vindt u daar de 12 andere programma's van Holland international, Nederlands grootste reismaker. Volop rust, natuurschoon en prachtige stranden.-Geriefelijke appartementen Vista Faro in s'Algar. Komfortabel wonen op een eiland om verliefd op te worden. Appartementen Miramar. Languit tussen de pijnbomen aan de zuidoostkant van Mallorca. Prachtige driekamerflats in het komplete komplex Parque Mar. Ideale gezinsvakantie: zonnestrand tussen twee zeeën, watersport paradijs bij uitstek. 6 persoons appartementen, langzaam aflopend strand. Ver weg van lawaai en drukte, op 1 km van Puerto Banus en de jetset van Europa. Verblijf in appartementen Aloha. (Inclusief auto voor de deur.) In het uiterste zuiden van Spanje: Bahia Beach, luxueus bungalow- komplex, direkt aan het strand. Aan de Costa de Oro met Barcelona aantrekkelijk dichtbij. Appartementen Costas. Eiland met Zuidzee-achtige allure. Evt. te kombineren met een landrover- karne lenkaravaan. Duizend kilometer baaien en strandjes. Met zoveel privacy als u wilL Verblijf in appartement Afwisseling van ruigheid en lieflijk heid. Het eiland waar de wieg stond van onze beschaving. Op Sicilië, waar het altijd zomer is. Wekelijks gaat er een DC 9, ook naar Palermo/Capaci. Ongewoon maar erg aantrekkelijk. Verblijf in appartement Een speciaal programma waarin sport, muziek, aklie en overvloedige zonneschijn de boventoon voeren. Vraag naar de gids met het denim short op het omslag, hij ligt bij je reisbureau. HOLAND INTERNATIONAL *De dertien gidsen van Holland International: ABC IntercontinentaalAirtour/SilverYet vliegvakanties; Airtour Individuele lijndienst vliegreizen; Airtour Vrije Stranden; Eurotours/Centouri vliegvakanties; FIT vliegvakanties; Long Range Travel Intercontinentaal: De Magneet vliegvakanties. De Magneet touringcar trein- vakanties;QuoVadis autovakanties; Railtour Individuele vakanties per trein of auto; Ster/Turavia vlieg-trein-touringcar- en eigen-auto-vakanties; Yet Jeans Tours.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 31