ustwacht IJsland hiet op Britten rs Vraagtekens bij Hoesaks bezoek aan Sowjet-Unie AVO-ministers: >te zorgen over lenging in Angola eu 1 Londense gijzeling duurt-voort Nieuwe regering Spanje prek in Brussel zonder succes ;en willen oproep doen 1 Sacharow mag niet naar proces vriend Papadopoulos neemt schuld op zich Komen er veranderingen in Tsjechoslowakije? Timor vrijwel Indonesisch Frans akkoord met Egypte ÈiTl2 DECEMBER 1975 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 G AVIK, BRUSSEL (UPI, AP, Reuter) Gisteren is het voor het eerst in de kabeljauwoorlog IJsland en Groot-Brittannië tot een gewapend treffen gekomen. De IJslandse kanonneerboot 1 jeeft drie salvo's afgevuurd op een Brits vaartuig, nadat de IJslandse boot enige malen door (5 leepboten was geramd. Tot dusver zijn er geen meldingen van slachtoffers. communiqué van de IJs- i kustwacht te het Incident de meest ernstige genoemd erijgesohil tussen Groot- •Sië en IJsland. De van kapitein Helgd Hallvardson ge bruik te maken van zijn kanon was een daad van uiterste zelfverdedi ging, aldus de verklaring. Het inci dent had plaats toen drie Britse h onzer verslaggevers EL De NAVO-ministers van buitenlandse zaken maken >te zorgen over de strijd in Angola en met name over de te. inmenging daarin. De NAVO-ministers zien de ontwlk- r in Angola als een bedreiging van de ontspanning tussen West. rd[ use minister van bui zaken Kissinger waar zijn collega's dat de ont- in Europa de aandacht afleiden van de uitbrei de Russische invloed el- de wereld en vooral in De Britse minister Cadlag- im met de suggestie de (NAVO)-landen samen ..anisatie voor Afrikaanse een oproep te laten doen trekking van alle buiten- iepen uit Angola en vere- fran de drie bevrijdingsöe- te bereiken. [estie leidde tot verwarring NAVO-hoofdkwartier. De ies of de Britten de NAVO lig een rol ten aanzien van pillen laten spelen. Dat zou Qen dat de NAVO zich met rjlingen buiten het ver bied zou bezighouden. Ango- op de kaart beneden de eerkring. de zuidelijke I |m het NAVO-verdedigings- ivaardbaar gelijke- rol van de NAVO 'Nederland onaanvaardbaar Van der Stoel heeft net kracht suggesties voor tog van het verdragsgebied Die uitbreiding speelde al en rol bij de bescherming scheepvaartroute rond de ie bi Zuid-Afrika-. Een Britse nli order zag niet zoveel pro- ih als de NAVO zich met een bulten het verdragsgebied i i even. omdat de ontwikke- ksjn Angola voor groot belang voor de verhoudingen in pjï Van der Stoel ontkende jijj rachtig dat de Britse sugges- Htedten van die NAVO als 1 insloot. 'Er is vari geen :ijde een toespeling gedaan erlei rol van de NAVO ten van Angola', verklaarde hij Iruk. Hij beklemtoonde dat id iedere buitenlandse im- in Angola, van welke dan wijst. Dit standpunt wijkt. af van het Amerikaanse, rikanen mengen zich na de ie interventie nu ook in de Blkigen in Angola. ania sn Tanzania hebben zich gls- gén de samenwerkende An- éwegingen FNLA en UNITA Tanzania heeft de beide rigen bevolen hun kantoren i-Salaam te sluiten, ïzanlaanse regering noemt. Zaire en China gesteunde, en de door Zuidafrikaanse ra en China geholpen UNI- ADVERTENTIE}. Os. J. Overduin e.a. ING ieuw dagboek onder redactie inDs. J, Overduin, waarin acht gevraagd wordt voor het 'ijbelse thema bevrijding, en boek voor persoonlijke itatie, maar tegelijk een boek geschikt is voor lezing in het gezin, dagoverdenkingen zijn ihreven door mensen die elk eigen uitdrukkingswijze ïêbben: predikanten van verschillende kerken. 384 blz. Gebonden f 25,- ftoijgbaar in de boekhandel TA 'Imperialistische agenten'. Deze stap van Tanzania werd be kendgemaakt nadat de algemene vergadering van de Verenigde Na ties 'n door Afrikaanse landen inge diende resolutie, waarbij Z:-Afrika wegens inmenging in Angola werd veroordeeld, had laten vervallen. Nigeria heeft besloten zich, achter de socialistische MPLA te scharen nu Zuid-Afrdka de tegenpartij helpt. Tot nu toe had Nigeria op een verzoening tussen de drie par tijen aangedrongen. De Nigerlaanse autoriteiten hebben er bij de voor zitter van de Organisatie voor Afri kaanse Eenheid, de Oegandese pre sident Amin, op aangedrongen stappen te ondernemen in de kwes- tie-Angola. Rhodesië De Rhodesasche premier Ian Smith en de nationalistische leider Joshua Nkomo zijn gisteren overeengeko men dat zij maandag zullen begin nen met besprekingen over een re geling voor Rhodesië Nkomo had gehoopt dat gisteren al met de besprekingen zou worden begon nen, Er heerst algemeen pessimis me over de uitkomst van de be sprekingen. Dit komt vooral omdat Nkomo blijft vasthouden aan de els dat er in Rhodesië een zwart meer derheidsbewind moet, komen. De nationalistische vleugel, die wordt geleld door bisschop Moezorewa heeft gisteren nog eens verklaard dat zij een regeling Smith-Nkomo niet zal accepteren. sleepboten, die zich in de IJslandse wateren bevinden ter bescherming van de Britse vissers, om één uur gsitermiddag op volle kracht afvoe ren op de IJslandse patrouilleboot met. de kennelijke bedoeling het schip te rammen. Daarbij werd de patrouilleboot ernstig beschadigd aldus een mededeling van de kapi tein. Dit Incident vond plaats op een afstand van 5 kilometer uit de kust van IJsland. NAVO-vergadering De Britse minister van buitenland se zaken James Callaghan, die de conferentie van ministers van bui tenlandse zaken van de NAVO-lan- den in Brussel bijwoont, nodigde zijn IJslandse collega Elnar Agusts- 6on uit voor een 'rustig gesprek' om overeenstemming te breiken over het visserij conflict. Callaghan sprak op de bijeenkomst van NAVO-ministers toen het be richt van het incident juist bekend was geworden. De Britse minister verklaarde dat zijn land bereid was het gesprek met IJsland op elke gewenste plaats en tijdstip te her vatten, maar op voowaarde dat IJs land de Britse vissers niét meer lastig valt. Callaghan zei te betreuren dat er een meningsverschil over de visse rij zone tussen beide landen bestaat, maar dat hij een comspromls mo gelijk acht. De bewindsman voegde hieraan toe dat zijn land oprecht tot een regeling wil komen en ver trouwt dat dit ook mogelijk is. Bij meningsverschillen tussen een groot en een klein land heeft het grote land niet altijd ongelijk, al dus Callaghan. Wel achtte hij de strijd van IJsland tot op zekere hoogte een gerechtvaardigde zaak, omdat de economie van dit land geheel gebaseerd is op de visvangst. Volgens een Britse woordvoerder bedankte de IJslandse minister van buitenlandse zaken Agustsson zijn Engelse collega voor zijn verklaring en zei dat zijn eigen redevoering hierdoor niet zo lang zou hoeven zijn. Protest Callaghan verklaarde verder dat Groot-Brittannië bereid is een overeenkomst te sluiten die voor ziet in de vangst van minder dan 100.000 ton vis per Jaar. In het verleden mochten Britse vissers jaarlijks 130.000 ton vis uit de wa teren rond IJsland wegvangen. IJs land is van mening dat dit tot 65.000 ton moet worden terugge bracht. Tot dusver heeft Groot- Brittannië steeds vastgehouden aan een grens van 110.000 ton. LONDEN (AP, UPI, AFP) De vier Ierse terroristen die sedert afgelopen zaterdag een echtpaar van middelbare leeftijd in hun flat in Londen gegijzeld houden, hebben gisteren na een lang stilzwijgen weer contact gehad met de politie. De mannen, die naar men aanneemt leden van de IRA zijn, hebben tijdens het een half uur durende gesprek met de politie weinig losgelaten. terapparatuur verscheidene malen de stem van mevrouw Matthews heeft ontvangen. Ze maakte de indruk bijzonder kalm te zijn. Overigens is de situatie waarin de familie Matthews verkeert niet erg aangenaam, aldus de politie woordvoerder. Artsen adviseïen de politie om trent het gedrag van de terroris ten, met name over de vraag hoe lang ze zonder voedsel kunnen en wat hun reacties daarop kunnen zijn. De gijzelende IRA-mensen, die ervan worden verdacht 27 mensen gedood te hebben, beschikken vol gens de politie over een groot uithoudingsvermogen, omdat za geleerd hebben onder spanning to leven. Ze zullen zich dan ook niet zonder slag of stoot overgeven, aldus de poiditle. De overvallers weigerden nog steeds een aanbod van voedsel, maar wilden wel een chemisch toilet en vers water in ontvangst nemen. Op de foto neemt een van de terroristen weliswaar een mand' met voedsel in ontvangst, (rechts te zijn hand nog juist zichtbaar), maar deze werd kort daarna weer naar bulten gegooid. Het gesprek met de politie verliep vla een megafoon. Het feit dat. het contact weer tot stand ge bracht werd, beschouwde die poli tie als een bemoedigend teken. De terroristen wilden geen medede ling doen over de toestand van de beide gijzelaars, de 54-janlge post beambte John Matthews en zijn 50-jarige vróuw Sheila. Onder- commissaris Wilford Gibson ver klaarde tegenover journalisten dat de politie door middel van af luis- MOSKOU (UPI, AP) Andrej Sa charow, dé Russische Nobelprijs winnaar, heeft gisteren voor de derde achtereenvolgende dag ge probeerd toegang te krijgen tot het proces tegen zijn vriend en collega Sergej Kowalew, die beschuldigd wordt van antd-Sowjet activiteiten. Terwijl hij riep 'mijn stem moet worden gehoord' werd Sacharow de toegang tot de rechtszaal gewei- Kowalew heeft gezegd dat hij een hongerstaking zou beginnen uit protest tegen de weigering van de autoriteiten om zijn vrienden bij het proces aanwezig te laten zijn. Na een scherpe woordenwisseling in de rechtszaal over de vraag wie het proces zouden mogen bijwonen werd Kowalew beschuldigd van min achting van de rechtbank. Hij moest toen de zaal verlaten en het proces werd zonder hem voortgezet. Kowalew voert zijn eigen verdedi ging omdat de rechtbank niet ak koord is gegaan met de twee advo caten die hij had aangewezen. De 45-jardge bioloog die behalve van belastering van de Sowjet-Unlie ook wordt beschuldigd van het samen stellen van illegale kranten en het verspreiden van kopieën van Solz- Jeniiitsdns Goelag Archipel, te ldid van Amnesty International. Evenals de eerste twee dagen van het proces pendelde Sacharow op en neer tussen rechtbank en post kantoor, waar hij vergeefs probeer de zijn vrouw in Oslo te bellen. Bij een incident bij de rechtszaal riep één van de bewakers hem toe: 'je bent een schande voor de Sowj et- Unie'. Vervolg van pag. 1. Een tweede liberaal op een slutel- post. in de minister van buitenland se zaken Jose Maria Areilza. graaf van Motrico. De graaf is één van de belangrijkste adviseurs van zo wel koning Juan Carlos I als diens vader Don Juan. Hij is voorstander van het vormen van een commissie voor grondwetswijzigingen en wil dat over de wijzigingen een volks stemming wordt gehouden. Areilza heeft diverse ambassadeurs posten bekleed. Een derde bekende liberaal ls de nieuwe minister van justitie Antonio Garriguez Diaz Canabate. Hij is 71 jaar en noemt zich een liberale monarchist. Ganrigues is ambassadeur geweest in Washing ton en bij het Vaticaan. Minister van Luchtmacht is Carlps Franco Iribamegaray, een oud-ar- tillériélultenant uit de burgeroorlog. Hij geldt politiek als conservatief. Minister van financiën is de 44- Jarige Juan Miguel Villa Mir. één belangrijke figuur uit het Spaanse bedrijfsleven. Hij wordt beschouwd als een conservatlev e christen-de mocraat. Minister van het leger is de 62-jarige gouverneur van Madrid Felix Alvarez-Arenas, een conserva tief van de harde lijn. Dat geldt ook voor de minister van Marine admiraal Gabriel Pita de Velga. een oude vriend van Franco. Minister van algemene zaken is de gematigde christen-democraat Al fonso Osorio Garcia, een voorzich tige hervormer. Op onderwijs zit Carlos Roblas Pjquer, een vriend van Fraga. Minister van arbeid wordt José Solis Ruiz. Hij ls een van de drie ministers die de wisse ling overleefden. Andere ministers zijn: de monarchist en liberaal So- telo op handel, de technocraat De Brlcio op Industrie de gematigde Onate Gil op landbouw, de techno craat Valdes op publieke werken en Villa, de liberale gouverneur van Barcelona op vakbondszaken. De ambassadeur in Rabat. Gamero wordt minister van informatie. Stakingen In Spanje zijn donderdag verspreide stakingen en demonstraties gehou den als druk op koning Juan Carlos sneller met democratische hervor mingen te komen. De oproerpolitie verspreidde betogers in Bilbao haard van Baskisch nationalisme en Barcelona, het industriële zenuw centrum van Spanje. In een buitenwijk van Bilbao ver dreef de politie met de wapenstok 500 studenten en scholieren die am nestie eisten voor de politieke ge vangenen in Spanje. Vijf betogers werden aangehouden. In Barcelona verdreef de politie on geveer 300 demonstranten voor het stadhuis. In een ander deel van de stad eisten ongeveer duizend stu denten en scholieren amnestie. Deze betoging was snel ten einde. Verspreide stakingsacties werden gemeld uit Madrid. Barcelona, het Basklsche noorden en de kolenbek kens in Asturlë. Maar de linkse hoop dat het land door een algemene staking zou wor den lamgelegd en koning Juan Car los zijn eerste vuurproef zou moeten ondergaan, leek de bodem te zijn in geslagen. ATHENE (Reuter) Ex-president George Papadopoulos heeft zich don derdag verantwoordelijk gesteld voor het bloedbad bij de polytechnische school in Athene twee jaar geleden. Hij vroeg zijn rechters hem ter dood te veroordelen en zijn 32 medebe- klaagden van rechtsvervolging te ontslaan. Vierendertig studenten kwamen om het leven en een duizendtal raakte gewond toen de Griekse autoriteiten in 1973 militairen en tanks inzetten bij een demonstratie van 5.000 stu denten. De militairen maakten ge bruik van vuurwapens en de tank» reden in op de betogers. Officieel is Papadopoulos in staat van beschuldiging gesteld voor het geven van het bevel het vuur te openen op de ongewapende studen ten. Papadopoulos noemde de betogers onschuldige idealisten die misbruikt werden door de communisten. HIJ zei verder dat bij de dood van de stu denten geen opzet in het spel was 'aangezien er geen moordenaars zijn in de gelederen van de Griekse po litie en het leger'. Donderdagmorgen verklaarde het hoofd van de veiligheidstroepen, Di- mitrios Ioannidis, zich in hetzelfde proces onschuldig. door J. den Boef Gaat er iets in Tsjechoslowakije veranderen, nu een delegatie van vooraanstaande autoriteiten als par tijleider (tevens president) Gustav Hoesak, premier Loebomir Strougal, de Secretaris van het centrale comité van de communistische partij Wasil Bilak en vele anderen van een vrij langdurig en met weinig publiciteit omgeven bezoek aan de Sowjet-Unie heeft gebracht? 'MER KEUNING BOEKEN WAGENINGEN Het enige opvallende aan het bezoek was, dat partijchef Leonid Breznjew zelf in het gezelschap van vier an dere leden van het Politburo ter verwelkoming van de Tsjechoslo- waakse delegatie aanwezig was. Uiterlijk vertoon was er ook op de route van het vliegveld naar het Kremlin, waar vlaggen en spandoe ken boven de hoofden van tiendui zenden mensen hingen. De belang rijkste dagbladen van Moskou wijd den op de voorpagina aandacht aan het bezoek en de bezoekers, met na me aan Hoesak. Zelfs werd vermeld dat Hoesak in het begin van de jaren vijftig op grond van valse aanklach ten uit al zijn ambten werd onthe ven en in de gevangenis verdween. Over het doel van het bezoek van de Tsjechoslowaakse delegatie werd slechts meegedeeld dat Moskou er een verdere versterking van de vriendschap en samenwerking van verwachtte. Voordat Hoesak naar Moskou reisde, Tyas in Praag al een handelsverdrag met een looptijd van vijf jaar met de Sowjet-Unie afge sloten. Aangenomen werd dat de ex perts die de partijchef vergezelden, over een 'eeuwigdurend' verdrag zou den onderhandelen, dat Tsjechoslo wakije tot over het jaar 2000 heen aan de Sowjet-Unie zou verbinden. Hierbij werd gedacht aan het soort 'vriendschapsverdrag', dat onlangs werd gesloten tussen de Sowjet-Unie en de DDR (Duitse Democratische Republiek). Verklaring Merkwaardig is, dat na afloop van het Tsjechoslowaakse bezoek aan de Sowjet-Unie niets bijzonders is mee gedeeld over de betekenis er van. Uit de verklaring, die Hoesak na terug komst in Praag aflegde, kan zelfs worden opgemaakt, dat de delegatie maar betrekkelijk kort in Moskou kan zijn geweest. Hoesak wilde slechts loslaten, dat 'hij en zijn de legatie er diep van onder de indruk waren, dat Tsjechoslowakije zulke sterke, grote en oprechte vrienden heeft', want 'in Moskou, Leningrad en Minsk werden zij broederlijk, op recht en hartelijk ontvangen'. Nie mand gelooft evenwel, dat de partij leider en zijn delegatie alleen maar naar de Sowjet-Unie zijn gegaan om daar in drie steden als 'broeders' te worden ontvangen. Mocht dit wel zo zijn, dan kan dat betekenen, dat de Tsjechoslowaken naar de Sowjet-Unie werd uitgezon den om te demonstreren dat de be trekkingen tussen de leiders in het Kremlin en hun vrienden in Praag niet meer te wensen overlaten. Er zijn namelijk aanwijzingen, dat er grote meningsverschillen bestonden. Bijvoorbeeld in mei, toen Breznjew een bezoek aan Praag afzegde. De voorstanders van een 'harde lijn' wa ren toen van plan een einde te maken aan de oppositie van talrijke vroe gere leden van de Tsjechoslowaakse communistische partij, die samen met Aleksander Doebtsek en Josef Smrkowsky aan de dijk werden ge zet. Breznjew zou tegen dit plan zijn geweest en door zijn wegblijven dui delijk hebben gemaakt, dat hij er niets mee te maken wilde hebben. Enorm probleem De voorgenomen arrestaties hielden verband met de onzekerheid, die de brief van Doebtsek aan het parle ment in Praag had teweeggebracht onder 'harde lijners' als Wasil Bilak, voor wie het bewind van Hoesak nog te mild was. Deze onzekerheid was vooral een gevolg van een bezoek dat Doebtsek naar algemeen wordt aangenomen in augustus 1974 aan Moskou had gebracht om daar met de Russische leiders (op hun verzoek) de ontwikkelingen in Tsjechoslowakije te bespreken. In Praag leefde geruime tijd de vrees, dat de Sowjet-Unie Doebtsek een kans wilde geven om de moeilijkhe den van Tsjechoslowakije op te los sen en Moskou van een enorm pro bleem af te helpen. Dit laatste is echter niet gebeurd. Hoesak en Bilak, die eerder als ri valen dan als hartsvrienden be schouwd kunnen worden, hadden er belang bij, Doebtsek tegen te hou den. Zij zijn in hun opzet geslaagd en hebben de Sowjet-Unie blijkbaar gedwongen genoegen te nemen met het voortbestaan van de bestaande si tuatie. Mogelijk heeft men daarna in Moskou besloten, van de nood een deugd te maken en het (ongeliefde) bewind in Praag te handhaven. Hier uit zou opgemaakt kunnen worden dat de aanhangers van Doebtsek nu wel in moeilijkheden kunnen komen, temeer omdat zij openlijker dan ooit de onverkwikkelijke politieke situa tie in Tsjechoslowakije aan de kaak blijven stellen. Twee redenen Het is echter geenszins uitgesloten, dat Hoesak en de zijnen naar Mos kou zijn ontboden om te horen, dat de zaken in Tsjechoslowakije anders aangepakt moeten worden. Eén van de redenen hiervoor kan de economi sche situatie zijn, die ook in Tsjecho slowakije verslechtert als gevolg van de niet aflatende wereldrecessie. Totdusver konden de verbitterde Tsjechen enSlowakenzich in hun po litieke lot schikken, omdat zij be loond werden met een vrij behoor lijke levensstandaard. Velen kunnen er zelfs een auto en een weekeind- huisje op na houden. Houdt de eco nomische teruggang aan hetgeen moet worden gevreesd en valt ook de sociale zekerheid weg, dan zal de verbittering weer de overhand krij gen. De Sowjet-Unie heeft nog een ande re belangrijke reden om iets aan de situatie in Tsjechoslowakije te doen. Er kan nl. geen sprake zijn van eni- De Tsjechoslowaakse partijleider Gustav Hoesak, die onlangs met een delegatie een lang bezoek heeft gebracht aan Moskou. ge toenadering tussen de Sowjet- Unie enerzijds en Joegoslavië, Roe menië en de communistische partijen in landen als Italië, Spanje en Frank rijk anderzijds, als de bestaande si tuatie in Praag wordt gehandhaafd, laat staan als zij nog slechter zou worden. De Russische leiders kunnen dus enkele vliegen in één klap slaan, als zij de teugels in en tegenover Tsjechoslowakije zouden laten vie ren. Of zij het inderdaad zullen doen, hangt af van de strijd om de macht in het Kremlin, die niet alleen be trekking heeft op de opvolging van Breznjew, maar ook en vooral op de vraag, of de 'haviken' of de 'duiven' het voor het zeggen zullen krijgen. Geen excuus Van het antwoord op deze vraag zal afhangen of de zaken in Tsjechoslo wakije met harde hand aangepakt zullen worden, voordat zij uit de hand gaan lopen, dan wel dat de teu gels gevierd zullen worden om gro tere moeilijkheden te voorkomen. Of dit laatste ook zal inhouden, dat de Sowjet-Unie een eind zal maken aan het 'tijdelijke verblijf' van haar troepen in Tsjechoslowakije, waar voor Trantisek Kriegel en andere aanhangers van Doebtsek hebben ge pleit, moet niet helemaal uitgesloten worden geacht. De tijdelijke aanwe zigheid van die troepep werd destijds in het aan Tsjechoslowakije opge legde statloneringsverdrag (dat Kriegel als enige weigerde te onder tekenen) nadrukkelijk gebaseerd op 'het zich versterkende revanchisti sche streven van de WeStduitse mi litaristische krachten'. Was dit excuus toen al een door de (inmiddels overleden) DDR-leider Walter Ulbricht geproduceerd ver zinsel, na de 'Oostverdragen' die de Westduitsers sindsdien hebben ge sloten met de Sowjet-Unie- Polen, Tsjechoslowakije, Hongarije, Bulga- rije en niet te vergeten de DDR zelf, en die ten Overvloede nog eens wer den afgerond door het in Helsinki ondertekende slotakkoord van de Conferentie voor Europese veiligheid en samenwerking (CEVS). kan het bepaald niet meer als uitvlucht dienstdoen. Overigens kan de Sow jet-Unie zich heel goed veroorloven, haar trgepen uit Tsjechoslowakije terug te trekken. Want het onlangs met de DDR gesloten verdrag stelt haar in staat, binnen de kórste keren militair in te grijpen, als zij dat no dig mocht achten. JAKARTA DARWIN (Reuter, AP) Pro -Indonesische elementen hebben de vlag van Indonesië in de kleine Portugese enclave Ocussi Amono, die geheel in Indonesische Timor ligt, gehesen. Dit ls officieel in de Indonesische hoofdstad mee gedeeld. Aangenomen wordt dat het Portugese bestuur zich al eerder uit de enclave had teruggetrokken. De regeringswoordvoerder in Djakarta deelde mee dat er naar verwachting eerst een volksstemming zal wor den gehouden voordat het gebied officieel deel van Indonesië wordt. Australische arbeiders protesteren tegen de bezetting van Oost-Timor door Indonesië. Ze houden de ver scheping van straalmotoren op. De Indonesische minister van buiten landse zaken heeft verklaard dat Australië meer nadeel van dit op treden zal ondervinden dan Indo- Maldk deelde Verder mee dat er alleen vrijwilligers zijn betrokken bij de invasie in Oost-Tlmor. HIJ achtte het niet nodig dat er VN- troepen naar het oostelijk deel van het eiland gezonden worden, omdat er naar zijn zeggen niet meer ge vochten wordt Inmiddels ls in de Australische ha venstad Darwin een Portugees fre gat aangekomen dat in de wateren rond Oost-Timor gaat patrouilleren. Het is met de bedoeling om nog in te grijpen in het conflict. Portugal wil alleen dat de bevolking van Oost-Timor vrijelijk over zijn toe komst kan beslissen, aldus een Por tugese officier. CAIRO (UPI, Reuter) President Sadat van Egypte en president Va- lery Giscard d'Estaing van Frank rijk hebben gisteren 'volledige overeenstemming over de crisis in het Midden-Oosten' bereikt en heb ben besloten een gemeenschappe lijke verklaring over vriendschap en samenwerking het licht te doen Dit is bekendgemaakt door de Egyptische minister van buiten landse zaken Fachmy na een ge sprek van ruim twee uur tussen beide presidenten. De verklaring waaronder zij hun handtekening zullen zetten, zal de 'Verklaring van Cairo' worden genoemd. Egyptische regeringskringen hebben verklaard dat Frankrijk heeft besloten aan Egypte kernreactors voor vreedza me doeleinden te leveren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7