Juid-Afrika ij veldslag betrokken in Angola iraëlisch kabinet beraadslaagt over onomisch plan ustralische premier vastberaden en eerzuchtig ieuw bestand Beiroet Bisschoppen Italië: christenen kunnen geen marxist zijn -«r 130, 140; C&A u töcA ttootcle£itje\! $bour-partij zoekt zondebok ;uim 60 guerrillastrijders gedood Links: Rechts: Your Sixth Sense-japqn, 'n Japon van grootse waarbij elk detail tot en klasse, gevoerd en met de voering peifekt van 100wol. is. (404H) |OA (40-46) f A KNVAtlTElT ÜNAT1E 3TORIA, NAIROBI (Reuter, AFP, UPI) Zuidafrikaanse troepen hebben 61 guerrillastrijders »d bij een veldslag die naar wordt aangenomen heeft plaatsgevonden op Angolees grondgebied. gemelde slag. Vorige week werd be kend dat de Zuidafrikaanse rege ring overweegt een tien kilometer brede strook tussen Namibië en Angola kaal te slaan en die bevol king te laten verhuizen. Vanuit Loesafca werd gisteren ge meld dat de gezamenlijke troepen van UNITA en FLNA de stad Luso op de MPLA hebben veroverd. Ook zouden hun troepen oprukken naar Malanja langs de Benguela-spoor weg. Daarbij zouden drie Cubanen gevangen zijn genomen en 37 ton aan munitie en wapens zijn buitge maakt. De MPLA-troepen zouden op hun terugtocht spoorwegbruggen hebben opgeblazen. '5le bekendmaking van het Zuid- aanse legerhoofdkwartier staat aan Zuidafrikaanse zijde drie airen het levtn verloren. Vol de bekendmaking werd de geleverd in 'operationeel ge- een term dlie in eerdere com- van het legerhoofdkwar- werd gebruikt voor de zuidielij- Jtröok van Angola, grenzend aan hibië (Zuiid-West-Afrika), waar S rAfrika belangen heeft bij wa- erken en eleetricdteitscentrales. ^Afrika heeft onlangs toegege- dat het in die streek troepen gelegerd. In de bekendmaking slechts diat '61 man van de id' Zijn gedood. Waar en wan- zich dlit heeft afgespeeld werd liet blijgtzegd. l'Jmemers menen dat de strijd is n, rerd tegen guerilla's van de APO, d'e onafhankelijkheddS'be- ing van Namiibië. De gevechten zijn een grote escalatie Sn de con frontatie die zich volgens officiële berichtgeving beperkte tot korte schermutselingen tussen Zuidafri kaanse patrouilles en de guerilla's. Het Zuidafrikaanse leger heeft tot nu toe 15 man verloren. Wapenstilstand Volgens gezaghebbende kringen in Johannesburg heeft Zuid-Afrika de laatste tiijd troepen, lichte wapens en pantserwagens ter beschikking gesteld van de UNITA (unie voor de totale onafhankelijkheid van Angola) die samen met het FLNA (nationaal front voor die bevrijding van Angola) ooitOg voert tegen de meer links georiënteerde MPLA (volksbeweging voor de bevrijding van Angola), Waarnemers in Preto ria geloven niet dat MPLA-troepen betrokken waren bij de gisteren t maatregelen vormen een on- sel van een economisch pro zondag aan het kabi- s voorgelegd te samen met' een begroting van ongeveer 32 en gulden voor 1976, die de drastische besnoeiingen op b sgeriingsuitgaven behelst sinds dichting van de staat. vensstandaard van de Israëli's net drie procent worden ver- Ter bestrijding van de dnfla- il het ministerie van financiën name op zaken onderwijs, welzijn &1fiigibouw besparen. De Israëli- '^[miniister van huisvesting, Ofer, side een verlies van 40.000 Üsplaatsen in de woningbouw, s zullen subsidies op voedinigs- OET (DPA.UPI, Reuter) Na jufkondiigen van het zevendien- estamid in de Libanese hoofd- Bei. 01 d. UZALEM (AP, UPI, Reuter) De Israëlische regering heeft 'leuw maatregelen in het vooruitzicht gesteld ter bestrijding de inflatie en het tekort op de handelsbalans. middelen zoals ole, meel en rijst worden verlaagd en een btw van vijf procent worden ingevoerd. Men houdt rekening met prijsstijgingen? tussen de 40 en 55 procent. Het tweede dieel van het economi sche programma is gericht op het bevorderen van die export. Er be staat het plan om ongeveer 100.000 werknemers die in de dienstverle nende sector werken of op de loon lijst van de regering staan over te plaatsen naar industrieën, die voor de export werken. Volgens een communiqué van de regering is over dieze maatregelen nog geen definitief besluit geno men. Het ontwerp-programma is naar ministeriële commissies ge zonden en zal op 21 december, op nieuw in het kabinet worden be sproken. Gisteren bleef de effecten beurs In Israël voor de tweede ach tereenvolgende dag gesloten om schokreactiies, ate gevolg van de door de regering in het vooruitzicht gestelde maatregelen te voorkomen. Verzoek President Ford van de Verenigde Staten heeft Israël verzocht om Amerika voortaan te raadplegen al vorens over te gaan tot militair optreden van enige omvang tegen Palestijnse doelwitten in Libanon. Ford heeft zijn verzoek gedaan in een boodschap die hij vorige week aan premier Rabin van Israël stuurde. In dezelfde boodschap be loofde Ford dat de Verenigde Sta ten zich zouden verzetten tegen el ke poging veranderingen aan te brengen in^ die resoluties vande Veiligheidsraad tijdens het debat over het Midden-Oosten dat op 12 januari in de Verenigde Naties be gint. In New York zei de Israëlische minister van defensie, Peres dat Israël het Midden-Oosten-debat in de Verenigde Naties waarschijnlijk zou boycotten orrudfat het er toch niets van te verwachten had. Geheime plannen Geheime plannen voor de bouw van een eigen Israëlische straalja ger, de Kfir, zijn volgens de Israëli sche krant Yedlict Ahranot aange troffen op een mestvaalt in midden- Israël. De plannen werden ge vonden door een burger, die ze aan de politie overhandigde. De Kfir, die veel lijkt op de Franse Mirage, kan een snelheid bereiken, die gro ter dan tweemaal die van het ge luid is. Beiroet te de strijd in hevig- sterk afgenomen. Slechts hier ir werden schoten gehoord, upenstdl&tand die door de be ling van de Palestijnse Be- ngsbewegdng (PLO) tot stand pomen houdt in dat de troepen Libanese binnenlandse vei- dsdiiensit die drie grote hotels an onaf gebouwdie wolkenkrab- waarom die afgelopen week in zwaar gevochten is, zullen 'bezetten. Verder gaat een spe- legercommanjdio, dat onder het van het ministerie van ban- indse zaken staat, het district die voornaamste banken zijn ffitigd, beschermen, ieipder van de Libanese sociaiis- gdsteren naar Damaskus ge- voor overleg met die Syrisphe ars. De Syrische minister van zaken, Khaddam, zou irfa zijn opnieuw zijn bemidide- im de Libanese burgeroorlog te nétten. Twee keer heeft hij al d$delingSipogdngen ondernomen, werden de bestanden telkens géschonden. Ook die ex-pre- van Frankrijk, Oouve de Mur- slaagde verleden maand er om een blijvend bestand in te bereiken, v ïtrijd van die afgelopen week in Libanon aan 600 mensen 1 leven gekost, terwijl er 900 gewond raakten. De presidenten Jomo Kenyatta en Kenneth Kaoenda van Zambia heb ben gisteren in een gemeenschap pelijk communiqué dat ze in Nairo bi uitgaven, gepleit voor een on middellijk wapenstilstand in Ango la. Zij maken zich veel zorgen over de buitenlandse inmenging in Ango la en de grote verhezen aan men senlevens die de oorlog daar ver oorzaakt.. Zij vragen de drie bevrij dingsbewegingen te streven naar een politieke oplossing en een 're gering van nationale eenheid' te vormen. Congres in de VS Ook het Amerikaanse Congres be gint zich steeds meer zorgen te maken over en zich te verzetten tegen dt Amerikaanse inmeninging in Angola, echter wel om enigszins andieri» redenen. Het Congres klaagt erover dat het tot dusver vrijwel niet is ingelicht over de Amerikaanse rol in Angola en heeft de elllendie in Vietnam nog vers in het geheugen. De Ameri kaanse Senaat hield gisteren dian ook een wet voor de toewijding van. ruim 300 mdlij'oen gulden voor mili taire uitgaven tegen, om nader uit te zoeken of dat geld ook voor geheime operaties in Angola ge bruikt zou kunnen worden. Deze week zal qok de Senaatscom missie voor buitenlandse zaken zich beraden over een amendement dat de Democraat Dick Clark heeft in gediend enwaarin de regering wordt gelast uitleg te geven aan het Congres. Tevens wordt daarin eventuele toekomstige interventie dn Angola onderworpen aan de goedkeureng van het Congres. Veel Congresleden nemen het minister van budttoland&e zaken, Henry Kis singer kwalijk dat hij de Ameri kaanse inmenging in Angola be handelt als een geheime operatie, waar het Congres buiten gehouden kan worden.. Ook binnen de rege ring bestaat er volgens ingewijden geen overeenstemming over de Amerikaanse houding ten opzichte van de burgeroorlog in Angola. ROME (DPA) De Italiaanse r.-k. bisschoppen zijn van mening, dat een christen nieit tevens marxist kan zijn. In een maandag in Rome gepubli ceerd document van de permanente raad van de Italiaanse bisschop penconferentie wordt gezegd, dat het marxisme niet de hele mens omvat en geen greep heeft op diens geschiedenis en betrekking tot God en daarom niet echt geloofwaardig is. Het is niet verenigbaar met het christelijk geloof, aldus hei docu ment, lid te zijn van of steun te verlenen aan die bewegingen, die gebaseerd zijn op het marxisme, dat in Italië het duidelijkst gestalte krijgt in het commpnisme. De Italiaanse bisschoppen zeggen, dat de marxistische bewegingen, ook als zij lofwaardige menselijke idealen beloven en verklaren dat zij dringende problemen kunnen oplossen, tot een nieuwe slavernij leiden en dat dit op sommige ge bieden in Italië al merkbaar is. Kjwour Sixth Sense is de (O/ beste mode die u op de k keurklasafdeiing van C&A A kunt vinden. Daar gaat het om mode die vandaag de dag wat langer mee gaat, dan al die over gevoelige mode-rages. Vandaar dat het accent bij Your Sixth Sense nog meer ligt op de kwaliteit van de materialen en de afwerking. rdlBERRA, SYDNEY (Reuter, DPA, UPI) Malcolm Fraser, de 45-jarige nieuwe premier van ralië, wiens conservatieve coalitie afgelopen zaterdag een grote verkiezingsoverwinning op de ial-democratische partij van oud-premier Gough Whitlam behaalde, staat bekend als uiterst vejervatief en politiek eerzuchtig, a beweegt rich in heit openbaar en heeft daar- de naam 'koel, voorzichtig en inspirerend' te zijn. Maar leeft hem niet belet grote poli- macht uit te oefenen bij de ttvatieve Australische bevel s' op het platteland en in de n fceden, door hem graag -de •fSfcende meerderheid genoemd. zijn imponerende gestalte, hij 1 'iim 1 meter 90 lang, maakt hij ,r€vij in het openbaar moet spre- jtoch een houterige, verlegen en ndige indruk. Maar achter de cade gaat een koppige, vasitbe- i en taaie maai schuil, die zich voorgenomen Australië te be geren van wat hij noemt een te ambtelijk apparaat en teveel zucht van de regering, s fel gekant tegen alles wat op lisme lijkt en gelooft dat de wereld en de industrie, wan- deze door de regering wordt «taan grote winsten te maken, leven zullen blazen in de railische economie, die momen- getijsterd wordt door dalende productie, hoge werkloosheid en in flatie. De Australische vakbonden zien in hem niet voor niets hun grootste vijand en hebben voor de verkie zingen al laten doorschemeren dat het tot grote moeilijkheden zou kunnen komen in het bedrijfsleven als Fraser een overwinning zou be halen. Glimlach De strengheid van zijn manier van doen en de hardheid van zijn standpunten leidde zijn rivaal Whitlam er toe In de verkiezings campagnes het grapje te maken dat de Liberale Partij waarvan Fraser negen maanden voor de verkiezin gen de leider werd, 50.000 Australi sche dollars had uitgegeven om een glimlach te toveren op Frasers lip pen voor de verkiezingsposters. Vol gens buitenlandse diplomaten maakt Fraser de indruk zich weinig op zijn gemak te voelen. Dit in tegenstelling tot Whitlam, die tij dens de campagnes zeer zelfverze kerd overkwam en zijn gehoor wist te boeden. Fraser werd op 21 mei 1930 geboren •in een welgesteld gezin met Schot se voorouders die na de Jacobijnse rebellie in 1745. naar Canada uitwe ken. Hij bezocht bij zijn status passende exclusieve kostscholen en rondde zijn studies af in Oxford in Engeland, waar hij diploma's be haalde In de filosofie en politieke en economische wetenschappen. In 1954 deed hij mee aan de verkie zingen in Wannen in West-Victoria, waar hij meit 17 stemmen door een socialist verslagen werd. Het was vrijwel de enige nederlaag in zijn politieke loopbaan. Het jaar daarop won hij de zetel met een even grote overwinning als waar mee hij nu het premierschap heeft gewonnen en is sindsdien in Wan- non heer en meester gebleven. Fraser, dié in 1952 naar Australië terugkeerde en zich meteen met de politiek ging bemoeien, is een leer ling van Sir Robert Menzles, de oud-premier die bijna twintig jaar lang onaantastbaar regeringsleider en leider van de mede door hem opgerichte Liberale Partij is ge weest. Defensie Zijn eerste kans in de regering kreeg hij na het aftreden van Sir Robert, die door Harold Hult werd opgevolgd, Fraser werd in de rege ring van Hult, die in 1972 vertrok, minister van defensie. Een post die hij tijdens de regering van John Gorton, die Hult had opgevolgd, kwijtraakte in een conflict over de ml van Australië in die toenmalige Vietnamese oorlog. Fraser was een groot voorstander van de Ameri kaanse oorlogvoering in Indo-Chi- na en hij betreurt het nu nog dat de Verenigde Staten Indo-China verlaten hebben. Het is dan ook waarschijnlijk dat Frkser in de Verenigde Staten en niet in Europa militair materieel gaat kopen. Hij is krachtig voorstander van het verdedigingspact tussen Australië, de Verenigde Staten en Nieuw Zee land, waar ook al een conservatieve regering sinds vorige maand in het zadel zit. Men verwacht dat Fraser geen be zwaar zal hebben tegen het Ameri kaanse plan van het eiland Diego Garcia in de Indische Oceaan een marinebasis te maken. De vroegere premier Whitlam was hier tegen en stelde, samen met een aantal Azia tische leiders, meer prijs op een 'vredeszone' voor het gebied van de Indische Oceaan. Kwestie-Timor Fraser zal zeer waarschijnlijk de banden met het bewind van presi dent Soeharto in Indonesië sterker aanhalen. Hoewel zijn interim-re gering het officieel betreurde dat Indonesische troepen Oost-Timor binnenvielen, was het duidelijk dat Australië niet helemaal afkerig was van deze 'oplossing'. Ook Australië had meermalen laten weten geen' onrust in dat gebied te1 kunnen toestaan. De adviseurs van Fraser beschouwen de kwestie-Timor dan ook als afgedaan. In Canberra verwacht men dat de nieuwe premier binnenkort bezoe ken aan Japan, China en de Vere nigde Staten zal aankondigen. Hij zou Peking gerust willen stellen dat de nieuwe rechtse 'regering in Can berra zich niet van China wil afke ren. Fraser zal waarschijnlijk voor de kerst de leden van zijn regering bekendmaken. Hij heeft al beloofd dat zijn kabinet kleiner zal zijn Malcolm Fraser dan dat van Whitlam. In de gelederen van de Labour- partij (waar men een zondebok zoekt) gaan inmiddels steeds meer stemmen op om Gough Whitlam als partijleider naar huis te sturen. Voormalige Labourministers als Jim Cairns (financiën) en Clyde Came ron (arbeid ai immigratie) hebben de vroegere pfemier al scherp aan gevallen. 'De kiezers hebben duide lijk gemaakt dat ze niet achter een Labour-partij kunnen staan die ge leid wordt door Whitlam', aldus Ca meron. En Cairns wist te vertellen dat hij Whiitlams stijl als leider al nooit zo aardig had gevonden, en dat hij zijn steun zou geven aan iemand anders. Het partijcongres komt aanstaande maandag bijeen om nieuwe leiders in het parlement te kiezen. Volgens waarnemers gooit de huidige voorzitter van de Labour-partij en tevens voorzitter van de machtige raad van Australi sche vakbonden, Robert Hawke, ho ge ogen. Hawke heeft de functie van Labour-leider niet uitgesloten. TROUW-KWARTET 7 DAG 16 DECEMBER 1975

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7