)e meest beklemmende ebeurtenis in ons leven' 'oordzee-probleem in het [ein op de Grevelingen Provincie Zuid-Holland ;paar van Leger des Heils begeleidde wachtende familieleden in Beilen: meer hengelen met drie haken.... -ink in Rijnmond izinedief gewond ar politiekogels 'Vis tegen de visser en visser tegen zichzelf beschermen' Automobilist verdronken ~flj0AG 17 DECEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET H 9 in verslaggever (INGEN Leger des Heils-majoor R. A. Berkenbosch heeft de jnoodramp in 1953 meegemaakt. Zijn vrouw, ook majoor in ger, de treinramp bij Harmelen. Maar beiden waren het er, t terug waren in hun woning in Groningen over eens: de xg in Beilen is de beklemmendste gebeurtenis geweest die zij leven hebben meegemaakt. waren vanaf vrijwel de ag erbij betrokken. Sinds agmorgen 3 december, toen Berkenbosch zich om kwart ht bij het beleidscentrum in leentehuis van Beilen meldde x met een maatschappelijk van de gemeente Beilen con- le dat aan de maatschappelij- eestelijke opvang nog niet ge- Sindsdien zijn zij er vrij- it meer weg geweest en zijn steun en toeverlaat geworden familieleden van de gij ze imet maatschappelijk werkers spoorwegen en van de ge- I Beilen, en met nog een aan- llega-heilsoldaten en met de te uit Beilen zelf in totaal pep van vijftien man stonden jen nacht klaar om de marte- fcpanning van de familieleden mogelijk te begeleiden en te :dat zij zo snel mogelijk met jrwanten uit de trein herenigd i worden na afloop. Zondag is dat volgens de heer Berkenbosch perfect gelukt. Binnen een uur waren alle familie leden naar de ziekenhuizen gebracht waar de hereniging kon geschieden. Dit dank zij een telkens bijgesteld draaiboek en dank zij de ervaring dat één geblokkeerde telefoonlijn de hele zaak in het honderd kan laten lopen. Dat maakte mevrouw Berken bosch de tweede dag van de gijzeling mee, toen zeventien mensen uit de trein ontsnapten. Zij zouden namen via de telefoon doorkrijgen, iedereen wachtte op haar, maar door overbe lasting kwam er geen verbinding tot stand. 'Wij hebben er toen voor ge zorgd dat er twee lijnen permanent vrij waren en ook zorgden we nog voor een portofoonverbinding. Het mocht niet meer misgaan', aldus de heer Berkenbosch. Niet onverwacht Helemaal onverwacht kwam de ont knoping niet voor de familieleden en hun begeleiders in het Beilense ho tel Prakken, waar het opvangcen trum was ingericht Woordvoerster mevrouw Faber van justitie, die af en toe ook bij de familieleden neer streek om iets te vertellen of gewoon een praatje te maken, had zaterdag avond toen de twee contactpersonen mevrouw Soumokil en de heer Ku- huwael na een kort gesprek met de kapers ogenschijnlijk zonder resul taat terugkwamen gezegd, dat tevo ren was gesteld dat zij óf met alle maal óf met niemand van de gijze laars terug dienden te keren. 'Ze wierp daarbij een blik van verstand houding in onze richting en wij be grepen daaruit dat de kans er in zat dat het snel afgelopen zou zijn', al dus de heer Berkenbosch. 'Wij heb ben toen de familieleden groepsge wijs hierover ingelicht'. Spanning Zondagmorgen was er vervolgens grote spanning bij de mensen die in hotel Prakken waren blijven sla pen. Die spanning werd nog ver sterkt toen om half tien ineens alle rijkspolitiemensen het hotel uit stroomden, aldus mevrouw Berken bosch. Haar man leidde op dat mo ment een kerkdienst in Emmen en kwam om kwart voor twaalf in het hotel aan. Om kwart voor twaalf kreeg hij het telefoontje: de overgave was een feit, maar hij mocht het nog niet zeggen. 'Ik heb een hele mededeling voor u, ze zijn allemaal vrij'. Met deze woor den, heel rustig bijna schuchter uit- !NGEN Sportvissers iif en der hebben kans ge- drie jaar ruim de helft e in 'het Grevelingenmeer zige 2.500.000 kg platvis un simmetje op te halen, m zo niet langer doorgaan de Delta-Federatie, die het ht op het meer heeft ge- De vis moet tegen de vis- de visser moet tegen zich- orden beschermd. i-Federatie is het overkoepe- orgaan van een groot aantal ssersverenigingen in zuid- lederland. Zij omvat een geza- ledenbestand van rond Dat aantal behoeft geen ver ing te baren, want de hengel- dit land wint het wat aan- •eft nog altijd ruimschoots re er -niets aan doen," aldus de s gse héér J. H. Ceelen, voorzit- I de Delta-Federatie, „is het viste Grevelingemeer straks Ie vis die in het van zee afge- water leeft, kan niet naar bui- 1 te paaien en plant zich dus }eer voort. De intrek het via lizen het meer binnenkomen s is te verwaarlozen. Ook de e sluis in de Brouwersdam zal iet veel aan verbeteren, omdat oomsnelheid wel zo hoog zal i gehouden dat er van vispas- 'einig sprake zal zijn. Wil het ingenmeer dan ook een dora- or de sportvisser blijven, dan er kunstgrepen moeten wor- legepast en zullen er bovendien rende bepalingen moeten gaan De Delta-Federatie heeft besloten in de naaste toe- 80.000 kg platvis in de Greve- uit te zetten, maar tevens per uari 1976 te verbieden aan de >s de kleine visakte toegestane hengels drie haken te hebben, elk hengelsnoer mag zich na jaar één haak bevinden, zodat algemeen genomen de vangst "ERDAM Zeventig klachten een rubberachtige stank zijn nsdagmiddag tussen 15.00 en uur binnengekomen bij de idienst van het Openbaar Li- i Rijnmond, De meeste kla- belden vanuit Vlaardimgen- en Rotterdam-Zuidwijk. Vol de milieu-dienst was de stank istig van de Liberiaanse tan- [Chemical Marketer' die afge- ligt bij Paktank in het wes- havengebied van Rotterdam. "ERDAM Bij een worsteling een Rotterdamse politie-agent de nacht van maandag op xefag de 28-jarlge C.B. uit Scha- door twee kogels uit het tpistool van de agent getrof- t< De man is opgenomen in het t( *egziekenhuis waar de beide lijs operatief verwijderd werden. Dc buiten levensgevaar. agenten betrapten B., toen niet een andere man bezig was ne te tappen Uit een pomp het gesloten benzinestation de Vüegveldweg bij vliegveld enhoven. De mannen kwamen daad nadat B. zonder ben- Vas komen te staan. Een an- .automobilist sleepte B. naar benzinestation. Toen bleek dat 6 station gesloten was probeerde het slot van de pomp te ver- °pn. ihoten vielen, volgens een ver- ng van de politie, per ongeluk. tot een derde zal worden beperkt'. Het liep volgens de heer Ceelen dan ook vaak de spuigaten uit. Er is ver schillende malen een beroep gedaan op de sportiviteit van de hengelaars. Een groot aantal mensen komt ech ter niet voor de sport maar voor de vis. Er zijn er, die met vijftig a zes tig mooie vissen naar huis gaan. Dat heeft niets meer met de eigen con sumptie te maken, maar alles met de kinderlijke begeerte thuis te bewij zen wat voor en -uitstekend henge laar men wel is. Men gaat dan met de vangst leuren, raakt de vis door gaans toch niet kwijt en het droeve resultaat is dat ze in de vuilnisbak terecht komt. Om paal en perk aan de overbevis- sing te stellen heeft men een Noordzee-probleem in het klein! een quotering ingesteld. Maar het was een bijzonder moeilijke zaak voor de rijkspolitie te water en de algemene inspectiedienst van het mi nisterie van landbouw en visserij om te controleren of loze vissers niet meer dan de volgens de quotering toegestane 25 vissen hadden gevan gen. De inhoud van elk leefnet moest geduldig worden geteld, terwijl er misschien al lang een deel van de to tale vangst was weggemoffeld. Eind aan maken 'We moeten daar een eind aan ma ken,' zegt de heer Ceelen. 'We heb ben ter vervanging van de quotering een 'gesloten' tijd overwogen, maar ook dat is de oplossing niet. Dan tref je weer de exploitanten van de sportvisboten, die dan maanden aan de kant moeten liggen. Vermindering van het aantal haken lijkt ons de beste methode om de vangsten te be perken teneinde het visbestand enigszins op peil te houden. Dat is De heer Ceelen zegt dat de Delta- Federatie elk jaar al 5000 kg forel in veel gemakkelijker te controleren.' de Grevelingen uitzet. Daarvoor geldt een quotering van vier per dag. Forel hoort echter in dit water eigenlijk niet thuis. Het liefst wil men het oorspronkelijke bestand aanvullen en op peil houden.' Vandaar dat de Delta-Federatie con tact heeft gezocht met twee Noord- zee-vissers om voor haar tachtig duizend kilo platvis te vangen, die door middel van bepaalde voorzie ningen op hun schepen in leven te houden en ze af te leveren ten be hoeve van het Grevelingenmeer. Op die manier komt er nieuw leven in de 11.000 ha oppervlak hebbende viskom. Dat is hard nodig, want, al dus de heer Ceelen: 'Er zit nog wel veel vis, maar van verouderde jaar klassen. Je vangt soms griezelig gro te schollen. Eigenaardig genoeg ook wel jonge tongetjes, waarvan je niet snapt hoe ze vanuit zee zijn binnen gekomen. Dat moet natuurlijk intrek ROTTERDAM Vermoedelijk door het van de handrem glijden van zijn auto is in de nacht van maan dag op dinsdag de 23-Jarige Willem Dijkshoorn uit Krimpen aan den IJssel te water geraakt en verdron ken. Het slachtoffer had zijn auto geparkeerd langs de Kralingse Plas in Rotterdam. De 19-jarige Aagje Noteboom, die evtneens in de auto zat. wist zich uit het water te redden. zijnNee, tong zetten we per se niet uit. We willen geen conflicten met de beroepsvissers, die het op dit punt al moeilijk genoeg hebben!' gesproken, deelde, vertelt de heer Berkenbosch verder, maatschappelijk werker Herman Scheeper van de spoorwegen de familieleden het goede nieuws mee. Het was vjjf voor half één zondagmiddag. Toen kwa men de emoties los. Iedereen sprong op, er werd gehuild, gelachen en ge danst. Mensen vielen elkaar in de armen. 'Ik hoor de stemmen van de mensen op dat moment nog in mijn hoofd', zei mevrouw Berkenbosch. Individueel Hun hulp aan de familieleden was individueel gericht. Alle hulpverle ners in dit opvangcentrum fungeer den als klankbord, als vertrouwens persoon. Als iemand bij wie men spanningen en emoties kwijt kon. Mevrouw Berkenbosch zat de och tend lang met enkele vrouwen aard appels te schillen: men had iets zin vols om handen, alleen maar wach ten duurt helemaal verschrikkelijk lang. Om dezelfde reden hielp men mee broodjes smeren. Tijdens een boswandeling sprak de heer Berkenbosch twee uur lang met een van de mannen uit deze groep. Deze voelde zich daarna enorm op gelucht. Een ander had een hele nacht op een blocnote gedachten op zitten schrijven over wat er zou ge beuren als de trein zou worden be stormd. 'De ochtend daarop kwam hij bij me, hij wilde erover met me pra ten. We zyn toen even apart gaan zitten in een gebouwtje van het maatschappelijk werk tegenover het hotel en toen hebben we al die noti ties doorgenomen en een diep ge sprek gehad. 'Gelukkig, nu ben ik het kwijt', zei de man na afloop, al dus de heer Berkenbosch. Niet iedereen kon de spanning steeds verwerken. Soms knapten mensen even af. Een gesprek, een wandeling door het dorp, samen een boodschap doen, waren de maatregelen die in dit stadium de mensen weer opbeur den. 'Maar het is volstrekt noodzake lijk dat zowel de gijzelaars als hun familieleden verder worden bege leid', aldus de heer Berkenbosch. 'De reactie komt vaak pas later. Voor die nazorg zal een plan worden op- Ziekenauto's stonden gereed tijdens de treinkaping in Beilen. gesteld waarbij ook wij betrokken zijn'. Moeilijkste dag Vrijdag 5 december was de moeilijk ste dag, zeggen beide heilsoldaten. Het was de dag waarop de stoffelij ke resten van de drie slachtoffers werden weggehaald en waarop defi nitief zou komen vast te staan wie naast de machinist de twee andere slachtoffers waren. Er zaten drie mi litairen in de trein. Familieleden van alle drie van hen waren in het op vangcentrum aanwezig, 's Middags om twee uur wist de heer Berken bosch het al, maar hij moest het tot 's avonds elf uur voor zich houden. Toen waren alle familieleden van de betrokkenen ingelicht I De eerste dagen waren alle familie leden bijeen in hotel Prakken. Later gingen zij gedeeltelijk naar huis. Meestal echter alleen maar voor de nacht. Ze bleven tot 's avonds laat in een hotel en kwamen de volgende ochtend weer terug. Voor de meesten van hen vormde de groep een steun. Zo werden er veel adressen uitge wisseld. Men vond elkaar in deze omstandigheden die grotendeels neerkwamen of en zo ja wanneer er iets zou gaan gebeuren. Maar niet iedereen hield het er uit. De vader van de vrijdagavond vrijgelaten ze ventien-jarige Irma Martens uit Bei len bijvoorbeeld was meer bij de perstent en bij de militairen van de afzetting te vinden om te trachten daar zijn rusteloosheid kwijt te ra ken dan in het hoteL Hij hield het er niet uit. Het eerste signaal over de vrijlating van het meisje luidde officieel TSen van de jongste gijzelaars is vrij, waarschijnlijk een meisje'. De moe der van de zestien-jarige jongen in de trein, die ook uit Beilen kwam, en het meisje redelijk goed kende, hoorde volgens de heer Berkenbosch uit de mond van de NOS-journaal- presentator alleen maar de eerste woorden en snelde naar hotel Prak ken om daar te roepen 'het is mis schien mijn zoon wel'. Foutje Dergelijke taferelen van hoop en verwachting deden zich volgens de heer Berkenbosch vaker voor. Een foutje in de officiële lijst van trein reizigers gaf zondag 7 december aan leiding tot beroering. Toen het be jaarde echtpaar Barger uit Zutphen, 84 en 82 jaar oud, vrijkwam, luidde., de mededeling dat het de oudsten waren. Onmiddellijk stond een me vrouw in het opvangcentrum te jui chen dat haar vader vrij was. Dia was 82 jaar, maar ergens was een foutje gemaakt, waardoor de man als 72-jarige was geregistreerd. Ook hier moest hoop de bodem worden ingeslagen. In het gewone leven hebben de heer en mevrouw Berkenbosch de leiding over 25 afdelingen van het Leger des Heils van de vier noordelijke pro vincies van het land. Een onderdeel van dat werk zal de komende maan den behalve de nazorg een evaluatie zijn van de manier waarop de bege leiding van de familieleden gestalte heeft gekregen. 'We kunnen er le ring uit trekken voor eventuele toe komstige calamiteiten', aldus majoor Berkenbosch en zijn vrouw. De provincie Zuid-Holland roept gegadigden op voor de volgende functies bij de vierde afdeling van de provinciale griffie. Hoofd van het bureau Onderwijs en Culturele Zaken (m of v) De bedoeling is dat de-te benoemen functionaris na een ruime inwerk- periode het huidige bureauhoofd na diens pensionering opvolgt. Het bureau telt een tiental medewerkers. De werkzaamheden van het bureau omvatten: voorbereiding en uitvoering van het provinciaal beleid op het ge bied van cultuur, jeugd, sport en onderwijs, als deel van het wel zijnsbeleid: het onderhouden van contacten met adviserende en uitvoerende instellingen buiten het provinciale apparaat. Gevraagd: organisatorische capaciteiten, bestuurlijk inzicht, een brede culturele ontwikkeling ert het vermogen, de zaken helder te stellen. Opleiding: op academisch of daarmede vergelijkbaar niveau. Leeftijd tussen 30 en 45 jaar. Een psychologisch onderzoek maakt deel uit van de selectieproce dure. Aanstelling: in de rang van administrateur. Mede werker)ster) Culturele Zaken Functie: Het in teamverband medewerken aan de vormgeving van het provinciale cultuurbeleid, alsmede het ontwerpen er» uitvoeren van subsidie-regelingen. Gevraagd: bestuurlijk inzicht, goede schriftelijke en mondelinge uit drukkingsvaardigheid, contactuele eigenschappen, belangstelling voor het culturele gebeuren. Ervaring in soortgelijke werkzaamheden wordt op prijs gesteld, doch is niet vereist. Opleiding: minimaal op het niveau van het hoger beroepsonderwijs. Leeftijd tot 45 jaar. Aanstelling: in de rang van hoofdcommies, hoofdcommies-A of refe rendaris (afhankelijk van opleiding en ervaring). Assistent(e) Culturele Zaken en Jeugdzaken Funclie: Het assisteren van de beleidsmedewerkers, voornamelijk bij de uitvoering van subsidie-regelingen op het terrein van culturele zaken, jeugdzaken en monumentenzorg. Gevraagd: ambitie om in teamverband te werken, goede stijl en accu ratesse. Opleiding: diploma M.E.A.O., of daarmede vergelijkbare opleiding. Studie voor het diploma G.A.-I of andere voor de functie van belang zijnde opleidingen strekt tot aanbeveling. Faciliteiten voor het volgen van de studie kunnen worden verleend. Aanstelling: in de rang van adjunct-commies 2e klasse. Juridisch medewerker(ster) voor Onderwijszaken (part-time functie) Functie: Het voorbereiden en afhandelen van geschillen, waarvan de beslissing ingevolge de Kleuteronderwijswet, de Lager-Onderwijswet 1920 of de W.V.O. (Mammoetwet) aan gedeputeerde staten is opge dragen: assistentie van beleidsmedewerkers alsmede andere werk zaamheden verband houdende met de provinciale taak op het gebied van het onderwijs. Gevraagd: juridische opleiding of voor deze functie daarmede gelijk te stellen scholing en ervaring: heldere, bondige stijl. Arbeidstijden nader overeen te komen op basis van een halve tot driekwart dagtaak. Aanstelling: in de rang van commies-A, hoofdcommies of hoofd commies-A (afhankelijk van opleiding en ervaring). Medewerker(ster) Bijstandszaken Functie: De voorbereiding van alle door gedeputeerde staten c.q. de voorzitter van dit college, krachtens de Algemene Bijstandswet te nemen beslissingen en de uitvoering daarvan (in hoofdzaak beroep schriften, voorlopige voorzieningen door de voorzitter en advisering omtrent woonplaatsgeschillen). Gevraagd: doctoraal rechten of voor deze functie daarmede vergelijk» bare opleiding of ervaring; bedrijfseconomisch inzicht strekt tot aan beveling in verband met behandeling van zaken ingevolge de Rijks groepsregeling Zelfstandigen; heldere, bondige stijl. Leeftijd: tot 35 jaar. Aanstelling: in de rang van commies-A, hoofdcommies of hoofd commies-A (afhankelijk van opleiding en ervaring). Medewerker(ster) Woonwagenzaken en Bejaardenbeleid Functie: In teamverband medewerken aan de voorbereiding van het provinciaal woonwagenbeleid en bejaardenbeleid; verlenen van admi nistratieve assistentie, o.m. ten behoeve van de op dit terrein werk zame commissies. De functie kan het leggen en onderhouden van externe contacten medebrengen. Gevraagd: bij voorkeur enige ervaring in één of meer onderdelen van de functie: bestuurlijk inzicht; goede contactuele eigenschappen; heldere stijl. Opleiding: sociale academie, G.A.-II of voor deze functie vergelijkbare opleiding en ervaring. Leeftijd: bij voorkeur tot 35 jaar. Aanstelling: in de rang van commies, commies-A of hoofdcommies (afhankelijk van leeftijd en ervaring). Inspecteur(trice) Bejaardenoorden Functie: Het toezicht op de bejaardenoorden ingevolge de Wet op de bejaardenoorden in het noordelijke rayon van de provincie Zuid- Holland. Gevraagd: voltooide studie sociale academie, verpleegkundige, twee jarige opleiding voor directies, of een andere voor deze functie daar mede vergelijkbare opleiding of ervaring; vlotte mondelinge uitdruk kingsvaardigheid; goede contactuele eigenschappen; het bezit van een rijbewijs. Leeftijd tot 40 jaar. Aanstelling: in de rang van commies-A of hoofdcommies (afhankelijk van leeftijd en ervaring). Afdelingssecretaresse (eventueel part-time) Functie: Secretaresse van de afdelingschef en van de staf van de afdeling (welzijnssector); werkzaamheden van algemene administra tieve aard ten behoeve van de afdeling. Gevraagd: zelfstandige, vlotte medewerkster, bij voorkeur met enige ervaring als secretaresse: middelbare schoolopleiding. Aanstelling: in de rang van adjunct-commies (afhankelijk van leeftijd en ervaring). bruto per maand, bruto per maand, bruto per maand, bruto per maand, bruto per maand, bruto per maand, bruto per maand. De salarissen zijn als volgt: administrateur 4046,tot 4992, referendaris 3263,tot 4307, hoofdcommies-A 2766,tot 3655, hoofdcommies ƒ2471,tot 3263, commies-A 2235,tot 2825, commies 1785,tot 2471, adjunct-commies ƒ1436,tot ƒ2011, Vakantie-uitkering 7,8% van het jaarsalaris. De provincie Zuid-Holland is aangesloten bij de Interprovinciale Ziek tekostenregeling (I.Z.R.). Schriftelijke sollicitaties met vermelding van volledige personalia, referenties en van de functie, waarnaar wordt gesolliciteerd, binnen veertien dagen na het verschijnen van dit blad te zenden aan de Griffier der Staten van Zuid-Holland, Koningskade no. 1 te 's-Graven- hage. In de linkerbovenhoek van de brief en de enveloppe te vermelden: C A P D./36/Vo. '•■«V

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9