'Nazorg voor vrijgelatenen organiseren' ijzelaars wisten ich in de trein oed te behelpen sen concessies in treinkapers 'Onvergetelijk moment', zegt Rode Kruishelper Kaping van dag tot dag 'Mensen huilden of dankten God' 'Mariniers als paddestoelen de grond uit' Den Uyl onder indruk van woorden van profBastiaans ;rs knapten zich op voordat ze zich overgaven Passagiers kregen begrip voor de Zuidmolukkers 'Overgave niet helemaal een verrassing' „Als Amro Privérekeninghouder wilde ik meer weten van die nieuwe autoverzekering. 't Lijkt me 'n erg goeie, er zitten inderdaad erg veel extra's in. En die premiebetaling per kwartaal vind FtTl ik ook best gunstig. Scheelt toch, hè?" Links en rechts de Zuidmolukkers die de trein bij Beilen kaapten, in het midden ir. Manusama samen met mevrouw Soumokil. Van een verslaggever WIJSTER 'Een onvergetelijk moment.' De 22-jarige helper derde klas van het Rode Kruis Jan Blom uit Assen zegt het met volle overtuiging. Hij was het die in gezelschap van de commandant van de Rode-Kruispost dr. J. de Vries als één van de eersten bij de gekaapte trein arriveerde om de gijze laars eruit te helpen. 'Vele mensen huilden, sommigen vielen ons om de hals en anderen diamikfcen God', aldus Jain. De oudste giij zelaair, een 72-jarige vrouw, moest op een brancard worden weggevoerd en ook een man was zo moeilijk ter been dat een brancard noodzakelijk was. De gijzelaars zagen er volgens de rode kruishelper verkleumd uit, maar hun toestand leek toch nog redelijk. Sommigen lachten, anderen keken strak voor zich uit. Na een vluchtige medische controle werden zij snel naar ziekenhuizen in Hoogeveen, As sen en Mepped vervoerd. De heer Blom was ook nog korte tijd in de trein. 'Het zag er allemaal erg bevuild uit. Het was een vreselijk vieze boel, maar er was toch weinig vernield3, aldus Blom. De trein bevatte vrijwel geen explosie - ven. 'Allemaal nep', zei hij. De deuren waren zowel aan de bui tenkant als aan de binnenkant met rotjes behangen. 'Wel werd gisteren sterk vermoed, dat in het achterste deel van het voor ste treinstel nog een of andere bom moest liggen. Het zou een pakketje zijn, mogelijk een tijd bom, maar de heer Blom wist er gistermiddag het fijne niet van. Om even voor vier uur gaf de explosieven opruimingsdienst de trein vrij voor het verdere on derzoek door ruim twintig man van de technische recherche. De medische post vlakbij de trein was even na vier uur weer in die oude staat hersteld/Boer Keyzer en zijn gezin ('We waren aan onze veertig kinderen al weer gewend') begonnen toen weer orde op zaken te stellen maar uiteraard heerste er in huize Keyzer een geweldige stemming. toom vond dit allemaal prima gere geld. De reacties van de familieleden wa ren in enkele gevallen betrekkelijk emotioneel, maar volgens de heer Overtoom gezien de omstandigheden bepaald niet buiten proporties. 'Mijn kinderen waren ook erg gelukkig dat ze even naar hun moeder toe moch ten. Ik had ze het hele verhaal steeds verteld', aldus de heer Over toom. Van een verslaggever BEILEN 'Ineens waren ze er, overal mariniers. Ze verschenen als paddestoelen uit de grond rond de trein.' Dat zei mevrouw S. Geerts- Exel van de Westerhaar in Wijster, die het schouwspel zondag vanaf het boerenerf kon volgen. Ze was attent op het feit dat er iets gebeuren kon doordat haar man, J. Geerts, niet op tijd thuis kwam uit de kerk; hij bleek op weg naar huls tegengehouden te zijn. 'Ik had niet gedacht dat er zoveel mariniers lagen,' zei mevrouw Geerts. 'Ik ben blii dat het afgelo pen is.' Overste Geeraets, commandant van het 45ste pantserinfantriebataljon, zei zondagmiddag dat hij verwacht te dat de soldaten 'normale compen satie' zouden krijgen voor hun extra diensten in Beilen. Advocaat-gene raal Addens uit Leeuwarden zei on der de indruk te zijn van de manier waarop de militairen zich gedragen hebben. Procureur-generaal mr. Van Binsbergen uit Leeuwarden stelde een deel van de opbrengst van een schilderij, dat van hem is en in kunsthandel Bouwes in Amsterdam, hangt, ter beschikking aan de ex- gegijzelden. De rest van de op brengst is voor het Rode Kruis en de Sahellanden. Bij de journalisten heeft het optre den van de militairen nogal ont stemming gewekt: de pers had geen enkele bewegingsvrijheid. Er zijn zelfs waarschuwingsschoten gelost als journalisten 'te ver gingen'. DONDERDAG 4 december - Bemid delingspoging van mevrouw Sou mokil, kapers executeren de 31- jarige gijzelaar E. J. Bderling uit Sappenneer als aan hun eisen niet wordt voldaan. Aan bemiddelaars ds. Metüari en zijn schoonzoon Z. Pessereron gaven kapers een 'ver klaring aan het Nederlandse volk' mee. Volgens de NS nog 35 gijze laars in de trein, naast de trein liggen drie lijken. VRIJDAG 5 december - drie lijken geborgen, na ontploffing in de trein worden een kaper en een bejaard gegijzeld echtpaar uit de trein gehaald. ZATERDAG 6 december - Van Agt zegt dat kaping dn rustiger vaarwa ter gekomen lijkt te zijn. ZONDAG 7 december - vier onder handelaars komen uit de trein te rug met een vrijgelaten bejaard echtpaar. De volgende dagen weinig opzien barende gebeurtenissen. DONDERDAG 11 december - twee bejaarde gijzelaars vrijgelaten. VRIJDAG 12 december een se~ ventóen jarig meisje vrij. Volgen» justitie zitten er nog 25 mensen in de trein, dit bleken er zondag 23 te zijn. 'Kijk eens, Tommy, jouw ouwe prachtige trom mel Van een verslaggever DEN HAAG We zijn elkaar wel een beetje in de armen gevallen, zei minister president Den Uyl gisteren nadat het einde van de gijzeling in Wijster bekend werd in het crisiscentrum in Den Haag. 'Op deze afloop hebben we gehoopt en daaraan hebben we gewerkt', aldus de pre mier. die vrijdagavond nog erg somber gedaan had over de kaping in Wijster. 'Toen was er vorst voorspeld, de trein was niet verwarmd en we wisten niet hoe lang het allemaal zou duren'. De premier zei dat er ern stig rekening was gehouden met de mogelijkheid van een militair ingrijpen. 'Ge gijzelden kunnen niet ein deloos wondien blootgesteld aan hun ontberingen'. Minister-president Den Uyl zei dat de bewindslieden in het crisiscentrum zondag morgen besloten hadden op zo kort mogelijke termijn te overleggen over een georga niseerde nazorg voor de gij zelaars. De departementen van volksgezondheid en CRM worden daarbij be trokken. Den Uyl zei dat hij erg on der de indruk was gekomen van de woorden van prof. dr. J. Bastiaans (bekend door zijn behandeling van mensen met een concentra tiekamp-syndroom) in de Brandpuntuitzending van zaterdagavond. Bastiaans zei toen dat er zo spoedig mo gelijk maatregelen nodig zijn voor begeleiding van de vrijgelatenen gedurende een lange tijd, omdat zich Juist na verloop van tójd bepaalde verschijnselen bunnen gaan voordoen. Dat dit in de praktijk ook zo is, was ge bleken uit gesprekken die Ad Langebent voerde met twee ex-gijzelaars van de strafgevangenis in Scheve- ningen, pater Bot en de heer Van Nunspeet. Zij vertelden bedden dat zij juist na ver loop van tajd moeilijkheden (slapeloosheid en dergelij ke) ondervonden en dat zij juist toen geen enkele bege leiding ondervonden. Late effecten Ook dr. J. Bosman, hoofd van de bedrijfsgeneeskundi ge dienst van de spoorwe gen, wees gisteren op de noodzaak van sociale, maat schappelijke en psychologi sche begeleiding van de gij zelaars als die eenmaal weer thuis zijn. 'De echte hulp ligt op het terrein van de late effecten', aldus dr. Bosman, 'en die moet gericht zijn op een langere periode. Een en ander zal moeten gebeuren door de eigen huisarts van de mensen dn samenwerking met het maatschappelijk werk en psychologisch ge schoolde hulpverleners', al dus dr. Bosman. Premier Den Uyl zei giste ren dat de regering zich nu niet wil begeven in een dis cussie óver de positie van de Zuddmolukse gemeenschap In ons land. Als de gijzeling in Amsterdam ook voorbij is zal die discussie er onge twijfeld komen, in het par lement en daarbuiten. lG 15 DECEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Jan Sloothaak 11 'Voordat ze zich overgaven hebben de treinkapers zich opgeknapt. Ze gingen zich was- n haar kammen, alles werd netjes ingepakt. Daardoor merkten de passagiers dat er wat hand was.' Dit is het verhaal van mevrouw M. Overtoom-Lömmersen (33) uit het Drentse Zij was een van de passagiers die gisteren de trein verlieten toen het gijzeldrama de dag een einde vond. E&lde het in een ziekenhuis iel aan haar man, drs. A. n, psycholoog te Annen. in ar tientje, twintig minuten, hem in het kort haar ver reizigers hebben zich aar- ente behelpen.' De koude effectief mogelijk bestre- kwainen twee soorten de- inne en dikke. De pass a - leurden de dunne kapot en er een soort zakken van, hun voeten in konden ste il werden er dekens tegen ;n gehangen om die kou te houden', vertelde me- vertoom haar man. mek heeft zijn vrouw het ad. Angst, voorzover die er deed zich vooral de eerste elden. Daarna werden de eai door de treinkapers ge ld. 'Voorzover ik uit de ge- met mijn vrouw en ande- kumnen opmaken, hebben rs zich correct gedragen', heer Overtoom. til. pers deden dat ornaat ze op de buitenwacht een barse indruk wil den maken. Opvallend is dat veel treinreizigers begrip hebben getoond voor de po litieke problemen van de Zuidmo lukkers. Tk heb de indruk gekregen dat dt gegijzelden graag iets zou den willen doen om de ideaien van de kapers te helpen verwerkelijken. Ik heb niets gemerkt van wraakge voelens of haat tegen de treinka pers. Die kwamen bij de passagiers over als vriendelijk. Ze lazen de bij bel, baden veel en soms zongen ze liederen', weet de heer Overtoom te vertellen. lezen enkele malen sprake ge en intimidatie. Dat deed leds voor als er weer een le werd vrijgelaten. De ka- Scriptie? Enkele passagiers schijnen gesprek ken te hebben gevoerd met de gegijzelden. Ze hebben in van pagina 1. I en gelukkige indruk. De ij van hen verkeerden in goe- Jiitie en verlieten op eigen edd de trein. Een paar wer- brancards afgevoerd. •erden overgebracht naar dn Hoogeveen, Meppel, n Groningen. Na het be rden van het blijde nieuws zich in hotel Prakken, dat ©richt als opvangcentrum liieleden van de gijzelaars le taferelen af. De span- blaadde zich in gehuil en In Bedien werd meteen de ist het gemeentehuis gehe- hen, het redelijk goed maken. Zij moeten in elkgeval24 uur in de ziekenhuizen in observatie blijven. Cordon Nadiat die laatste gijzelaars de trein hadden verlaten vormden mariniers op honderd meter afstand van de trein een cordon, dit in verband met een eventuele tijdbom in de trein. Een woordvoerder van de NS deeldie zondagmiddag mee dat het treinverkeer tussen Bedien en Hoogeveen vandaag waarschijnlijk kan worden hervat. Dit zou ervan afhangen wanneer de trein door justóitde zou worden vrijgegeven. De trein zelf kan niet rijden en zou moeten worden weggesleept naar Zwolle. ieder geval documentatie verstrekt over de Zuidmolukse strijd. De heer Overtoom veronderstelt dat er on der andere een scriptie bij dit do cumentatiemateriaal was, afkomstig van het sociologisch instituut van de Amsterdamse universiteit. Verder werd er ook materiaal aan de passagiers gegeven dat afkom stig was van de organisatie 'Door de Eeuwen Trouw'. Mevrouw Over toom had niet verwacht gisteren al vrij te komen. Daarover werd onder de gedwongen treinreizigers overi gens nogal verschillend gedacht. Lange nachten De nachten in de trein waren het moeilijkst. Die waren dan ook extra lang. Ongeveer vier uur 's middags werd het al donker in de trein. De buiten opgestelde schijnwerpers waren niet bij machte nog in rede lijke mate door de kranten voor de geblinddeerde ramen heen te schij nen. 's Morgens om een uur of half negen werd het weer wat lichter. Het slapen in de trein ging vrij goed maar onregelmatig. Mevrouw Overtoom kreeg een tweetal keren een van de slaaptabletten die tege lijk met de maaltijden werden ver strekt. Het warme eten en ook warm drinken (onder andere kof fie) kwam in het begin koud aan. De oorzaak daarvan Was dat de aanvoer zo lang duur de. Later werden eten en drinken be ter verpakt en daardoor kon het in de laatste gijzelingsdagen warm worden genuttigd. Spelletjes Van doorzitten hadden enkele rei zigers zo nu en dan last. Ook waren er enkelen die veel last kregen van gebrekkige bloedsomloop door de be nen, die moesten worden gemasseerd. Om de tijd te doden werden er spel letjes gemaakt van papier: kaart spel, domino en een schaakspel. Direct nadat de vrijlating kregen de familieleden te horen in welke zie kenhuizen hun verwanten waren op genomen. Ze mochten er even heen voor een bezoekje. De heer Over- Geen explosieven De kapers werden gisteravond af zonderlijk verhoord op verschillen de plaatsen in Nederland. Dit ver telde gisteren overste L. P. Bergsma van de rijkspolitie in Drente. On der de kapers is geen duidelijke leider ontdekt. Ze zijn zwaargewa pend de trein binnengegaan, maar hadden geen explosieven. Wel had den ze de deuren met kettingen en sloten vergrendeld en voor de ze kerheid daar ook nog vuurwerk aan verbonden. Dit vuurwerk 'met knal- kurken' diende om een verrassings aanval door mariniers uit te slui ten, maar was niet gevaarlijk. Wapens Niet precies beend is hoe de ene Zuidmolukkers en een passagier door een explosie gewond konden raken. De wapens, die de kapers hadden meegenomen en in de trein zijn teruggevonden, waren twee machinepistolen, een stengun, drie karabijnen, een vuurbuks, twee re volvers, een pistool, een klewang, een kapmes, twee dolkmessen en 400 patronen van verschillende soorten en kaliber. Waar de wapens vandaan komen, is nog niet be kend. Procedure De treinkapers moeten zes uur na hun arrestatie in verzekering wor den gesteld. Dit gebeurt op last van een hulpofficier van justitie, in dit geval vermoedelijk direct door de officier van justitie. Deze Inzee- rlngstelitng duurt twee dagen en kan met twee dagen door de offi cier worden verlengd. In het bevel tot in verzekeringstelldng worden zo nauwkeurig mogelijk vermeld het strafbare feit, waarvan de mannen worden verdacht, de grond van dè uitvaardiging van het bevel en de bepaalde omstandigheden die tot het aannemen van de grond heb ben geleid. Bij in verzekerings/telling wordt een advocaat toegevoegd. Doorgaans zijn dat advocaten van de zoge naamde piket-dienst. De namen zullen vermoedelijk uit veiligheid soverwegingen niet bekend worden gemaakt. Vervolg van pagina 1. marechaussee en militairen. Tijdens de persconferentie ging de minister niet nader in op de vraag aan wie de kapers zich nu hadden overgegeven. 'De heer Manusama heeft de kapers meegebracht', aldus de minister, die verder zei, dat de kou van de afgelopen nacht wel een factor van betekening is ge weest bij ,de afloop van d;e gijze ling. 'Ook de kapers hadden het heel koud'. Welke motieven de kapers verder haddien om tóch over te geven, kon hij niet zeggen. Daar kan ik slechts naar gissen, aldus de minister, die oo nog liet weten, dat de trein de afgelopen twaalf dagen niet is af geluisterd. DINSDAG 2 december: omstreeks tien uur wordt de stoptrein Gro- ndngen-Zwolle gekaapt (ter hoogte van Wijster) door zeven Zuidmo lukse jongeren. Machinist J. H- Braam (30) wordt doodgeschoten, de 22-jarige soldaat L. F. Bulter ondergaat hetzelfde lot. De trein bevat 62 passagiers. Na enkele uren twee vrouwen en een kind vrijgela ten met eisen van de kapers. De Groningse makelaar R. H. de Groot ontsnapt uit de trein, een derde vrouw wordt vrijgelaten; als het donker wordt ontsnappen drie mannen uit de trein. WOENSDAG 3 december - Eén gij zelaar met nieuwe eisen vrijgelaten. Minister Van Agt: kapers zullen het land onder geen beding uit mogen. Na dertig uur zonder eten en drin ken krijgen de gijzelaars voedsel. Ir. Manusama spreekt met kapers in trein, 's Avonds ontkomen acht tien mensen uit achterste treandeeL (Advertentie) (ADVERTENTIE) ie naar Meppel overge- gij zeiaars brak latex op de opstandje' uit, omdat ze s wilden. Dit maakte dr. J. hoofd van die bedrijfsge- lig dienst van de Neder- poorwegen bekend. Hij had gegeven, dat de mensen geval dn het ziekenhuis blijven voor onderzoek, medewerkers in de ver had de heer iididiels wel vernomen, pik de oudsten onder De president-directeur van de NS mr. M. G. de Bruin, heeft gisteren een ronde gemaakt langs de zie kenhuizen om de ex-gijzelaars te bezoeken en hun bloemen en fruit te overhandigen. Hoeveel geld de gijzeling dn Beilen gaat kosten ds nog niet bekend. Vaststaat wel, dat dot bedrag in de vele miljoenen guldens loopt. Al leen bijvoorbeeld het dn gereed houden van een enkele ambulance kount al op 12.000 gulden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3