Noord-zuid-conferentie gaat om hete brei heen 31 sn Guillaume krijgt 13 jaar voor spionage Nieuw overleg over grondwet van Rhodesië Socialistenleider van Spanje naar Raad van Euror Jakarta meldt overgave van 300 Fretilin-strijders Laser bedreiging voor waarneming door satellieten Treinbotsing in Portugal: 12 doden DINSDAG 16 DECEMBER 1975 BUITENLAND TROUW-KWARTi door Nico Kussendrager PARIJS Zwarte Citroëns glijden vanmorgen weer voor, voor het Parijse conferentiegebouw Majestic. Daar begint de Franse president Giscard de 'noord-zuid dialoog', een alweer nieuwe conferentie tussen rijke en arme landen. De noord-zuid dialoog nam een aanloop in april van dit jaar. Toen kwamen olie-leverende en arme en rijke oliegebruikende landen in Pa rijs bij elkaar om te praten over Ja. waar over eigenlijk? De deelne mers aan de conferentie kwamen er niet uit. De olieleverende maar vooral ook de arme oliegebruikende landen (de ontwikkelingslanden) vonden dat behalve over olie en andere energie ook gepraat moest kunnen worden over bijvoorbeeld hogere prijzen voor grondstoffen. De rijke landen voelden daar wei nig voor. Zij waren uit op een evenwichtige aanvoer van olie te gen redelijke prijzen. Als de olie landen dat meer even konden ver zekeren was wat de rijke industrie landen betrof de zaak geregeld. Ho gere prijzen voor grondstoffen (ka toen. koffie, koper) is het belang van de ontwikkelingslanden dae ze uitvoeren en kosten de rijke landen alleen maar geld. Daar moest later maar eens over gepraat worden. Het zat de rijke landen niet glad. Olie- en ontwikkelingslanden hiel den het been stijf en de conferen tie in april werd een flop. In oktober In oktober kwamen de deelnemers aan de conferentie opnieuw bijeen en toen met meer succes. De rijke landen de Verenigde Staten vooral waren overstag gegaan en wilden behalve over energie ook praten over grondstoffen. De Amerikanen hadden al op de zevende speciale zitting van de Verenigde Naties (over een nieuwe economische orde), september, New York de schijn gewekt van goe de wil te zijn. Daarom kon de Franse president Giscard met een gerust hart de uitnodigingen voor een nieuwe bijeenkomst in Parijs de deur uitdoen. Daar werd afge sproken dat deze maand een top conferentie van 27 landen zou wor den gehouden, dae dus nu in Parijs begint. Niet dat er deze week spijkers met koppen worden geslagen. Dat zou in het politiek-economische steek spel teveel gevraagd zijn. Nee, deze week wordt in Parijs door de mi nisters van de 27 landen (eigenlijk 26 plus de Europese Gemeenschap) alleen gepraat over het instellen van vier commissies. Eén commis sie voor energie, een andere voor grondstoffen een derde voor ontwikkelingsproblemen en tenslot te een commissie voor fdnancale zaken. De deelnemers aan de noord-zuidconferentie lopen in fei te om de hete brij heen- De ministers zullendeze week vooral de mandaten voor die com missies opstellen, bepraten hoever ze kunnen gaan, waar ze het pre cies over moeten hebben. Een be langrijk geschikpunt is bijvoorbeeld nog steeds de koppeling van grond stof fenprij zen aan die van indus- trieprodukten ('indexatie'). Als de tractoren, machines, kunstmest die de arme landen hier kopen duurder worden, mogen de ontwikkelings landen meer vragen voor de grond stoffen die zij aan ons leveren. Maar de rijke landen voelen daar niets voor. Dan is er nog de mini mumprijs voor olie. Als olie weer goedkoper wordt is er geen lol meer aan olie duur uit de Noordzee of uit teerzand te halen of andere ener giebronnen (kern- of zonne-ener- gie te ontwikkelen). Engeland (met zijn Noordzee-olie) en Amerika (met olie in teerzand) voelen wel voor zo'n minimumprljde andere rijke industrielanden veel minder. Die hebben liever goedkope olie. Gekrakeel Genoeg mogelijkheden voor onder ling gekrakeel dus, maar echt mis lukken kan de conferentie deze wee vrijwel niet. Als de ministers het niet eens worden over de man daten van de verschillende com missies, geven ze gewoon een vrij blijvende opdracht. Hoe het Pijpje Drop verder vergaat, zien we dan wel weer in de volgende Automaat. Vandaag precies over een jaar ko men de ministers in Parijs opnieuw bijeen om het huiswerk van de commissies na te kijken. D eeom- missies moeten het tegelijkertijd afhebben, zo is afgesproken. Dat voorkomt dat de rijke landen bijvoorbeeld in de commissie ener gie lekker meé werken en de ande re commissies waar ze minder belang bij denken te hebben laten sudderen. Als de ministers dan volgend jaar weer bijeen komen begint het toer-, nooi in de glazen pas goed, als de scherven al niet een paar maanden eerder zijn rondgestrooid. In mei wordit in de Kemiase hoofdstad Nai robi namelijk Unctad-4 gehouden. (Unctad is dat onderdeel van de Verenigde Naties dat zich bezig houdt met handel en ontwikke ling). In het boven de stad uittorende wordt dan gepraat over ongeveer dezelfde onderwerpen als in de 'Pa rijse' noord-zuid dialoog. Haagse kringen zijn dan ook doodsbenauwd dat het een vrolijk speQUetje afschuiven wordt. Zo van: ach laat noord-zuid commissie drie het eens hebben over de schulden van de ontwikkelingslandenwel nee, dat kan Unctad toch veel be ter doen. Enzovoort. Aan de andere kant, zegt Den Haag, is het wel weer leuk om met een kleine club in Parijs te praten want met die hele grote Verenigde Naties verga dert het het toch wel eens lastig. Scherven zoeken Als er inderdaad van noord-zuid naar Unctad en omgekeerd wordt afgeschoven, wordt het mogelijk in Nairobi ail scherven zoeken. De ont wikkelingslanden moed geput uit het succes van de olielanden willen nu eindelijk wel eens wat hun verlangens ingewilligd zien. De kans dat dat inderdaad gebeurt is niet zo groot. De Verenigde Sta ten hebben zich tijdens de speciale zitting van de Verenigde Naties wel van een goede kant laten zien. later krabbelden ze schielijk terug. En onlangs hield minister van bui tenlandse zaken Henry Kissinger in Pittsburgh een rede waarin het weer van dik hout zaagt men plan ken ging. Kennelijk proberen de Verenigde Staten nog steeds met afwisselend hoffelijk warme en ijskoude dou ches de eenheid van de derde we reld te breen. En de eerste scheu ren in het front (tussen olielanden en de door de 'oliecrisis' meest getrof f en ontwikkelingslanden tussen de olielanden onderling) worden steeds groter. De i cU MADRID (AFP) De i taris-generaal van de in verboden socialistische derspartij PSOE, Felipe les, heeft van de Spaanse) riteiten verlof gekregen het buitenland te gaan. Hij zal met verscheidene leden van de Spaanse vandaag aan een bijzondere" a van de Raad van Eurc Straatsburg deelnemen. Tijdéi bijeenkomst zal de voor niet-lidstaten zich ontwikkelingen in Spanje houden. Ook leden van de r„ regering zullen aanwezig zijd De voorzitter van de In Sp; toegelaten volksdemocratischêl tij, Ignacio Camunez, en de f toegelaten oppositie belux berale monarchist Joaquin gui zijn eveneens naar Strai De Russische dissident en Nobelprijswinnaar Andrei Sacharow (midden) is in gesprek met mede standers terwjjl ze op de uitslag van het proces tegen Sergei Kovelew wachten. Kovelew werd tot zeven jaar gevangenisstraf en drie jaar verbanning veroordeelt. Een maand geleden gaf d'e i in Madrid, na rechtstreekse t komst van koning Juan Caiii toen staatshoofd ad Intern Gonzales toestemming naar J helm te gaan voor het de Duitse SPD. Deze toeste was toen eenmalig. Het dat Gonzales nu gekregen 1 geldig voor een jaar. Non een paspoort itn Spanje geldig. DUSSELDORP (DPA, AP, Reuter) Günter Guillaume, ex-refe rendaris van de oud-bondskanselier van West-Duitsland, Willy Brandt, is gisteren wegens spionage voor de Duitse Democratische Republiek (DDR) veroordeeld tot een gevangenisstraf van dertien jaar. Guillaumes vrouw, Christel, heeft acht jaar gevangenisstraf gekregen. De officier van Justitie had aan het einde van het zes maanden duren de proces tegen Guillaume vijftien en tegen diens vrouw tien jaar gevangenisstraf geist. Guillaume heeft zijn spionage-acti viteiten voor de DDR vanuit een uitgelezen positie kunnen bedrij ven. doordat hij van 1970 tot 1974 de naaste medewerker van kanse lier Brandt was. Naar de mening van het hof heeft Guillaume zich schuldig gemaakt aan 'landverraad in ernstige mate' en onthulling van dienstgeheimem. Zijn vrouw is eveneens veroordeeld wegens ont hulling van dienstgeheimen. Schokeffect De arrestatie van Guillaume op 24 april 1974 en het aftreden van bondskanselier Brandt ten gevolge daarvan verleden jaar veroorzaak te een groot schokeffect in de Bondsrewibliek. Een parlementaire commissie heeft te vergeefs gepro beerd klaarheid in de zaak te scheppen. Günther en Christel Guillaume wa ren in 1956 als spionnen van het Oostduitse' ministerie van staatsvei ligheid naar de Bondsrepubliek ge stuurd met de opdracht zoveel mo gelijk aan de weet te komen over de sociaal-democratische partij van West-Duitsland. In de loop der jaren slaagde de beroeps f otograaf Guillaume erin door te dringen tot regeringskrin gen en verbindingsman van de SPD JAKARTA (Reuter, UPI) Drie honderd strijders van de linkse on afhankelijkheidsbeweging Fretilin op Oost Timor hebben zich overge geven aan hun pro-Indonesische ri valen, zo heben welingelichte kringen in Jakarta gisteren bericht. Een groot aantal strijders dat zich overgaf in Dili en Baucau behoorde volgens het bericht tot de Fretilin- strijders die naar de heuvels vluchtten toen Indonesische mari niers - de pro-Indor.eeiscbe strij ders op Oost-Timor hielpen bij hun stormloop op Dili vorige week. Het Indonesische persbureau Anta- ra berichtte dat Baucau en zijn internationale vliegveld niet zijn vernietigd, in tegenstelling met een eerder bencht dat zware schade zou zijn toegebracht door de zich terug trekkende Fretilin-strijders. Antaa oerichtte verder dat In Dili en Baucau respectievelijk negen en twee Indonesische schepen met broodnodig voedsel voor de twee steden zijn aangekomen. bij Brandt te worden. Zijn vrouw klom op tot ambtelijk medewerk ster in de vertegenwoordiging van de deelstaat Hessen in Bonn. In augustus 1973, toen Guillaume reeds verdacht werd, begeleidde hij Brandt naar Noorwegen op vakan tie. Hij werd daar niet geschaduwd en kreeg daar naar alle waarschijn lijkheid inzage in uiterst geheime NAVO-documenten. Tijdens het proces heeft het echtpaar Guillau me hardnekkig gezwegen. De Westduitse regering heeft laten weten dat zij niet berereid was om Guillaume vrij te laten in het ka der van een uitwisseling van spion nen met de DDR. De mogelijkheid van een uitwisseling werd onlangs weer besproken naar aanleiding van berichten dat de achttien-jari ge zoon van Guillaume terugge keerd was naar de DDR. Het gerecht is in de motivering van het vonnis diep ingegaan op het feit dat Guillaume tijdens het ver blijf in Noorwegen in 1973 toegang had tot alles wat op de telexverbin ding met Bonn verscheen. Daartoe behoorde een brief van de toenma lige president van de Verenigde Staten. Nixon, aan Brandt, waarin een verslag stond van de bespre kingen tussen Nixon en de Franse minister van buitenlandse zaken over de NAVO-crisis. Deze uitge werkte berichten over 'ernstige me ningsverschillen in het Navo-bond- genootschap', aldus de rechtbank, waren voor het Oostduitse ministe rie van staatsveiligheid van grote waarde, mede omdat deze ze, door gaf aan de KGB, de Russische ge heime dienst. Op deze manier ont stond een groot risico voor de vei ligheid van de Bondsrepubliek. NEW YORK (Reuter) Defemsie- deskundigen dn de Verenigde Sta ten houden rekening met de moge lijkheid dat de Sowjet-Uniie gebruik maakt van laserstralen om de ■waarnemingen van de Amerikaanse satellieten dn de war te sturen. Dit wordt meegedeeld dn een Ameri kaans tijdschrift voor lucht- en ruimtevaart. Het blad schrijft dat er sterke aan wijzingen zijn dat de Russen expe rimenteren met laserstralen die vanaf de aarde gericht worden op satellieten van de VS. Het is de bedoeling om met deze stralen de infrarode waarnemangsapparatuur in deze satellieten, die dient om lanceringen van Sowjet raketten in de gaten te houden, te ontregelen. Het blad weet te melden dat in oktober en november de apparatuur van waarnemingssatellieten vijf maal het doelwit was van extreem hoge energiebronnen, afkomstig uit het westelijk deel van de Sowj et- Unie. De energie waardoor de waarnemangsapparatuur getroffen werd, was duizend maal sterker dan de hoeveelheid energie die vrijkomt bij de lancering van raketten, bij de uitbarsting van een vulkaan of bij bosbranden. Door de laserstralen op de waarne mingssatellieten te richten op het moment waarop raketten van de Sowjet-Unie opstijgen, wordt het de VS onmogelijk gemaakt die lan cering waar te nemen. LISSABON (Reuter) Zeker 12 mensen zijn omgekomen toen op het station van Fornos de Algodres, 400 km ten noordoosten van Lissabon, zondagavond twee internationale treinen met elkaar in botsing kwa men Het waren de Lissabon-Parijs- expres en een speciale trein uit Frankrijk die Portugese gastarbei ders voor kerstmis naar huis bracht. Zestig mensen werden gewond bij de botsing in dichte mist. SALISBURY (Reuter. UPI. AFP) In een kazerne in Salisbury zijn premier Ian Smith van Rhodesië en de nationalistische leider Joshua Nkomo gisteren begonnen aan nieuw overleg om nogmaals te pro beren op vreedzame wijze te komen tot wijziging van Rhodesië's grond wet. De onderhandelingen rijn geheim en zullen naar verwachting enkele weken duren. Nkomo eist dat on middellijk een meerderheidsbewind van Rhodesië's zes miljoen Afrika nen wordt gevormd. Deze eis heeft al meteen een sfeer van pessimisme rond de conferentie opgeroepen en twijfel doen ontstaan aan haar kans op welslagen. Premier Smith van het blanke mlnderheidsbewind heeft meer dan eens gezegd dat 't in z'n leven nooit tot een zwart meerderheidsbewind zal komen. Maar zelfs als Smith en Nkomo tot overeenstemming zou den komen, blijft de vraag of er in de praktijk iets van terecht kan komen, aangezien de rivaliserende fractie van Nkomo's Afrikaanse Na tionale Raad onder leiding van de in Zambia levende bisschop Abel Moezorewa. heeft gezegd een derge lijk akkoord niet te zullen erken-

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 8