'Optreden regering^/ bij gijzeling in Beilen onmenselijtó 'Fout lopen van hulp aan ontwikkelingslanden geen reden om niets te doen' Personalia Managers gaan helpen in Indonesië en Tanzania Prof. Querido op NUFFIC-congres: Franse politie doet invallen bij linkse partijen Spaanse troepen verlaten Sahara Spaanse regering belooft officieel meer vrijheden Koopwoningen voor lagere inkomensgroep Wim Kok (NW): 'Vakbond in Chili krachtig blijven steunen' Discriminatie van rasseneen maand voorwaardelijk Bijstandswet voor boeren en tuinders Ex-gijzelaar Gerard Vaders: Theologen gevraagd in club van Rome DINSDAG 16 DECEMBER 1975 TROUW-KWAR' 3 Van onze redacteur wetenschappen LEIDEN We hebben langzamerhand wel geleerd hoe ontwik kelingssamenwerking fout kan lopen, maar niemand weet nog zeker hoe het dan beter moet. Maar dat is geen reden om dan maar niets te doen. Integendeel. Met deze opmerking opende prof. dr. A. Querido gisteren in Leiden een driedaags congres van de Nederlandse universiteiten en hogescholen over hun bijdragen aan het onderzoek voor de ontwikkelingslanden. .m&.4 Die conferentie moet tegen woens dag geen abstracte resoluties ople veren, maakte professsor Querido nog eens duidelijk, maar concrete ideeën voor op te zetten projecten. Daar moet in werkzittingen van daag de basis voor worden gelegd. Dr. C. H. Cooper van de universiteit van Sussex verklaarde zich onder de indruk van het feit dat een dergelijke conferentie op nationaal niveau werd gehouden. Uit de rest van zijn betoog bleek dat het geen overbodige luxe was om alle kop pen bij elkaar te steken. Want het blijkt bar moeilijk om met ontwik kelingssamenwerking werkelijk iets goeds te bereiken. Vanzelf In het begin van de jaren zestig dachten we nog dat economische vooruitgang vanzelf ging, als er maar technici en wetenschapsmen sen ^kwamen. We zijn er achter gekomen dat de gevolgen ten nauwste afhangen van de politieke en economische organisatie ln het ontvangende land. En vaak, erg vaak, ging het fout. Dan bleek beginnende industriali satie zich niet te richten op zaken die de massa van de bevolking wer kelijk nodig had: eten. wonen, ele mentaire gezondheidszorg, onder wijs. Dan werden de scheermesjes vervangen door electrische seheer- apparaten, zeep door moderne was middelen voor de plaatselijke elite. Dan bleek de kant-en-klaar ingevoerde. betrouwbare buiten landse techniek sterk genoeg om plaatselijke en meer aangepast technische ontwikkelingen weg te drukken. Met soms een vrucht van de lokale wetenschapsmensen in fundamenteel onderzoek waar ver der ook niemand beter van werd. Hoe politieke en economische ver houdingen precies op de ontwikke ling van techniek en wetenschap inwerken, begrijpen we nog nauwe lijks. Een belangrijke bijdrage die wij kunnen leveren, aldus Cooper, is meehelpen onderzoeken wat daar precies aan de gang ls. In bedwang houden Die gedachte kreeg de steun van de Indiaase socioloog professor R. A. Dasad, die koppig volhield dat zelfs de aangepast technische verndeu- wiingen die hij als voorbeeld aan haalde waarschijnlijk tot verhoging van de plaatselijke werkloosheid zouden leiden. Wetenschap en techniek, zei professor Dasai, wor den dn de praktijk gebruikt om de arme massa's van de bevolking in bedwang te houden. Waar je naar moet kijken zijn de structurele be perkingen die die massa's verhinde ren om die techniek te gebruiken, die de masssa's zelfs verhinderen om hun arbeidskracht te gebruiken. Julilie zouden ons moeten helpen, aldus Dasai. de sociale technieken te ontwikkelen waarmee die massa vorm kan geven aan haar eigen leven. Zeker voor de Zuidoostaziatische si tuatie van waaruit hij spreekt, heeft Dasai gelijk, aldus prof. dr. E. W. Hommes, de Utrechtse ontwik kelingssocioloog. Hoewel sommigen de situatie hier en daar al als hopeloos zien, moeten we projecten gaan richten op directe verbetering van de positie van de armste bevol kingsgroepen. Dat is tot nog toe nauwelijks gebeurd. En we moeten nalaten, wat hun positie nog kan verslechteren. Het is bijvoorbeeld een ervaringsfeit dat grote bevloei- ingsprojecten in het algemeen al leen een kleine groep rijke boeren ten goede komen. Daar zou je dan mdet meer aan moeten meewerken. PARIJS (AFP) De recherche van Parijs heeft gisteren huiszoekingen verricht bij bureaus van extreem linkse partijen of bewegingen. Zij namen drie personen een verhoor af. onder wie Alain Krivine, leider van de Communistische Revolutio naire Liga. De huiszoekingen stonden in ver band met pogingen tot ondermij ning van het moreel in de Franse strijdkrachten, zoals de Franse re gering pogingen noemt tot vorming van soldatenraden. Het optreden van de recherche viel samen met een beraad van linkse partijen en vakbondon in Parijs waarin beslo ten werd om gezamenlijk donder dag te demonstreren tegen het so ciale beleid van de Franse regering. Van onze sociaal-economische re dactie. DEN HAAG Waarschijnlijk nog komend voorjaar zullen Nederland se managers worden uitgezonden naar Indonezië om de zaak rond daar hun diensten aan te bieden aan inheemse ondernemingen. In januari vertrekt een kleine missie van de Nederlandse werkgeversver bonden VNO en NCW naar Tanza nia en Indonesi om de zaak rond te maken. Het gaat om Nederlandse managers die hun schaapjes op het droge hebben en niet meer actief zijn, maar die graag nog wat beters wil len doen dan in de tuin wieden, zoals gepensioneerde managers. Hun reis zal worden betaald door minister Pronk (ontwikkelingssa menwerking). Hun verblijfskosten komen voor rekening van het ont vangende bedrijf. Verder honorari um krijgen deze managers niet. Toen twee jaar geleden dit project door het NCW (christelijke werkge vers) werd aangekondigd, hebben EL AIOEN (AFP) De laatste Spaanse militairen die zich nog in El Aaeon, de hoofdstad van de Spaanse Sahara bevinden, zijn be gonnen zich terug te trekken. Deze evacuatie met autos en helikopters moet tegen het eind van deze week zijn voltooid. De militairen zullen worden overgebracht naar de Cana- rische Eilanden, een Spaanse archi pel voor de Afrikaanse westkust. De gouverneur-generaal en hoofd van de strijdkrachten ln de Spaanse Sahara, generaal Federlco Gomez de Salazar. vertrekt officieel op 8 of 10 januari. MADRID (Reuter. UPI) De Spaanse regering heeft beloofd her vormingen te zullen doorvoeren die het land uiteindelijk een democratie naar westers model moeten verschaf fen. In haar verklaring zei de rege ring dat zij burgerlijke vrijheden en rechten zou uitbreiden, vooral het recht van vergadering, en instituties als de Cortes (het tot nu toe vrij wel machteloze Spaanse parlement) zou hervormen. De verklaring werd uitgegeven na de eerste bijeenkomst van het Spaanst kabinet dat afgelo pen zaterdag beëdigd werd. De rege ring maakte geen details bekend en zei dat er nog op de te komen maat regelen gestudeerd moest worden. CHEF LUCHTMACHTSTAF Ge- neraal-majoor M. G. Geschiere, com mandant tactische luchtstrijdkrach ten, zal op 3 mei volgend jaar luite nant-generaal J. H. Knoop opvolgen als die als chef van de luchtmacht staf, tevens bevelhebber der lucht strijdkrachten, met pensioen gaat. Generaal-majoor Geschiere wordt met ingang van 1 mei 1976 be noemd tot luitenant-generaal. Hij zal op 14 mei zijn huidige functie overdragen aan commodore D, J. J. Boks. Vervolg van pagina 1 De gemeente moet die grond recht streeks aan eigenaars van woningen in eigendom overdragen dan wel in erfpacht geven. Zij zal ook in de overeenkomst tot koop en verkoop van de grond (enkele bepalingen moeten opnemen die speculatie te gengaan. De koper van de grond zal de woning zelf moeten bewo nen, en bij verkoop bannen de tien jaar moet hij de eventuele winst geheel of gedeeltelijk aan de ge meente afdragen. Het eerste jaar moet hij de volle honderd procent winst afdragen, het tweede jaar ne gentig procent, het derde jaar tachtig procent, aflopend tot nul procent na tien jaar. De looptijd van de rijksleningen is dertig jaar. Ze moet maandelijks aan de corporaties of bouwfondsen kunnen worden afgelost. Ter be strijding van de kosten die hiermee gemoeid zijn mogen de corporaties en bouwfondsen een rente in reke ning brengen die een half procent hoger is dan de rente die aan hen in rekening wordt gebracht. Niet verplicht een kleine vijftig managers zich al spontaan gemeld. Het heeft even geduurd voordat belangstelling en vertrouwen waren gewekt voor het initiatief bij de ontvangende lan den en bij het ministerie van bui tenlandse zaken in Den Haag. Aan vankelijk was het de bedoeling ook naar Kenia Nederlandse managers uit te zenden. Maar de regening in dit buurland van Oeganda voert sinds enige tijd een politiek waar bij niet-Afrikaans leidinggevend personeel wordt geweerd of vervan gen door Kenianen. Van een verslaggever AMSTERDAM Het internatio naal verbond van vrije vakvereni gingen (IVW) moet de Chileense vakbeweging moreel, politiek en fi nancieel krachtig blijven steunen. Dit zei NW-voorzitter Wim Kok gisteren in Amsterdam bij de ope ning van een driedaagse werkver gadering van het IVW met de Chi leense vakbondscentrale CUT (cen tral unica de tnabajadores) over solidariteit met de Chileense vak beweging. Kok wees erop, dat sinds het rap port van de internationale arbeid sorganisatie in Geneve van juni 1975 over de toestand in Chili de onderdrukking in dit Zuldameri- kaanse land is blijven voortduren en zelfs is verergerd. 'Er zijn ln vakbondskringen velen sinds die tijd gearresteerd. In dergelijke om standigheden is het vanzelfspre kend dat de Chileense vakbeweging kan rekenen op de solidariteit van de internationale vrije vakbewe ging'. aldus Kok. Op een persconferentie ter toelich ting van de vergadering zei J. Van- derveken, adjunct secretaris-gene raal van het IVW, dat de leden zullen onderzoeken hoe ze prakti sche hulp kunnen bieden aan de Chileense vakbeweging. De wijze van hulpverlening zal op vier pun ten worden bekeken: welke mense lijke, welke organisatorische en welke wettelijke hulp kan worden geboden, en hoe kan internationale actie worden ondernomen. Voor de wettelijke hulp geldt, dat advocaten beschikbaar moeten komen voor de gevangen vakbondsmensen in Chili. De financiering van een lening via de corporaties en bouwfondsen zal niet verplicht zijn, de kopers kun nen de woning ook zelf of via anderen financieren. De woningen in de beschutte sfeer hoeven niet altijd nieuwbouwwonin gen te zijn, het kunnen ook be staande woningwetwoningen zijn. Deze moeten echter wel aan be paalde voorwaarden voldoen. De netto lasten voor een eigenaar van een beschutte woning kunnen vol gens een voorbeeld van staatssecre taris Van Dam neerkomen op 154 per maand gedurende het eerste jaar voor iemand met een belast baar inkomen (over 1976) van 15.250 grilden per jaar. Van een verslaggever AMSTERDAM Het gerechtshof in Amsterdam heeft de 47-jarige Hage naar J. G. van de Nederlandse Volksunie wegens rassendiscriminatie veroordeeld tot een maand voorwaar delijk gevangenisstraf en een geld boete van 1.000, De procureur-generaal had een maand onvoorwaardelijke gevangenis straf geëist. Eerder had de rechtbank in Den Haag de lijsttrekker veroordeeld tot een maand voorwaardelijk plus 1.000, boete. In hpger beroep ontsloeg het Haagse geréchtshof hem echter van gerechtsvervolging. Met dat arrest ging de Hoge Raad niet akkoord en verwees de ?aak naar het hof inn Amsterdam. Aan de verdachte werd vorig jaar ten laste gelegd, dat hij in een pamflet voor de gemeenteraadsverkiezingen in Den Haag had geschreven 'help mee onze stad te bevrijden van de plaag van Surinamers en Antillianen. Den Haag moet blank en veilig blij ven, weg met Surinamers en Antillia nen die op onze werkkracht en wel vaart parasiteren'. Het hof in Amster dam verklaarde de in beslag geno men pamfletten verbeurd. Het openbaar ministerie achtte de uit spraak van de lijsttrekker in strijd met het nieuwe artikel 137 e, het zo genaamde discriminatie-artikel. DEN HAAG In moeilijkheden geraakte boeren en tuinders zullen op grond van de Rijksgroepsrege ling zelfstandigen van de bijstands wet een bijdrage kunnen ontvan gen. gelijk aan het verschil tussen 20.000 gulden en htm inkomen in 1975. Ze hoeven dat bedrag niet terug te betalen en ook zal geen rente worden berekend. Voorwaarde is dat deze boeren en tuinders ook de afgelopen jaren al een inkomen van minder dan 20.000 gulden hadden, waarmee ze tóch hun gezin konden onderhou den. en dat hun inkomen over 1975 zelfs voor dat gezinsonderhoud te laag is. Deze-regeling ls het resultaat van het overleg tussen minister Van der Stee (Landbouw en Visserij) en staatssecretaris W. Meijer (Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk werk). Verder gelden voor de bijstand aan boeren en tuinders de algeme ne voorwaarden, die op iedere zelf standige ondernemer van toepas sing zijn. ac Van een verslaggever ,y( GRONINGEN Hoofdredacteur Gerard Vaders van het 1 1 blad van het Noorden, die dertien dagen als gijzelaar in d n bij Wijster heeft doorgebracht, noemt het regeringsoptre deze zaak 'een daad van grote onmenselijkheid'. Nog een foto van de gekaapte trein in Beilen: zo werd een van de coupé's zondagmiddag na het vertrek van de gijzelaars aange troffen. ANSBACH (EPD) De lutherse bisschop van Beieren, dr. Johannes Hanselmann, zal pogingen in het werk stellen, opdat in de commissie van deskundigen van de 'club van Ro me' ook een of meer theologen wor den opgenomen. De synode van de lutherse kerk van Beieren nam met verbazing kennis van het feit, dat alle takken van wetenschap in de ge noemde commissie vertegenwoor digd zijn, alleen de theologie niet. Vaders vertelt in zijn krant, dat het beleid van de regering in deze gij zelingszaak in de trein uitermate slecht viel. 'Algemeen vond men dat de regiering op lichtzinnige wij ze met de levens van de gegijzelden speelde. Speelde en verloor. De dood v^n Bent Bieding (het derde slachtoffer, red.) was wellicht te vermijden geweest'. De tactiek van de regering werkte, zeker de eerste dagen, averechts. De grote frustratie van de Zuidtno- lukkers is dot zij voortdurend door de Nederlandse regering zijn bedro gen en belogen, aldus deze gegijzel de. Dat voortdurende bedrog maak te de kapere razend. Het resultaat was de dood van het derde slacht offer. 'Het mededogen van dit kabinet voor onderdrukten en wan]|wi is groot, zo weten wij, drama's zich buiten de gr ent" spelen. Dit gevoed bij de pa door de buitenwereld verg ui zijn, dit letterlijk dn de koto zonder enige warmte van werkte een gevoel van lotsf denheid met de kapers in deVt V De hoofdredacteur van het blad van het Noorden schi onderdeel van zijn 'Daghi een gijzelaar' op 7 en 8 de/? de vijfde en zesde dag v treinkaping. Vaders' dagboel teren ais bijlage verschenen Nieuwsblad van het Noordel de via de Geimeenscha| Persdienst (GPD) aangeslote| nale bladen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 10