dan onderzoekers denken Strafrecht ingewikkelder dichtbij het weer Taaie kou weerrapporten Begrippen Extra trekking bij 250-jarig jubileum van staatsloterij -^imerita.ar Research heeft weinig invloed op beleid fo 'de jury stak geen vinger uit' lister komt jemoet aan jis parlement Sneeuwberichten Ander geluid scholierenactie rechteloos l 1960 ongeveer 29 procent Nederlanders in een eigen i is dit reeds ongeveer 38 iergelijking met andere West- Landen als België (66 pro- Inkrijk (43 procent), Enge- jprocent) en Italië (53 pro- t overigens wel aan dat er i nog een forse achterstand halen. Niet ten onrechte rij weieens een volk van genoemd. Het valt daarom ren dat staatssecretaris Van nieuwe regeling heeft aange- e het vaderlanders met wei- k goederen bedeeld, ook mo- ifct een eigen huis te kopen. k was er voor mensen met beiden inkomen nauwelijks fcen een eigen woning of een Men was vrijwel altijd aan- op het laatste. Gelukkig i nu verbetering. Het is wel dat de nieuwe categorie ge ldie over het algemeen weinig :eft met allerlei financie- men, met name de eerste in de sociale sfeer door de woningcorporaties goed ^orgelicht en begeleid. Dat rnodig verdriet voorkomen. hopen dat mede door deze ting de verhouding eigen opzichte van huurhuis zich gunste van de eerste cate- blijven ontwikkelen. Hoe J^jisen in volle financiële) vrij- igen persoonlijke keuze kun- D hoe fijner dat is. terreur en intimidatie die jaren in toenemende mate 'ereld ga^t, is ons land lange iard ge? even. ngi^&ken in de Franse am- o ae Scheveningse strafge- (die velen blijkbaar reeds vergeten) maakten daaraan )t een einde. De regering is iagd genoemde overvallen loedvergieten op te lossen, in niet geringe prestatie ge us land opnieuw geconfron- tt twee afschuwelijke gijze- i. Niet alleen zijn deze veel ernstiger van omvang, ook zijn nu reeds veel droevi- :ijn immers reeds vier vol- :huldige mensen omgeko- is de regering er opnieuw in aan één van deze terreurac- I de weg van overreding en (n zonder geweld een eind te Maar intussen verkeert in im een andere groep mannen ren nog in angstige spanning de afloop van deze zaak is zekerheid te zeggen, hebben enkele bevrijde gegij- P it de trein bij Beilen niet g{ ritiek geleverd op het tot nu j} erde beleid. Ten dele is deze wel te begrijpen, of nog in te voelen. Waarmee met 'ordt. dat deze in elk opzicht redelijk is. irek aan ervaring en inventivi- n ook nu zeker irriterende en torende fouten zijn gemaakt Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN Terwijl in de rechtzalen dagelijks straffen worden opgelegd, breken wetenschappelijke onderzoekers die zich criminolo gen of penologen noemen, zich het hoofd over de problemen die met strafoplegging verband houden. In hoeverre hebben nu de uitkomsten van dat onderzoek invloed op het strafrechtelijk beleid? De criminoloog F. A. C. M. Den kers, die zich daarin heeft ver diept, constateert niet alleen dat die invloed gering is, maar toont ook aan dat criminologisch onder zoek weinig invloed kan hebben op het doen en laten van officieren van justitie, rechters en anderen die met de praktijk van het strafrecht te maken hebben. In zijn proefschrift 'Criminologie en beleid. De invloed van penologi- sche research op het strafrechtelij ke beleid', waarop hij deze week aan de Katholieke universiteit in Nij megen is gepromoveerd, komt Den kers tot de conclusie dat onderzoe kers te weinig oog hebben voor wat hij noemt 'de complexe proble matiek waarvoor strafrechtelijke functionarissen staan' en dat zij daarnaast voorbijgaan aan de wer kelijke problemen en doelstellingen van de beleidsfunctionarissen. De indruk wordt wel eens gewekt dat het strafrechtelijk apparaat weinig van wetenschappelijk onder zoek moet hebben. Met name offi cieren van justitie willen zich wel eens laatdunkend over zulk onder zoek uitlaten. In werkelijkheid be staat er, evenals in andere sectoren van het maatschappelijk leven, op strafrechtelijk terrein grote en zelfs toenemende behoefte aan wat 'be leidsrelevant onderzoek' heet, maar kunnen degenen voor wie de uit komsten van het onderzoek bestemd zijn, er vaak geen kant mee op. Denkers schrijft dat beleidsfunctio narissen er soms over klagen dat de beleidsadviezen van onderzoekers zo weinig 'praktisch' zijn. Hij voegt daaraan toe: 'Ik denk dat zij gelijk hebben'. Eenzijdigheid De studie van Denkers vloeit voort uit een in 1971 begonnen onderzoek van de universiteiten in Leiden en Nijmegen naar de feitelijke invloed van criminologische research op de strafrechtelijke besluitvorming. Denkers was als projectleider bij dat onderzoek betrokken. Uitgaande van de bevinding dat de invloed op de besluitvorming niet bijster groot mag worden genoemd, is Denkers naar de mogelijke oorzaken van die geringe invloed gaan speuren. Behalve aan een aantal factoren van ondergeschikt belang, zoals onvol doende distributie van onderzoek verslagen onder degenen die het be leid kunnen ombuiten, wijt Denkers de geringe invloed vooral aan zo wel enzijdigheid als goedgelovig heid van de onderzoekers. Met betrekking tot die eenzijdig heid vindt hij dat er in het onder zoek niet of te weinig rekening mee wordt gehouden 'dat strafrech telijke functionarissen bij hun be sluitvorming in de regel recht moe ten doen aan een veelheid van con flicterende belangen en waarden'. En wat die goedgelovigheid betreft: volgens Denkers wordt al te vaak klakkeloos aangenomen dat de doel stellingen die het strafrechtelijk ap paraat zegt of suggereert na te streven, ook de werkelijke doelstel lingen zijn. Botsend Denkers wijst erop dat in het straf recht gewerkt moet worden met doelstellingen die met elkaar bot sen. Hij spreekt in dat verband van instrumentele en intrinsieke doel stellingen van het strafrecht. In strumenteel noemt hij de doelstel lingen de samenleving te ordenen en de criminaliteit terug te drin gen. Veelal, zelfs door degenen die deel uitmaken van het strafrechte lijk apparaat, worden deze doelstel lingen als de enige gezien. Daar bij wordt dan voorbijgegaan aan wat Denkers noemt de 'oorspronke lijke, in belangrijke mate intrinsie ke, visie op het strafrecht', waar bij de wetboeken van strafrecht en van strafvordering worden gezien als 'bescherming van de burger te gen de sanctionerende overheid'. Deze verschillende doelstellingen conflicteren met elkaar, terwijl, tot overmaat van ramp, de doelstellin gen binnen de afzonderlijke catego rieën ook nog met elkaar in strijd zijn. Denkers betoogt dat onderzoe kers daarmee te weinig rekening houden. Rechters en officieren van justitie, die dat wel moeten doen, kunnen daardoor vaak met de hun Het proefschrift van F. A. C. M. Denkers (34) beweegt zich op het terrein van de crimino logie en de penologie. Wat onder criminologisch en onder penologisch onderzoek moet worden verstaan, en wat het verschil tussen beide is, maakt hij zelf in zijn proefschrift duidelijk. De criminologie houdt zich vooral bezig met de oorzaken en gevolgen van de criminaliteit, terwijl de pe nologie met name het func tioneren van het strafrechte lijk apparaat bestudeert. De penologie, schrijft Denkers 'slaat een brug tussen de cri minologie en het strafrechte lijke beleid'. In de praktijk vallen criminologie en penolo gie grotendeels met elkaar sa- verstrekte beleidsadviezen niet uit de voeten. Eenvoudig gezegd, wordt de onderzoekers door Denkers voor gehouden dat het strafrecht niet zo eenvoudig in elkaar zit als zij het vaak voorstellen. Denkers schrijft verder dat het nog niet zo erg zou zijn dat met slechts enkele (in plaats van alle) doelstel lingen rekening wordt gehouden, als die doelstellingen ook maar de werkelijke waren. Hij constateert dat het onderzoek ook nog eens wordt toegespitst op schijndoelstel- lingen, door de beleidsfunctionaris sen geformuleerd en door de onder zoekers klakkeloos voor waar aange nomen. Die kloof tussen 'opgege ven' en 'werkelijke' doelstellingen doet zich overal voor, aldus Den kers, maar is op het terrein van het strafrecht dieper dan waar ook. Een van de oorzaken daarvan is dat het strafrecht, ook door hen die tot het apparaat behoren, als iets 'kwa lijks' wordt gezien, iets "waarvoor wij ons behoren te schamen'. F. A. C. M. Denkers Ook Denkers komt in zijn studie tot een advies» uiteraard gericht aan de zijn inziens te kort schietende criminologen en penologen. Hij geeft ze de raad alle strafdoeleinden in hun onderzoek te betrekken, in hun beleidsadviezen er blijk van te geven de 'meervoudigheid van doel stellingen' te onderkennen, en de werkelijke doelstellingen in het strafrecht te analyseren. Wat het laatste betreft: daarmee kan bij voorbeeld worden voorkomen dat een beleidsfunctionaris een advies met betrekking tot resocialisering in het gevangeniswezen naast zich neer legt, omdat het hem in werkelijk heid om humanisering te doen is. Niet te laat De adviezen van Denkers komen niet te laat, omdat, zoals hij ook zelf schrijft, de criminologie nog een jonge wetenschap is. Op grond daarvan mag het volgens Denkers ook niet verwonderlijk heten dat tot nog toe eenzijdig te werk is ge gaan. 'Onderzoekers moesten er gens beginnen', schrijft Denkers, en: 'Zij kunnen onmogelijk alle doelstellingen tegelijkertijd voor hun rekening nemen'. Daar komt bij dat de eenzijdigheid de onderzoeken nog niet waardeloos maakt. Mogen de onderzoeken op korte termijn niet tot resultaten, dat wil zeggen: beleidsombuigingen hebben geleid, op langere termijn kunnen ze toch van invloed blijken te zijn. Zo lijkt het Denkers on waarschijnlijk dat bijvoorbeeld de veranderingen die zich in het gevan geniswezen hebben Voltrokken, niets te maken hebben met het desbetref fende onderzoek van de laatste ja ren. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De staatsloterij be staat volgend jaar 250 jaar. Dat jubileum zal worden gevierd met een extra (vierde) trekking van de februari-loterij. De trekking zal 18 februari op de televisie te zien zijn tijdens de finale van het nationale NOS-songfestival. De vijf Nederlandse finalisten zul len een belangrijk aandeel hebben in de tot standkoming van de num mers waarop de extra prijzen val len. Aan de jubileum trekking zijn prijzen verbonden van éénmaal 500.000 gulden schoon, troostprijzen van 25.000 gulden voor dezelfde nummers in een andere letterserie, tweehonderd prijzen van 2500 gul den en tweeduizend prijzen van 250 gulden. Bij het songfestival zal ook staats secretaris De Goede van financiën aanwezig zijn. Het programma wordt opgenomen in de Prins Wil lem-Alexanderzaal van het Con gresgebouw in Den Haag. a 17 DECEMBER 1975 BINNENLAND I zeer verheugende ontwikke- Jet eigen woningbezit in ons [de laatste jaren in gunstige Lelt. onder redactie van loessmil TROUW-KWARTET 5 plaatselijk neerslag 'Ik heb hier een emmer mosselen in gedaan.' gevoerde beleid. Het gaat •ee! te ver, nu reeds als vast- in te nemen, dat de dood van neer slachtoffers in de gijze- van Beilen een gevolg zou het (gebrek aan) beleid van ing. °7geven van een evenwichtig en rdig oordeel moeten wij tot alle feiten bekend zijn. Weerrapporten vnn Rlsteravond 19 uur, maximum temperaturen en neerslag. Amsterdam zwaar bewolkt 1 0 De Bilt mist O 0 Deelen mist 1 O Eel de geheel bewolkt 0 0 Eindhoven mist 3 0.1 Den Helder geheel bewolkt 6 O Luchth. R'dam geh. bewolkt 3 0 Twente geheel bewolkt 1 0 Vllssingen mist 1 O Zd. Limburg geheel bewolkt 3 0 Aberdeen zwaar bewolkt 8 0.1 Barcelona half bewolkt 16 0 Berlijn geheel bewolkt 1 0 Brussel mist Genève regen Helsinki 6neeuw Innsbrtlck half bewolkt Kopenhagen regen Lissabon regen Locarno regen Londen mist Malaga regenbui Mallorca licht bewolkt München geheel bewolkt Nice regen Oslo onbewolkt Parijs geheel bewolkt Rome geheel bewolkt Spilt regen Stockholm sneeuw Wenen zwaar bewolkt ZOrlch geheel bewolkt Casn Blanca onweer Las Palmas geheel bewolkt Tel Aviv half bewolkt Tunis zwaar bewolkt —5 —2 —1 ytize parlementsredactie HAAG Minister De Portman (binnenlandse is gisteren tegemoet ge- aan een van de wensen Tweede Kamer vorige lad geuit bij de behande- n in het wetsontwerp over (oedingen voor gemeente eden. Wetsontwerp wordt afgestapt t tot nu toe gehanteerde van presentiegelden en topt naar een vaste vergoe- jaar. afhankelijk van de van de gemeente, oorspronkelijke wetsontwerp bewindsman aan de ge- aden de bevoegdheid maxl- IJftig procent naar beneden wijken van de in de wet Öhreven vergoeding. De 'held van de Kamer ging niet akkoord. Zij wilde aan n maximaal twintig procent i naar beneden toestaan, vraag van de meerderheid Kamer om de gemeentera- e te staan maximaal tien 1 naar boven af te wijken Gaay Fortman niet toege- Van onze weerkundige medewerker Zit er toch nog een bescheiden schaatswintertje voor kerst in de lucht? Het lijkt er wei een beetje op. De kou laat zich namelijk niet gemakkelijk meer uit ons land ver drijven. Vooral in het midden en zuiden is het toch wel opmerkelijk vorstig de laatste dagen. Ook gis termiddag waren er in Limburg en Brabant weer temperaturen van 4 tot 5 graden (ook veel mist en gladheid daar) tegenover waarden van 3 tot 4 graden op de Waddeneilanden. In het uiterste noorden heerst dus een totaal an der klimaat en dat is toch wel tegen de 'regels' in. In Amersfoort werd gisteren de eerste ijsdag (maximumtemperatuur onder nul) sinds 2 december 1973 geregi streerd. De Bilt meldde een maxi mumtemperatuur van 0 graden. Maastricht 3 graden. Dinsdag morgen was Twente opnieuw de koudste plek van Nederland met 10.1 graad celslus op iy2 meter hoogte en 12.2 graden vlakbij de grond. HOOGWATER donderdag 18 decem ber 1975: Vlissingen 1.2913.44. Ha- ringvlietsluizen 3.0815.23. Rotter dam 4.1216.19. Scheveningen 2.48 15.03. IJmuiden 3.21—15.36. Den Hel der 7.1119.35. Harlingen 9.3121.55. Delfzijl 11,3723.59. Het kon niet uitblijven: aan het eind van het Jaar van de Vrouw is er een persprijs ingesteld voor het beste artikel van het afgelo pen jaar over de problematiek van de vrouw zowel in Nederland als in het buitenland. De prijs, dui zend gulden groot, zal begin maart worden uitgereikt in Den Haag en is ingesteld door de Vereniging voor Vrouwenbelangen, een van de oudste vrouwenorganisaties in ons land. De artikelen die inge-> zonden kunnen worden moeten, zo staat in de brief die Vrouwen- belangen ter introductie van de prijs heeft rondgestuurd, de emancipatieproblematiek behan delen op 'ernstige, geestige of ab stracte wijze' u'dt er dan ook met dat laatste bedoeld mag zijn. In diezelfde brief staan de namen van de juryleden: Gerda Brauti- gam, Haya van Someren-Downer, Jan Terlouw, Auke Jelsma en Els Brandt Corstius. De samenstelling van deze jury heeft bij verscheidene vrouwen die al jarenlang op het gebied van feminisme en emancipatie werk zaam zijn, nogal wat verbazing gewekt. Zowel Hedy d'Ancona als Wim Hora Adema, beiden sinds jaar en dag druk in de weer voor de emancipatie van de vrouw in ons land, vinden de keuze van de juryleden wel heel vreemd: 'Heb ben we van al die mensen iets gehoord in het afgelopen jaar? Hebben we iets gehoord van Ger da Brautigam of Haya van Some ren, hebben ze ook maar één poot uitgestoken om de emancipatie van de vrouw een stap verder te helpen? Nee toch? En dan Jan Terlouw, wat heeft die voor de verbetering van de positie van de vrouw gedaan? Is het feit dat hij kinderboeken schrijft, genoeg om hem een deskundige te maken op het gebied vail de emancipatie Jelsma heeft tenminste nog een stel lezingen voor de NCRV ge houden dit jaar, waarin hij het had over de vrouw door de eeuwen hen of zoiets, maar van de anderen hebben we werkelijk niks gehoord', meent Wim Hora Adema. 'Het ziet er naar uit, dat deze jury weer het bekende af spiegelingskarakter moest heb ben: iemand van de PvdA, iemand van de VVD en een christelijk iemand. Het is blijkbaar belang rijker dat de grote politieke par tijen verzameld zijn in zo'n jury dan dat die mensen iets afweten van emancipatie, laat staan dat ze zich er voor hebben ingezet". In het tv-programma, waarin Sonja Barend regelmatig bekende mensen interviewt, kwam onlangs ook Jan Terlouw aan het woord over emancipatie. Nou, dat zag hij allemaal nog niet zo zitten, want de moederrol was toch wel een heel mooie rol voor de vrouw, en zijn eigen vrouw, daar had hij heel wat aan bij het schrijven van zijn boeken: ze las alles na en typte de manuscripten uit. Al met al geen uitspraken die duiden op een enorme betrokkenheid b ij het emancipatieprobleem. Nog één ander punt dat de verba zing van Wim Hora Adema en Hedy d'Ancona heeft gewerkt: waarom moest de persconferen tie, waarop nadere informatie over deze prijs wordt gegeven, nu net vanmiddag om half vijf zijn? Is dat niet een erg lastige tijd voor werkende vrouwen en moeders, een uur voor etenstijd en met de kinderen thuis op de vrije woens dagmiddag? Oeral lag op 9 december een hoge- dirukgebied van 1.075 millibar, dat afzwakkende tot 1.050 millibar naar cord-barometerstand in Siberië be- cord-'barometsrstand in Siberië be draagt 1.083,8 miillibar op 31 de cember 1968 aa n het Agatha meer op 66 gr. N.B., 93 gr. OX. In de bergen is door hogedruk- invloed weinig of geen sneeuw ge vallen. Alles blijft dus bij het oude en de situatie voor de wintersport is nog lang niet ideaal. Alleen in de middelste en vooral hogere lagen van zuid-Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland kan goed geskied wor den. Na jaren debatteren zijn we eindelijk zover dat een aantal in stanties (helaas de meeste nog altijd niet) er aarzelend toe is overgegaan iedere vrouw boven de tienerleeftijd als 'mevrouw' aan te spreken. Want wat gaat het tenslotte iedere wildvreem de aan, of een vrouw getrouwd is of niet? Verreweg de meeste vrouwen zijn blij dat het einde lijk de richting van het in Noor wegen en Zweden gebruikelijke 'mevrouw' uitgaat, maar niet al lemaal. Tot de uitzonderingen hoort een dame die in een inge zonden brief in een van de noor delijke streekbladen fel protes teert: "Bij mijn echtscheiding, nu drie jaar geleden, heeft mijn ad vocaat me verzekerd dat ik het volste recht had me weer 'juffrouw' te noemen*. Zij was de schuldige partij en de scheiding heeft haar dan ook wel wat ge kost. 'Maar één triomf had ik tenminste wel: ik was weer juf frouw en kreeg mijn meisjes naam officieel terug. Dat vond ik een enorme troost. En nu zou iedereen boven de 20 zich zomaar voor 'mevrouw' moeten laten uitschelden, alleen omdat de Noren en de Zweden dat ook doen?' Eerder in de brief heeft ze het ook al over 'het slechte voorbeeld' van de Noren en Zwe den: 'Er zijn wel meer misstan den in andere landen en daar hoef je geen voorbeeld aan te nemen'. Ze eindigt met de strijd bare woorden: 'Ik blijf mijn le ven lang: mejuffrouw...' enz. Het zij haar gegund, zolang ze al die anderen die het niet met haar eens zijn, ook bon 'me vrouw' gunt. Er was gisteravond een koufront vanuit Schotland naar ons onder weg. Het zal vandaag met wat neerslag passeren, echter vooral in de noordelijke gebieden, waarna er daar een krachtige noordelijke wind invalt. Dit weer-gebeuren gaat vrijwel voorbij aan de wintergebie- den in zuid-Nederland en België. Daar blijft het vrij koud met 's nachts lichte tof matige vorst. Ook In de noordelijke helft van het land keert in de tweede helft van de week de nachtelijke vorst vrij algemeen terug. Een kersvers hoge- drukgebied uit Groenland (1.030 millibar) trok naar IJsland en sti muleert vandaar een circulatie van poollucht, waarmee ook enkele winterse buien van hagel of sneeuw ons landen zullen binnendrijven. Voor de Faröer is op vrij korte termijn echter alweer zachter en regenachtiger weer voospeld. Zeer koud is het momenteel in noord- Finland: SodankylS, dinsdagmiddag -28 graden Celsius, noord-Zweden gisteravond -18 tot -20 graden, te genover 4 tot 6 in zuid- Zweden. In Marokko onweerde het vrij uitgebreid en gisteravond was er ook gedonder in zuid-Span je. Jan Visser uit Marken maakte mij opmerkzaam op zeer lage tempera turen van 1 tot 10 december 1975 in Yukon (Canada): -34: -40; -40; -43; -49; -51; -49; -42 -46 -48. tegenover een jaar geleden -20 tot om het vriespunt. Ook Alaska heeft zeer koud weer. Ten oosten van de 'Franco heeft de huidige koning Juan Carlos in het zadel gehol pen, Deze man met bruin bloed handhaaft alle leger- en politie organisaties die arbeiders, stu denten, scholieren en progressie ve mensen arresteren, folteren en het liefst doodschieten. Erg koninklijk dus, dit alles!' Zo klinkt een stukje van de tekst achterop een affiche van het Ne derlands steuncomité voor poli tieke gevangenen in Spanje, de Accion Fuego, dat zich hiermee speciaal op de scholieren richt. Er wordt in uitgelegd hoe het toegaat in Spanje en hoe moei lijk Spaanse scholieren contact met hun gevangen ouders kun nen houden. De bedoeling is dat scholieren enveloppen met zes zwart-wit-kaarten (die hierboven is er één van) doorverkopen aan familie en vrienden en zo mee helpen de Spaanse gezinnen met kleine kinderen financieel te steunen, waarvan de vader of moeder gevangen zit. Zes kaar ten in een mapje kosten 2,50 en zijn te bestellen bij: Accion Fuego, Kargadoor, Oudegracht 36, Utrecht (tel. 030-310377), die ieder die een briefje schrijft, ook graag meer wil vertellen over het Spaanse verzet of het Ne derlandse steuncomité. In 1940 kenden dertig landen kiesrecht voor vrouwen; in 1960 waren dat er 92 en op het ogen blik, nu het Jaar van de Vrouw op z'n eind loopt, zijn het er 129. Dat is natuurlijk niet het gevolg van dit vrouwenjaar, waarover tot nog toe meer grap pen en flauwe of zelfs hatelijke opmerkingen zijn gemaakt dan dat er wezenlijke veranderingen uit zijn voortgekomen. Er zijn volgens een rapport van het Amerikaanse 'WorldWatch Insti tute' zelfs nu nog negen landen die vrouwen geen enkele zeggen schap in de politiek toekennen: Liechtenstein, Bahrein. Koeweit, een deel van Nigeria. Oman, Qa tar, Saoedi-Arabië, de republiek Jemen en de Verenigde Arabische emiraten, waar in bijna alle ge vallen de religieuze tislam-)wet ten deelneming van vrouwen aan het openbare leven gewoon ver bieden. Hoewel over het geheel genomen wel 99 procent van alle vrouwen ter wereld gerechtigd is om aan het politieke leven mee te doen, is hun aandeel in het bestuur van hun land in verhouding tot him aantal miniemer zijn maar weinig landen waar vrouwen tien procent van de parlementsleden uitmaken. Die tien procent halen ze alleen in Finland, Zweden, Denemarken, Polen, Bulgarije en Guinee. Dat betekent overigens niet dat vrouwen zich verder niet met bestuurlijke zaken zouden bemoeien; volgens het Ameri kaanse Instituut zijn vrouwen in de meeste landen vooral actief in de politiek van eigen stad of dorp.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5