eer werkgelegenheid Hor loonmatiging Publiek merkt niets van Forums problemen mermeerderheid [en minister :r positie BB Ministers oneens is geen prijs ïlijk of regionaal Nationale beurs 'Muziek '76' Meer subsidie voor gewestelijk orkest nodig Programma van videobanden Veel succes met komische opera Pianist Radu Lupu speelt Mozart virtuoos Rift2 DECEMBER 1975 BINNENLAND KUNST TROUW/KWARTET parlementsredactie AG De meerderheid van de Tweede Kamer blijft zich i tegen de plannen van minister De Gaay Fortman (bin- ie zaken) over de toekomstige positie van de Bescherming De Gaay Fortman hield ijdens de voortzetting van i over die nota hiuiipverle- ongevalten en rampen en civiele verdediging vast rijks-BB, terwijl de KVP, D, CHU en D'66 de voor- iii aan een regionale BB, ij de provinciale huipver- anisaities pi'nister De Gaay Fortman >en organisatie, die aller- et kunnen optreden in In vredestijd moet O» landelijk niveau een ap- stand worden gehouden. jan overigens volgens de in vredestijd worden eld bij de regionale liuip- 131 wel moeten inkrimpen. )e Gaay Fortman zei gis- hij momenteel denkt aan nping van ongeveer dui naar 750 man. De nood- waohtsterkite zal ongeveer vtijfdui- zend man worden. Bij de regionale hulpverleningsorganisaties, waarbij de BB dn vredestijd kan worden Ingeschakeld, zal in het algemeen de brandweer de leiding hebben. De brandweer zal, aldus de minister De Gaay Fortman de komende ja ren een uitbreiding moeten onder gaan. Het gaat daarbij om materië le zaken (zoals alarmcentrales en communieatievoorzieniingen)als mede om een uitbreiding van het personeelsbestand, in eerste aanleg ongeveer 250 man. Minister De Gaay Fortman slaagde er niet in de partijen die zich tegen de rijks-BB verzetten te overtuigen. De indiener vain een tegen de rijks-BB gerichte motie, de KVP-er Aarts, weigerde deze on danks een dringend verzoek van minister De Gaay Fortman daartoe, in te trekken. Woensdag stemt de Tweede Kamer hierover. (ADVERTENTIE) 48 gulden per maandbent u in 1976 eid verzekerd tegen ziektekosten, nisleidend eigen risiko, zonder andere pnder het gras. alle inlichtingen 0171919331, een enveloppe met uw naam en adres, postzegel, naar antwoordnummer 1 Iwjjk. g Het Zilveren Kruis stenverzekering iciële pijnstiller r Gooweg 51 te Noordwijk Vervolg van pagina 1 Sinds enkele jaren wordt vooral uit de bouwwereld voor de herinvoe ring van de oude aftrekregeling ge pleit. De beunhazerij zou erdoor worden tegengegaan. Ook zou er minder belasting (BTW, inkom stenbelasting) en sociale premies worden ontdoken. Mensen met een klus aan hun woning zouden im mers minder neiging hebben het karwei zelf op te knappen, en zou den bovendien steeds een nota ver langen om hun uitgaaf bij de be lastingdienst te kunnen verant woorden. De onderhoudsbedrijven zouden dus minder mogelijkheden hebben voor 'zwart' werken en ver dienen. De' huidige ontduiking van belas tingen en premies beloopt 'meer dan honderd miljoen gulden' (schatting van regeringszijde, en kele jaren geleden) tot 'wel meer dan twee miljard' (schatting van de financiële specialist van de KVP- fractie, drs. H. A. C. M. Noten boom). De afgelopen maanden is er her haaldelijk van de kant van het ministerie van volkshuisvesting bij dat van financiën aangedrongen op herinvoering van enigerlei af- trekregeldng. Van de kant van Dui- semberg werd dit plan toen 'her haaldelijk en mét kracht' tegenge gaan, aldus Ingewijden. Nog on langs is er een bespreking over geweest, waarbij Duisenberg op nieuw krachtig stelling nam tegen de wensen van Gruijters. Bij de belastingdienst vreest men zonder meer een chaos wanneer de oude aftrekregeling in de huidige tijd van toenemende druk om be lastingen te ontduiken en te ont gaan, weer in ere zou worden her steld. Nu al klagen de belasting ambtenaren dat zij, om de wette lijke taak van de belastingdienst uit te voeren, veel meer controle- werk zouden moeten doen. Vaak worden aangiftebiljetten goedge keurd uit tijdnood, hoewel de be lastingman vermoedt dat er onjuist heden in zitten. Twee Jaar geleden nam de Tweede Kamer in december een ARP-motle aan om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden om de toe nemende belastingontduiking bij onderhoudswerk tegen te gaan. De motie pleitte niet voor herstel in enigerlei vorm van de aftrekbaar heid. De ARP in de Tweede Kamer met name fractieleider Aantjes was daar toen wel voorstander van, evenals 'D'66, de (regerlngs)partij van minister Gruijters. (ADVERTENTIE) sociaal-economische redactie. (DAM Het matigen van de lonen is één van de beste manieren om de werkloosheid te be- Een loonmatiging bijvoorbeeld van aiideïhalf procent, die drie jaar wor^t volgehouden levert jf jaar ongeveer 68.000 arbeidsplaatsen opj. de geringe lust don, te investeren. 'Al met al lijkt het waarschijnlijk dat er bij een bescheiden produktie- groei in de komende jaren sprake zal zijn van een verder teruglopende of in het gunstigste geval sta biele wérkgelegehheid en derhalve van een aanhoudend hoge werkloos heid,' aldus de héren Den Hartog, Tjan en Van de 'Klundert. Om dit sombere vooruitzicht zoveel mogelijk te niet te doen hebben de onder- Jl 1*0016111011 zoekers geprobeerd om met behulp van een wiskundig model een aantal onclusie komen drs. H. den iderdirecteur van het Cen- nbureau, drs. H. S. Tjan, de afdeling bedrijfstakken van het Centraal Plan- 1 de Tilburgse hoogleraar prof. dr. Th. van de Klun- in pre-advies voor de Ver lor de Staathuishoudkunde, idviezen zullen worden be- 3p de jaarvergadering van ging, die aanstaande zater- msterdam zal worden ge- onderzoekers wijzen erop, gunstige ontwikkeling van elegenheid er zijn mo- 222.000 werklozen zich kt tot de laatste drie a vier ;en 1951 en 1964 nam de [enheid nog jaarlijks met iidsplaatsen toe. Maar in de groei al minder om in 1971 om te slaan in es van ongeveer 37.000 ar- sen per jaar. Een daling vier jaar aanhoudt. Daarbij dat het werkloosheidscijfer is geflatteerd door de uit- Lr>n de gedeeltelijke leer- nog meer door de toene- het aantal WAO-trekers. a mst itzichten voor de komende volgens de onderzoekers, imoedigend. Enerzijds moet er uitbundige groei van de ndel, worden verwacht en moet er rekening worden met een betrekkelijk laag igspeil èn een hoog blijvend an de arbeidskosten. Paar- het één niet los van het keerzijde van het hoge peil irbeidskosten wordt name- id door de thans extreem sten. De laatste verklaren beleidsmaatregelen op te stellen. Nagegaan ,is het effect van méér overheidsbestedingen, van een loon matiging, van méér bedrijfsinveste ringen, van een devaluatie van de gulden, van verlaging van indirecte belastingen en van spreiding van de werkgelegenheid-. Uit een vergelij kend onderzoek kwam een loonma tiging ala beste middel tegen de werkloosheid te voorschijn. Een loon matiging blijkt nl. een 'zeer gunstig' effect te hebben op de werkgelegen heid en op het pr ij se ven wicht en vervolgens een 'gunstig' effect op de economische groei én de betalings balans. 1 Op de tweede en derde plaats kwa men de verlaging van de indirecte belastingen en het bevorderen van bedrijfsinvesteringen. Een verlaging bijvoorbeeld van het hoge en het lage BTW-tarief met respectievelijk iy4 procent levert na vijf jaar 45.000 arbeidsplaatsen op. Het opvoeren van bedrijfsinvesteringen met 1,5 miljard gulden extra, zou het aantal arbeidsplaatsen na vijf jaar met 39.900 doen toenemen. Maar in beide gevallen is het effect op de betalingsbalans minder gun stig dan bij een loonmatiging. (Een uitvoersaldo van 2,2 miljard bij een loonmatiging tegenover een gelijk- blijven bij de opvoering van de in- In het pre-advies wordt opgemerkt dat de uitvoering van een belasting verlaging nauwelijks problemen zal oproepen. Dat is evenwel in veel mindere mate het geval bij een loon maatregel. 'Wordt afgezien van het van stal halen van de machtigings wet of van een terugkeer naar de centraal geleide loonpolitiek dan lijkt een loonmatiging onder meer mogelijk door een gedeeltelijke op schorting van de prijscompensatie,' aldus de onderzoekers. In geval van stimulering van de in vesteringen zou men volgens hen kunnen denken aan een subsidie ge koppeld aan het aantal nieuw te creëren arbeidsplaatsen en aan een vorm van overheidsdeelneming bij voorbeeld via verstrekking van Zo genaamde achtergestelde leningen. Tenslotte wordt opgemerkt, dat voor het bereiken van een betere verdeling van de werkgelegenheid een zeer geleidelijke verlaging van de pen sioengerechtigde leeftijd de aange wezen is. 'Werkloosheid' pre-adviezen van drs. A. L. den Broeder, drs. H. den Har tog, prof. dr. Th. C. M. van de Klun dert, drs. H. S. Tjan, drs. W. M. Goorbergh en prof. dr. A. L. Mok. Uitg. Martin us Nijhoff Den Haag 160 blz. Prijs ƒ28,60. dat 90% van haarwinst naar m haar kliënten gaat die daar recht p op hebben. Heeft al een levensverzekering bij E&L? p De goede verzekeringadviseur kent E&L. Als de beste. Equity Law Levensverzekeringen helder als glas H Korte Voorhout 20 Den Haag i Tel. 070-469262* tm vesteringen en een daling met 0,3 miljard bij een belastingverlaging). Alle andere varianten leverden min der resultaat op. Zo zou het opvoe ren van de overheidsbestedingen met één miljard gulden gedurende drie jaar na vijf jaar 15.000 extra arbeids plaatsen opleveren. De onderzoekers noemen dat een weinig spectaculair resultaat. UTRECHT Voor het eerst in ja ren komt er weer een nationale mu- ziekbeurs. Die wordt onder de titel 'Muziek '76' gehouden van 28 janua ri tot en met 1 februari in de Mar griethal te Utrecht. 'Muziek '76' richt zich zowel tot de professionale als tot de amateuristi sche muziekbeoefenaar en liefheb ber. Tot de deelnemers behoren bij na alle Nederlandse muziekuitgevers en -grossiers, waardoor vakman en amateur kennis kunnen nemen van een nagenoeg volledig aanbod van muziekuitgaven, onderrichtmateriaal en boeken op muziekgebied, uit bin nen- en buitenland. Ook tonen en demonstreren fabri kanten en importeurs hun muziekin strumenten. 'Muziek '76' is niet meer uitsluitend commercieel want de komende ma nifestatie omvat ook een aantal mu zikale evenementen, die voor de be zoekers gratis toegankelijk zijn. Zo zal op een der laatste dagen de fees telijke opening plaatsvinden van de Utrechtse Muziekmaand, die gehou den wordt ter gelegenheid van het jubileum van het Utrechts conserva torium. DELFT Het 'Aktiekomitee tot behoud van het Gewestelijk Orkest' vraagt van de Delftse gemeenteraad een aanzienlijke verhoging van de subsidie voor het orkest. In 'de be groting, die volgende week door de raad behandeld zal worden, is een subsidie van 100.000 voorgesteld. Het comité baseert zich op de aan vraag die kortgeleden door het or kest is ingediend en vraagt de raad om een bijdrage van ruim 220.000. Deze forse verhoging is nodig om de arbeidsvoorwaarden voor de orkest leden op een aanvaardbaar niveau te brengen. De problemen rond het orkest zijn nog steeds niet opgelost. De grote acties in september voor behoud van het orkest hebben resultaat gehad: de regering en de provincie besloten hun subsidie te verhogen. Daarmee werd weliswaar het gevaar van op heffing afgewend, maar het gestelde doel nog niet bereikt. De orkestleden hebben nog steeds geen garantie dat zij de arbeids voorwaarden krijgen waar ze recht op hebben. De orkestleden hebben b.v. nog geen pensioenvoorziening en een dienstjarenregeling. Om dez'e arbeidsvoorwaarden te realiseren moet een gat van 500.000 in de be groting van het komend jaar worden opgevuld. HAARLEM Een toenemend aan tal kunstenaars benut de laatste ja ren het middel video voor beeldende kunst. In Nederland zijn ten minste drie centra, waar in samenwerking met kunstenaars video-produkties worden gemaakt: de Agora-studio in Maastricht, de Appel in Amsterdam en het Lijnbaancentrum in Rotter dam. Het Frans Halsmuseum haakt nu op deze ontwikkeling in door, voor het eerst, een programma van videobanden te presenteren. Er is gekozen voor banden, gemaakt door kunstenaars, die het medium video bewust toepassen ter wille van een grotere verspreiding van beel dende ideeën of een onmiddellijke registratie van een bepaalde hande ling. Er zijn banden te zien van kun stenaars, die vorm geven aan ab stracte begrippen, zoals de beleving van het zien van diepte-perspectief. Ook zijn er voorbeelden van opna men waarbij intensief de mogelijk heden van het eigen lichaam uitge buit worden. De kunstenaars treden dan op in acties en 'performances' tien jaar geleden heette dat nog happening. Naast buitenlanders als Urs Lüthi, Ulrike Rosenbach, Gina Pane. Den nis Oppenheim en Terry Fox komen ook Nederlanders aan bod o.a. Ben d'Armagnac, Gerrit Dekker, Pieter L. Mol, Jan van Munster en Sef Peeters, Sommige banden zijn docu menten van een optreden, dat maar een keer plaats vond in een galerie, museum of video-studio. door R. N. Degens ALMELO Een herhaling van het hele stuk, zoals dat bij de première in 1791 op bevel van de Oos tenrijkse keizer Leopold II in Wenen gebeurde, zat er woensdagavond niet in. Maar het publiek dat naar het Almelose culturele centrum 'De Hagen' was gekomen om de eerste voorstelling door Forum van Cimarosa's komische opera '11 matrimonio segreto' te zien, was wel, en terecht enthousiast Want met deze productie heeft het nu twintig jaar bestaande operage zelschap Forum weer een bewijs ge geven van de onvermoeibaarheid en het enthousiasme waarmee het on danks alle interne en externe moei lijkheden door blijft gaan met re delijk aanvaardbare tot zeer goede voorstellingen. Wie naar een voorstelling van Forum gaat, moet zich wel realiseren dat het in feite een reisgezelschap is. Want je kunt Forum in de stand plaats Enschede en in het nabije Hengelo en Almelo zien optreden, maar evengoed in Groningen en, As sen, in Winschoten en Leeuwarden, of inBreda, Bergen op Zoom, Den Bosch en Heerlen, om maar een paar plaatsen te noemen, zonder nog over de voorstellingen in Duitsland te spreken. Met al dat gereis voorziet Forum aardig in de behoefte aan opera voorstellingen in gebieden waar de Nederlandse Opera stichting niet komt. Of dat zo nodig en op deze manier moet, is een van de „proble men" die er rondom de activiteiten van Forum zijn gegroeid en waar door gelijk voor vele andere, een oplossing gevonden moet worden. Het publiek dat dankbaar van de thuisbezorging van opera-kruidenier Forum gebruik maakt, heeft van die .problemen zelfs voorzover ze in de de presentatie van de voorstellingen doorwerken, geen slapeloze nachten. Het is veelal een publiek dat voor het eerst met de opera als kunstvorm in het theater in aanraking komt (de jongeren vooral), of dat door het zeer uiteenlopende repertoire van Forum (van Mozart tot Brecht) met onvermoede mogelijkheden op dit terrein kennis maakt. Bevruchting Nu is juist voor een dergelijk maag delijk gebied noodzaak dat de eerste „bevruchting" van goede kwaliteit is. Of anders frustrerend doorwerken. Forum kan dat niet altijd voorkomen. Want zo zijn bijvoorbeeld eersterangs solisten (als Forum ze al zou kun nen betalen) meestal niet voor een reis- en trektocht door Neerlands provinciale theaters en logementen enthousiast te maken. Men moet dus op uitzonderingen na, werken met misch uitstekend gedaan door Uil* Keiler uit Stuttgart en David Kroes, de enige Nederlandse, (zus Elisette), en Mabella Sangalli uit-Zuid Ameri ka (tante Fidalma) waren vooral goed op dreef in de vele ruzie-sce- nes. Charles van Tassel, een Ameri kaan, gaf zijn goede stem voor dt rol van de huwelijkscnndidaat graaf Robison. Wolfgang Lenz uit Mun- chen (als pa Geronimo) was de eni ge die voor mij storend dilettantisch bezig was, zowel in zijn actie als in zijn zingen. Dirigent Arthur Howard Fagen kon het contact „tussen to neel en orkestbak (waarin het eigen orkest van Forum) nog niet steeds sluitend houden, maar dat komt nog wel goed. Men had in het algemeen toch maar weer een bezetting bij el kaar gekregen die Cimarosa's opera over de gehele linie goed, en (tegen het eind van acte I) soms met heel fijn klinkende humor, ten tonele bracht. krachten die nog niet, of niet meer aan hog eeisen voldoen. Dat is maar een van de vele problemen waarvoor Forum in zijn nog steeds pionieren de bezigheden ten opzichte van zijn publiek, gesteld wordt Een probleem dat overigens bij II Mattrimonio se greto weer goed bleek te zijn opge lost. Het stuk werd geschreven in 1791, het sterfjaar van Mozart. Het ge heime huwelijk (II matrimonio se greto) dat Carolina en Paolino vol gens het libretto van Bartati sloten leidt tot dolle complicaties als haar pa een vermogende huwelijkscandi- daat voor haar laat opdraven. Met een ijdele zuster een trouwlustige oude tante en met de gebruikelijke onwaarschijnlijke verwisselings- en vergissingstoestanden is het een ver- makeljjke; „komische opera" met mu ziek waarvoor Mozart zich niet had hoeven te schamen. Het jonge paar werd vooral en mi- AMSTERDAM Het abonnementsconcert van deze week begon In een vriendelijke, liefelijke klank: onder leiding van de Spaanse diri gent Jesus Lopez-Cobos voerde het Concertgebouworkest veel smaak voor het eerst de Symfonie in D uit van de in 1826 op 19-jarige leef tijd gestorven Spaanse componist Juan de Arriaga. die nu de indruk nogeens bevestig de met een voldragen techniek en gevoelige nuances. Daarbij onder steund door een volkomen op de achtergrond gehouden maar spi ritueel volledig aanwezig bege leidend orkest met een dirigent die orkest èn solist geheel naar zijn be kwaam leidende hand kon zetten. Met de uiterst beheerste, maar groots en fors gespeelde Achtste Symfonie in G, op. 88 van Dvorak werd het programma na de pauze besloten. Ook hier weer de dwingende leiding van de dirigent die dit vooral nakar het slot toe schoon-rumoe- rige werk met zijn rijke melodieën tot een groots muzikaal gebeuren deed opbloeien. Tijdgenoot Beethoven en Schubert, muziakla erfgenaam van Mozart. Het was een werk van een klein half uur; een prettig stuk préromantiek, gaaf van structuur met gevoelige melo dieën. Geen daverende aanwinst, maar een werk dat best van tijd tot tijd op het programma mag verschij nen. Het werd gevolgd door een virtuoze voordracht van Mozart's Pianocon cert in C, (KV 467) uit 1785. uitdagend stuk werk dat om eer tuoos speeltalènt vraagt, zo goed van de solist als van dirigent en orkest. En hieraan werd door alle drie ruim schoot voldaan: de solist Radu Lu pu die we vorige week ook al meemaakten in Mozart (KV 414) en Bovenstaande jacks zijn slechts een greep uit het grote assortiment jongens winterjacks in vele kleuren dessins en kwaliteiten, warmgevoerd of gecapiton neerd. Vele bekende merken, o.a. Hazewind, Barbara Farber-Nm enorm voordelig LEIDEN Haarlemmerstraat DEX IIAAG Grote Marktstraat hoek Wagenstraat bij Pander passage LEIDSCIIENDAM Winkelcentrum Lckfscnhage Maten 98-176 alle maten één prijs voor vader en zoon ADVERTENTIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9