1/Vim Klein heeft n hoofd als een ïijfermagazijn 3 NOG BIJ MOEDERS MCaRHH n goed vijf minuten de dertiendemachts wortel uit een getal van honderd cijfers V/"M Dor C.G. VAN ZWEDEN JNEVE De 62-jarige fetingroker Wim Klein is t meest gigantische re- nbrein ter wereld. Hij is reldkampioen snelreke- i. In Amsterdam haalde op 19 september j.l. het ireldrecord door uit het 3te hoofd in vijf minutèn 22 seconden de dertien- nachtswortel te trekken een getal van honderd fers. Zijn meest directe aal deed over die bere- ning 23 minuten. (Een fmaal begaafd rekenaar it met behulp van een [aritmentafel over een •gelijke opgave zeker een l De computer braakt antwoord uit in een iptie van een seconde) rekenwonder Wim Klein tft een hoofd als een cijfer- gazijn. Hij werkt in Genève. de theoriedivisie van het ipese centrum voor nu- air onderzoek. (CERN. Cen- Européenne pour la re- irche nucléaire). Hij is Am- rdammer van geboorte. Als in joods jongetje had hij de lagere school al last met onderwijzer. Dat was op Jteguliersschool. op de hoek F «de Weteringschans en de ;uliersgracht. Hij wist het twoord op sommen veel ;er dan de man die voor as stond, derwijzer: Hoe doe je dat u? m: Dat heb ik zo en zo ge- an derwijzer: Kan wel zijn, ar zo heb ik het je niet ge- rd. Je houdt je In 't vervolg mijn methode! m: Protest. derwijzer (roepend): Mond idenü it de onderwijzer niet wist, dat Wim de formule +b)(a—b) a2b2 toepas zonder te weten dat die me lde op algebra berustte, im was in de klas de popu re jongen. Hij deed uit de se hand voor al zijn kornui- 1 het rekenhuiswerk. Gevolg ts dat alle leerlingen een tien dden. Dat ging goed. totdat Amsterdamse lieverdjes or het bord moesten komen door de mand vielen. Com- :ntaar onderwijzer (wijzend Wim)Daar zal jij wel weer titer zitten! eweeglijk lm Klein is een 'type', een weeglijke, kleine man. die eral direct, de aandacht :kt. Hij maakt grapjes die inig mensen zich kunnen roorloven. Van hem neemt ;n het. Als hij wordt opge ld. zegt hij steevast: 'Met terpol Amsterdam'. Dat nkt in Genève zo indruk- kkend. dat sommige mensen deesd antwoorden: 'Oh, ent schuldigen bitte'. Ze leggen dan de hoorn neer, en Wim Klein is van een lastpost af. Hij is gek van Amsterdam en hij weet nagenoeg alles van die stad af. 'Ze hebben in Mokum het nodige verziekt' zegt hij, 'maar het blijft een unieke stad. En de humor en de gein zijn er nog, tenminste als je er oren voor hebt. Hoe langer ik weg ben, hoe meer die stad me trekt. Ik heb de manifestatie Mokum 700 meegemaakt. Ik heb toen meteen voor alle elf manifestaties kaartjes ge kocht.' Over zijn talent zegt hij'Ach, ik kwam niet op de cijfers af. maar de cijfers kwamen op mij af. Ik vond rekenen leuk. Zö leuk, dat ik aan de gang bleef. Politie-agenten hebben nummers, auto's en tramwa gens ook. Die nummers kun je optellen, aftrekken, delen,-enz. Een van de grootste impulsen deed ik op in de vierde klas van de lagere school. Toen leerde ik ontbinden in_ facto ren. Dat is één van de sleutel bewerkingen'. Over zijn fabuleuze reken hoofd: 'Kwestie van aanleg, oefening en geheugen. Het woord knobbel is me te goed koop en natuurtalent te hoog gegrepen. Uri Geiler zou pra ten van buitenaardse krach ten. Daar knap ik op af. op die smoesjes. De accordeonist Johnnie Meyer is een vriend van me. Wat die in z'n vingers heeft, dat heb ik in m'n koppie. Zeg het zo maar'. Gymnasium Na de lagere school gaat Wim Klein naar het gymnasium. In de tweede klas van het gym krijgt hij opnieuw een grote impuls. Hij krijgt het boekje 'Die Geheimnisse der Recken- künstler' in handen, en kent het binnen de kortste tijd van buiten. Hij vraagt op school een logaritmentafel. Hij krijgt die. ofschoon logaritmen tot de stof van de vierde klas beho ren. Hij laat zich het kunstje uitleggen, heeft het ogenblik kelijk door en heeft in één weekend alle logaritmen van de getallen van 1 tot 150 in vijf decimalen in zijn hoofd. In middels kent hij alle tafels van 1 tot 100 en alle kwadraten van 1 tot 1000 uit zijn hoofd. Nu hij logaritmische bewerkin gen kent. komt hij al een heel eind. Bijvoorbeeld, als hij de logaritme van 438 moet weten, denkt hij 438 6x73, dus log 6 -f log 73 boem, pats. Alles in een vloek en een zucht. Daar komt bij dat hij met suc ces alle lectuur bij elkaar scharrelt over rekentechniek, rekengrapjes en rekenwonde ren. Wim Klein spreekt Nederlands, Engels, Frans, Duits, een beet je Italiaans en een paar woor den Spaans, maar rekenen doet hij in het Nederlands, 't liefst in plat Amsterdams, doorspekt met jiddische termen. Overi gens gooit hij z'n talen vaak met de losse hand door elkaar. 'Scheisse'. (Spreek uit sjaise. Vertaling: ^chijt eraan, v. Zw.). Bij CERN, in die veeltalige om geving, is dat niet ongebruike lijk. Die ratjetoe noemen ze daar 'Cernitus'. Medicijnenstudie Na het gym studeert Wim Klein medicijnen. Tegen zijn zin, maar in die tijd bestond geen zin. Pa was medicus, en zoon moest het ook worden. Afgelopen. Officieel doet hij zijn doctoraal (na tien semes ters) in het' voor hem bijzon der benarde jaar 1942. Hij kan geen co-schappen meer lopen en van een artsexamen komt het nooit. 'Ik weet er trouwens geen donder meer van', zegt hij nu. Destijds sukkelde hij wat door irt het Israëlitisch ziekenhuis aan de Nieuwe Kei zersgracht. De moffen waren op hun dood voor besmettelij ke ziektes, dus het ziekenhuis lag al gauw vol met 'joodvonk- patiënten'. De broer van Wim Klein, die jurist was, werd gegrepen en vermoord. Zelf duikt hij eind '43 onder bij een Amsterdamse brandweerman. Adm. de Ruy- terweg 301. 'Ik kom nog steeds bij die mensen'. Hij zegt: Tijdens mijn studie hebben psychologen al eens belangstelling voor me gehad. Dr. Stokvis onderzocht m'n ge heugen, en zei dat het 'niet visueel was, maar ritmisch, motorisch, kinetisch, akoes tisch'. Ik: Motorisch? Wim Klein: Ja, ik mompel en beweeg erbij, en klop met m'n voet op de vloer. En dr. Rey in Genève constateerde dat mijn visuelegeheugen 'minimale et miserable' was. Klopt. Ik ont houd moeilijk gezichten. Van een collega bij CERN was ik eens de naam vergeten, maar gelukkig wist ik z'n autonum mer nog. Snelle prater Wim Klein is een vlot drinker. 'Vrijdagavond ga ik meestal door 't lint', zegt hij. Zijn com putergeheugen pleegt bij die gelegenheden ook in de war te raken. Hij is een snelle prater. Hij verbindt soms drie woorden tot één klank en is dan moeilijk te volgen, temeer daar hij tus senwerpsels ontleent aan mij onbekende talen, maar ik ver moed dat het Amsterdams- jiddlsche geinwoorden zijn. Te lefoneren doet hij zonder tele foonboek. Die paar honderd nummers die hij nodig heeft zitten in z'n hoofd. Zijn vader stierf in 1937. De zoons maakten de erfenis schielijk op in forse drinkge lagen. Enkele jaren later kwa men ze er achter dat ze daar nooit spijt van zouden krijgen. Ze hadden het geld om zo te zeggen voor de poten van de moffen weggezopen. Voor onze kleurplaat hébben we ditmaal een van de tekeningen ge kozen die Jetses maakte bij de wat gemoderniseerde uitgave van 'Nog bij moeder' waarin Ot en Sien weer de hoofdpersonen zijn. Ze zijn de weg kwijtgeraakt in de stad. Een groepje vriendelijke mensen probeert hen te helpen. Waar wonen jullie, vraagt iemand. Bij Trui, zegt Ot. Maar dat helpt niet veel. Het was een moeilijk geval. Maar het liep gelukkig goed af. Een fijne tekening om te kleuren. Jongens en meisjes van van 6 tot en met 11 jaar: doe je best. Stuur je tekening voor 10 januari 1976 in. Voor de mooiste inzen dingen hebben we per leeftijdsgroep een paar prijsjes. adres: woonplaats: jongen of meisje: leeftijd: Willen jullie linksboven op de envelop schrijven KLEURPLAAT en je tekening opsturen aan Trouw/Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Kettingroker Wim Klein is een kettingroker. Gemiddeld 39 sigaretten per dag. zegt hij, 40 jaar lang. Toen hij op een avond voor publiek zei: dat zijn dus 569.790 sigaretten, was iemand zo snugger om snel te denken 365 x 40 x 39, wacht even. dat getal klopt niet. Maar Wim Klein antwoordde bedaard: 'Het is toch niet verboden in een schrikkeljaar op 29 februa ri te roken? Als je een sigaret, afgezien van de peuk. op zes centimeter stelt, heb ik een sigaret ter lengte van Amster dam-Utrecht op', zegt hij. Wim Klein heet niet alleen 'Nederlands rekenwonder', maar ook 'human computer', Hollandischer Reckenkünstler' of 'ordinateur ambulant'. Hij houdt niet van vliegen, maar hij moet wel van tijd tot tijd. Want je kunt Amster- dam-Genève (of andersom) wel doen met de TEE. maar, zegt hij, 'dan kom ik kapotje- plof aan'. Dan maar het vlieg tuig, dat er ruim een uur over doet. 'maar het leukste van de vlucht vind ik altijd het taxiën over de baan, nadat ik geland ben'. Hij heeft als bijnamen 'Pas cal', of 'Willy Wortel'. Ook wel Willy Worteltrekker, vanwege zijn fabelachtige vermogen de wortels uit zeer grote getallen te trekken, maar in Amster dam is er altijd wel een gein ponem dat zegt: Wortertrek- ker?. wanneer word je andij- vieplukker? Computer Wim Klein mag dan 'mense lijke computer' heten, maar diezelfde computer zit hem dwars. Computers doen in on derdelen van seconden bereke ningen waar Wim Klein altijd nog minuten voor nodig heeft. Tegen de computer kan zelfs de meest begaafde rekenaar niet op. Toch spreken zijn re cordcijfers een fantastische taal. Op 10 april in Utrecht: de 19de machts wortel uit een getal van 133 cijfers in één minuut en 43 seconden. Zijn rivaal, de in Mexico wonende Duitser Herbert de Grote, had voor de zelfde berekening 29 minuten nodig. Op 5 ma,art 1975 in Lyon de 23ste machts wortel uit een getal van 200 cijfers in tien minuten en dertig seconden. (Rivaal 31 minuten). Op 27 augustus 1975 in Genève. bij CERN, de 7e machts wortel uit een getal van 63 cijfers in acht minuten en 27 seconden. (Rivaal 20 minuten). Tenslotte op 19 september 1975 in Amsterdam (ter gelegenheid van het 700 jarig bestaan van de stad) in het Zeeman labo ratorium, de 13de machts wor tel uit een getal van 100 cijfers in 5 minuten en 22 seconden. (Rivaal 23 minuten). Midden ln ons gesprek vraagt hij mijn geboortedatum, en als ik die gezegd heb, zegt hij er praktisch zonder pauze achter aan: 'Dan ben je 16.854 dagen oud, dat is 6 x 532'. Ontbinden in factoren is zijn fabelachti ge specialiteit. Hij vertelt er bij dat ik pp een maandag gebo ren ben, en dat is nieuws voor me, want dat wist ik niet. Vijfhonderd platen In zijn kamer staat een ge luidsinstallatie (geschenk van collega's) met zo'n kleine vijf honderd platen. Vermoedelijk de meest curieuze verzameling muziek die ik ooit heb gezien. Zijn verzameling varieert van Mokumse tingel tangel melo dietjes met pornografische tek sten, tot klassiek werk, maar er is geen beginnen aan om even wat af te luisteren. Want Wim Klein, die bii CERN het 'swingende buitenbeentje' is, zit geen moment stil. Als er een plaat op staat, drumt, fluit, toetert en klopt hij mee op de maat, om na twintig seconden de naald te verheffen, want ik moet ook nog even de derde band van kant twee horen. Zo denderen we in luttele minuten door vijf grammofoonplaten heen, steeds enkele luid bege leide flarden, die bovendien nog druk van commentaar worden voorzien. En Johnnie Meyer is natuurlijk de grote favoriet. Amsterdam Mijn conclusie uit het gesprek moet haast luiden: de meest Amsterdamse Amsterdammer woont in Genève, zij het met groeiend heimwee. Want Mo kum is voor hem alles. Hij is (uiteraard) lid van 'Ons Am sterdam'. Verder is hij ook dol op oude tram- en treinstellen. Zijn flat hangt vol platen die deze liefde vertolken. Hij is lid van de Nederlandse vereniging van belangstellenden in het spoor- en tramwezen. Je kunt de voordeur van zijn flat in Genève (in de wijk Meyrin) nauwelijks voorbijlo pen, omdat er een groot affi che van Amsterdam aan de buitenzijde tegenaan geplakt zit. Wim Klein wil straks, als hij gepensioneerd is. graag weer zijn vroegere bezigheden op nemen: voorstellingen geven, bijvoorbeeld op scholen. Be halve in Nederland heeft hij ook scholentoernees achter de rug in België (1949/1951). Frankrijk (1952/1957) en Zwit serland (1957/1958). In 1958 kreeg hij zijn tegenwoordige functie bij CERN. Zijn demonstraties zijn de moeite waard. Bij CERN moet hij ook van tijd tot tijd als paradepaard optreden, als er hoge of geleerde bezoekers zijn. Want Klein is een groot rekenaar. «TROUW/KWARTET - KERSTBIJLAGE 1975 - PAGINA 5 Hm

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 21