mbtenaren op 'justitie' oor gijzelingen al ertien dagen achter dichtbij japels post wachten op afhandeling 'Er zijn teveel onderministers', zegt Van der Stee Zoveel mogelijk doen in de laatste week vóór kerstreces Minder bij na- botsingen boven Nederland Wetenschappers wijzen op gevaar bouw kerncentrales ita ziet af in gedeelte tslagplannen Kou wordt minder Sneeuwberichten BHSMBMHM 'melkmeisje' ligt in het zand eenzaam kaarslicht 16 DECEMBER 1975 [onze parlementsredactie HAAG De gevolgen van dé gijzelingen in Wijster en Amsterdam zullen nog lang te merken jp de departementen in Den Haag die erbij betrokken waren. Dat geldt vooral voor het de- Jment van justitie, waar het gewone werk de afgelopen veertien dagen vrijwel heeft stil ge- i. Stapels post hopen zich op op de bureaus van minister Van Agt, staatssecretaris Zeevalking in topambtenaren. Zolang de gijzeling in Amsterdam voortduurt zal daar ook weinig veran- in komen. r Van Agt is de afgelopen mitoitmaal achttien uur per •op het crisiscentrum aanwezig st om daar met premier Den a de ministers Van der Stoel inlandse zaken) en De Gaay an (binnenlandse zaken) het te bepailen. Van Agt speelt a een centrale rol. Hij werd mt bijgestaan door zo'n tach- mbtenaren, die ook niet aan jewone werk toekwamen, ie heeft al berekend dat, als 'Jjzeling in Amsterdam vandaag Tftopen, er veertien volle werk- i nodig zi'jn om de ach ter- in te lopen en dan zouden nbtenaren ook nog eens le nd moeten overwerken om werk bij te houden. BINNENLAND TROUW-KWARTET 5 -an de zwaarst belaste afdelin- ongetwijfeM de voorlichting justitie. De dienst telt vijf verkers, die de afgelopen da- nauwelijks tijd voor eten en hebben gehad. De vijf voor- rs, het hoofd van de voorlich- -imr. Van Leeuwen en mevrouw in Bedien, en de anderen in Haag waren onafgebroken in eer om journalisten dag en "l op de hoogte te houden van itwdkkeiingen. In Den Haag n zij ook honderden teto- |es te behandelen van mensen tossing meenden te weten gijzelingen.- Na de gelukki- i in Wijster kregen Van en mevrouw Faber even legenheid op adem te bomen, vanaf vandaag zijn zij er in bij. Minister Van Agt: zeker acht tien uur per dag in crisiscen trum... zeventien staatssecretarissen ddie het kabinet Den Uyltelt. 'Er zijn er teveel van, ze hebben te weinig te doen, houden zich daardoor te veel met detailfe bezig en iijken meer technici dan politieke be windslieden', zei Van der Stee za terdag voor de VARA-radio. De kritiek van Van der Stee is niet verwonderlijk. Het aantal staats secretarissen is de laatste jaren sterk uitgebreid. Het kabinet Zijlstra telde er negen, het kabinet De Jong twaalf dat van Biesheuvel dertien en dat Van Den Uyl zeventien. Velen van hen zijn voor het publiek onbekend geble ven. Niet iedere staatssecretaris heeft een werkterrein dat hem veel lauweren oplevert en menigmaal rees de vraag of de minister niet zelf dat werk erbij kon doen. Dat is de staatssecretarissen zelf echter ook moeilijk te verwijten, de oorzaak van de problemen ligt veelal bij de kabinetsformaties. De formatie vergt veel rekenwerk om iedere politieke stroming die mee doet aan zijn trekken te laten ko men en een paar nieuwe staatsse cretarissen maken die politieke re kensom wat gemakkelijker. De kritiek van Van der Stee is daarom aan het verkeerde adres gericht en de staatssecretarissen zullen hem die niet 'in dank afne men. Staatssecretaris Van Dam (volkshuisvesting), om commentaar Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer probeert deze laatste week voor het kerstreces nog zoveel mogelijk begrotingen af te handelen. Op de agenda staan verkeer en waterstaat, staat onderwijs (waar aan de Kamer vorige week al is begonnen) en landbouw en visserij die nog helemaal moet worden behandeld. gevraagd,, reageerde gisteren fijn tjes: 'Ik heb het te druk om me met dit soort uitlatingen bezig te hou den'. Overigens was Van der Stee zelf ok staatssecretaris (van fi nanciën) onder de kabinetten Bies heuvel en Den Uyl, totdat hij op 11 november 1973 mr. T. Brouwer, die om gezondheidsredenen aftrad, ais minister van .andbouw opvolgde. Vaart in begrotingen Tweede Kamervoorzitter Vondeling kijkt met enige tevredenheid terug op de begrotingsdebatten van de afgelopen maanden. De Kamer is er. onder zijn straffe leiding in geslaagd, de meeste begrotingen volgens plan voor de Kerst af te handelen. De staart (defensie, fi nanciën en de Antillen) moeten in de week van 20 tot en met 22 januari nog worden gedaan, maar dan heeft de Kamer het voor dit parlementaire jaar wel gehad. Een groot verschil miet vorige jaren, waain de Kamer nog wekenlang in het nieuwe jaar met de begrotingen voor datzelfde jaar bezig was. Het strakke tijdschema heeft, vol gens Vondeling, wel af en toe was gemor opgeleverd, maar serieuze voorstellen om de zaak anders aen te pakken hebben hem niet bereikt. 'De kamer heeft precies dezelfde tijd gekregen als vorige jaren, als sommige leden morren komt dat meer omdat zij van hun eigen frac tie te geinig tijd kregen', meent hij. D grote tijdwinst, werd aan de kant van de regering geboekt. 'Voor het eerst in de geschiedenis van het parlement is het gelukt de regeringen aan tijd te. binden. Je kan de regering daar niet op vast leggen, maar afgesproken was er naar te streven dat de ministers voor hun antwoord de helft van de tijd gebruikten die de Kamer nodig had. Wat dat betreft gaan we de goede kant op. Er waren teveel bewindslieden, die tijd verbruikten' met het voorlezen van de lange verhalen die hun ambtenaren maakten en dat is niet de bedoe ling. 'Na de afhandeling van de laatste begrotingen zit de Kamer overigens moeten worden en daar zullen we nog de handen vol aan hebben', aldus de Kamervoorzitter. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het aantal bijna- botsingen in het Nederlandse lucht ruim neemt de laatste jaren sterk af. Bedroeg het totale aantal bijna- botsingen boven Nederland in 1973 nog achttien, dit jaar hebben zich tot aan vorige week tien bijna- botsingen voorgedaan. Dit antwoordt minister Westerterp (verkeer en waterstaat) op een aantal vragen die hem vorige week tijdens het begin van de begro tingsbehandeling vanuit de Tweede Kamer zijn gesteld. Volgens minis ter Westerterp is er in het Neder lands luchtruim sprake van een be vredigende ontwikkeling en steekt de veiligheid van het vliegen boven Nederland gunstig af tegen de situ atie in de Duitse bondsrepubliek. Bij de tien bij na-botsingen in het Nederlandse luchtruim dit jaar ging het in zeven gevallen om een bij- na-botsing tussen burger- en mili taire vliegtuigen. In 1974 deden zich negen bijna botsingen tussen burger- en militaire vliegtuigen voor en in 1973 twaalf. Volgens minister Westerterp is de daling van dit aantal het gevolg van de door de koninklijke luchtmacht ge troffen maatregel om het militaire luchtverkeer boven twintigduizend voet ondier de verkeersleiding te brengen. Het merendeel van de bij na-botsingen tussen burger- en mi litaire vliegtuigen vond plaats op lagere hoogte (onder vijfduizend voet), waar meestal het principe geldt van 'zien en gezien worden'. lister Van der Stee: staats- jetarissen lijken meer op nici dan op politieke be- dslieden... Vandaag begint de Kamer met ver keer en waterstaat. Belangrijke on derwerpen zijn daarbij de vaste oe ververbinding over de Westerschel- de en het tracé van de Schiphol- lijn. Ook moet minister Westerterp antwoorden op de PvdA kritiek dat hij zijn autobeleid slecht verkoopt. Dat beleid heeft ten onrechte de naam ..van 'auitopesten' gekregen vindt de PvdA. Woensdag komt de begroting van onderwijs aan de orde. De bezuini gingen op het middelbaar en hoger beroepsonderwijs hebben veel kri tiek opgewekt in de Kamer. De VVD en de christen-democratische fracties hebben voorstellen inge diend om deze bezuinigingen voor een deed weer ongedaan te maken. Bij de behandeling van landbouw en visserij krijgen de problemen van de Nederlandse tongvissers ui teraard de aandacht. Verder zal ge sproken worden over de landbouw prijzen en het behoud van het hos- piitaaükerkschip 'De Hoop'. Van der Stee wil de subsidie voor dat schip geleidelijk afschaffen, maar dat stuit op weerstanden. Het PSP-kamerlld Van der Lek zal staatssecretaris Zeevalking donder dag interpelleren over de positie van de illegale gastarbeiders in ons land. In de Eerste Kamer wordt vandaag het debat gehouden over het finan ciële beleid van het kabinet voor 1976. Daarbij komen ook de ver schillende N belastingmaatregelen aan de orde. Dr. A. Vondeling: voor het eerst de regering aan tijd gebonden... Van een verslaggever UTRECHT Een groot aantal Ne derlandse wetenschappers heeft een verklaring ondertekend, waarin ge pleit wordt voor een afwachtende houding ten opzichte van de bouw van meer kerncentrales. De verkla ring is opgesteld naar aanleiding van het besluit, dat binnenkort door het parlement genomen zal worden over de bouw van vier kerncentrales van elk duizend me gawatt. De ondertekenaars willen met de verklaring de wijdverbreide twijfels in wetenschappelijke kringen over de juistheid van een dergelijk be sluit onder de aandacht van rege ring en politici brengen. De tekst van de verklaring is een bewerking van een Amerikaanse verklaring, die door meer dan drieduizend we tenschappers werd ondertekend. Het initiatief voor de handtekenin genactie in Nederland werd geno men door het verbond van weten schappelijke onderzoekers, de be- zinningsgroep, de stroomgroep Stop Kalkar en de werkgroep Energie. Tot de ondertekenaars behoren prof. H. Casimir, dr. S. Mansholt, prof. E. Schillebeeckx, prof. J. Tin bergen en prof. J. Verkuyl. In de verklaring wordt gewezen op de gevaren die het gebruik van kernenergie voor mens en omge ving kan hebben. Deze gevarenkun- nen alleen bedwongen worden door buitengewone en nog niet beproef de veiligheidsmaatregelen, aldus de verklaring, waarin verder beklem toond wordt, dat het. aanvankelijk bestaande optimisme over de moge lijkheden van kernsplijting als energiebron plaats heeft gemaakt voor twijfel en pessimisme. onze sociaal-economische re- De directie van de en leerfabriek Bata in het sunlse Best heeft na overleg ie vakbonden besloten de oont- lammen voor 360 van de 1035 heelsleden voorlopig in de ijs- te zetten. Afgesproken is, dat de resultaten van een onder- Q(Jvan de Nehem naar de voor- hten op de middellange termij de schoenfabriek zullen wor- tfgewacht. Dit onderzoek, dat herstructueringS'maatschappij sifcht in opdracht van de rege- e moet voor 31 januari klaar C fu p oindsbestuurder H. van Dedjk t, de Industriebond CNV ver- gisteravond dat de bonden gefen geweigerd nu al over het er plan te gaan praten. Ze dat eerst alle mogelijkheden gegaan om met over- zoveel mogelijk werkge- id in Best te behouden. 'Er een schoenfabriek, een leerfa- en een rubberfabriek verlo- Dat is een zeer zware slag voor 'erkgelegenheid in Eindhoven rojngeving. We wilton daarom de terdege onderzoeken', aldus de Van Deijk. Volgens de directie ox het al jaren in moeilijkheden >0! wende bedrijf zijn ontslagen 6 mijdedijk. Aangezien vooral de «ft uit de goedkopere landen "in moeilijkheden heeft ge it hoopt de directie op import- kende maatregelen. Van onze weerkundige medewerker December gaat nog wel even door met de produktie van nachtelijke vorst maar die wordt gaandeweg wel lichter. Maandagmorgen was opnieuw Twente een van de koud ste gebieden van ons land met minimumtemperaturen van minus 9.3 op anderhalve meter hoogte en minus 11.8 op tien centimeter hoogte. Oostelijk Brabant kwam op normale waarnemingshopgte met minus 9 tot minus 10 graden. Plaatselijk in België werd op tien centimeter hoogte minus 15 geme ten. In Amersfoort werd een ge middelde etmaaltemperatuur van minus 3 r.ot minus 3.5 graad Celsius berekend, de laagste waarde sedert 2 december 1973 gemeten. De hogedrukzone waaronder de sterke nachtelijke uitstraling zich voordoet trok slechts heel langzaam wat in zuidelijke richting. Dit ge bied strekt zich uit van Engeland via Midden-Nederland en de Kar paten tot de Zwarte Zee. Aan de noordzijde ervan was de wind gis teren tussen zuid en west, tan de zuidzijde uit oost tot noordoost. Zo wel ten noorden als ten zuiden van dit hogedruksysteem heerst grote depressieaotdiviteit. Aanjagers zijn in het noorden een depressie van 955 millibar im de Barentszee met uitdiepende randdepressie bij de Far Or die naar het oostzuidoosten koerst en tot in de Duitse Bocht stormachtige winden teweeg brengt en verder vrij veel regen en zachte lucht naar Zuid-Scandinavië brengt. Ten zuiden van de hogedrukzone vinden we een actieve depressie boven Zuid-Span je. Die deed de barometer in Gibraltar gistermid dag tijdelijk dalen tot 985 mb. Dat ging gepaard met oostelijke storm- stoten van 9 Beaufort en 39 milli meter regen alleen al tussen maan dagmorgen zeven uur en maandag middag een uur. 's Middags kwam daar, nog 16 mm bij zodat de 12 uur-aftapping gisteravond was op- anp/knmi 15-12-75 13 uur gelopen tot 55 mm. Ongeveer kwam in dat gebied ook voor. Opmerke lijk was de zeer snelle luchtdruk- stijging achter de depressie, te we ten ruim 12 mb in drie uur tijd te Gibraltar. In Malaga werd gisteravond 9 mm regen gemeten, Sevilla 17 mm bij maximum temperatuur van slechts 10 gr. C., Nice 16 mm en Bastia op Corsica 31 gr. C. In Noord-Afrika heerst op dit moment zomers weer. Oran bereikte 26 gr. C. en gistera vond om zeven uur was htt er nog 22 gr. C. bij een harde west-zuid- westen wind en barometerstijging van 5 mb in drie uur. Villa Cisne- ros, kustplaats in Spaans-Marokko, meldde een maximum van 23 gr. C. De Spaanse ©pressie volgt een noordnoordoostelijke koers zodat het mogelijk is dat wij er later in de week wat neerslag van zullen krijgen. Tot zolang blijft Nederland zijn 'neutrale politiek' voeren met matige tot lichte vorst in de nacht en ochtend voornamelijk in het zuiden en midden van het land In de Haxz is geen wintersport mogelijk. In het Zwarte Woud en de Beierse Alpen is altoen in de middelste en hogere lagen goed skiën mogelijk. Feldberg meldt 21 centimeter verwaaide poeder sneeuw, op de Zugspitzplatz een meter poedersneeuw. In Berchtesgaden is skiën mogelijk. In Oostenrijk meldt St. Anton 120 cm Weerrapporten van gisteravond 19 uur: weer, maximum temperaturen en neer slag van 719 uur: Amsterdam onbewolkt 2 0 De Bilt onbewolkt 0 0 Deelen mist 3 0 Eelde zwaar bewolkt 3 0 Eindhoven mist 1 0 Luchth. R'dam onbewolkt 3 0 Twente onbewolkt 1 0 Vlissingen onbewolkt 1 0 Zd. Limburg onbewolkt —2 0 half bewolkt 9 0 zwaar bewolkt 15 0 regen 13 2 zwaar bewolkt 3 0 geheel bewolkt 6 2 onbewolkt 1 0 onbewolkt 0 0 geheel bewolkt 3 0 onbewolkt 4 0 xmiauruuB. onbewolkt 3 0 Kopenhagen zwaar bewolkt 7 0 Lissabon regen 7 2 Locarno geheel bewolkt 5 1 Londen mist 0 0 Luxemburg onbewolkt —1 0 Madrid geheel bewolkt 6 7 Malaga geheel bewolkt 18 9 Mallorca zwaar bewolkt 16 0 Müncben geheel bewolkt —1 0 Nice geheel bewolkt 11 16 Oslo zwaar bewolkt 8 0 Parijs geheel bewolkt 1 0 Rome geheel bewolkt 14 8 SDltt geheel bewolkt 15 0 Stockholm zwaar bewolkt 7 0 Wenen geheel bewolkt 0 0 Zürlch geheel bewolkt 1 0 Casa Blanca onweer 16 23 Las Palmas zwaar bewolkt 19 0 Tel Avlv zwaar bewolkt 19 0 Tunis zwaar bewolkt 21 0 HOOG WATER voor woensdag 17 decem ber Vlissingen Haringsvlietsluizen Rotterdam Scheveningen IJmuiden Den Heller Harlingen Delfzijl ZONNIO OPKLARINGEN 5 MIST t> REGEN 0.51— 13.06 2.23 - 14.43 3.31 - 15.37 2.05 - 14.21 2.42 - 14.56 6.20 - 18.44 8.41 - 21.09 10.51 - 23.20 BEWOLKING MAX TE MP. sneeuw, Lech 80, Kitzbuhel 60 cm en in Zwitserland Andermabtt 49, Arosa 54 en St. Moritz 38 cm. onder redactie van loessmit Tijdens de festiviteiten rond de herdenking van het driehon derdste sterfjaar van de Delftse schilder Johannes Vermeer heeft de Vlaamse zandschilder Louis Persoons in het Delftse stadhuis een kleurig zandtapijt gemaakt. Hij heeft hiervoor het 'melk meisje' van Vermeer uitgekozen. Louis Persoons heeft dit zand- schilderij ook al eens in 1947 in Delft gemaakt. Volgens de zandschilder zijn de zandtapijten ontstaan in de Bel gische gemeente Hekelgem. Hier exposeerde Odïle Ballebaut in het jaar 1873 door haar vervaar digde zandtapijten. Dat waren echte zandschilderijen, die voor gebruik door het grote publiek gemaakt werden. Al eeuwenlang lieten de hereboeren in hun 'mooie kamers' van zand een zeer kunstig tapijt leggen. Zo'n kamer werd dan ook bijna nooit gebruikt; alleen als er hoog be zoek kwam, werd het tapijt ge schonden; maar de volgende dag werd er dan wel direct een nieuw gemaakt. 'Tegenwoordig zijn er nog maar twee zandschilders, ene R. de Boeck en ikzelf', zegt Persoons. Tijdens zijn studie aan de aca demie voor schone kunsten in de Belgische stad Aalst is hij op z'n vijftiende jaar begonnen met het maken van zandtapijten. 'Het jaar daarop had ik mijn eerste expositie. Daarna heb ik mijn leven lang, naast mijn werk als tekenaar in een druk kerij, veel steden afgereisd om tijdenè diverse activiteiten en feesten zandtapijten te maken'. Sinds 1960 geeft hij les in plas tische vormgeving aan een school in Aalst. Behalve de véle schilderijen die Persoons als model voor zijn zandtapijten gebruikt, heeft hij ook vele beroemdheden in zand uitgebeeld. Zo heeft hij portret ten gemaakt van president Ken nedy, koningin Fabiola en vele anderen. Zijn laatste werk da teert van deze zomer; in Aalst maakte hij toen een zandschil- derij ter gelegenheid van het vijfde eeuwfeest van de Zwart zusters, een kloosterorde in die stad. Voor het zandtapijt van het 'melkmeisje' heeft Louis Per soons zo'n dertig kleuren zand gebruikt. Het zandtapijt blijft nog geruime tijd in de oude secretaris-kamer van het Delftse stadhuis liggen, zodat iedereen het kan bewonderen. Australië is een groot land en heel wat Nederlanders die daar indertijd heen zijn getrokken en inmiddels tot de bejaarden gere kend kunnen worden, ervaren dat steeds sterker. Ze gaan zich, schrijft de heer A. G. Wester- veld daarvandaan, eenzaam voe len: hun kinderen zijn vaak ver weg gaan wonen, andere fami lieleden wonen nog steeds in Ne derland, en zo zijn de pioniers van toen, die vaak de Engelse taal nooit helemaal onder de knie hebben gekregen en nog altijd liever hun moedertaal spreken, alleen of met z'n tweeën over gebleven. De heer Westerveld is voorzitter van de onlangs in Australië opgerichte stichting voor Nederlandse gepensioneer den in Australië (Holland Austra lian Retirement Foundation), die met steun van de Australische regering bejaardencentra gaat bouwen zoals wij die ook ken nen: nuisjes rondom een verzor gingscentrum, waar de vereen zaamden bij elkaar kunnen gaan wonen. Met allerlei acties heb ben de immigranten zelf al 75.000 bijeen gebracht, op on der meer de jaarlijkse 'kermis'. Van de Australische regering mag een forse subsidie voor de bouw worden verwacht, maar de eigen bijdrage zal ook nog heel wat groter moeten worden. In maart wordt de volgende 'kermis' gehouden, waar ook weer een boekenkraam zal staan, met natuurlijk Nederlandse boe ken. Jonge en oude ex-ffederlan- ders zijn daar hevig in geïnte resseerd, vooral in boeken over ons land, maar ook in romans, reisverhalen, geschiedenis, cul tuur en volksgewoonten. Goede tijdschriften zijn ook erg in trek, maar aan vaktechnische bladen en school- en studieboeken is geen behoefte. Kom daar maar eens om in Australië. Vandaar dat de stichting een dringend beroep doet op iedereen die zulk soort boeken over heeft of ze toch nooit meer inkijkt: stuur ze op. Niet alleen zijn daar erg veel vroegere Nederlanders mee geholpen, maar bovendien bren gen ze een goede prijs op voor de bouw van de bejaardencen tra. Naar Australië sturen is niet nodig! Wie boeken heeft, kan ze naar het Algemeen Ne derlands Verbond in Den Haag, Surinamestraat 28, opsturen. Dat zorgt er dan voor dat de boeken in Australië terecht komen. Voor de twintigste keer wordt vandaag in Gouda de kerst tijd ingeluid met de manifestatie 'Gouda bij kaarslicht', die zich voor een deel in het stadhuis af speelt. Daar leest burgemeester Van Hofwegen het kerstevange lie voor, de kerstboom (cadeau van de Noorse stad Kongsberg) wordt aangestoken en er is sa menzang onder leiding van An- dré Bunnik met begeleiding van het muziekkorps 'Caecilia'. Ma ria Blom bespeelt het carillon van de Sint Janskerk en in diezelfde kerk geven organist Klaas Boers- ma en de koren 'Hosanna' onder directie van Gé van de Beek een promenadeconcert. 'Ik zal je niet ophouden, Simpkins, je zult ook wel honger hebben.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5