lieer vrouwen etrokken bij emancipatie' ieuw wetenschapsbeleid ordt met tact opgebouwd Hoger personeel vindt dat de overheid zelf fors moet bezuinigen nnenkort sectorraad or onderzoek n ontwikkelingshulp ratter comité jaar van de vrouw: 'Maatregelen volkomen ontoereikend' Onderzoeknaar dood alleenwonende erlands schip 'ins water de grond Vijftien jaar en tbr wegens dubbele moord gister Trip gaat in op misverstanden IDAG 17 DECEMBER 1975 TROUW/KWARTET PS 9 - RH 11 in onzer verslaggeefsters CHT 'Het jaar van de vrouw heeft in Nederland toch in geval het resultaat gehad dat de afstand tussen de kop- (op het gebied van de emancipatie) en de 'gewone' vrouwen md is,' aldus ir. Nellie de Ruiter, voorzitter van het natio- omité jaar van de vrouw. el vrouwen, dlie er vroeger et zo direct mee dn aanra- aren gekomen, zijn dlit jaar geval persoonlijk betrok- raakt bij de strijd om een >estaan voor de vrouw. En Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT Volgens de Nederlandse Centrale van hoger personeel slaagt het kabinet Den Uyl er op geen enkele wijze in de collectieve lasten te verlagen en 'de nivellering een halt toe te roepen. Van een verslaggever. ROERMOND Een recherche team van de rijkspolitie in Roer mond onderzoekt de omstandighe den waaronder de alleenwonende 68-jarige L. Spreeuwenberg uit He- gelsom (gem. Horst) om het leven is gekomen. Een misdrijf wordt niet uitgesloten geacht. De man is dood in zijn huis aangetroffen. Hij had twee kleine wonden op het voor hoofd en een wond aan het oog. De politie heeft geen idee van een motief. Het slachtoffer heeft erg te ruggetrokken geleefd. Hij had nau welijks contact met de buitenwereld. JKI Sinds de vroege o ch in van gisteren zilt het 3600 etende Nederlandse vracht- ilibafiir voor de westkust van aan de grond. Pogingen schip vlot, te trekken heb- dusver geien resultaat ge- Alitajir was op weg van in zuidwest Finland naar de t-ad Pori toen het schip ca. Silometer voor de havenin- brandde. Twee Finse slepers n assistentie. Het weer is (oor de 20-koppige beman- er geen gevaar. dat as een hele verdienste, waarbij je dan wel wat spanningen en on derlinge onenigheid op de koop toe mag nemen', zei mevrouw De Rui ter gistermiddag tijdens een bij eenkomst in Utrecht, waar het co mité een afsluiting hield van het jaar van de vrouw en, voordat het zichzelf ophief, nog eenmaal ope ning van zaken gaf over alles wat men het afgelopen jaar gedaan heeft. Geen eenheid Neilien de Ruiter verbloemde niet, dat er binnen het comité (dat be stond uit vrouwen van alle mogelij ke politieke partijen, vrouwenorga nisaties en dergelijke) regelmatig geen eenheid van denken bestond over bepaalde onderwerpen. 'Het ontbrak het comité aan een gelijke opvatting over de emancipatie en het ontbrak aan tijd om tot zo'n gezamenlijke opvatting te komen. Dat heeft natuurlijk wel zijn gevol gen gehad voor het werk. Er zijn De Koningin begroet enkele leden van het comité Jaar van de vrouw. flink wat spanningen geweest bin nen het fcomité maar die zijn ten slotte toch overwonnen.' 'Dit gebrek aan een gelijk uitgangs punt heeft zich overigens wel ge wroken op de Emancipatie. Van de Emancipade moeten we helaas zeg gen dat ze te hoog gegrepen was op een te vroeg moment. Het was nog zo vroeg in het jaar van de vrouw: we kenden elkaar nog maar pas, we zaten nog midden in de tegenstel lingen en toen moesten we al zoiets groots opzetten als de Emancipade. Misschien zou deze manifestatie be ter gelukt zijn, wanneer we haar aan het eind van het jaar hadden gehouden', aldus Nellen de Ruiter. Gietereffect nzeredacteur wetenschappen SN Minister Pronk heeft haast met de ordening van het ichappelijk onderzoek ten behoeve van de ontwikkelings werking. Binnenkort kan de oprichting worden verwacht van ctorraad voor het onderzoekbeleid op dit terrein. Dat kondigde i op de conferentie in Leiden waar de gezamenlijke universi on hogescholen hun bijdrage aan dat onderzoek proberen vorm en.; sectorraad al de overheid ver- oor,digd zijn en de 'producen- i onderzoek: de universiteiten, ok'het bedrijfsleven. Zo mo- sullen ook de gebruikers van lerzoek, de ontwikkel ingslan- s, vertegenwoordigd zijn. Naar albére vorm daarvoor wordt ik gezocht. eledige samenstelling van de ast in het systeem van sector dat minister Trip (weten- beleid) in zijn nota voor het spa'fesing gerichte onderzoek pgezet. Pronk hoopt dat 'zijn' aad de eerste van de zestien De nota-Trip moet overigens or ,de Tweede Kamer worden eld. rmste landen inige jaren, zei minister Pronk, e Nederlandse ontwikkelings- iverking zich principieel op de landen, en op de armste groe- nnen die landen. Dat is een terrein en er is dus onderzoek te doen: aan het licht bren- n de processen die die armoe- oorzaken, onderzoek naar de doeltreffende vormen van lie de zelfstandigheid bevorde- derzoek hoeft niet noodzakelijk Ierland te gebeuren: medefi- ring van internationale instel lingen en het plaatsen van opdrach ten in ontwikkeligslanden zij belang rijk. Maar ook de Nederlandse in stellingen kunnen en moeten een bij drage leveren, in het kader van de vermaatschappelijking van het we tenschapsbeleid. Zij moesten overigens niet verwach ten dat daarvoor de geldkranen van de begroting voor ontwikkelingssa menwerking fors zouden worden opengezet. 'Die vermaatschappelij king betekent dat de wetenschap zich zelf anders gaat richten.' Pas voor dingen die er daarna nog niet of te weinig blijken te gebeuren, zou aan vullende financiering mogelijk zijn. Politiek besluit Maar zelfs wanneer de prioriteiten gewijzigd en de structuren opge bouwd zijn, zullen de mogelijkheden om werkelijke veranderingen teweeg te brengen, beperkt zijn. 'Het gaat ook hier uiteindelijk om politieke beslissingen.' Wat de universiteiten wel zouden kunnen doen, aldus Pronk, is hun politieke doelstellin gen en uitgangspunten op dit terrein toetsen. Daar had het de laatste jaren nogal aan ontbroken, vond hij. Er was bepaald meer aandacht geweest voor de structuur van de democrati sering dan voor de inhoud van de besluitvorming. 'En beschouwt u dat maar als mijn laatste utidaging.' annen uit de Nota weten- ■vjSbeleid hadden kennelijk wat oplanden opgeroepen. Met na- aangekondigde systeem van I raden had de vrees gewekt een bureaucratisch netwerk ver de bestaande organisaties zou worden gelegd en vooral e rompslomp zou betekenen, ei de minister, de bedoeling is haken op wat reeds goed oneert en bij elkaar te bren- at nog gescheiden plaats- Kernpunt is: meer samen- per sector, en dan vanuit een artijenoverleg tussen onder gebruikers en opdrachtge- an dat onderzoek, en de over- dat laatste betreft ligt de al op de juiste koers, maar Jie samenhang is nog wel wat J en, De heer Trip noemde on- ngen nog zeven onderzoek- unma's ter zee op. Er wordt en daar wel gecoördineerd, bepaald nog niet systema- E uitzoeken kleine verrassing had de mi- voor universiteiten en hoge- die zich al geruime tijd Ben hoe 2ij op het. systeem van sectorraden zouden moeten aansluiten. Zoeken jullie dat nou per geval zelf maar uit, zei Trip in wezen. Hij maakte zich kennelijk weinig zorgen dat dat niet goed zou komen, en maakte later ook duide lijk waarom. De universitaire we reld is de laatste tijd bepaald niet vies van onderzoek in opdracht van (en betaald door) derden. En de markt voor onderzoekcontracten is straks wel in de sectorraden te vinden. Over de preeiese indeling van het toegepast onderzoek in sectoren, had de minister nog geen medede lingen. Daar komt binnenkort een discussienota over. In Haagse krin gen valt te vernemen dat daar met verschillende ministeries nog zwaar over geboomd wordt. Een indeling in 'maatschappelijke aandachtsge bieden' die niet helemaal parallel loopt met bestaande departementa le bevoegdheden en scheidingslij nen, blijkt geen eenvoudige zaak. Materiaal in zee De stichting Materiaalonderzoek in de zee groeit na een wat moeilijk begin als kool, zei voorzitter prof. dr. ir. F. J. Kievits op zijn jaarver gadering. De technische problemen zijn dan ook pittig. Zeewater is een zag hij vrijwel geen kans nog inde- we projecten op te voeren. Koningin Juliana, beschermvrouwe van het nationaal comité woonde op eigen verzoek de hele vergade ring bij, zoals ze volgens Nellien de Ruiter ook alle andere vergaderin gen van het comité had bijge woond. 'De regering mag dan tot de conclu sie zijn gekomen, dat zij niet onge remd kan voortgaan op de ingesla gen weg, maar de maatregelen die zij neemt, zijn volkomen ontoereikend', aldus NCHP-voorztiter H. van der Schalie op de algemene vergadering van zijn organisatie in Utrecht. 'Van alle deelnemers in het maat schappelijk verkeer verlangt de over heid matiging en vaak zelfs achter uitgang, maar zichzelf legt de over heid nauwelijks enige beperking op. Hoewel de rijksbegrotingn voor 1976 een ongekende stijging kent waar door het totaal van de collectieve las ten tot meer dan vijftig procent van het nationaal inkomen is gestegen, wenst de regering niet verder te gaan dan een beperking van de verdere groei', aldus Van der Schalie. Volgens hem zal in de overheidsuit gaven fors het mes moeten. Maar de regering wil daar niet aan, zegt hij, omdat besnoeiing in de meeste depar tementen de werkgelegenheid als maar zou aantasten. Afgezien van het feit dat het daarbij gaat om ver mindering van de geplande toene ming van het aantal arbeidsplaatsen, wordt de daarbij volgens Van der Schalie ook nog uit het oog verloren dat de uitgavengroei een verminde ring van de werkgelegenheid veroor zaakt die waarschijnlijk vele malen groter is. Bezuinigen De NCHP-voorzitter wenst met name bezuinigingen op CRM en ontwikke lingshulp. Ook de uitgaven op on derwijs zijn Van der Schalie een doorn in het oog. De democratisering van het onderwijs, op zich een goede zaak, kost scheppen geld en heeft bo vendien nare bij-effecten, aldus Van der Schalie. Door die democratisering krijgt elke jongere in ons land mo menteel voortgezet onderwijs. Het aanbod van ongeschoolden neemt daardoor sterk af, terwijl de behoefte aan ongeschoolde arbeid blijft. Ge volg: we moeten ongeschoolden im porteren Bovendien heeft de onderwijsdemo- cratisering tot gevolg dat de meeste Nederlanders worden opgeleid voor meer hogere functies dan er in feite zijn. Ten slotte sprak hij de vrees uit dat het streven naar een rechtvaar diger verdeling van inkomen, kennis en macht ontaardt in een verblind afkappen van alles wat boven de middelmaat uitsteekt. 'Zoiets pleegt slechts een troosteloze grauwe vlakte op te leveren', aldus Van der Schalie. Marteen van Dedem van het comité gaf later een korte verantwoording van het geld (één miljoen gulden), dat men verdelen mocht onder ver schillende plaatsen, regionale en nationale acteas dlie op de een of andere manier te maken hadden met de emancipatie van de vrouw. Men heeft hier bewust gekozen voor het zogenaamde gietereffect: hiier een beetje en daar een beetje, juist voor diie projecten die elders geen financiële steun konden krij gen. Omdat men bij een totaal budget van één miljoen gulden in de eer ste maanden al aanvragen ter waarde van 2,5 miljoen gulden bin nenkreeg, heeft men tenslotte sterk moeten selecteren. Op een vraag van een van de aanwezigen, wat er nu het volgend jaar wanneer het comité niet meer bestaat gebeurt met deze projecten, antwoordde Paula Wassen, de voorzitter van de (blij vendieemoneip a tie commissie dat men er bij minister Van Doorn van CRM op heeft aangedrongen bepaalde projecten onder te bren gen op de CRM-begroting van 1976. Helaas as hierop niet bepaald een positieve respons gekomen van de minister: bij de huidige begroting Van een verslaggever AMSTERDAM De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren de 23-ja rige Indonesische machinebankwer ker John S. veroordeeld tot een ge vangenisstraf van vijftien jaar en terbeschikkingstelling van de rege ring. De officier van justitie had te gen hem twintig jaar gevangenis straf en tbr geëist. John kreeg deze straf voor de moord op de 42-jarige filiaalhouder Van Dijk en diens 8-jarige dochtertje Pa tricia. Voorts werd hij veroordeeld wegens een poging tot moord op de 32-jarige mevrouw Van Dijk en haar 6-jarige zoontje Richard. De straf gold tenslotte diefstal van 15.000 uit het filiaal van Simon in de Bijl mermeer. onze redacteur wetenschappen T Het nieuwe wetenschapsbeleid zal met tact en zachte hand worden opgebouwd. Dat bleek ins uit de uitvoerige uiteenzetting die minister F. H. P. Trip gisteren gaf op de jaarverga- van de stichting Materiaalonderzoetk in de zee (SMOZ) van de meest bedreigde vloeistoffen die je voor een metalen constructie kunt bedenken, Boven, op en tot honderd meter onder het zeeopper vlak heeft de stichting proefstuk ken staan en hangen om te zien welk soort staat het het best uit houdt* welke verf, welke lastech niek. De ontwikkeling van materialen loopt in het algemeen achter op de ontwikkeling van constructies, en 'er zijn in het begin rare risico's genomen'. Maar de zaak loopt nu beter in de pas. Verzekeraaa-s ontwikkelen veilig heidsvoorschriften in samenwer king met de gebruikers van olie platforms en andere buitengaatse constructies. Ook aan de kant van de overheid is er forse beweging. De directie Noordzee van Rijkswa terstaat ontwikkelde zich in nog geen vijf jaar tot een dienst met een man of honderd personeel. 'En een enorme portefeuille probe- lemen', zegt directeur ir. C. van der Burgt. Waaronder opnieuw de amb telijke coördinatie. 'Ongeveer alle departementen hebben met de Noordzee te maken, en dat laten ze bij gelegenheid heel duidelijk mer ken'. In de loop van volgend jaar moet de Interdepartementale com missie Noordzee-aangelegenheden op stoom komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11