bfeMÉB Eén stelsel voor hoger onderwijs Verhoren over kaping zullen maanden duren Zelfstudie letNieuwe Haagse Courant enmetNieuwe Leidse Courant [>ord-Zuid- erleg in emen Vondeling stond, de rest niet Sociale uitkeringen gaan omhoog - pag. 3 Uw kleine advertentie iklaringen IN DEZE KRANT Doel van regering onthuld in nota aan Kamer: Meeste titels verdwijnen Geen gesprek met ds. Metiari Molukkers krijgen geen uitreisvisa Politie wil moorden reconstrueren Witte Huis: Angola wordt geen 'Vietnam' Zogezegd Trouw blijft bereikbaar Doe er iets mee. ■^1 Welkomstvoordeel. V'»a.v™ hoort bij u. 9 33e JAARGANG No. 9706 DONDERDAG 18 DECEMBER 1975 touw vandaag voor 11 uur opgegeven, wordt morgen geplaatst en kan diezelfde dag al resultaat hebben. [AVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFWNN™M^^ZIE PAGINA 2 frNEMENT 13,52 PER MAAND 40,55 PER KWARTAAL 160,00 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74.64.148 GEMEENTEGIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS J U.50 nze speciale verslaggever De Prtjse Noord-Zuid- ëntie is op haar tweede dag eflijkheden gekomen. Algerije it duidelijk wordt gesteld wat x commissies (voor energie, toffen, ontwikkelng en geld- moeten doen. was die commissies zelf te uitmaken waarmee zij zich zouden bezighouden. Alge- Ddt dat dat te vrijblijvend is. rde wereld vreest, aldus de nse woordvoerder, dat dan eisen opnieuw niet serieus besproken. Minister van landse zaken Boeteflika zei rond dat de conferentie op niveau juist wordt gehouden ldelijk te omschrijven waar commissies zich moeten be ien. Boeteflika constateerde dan een aantal ministers Pa- weer had verlaten, naar zijn en bewijs van geringe be lling. Mocht er geen over- mining komen dan moeten jesfiellijk na deze conferentie de Iters van de commissies en de voorzitters van de Noord- onferentie (steeds één uit m en één uit een rijk land) [omen om het daarover als- ns te worden. dit voorstel rees nogal wat Zo vroeg de Saoedi-Arabi- linister van oliezaken, Jama- af wat er moest gebeuren voorzitters het niet eens (is dan het overleg tussen en Zuid mislukt?). assing van Algerije om nu al of ln overleg tussen de voorzit- t te maken wat de commis- aoeten gaan doen, kwam als errassing. Tot gistermiddag de conferentie naar het rustig en voorspoedig. Ook cties van de olie- en ontwik- danden op de rede van de lanse minister van buiten zaken, Kissinger waren ge- li. Alleen haalde ook hier Al- uit met te waarschuwen dat niet moeten proberen een drijven tussen olieproduce- en niet-olieproducerende kelingslanden. irschuwing ook pagina 7. I iog weer met flinke opkla- fen. Meest matige noord- telijke wind, later krimpend »r noord tot noordwest. Ma- Qumtemperaturen omstreeks is 3 graden. «GEN EN OVERMORGEN trwegend droog met plaat- ijk lichte vorst in de nacht ochtend. Idagtemperaturen ongeveer raden. Morgen zon op: 08.44 onder: 16.29 Maan op: 17.51 onder: 09.04 Kerk Gebeuren er dan won deren? Ja, eigenlijk wel2 De stille pastor van Hattem 2 Binnenland Federatie vakbewe ging erkend 5 In onze autornbriek op pa gina 18 onthullen we de ge gevens van de nieuwe Ford Taunus. Het nieuwe type wordt het komende weekein de in het geheim in Boekelo in ons land geïntroduceerd. Vakantie De zomer mag dan nog ver lijken, vrijwel alle reisorganisatoren héb ben hun nieuwe pro gramma's al weer op de balie liggen. Voor vroe ge plannenmakers van daag ook onze toeris tenrubriek Op pag. 16. waarschuwde de rijke landen en confrontatie met de derde die in strijd zou zijn met and vest van de VN. Tenslotte Algerije met het opvallende dat de olie- en ontwikke- inden er de afgelopen tweee ertig tot zeventig procent op uit zijn gegaan doordat de voor olie en grondstoffen j leveren veel minder zijn n dan de prijzen van de eten die de derde wereld in jke industrielanden moeten De ontwikkelingslanden zijn eeds duurder uit. Dit is voor le reden om een koppeling e prijzen van olie en grond- aan die van industriepro- te eisen. Buitenland Verkiezingen in Spanje7 Sinds de militaire rebellie van vier weken geleden is het een stuk rustiger in Portugal. Heeft het land na anderhalf jaar beroering zijn politieke evenwicht gevonden? Onze redacteur Bert van Panhuis ging eens poolshoogte nemen. Zijn eerste indrukken, die hij vanuit Lissabon doorbelde, staan op pagina 7. Sport Weer meer geld uit lotto en toto .19 Economie Bollenhandel moet krachten bundelen 21 Brieven van lezers 2 Radio en t.v4 Strips, feuilleton 4 Puzzel 4 Commentaar 5 Dichtbij en verder 5 Weeroverzicht 5 Familieberichten 10 •ui* Enkele wapens, die de Zuidmolukkers hebben gebruikt bij de trein kaping in Beilen en die ze bij hun overgave in de trein achter lieten. DEN HAAG De plan nen van minister Van Ke- menade en staatssecreta ris Klein houden ook in dat vrijwel alle bestaande academische en andere titels zullen worden af geschaft. Alleen de doc torstitel blijft bestaan omdat de inhoud ervan internationaal is erkend. v. Kemenade lakt zich alvast 'kluifklaar' Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De rol van ds. Metiari als contactpersoon in de nu al veertien dagen durende gijze lingsaffaire in Amsterdam lijkt voorlopig uitgespeeld. Dit moet op gemaakt worden uit het feit dat het beleidscentrum in de hoofdstad het niet nodig heeft geacht om contact te zoeken met de Zuidmolukse pre dikant uit Assen. Nadat ds. Metiari dinsdag twee uur lang met de bezetters van het In donesische consulaat had gesproken en daarmee de hoop had gewekt op een spoedige afloop van de gijze ling, was meegedeeld dat het con tact tussen de predikant en het beleidscentrum woensdag zou wor den voortgezet. Hoogstwaarschijn lijk zal ds. Metiari ook vandaag niet naar Amsterdam komen. Geen reactie Vanuit het beleidscentrum is niet gereageerd op de uitlatingen van minister Van Agt van justitie, dat hij 'schoon genoeg van de gijzeling heeft' en dat 'het gedudl begint op te raken'. Een woordvoerder van de politie deelde desgevraagd mee dat de zeven Zuidmolukse bezetters nog steeds krijgen wat ze nodig hebben 'als het verzoek redelijk is'. Naast lunchpaketten en warme maaltij den wordt vanuit het consulaat ook om medicijnen, schoon ondergoed, maandverband en shag gevraagd. De rechercheur van politie, die gis teravond de verlangde lunchpaket ten op de stoep van het consulaat afleverde, kon nu ook eens iets in ontvangst nemen: terwijl het eten door een vrouwelijke gegijzelde naar binnen werd gesleept, zwaaide een zwaar bewapende gemaskerde bezetter met een portefeuille. Deze was bestemd voor de echtgenote van een gegijzelde, die zonder geld was gekomen. In de loop van de avond heeft de politie de porte feuille aan de vrouw overhandigd. Haar naam werd niet bekendge maakt. Rondom het Indonesische con sulaat in Amsterdam, dat nu ai veertien dagen bezet wordt door zeven Zuid-Molukkers, hebben zich gisteren geen ontwikkelin gen voorgedaan. Om een beetje in beweging te blijven spelen agenten met kinderen uit de Vondelparkbuurt een partijtje voetbal. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Zolang de gij zeling in het Indonesische consulaat te Amsterdam voortduurt, worden aan Zuid- Molukkers geen uitreisvisa voor Indonesië verstrekt. Vol gens de ambassaderaad Tha- jeb is de afgifte van visa opgeschort, omdat de stem ming in Indonesië ten aan zien van in Nederland ver blijvende Zuid-Molukkers 'niet bepaald vriendelijk' is. 'Door de huidige omstandig heden is het beter de reizen naar Indonesië uit te stellen', aldus de heer Thajeb. De maatregel, die is bedoeld om moeilijkheden te voorko men en voor de veiligheid van de reizigers is genomen, geldt voor Zuid-Molukkers, die altijd geweigerd hebben de Nederlandse nationaliteit aan te nemen en derhalve slatenloos zijn. als voor Zuid- Molukkers die wel Nederlan ders zijn geworden. Volgens de heer Thajeb be staat er bij de in Nederland wonende Zuid-Molukkers een 'redelijk grote belangstelling' voor vakantiereizen naar In donesië. Van een onzer verslaggevers BEILEN Het verhoor van de kapers van de trein bij Wijster en dat van de getuigen-gijzelaars in de trein zal nog maanden du ren. Dat heeft overste L. P. Bergsma. hoofd van de rijkspolitie in het district Assen (Drente) gisteren meegedeeld. DEN HAAG 'Willem degenen die tegen de motie zijn gaan staan', vroeg Tweede Kamervoorzitter Vondeling gisteren. Daarna deed zich iets unieks voor: de heer Von deling was zelf de enige die op stond, alle andere kamerleden ble ven zitten, omdat zij niet tegen waren. Het ging om een motie, ingediend door mevrouw Smit-Kroes (WD) en gesteund door Masman (PvdA), Hermes (KVP) en Ke-ja (WD) waarin de regering gevraagd werd nu eindelij k eens complete in formatie te verstrekken over ves tiging van de een rijks-CIOS (cen traal instituut opleiding sportlera ren) in Zoetermeer. Vondeling vond de motie buiten de orde, om dat drie kamercommissies in febru ari met de bewindslelden gaan overleggen over het CIOS. WASHINGTON (Reuter) Het Wit te Huis heeft gisteren toegezegd dat Angola voor de V.S. geen tweede Vietnam zal worden en dat het zelfs niet overweegt niet-militaire advi seurs naar Angola te sturen. Zie ook pag. 7 en ons commentaar op pag. 5. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Het beleid van de regering is erop gericht dat Ne derland over een jaar of twintig één stelsel van hoger onderwijs kent. Het onderscheid tussen universiteiten, hoge scholen en hoger beroepsonderwijs moet dan zijn vervallen. Wél zal er in het nieuwe stelsel van hoger onderwijs een grote verschei denheid aan studieprogramma's bestaan, waaraan de behoefte onder de studerenden toeneemt. Minister Van Kemenade en staats secretaris Klein onthullen dit plan in een nota aan de Tweede Kamer (de nota 'hoger onderwijs lin de toekomst'). Opvallend in deze nota ls, dat het beleid voor het wetenschappelijk onderwijs ongemoeid blijft, terwijl er drastisch ingrijpende maatrege len worden voorgesteld voor het hoger beroepsonderwijs. Het belangrijkste motief om in te grijpen is niet de drang tot onder wijsvernieuwing, mear de simpele reden, dat, wanneer het beleid niet wordt gewijzigd, het hoger onder wijs niet meer te betalen ls. Over twintig jaar zal veertig pro cent van de achttien- tot 24-jari gen aan het hoger onderwijs deel nemen. Dat is meer dan het dubbe le van nu (17.1 procent). De regering staat daan-om voor d® noodzaak de kosten per student te verlagen. In fasen De omvorming van het hoger on derwijs moet rich in vijf fasen voltrekken. Na een fase van voor bereiding worden er volgens de plannen van de minister scholen gemeenschappen gevormd voor het hoger beroepsonderwijs. Het aantal studenten zou duizend tot 1.500 moeten bedragen. In zo'n nieuwe scholengemeenschap rijn bijvoor beeld niet alleen de pedagogische en sociale academies opgenomen, maar ook de lerarenopleiding. Deze academies, straks hogescholen nieuwe stijl, bestaan in de toe komst naast de universiteiten. Tot die universiteiten worden dan ook de hogescholen van Delft, Eindho ven. Twente, Wageningen en Til burg gerekend. Wanneer deze fase is bereikt, kan worden gewerkt aan de samenvoeging tot een stelsel voor hoger onderwijs. Zie ook pagina 8. God heeft ons als mens gescha pen en wij hebben gemaakt dat er armen en rijken zijn. mrW. Aantjes, A R -fractie voorzitter in de Tweede Kamer De politie hoopt te kunnen recon strueren wie van de zeven Zuidmo lukkers de schoten hebben gelost, die het leven kostten van de drie slachtoffers van het gij zeidrama bij Wijster. In verband hiermee is het van belang, dat er verschillende den. die aanwijzingen kunnen ge ven. Er wordt rekening mee gehou den. dat de kapers alle zeven zullen verklaren dat zij de dodelijke scho ten hebben afgevuurd. Het onder zoek wordt wat dit betreft bemoei lijkt. omdat de kapers steeds van wapen hebben gewisseld. Hoewel de verhoren nog maanden zullen duren, wordt het onderzoek van de trein vandaag afgesloten. Volgens overste Bergsma waren en kele van de zeven treinkapers al eerder met de politie in aanraking geweest. Hij zei niet te weten waarvoor. De Zuidmolukkers wor den bijgestaan door de Haagse ad vocaat mr. H. P. W. Droesen. Onderzoek Gisteren zijn ook fotos vrijgegeven van de wapens en munitie die de kapers hadden meegenomen. Er zijn enkele verouderde typen onder, maar alle wapens zijn van een nog gangbaar type. Hoe de kapers eraan zijn gekomen, is volgens de heer Bergsma nog niet bekend. Behalve Paul S., die al eerder uit de treLn wegens een ontploffing werd afge voerd. zijn gisteren alle kapers op verschillende plaatsen in Nederland voorgeleid aan de officier van Jus titie. Overste Bergsma durfde geen voorzpelllng te doen, wanneer hun zaak kan voorkomen. 'Het kan een half jaar duren, maar misschien ook wei een Jaar. Er is een erg omvangrijk onderzoek nodig'. Vol gens overste Bergsma is de overval tot in de finesses voorbereid. Hij gaat echter niet mee in de veron derstelling dat die voorbereiding al in april begon, omdat de kranten waarmee de treinramen werden ge blindeerd uit die maand stammen. Bergsma acht het waarschijnlijk, dat het tijdig voorkomen plan van vier Syriërs om een trein te kapen de Molukkers op een idee heeft gebracht. Dat was zeven weken vóór de gijzeling bij Wijster. Niet iedereen heeft het recht om te gaan studeren wat hij of zij maar wil, staat in de Nota hoger onder wijs. U zult het in voorkomende gevallen dus met gezond verstand en een schriftelijke cursus moeten doen. En een goeie krant natuurlijk. Onmisbaar. Nieuwe abonnee:. Straat: Plaats: _Giro: Betaalt per kwartaal Sporttenue De heer Bergsma zei ook te ver wachten dat veel gijzelaars die kri tiek op het beleid hebben gehad, van mening zullen veranderen na een gesprek. Hun veronderstelling bijvoorbeeld dat er zo weinig con tact is geweest tussen de autoritei ten en de kapers, was geheel af hankelijk van eigen waarneming. Zo hebben de gijzelaars volgens de overste niet geweten, dat behalve via de megafoon ook verscheidene keren een politieman naar de trein is geweest. Wachtmeester De Vries ging dan in sporttenue naar de trein, zodat de kapers konden zien, dat hij niet gewapend was. Overigens ide uitlating van minis ter-president Den Uyl. dat de gijze laars niet wisten dat er behalve een autobus, ook om vijftig handboeien was gevraagd, door de ex-gijzelaar en journalist G. Vaders weerlegd. 'Als de heer Den Uyl zegt, dat wij dit niet wisten, dan vergist hij zich. Wij wisten meer dan hem wellicht lief is', aldus de heer Vaders. 0 Zie verder pag. 3, kolom 6 Opgegeven door. Naam: Adres: Plaats: ontvang graag: 1 fraaie zwart-kunstlederen onderzetter met zilver bedrukte ouderwetse locomotiefmodellen. Werkelijk een sieraad op uw tafel. Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modern,, origineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. Tekening IJ 1 O Tekening IJ 2 O Tekening IJ 3 O Tekening IJ 4^ De nieuwe a bon nee Je rijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: Trouw Kwartet, antwoordnummer 2792, Amsterdam Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. x

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1