Erfenis van Rome en Griekenland pijltjes TROUW Brands electronische orgels Brands Electronische orgels Laan van Meerdervoort 570 Den Haag, tel. 392279 ADVERTEERT IN A GEMEENTE DELFT mantelspecialist i Woonruimte II woonruimte aangeboden gevraagd Zoekt U naar een kamer of etage, kom dan naar het kamer- en eta- gebem. bedrijf ..Woningbureau Centrum." EERSTE Sweelinckstr. 47. Oen Haag. Vlakbij de Groot- Hertoginnelaan en de Laan van Meerdervoort. Tel. 070-602347 en 070-604791. Geopend van maan dag t/m zaterdag. Steeds van 10 u T105 Kamers, etages en flatwoningen te huur gevraagd. Gest. en/of Gem. evt. leeg te aanvaarden. Met of zonder overnamekosten. Woning bureau „Centrum" EERSTE Sweelinckstr 47. Den Haag Tel. 070-602347 en 070- 604791. Geopend van maandag t m zaterdag. Steeds van 10 u. t/m 19 u. T106 t.v., radio, muziekinstr. enz. geeft u voor de feestdagen vele voordelige feestelijke aanbiedingen! Thomas 1160 met reductie! Thomas 125 van 1795 voor 1395 Thomas 1125 van 2095 voor 1795 Safira van ƒ1995 voor ƒ1395 Elka van 1495 voor ƒ995 Yamaha DK40 van 9250 voor 7800 Kawai E 100 van 3990 voor 3390 Leslie 110 van ƒ1125 voor 550 Nieuw in speciale aanbieding Thomas Le grande royale 1160 t in zijn k e orgels n 2 groepen registers op bovenman in 3 voetmaten Sustain op bovenmanual Percussion op solo voices Percussion op solo fldte Ingebouwde rhythme box Automatische akkoordbegeleiding gitsar - -piano - harpsichord Automatische wisselbas Fancy foot Pre set Chord Memo Chord. Perc. kort-lang Regelbare nagalm Regelbare pedaalsterkte Regelbare balans boven - ondermanual. Tijdelijk kennismakings korting! Nieuw Leslie Type 130 70 Watt Tot de kerstdagen dagelijks geopend tot21 00 uur. tjifiiesK SOLPIRIUm is de zon in huis Verwen u dagelijks met 'n "zonnebad" en laat u heerlijk bruinen De ZON van 'n FITNESS SOLARIUM houdt u gezond en fit en verhoogt uw weerstand. Weg spierpijn I Weg nare puistjesl Bezoek onze showroom Meubilair en huisraad ETNA MINIGAS van 450 voor 245 3500 K-Cal. MAXIGAS 'rond': 275. Bilderdi|kstraat 106 (bij Elandstraat). Ook 's avonds. FABER GASHAARD, zo goed als nieuw, van 1690 voor 775. In ruil is mogelijk. Bilderdijkstraat 106 (bij Elandstraat;. Ook 's avonds. T112 GASHAARDEN, zo goed als nieuw. Keuze uit 80 verschillende modellen, vanaf 165. 1 jaar ga rantie. Bilderdijkstraat 106 (bij Elandstraat). Ook's avonds. Tl 12 Schildersbedrijf, vrijblijvend prijs opgaaf behang-, wit- of schilders- werk. Tijdens de wintermaanden korting. Tel. 070-644122. T109 kunst cn antiek - - - SCHILDERIJ 80x60 Poes jes. RaapuoiSt. lel. Ur 0-400357. Auto's. autobenodigdheden BEVOEGDE DOCENTEN VWO. HAVO, MAVO. Huiswerkopleiding, bijlessen, privé-opleidingen. In elk stadsdeel en randgemeenten. Comb, van Leraren MO. Tel. 070- 231717. T125 SCHILDERSBEDRIJF voor al uw witmuurverf, betiangen. schilder werk. Gespecialiseerd in witten van plafonds en muren Tijdens de wintermaanden 20 pet. korting Tel. 070-644122. T131 geef'm iets voor de boot Spui 216a. Uilebomen 1 Den Haag (070) 46.93.29* De directeur van Openbare Werken Delft maakt bekend dat in verband met de kerstdagen en nieuwjaarsdag het ophalen van huisvuil en het ledigen van containers als volgt zal plaatsvinden. Ophalen huisvuil in plasticzakken: woensdag 24 december 1975 wordt dinsdag 23 december 1975 donderdag 25 december 1975 (1e kerstdag) wordt woensdag 24 december 1975 vrijdag 26 december 1975 (2e kerstdag) wordt woensdag 24 december 1975 donderdag 1 januari 1976 (nieuwjaarsdag) wordt woensdag 31 decembe^ 1975 Ledigen containers: donderdag 25 december 1975 (1e kerstdag) wordt woensdag 24 december 1975 vrijdag 26 december 1975 (2e kerstdag) wordt zaterdag 27 december 1975 donderdag 1 januari 1976 (nieuwjaarsdag) wordt vrijdag 2 januari 1976 WOENSDAG 17 DECEMBER 1975 BUITENLAND TROUW/KWARTET kelijk met een meer joodse, later echter ipet een overwegend hellenis tische inslag. Waarom is het niet in dit syncretisme opgegaan? Waarom zijn bij voorbeeld neoplatonistische beschouwingen in christelijke dog ma's veranderd? Nog steeds is ac tueel wat Schneider concludeert ten aanzien van de oude kerk: Aan de ene kant kent het christen dom een grotere wereldgelijkvor migheid dan de meeste ander reli gies. De bestuurlijke ordening, het financiële beleid, de techniek van de catacombenbouw, het onverhuld plas tische karakter van de sarcofagen, de kleurigheid van de schilderkunst, de dikwijls zeer gewaagde scènes in de religieuze romans zijn geheel van deze wereld. Anderzijds kent het christendom de radicale drang tot het martelaarschap, een rigoureuze veroordeling van alle genietingen des levens, een wereld van a-cultu rele en anti-artistieke asceten, wier aantal vanaf de tweede eeuw, vooral in Egypte en in Syrië, gestadig toe nam Er zijn enkele boeken over de geschiedenis van Griekenland en Home verschenen, die opnieuw bevestigen dat onze tijd en onze cultuur niet te begrijpen zijn zonder kennis van de wortels die zij in de geschie denis van Griekenland en Rome hebben. Het zijn delen van enkele korte of uitgebreidere series: twee delen 'Geïllustreerde geschiede nis van de uitgeverij Fibula-van Dishoeck, een deel in de serie van vier over 'Grote tijdperken uit de geschiedenis' van de National Geographic, en twee kloeke delen van de Universele Wereldge schiedenis. Om met de populair-wetenschappe- lijke lectuur te beginnen: Peter Green vatte in zijn 'Geïllustreerde geschiedenis van het oude Grieken land' een aantal colleges samen, die hij in Athene en Texas gehouden heeft. Een erg aardige, deskundige en instructieve inleiding tot de Griekse geschiedenis tot aan het hel lenistische tijdperk: prehistorie, ont staan van de stadstaat, Perzische oorlogen, democratie en terugkeer tot het autoritaire stelsel in Athe ne, het raadsel Alexander de Grote. Het boek is rijk bedeeld met litera tuurverwijzing en registers en bevat een schat aan informatie ook via kaarten en (zwart wit) illustraties. Al even betrouwbaar lijkt me Geor- gina Masson's boek over Rome als republiek, in dezelfde serie versche nen. Zij vertelt de boeiende geschie denis van Cato en Cicero, Sulla en Julius Caesar d.w.z. Rome als stadstaat.hoofdstad van Italië en be ginnend centrum van een groot deel van de wereld. Boeiend, duidelijk en kennelijk op de hoogte van de we tenschap. Toeristisch Griekenland en Rome samen vindt men in een boek dat evenals 'Da gelijks leven in bijbeltijd', dat ik al eerder besproken heb, en "Ridder tijd', waarop ik later terugkom een staaltje is van de kennis en kun de, die zo rijkelijk voorhanden zijn bij de staf van de befaamde Ameri kaanse National Geographic Society. Een schitterende, bijna overdadige en tot in de puntjes verzorgde uit gaaf. Historisch betrouwbaar, daar staan een aantal adviseurs borg voor. en aantrekkelijk door een originele popularisering. Je zou het een toeris tisch geschreven boek kunnen noe men, alsof je door (historisch onder legde) gidsen in Griekenland en Ro me wordt rondgeleid. Daarbij krijg je veel te zien: heldere kaarten, fraaie tekeningen en schilderijen, fo to's van monumenten en voorwer pen. Een illustratie die verleden en heden met elkaar verbindt, en dat Muzikanten in een straat, afgebeeld op een in Pompeii gevonden mozaïek. maakt van dit lees- en kijkboek iets unieks. Zo krijg je niet alleen te zien en te lezen wat er bijv. in Troje werd opgegraven, maar ook wie het deed het verhaal van Schliemann. Hoog peil Dan deel 3 en 4 van de Universele Wereldgeschiedenis, die in een ver heugende frequentie aan het ver schijnen is. Daarmee verlaten we het gebied van het populair-wetenschap- pelijke om op het hoge peil te be landen, dat van een uitgaaf als dit te verwachten is. De opzet is, zoals redacteur Alfred Heuss uiteenzet, dat Griekenland en Rome een aparte behandeling krijgen. Er is allerlei verstrengeling, en juist de Romein se overwinning van het Griekse Oos ten is van wereldbetekenis geweest, maar om dat te begrijpen moet men inzien hoe de geschiedenissen van Griekenland en Rome een apart ka rakter hebben en hoe in het naar el kaar toegroeien (het hellenisme) zo wel een Grieks als een Romeins per spectief te ontdekken zijn. Heuss zelf heeft in beide banden een groot aandeel. Deel 3 heeft maar vier auteurs: behalve Heusse zelf zijn dat Schachermeyr (Wenen), die de Minoïsche en Myceense bescha vingen voor zijn rekening neemt, Bradford Welles (Yale University) die de hellenistische wereld behan delt en Gigon (Bern) die het helleen- se erfdeel bespreekt. Deel 4 (Rome) is dan voor rekening van Bleicken (Hamburg), Hoffmann (Giessen), Heuss, Fflaum (Parijs), Schneider (Speyer), Seston (Parijs) en Rubin Keulen. Heuss wijst op de omstandigheid dat, gezien de rijkdom van het Griekse leven in al zijn uitingsvormen, de overgeleverde nalatenschap qua om vang van een ontstellende armzalig heid is. Het meeste is eenvoudig ver loren gegaan. Niet alleen is slechts een uiterst kleine fractie van de enorme Griekse literatuur poëzie, filosofie en wetenschap behouden gebleven, maar ook ontbreken wel haast alle aanduidingen omtrent het ineengrijpen van het individuele be staan der intellectuelen en de maat schappelijke orde. Er bestaat nauwe lijks een volledige biografie van een filosoof of dichter, die ons inzicht geeft in zijn positie in de maatschap pij en in zijn economische achter grond. Romanisering De romanisering wordt in deel 4 be schreven als een van de verbazing wekkendste kolonisatieprocessen van de wereldgeschiedenis. De oor zaken van de Romeinse superioriteit worden daardoor tot een wereldhis torisch thema van de eerste orde. De geschiedvorming op dit terrein is veel ouder dan die over Griekenland. Terecht richt Heuss een monument op voor het werk van de 19e eeuwse histoncus Mommsen. Aparte vermel ding verdient het dat de Nieuwtes- tamenticus Schneider een hoofdstuk aan het christendom wijdt. Vanuit godsdienst-historisch oogpunt zegt Schneider was het christen dom, zoals het zich in de loop van deze (eerste) eeuwen ontwikkelde, een syncretistische religie, aanvan- door W. F. Stafleu Universele Wereldgeschiedenis, len 3 en 4, resp. 705 en 675 bh gave Scheltens en Giltay/Heidt Orbis. Inig n Geïllustreerde geschiedenis va^ I oude Griekenland, door Peter 184 blz., 35 en Geïllustreerd1 schiedenis van Rome, de repi door Georgina Masson, 188 bh. Beide uitgaven van Fibula-vai anc hoeck, Bussum. Griekenland en Rome, grondli °s° van onze beschaving, 44 8blz„ j f34 Uitgave National Geographicj7,90 ciety-De Haan. trol L eer ïee; Alkmaar. Amersloori. Amsterdam. Apeldoorn. Arnhem. Breda. Doetinchem. Dordrecht. Eindhoven. Groningen. Den Haag. J Haarlem. Helmond. Leeuwarden. Leiden, Maastricht. Rolterdam. Tilburg. Venlo. Zwolle Winkelcenlra Amsierdam-Boven 'l IJ. Eindhoven-Woensel. Haarlem-Schalkwijl 01 Hilversum-Hilvertshot. Leidsenhage. Rotterdam-Zuidplein. Ulrecht-Hoog Calharijne. J. Een gouden munt van Philippus ÏI van Macedonië met voors van Zeus. 1. Leuke katoenen japon in „grootmoeder"- dessins. M: 34 t/m 46 2. Chique avondjapon in zwarte zijden jersey met leuke franje gar nering. M' 38 t/m 50 3. Lange avondjapon in jersey. Chique kleur stellingen. M: 38 t/m 46 4. Modieuze crêpe blouse in de modekleuren zwart, wit en beige. M: 38 t/m 50 /T Lange gevoerde fluwelen rok. In de modekleuren. nr M. 36 t/m 48 ÖD." (TJb' Den Haag: Schoolstraat 24. teyweg 954, Winkelcentrum Leidsenhage. Jasmijnhol 8. donderdag koopavond. Leiden: Haarlemmerstraat 163a vrijdag - maandagen dinsdag koopavond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 14