üLASGOW EN BRUSSEL: CUP-FINALES C Amsterdam compenseert eegloop' met tweede Deen Volleybalbond ruimt het puin Overdekt zwembad bij Olympisch Stadion Indskampioenen op 12 mei; bekerwinnaars op 5 mei Cup voor Trappers en steun lekey's vast, horsing „Sinds onze verhuizing zijn we klant bij de Amro. Toen heb ik gezegd: nu alles onder één professioneel dak, m'n salaris, m'n cheques, m'n verzekeringen. Ik moet zeggen,'t werkt prima. Rustig gevoel, hè?" Rolf Thung niet in tennisteam Veel waardering voor plannen lAG 17 DECEMBER 1975 SPORT TROUW/KWARTET PS 11 - RH 13 Kt De UEFA heeft bepaald (de eindstrijd om de Europese gr voor landskampioenen op mei in het Hampden Park in chrijgow wordt gespeeld. De finale aistlbet toernooi om de Europese /prt voor bekerwinnaars wordt y fVeek eerder in het Heyssel 3r^e|ton in Brussel gehouden. ■uwe trainer De 44-jarige Georg de nieuwe trainer idesligaclub 1. FC Köln. Tsjik Cajkovski op. Stol- heeft 23 keer in het nati- team gespeeld en is oud van Köln. In het seizoen [970 deed hij met Alemannia Bundesligaervaring op. pcot opgeheven IEGEN De leden van de genorganisatie van de f^dsrechters in de KNVB-afde- Nijmegen gaan weer wed- len leiden van het reserve- ttig -4Bjarne Petersen nu ook Niels Sörensen onder contract team en de veteranen van de Nijmeegse voetbalclub Krayen- hoff. Eerder had de COVS-groep Nijmegen en omstreken deze te ams besmet verklaard- Oorzaak hiervan was het feit dat tijdens ontmoetingen waarbij deze elftal len betrokken waren arbiters wa ren gemolesteerd. De belangenorganisatie van de arbiters heeft nu de indruk gekre gen dat het bestuur van Krayen- hoff er alles aan gedaan heeft om te voorkomen dat dergelijke ac ties zich in de toekomst zullen voordoen. Rodney Marsh LONDEN De Engelse Voetballe ague heeft zijn veto uitgesproken over de voorgenomen transfer van Rodney Marsh, de sterspeler van Manchester City, naar de Ameri kaanse club Tampa Bay Rowdies. Marsh zou door de Amerikanen worden uitgeleend aan Crystal Palace, de leider in de Engelse derde divisie. League-secretaris Alan Hardaker zei daarover: 'Wij zijn van me ning, dat een dergelijke overeen komst niet in het belang is van de League, de clubs, de spelers en de sport in het algemeen.' Het is onwaarschijnlijk dat Crystal Pala ce een contant bod zal doen op Marsh van ongeveer één miljoen pond (5.5 miljoen gulden). Marsh had gehoopt voor Tampa Bay te kunnen spelen tijdens het geslo ten seizoen in Engeland. Bayern München MUNCHEN Bayern München in de Bundesliga afgezakt naar de tiende plaats, laat de komende maanden veel geld liggen. De Zuidduiitse winnaar van de Europa Cup heeft een toernee van 3 tot 23 januari naar de VS en Mexico afgezegd. Officieel heet het omdat de ploeg teveel blessures telt. Of ficieus zijn de slechte resultaten in de competitie én de te ver wachten moeilijke strijd op Euro pees niveau de oorzaken. Walter Fembeck, zakelijk ledder van Bayern München: 'We hebben de idee, dat het de belangrijker is om het team voor het tweede gedeelte van de competitie klaar te maken, dan de komende weken die vriendschappelijke wedstrij den te spelen.' Fembeck zei niet te weten of de toer naar de VS en Mexico later in het jaar nog doorgang zal vdndF Schots team GLASGOW Willie Ormond, .ma nager van het Schotse nationale elftal heeft twee debutanten een plaats in zijn elftal gegeven, dat vanavond de laatste wedstrijd voor de voorronden van het Euro pees landenkampioenschap (groep 4) speelt tegen Roemenië. Het duel in het Hampden Park is overigens van geen betekenis meer, omdat Spnr tich r t tmo etee httricc tgen Denemarken en komt uit voor Aston Villa. Hij ging daar eerder dit seizoen naar toe voor een transfer bedrag van 110.000 pond, ruim zes ton. Gray scoorde voor zijn club inmiddels ook al vijf doelpunten Doyle komt uit voor het Schotse Ayr United en is vleugelspeler. Hij heeft weinig in ternationale ervaring maar stond wél in de belangstelling bij enkele Europese clubs, waaronder Bayern München. In het Schotse elftal keert voorts doelman Jim Cruickshamk (34 jaar, spelend voor Hearts) terug na een afwe zigheid van vier jaar. Hij speelde toen zijn laatste Interland tegen België. David Harvey de doelman van de Schotse ploeg in de laatste jaren, heeft wegens ziekte moeten afzeggen. De opstelling van het Schotse te am luidt: Jim Cruickshank; John Brownlie, Willie Donachie, Martin Buchan, Tommy Jackson; Bruce Rioch, John Doyle Ase Hatford; Andy Gray, Kenny Dalglish, Ar chie Gemmill. Wisselspwlers zijN: Peter Allan, Danny McGrain, John Greig, Ted McDougall en Peter Lorimer. Kort In de tweede ronde van het toernooi om de Engelse voetbal beker (FA Cup) wen Hartlepool van Marine met 6—3. In de vol gende ronde speelt Hartlepool te gen Manchester City. Ter gelegenheid van het 200- jarig bestaan van de VS organi seert de Amerikaanse voetbalbond (USSF) in mei 1976 een voetbal toernooi met deelneming van Brazilië, Engeland, Italië en de VS. Het Amejikaanse team zal be staan uit spelers die in de Noord- amerikaanse league (NASL) uit komen. Pele, Eusebio en Johnsto ne komen voor een plaats in aan merking. In de voorronden van het Olympisch voetbaltoernooi heeft Korea van Taiwan gewonnen met 20. op 6 maart 1976 volgt de returnwedstrijd. De winnaar plaatst zich voor de finale van de Aziatische zone. Zaire, deelnemer aan het toer nooi om het wereldkampioenschap in West-Duitsland zal niet in Montreal aanwezig zijn. Zaire won weliswaar van Senegal met 20 maar had de eerste wedstrijd verloren met 03 Van onze ij shockeymedewerker AMSTEREDAM Tilburg Trappers is winnaar geworden van de compe titie om de nationale beker. Over winningen op naaste concurrent HIJS en het laaggeklasseerde Hee renveen bezorgden de Tilburgers de Cup. HIJS was in Tilburg overigens kans loos. Geen moment slaagde de Haag se formatie erin de Trappers te be dreigen. Het werd tenslotte 74, na dat de Tilburgers snel een 40 voor sprong hadden genomen. Tegen Heerenveen haalde de Tilburgse formatie tenslotte met 617 fors uit. De eindzege in de bekercompetitie werd overigens mede een feit door dat Luik, op papier nog een concur rent, van Amsterdam verloor (7—6). Jos Bles scoorde vier treffers voor Amsterdam. UITSLAGEN: Tilburg TrappersHIJS 74; Amsterdam Luik 76; HeerenveenTilburg Trap pers 617; UtrechtNijmegen 14. STAND: Tilburg Tr. 18-32 Brussel 16-17 HIJS 17-22 Utrecht 15-16 Amsterdam 16-21 Den Bosch 15-5 Nijmegen 17-21 Groningen 17- 5 Luik 13-18 Heerenveen 15- 3 ,dei ERDAM FC Amsterdam heeft gisteren zijn tweede Deen irs. i veertien dagen gecontracteerd. Na spits Bjarne Petersen sonde stadionploeg nu ook Niels Sörensen ingelijfd. Sörensen, le* maand 24 jaar geworden, volgde daarmée de voetstappen itersen, want beiden zijn afkomstig van BK Kopenhagen. t contracteren van Sörensen FC Amsterdam de leegloop !t begin van dit seizoen te 'AWA Een woordvoer van de Canadese regering t- nogmaals verklaard dat 19 ederale regering geen gel ter beschikking zal stel- van het organisatie comi- 'an de Olympische Spelen 1976 in Montreal. Canada' had vrijdag bericht verspreid, dat de ring zou zijn bezweken de aandrang van Jean peau, de burgemeester van treal om een renteloze ig van 500 miljoen dollar erstrekken. 'Dit bericht is eel ongegrond', aldus de ïringswoor dvoerdor stijging van de organisa- osten van de oorspronke- geraamde 310 miljoen meer dan een miljard dol- volgens de laatste officiële sttingen heeft ertoe geleid de provincie de verant- irdelijkheid voor de bouw de Olympischse installa- heeft overgenomen van ;emeente. ingen om een deel van die mtwo ordeli j kheid op de ladese regering af te wen- n. hebben tot dusver geen ces gehad, de regering in iwa blijft bij het stand- t niet meer te kunnen ragen dan oorspronkelijk afgesproken, namelijk de en voor de veiligheid en rengst van de Olympische ntem en postzegels. TIMORE Vier fraude- de jockeys zijn door de rictsrechtbank van Balti- "e veroordeeld tot ge van- tisstraffen van zes mann en een boete van duizend 'ar. Het viertal: Eric lsh. Luigd Gino. Ben Feli- no en Jesse Davidson werd cordeeld voor het niet vol- laten gaan van paarden de races op 14 februari in timore. Hierdoor werd de lag van de nummers een. en drie -precies zoals de hadden voorsoeld. Ze 'den 38 maal gezet op de nende combinatie, het- n 35.237 dollar opleverde, race-autoriteiten werden Her achterdochtig, omdat kaartjes door een man ren gekocht en weigerden >etaling. Een van de be- luidigden erkende tijdens zitting schuld en vertelde de jockeys bang waren Porden en de kaartjes had- verbrand. hebben gecompenseerd. Het was duidelijk', stelde ook Pim van der Meent, trainer van FC Amsterdam, 'dat er iets moest gebeuren, nadat ook Nico Jansen was vertrokken. Ik weet wel dat ook ik daarna heb gezegd, dat we ook zonder hem verder moesten zoals we verder moesten toen Geert Meijer en Ge rard van der Lem naar Ajax en Rodia gangen, maar zowel voor de spelersgroep als voor het publiek is dit natuurlijk beter'. Bjarne Petersen en Niels Sörensen. Het verhaal van hun komst naar FC Amsterdam is eigenlijk identiek. Beiden komen van BK Kopenha gen, beiden zijn jong (23 en net 24), beiden zijn international van hun land, beiden ook zien FC Am sterdam als de springplank naar het grotere werk en beiden tenslot te ook werden al gedurende langere tijd door FC Amsterdam gevolgd. Vanaf eigenlijk het moment dat FC Amsterdam tegen de Denen aan trad voor de Intertoto-duels. Waar om rijst dan de vraag, heeft het nog zo lang geduurd, eer beiden hun handtekeningen onder de (niet slechte) Amsterdamse contracten plaatsten? De reden is terug te voeren tot de hoop, die Amsterdams voorzitter Dé Stoop aanvankelijk koesterde om uit de 'eigen kweek' (lees: de in de Amsterdamse Mei gevonden jonge spelers) de open gevallen plaatsen te vullen. Met de verkoop van het drietal Van der Lem-Meijer-Jansen (naast wat 'los werk' als Chris Dekker en Frank Kramer) was een bedrag van ruim 1,6 miljoen gulden gemoeid en dat bedrag dekte voor een belangrijk gedeelde de (eigen bedrijfs) in breng van Dé Stoop en de nog te saneren schulden van de FC. Geld voor vervanging (naast het aan trekken van amateurs) was er ei genlijk nog niet. HANDELAAR Pas nadat Pim van der Meent na drukkelijk op 'actie' had aange drongen, kwamen de aankopen. Opnieuw het moet worden ge zegd financieel bezien verstandi ge aankopen van Dé Stoop, die zijn sinds enige tijd verkregen faam als handelaar in voetbaltalent alle eer aandeed. Natuurlijk, beide Denen zijn er voorlopig allereerst voor de FC Amsterdam-trainer Pim van der Meent temidden van zijn twee Denen. Links Niels Sörensen, rechts Bjarne Petersen. prestaties in Amsterdam. Maar bei de Denen zijn over anderhalf jaai tegelijk ook nieuwe aantrekkelijke verkoopobjecten voor de club. Bjar ne Petersen en Niels Sörensen zijn als amateurs transfervrij naar Ne derland gekomen. De vergoedingen, die FC Amsterdam eventueel over anderhalf jaar opstrijkt vormen het waarschijnlijk royale rendement van deze acties. Voorlopig blikt FC Amsterdam nog niet zover. Petersen en Sörensen, in Amsterdam twee full-profs met goede verdiensten en een behoor lijk handgeld, zijn er vooralsnog om de de laatste weken dalende curve vande FC om te buigen. Pe tersen in de spits, Sörensen ais spèlbepalende aanvallende midden velder. Spelers, die beiden ook kon den bogen op buitenlandse belang stelling. Petersen had contacten lo pen in West-Duitsland, België en Frankrijk. Ook Ajax was even in de markt. Er bestonden evenwel twij fels. Zoals die ook bij Amsterdam leefden. Weliswaar schoot Petersen in Katwijk tegen FC Amsterdam drie keer raak, korte tijd later in de return was Tjeerd Koopman de Deen echter verreweg de baas. Pe tersen, enigszins Engels sprekend: 'Dat duel was inderdaad niet mijn beste van het seizoen. Ik was in Denemarken wél topscorer van BK en Amsterdam had een spits nodig. Ik zie Amsterdam als een proef. Lukt het me hier me waar te ma ken, dan kan ik wellicht daarna nog hogerop. Amsterdam weet dat'. Voor Niels Sörensen geldt hetzelfde. AARZELING Toen FC Amsterdam Petersen con tracteerde aarzelde Sörensen nog. 'Er liepen nog contacten met enke le andere clubs', meldt hij. Die clubs waren vooral RWD Molen beek ear ook hoewel de grenzen er nog gesloten zijn Juventus. Het feit, dat FC Amsterdam ten- I ADVERTENTIE) N HAAG De tuchtcom- ssle van de Koninklijke öerlandse Zwemband heeft heer M. J. Eradus, kring- arzitter van de kring Noord 'land. de bevoegdheid ont- nen tot 1 januari 1978 eni- 'lei officiële functie in de ZB. het kringbestuur of de enig ingen uit te oefenen. vens is met onmiddellijke .ang mevr. T. C. Nes weer lid van de Kringzwem- nmissie aangenomen, heer Eradus heeft volgens vonnis kennelijk misbruik naakt van zijn bevoegdheid kring voorzitter door des lis mevr. Nes te ontslaan. was er door de heer 'dus van beschuldigd privé- ntacten te onderhouden het Zaanse trainersecht- Stadt, die een eigen de KNZB aangesloten emvereniging hebben ODee- slotte ook met een aantrekkelijk bod kwam én Barne Petersen in mid- -dels in Amsterdam rondstapte, de den hem uiteindelijk besluiten ook voor de FC Amsterdam te kiezen. Niels Sörensen arriveerde gisteren in Nederland. Hij volgde na het zetten van zijn handtekening onder het anderhalf jarige contract al di rect zijn eerste training onder lei ding van Pim van der Meent. Wan neer de komende dagen de laatste formaliteiten zijn afgehandeld, kan hij direct ook aan de slag. 'Het zit erin. dat hij het komende weekein de al tegen De Graafschap aan treedt'. luidt het dan ook in Am sterdamse kringen. Een duel overi gens, dat FC Amsterdam winst moet brengen om niet nog verder weg te zakken. De marge met FC Utrecht en Excelsior, de beide hek- kesluiters im de eredivisie, bedraagt immers nog slechts drie punten. Pim van der Meent: 'Die klassering is natuurlijk vertekend. We bezit ten voldoende talent. Het afgelopen jaar hebben we een complete voor hoede afgeleverd. Nu hebben we weer jongens, die zo hogerop kun nen komen. Het is misschien voor een trainer wel eens frustrerend. Maar aan de andere kant: je weet het. Je kent de mogelijkheden, vooral financieel. Het was voor FC Amsterdam niet mogelijk om spe lers als Jansen te houden. En dan als trainer heb je ook de voldoe ning. dat zo'n speler mede door jou het grotere geld heeft kunnen pak ken'. HILVERSUM (ANP) Het Neder lands team voor de wedstrijden om de Koning Gustaafbeker zal be staan uit Leuk Sanders, Fred Hem mes, Wouter Fok en Rene Heffels. Voor elk van de acht wedstrijden zullen uit dit vitrtal de drie man worden gekozen, die de partijen zullen spelen. Niet-spelend aan voerder is Ed van Breukelen. Rene Heffels zal enkele wedstrijden mis sen. omdat hij door de KNLTB in januari samen met Theo Gorter wordt afgevaardigd naar een circuit in Zweden. Rolf Thung is niet ge selecteerd, omdat hij zich naar alle waarschijnlijkheid niet acht weken achtereen vrij zal kunnen maken. Thung wil in februari naar Ameri ka gaan. AMSTERDAM (ANP) Dank zij een bijdrage van 2,5 miljoen gulden uit de totopot kan reeds volgend jaar een begin worden gemaakt met de bouw van een overdekt 50 meter-bad op de terreinen van het Olympisch Stadion in Amsterdam. De totale kosten van het zwembad bedragen ruw geschat 12,5 mil joen. Naast het geld van de toto zal de gemeente Amsterdam 7,5 mil joen bijdragen (de kosten van een normaal 25 meter-bad), het mini sterie van CRM heeft een bedrag gegarandeerd, terwijl het ontbreken de bedrag via de kanalen van het Olympisch Stadion zal worden bij eengebracht, aldus de voorzitter van de raad van commissarissen, ir. A. J. de Boef tijdens de jaarvergadering van het Olympisch Stadion. De exploitatie van het nieuwe zwembad, dat mogelijk in twee jaar kan worden verwezenlijkt, zal geschieden door een joint-venture van het Olympisch Stadion, de KNZB en de gemeente Amsterdam. Op de tij den, dat het bad niet door deKNZB ingebruik is voor trainingen en wedstrijden zal het opengesteld zijn voor het publiek. Van onze volleybalmedewerker AMSTERDAM Het ingrijpen van het bestuur van de NeVoBo in de uit de hand gelopen problematiek rond de nationale dames teams heeft hoewel de officiële uitspraak eerst in januari zal komen geen nieuwe verwikkelingen meer opgeleverd. Het be stuur is de 'puin' aan het ruimen en legt de laatste hand aan de plannen zoals die straks zulen moeten worden uitgevoerd. In het nieuwe bestel vallen de na tionale dames- en herenteams niet meer onder de Nationale Sektie Technische Zaken. Indien de idee- en van het bestuur worden overge nomen zal er voor de heren- en damesselectie een commissie top sport komen, waarin naast de tech nische mensen (trainers) plaats is ingeruimd voor een al dan niet parttime manager. Deze nieuwe op zet heeft het afgelopen weekeinde de instemming verkregen van een groep van 'prominenten' uit de vol leybalwereld, die door voorzitter Piet de Bruin was geroepen. 'Het beste plan, dat ik ooit van de volleybalbond heb gezien', was na afloop vap die bijeenkomst de me ning van Harry de Haas, coach (en manager) van het Amsterdamse AMVJ Een mening, die door allé aanwezigen werd gedeeld. Rond de afgetreden NSTZ-voorzitter Ber Swarts is het dan ook stil gewor den. Het NeVoBo-bestuur heeft door met alternatieven te komen niet alleen ingegrepen maar ook de weg gewezen. 'Kijk. ik ben nu 25 jaar bij het volleybal betrokken. Als je dan op zo'r. manier moet aftreden vind ik dat niet prettig. Volleybal was uit eindelijk mijn tweede betrekking. Overdag heb ik een betaalde bij de Maastrichtse Academie voor Licha melijke Opvoeding en de rest van de dag was het de niet betalende volleybalbetrekking'. Ber Zwarts maakte aanvankelijk - zelf een dag - deel uit van de door het bestuur in het leven geroepen tijdelijke commissie topsport- ad hoe. 'Ik heb dat gedaan onder voorbehoud. Oer slot van zaken moest de sektie nog het oordeel over deze affaire geven. We waren unaniem van mening dat het in grijpen van het bestuur niet regle mentair was. Die begeleiding van de nationale teams behoort tot het werk van de sektie. Dat staat zelfs in de reglementen'. Het ingrijpen van het hoofdbestuur in deze materie kwam natuurlijk niet voor niets. Er waren rond de begeleiding van de nationale teams al jaren moeilijkheden. Zwarts daarover: 'Het is inderdaad al ja ren onderwerp op de bestuursverga deringen. Men wilde al lang een andere vorm Maar dat kon gewoon niet. Men heeft ons nu op andere punten gepakt. Die punten waren dan de weigering van een vijftal speelsters van de nationale dames- ploeg, die niet haeer onder Johan van Doorn wilden trainen. Zwarts daarover: 'Die meisjes hebben die zaak inderdaad goed gespeeld. In Joegoslavië mopperden ze al wat. Maar dat weet ik aan een aantal omstandigheden. Bij die Europese kampioenschappen bleek bijvoor beeld dat jeugdspeelsters als Martje de Vries en Doortje Posthuma als volleerde speelsters langs een Rus sisch blok stonden te slaan. Ik heb met de afvallige meisjes in Belgra do uren over hun problemen zitten praten. Het opvallende was toen, dat ze niets over Johan van Doorn hadden te vertellen. Dot kwam pas ver na de Europese kampioenschap pen. Ze hebben het bewust zo ge speeld. Het damesvolleybal staat nu eenmaal amper in de belangstel ling. Dat zat ze ook al niet lekker. Ze vonden dat er teveel aandacht aan de heren werd besteed. Ze hebben het slim gespeeld door nu wel in de publiciteit te komen'. Het hoofdbestuur - en met name het dagelijks bestuur - evenwel vond dat er in deze zaak niet allert gereageerd werd. Het was niet de eerste keer dat deze conclusie op werk van de NSTZ volgde. Amper drie maanden geleden was er de kwestie van het terugtrekken van het nationale herenteam voor de kwalificatiewedstrijden voor de Olympische Spelen. Toen al werd gesuggereerd dat de sektie beter kon verdwijnen. De uiteindelijke reden voor het verdwijnen van die sektie werd nu het damesteam. 'Er wordt ons ver weten. uat we geen goed plan voor de begeleiding van de nationale teams hadden. Het merkwaardige is. dat waar men nu mee komt uiteindelijk ons voorstel is. Wij gingen nog veel verder en heb ben zelfs een technisch staffunctio naris voorgesteld. Maar dat werd van tafel geveegd. In feite was dat hetzelfde wat vroeger Johan van der Haar deed. Ze hebben nu onze kop van ons lichaam afgehaald. Wij wilden bijvoorbeeld ook een team manager. maar dan wel onder de sektie'. Voorzitter De Bruin is met de be weringen van Ben Zwarts het niet eens. 'Er was geen goed plan voor de beide nationale teams. Door al die toestanden was zelfs een nood situatie ontstaan. Wij moesten wel ingrijpen. Dat hebben wij ook dui delijk gemaakt aan de voorzitters van de districten in een brief met liefst 15 bijlagen. Dat liegt er dus niet om. Het is nu eenmaal zo. dat elke sektie verantwoording schuldig is aan het hoofdbestuur. Lopen de zaken niet goed. wel dan kan het hoofdbestuur ingrijpen. Wij hebben de sektie echter niet naar huis gestuurd. Ze zijn uit zich zelf weg gegaan. Dat had van ons echt niet gehoeven. Van de heer Zwarts vond ik dat ook jammer, Wij hebben voorafgaande aan ons een besluit een commissie topsport in te stellen zeer uitvoerig verschillende keren met hem gesproken. Ik kreeg toen allerminst de indruk dat hij het niet met ons eens was'. SK Dg Westdultee Evi Mittermat- er heeft ln Cortina d'Ampezzo de afdaling gewonnen die meetelt voor de wereldbeker. Tweede werd Brigitte Totschn-lg uit Oostenrijk. In de stan voor de wereldbeker staat Brigitte Totschnlg eerste met 59 punten, ge volgd door Bernadette Zurbrlggen (Zwl) met 51 punten. Een punt daar achter sfeat de Zwlreeree Llse-Marïe Morerod. SKI De Zweed Ingemar Stenmark heeft ln Viplteno (Ita de eerste slalom gewonnen, die meetelt voor de wereldbeker. Stenmark won zowel de eerste als de tweede manche. De Oos tenrijker Hans Hintersen werd twee de Stenmark heeft nu de leiding ln het klassement voor de wereldbeker met 46 punten. De Italiaan Plero Gros ls tweede met 45 punten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13