Op Ambon zelf nauwelijks belangstelling voor RMS dichtbij JW4r~T~* pmmentaar Wel ontevredenheid over centrale bestuur van Djakarta esentatie -1 sentatie - 2 jesentatie - 3 esentatie - 4 :"joge eer voor ihtpaar Herrema Gesprekken met twee Indonesië- reizigers 3 Geen winter mee-lijden met hongerenden dineren achter de barricaden voermest novib llDAG 12 DECEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 [ens mevrouw Kraaijeveld-Wouters en de heer Van Ooyen (PvdA) I jrt er iets aan de presentatie van I beleid van minister Van Kemena- 'Zakelijk heeft hij misschien gelijk, hij overtuigt niet', zegt mevrouw I aijeveld. spanning tussen de minister en de irwijswereld is inderdaad groeien- linister Van Kemenade weet zich eund door een meerderheid van de svertegenwoordiging en eveneens een meerderheid van docenten- a nisaties. Toch roept zijn beleid elrstand op. s speelt daarbij het eigenbelang y docenten een rol. Zo zijn bijvoor- d d de eerste graadsleraren erg ge it okken van de in deze krant door hl jngs (PvdA) gedane suggestie om lestaak met drie uur uit te brei- lj of anders de salarissen te vermin- 5 n. Konings zou weliswaar geen ve e indienen en Van Kemenade H (voorlopig?) niets voor dit plan oelen, maar voor de leraren was ""•■een teken aan de wand. andere bron van onrust wordt irmd door de bzuinigingen. Op T mige van die bezuinigingen kun je *-daad kritiek hebben. Dat echter het onderwijs een overigens bescheiden 'bijdrage aan de tiging moest leveren, is begrijpe- [zijn er meer algemene bezwaren het onderwijsbeleid, omdat dit intralistisch zou zijn, de vrijheid onderwijs zou ondermijnen of i de weg naar indoctrinatie zou J maken. [geloven niet dat de minister der- jke snode plannen heeft. Degenen deze verwijten uiten hebben tot I toe weinig bewijzen op tafel ge zien irriteert het deze critici dat maar niet in kunnen slagen de iter op concrete punten te van- Maar dat gebrek aan argumenten men de minister niet aanrekenen, kan hem hoogstens verwijten dat oms te weinig oog heeft voor de even van zijn tegenstanders. Hij el erg overtuigd van zijn eigen Dat is kennelijk een handicap e anderen wilt overtuigen. belangrijkste oorzaak van de irri- bij sommige groepen docenten waarschijnlijk nog dieper. Laban A) meent dat we in Nederland ten wennen aan een minister van irwijs die een echt beleid gericht t, Dat beleid is sterk op vernieu- gericht en daardoor krijgen de nten gemakkelijk het gevoel dat wat zij nu doen niet gewaardeerd it. Erger nog: de vernieuwing zou aid kunnen worden door beknib- ig op het bestaande, verontschuldiging van de minister gezegd worden dat de vernieu- [en in Nederland in vergelij- met landen als Zweden of België lijzonder zorgvuldig worden voor- id. Over demiddenschool is nu i gepraat, er wordt helemaal niets voerd of van bovenaf opgelegd, enige wat ons voorlopig te wach- staa: zijn experimenten. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Er is op Ambon en bij de Ambonezen elders in Indonesië nauwelijks enige be langstelling voor of kennis van de zaak van de Republiek der Zuid-Molukken zoals die hier in Nederland wordt voorgestaan door een deel van de Zuidmoluk- kers en een aantal Nederlan ders. Er bestaat wèl een grote mate van ontevredenheid over het centrale bestuur in Djakar ta en het ontbreken van moge lijkheden om deze ontevreden heid uit te drukken en daarmee politieke invloed uit te oefenen. Dat is de gemeenschappelijke con clusie van twee Nederlanders, die zich hier in Nederland intensief met de problemen van de Zuidmo lukkers in ons land hebben ingela ten en die, geheel onafhankelijk van elkaar, deze herfst nog door Indonesië hebben gereisd en daar bij ook Ambon en andere eilanden in de Zuid-Molukken hebben aan gedaan. Wij hebben afzonderlijk met beide reizigers gesproken. Beiden stelden er prijs op anoniem te blijven om persoonlijke redenen. Dat is jam mer, maar wij respecteren die wens. Wat hier onder volgt is een samenvatting van de gesprekken. Het blijkt in Indonesië moeilijk een gesprek te voeren over politie ke kwesties. Onder vier ogen gaat dat nog wel, maar in groepsverband bij studenten bijvoorbeeld is het niet goed mogelijk. Er is een duidelijke vrees voor. repressie. Ook in dat opzicht heeft Indonesië de kenmerken van een autoritair be stuurde staat. Daardoor is het ook niet mogelijk, dat de ontevredenheid in de ver schillende regio's (Ambon en de andere eilanden van de Zuid-Mo lukken staan in dit opzicht beslist niet alleen) niet samengebundeld kan worden in een sterk tegen wicht tegenover Java en het cen trale gezag in Djakarta. (ADVERTENTIE) AMBO v fr,'. I ,-è^ u-< DANDA Sli Ondanks een sterk regionaal besef (dat zich op Java zelf bijvoorbeeld uit in het bewuste gebruik van de javaanse taal in de dagelijkse om gang) is er wel sprake van een 'Indonesiandsering' van de verschil lende bevolkingsgroepen. Men mag zich in Indonesië dan bewust zijn dat men Javaan, Sumatraan of Zuidmolukker is; daarboven toch overheerst het gevoel van Indone siër te zijn, In dat opzicht heeft de centraal geleide politiek' sedert 1950 succes gehad. Armoedig i is dat allemaal niet voldoende, mensen in het onderwijs hebben zeer intensieve baan, die zij door met enthousiasme uitvoeren, docenten zijn ook bereid tot lieuwing .omdat zij best inzien dat onderwijs in een snel veranderen- naatschappij geen pas op de plaats maken. verlangen echter wel dat men rdering opbrengt voor hun moei- n streven naar vernieuwing in de itijk. Zij ergeren zich aan stuurlui de wal, die op papier precies en hoe het onderwijs er in het jaar eduizend moet uit zien. Kemenade is een bekwaam mi- d- er als het op argumenten aan Zijn poging op 'kans-arme' epen betere kansen te geven, ver- it aller steun. Hij zal zich echter eten verzoenen met de gedachte zelfs twee ambtstermijnen te kort en zijn om alles te verwezenlijken hij zich voorstelt. Op Ambon zélf is de sfeer op het platteland armoedig, zeker vergele ken met die op Java. Er is op het ogenblik zeker geen honger (en ie dereen is bereid dankbare vergelij kingen te maken met de toestand van tien jaar geleden), maar er is toch weinig sprake van dynamiek. En reiziger gebruikte zelfs het. woord 'apathie' De indruk bestaat, dat op het ogen blik de mohammedaanse bevolking van. Ambon en de eilanden»daarom heen (vijftig procent is christen en vijftig procent islamiet) er wat be ter voorstaat, wat meer dynamiek aan de dag legt. Eén van de gesprëkspartnèrs ver klaarde dat uit de omkering van de verhoudingen, die omstreeks 1950 haar beslag kreeg. Voor die tijd waren de christenen duidelijk een sociaal bevoorrechte groep. Christen- Ambonezen konden kiezen. voor een loopbaan bij kerk. onderwijs of leger, waar voor de moslim-Ambo nezen alleen landbouw en handel overbleven. Voor de christen-Ambonezen is de keuze-mogelijkheid naar de witte boorden-maatschappij weggevallen. Gebleven is een afkeer van de mo gelijkheid de grond te bewerken: om iets in de handel te bereiken missen de christenen de ervaring en de (traditionele) mogelijkheden om af te zetten. Christenen, dje in de handel gaan. moeten voor hun afzet een beroep doen op de logge en dikwijls falende bureaucratie: de moslims vinden hun eigen wee wel. Als de Zuidmolukkers hier zeggen dat de christen-bevolking op Am- bon op dit ogenblik wordt achter gesteld. dan is dat niet zonder meer waar. Als er een achterstand is. dan moet die in de eerste plaats ver klaard worden uit de sedert 1950 drastisch gewijzigde omstandighe den. Omkeer Eén van de andere reizigers legde, ter verklaring van de grotere dyna miek die de mohammedanen tonen, de nadruk op de omkeer, die zich in de hele moslim-wereld voltrekt. De Islam is vanouds een typisch individuele en introverte gods dienst. Na de oorlog van 1939-1945 echter is er in de hele moslim wereld een beweging gaande een eigen sociale ethiek te ontwikkelen en in die ontwikkeling delen de moslims van de Zuid-Molukken. Het is duidelijk dat heel wat chris tenen op Ambon zich bedreigd voe len door de moslims. die mentaal in opmars zijn (en dat heeft wel eens consequenties voor de traditi onele en zeer tolerante verhoudin gen). 'Dorpisme' De christelijke kerk van Ambon is bovendien nog steeds sterk gevan gen in het 'dorpisme': dat wil zeg gen: de plaatselijke gemeente is nog steeds het één en al en voor de veel grotere kerk van Ambon is maar nauwelijks aandacht. Het komt voor dat in één dorp een geweldig grote 1.500 zitplaatsen grote, nieuwe kerk wordt ge bouwd, met hulp ook van Zuidmo lukkers in Nederland, die zich aan dat dorp gebonden voelen, (want elke Zuidmolukker. daar of hier. is dorpsgebonden) Daarbij komt de vraag nauwelijks aan de orde of een dergelijke kerk bouw wel in het belang is van de hele christen-gemeenschap. In de eerste plaats geldt het belang van het dorp en het resultaat is onder tussen dat nu in een ander dorp eenzelfde actie op gang gekomen is. om net zo'n kerk te bouwen. De kerkelijke leiders zitten er een beetje mee. Zij proberen een ge meenschappelijke verantwoorde lijkheid op te bouwen, maar dat 'dorpisme' is nog steeds een gewel dige rem op de ontwikkelingen; niet alleen kerkelijk, maar ook maatschappelijk. Want ook Ambon deelt als de hele wereld in het geweldige probleem van de verstedelijking. Een stad als Ambon zelf is wat inwonertal betreft bijna verdrie dubbeld in vergelijking met 1940 (nu zijn er zo'n 80.000 inwoners, tegen een 30.0000 voor de oorlog). Het is hier overigens nog niet zo schrikbarend als op Java, waar Djakarta een stad van ettelijke miljoenen is geworden door de trek van de werkeloos geworden platte landsbevolking; een uitzichtloze trek, want in de stad is er ook niets te doen en al die mensen zijn daardoor aan de hevigste verpaupe- ring onderworpen. Niet voor allen Toch deelt ook Ambon op kleinere schaal in dit probleem. De Zuidmo lukkers in Nederland (dorpsgebon den als zij zijn) moeten zich goed bewust zijn. dat er voor hen allen straks echt geen plaats zal zijn in het eigen dorp. Er van uitgaande dat er voorlopig op en om Ambon van industrialisatie geen sprake zal zijn en dus landbouw en handel de voornaamste welvaartsbronnen zul len blijven, doen de Zuidmolukkers hier er verstandig aan zich hun toekomst in eigen land op een an dere plaats voor te stellen dan zij nu in gedachten hebben. De Indonesische regering is gezien de overbevolking bezig met een programma om bijvoorbeeld Ambo nezen van het eigen eiland over te brengen naar Ceram, waar veel meer ruimte, en mogelijkheden zijn. Er bestaan verschillende facilitei ten voor mensen ïpet deze plannen, maar tot een grootscheepse migra tie naar het zoveel grotere buurei- land is het nog niet gekomen. Ongenoegen Concrete punten voor het ongenoe gen van de mensen op Ambon zelf zijn de verpachting door de centra le regering in Djakarta van de vis gronden rondom de Zuidmolukse eilanden aan de Japanners, die met de modernste middelen de zee leeg vissen en niets overlaten aan de eigen Zuidmolukse vissers ('het neo kolonialisme vanDjakarta' zeggen de Zuidmolukse jongeren in Neder land) en de benoeming van een Javaanse gouverneur als hoogste regeringsautoriteit. Er heeft enige tijd wel een Zuid molukker op deze post gezeten, maar zijn bewind is geen onver deeld succes geweest een feit. dat mede verklaard kan worden uit het 'dorpisme' van de Zuidmolukker die zich nu eenmaal niet zo gemak kelijk laat gezeggen door een ande re Zuidmolukker. Wrijfpaal Zo was het vanouds; zo is het nu nog en dat ondanks de Indonesia- nlsering van de Zuidmolukker in de afgelopen 25 jaar. Een Javaan heeft de bestuurlijke moeilijkheden moPx ten helpen oplossen en hij is daar door de wrijfpaal geworden voor het regionale onbehagen, dat er leeft: al is de meerderheid (en zeker de meerderheid onder de jon geren) zich bewust dat de oplossing van de problemen gezocht moet worden in het geheel van de Indo nesische republiek en niet in een afzonderlijke staat 1 v BLIN Dr. T. Herrema en zijn tgenote zijn gisteren benoemd ereburgers van de Ierse repu- ^k uit erkentelijkheid voor de p stkracht van de Nederlandse in- e^trieel tijdens diens gijzeling die dagen duurde. Zoals bekend is Herrema eerder benoemd tot .eburger van Limerick. desident Cearbhall O'daleigh over- P' idigde gisteren aan het echtpaar 21 bijbehorende documenten. De li chtigheid vond plaats in de i btswonlng van de president. 1 iwezig waren onder meer de rifemier van Ierland, Liam Cosgra- la| de minister van justitie, de 1 ierlandse ambassadeur in Dublin n twee zoons van het echtpaar e trema. Het ereburgerschap is de je igste onderscheiding die de Ierse DCÏubliek kan verlenen. Zij is tot sver slechts eenmaal eerder ge- Van onze weerkundige medewerker Gisteren hing er een dikke mist over slooc, land ën in de straten 'Mist - vorst in de kist', dachten sommige mensen blijkbaar. En dal was van hun gèzichten af te lezen. Anderen wezen mij erop dat de vogels zo stil waren. Een derde had In de krant gelezen dat het tempe ratuur in de nacht van woensdag op donderdag in hel grensgebied tussen noord-Finland en Noord- Zweden tot'31 gr. gedaald was Het gebeurde in Pello in Muonio in Finland. Wij hebben ons niet laten verleiden door dit 'wishful think ing' de een of andere winterse voorspelling te doen. De kou in Lapland was indrukwekkend, daar niet van. maar in die geleden was een flinke sneeuwlaag en de lage temperaturen ontstonden door een sterke n echtelijke uitstraling. Een dergelijke strallngskou is in de re gel niet dok gelaagd en kwetsbaar Vooral, wanneer zoals nu, een storm depressie uit IJsland onder weg naar Noord-Noorwegen, de kou met veel zachte oceaaolucht te lijf gaat en wel snel zal verdrijven. We hebben gisteravond nog even de weerrapporten vdn 7 uur uit Fin land en Zweden doorgekeken en konden toen vaststellen, dat het er nog wel stevig vroor, vooral in Zuid-Finland. Joensuu meldde 14 gr. (het maximum was ook zo laag) maar Ivalo in het Noorden was al hoger geworden 8. Noord Zweden gaf nog 11, tegenover Zuid-Zwe den 4 tot 6 gr. Weerrapporten uit Noord West Rusland maakten duidelijk dat daai momenteel 20 tot 40, plaatselijk 50 cm. sneeuw ligt. Wij krijgen te maken met het koufront van de stormdepressie in het hoge noorden, üat gisteravond over de Faraöer tot het zeegebied ten westen van de Britse eilanden verliep. Het was Ierland nog niet gepasseerd Hier en daar op de Weerrapporten van gisteren- Amsterdam geh bew 6 0 De Bilt geh bew 0 Deelen mist 7 0 Eelde mist 6 0 Eindhoven onbew 6 0 Den Helder 6 0 Luehth Rtd zw bew 6 0 Twente mist 6 0 Vlissingen geh bew 6 0 Zd Limburg zwaar bew 4 0 Aberdeen onbew 7 0 Athene half bew 15 0 Barcelona i onbew 15 0 Berlijn mist 3 0 Bordeaux mist 8 0 Brussel zwaar bew 6 0 Frankfort geheel bew 3 0 Genève onbew 4 0 Helsinki geh bew 1 0 Innsbrück onbew 1 -O Kopenhagen geh bew 5 0 Lissabon regenbui 16 5 Locarno onbew 5 0 Londen zwaar bew 7 0.6 Luxemburg onbew 1' 0 Madrid geh bew 11 0 Malaga licht bew 17 0 Mallorca half bew 16 0 Mllnchen licht bew 0 0 Nice licht bew 16 0 Oslo onbew 2 0 Parijs onbew 2 0 Rome zwaar bew 14 2 Spilt 7,waar bew 14 0 Stockholm licht bew 2 0 Wenen licht bew 4 0 Zürich half bew 1 0 Casa Blanca zwaar bew 20 0 Britse Eilanden viel wat regen of een bui. Dit front zal wat later op de dag vandaag de wind wat doen toenemen uit Zuid west of zuid, speciaal lm het noordwesten en noorden van Nederland, terwijl dit naderhand uitloopt op regen of een bui. Aan de achterzijde van het front zal ons tijdens het weekeinde lucht van polaire oorsprong berei ken waarin de temperatuur wel iets maar niet veel hoger zal worden. Achter de stormdepressie is op IJs land de winter in volle kracht weergekeerd: Overal vroor het gis teravond 6 tot 10 graden, de baro meterstanden tot 1023 milibar en stijgingen van maar liefst 7 mbar ln 3 uur. In Ankureyri op Noord IJsland was de middagtemperatuur niet hoger dan 7 gr. Hier en daar vroor het 7 gr. bij harde noorden wind. allesbehalve lekker klimaat dus. AMSTERDAM Het Hamburgse comité tegen de vogelmoord heeft meer dan vier miljoen protesthand- tekeningen tegen vogelmoord ge zonden aan de Europese Commissie in Brussel. De handtekeningen zijn van inddviduelen en milieuorgani saties uit België. Duitsland, Italië, Luxemburg, Nederland, Noorwegen, Oostenrijk, Rhodesië, Engeland, Zuld-Afrika, Zweden en Zwitser land. in de ochtend plaatseHjfcjnist,»»' ANP/KNMI tt.00 «-« onder redactie van loessmil HOOG WATER 13-12-1975 Vlissingen 9.44 - 22.22; Haringvlietsluizen 11.27Rotterdam 0.07 - 12.22: Scheve- nlngen 11.01 - 23.34; IJmuiden 11.47 Den Helder 2.08 - 14.26: Harlingen 4.36 - 17.10: Delfzijl 6.59 - 19.53. ning, de oorlogen en de economi sche uitbuiting'. Veel arme landen zijn economisch afhankelijk van de zogenaamde mono-culturen van 'producten die vaak niet eens eetbaar zijn: koffie, thee en tabak bijvoorbeeld. Er zijn nogal wat mensen in de rijke landen, die niet willen meedoen aan inzame lingen voor hulpverlening in acute noodsituaties omdat, zeggen ze, zulke acties op langere termijn toch niets oplossen. Mensen die dat zeggen, vinden de hongersta kers, zouden eigenlijk dubbel moeten geven als ze het zo goed bedoelen: eerst om de ergste nood te lenigen en dan nog eens voor hulp die de noodlijdenden een blijvende oplossing biedt. Wie echt wat wil bijdragen, kan toch onmogelijk toestaan dat hele vol ken in zo'n gebied dan maar eerst van honger omkomen? Honger, aldus de actievoerders, is de meest tragische vorm van armoe de. Vandaar dat ze hebben ge kozen voor een vorm van mee- hongeren: Nog altijd lijdt tweederde van de mensheid honger. Nog altijd hel pen de rijke landen de arme lan den niet genoeg om er bovenop te kunnen komen. En ondanks deze feiten, waarmee iedereen op de hoogte is, eet een groot deel van de bevolking van de rijke landen teveel en moeten vélen zelfs moeite doen om te vermageren. Al meermalen zijn er acties voor de hongerlijdenden gevoerd, soms op nationaal niveau, vaker nog door kleinere groepen. Er is nu weer zo'n actie van particulieren op komst, maar die is internatio naal. Volgende week donderdag gaat in acht landen tegelijk een actie van start, waarmee Neder landers, Belgen, Duitsers, Fran sen, Zwitsers, Italianen, Oosten rijkers en Engelsen daadwerkelijk hun medeleven met de hongeren den in de wereld willen uitdruk ken. Een week lang zullen groe pen mensen in die acht landen vasten en tijdens hun solidariteits actie aan iedereen die het maar weten wil, uitleggen wat de wer kelijke oorzaken zijn van het lij den van zo'n groot deel van de wereldbevolking. In diezelfde tijd willen ze de aandacht vestigen op een alternatieve levenswijze, die naar hun mening noodzakelijk zal zijn om te overleven, een-levens wijze die in elk geval niet over lijken gaat. 'Wij moeten tot de conclusie ko men', zeggen de deelnemers, Hat tweederde deel van de wereldbe volking honger lijdt en dat vijftig miljoen mensen hieraan jaarlijks sterven, tengevolge van uitbuiting, onderdrukking en moord'. Want hoe ontstaat dat lijden? Onder drukken en doden van arme me demensen is het gevolg van het in stand hoicden of verkrijgen van geluk en welvaart voor de rijken. 'Een ziekelijke gedachtengang', vinden de deelnemers aan de vas tenactie. 'Symptomen van deze mentale ziekte zijn de bewape- Op eerste kerstdag eindigt de actie met een gezamenlijke maal tijd, die heel sober wordt gehou den. Hoe groot de Nederlandse groep op die dag zal zijn, hangt af van het aantal mensen dat zich alsnog wil aansluiten. Want zo lang de vastenactie duurt, staat de plaats waar gevast wordt, open voor iedereen. Om zelf mee te vasten of om te komen praten over de problemen van honger en welvaartsdeling. De actie vindt in elk geval plaats in Amsterdam, in eerste instantie op de werkschuit 'Gaja', die tegenenover Binnen kant 21 ligt. Wordt de groep te groot, dan is er altijd wel een ruimere verzamelplaats voorhan den. Nu al zijn er mensen op de Gaja aanwezig, die desgewenst alvast meer over de actie willen vertellen. De Gaja is bereikbaar op 020-229716. Een etentje in de Londense wijk West End, waar nogal wat bommen, gelegd worden en exploderen, wordt een steeds intiemere aangelegen heid, doordat de eethuizen compleet afgesloten worden van de buiten wereld. Wie nog uit durft gaan, zal bijvoorbeeld in het exclusieve restaurant L'Opéra een gezellige avond achter de barricaden moeten doorbrengen. In navolging van andere eetgelegenlieden in de wijk heeft de directie van het restaurant de ramen volledig afgedekt met keurig opgestapelde zandzakken in de hoop bedrijf, gasten en personeel op die manier tegen rondvliegende bommen, kogels en scherven te beschermen. Runderen en schapen hebben bij wijzé van experiment in de Ver- nigde Staten een mengvoer op het menu gehad, dat voor twin tig procent uit kunstmatig ge droogde hoendermest bestond. Die uitwerpselen bevatten ge woonlijk niet minder dan tussen de 30 en 45 procent eiwitten, vandaar. De eters verorberden de lekkernij met veel smaak en het is ze ook niet slecht bekomen. Voorlopig, meldt het tijdschrift Artis, mag het voer met hoen dermest nog niet geproduceerd worden. Tenminste niet door de industrie; het pluimvee mag ge woon doorgaan. Er zijn al zoveel soorten kalen ders te koop, dat het wel erg moeilijk moet zijn om er nog nieuwe aan toe te voegen, althans om die nieuwe aan de man te brengen. Maar NOVIB de Ne derlandse organisatie voor inter nationale samenwerking heeft daar geen moeite mee gehad. Een jaar geleden experimenteer de de organisatie voor het eerst met een kalender. De oplage was niet zo groot vijfduizend exemplaren maar de kalenders vlogen de deur uit en dat heeft NOVIB doen besluiten dit jaar opnieuw met een kalender te ko men. Het is een kalender gewor den die ongeveer drie keer zo breed als hoog is; elk van de twaalf bladen wordt aan één kant voor het grootste deel in beslag genomen door een kleurenfoto uit een ontwikkelingsland, waarbij de eigen cultuur van zo'n land centraal staat. Op de achterkant van de kalenderbladen veel infor matie over projecten die NOVIB in ontwikkelingslanden financiert en over landelijke acties waar de organisatie zich voor inzet. Zo komt de actie 'Gast aan tafel' ter sprake, die voor de Sahel-lan- den en voor Mozambique. Voor vijftien gulden (inclusief een rijksdaalder portokosten) wordt de kalender voorzover de voor raad strekt, toegestuurd aan wie 'm bestelt (desnoods rechtstreeks door storting op postgiro 645300). Het adres van NOVIB is Van Blankenburgstraat 6, Den Haag, het telefoonnummer 070-325850. De helft van de kalenderprijs wordt overigens ook weer be steed aan ontwikkelingswerk. 'De teruggang heeft niets met mijn haar te maken, Simpkins.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5