i wie studeert "O wolters' woorden boeken H.D. Tjeenk Willink b Oude Boteringestraat 22 Groningen Tel. (050) 16 29 33 Verkrijgbaar bij de boekhand* VRIJDAG 19 DECEMBER 1975 KERSTBIJLAGE TR0UW/KWAR1 WIJZE VAN OPLOSSEN. Los met behulp van de 50-quiz-vragen allereerst het Zweedse kruiswoordraadsel pp: pijltje naar rechts horizontaal, pijltje naar beneden verticaal. Breng hierna de letters uit de genummerde vakjes van het puzzeldiagram over naar de overeenkomstig genummerde vakjes van de figuur onder het diagram en er ontstaat een wens. WIJZE VAN OPLOSSEN ANTWOORDEN A EN B In deze krant treft u bij advertenties enz. een 29-tal coderingen aan. waarvan één getal boven en een ander onder de streep staat. Het getal boven de streep geeft de letter aan, die in het overeenkomstig genummerde vakje van de figuur onder het puzzeldiagram staat; het getal onder de streep de plaats, waar deze letter in de balk eronder dient te worden ingevuld. Op deze wijze ontstaan 2 begrippen waarvan wij hopen, dat deze in 1976 spoedig zullen zijn verwezenlijkt. ALGEMEEN. Over deze puzzel worden zowel schriftelijk als telefonisch geen nadere inlichtingen ver strekt. Indien hiertoe in het algemeen belang aanleiding is, zullen aanvullingen, correc ties enz. tijdig voor het sluiten van de inzendingsdatum worden bekendgemaakt. WIJZE VAN INZENDEN. Schrijf aan de linkerkant van de adreszijde van een BRIEFKAART uitsluitend de begrip pen A en B. Geef op de andere zijde van deze briefkaart in maximaal 15 woorden uw wens betref fende één van deze 2 begrippen. Hot is geen noodzaak dat een en ander rijmt: een ge wone zin is reeds voldoende. Op rijm of niet op rijm: in deze definitie naar eigen keus dient één van deze begrippen A of B deel uit te maken van de - maximaal 15 te gebruiken woorden. Zorgervoor, dat uw inzending UITERLIJK 9 JANUARI 1976 in het bezit is van PUZZEL-REDACTIE DAGBLAD TROUW - POSTBUS 810 - AMSTERDAM WIJZE VAN PRIJSTOEKENNING. De beoordeling van de inzendingen geschiedt door een uit 3 personen beslaande jury van Dagblad TROUW. Op grond van hun beoordeling wordt de toekenning van de beschikbare prijzen vast gesteld. Degene met de beste definitie ei\de 2 juiste begrippen wipt de le prijs en zo ver volgens. De namen van de prijswinnaars/-winnaressen alsmede alle antwoorden van de quiz-vra gen zullen zo spoedig mogelijk na het bekend zijn van de uitslag worden gepubliceerd. 1e prijs 1 reis voor 2 personen a f450.- per persoon f900.--. Beschikbaar gesteld door de Nederlandse Christelijke Reisvereniging - Den Haag 2e prijs 1 filmcamera de Eumig Mini 3 a f445.--. Beschikbaar gesteld door Capi-Lux'. 3e prijs 1 Gazelle Impala Sportfiets a f400.-. (dames of heren) met remnaaf of knijpremmen. Beschikbaar gesteld door GazelleL Dieren. 4e prijs 1 week volledig pension voor één persoon of een lang weekend voor twee personen in Hotel Dreyeroord te Oosterbeek t.w.v. f250.-. 5e prijs 1 Agfamatic Pocket a f156.-. Beschikbaar gesteld door Capi-Lux. 6e prijs 1 Oosthoek Times Atlas a f89.—. Beschikbaar gesteld door Uitgeverij Oosthoek - De Meern. 7e prijs 1 Soft skin badset a f49.50. Beschikbaar gesteld door Pierre Robert - Amersfoort. 8e t/m 17e prijs 10 x 1 boekenbon t.w.v. f25.-. 10 Hoeveel pond sterling kostte de bouw van de afgebeelde Towerbrug? Welke Afrikaanse roofvogel dankt zijn naam aan een vermeende gelijkenis met een kantoorklerk in vroegere jaren? Welke Nederlandse plaats droeg meer dan een eeuw (tot in 1970) het stempel van de cacaofabricage? In welke Duitse stad staat het als museum ingerichte geboortehuis van Karl Marx? Hoe heet het middelste der drie Beneden windse eilanden? Welke Duits protestants kerkelijk leider was circa 8 jaren Hitiers "persoonlijke gevangene"? Welke beroemde Nederlander was van 1515-1517 raadsheer van Karei V? Welke Zweedse riatuurgeleerde richtte in 1740 in Uppsala een sterrenwacht op? Wat is de naam van de hoofdstad van Ivoorkust? Welke stad in Joegoslavië - hoofdplaats van het gelijknamige eiland - behoorde vóór 1918 resp. aan Byzantium, Hon garije, Venetië en Oostenrijk? In welke plaats in Nederland werd in 1937 de wereldjamboree gehouden? Wat is de Zweedse naam voor de Finse havenstad Turku? Welke vorst was zesmaal gehuwd, o.a. met Anna Boleyn en Jane Seymour? Wat is de naam van het staatsluchtvaart- bedrijf in de Sovjet-Unie? Van welk beroemd slot waren Filips V en zijn gemalin in het begin van de 18de eeuw de laatste koninklijke bewoners? In welke plaats is het K N.V.B -sport centrum gevestigd? Welke Duitse stad aan de Lahn is de bakermat van de optische (Leitz) in dustrie? Welke opera wordt veelal als Leon cavallo's eerste werk beschouwd? Welke Vlaamse schrijver ijverde voor een "volks-Diet'se" staat (Nederland en Vlaams Belgie)? Welke omroepvereniging maakte in 1928 een begin met schoolradiouitzendingen? Welke weggelopen slaaf van Philemon werd door Paulus tot het christendom bekeerd? Welke - door Franco Alfano voltooide - opera was het laatste werk van Puccini? Welke piloot was gezagvoerder van de 23"Uiver" in de luchtrace Londen-Mel bourne in oktober 1934? ni\ Wat is de naam van de enige opera die Beethoven voltooide? 20 Welke te Gent geboren Nederlandse zee schilder inspireerde in zijn genre Van Goyen en Ruysdael? ADVERTENTIE ANTWOOROIN £73* IA 1 1 2 3 1 4 5 6 1 7 8 9 10 11 12 13 14 B15 16 17 18 19 20 21 22123 24 25 26 27 28 j 29 28 29 30 33 34 38 40 42 43 47 Van welke dichter is het citaat: Geld dat stom is, maeckt recht wat krom is? Welke kaassoort heeft een zachte structuur, de vorm van een platte cilin der met een diameter van ca. 11 cm? Met welke titel werd van 1818 tot 1942 de gouverneur-generaal van Nederlands- Indië aangeduid? Wat is de voornaamste (280 km lange) rivier van Zwitserland? Hoe heet de trouwe dienaar van Don Quichot? Welke beroemde volksleider was voor stander van het aanvaarden van de con sequenties van een "weerloos verzet"? Van welk instrument wordt de uitvin ding o.a. toegeschreven aan de Neder landse lenzenslijper Zacharias Janse? Wat is de hoofdplaats van het Franse de partement Calvados? In welk land is Urdu de hoofdtaal? In welke Zuidamerikaanse hoofdstad staat de San Marcos-universiteit uit 1551? Van welke rivier scheidt de westelijke loop de Taunus van het Westerwald? Welke mannennaam is ontleend aan het Nieuwlatijn en heeft als betekenis "God minnend"? Welke roofvogel geldt als de beste zweef vlieger onder de landvogels? Tot welk Engels graafschap behoort het voor de kust gelegen eiland Whight? In welke stad bevindt zich het poolschip Fram van Nansen en Amundsen? Welke beroemde avonturier is het spreek woordelijke type van de grand seigneur? Van welk Brits rotseiland in Het Kanaal is de bevolking van oorsprong Frans? Op welk Deens eiland - deel uitmakend van het stadsgebied van Kopenhagen - ligt de luchthaven Kastrup? Voor welk muziekinstrument blijkt de voorliefde van Weber o.a. in Oberon? Welke componist - afbeelding rechts onder - kreeg een vorstelijke begrafenis in de Westminster Abbey? Welk schilderij is de trekpleister van het Louvre? Welke republiek verenigde zich in 1964 met Zanzibar tot de Verenigde Repu bliek van Tanzania? Met welke bewoner van Azië wordt een Nederlander schertsenderwijs t.o.v. Europa vergeleken? Bij welke sport geldt de zuivere gevechts- duur bij heren 6 en bij de dames 5 mi nuten? Voor welk stuk van Ibsen schreef Edvard Grieg de toneelmuziek? Wie studeert, die weet dat Wolters' woordenboeken onontbeerlijk zijn. Omdat ze zo betrouwbaar, eigentijds, uitvoerig en solide blijken. Neem nu het deel Nederlands, de Koenen. Die is zojuist van A tot Z herzien. Uitgebreid met maarliefst 334 pagina's. Helemaal aangepast aan de laatste ontwikkelingen in onze taal. Net als de Koenen worden ook de andere Wolters' woordenboeken regelmatig grondig herzien en aangepast. En krijgen daardoor niet de kans te verouderen. Wolters' woordenboeken: uw betrouwbaarste wegwijzers in de talen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 30