Kritiek vakbeweging op regularisatiemaatregel buitenlandse arbeiders I 1 Vreemde kreet voor slimme mode! Nog 800.000 rijders beschikken niet over deel 3 kentekenbewijs 1 V As Kylians 'Torso'-dans met twee beelden ■is! Zes toegiften bij Fairport Convention Ook vinnige opmerkingen bij wetsontwerp Boersma Monumenten jaar 1975 afgesloten WOENSDAG 17 DECEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET PS 10 - RlCA DEN HAAG Het overlegorgaan van de vakcentrales NW, NKV en CNV heeft in een brief aan de regering verontrusting uitge sproken over de regularisatiemaatregel voor buitenlandse werk nemers van staatssecretaris Zeevalking (justitie)Volgens de vak centrales is er van versoepeling die de staatssecretaris heeft aan gekondigd nog weinig of niets te merken. De vakcentrales dringen er bij de regering op aan zo snel mogelijk eert verscherpte strafbaarstelling in te voeren voor werkgevers, die ille gaal in ons land verblijvende bui tenlanders in dienst hebben. Zo lang dit niet is gebeurd kan vol gens de vakcentrales een regulari satiemaatregel noch rechtvaardig, noch effectief zijn. Bijzonder pijnlijk vinden NW, NKV en CNV dat sommige buiten landers die naar hun land worden teruggestuurd daar in de gevange nis terecht dreigen te komen als ze in ons land hebben meegedaan aan hongerstakingen of het bezetten van kerkgebouwen, zoals dat nu in drie steden in Nederland gebeurt. In hun eigen land zijn dit soort acties namelijk in veel gevallen strafbaar. Kritiek op wetsontwerp Het CNV en het Nederlands cen trum buitenlanders (NVB) hebben ernstige kritiek geleverd op het wetsontwerp van de ministers Boersma en Van Agt dat de tewerk stelling van buitenlanders regelt. In dit wetsontwerp wordt voor on dernemingen met meer dan twintig buitenlandse werknemers een maximum vastgesteld dat is gebon den aan een vergunning. Die vergunning is dan weer afhankelijk van de situatie op de arbeidsmarkt. CNV en NCB vinden deze regeling in hoge mate discriminerend, om dat het recht van de buitenlander om van werkgever te veranderen sterk wordt beknot. Het wordt hem vrijwel onmogelijk gemaakt om een relatief beter betaalde functie te aanvaarden, waardoor hij nog af hankelijker wordt van zijn werkge ver en nog meer zal zijn aangewe zen op de laagst betaalde functies. Het CNV vraagt zich af of dit wetsontwerp niet in strijd is met de verklaring van de rechten van de mens. Het vakverbond vindt in ieder geval wel dat het ontwerp in strijd as met de conventie van de internationale arbeidsorganisatie die betrekking heeft op de gelijke behandeling van buitenlandse en binnenlandse werknemers. Het NCB beschuldigt de regering ervan de trek naar de randstad, de onevenwictige verdeling op de ar beidsmarkt en het falende sprel- dingsbeleid af te wentelen op de buitenlandse werknemers. De voor gestelde maatregelen moeten vol gens het NCB volstrekt worden af gewezen vanwege de onaanvaard bare consequenties die deze zullen hebben op de positie van de bui tenlandse werknemers. DEN HAAG In het totaal zijn nu ruim drie miljoen delen drie 1976 van het kentekenbewijs uitgegeven. Nog ongeveer 800.000 auto- en motorbezitters zijn nog niet in het bezit van een nieuw deel drie. Ongeveer een half miljoen van die 800.000 personen hebben de acceptgirokaart wel ontvangen, maar nog niet betaald. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van verkeer en wa terstaat meegedeeld. Wie snel via de accept-girokaart betaalt, kan zijn deel drie nog voor 1 februari thuisgestuurd krijgen. Vanaf die datum moet deel drie 1976 op de voorruit van de auto zitten. Een andere groep van ongeveer 300.000 automobilisten heeft geen acceptgi rokaart ontvangen. Dat kan komen door verschillende oorzaken zoals, verhuizingen of omdat de computer een fout in de gegevens constateer de. Afhalen Omdat er nu geen acceptgirokaar- CTP door Hans W. Ledeboer DEN HAAG Het duet 'Torso' van Jiri Kylian, dat het Nederlands Dans-Theater gisteravond in de Koninklijke Schouwburg in première presenteerde en dat, na een tweede voorstelling vanavond in Den Haag, donderdagavond in de Stadsschouwburg in Amsterdam zal komen, lijkt in twee 'beelden' uiteen te vallen. Kylian zo langzamerhand een be kende figuur als choreograaf voor het Nederlands Danstheater heeft als begeleidende en ook inspirerende muziek 'Textures' van Toru Takumit- su. Dat muziekstuk duurt zes en een halve minuut en dat was voor Kylian tekort: hq had meer te zeggen dan hij in dit korte tijdsbestek kwijt kon. Daarom als inleiding en als slot een aantal ruis-fluistergeluiden. In het programmablad heeft Kylian zijn ballet begeleid met een uitge breide uiteenzetting over bedoeling en inhoud en tegenover zo'n uiteen zetting staan wij altijd wat huiverig: een danscompositie moet helder zijn en voor zichzelf kunnen spreken. Dat is met Torso' niet het geval. Het gaat volgens die uiteenzetting om emi granten, twee mensen die ongewild in een vreemde omgeving zijn ge plaatst, een doorgangssituatie met allerlei voorwerpen uit het verleden die niet passen in de nieuwe omge ving, waartegen ook het danspaar niet zou zijn opgewassen. Deze sfeer, het ene 'beeld' van de twee waarin het ballet uiteenvalt, wordt de toeschouwer opgedrongen door het tot in details uitgewerkte decor van Walter Nobbe, die vaker voor Kylian sfeer-decors maakte. Maar het andere 'beeld' is de dans van Sabine Kupferberg en Jon Be- noit en naarmate Kylians duet vor derde ervoeren wij, dat die sfeer van Nobbe eerder die dans verzwakt dan versterkt, er de aandacht af leidt. Dat is jammer, want de dans is mooi en het werk van Sabine Kupferberg en Benoit is heel boeiend. In dat werk binden we direct de naam 'Torso', welke Kylian aan zijn dansduet gaf: het gaat om de lichamelijke expres siemogelijkheden. de elementaire dans-spanning, de bewegingsbele ving, die prachtig worden uitgedanst en overgedragen. Misschien hebben Kylian en Nobbe teveel willen uitdrukken. ten meer worden verstuurd, is voor deze automobilisten de mogelijk heid geopend deel drie voor 1976 in januari af te halen op het postkan toor. Er zijn meer dan 300 postkan toren waar dit tussen en 30 janu ari kan gebeuren. Men kan daar een nieuw deel drie direct in ont vangst nemen op vertoon van de delen 1 en 2. van het kentekenbe wijs, het oude deel 3 plus kopie en een legitimatiebewijs. Bij de rijksdienst voor het wegver keer liggen ongeveer 19.000 delen drie die als onbestelbaar retour zijn gezonden. Hiervoor zijn wel accept- girokaarten verzonden. Er zijn ook betalingen op binnengekomen, maar bij het toesturen van de de len drie zijn ze. om onverklaarbare redenen, terug gezonden. Wie er zeker van is voor 15 november te hebben betaald, (onder hen zijn mensen van wie het deel drie als onbestelbaar bij de rijksdienst voor het wegverkeer is teruggekomen), kan contact opnemen met de rijks dienst voor het wegverkeer. AMSTERDAM In de Ronde Lu- thersekerk te Amsterdam heeft prins Claus gistermiddag in zijn hoedanigheid van ere-voorzitter van Monumenten jaar M-75 ter af- het Nationaal Comité té Monumenten jaar M-75 ter af sluiting van dat jaar tientallen or- konden en penningen uitgereikt aam vertegenwoordigers van organi saties die zich bijzonder verdienste lijk hebben gemaakt voor het mo- tmumentenbehoud in Nederland. Eerder hadden enkele mensen die zich op plaatselijk en provinciaal niveau nuttig hadden gemaakt in het Monumenten jaar onderschei dingen ontvangen uit handen van dr. F. H. M. Grapperhaus, voorzitter van het Nationaal Comité. Uit de toespraken bleek dat het Comité zeer tevreden uiteengaat. Die tevredenheid wordt overigens niet door iedereen gedeeld. Dat bleek uit de film 'Monumenten een slopend bestaan, die in op dracht van CRM vervaardigd werd en tijdens deze slotbijeenkomst in première ging. Daarin kwamen o.a. ook Jordaan- bewomers aan het woord die zich vooral richtten tegen de elitaire aanpak van de renovatie van hun wijk. De huren van gerestaureerde huizen lopen zo hoog op, dat er geen sprake van kan zijn dat het eigen karakter van de buurt be waard kan blijven Meer van dergelijke problemen in deze film, die dan ook bedoeld is als discussiestuk over de problematiek rondom het monumenten behoud. Prins Claus wees er in zijn toe spraak op, dat formeel met het einde van 't kalenderjaar er ook aan het Monumentenjaar een einde komt. Hij hoopte er echter op dat de zorg en de bezorgdheid voor het monu ment onverminderd door zou gaan en dat er een vervolg zou komen op het vele dat al werd bereikt. J. A. van Rhijn directeur COORDINATES Vreemd woord voorliet slimste mode-idee van het jaar. Eindelijk 'ns mode waarbijjeje niet suf hoeft te zoeken, of er ook iets aardigs bij kombineeit 'n Hele serie rokken, pullovers en pantalons en bioeses die allemaal niet elkaar harmoniëren. Kwa kleur, materiaal en dessins. De Coordinates, 'n doordachte kollektie vanuwCócA. Verrassende Saffron in voorprogramma door Ed Nijhuis Ned. Balletorkest AMSTERDAM Het bestuur van het Nederlands Balletorkest heeft ter ver vulling van de reeds enige tijd be staande directievacature, in die functie benoemd de heer J. A. van Rhijn uit Kortenhoef. De heer Van Rhijn, die 1 januari in dienst zal treden, was daarvoor o.m. werkzaam in de filmbranche mede werker van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie en hoofd Pu blic-Relations van het Bureau voor Muziek-auteursrecht BUMA. Hij is ook voorzitter van het bestuur van het Internationaal Folkloristisch Danstheater in Amsterdam. AMSTERDAM Dave Pegg zei het me maandagmiddag al: 'We zijn in vorm'. Tijdens een 2 uur en 15 minuten durend concert in een uitverkocht Carré heeft Fairport Convention die uitspraak flitsend bewezen. port op het ogenblik in ons land houdt" bestaat uit twaalf nummers, waarvan vijf van de alweer enkele maanden geleden verschenen L.P. 'Rising for the moon', drie instru mentaaltjes en eigenlijk maar twee nummers van oudere albums. De Convention wil vooruit: een breder publiek bereiken. De groep treedit nog steeds met veel plezier op, mi meester-violist Dave S war brick is meer dan ooit de elas- tieke clown-marionet, aan wiens touwtjes een ongecoördineerd ie mand schijnt te trekken. Maar, de groep heeft verandering nodig om plezier in het werk te blijven hou den. De componisten (Swarbrick/- Pegg en Denny) gaan paden be wandelen die lopen door de velden van de melodieuze rock. Een ijzer- sterke 'Iron lion' - veel beter live dan op de plaat - ls daar het voorbeeld van: een zeer hecht groepsgeluid. Als contrast is 'Tam Lin' te noemen, één van de oudjes, met een warrig arrangement en ongeïnspireerd gebracht: het slechtste nummer van de avond. De Convention is - meer nog dan voorheen een éénheid geworden. Was er bij vorige concerten nog sprake van te grote contrasten tus sen de ballades van Sandy Denny en de rest van het repertoire, deze keer kregen de fans een uitgekiend geheel voorgeschoteld. Het basisre- perrtoire voor de tournee, die Fair- Victorine Habets wint filmprijs AMSTERDAM Victorine Habets, oud-leerlinge van de Nederlandse Filmacademie, heeft tijdens het 17e Internationale Filmfestival in het Spaanse Bilbao, gehouden van 1 tot 7 september, de Miqueldi de Bronce gewonnen met haar film 'Omdat het waar is dat er liefde bestaat'. Dezelfde film werd eerder door de Wereldraad van Kerken bekroond. Egotrip ger to himself (uitstekende éi van Ijet echtpaar Lucas) en in the flood'. Wéér de Sandy nummers, haar stem past qi goed bij de nieuwe, meer gl sound (slide guitaar, slide van de rest. Met de groep is - steeds weer - 'Sloth' veranderd: de ingetogen studioversie is gevolgd door die van 'Live Convention' en maandaga vond kwam ais vervolg een zes delig stuk, waarin de lijn van 'Sloth' steeds abrupt werd afgebro ken voor op zich' zeer knappe en vaak komische werkende - soil. (Dave Swarbrlck's viool via de door roadies gebouwde 'magische echo box' en Dave Pegg's bassguitaar met wowwow pedaal). Voor mij te veel egotripperij. Zeer sterke nummers - de werve lende jigs, double jigs en polka's niet meegerekend, die gaan er bij de zaal altijd goed in - vond ik naast 'Iron Lion':M 'One more chance (Sandy op de piano, bofctle- neck-guitaarsolo van Jerry Dona hue - met dit nummer begon het concert voor mij pas goed), 'Stran- Eén en ander was aanleidii groot enthousiasme van hei1 bliek. Het geplande maximui drie toegiften werd met drie 'l schreden. Sandy Denny kon t D niet meer: begrijpelijk, de t gaat door (vanavond Groni b Op 16 januari zal Fairport C< tion te zien zijn op de televi de 'Van Speyk Show'. Ook van Saffron, het meisje met de vinnige maniac gitaarspelen en een stem die b toonverschillen van meer da^u octaaf overbrugt dan gezegi den dat ze boeide. Van de haarzelf geschreven songs (z b de zeven) kwamen de ballade^ de teksten, het meest over. Onthouden: Saffron (flfe gram): Salisbury Plain. Een album is in de maak.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 8