KORT* Woningen voor jongeren: ruim veertig gulden verzekeringen Bittere woorden in gemeenteraad Delft Nogal wat kritiek op plan Leidse Camp Speelplateau Boerenstraat gaat door Indrukwekkend concert van COV Scheveningen Travellers Berekening bouwkundigen Verlichting Delftse kerk wordt beperkt Centrale antenne in Alphen NUTSSPAARBANK LEIDSE SPAARBANK Den Haag vraagt maatregelen tegen verkoopschandalen Kerstdiner in Leidsenhage Hr. van der Kooy 100 jaar Merendeel bew< van Koninginne voor renovatiep; Subsidie verleen voor speelplaats Stortenbekerstra WOENSDAG 17 DECEMBER 1975 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWARTl Van een onzer verslaggevers DELFT Voor circa 43 gulden per maand (kale huur) kun nen werkende jongeren in Delft aan een eigen nieuwgebouwd huis worden geholpen. Dat is berekend door een groep bouw kundigen van de Technische Hogeschool te Delft. De plannen voor nieuwbouw op braakliggend terrein in de Delft- se binnenstad zijn vervaardigd in opdracht van het Komittee Huisvesting Werkende Jongeren. Uitgangspunt bij de plannenma kerij de huur zou niet meer mogen bedragen dan tien pro cent van het belastbaar inko men. Zo zou een 18-jarige wer kende jongere per maand maxi maal 72 aan huur mogen beta len (gerekend naar minimum jeugdloon). Voor de bouw van een complex woningen op het terrein aan de Raam, nabij de Doeüentuin, zouden volgens de TH-werkgroep woningen kunnen komen, waarvan de huurprijs beduidend lager zal zijn, name lijk 43 (zonder gas-, licht-, water- en overige kosten). Bij de berekeningen hebben de bouwkundigen alle subsidiemo gelijkheden betrokken. Duurder Het plan zou, berekend volgens de richtlijnen van staatssecreta ris Van Dam (volkshuisvesting) huren opleveren, die drie maal zo hoog zijn. aldus de werkgroep. Volgens de bouwkundigen is dat te wijten aan een forse verla ging van de zogenaamde object- subsidies. 'Van Dam maakt daar mee zijn eigen uitgangspunt on mogelijk. dat jongeren vanaf 18 jaar recht hebben op goede en, zonder individuele huursubsidie, betaalbare woonruimte'. De TH-werkgroep heeft diverse bouwprojecten voor huisvesting van jongeren bekeen. Zo wker- den flats voor alleenstaanden in Groningen en Leiden en studen- ten-fla/ts in Delft onder de loep genomen. De weinige lan delijke en Delftse onderzoeken naar de woonwensen van jonge ren werden eveneens bestudeerd. Op basis hiervan werd een pro gramma van eisen opgesteld. Overtuigen Dat programma is uitgewerkt tot een schetsontwerp. Dit plan en een kostenberekening werden overhandigd aan het Komittee voor jangerenhuasvesting. dat de Delftse raad wil overtuigen van de mogelijkheden voor betaalba re nieuwbouw. De nieuwbouw, zoals die de TH- bouwkundigen voor ogen staat, zou door de gemeente of een woningbouwvereniging geëxploi teerd moeten worden. door ADR. HAGER SCHEVENINGEN Bach, de componist waarmee de Chr. Orato riumvereniging Scheveningen in de loop der jaren zo vertrouwd is geraakt, bepaalde ook het karakter van het Kerstconcert, dat gegeven werd in een uitstekend bezette Oude Kerk. Dirigent Jos Vranken koos voor de ze gelegenheid het Magnificat en de delen 1 t.m. 3 van liet Weih- nachtsoratorium. Bij een dergelijke keuze moet men ter wille van de tijd een concessie doen. Uiteraard zijn coupures in het Magnificat aanvechtbaar, doch 't zij zo. Bach jubelt in dit werk van harte en 't is dan jammer als die jubel in de trompetsolo zo weinig feestelijk klinkt. Lofprijzing en vreugde klon ken daarentegen volop in het koor, een ensemble dat na een wat moei lijke periode niet alleen groeit fin 'kwantiteit, doch onmiskenbaar ook in kwaliteit. Jos Vranken kent de knepen van het vak. dat werd ook DELFT De gemeente Delfth eeft In het kader van de landelijke ac ties voor een zuinig en doelmatig energieverbruik besloten de ver lichting van de Oude- en Nieuwe Kerk te beperken. Voortaan zal de kerk alleen op vrijdag-, zaterdag en zondagavonden worden verlicht. De besparingen zijn aanzienlijk; het energieverbruik wordt ruim ge halveerd en uiteraard gaan de lam pen van de installatie langer mee. In totaal zal dit een besparing van eo'n 8.500 per jaar opleveren. ALPHEN AAN DEN RIJN Burge meester Gallas van Alphen aan den Rijn heeft dinsdagavond de nieuwe centrale antenne-installatie in zijn gemeente in werking gesteld. De eerste 400 aangeslotenen worden daarmee voorzien van een keuze mogelijkheid uit zes tv-stations en acht FM-zenders. Het kabelnet zal het gehele stedelijke gebied van Alphen omvatten (13.000 wonin gen). Er hebben zich thans 4.000 a bonne's aangemeld. Om uit de ex ploitatiekosten te komen moeten dat er ongeveer 10.000 worden. ADVERTENTIE Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres, ook voor nu duidelijk. De partijen zaten er uitstekend fin, de inzetten waren punctueel, er was sprake van een goed klankevewwiehit, kortom, het geheel maakte een overtuigende in druk en wist te boeden. Hetzelfde kan gezegd van de drie delen uit het Weihnachtsoratorium, een werk dat zoals bekend door Bach is geschreven voor zes verschillende hoogtepunten in de viering van het kerstgebeuren. 'Scheveningen' heeft een voortreffelijke indruk gemaakt! Medewerking verleenden de vocale solisten Karin Ostar, Annet Andrie- sen, Chris van Woerkom en Ruud van der Meer, een klankvol kwar tet. De orgel- en olavecirnibelpartij - en werden vertolkt door Piet Kraak en Jaap Spiigt, het Gewestelijk Or kest was in de begeleiding even attent als correct. Jos Vranken had eer van zijn werk, men heeft de vele aanwezigen een prachtige avond bezorgd. DEN HAAG B en W van Den Haag zullen bij minister Gruijters volkshuisvestingaandrin gen op verplichte taxatie bij woningver koop. Het gaat om taxatie op kosten van de koper van pan den, waarop een zogenaamd split- sdngsverbod rust. Ook willen B en W de invoering van een standaard- koopacte. Daarin moeten bepalin gen komen inzake de woonruimte- vergunning, de financiering en het taxatie-rapport. Ook moet er een verklaring instaan, waaruit blijkt of (en zo ja. hoe) het pand in appar tementen is gesplitst en welk deel van de onderhoudskosten voor re- koning van de koper komen. Ten slotte is een verklaring nodig, waar uit blijkt of een deel van het pand door anderen In huurkoop Is ver worven. Met het verzoek aan de minister volgen B en W de adviezen van een werkgroep, die is ingesteld na het verschijnen van het Zwartboek Verkoopschandalen. In dit zwart boek van de Werkgroep Surina- mers-Nederlanders Transvaa1 kwar tier werden schandalige praktijken bij de verkoop van woonruimte aan de kaak gesteld. De kritiek, uitgesproken op een dis cussieavond, betrof niet de uitgangs punten, maar "vaagheid" van het plan. Vragen als: Waar laat ik mijn auto of mijn fiets? en Waar moet ik met mijn zaak naar toe? werden herhaaldelijk gesteld. Wethouder Waal (stadsontwikkeling en ruim telijke ordening) antwoordde dat elke bewoner van De Camp over eigen parkeerruimte zal beschikken. In de Haarlemmerstraat zal een fietsenberging komen. Over de toe komst van de bedrijven en bedrijf jes in De Camp kon de wethouder, naar de mening van de betrokke nen. geen onzekerheid wegnemen. 'Aan de kunstenaars is vervangende ruimte in het vooruitzicht gesteld, maar wat gebeurt er met ons', zo werd gevraagd. Kritiek was er voorts op de voorge nomen verbreding van stegen en het 'gekunstelde' patroon van fiets paden en looproutes, 'Jlet lijkt wel voor een rallye bedoeld te zijn', merkte een der aanwezigen op. Tenslotte bleken er twijfels te be staan aan de mogelijkheid het groen in De Camp te behouden. DEN HAAG De Stichting Inter kerkelijke Kommissie Woonrudtmte- bemiididieliiing (IKW) maakt zich ernstig zorgen over de koop en verkoop van panden in oude wij ken. Huiseigenaren komen voor grote investeringen te staan bij het inlopen ovan achterstallig onder houd. Dit brengt met zich mee, dat eigenaren hun wondngbezit van de hand proberen te doen zonder toe komstige kopers te waarschuwen. Er zijn gemakkelijk willige kopers te vinden. ADVERT EN TIE i f42,- en f38,50 per couvert Kindermenu f 15,- Tafelreservering: 070-276910 DELFT De fracties in de Delftse gemeenteraad, die niet in het college van b. en w. vertegenwoordigd zijn, bleken gisteravond bepaald niet te spreken over de manier, waarop de begroting voor 1976 tot stand gekomen is. De huizen in de Vrouwenkerksteeg, gelegen in De Camp, komen in aanmerking voor herstel. Van onze correspondent LEIDEN Bewoners van De Camp hebben gisteravond nogal wat kritiek geuit op het ontwerpbestemmingsplan, dat voor dit deel van de Leidse binnenstad ontwikkeld is. Zij protesteerden fin hun algemene beschouwingen tegen het feit, dat zij niet zoals PvdA- en CDA betrokken waren bij de voorberei ding van die begroting. De PPR, een van de oppositiepartijen, sprak van 'achterkamertjes-politiek'. Het CDA noemde de samenwerking met de PvdA nog steeds zinvol. Wel voelen de christen-democraten rich vaak door de PvdA buiten spel ge zet, zo werd gezegd. Het is volgens het CDA onvermijdelijk, dat rij zich wat onafhankelijker gaat opstellen. De PvdA noemde de samenwerking met het CDA waardevol. Wel zeiden de socialisten geschokt te zijn door de houding van het CDA bij de recente wethouderswisseling. Het CDA had toen felle kritiek op de PvdA geleverd. De WD diende een amendement in. waarmee bezuinigingen beoogd worden op de vergoeding van raadsleden, het Delftse vakanite- oord Hoge Bun te, de personeelskos ten van het Creativiteitscentrum, de( amateuristische kunstbeoefening en' de sportieve recreatie. Daardoor komt er aldus de WD meer geld vrij voor het Gewestelijk Or kest, de Waag en de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren. De PPR vroeg in een motie om een ander beleid waar het de toewijzing Alphen krijgt verpleegtehuis ALPHEN AAN DEN HIJN Het Alphense streekziekenhuis 'Het Rijn oord' heft van staatssecretaris Hendriks toestemming gekregen voor de bouw van een verpleegte huis. Het tehuis is bestemd voor zowel bedlegerige geestelijk ge stoorde bejaarden als voor chro nisch rieken. Er komen voorlopig 136 bedden. Dit is dinsdag meegedeeld door het bestuur van 'Het Rijnoord'. Het nieuwe verpleegtehuis komt vlak 'bij dit ziekenhuis te staan. De eer ste paai zal op 28 januari 1976 worden geslagen. De gehele bouw zal ongeveer twee jaar vergen. van woonruimte betreft. De toewij zing moet, vooral met het oog op urgente gevallen, uitsluitend door de gemeente gebeuren. De PPR noemde het onbegrijpelijk dat le den van woningbouwverenigingen meer kans op woonruimte hebben dan anderen. Het CDA bepleitte, dat er meer financiële ruimte komt voor de politie en het onderwijs. Geslaagd concert in Circustheater DEN HAAG Het Zuidhollands Operakoor bestaat 25 jaar en vierde dit gisteravond met een groots op gezet jubileumconcert in het volle Circustheater. Met het koor jubi leerde ook rijn dirigent Harry Holt- man, die al jaren de artistieke touwtjes stevig in handen heeft ge houden. Een zeer belangrijke bij drage leverde met name pianiste Thea Roos, düe een heel orkest vervangt en op deze avond het koor een pittige en betrouwbare steun gaf. Tot de duidelijke kwaliteiten van het koor behoren de goede klank-verhoudingen, de dicipline en de aandacht voor de dictie. Daartegenover stond, dat bij hoge tempi de koorklank in het nauw kwam. Het plezier, waarmee gezon gen werd, maakte dit evenwel min der belangrijk. Hanneke van Bork, sopraan. Hubert Waber, bas-bariton en Paul Konrad (die te elfder ure Anton de Ridder verving) brachten de hun toever trouwde aria's op een goed niveau. Hubert Waber bleek het gemis van de orkest-begeleiding en de opera- context het best te kunnen over winnen met warme, soms meesle pende aria's. Ook Marius Borstlap en rijn Haags kinderkoor leverden een goede bijdrage aan het concert. Het Sanctus uit Mefistophele van Boïto, waar zij aan meewerkten, was een der muzikale hoogtepunten van de avond, waarop tal van com ponisten die revue passeerden. Het publiek kon met het rijk gescha keerde concert" zeker zeer tevreden rijn. E.J.B. Van een onzer verslaggeefsters PIJNACKER Vandaag viert de heer D. J. van der Kooy zijn honderdste verjaardag in het be- jaardanverzorgingscentruni 'Borg- sate' aan de Meidoomsingel in Schie broek. De heer Van der Kooy werd op 17 december 1875 geboren in Pijnac- ker, waar hij het grootste deel van rijn leven doorbracht. Hij werd op rijn dertiende jaar door rijn vader 'uitgeleend' aan een bevriende boer, waar hij zes maanden lang als knecht werkte. Hij verdiende in die zes maanden 15 met kost en inwoning. Op rijn twintigste begon .hij in Oude Leede, vlakbij Pijriacker, een tuinderij. Als hij voor rijn bedrijf inkopen moest doen. ging hij met de schuit naar Rotterdam. 'Vier uur lang voeren wij dan door het Boerenkot riaar Rotterdam', aldus de jarige. In 1946 verkocht hij de tuinderij en verhuisde weer naar zijn geboorteplaats. Hier heeft hij zich samen met een aantal vrien den ingezet voor de oprichting van de chr. school 'Koningshof'. Ook heeft hij actief meegeholpen aan de oprichting van de gerefor meerde kerk. Drie jaar geleden ruilde hij rijn oude woning aan de Klapwijkseweg in voor het mo derne bejaardentehuis. Hier viert hij dan nu rijn geboortedag, te midden van rijn 5 zoons. 3 doch ters (een dochter is overleden), 17 kleinkinderen en 12 achterklein kinderen. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG De Boerenstraat in het Haagse Transvaal krijgt toch zijn speelplateau. Dit plan was op losse schroeven komen te staan, omdat het minis terie van CRM alleen subsidie wilde verlenen als de gemeente Den Haag vóór 1 december met de voorberei dingen zou zijn gestart. De totale kosten van dit plan. waarin een aantal merendeels houten speel- voorzieningen. zibanken, sierbestra ting. beplanting en bomen, alsmede een als speelobject dienende West- landse schuit zijn opgenomen, wor den geraamd op 20.000. Het rijk zou hiervoor maximaal 87.500 bij dragen. De gemeente heeft besloten aan het speelplateau toch doorgang te verlenen. Ook als het ministerie niet met de toegezegde subsidie over de brug komt. Begin dit jaar heeft het gemeente bestuur bij het rijk een aanvraag gedaan voor extra subsidie voor Transvaal. De wensenlijst omvatte een aantal projecten, waarvan de totale kosten geraamd werden op 2.160.000. De gemeente heeft toen een subsidie aangevraagd van 1.512.000. Het ministerie Van CRM heeft op 29 mei mondeling een subsidie toegezegd van 1.072.000. Maar toen de schrifte lijke bevestiging bij de gemeente op 14 otober werd ontvangen, was hierbij de voorwaarde gesteld, dat met een aantal projecten al vóór 1 december moest zijn aangevangen. Hierdoor kwam de toegezegde sub sidie van 600.000 die bestemd was voor de uitbreiding van het wijk en dienstencentrum Hertzogstraat, voor 1975 te vervallen. Dit komt omdat de gemeente nog steeds geen Hier zullen dan de houten speelvoorzieningen en de als speelobject dienende Westlandse schuit ver razen. Wat nu nog een plantsoentje is in de Boerenstraat, zal straks een speelplateau met groen voorziening zijn. overeenstemming heeft kunnen be reiken over de aankoop van het naast dit centrum gelegen Sionge- bouw De gemeente heeft het mi nisterie van CRM inmiddels al ver zocht dit bedrag te reserveren voor 1976. Geen probleem Voor een aantaJ projecten beteken de de gestelde termijn geen pro bleem. De verbetering van het buurtcentrum Boerenplein en de aanschaf van spelmateriaal voor De Loods zulilen zonder meer doorgaan. Ook het aanstellen van sportleiders voor De Loods, activiteiten leiders voor het buurtcentrum Boerenplein. een maatschappelijk werker en een buurtwerker voor Transvaal en een ondersteuning van de wijkkrant gaan door. Het creëren van een woon-speel straat in de Herman Costerstraat en de 2e Pietersburgerstraat gaat echter niet door. De Haagse ge meenteraad heeft wetouder A. J. van Hagen van wljkaangelegenhe- den verweten te lang op het ant woord van CRM te hebben ge wacht, waardoor deze twee projec ten (oorspronkelijk ook het speel plateau) in gevaar kwamen. De we thouder heeft echter morgen nog een gesprek met staatssecretaris Meijer van CRM. Hierbij zal hij proberen de staatssecretaris te be wegen om de subsidie voor deze drie projekten alsnog te verlenen. De staatssecretaris heeft trouwens al door laten schemeren enige overschrijding van de gestelde ter mijn door de vingers te zien. Kerst en Advent tl Vanavond worden de Kerst- en Adventsconc geven: DEN HAAG. Kapel uur: Advenstconcert do leerlingen van de Stede IK ziekschooil m.m.v. 1 Kwartet en het ensemljai ca Son' o.l.v. Chris Vertoe DEN HAAG. Ontmot Loosduinen, 20.00 uur eert door Het Reside! o.l.v. Jo Ivens mm.v. lijk Orkest Zuid-HoUaapl listen. POELDIJK, Gebouw ningjes, 20.00 uur: Con de Koren Deo Sacrum Vranken. MAASDIJK, Gere Kerk, 20.00 uur: Massg zangdienst georganiseei samenwerkende Kerk Maasdijk m.m.v. de 'Eendracht Maakt Ma< de heer Van der Berg. Nieuwe school Voor de Koningin school, prot. chr. buitengewoon onderwijl hen aan den Rijn, is i noodzakelijk. Het hui 1921 daterende schoj voldoet niet aan de het onderwijs stelt, plan ontwikkeld voor van een nieuwe schoi minste zeven lokalen i vatten. De school dient fc bieden aan 73 leerlinge! Funderingen Het Laboratorium vot mechanica in Delft i het Haagse gemeentel opdracht gekregen et zoek in te stellen na* stand van de fundering Schilderswijk. De hiervan is een grond veenkaart samen te si* de grondwaterstand te u Als het onderzoek acht* t is, kan men vaststellen r invloed zal zijn van kui verlaging van het gro peil bij uitvoering van ken. En dan nog dit Naast de bioscoop -aan de Carnegiela-a^n Haag zal een kantoor worden van i zeven bou^j j Joop Schouten zet zo vond zijn huisdeur w< voor iedereen, die wil' van het orgelspel van Eek en de fluittonen Kamerbeek. De avond ii1 imastraat 47 fin Bijswij om 20.30 uur.# Ook d handeling van de begi g Zoe termeer zal rechtstn i gezonden worden via de levisde en wel op dond en vrijdag 19 december, e derdag 18 december w'oio Kloosterkerk aan het Voorhout in Den Haag pa uze - bij eenkomst (12.55-13.10 uur). Med wordt verleend door li dentiie Strijkkwartet. Nagelsmdt, rector van lengemeenschap 'Simon j aan de Zuidilarenetra-aii E Den Haag, neemt vani scheid. De heer Nagèlsm ddgt rijn huidige werkza: in verband met het aaj van het voorzitterschap E Departementale C< j Analyse voortgezet ondei J w januari 1976. LEIDEN De gemeente moet rijkssubsidie aanvrag' de renovatie van 208 wonin 1 de Koninginnelaan. Dat is vande raadscommissie voo1 huisvesting. De raadsleden mevr. A. Zande (PSP) en J. Bosch waren er onstemd over, dat eerder bouwtekeningen te zi I den gekregen. Zij vonden hf' lijk terstond te oordelen i plannen. Ook van de zij bewoners kwam kritiek. Oj matie-avonden zou slechts ken zijn over de huurprijs: gezegd zijn dat deze 1 betaald moet worden, als d nen geen instemming krijge de woningbouwvereniging Tuinstadwijk' werd dit kracl streden. Gezegd werd, dat c handtekeninger) ontvangei van bewoners, die vóór de opknapbeurt van de huizi Wethouder A. Verboom liet dat volgens landelijke nen de instemming van van de bewoners voldoende met de werkzaamheden te nen. DEN HAAG De Haagse i bekerstraat krijgt binnenk< speelplaats. Staatssecretaris fer (volkshuisvesting en ruil ordening) heeft een rijkst van 193.600 toegekend aan meente Den Haag voor de to komiing van het reconstnn fabriekspand Stortenbekerstr gemeente krijgt een bijdrai 132.000 voor de verwervi ten (voor de aankoop van briekspanö) en 61.600 v buitensporig hoge sloop kost het bedoelde pand. In nauw met de buurtbewoners was plan opgesteld,d at voorziet speelplaats op het, door sl<x het fabriekpans vrijgekome rein. In de buurt bestaat een grote behoefte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6