Tesprek over in macht in verdeling Portugal Britten gaan in Parijs boekje ver te buiten Informatiebeleid: meer met minder doe geld VN veroordeelt Israël opnieuw leerden vragen om lp van het Westen jgerije wijst irokkanen uit Alg Reacties Spaanse oppositie variëren Noord-Zuid-conferentie voortzetting van VN-zitting Val van Italiaanse regering afgewend Libanon vreest inval van Israël Europese ministers boos op Italianen Orgaan voelt zich in de kou staan |te congres Cubaanse unisten Regering wil democratie naar westers model ARTip IDAG 17 DECEMBER 1975 BINNENLAND TROUW-KWARTET 7 eono I wP0N (Reuter> AP) De Portugese politieke partijen zijn gisteren begonnen met be- t do £en ^ie eroP gericht zijn dat zij meer macht van de militaire leiders in het land zullen Den. Deze overdracht van bevoegdheden zou voor kerstmis geregeld moeten worden. ij aire revolutionaire naad, die Ven ce machtigste orgaan in tmof Is- heeft zelf hiertoe de fiend door gisteren een vijf tesii ellende commissie in het i.v. roepen die moet gaan on- )llai slen over nieuwe betrek- ^tussen de militairen en de partijen- De besprekingen Con moeten leiden tot vermin- um dering van de militaire macht In de Portugese politiek. In een kort communiqué dat gister morgen werd uitgegeven heeft de revolutionadre raad gezegd dat de commissie vandaag besprekingen met de partijleiders zal beginnen. Het belangrijkste agendapunt zal zijn de zogenaamde constitutionele overeenkomst die de politieke par- Wi E (DPA) Uit naam van het Koerdische volk heeft dé in cl land wonende advocaat Ismet Sjeriff Vanly in Genève een ijs eet gericht tot het Westen. Sinds Irak en Iran op 6 maart jaar in Algiers hun conflict rond de Koerden hebben bij- choiis het lot van het Koerdische volk volgens Vanly beklagens- e r geworden. de Sjah van Iran Jaren- ooi, Éteund verzet van de Koer- n hi de regering dn Bagdad, rnitpa de totstandkoming van vrijwel meteen ineen, irt miljoen Koerden Vlucht- Iran. Op grond van amnes- iden 150.000 vrijwillig naar waar ze echter meteen kant van de grens itauto's wenden geladen en it naar het zuiden van Vanly werden nog eens mdjioenden met geweld van wa- Iraanse troepen over de te tar Irak teruggedreven. Het hteTdeze groep al even slecht len rijwillig teruggekeerden, kui erende Koerdische vluchrte- ii Iran zullen naar de me- ii i (APP) Gedurende de laatste dagen zijn opnieuw 403 aangevallen, 'Jj tanen uit Algerije uitgewezen. Dit werd gisteren in Rabat Agfemaakt. Eerder al werden tweehonderd Marokkanen over ming van Vanly binnen afzienbare tijd naar Irak worden teruggedre ven. In deze groep zitten volgens hem niet alleen de politieke leiders van de Koerdenopstand, maar ook de Koerdische intelligentisia, onder wie ongeveer 1.300 leraren, artsen en ingenieurs. Vanly vindt dat zij asiel moeten krijgen bij het Westen. De Hoge Commissaris voor de vluchtelingen van de Verenigde Naties in Genève, prins Aga Khan - zelf staatsburger van Iran - heeft weliswaar beloofd dat hij daarbij zijn medewerking zou verlenen, maar het is bij die belofte gebleven en de tijd dringt. Volgens Vanly zijn de Koerden in Irak het slachtoffer van 'gedwon gen Arabisering'. Zij worden in het puur Arabische zuiden onderge bracht en hun eeuwenoude dorpen worden afgebroken en vervangen door nieuwgebouwde, waarin Ara bieren trekken. tijen van de militairen moesten ondertekenen als voorwaarde voor het houden van nationale verkie zingen voor een grondwetgevende vergadering. Deze verkiezingen werden op 25 april van dit jaar gehouden en leverden een grote overwinning op voor de socialisten van Mario Soares. De politieke par tijen moesten er toen mee akkoord gaan dat er een grondwet werd opgesteld die de militairen een overheersende stem gaf in staatsza ken gedurende een periode van drie tot vijf jaar. Opstandige beweging Aangezien de moeilijkheden van vorige maand (extreem linkse mili tairen probeerden toen een overi gens mislukte coup) worden gewe ten aan verregaande betrokkenheid van de militairen bij de politieke aangelegenheden, zijn nu veel ge matigde officieren van mening dat het leger zich wat meer met mili taire en wat minder met politieke zaken moet bemoeien. Inmiddels is de militaire bevelheb ber van Noord -Portugal brigade-ge neraal Pires Velaso, die een belang rijke rol gespeeld heeft in het ver ijdelen van de linkse opstandige beweging van vorige maand, giste ren benoemd tot Md van de revolu tionaire raad. Ook de minister van onderwijs, majoor Victor Alves, die in september uit de raad verwijderd werd, is nu weer toegelaten. Gisteren is in Parijs de Noord-Zuid-conferentie begonnen, waaraan 27 landen deelnemen. Aan het hoofd van de tafel zit de Franse president Giscard d'Estaing, geflankeerd door de twee mede-voor zitters van de conferentie uit Canada en Venezuela. V door Nico Kussendrager PARIJS Het lijkt er veel op alsof de speciale zitting van de Verenigde Naties over een nieuwe economische orde in Parijs verdergaat. Gisteren begon in de Franse hoofdstad de Noord-Zuid-con ferentie tussen rijke en arme landen. ROME (DPA) Een dreigende val vam de 1 jaar oude regering van premier Aldo Moto van ItaMë is T.pidpnrfp rol gisteren afgewend, toen de kleine Republikeinse Partij die coalitiege noot vam Moto's christendemocratie fis, op haar tweedaagse beraad van maandag en dinsdag besloot niet op te stoppen. De Amerikaanse minister van bul- tenlandst zaken Henry Kissinger herhaalde er de standpunten die M'j al im New York had ingenomen en de vertegenwoordigers van de Europese gemeenschap hielden even weinig-zeggende toespraken als tijdens de zitting van de Vere nigde Naties. De onberekenbare Republikeinen die ad drie keer eerder de val van eem kabinet bewerkstelligd hebben, hadden ruzie gekregen met de soci alisten, die Moto en zijn ploeg in het parlement steunen. De socdaMs- ten haidden de sociale en democra tische politiek van het kabinet r< rijnse grens gezet. de ndi de Marokkaanse pers een aantel van de uitgewe- .'oi okkanen al langer dan vljf- ïet in Algerije. De uitgewezen nen zijn beroofd van al i ittingen en 'gedurende en- ed gen gemarteld', aldus de h anse pers. »kkaanse kranten schrijven it enkele Marokkaanse za- 3U|n in Oran zijn ontvoerd hadden geweigerd een fi- bijdrage aan de Algerijnse te leveren voor de steun- 7j%' aan het Frente Pollisario m paanse Sahara. Deze bewe- 'P eeft naar onafhankelijkheid P Spaanse Sahara. teltners in Rabat wijzen erop n de ongeveer 12.000 Alge- ie in Marokko wonen geen ngsmaatregelen zijn geno- rrt maakte het Marokaanse *au bekend dat zich een ip gevecht' in de in het zui- de Sahara gelegen stad El «tussen leden van de Maure- F strijdkrachten en gewapen- ii die aan land waren gezet uigen die de Algerijnse vlag ^gj. Al eerder was door Rabat in dat El Gouera al weken in was van leden van het Poldsario. van koning Hassan ter gelegen heid van het moslemse offerfeest Al Adha. pp het republikeinse beraad won uiteindelijk de opvatting dat een kabinetscrisis op dit ogenblik, nu belangrijke politieke besluiten van conjuncturele aard en ten aanzien van de abortus genomen moeten worden, hoogst ongewenst zou zijn. Het enige verschil was dat Groot- Brittandë ver buiten zijn boekje gang. Minister van buitenlandse za ken Jannes Callagham zei dat zijn land in 1980 of eerder de tweede olieproducent van de westerse we reld eal zijn - na de Verenigde Staten en tegen die tijd 90% van de olie van de Europese gemeen schap zal produceren. "Wij breiden ons voor op een leidende rol in de nieuwe industriële revolutie op energiegebied die de tweede helft van deze eeuw zal kenmerken', al dus Callagham. Dat betekent dat Groot-Brittannlë andere belangen heeft dan de an dere landen van de Europese ge meenschap. De laatste zijn gebaat bij lage olieprijzen, het zelf produ cerende Groot-Brittannlë heeft lie ver hoge. Callagham vroeg om een m inimum vei ligh eidsprij s (MSP) voor olie. Dat wil zeggen dat olie niet goedkoper dan bijvoorbeeld ruim 50 gulden per vat geleverd mag worden. Voor het oiieleverende land is dat niet alleen een aardige inkomst, het voordeel is ook dat het winnen van duurdere oMe of investeren in andere energiebron nen (kern- of zonneenergie bij voorbeeld) aantrekkelijker wordt. Tijdens de topconferentie van de Europese Gemeenschap, onlangs in Rome, was afgesproken dat de Brit ten een eigen verhaal mochten houden omdat rij nu eenmaal an dere belangen hadden dan de an dere EG-landen, maar dat ze zover buiten hun boekje zouden gaan had niemand verwacht. Toch was de reactie bdj de andere leden van de gemeenschap tamelijk vriendeMjk. 'Als je wilt kun je hier een rel over schoppen maar ik geloof niet dat iemand daaraan behoefte heeft. De Britten moesten hun ei even kwijt en dat is ze nu gelukt', aldus een hoge ambtenaar. Rumor nog even dat sinds de spe ciale zitting van de VN het denken van de Europese gemeenschap zich in een positieve zin heeft ontwik keld. Maar terwijl de inktvan de slotverklaring van de speciale rit ting nog niet droog was weigerden de EG-ministers steun aan het landbouwontwikkelingsfonds van de Verenigde Naties en hulp aan'de ontwikkelingslanden die niet zijn aangesloten bij het verdrag van Lomé. 'Ja, ik weet ook niet wat Rumor daarmee bedoelt', reageerde de woordvoerder van de EG ver twijfeld. BEIROET (AP, UPI. Reuter) De Libanese premier Karami heeft gis teren gezegd dat Israël bezig is een inval op zijn land voor te bereiden onder het voorwendsel de Joodse gemeenschap in Beiroet te willen redden. In een radiotoespraak riep de pre mier de grote mogendheden en an dere leden van de Verenigde Naties op om van deze 'Israëlische voorbe reiding' goed nota te nemen. De Joodse wijk ligt in het centrum van de burgeroorlog van de laatste weken. Volgens Karami had een commentator van de Israëlische ra dio gesproken over een plan om 'de Joden in Libanon te hulp te ko men'. Hieruit leidde hij af dat Is raël rich met de binnenlandse situ atie in zijn land wil gaan bemoei en. Militaire woordvoerders in Jeruza lem hebben de opmerkingen van Karami onzinnig genoemd. Israël zou geenszins een Invasie van Liba non aan het. voorbereiden zijn. De Joodse gemeenschap in Beiroet heeft gisteren officieel de leider van de Palestijnse Bevrijdingsbe weging (PLO) bedankt voor zijn hulp bij het zoeken naar veilige schuiloorden. Ondertussen nemen de elkaar be stij dende partijen het zeventiende bestand vrijwel volledig in acht. BRUSSEL (ANP. Reuter) De Eu ropese Commissie en acht van de negen minister van wetenschappen zijn uiterst ongelukkig met de ver traging van het Europese onderzoek naar kernfusie door ItoUaans dwarsliggen. Na veertien uur debat in de Ministerraad verkaarde de Italiaanse voorzitter Pedinl dins dagmorgen vroeg dat zijn regering niet kon instemmen met de bouw van het tot nog toe grootste en duurste experiment op weg naar een fusiereactor, als niet tegelijk over de vestigingsplaats werd be slist. Die beslissing stond pas voor begin volgend Jaar op de agenda. Sommige conferentiekringen spraken van misbruik van het voorzitterschap. Het is duideUjk dat Italië het 'JET- experiment' in Ispra wil zien ver rijzen waar de grootste maar niet de meest efficiënte vestiging van het Gemeenschappelijk Onderzoekcen trum staat. Kissinger Iemand heeft eens gezegd dat een klein land als Nederland naar verhouding erg veel buitenland heeft. Het is mij ontschoten wie dat was (toch Luns?) maar het is een uiterst verhelderende gedachte. Een direct gevolg van de beschreven verhouding werd mij vorige week krachtig onder het oog gebracht: de meeste kennis en informatie wordt buiten onze grenzen voortgebracht. ting zijn ruim negentig po- zj gevangenen vrijgelaten die h afgelopen vijf jaar waren £eld in verband met een jjjkomplotten tegen de veilig- )fin de staat. Naar gisteren 5 lingelichte zijde in Rabat s:momen, gebeurde de vrijla- 1 whitens een amnestiebesluit d (Reuter) Gisteren is ste partij congres van de Jt/ische partij van Cuba sinds de Cubaanse revo- ina zeventien jaar geleden. van de discussies op het Mgt op de binnenlandse Aangenomen wordt dat het de pragmatische benade- het Cubaanse socialisme i's eerste vijf jaar plan zal ren. Uf arenplan wondt voorzien beringen ter waande van on- >0 miljard gulden. Een derde e investeringen moet tot de ilisartde van het eiland bij- an beoogd een jaarlijkse n zes tot acht procent. Het moet zijn goedkeuring bo- hechten aan een nieuw van economisch beheer, de bedrijven in sfcaateeigen- meer verantwoordelijkheid ten wonen onder meer de ^an de communistische par- van Hongarje, Bulgarije, Spanje en Portugal zo- Mikhail Suslow van de listsche partij van de Sow- het congres bij. Dat was de stichting Nederlands or gaan voor de bevordering van de informatieverzorging, die uitlegde wat zij probeert te doen en waarom dat zo nuttig is. Het NOBIN werd in 1971 opgericht door de ministeries van onderwijs en wetenschappen en van economische zaken. Het voelt zich wat in de kou staan omdat vol gens het Wetenschapsbudget 1976 zijn ondersteunende apparaat wordt ingekrompen en misschien bij TNO ondergeschoven. Uit een Duits onderzoek, gericht op de waarde voor de gebruiker van artikelen in vaktijdschriften, bleek tien procent als waardevol en nog eens twintig procent als bruikbaar te worden geklasseerd. De rest werd als ballast ondervonden. Veel publi caties dienen in hoofdzaak om de status van de auteur te verhogen Dat is een van de factoren die het zoeken van de juiste informatie moeilijk maken, en daardoor duur. Een andere factor is de onrustbaren de groei van de stroom wetenschap pelijke en technische literatuur: tot nog toe een procent of negen per jaar, wat neerkomt op een verdub beling elke acht jaar. Of dat zo doorgaat staat te bezien, nu de groei uit de onderzoekbudgetten voorlopig wel verdwenen lqkt te zijn. Maar de situatie is al erg genoeg. Zo kost het opzoeken van gewenste informatie het concern Siemens naar schatting dertig miljoen per jaar. En dat levert dan nog bepaald geen waterdichte resultaten op. In de on- derzoeks- en ontwikkelingssector moet jaarlijks honderd miljoen (dat is tien procent van het budget) als een vermijdbare investering worden opgevat omdat het bij nader inzien dubbel werk blykt te zijn. Breder Dat soort verschijnselen verklaren de belangstelling van Economische za ken voor de informatieverzorging. Maar de laatste jaren is men gaan inzien, aldus het NOBIN, dat dit ook voor de 'zachte' vakgebieden van groot belang is: sociale, economische, juridische, politieke en geesteswe tenschappen. Ook bestuurlijke be slissingen moeten op basis van vol ledige en recente informatie worden genomen. Nederland heeft een nationale co- ordinerende organisatie nodig, schrijft het NOBIN, die per kennisgebied het overzicht over en de snelle, se lectieve toegang tot de beschikbare kennis uit binnen- en buitenland kan bevorderen. Daarom zit men wat moeilijk tegen die bezuinigingsplan nen aan te kijken. Overigens zei mi nister Trip bij de begrotingsbehan deling in de Tweede Kamer vorige week dat het uitgangspunt bij de reorganisatie een verbetering en bre dere coördinatie is van de verwer ving en verspreiding van weten schappelijke en technische informatie. De beleidsvoornemens lijken zich op dit punt dus te laten vertalen als 'doe meer met minder geld'. Hoe men zich dat precies voorstelt, is een vraag die zeker niet alleen de men sen van het NOBIN bezighoudt. Bijvoorbeeld: R. Foppema. The reaction between tri-N-octylamine and sulfuric acid. Recueil des travaux chimiques des Pays-Bas, vol. 87. pag. 443-451 (1968). Van 'meer met minder geld' is het nog maar een klein overstapje naar 'iets voor niets', zij het dat het on derwerp een stuk verder weg ligt. In zoutwaterpiassen aan de rand van de Dode Zee hebben Israëlische on derzoekers een algensoort ontdekt die uit lucht, zonlicht en water met grote doelmatigheid glycerol maakt. VGfdGdiginQ Voor dit minuscule plantje zién prof. Mordhay Avron en dr. Ami Ben- Amotz van het Weizmann Institute of Science een grote toekomst weg gelegd. Glycerol is een energierijke chemische verbinding, die er niet onhebbelijk uitziet als alternatieve grondstof voor de petrochemische industrie. Het wordt overigens als zodanig gebruikt in cosmetica, ge nees- en voedingsmiddelen. De charme van dit uitzonderlijke ge was is dat het kan groeien waar zo ongeveer niets anders groeit en dus in gebieden die tot nog toe niet pro- duktief waren te maken. En het sluit een van de grootste problemen van de tropische landbouw kort: de be schikbaarheid van- voldoende zoet water. De mogelijkheid zit er in dat de zoutwateralgen een bruikbaar veevoer kunnen opleveren. Het plantje heeft ook nog een zeer welluidende naam: Dunaliella parva (uitgesproken als doenaliëlla). Gly cerol is een normaal stofwisselings- produkt van alle levende organismen het is een onmisbare bouwsteen van vetten. Het bijzondere van Duna liella is alleen dat het in geweldige hoeveelheden wordt geproduceerd: het kan tot 85 procent van de niet- watèrige bestanddelen uitmaken. Glycerol is namelijk de verdediging van het algje tegen het zoutgehalte van het water waarin het leeft. Zout heeft namelijk de neiging om water aan de cel zelf te onttrekken, waar door de levensprocessen in eerste in stantie verstoord worden en als het te gek wordt helemaal onmogelijk. Door het aanmaken van glycerol in passende hoeveelheden kan Duna liella die wateronttrekking tegen gaan. Het kweken van deze algen lijkt niet al te ingewikkeld te hoeven zijn, juist omdat zij floreren in een om geving waar concurrerende organis men geen kansen meer vinden. Of het in de praktijk allemaal zo mooi werkt als het er op papier uitziet, zal nog bekeken moeten worden. In ieder geval zijn prof. Avron en zijn medewerkers al een jaar of drie be zig met hun onderzoek. En blijkens het nieuwsbulletin van hun instituut zijn ze nog steeds enthousiast. Opvallend was dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger - die in zoverre buiten rijn boekje ging dat hij een half uur sprak in plaats van trien minuten - het niét meer had over een minimumolieprljsToch hebben ook de Amerikanen daar belang bij omdat rij olfie willen winnen uit teerzand en leisteen, wat ook duur is. Voor die oMe moet een goede prijs gevraagd worden wil het lo nend rijn. Nee. Kissinger pleitte voor een la gere olieprijs omdat die het econo misch herstel zal versnellen. En dat het op het ogenblik economisch zo slecht gaat is fin Kissingers ogen nog steeds de schuld van de Arabi sche olielanden. De Amerikaanse minister haalde weer eens lekker naar die oMelanden uit. 'De ener giecrisis - veroorzaakt door het olie-embargo van 1973 en de vijf voudige verhoging van de oMeprij- «en beide - is een zware klap ge weest voor de evenwichtigheid en dlie welvaart van de wereld'. Die energiecrisis is de aanleiding ge weest voor de huidige Noord-Zuid- conferentie. en. zei Kissinger - ber gen boter op rijn hoofd ladend - vanaf het begin hebben wij gezegd een gesprek met de olielanden op gang te willen brengen. En om de goede wil te demonstreren hebben de Amerikanen steeds meegewerkt om behalve over energie ook te praten over andere onderwerpen als grondstoffen, ontwikkelingspro blemen en financiële zaken. En dat terwijl juist de eerste ronde van de Noord-Zuidconferentie in april tien dagen in plaats van twee moest duren en toen nog mislukte omdat juist de Amerikanen alleen wilden praten over olie. Pas in oktober gingen ze overstag. Op de huidige bijeenkomst wordt dan wel over de vier onderwerpen gepraat, naast energie ook grond stof fen, ontwikkelingsproblemen en financiële zaken. Opzet is voor elk van die onderwerpen een commis sie op te stellen die volgend jaar om deze tijd verslag zal uitbrengen aan de ministers. Voor de commissie-grondstoffen willen de Amerikanen nog steeds toe naar 'stabilisering' van de ult- voerinkomsten van de ontwikke lingslanden. Dat wil zeggen als in een bepaald jaar de opbrengst van bijvoorbeeld katoen, koper of koffie uit een ontwikkelingsland tegen valt. het dan tot een bepaald be drag kan putten uit een fonds. Het ls dus verzekerd van een minimum inkomen wat niet alles maar toch een stap vooruit is. In de loop van het volgend jaar krijgt de Europese Gemeenschap zo n overeenkomst al met 46 ont wikkelingslanden (het verdrag van Lomé) en de Amerikanen willen dat dus eigenlijk uitbreiden. Opvallend is dan dat de woordvoer ders van de EuropeseGemeenschap voorzitter van de ministerraad Mariano Rumor en voorzitter van de commissie Francois OrtoM met geen woord spreken over dat ver drag van Lomé. Integendeel, ze hielden gisteren oppervlakkige, weinig zeggende toespraken en de EG beweerde juist zich zo construc tief te willen opstellen tijdens de Noord-Zuid-conferentie. 'Ja', maar we hebben tenminste met z'n nege nen een sandpunt', aldus een woordvoerder. Wat al niet opbou wend heet. Wel riep woordvoerder MADRID (Reuter, DPA, UPI) De Spaanse oppositie heeft gisteren van gematigd optimistisch tot zeer afwijzend gereageerd op de aankondiging van de regering het land geleidelijk te ver anderen in een democratie naar westers model. De leider van de socialistische par tij (die tot de overkoepelende op positie-organisatie 'democratische Junta' behoort) Enrique Tierno Galvan. was van mening dat 'wan neer de regering haar woorden in daden omzet, dit tot toenadering kan lelden'. De eveneens tot de oppositie behorende econoom Ra mon Tamanes vond daarentegen dat er in de regeringsverklaring 'praktisch niets' stond. De regering Met in haar eerste ver klaring sinds de dood van generaal Franco maandagavond weten dat zij de burgerrechten van de Span jaarden wilde uitbreiden, en dat zij de Cortes (het Spaanse parlement) zodanig wilde veranderen dat het meer representatief werd. Tot nu toe werd slechts een vijfde van de leden van de Cortes bij directe verkiezingen gekozen. In de verkla ring van de regering werd de com munistische partij nog wel verbo den een rol te spelen in de Spaanse poMtiek. en werd verder beloofd dat de wet en de orde gehandhaafd zouden worden. Dit laatste wordt gezien als een geruststelling voor de machtige middenstand en de rechtervleugel in Spanje die bang zijn dat snelle veranderingen zou den kunnen leiden tot toestanden zoals in het naburge Portugal Bomaanslag In de Baskische havenstod San Se bastian is gisterpiorgen een café bij een bomaanslag verwoest, zonder dat zich daarbij persoonUJke onge lukken voordeden. De actie wordt toegeschreven aan de uiterst recht se guerrillagroep, Christus Koning, die ook andere zaken in de buurt gewaarschuwd heeft. De eigenaar van het café is een Baskische nati onalist en rijn café werd vooral bezocht door Basken. Zondag heb ben leden van dezelfde rechtse club in Bilbao betogers aangevallen die pleitten voor amnestie van Baski sche en andere poUtieke gevange nen. Sinds de Spaanse koning Juan Car los ter gelegenheid van zijn troons bestijging amnestie voor gevangenen afkondigde, zijn tot zondag 5655 inwoners van gevangenissen tn Spanje vrijgelaten. Gisteren deelde het ministerie van justitie in Madrid mee dat 429 van de vrijgelaten gevangenen om politie ke vergrijpen veroordeeld waren. Hiermee is volgens ingewijden on geveer een derde van Spanjes poli tieke gevangenen op vrije voeten gesteld. Op 26 november, toen de amnestie werd afgekondigd, zaten volgens het ministerie van justitie 1176 personen om poütieke redenen ge vangen. Volgens oppositie kringen 1$ het totaal aantal veel hoger ge weest en heeft het zeker 2000 be dragen. NEW YORK, JERUZALEM (AP, UPI, Reuter) De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft het rapport goedge keurd van een speciale commissie, die een onderzoek heeft Inge steld naar de schending van de mensenrechten in de door Israël bezette gebieden. De Algemene Vergadering nam een resolutie aan, waarin Israël onder meer werd veroordeeld wegens an nexatie van delen van de door haar bezette gebieden, de vestiging van Israëlische nederzettingen, het op blazen van Arabische huizen, 'het verbeurd verklaren van Arabische eigendommen, deportatie en uitwij zing van Arabische bewoners, mas sa-arrestaties' en 'roof van archeo logisch en cultureel bezit'. De special" onderzoekscommissie van de Verenigde Naties is door Israël uit de betrokken gebieden geweerd. De Israëlische ambassa deur bdj de Verenigde Naties ver zette zich fel tegen de resolutie, die werd aangenomen met 87 tegen 7 stemmen bij 26 onthoudingen. Hij noemde het verslag van de com missie eenzijdig. bevooroordeeld, onnauwkeurig en gebaseerd op een massa onjuistheden. Verder zei de Israëlische ambassadeur dat er vol ledige vrijheid van beweging is tus sen Israël en de bezette gebieden enerzijds en anderzijds tussen Jor- en de westelijke Jordaanoe- dandë ver. Leden van de Israëlische Zwarte Panthers, een protest beweging van Arabische Joden, hebben gisteren een 'Robin Hood' actie in Jeruza lem uitgevoerd. Zij deelden tiental len flessen gestolen spijsolie uit in de wijken van de armen in de stad. De Zwarte Panters noemden hun actie een protest tegen het hamste ren door fabrikanten ln afwachting van verdere prijsstijgingen. Enkele leden van de beweging werden door de poMtie meegenomen. Een 21-jarige Arabier werd gisteren in Jeruzalem tot dertig jaar ge vangenis veroordeeld wegens het plaatsen van twee bommen op een bushalte voor Israëlische soldaten. Ofschoon niemand bij de aanslag verwond of gedood werd. beschouw de de militaire rechtbank dit als een toeval. De Arabier die ter plek ke gearresteerd werd, had volgens de rechtbank, alles gedaan om mensen te verwonden en te doden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7