Zware examens exacte vakken wekken kritiek Vandaa, Zonder Stille Nacht en toch mooi Toenadering tussen chr. gereformeerden en buitenverbanders Juan Carlos soepeler tegenover r.k. kerk Youth for Christ meer actief in zuiden Volgende assemblee in Zuid-Afrika ESP opgeheven, nu steun aan ARP Radio-evangelisatie Chinezen in Afrika Conferenties* Recht van beroep nog niet geregeld Friese kerken in stichting bewaard i VRIJDAG 12 DECEMBER 1975 KERK - BINNENLAND TR0UW/KWAR1 door A. J. Klei In de grammofoonplatenzaak gaf een dame te kennen dat zij een kerstplaat wenste, want, zo zei ze, 'het is weer bijna zover*. Ik overwoog dat dit wel een zeer beknopte omschrijving van de adventstijd was, waar een handige dominee best een beetje mee zou kunnen stoeien in zijn preek: 'Laatst, gemeente, stond ik in een winkel en toen hoorde ik iemand zeggen.Helaas kreeg ik geen gelegenheid deze gedachte verder uit te werken, omdat mevrouw nogal luid sprak met als gevolg dat.niet alleen de verkoper maar ook ik er krachtig bij bepaald werd dat haar begeren uitging naar 'iets zonder Stille Nacht', want dat weten we nou wel, maar toch mooi'. 't Is dat ik de neringdrijvende middenstand niet voor de voeten wil lopen, anders had ik de naar het kerstfeest uitkijkende vrouw ter plaatse meegedeeld dat ik wel èen dergelijke plaat te krijgen wist. Ik hoop nu maar dat zij deze krant leest, want vandaag kondig ik die kerstplaat aan. De titel ervan is 'Een licht scheen in de nacht' en het gaat om opnamen van het door Teke Bijlsma gedirigeerde en door Piet Halsema op het orgel begeleide meisjeskoor 'Haarlem'. Ik neem aan dat die dame in de winkel bedoelde dat zij geen behoefte had aan het overbekende kerstrepertoire en toch gespaard wenste te bleven voor apartigheden waar alleen fijnproevers wat aan hebben. Welnu, 't meisjeskoor 'Haarlem' biedt op 'Engelkens door 't luchtruim zwevend' na geen enkele meezinger, maar komt wel met toegankelijk werk: composities of bewerkingen van mensen als Albert de Klerk, Willem Pijper, Peter Cornelius, Benjamin Britten en Johannes Brams. Kerstliederen van klasse, mooie muziek, en als zodanig voluit te genieten dank zij de zuivere koorzang, die steeds beheerst van uitdrukking en fraai opgenomen is. Opmerkelijk is ook de zorgvuldige begeleiding van Piet Halsema, die twee keer met een solo komt: een koraal van Bach en een alleszins verteerbaar stuk van een mij onbekende heer Otto Maling, die van 1848 tot 1915 leefde. Dit laatste haal ik van de hoes. Ik ben altijd blij als de hoestekst je niet in het onzekere laat over wat er gespeeld of gezongen wordt en door wie. Met de aanduiding 'trad.' bij een compositie wist ik geen weg, maar de heer Bijlsma heeft me uitgelegd dat dit beduidt: vrij van rechten. Nu, zoiets kunnen deze uitvoerenden gebruiken, want 'Een licht scheen in de nacht' dient een goed doel. Het gaat om de (ongesubsidieerde) restau ratie van de koperen kronen in de Grote Kerk van Haarlem, waarmee een bedrag van 8500 gulden is gemoeid. Ik zal niet beweren dat ik wakker lig van de toestand waarin deze luchters zich momenteel bevinden, maar omdat Haarlem tenslotte de stad van Beetsen en Bomans is, deel ik graag mee dat wie 19,50 stort op gironummer 399.17 van de hervormde gemeente, Oude Groenmarkt 23 te Haarlem, daarmee de Haarlemse kronen verder helpt en de plaat franco thuisgestuurd krijgt. Je haalt dan iets in huis, dat nergens mikt op gemakkelijke kerstsentimenten, maar wel de kerstsfeer (want die mag er best zijn) kan verhogen. Ik wil tenslotte niet nalaten te melden dat de aard van 'Een licht scheen in de nacht' me in zoverre verbaasde dat ik in dirigent Teke Bijlsma niet de organist Teke Bijlsma herkende. Hij stuurde me namelijk tegelijk een inmiddels uitverkochte plaat toe met eigen improvisaties over bekende geestelijke liederen, gespeeld op het orgel van de gereformeerde Wilhelminakerk in Haarlem. De ingehouden uitdrukking van de meisjes zang is hier op de loop: organist Bijlsma schenkt met zeer gulle en stellig niet onbe kwame hand wat de (goe-) gemeente graag hoort: parafrases die, met een zeer duidelijke knipoog in de richting van Piet van Egmond, uiterst behendig welgebaande wegen gaan. Overigens: van mij mag het. Van een onzer verslaggevers APELDOORN De christelijke gereformeerde kérken en de gere formeerde kerken (vrijgemaakt buiten verband) zijn een belangrijke stap dichter tot elkaar gekomen. De christelijke gereformeerde 'depu- taten voor de eenheid van de gere formeerde belijders' en de 'commissie voor samenspreking' van de gerefor meerde kerken (vrijgemaakt buiten verband) hebben een gemeenschap pelijke verklaring gepubliceerd ten aanzien van de 'toe-eigening des heils'. Hieruit blijkt een vergaande overeenstemming. Bij de vele samensprekingen, die er sinds 1946 tussen de christelijke ge reformeerde en de vrijgemaakte-ge- reformeerde kerken geweest zijn, bleken de kwesties van de kerkbe schouwing en de toe-eigening des heils (vragen rond zaken als de we dergeboorte, de geloofsbeleving, het verbond en de belofte in de predi king) de struikelblokken te zijn voor verdere toenadering. Na de breuk in de vrijgemaakte ker- -ken bloeide het contact tussen de christelijke gereformeerden en de vrijgemaakten, die buiten het kerk verband waren geraakt, sterk op. In heel wat plaatsen vindt thans regel matig kanselruil plaats, in Lelystad it onlangs een gezamenlijke predi kant beroepen en de buitenverban ders (die geen eigen predikantsoplei ding hebben) raden hun aanstaande dominees aan, in Apeldoorn aan de christelijke gereformeerde hoge school te studeren. Overschatting De nu gepubliceerde verklaring be staat uit zeven punten. In het eerste wordt een al te vanzelfsprekende re latie tussen het Woord zoals het ver kondigd wordt en het zaligmakend werk van de Heilige Geest (punt van kritiek van chr. geref. zijde) afgewe zen en gezegd, dat een waarschuwing tegen de overschatting van het ambt niet overbodig is. God is soeverein. Onder het hoofd 'Tweeërlei kinderen des verbonds' wordt gezegd, dat Gods belofte en de geloofsbeleving twee verschillende zaken zijn. Gewaakt moet worden tegen verzakelijking van het geloof. Onderscheidend pre ken is en blijft nodig. Wel werd van vrijgemaakte zijde in de samenspre kingen de vraag gesteld: wordt in chr. geref. kringen de realiteit van het verbond gezien? De christelijke gereformeerden stemden toe, dat de waarachtigheid van Gods belofte steeds meer moet worden beklem toond. In de paragraaf 'kenmerkenpredi- FAMILIEBERICHTEN kunnen van maandag tot en met vrijdag telefonisch tot 16.30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456; en van 16.30-20.00 uur op nummer 020-220383. Dit laatste num mer geldt ook voor ZONDAG AVOND en dan van 18.00-20.00 uur. Onze adressen: AMSTERDAM: Dlrektte - commerciële afdelingen - administratie: Wibautstraat 131. tel. 020-913456. Postbus 859. Redaktie: Nieuwe Zljds Voorburg wal 280, Amsterdam. Tel 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM/DORDRECHT: Westblaak 9. Rotterdam. Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG/LEIDEN: Parkstraat 22. r>en Haag Tel 070-469445. Postbus 101. ZWOLLE GRONINGEN: Melkmarkt 56, Zwolle. Tel 0520U-17030. Postbus 3. king' erkennen de christelijke gere formeerde deputaten, dat er in hun kerken voor een deel historisch te begrijpen een subjectivistische in slag is, maar dat er reeds jaren ge leden een duidelijke wending naar de beloftenprediking is gekomen. Oproep Het had de vrijgemaakte commissie getroffen, dat in de christelijke gere formeerde prediking de oproep tot geloof en bekering typerend is. Van christelijke gereformeerde zijde werd daarover gezegd: de gemeente heeft de volmaaktheid niet bereikt; er is geen reden voor geestelijke gearri veerdheid; deze oproep bedoelt niet de gemeente tot onzekerheid te bren gen, maar geeft ernst, diepte en perspectief aan de prediking. Van vrijgemaakte zijde werd erkend, dat daar wel eens de zelfverzekerde ge dachte leeft: wij zijn de gemeente des Heeren en dus is het met ons in orde. Maar na de jongste scheuring 'zijn we minder zelfverzekerd ge worden; er zijn andere accenten ge komen'. De 173 christelijke gereformeerde kerken tellen samen 71.000 leden, de 95 gereformeerde kerken (vrijge maakt buiten verband) 29.000. AMSTERDAM De ruim vijf jaar geleden opgerichte Evangelische Solidaritaeitspartij (ESP) is krach tens een besluit van de eind vorige maand in Amersfoort gehouden le denvergadering opgeheven. De le den van de ESP hebben blijkens een mededeling van het partijbe stuur in grote meerderheid besloten 'thans de Anti Revolutionaire Partij krachtig bij te staan In haar huidi ge worsteling om evangelische poli tiek'. Volgens het bestuur hebben de le den tot opheffing besloten 'in de vaste overtuiging dat de oprichting van de ESP indertijd een onont koombare noodzakelijkheid was en dat het ruim vijf jaar appelleren aan de evangelische radiikalitelt d.m.v. gesprekken, resoluties en het maandblad 'ESP-Opinie' zeker heeft gefunktioneerd in onze politieke constellatie'. Over de opheffing van de ESP is door middel van een referendum beslist. Van de leden was 84 procent, voor opheffing. 15 procent was tegen en 1 procent stemde blanco. PRETORIA Terug naar God', het evangelisatie-radiowerk van de Christian Reformed Church in Ame rika, gaat vanaf januari Chinese programma's vanuit Swaziland uit zenden. De programma's zijn be stemd voor de achtduizend Chinese technici, die in Tanzania en Zambia werken. MADRID Iedereen verwacht, dat de verhoudingen tussen kerk en staat in Spanje zullen verbeteren, nu Juan Carlos koning is geworden. Hiervoor zijn enkele aanwijzingen. Maar er zijn minstens zoveel tekens, dat nog niét alles koek en ei is. Zo is de publiciteit, die de preek van kardinaal Tarancon kreeg bij de troonsbestijging van de koning, niet overal goed gevallen. In niet mis te verstane woorden had de kardinaal aangedrongen op liberalisering. Hij pleitte voor structuren, 'die alle bur gers de mogelijkheid bieden volledig en gelijkelijk deel te nemen aan het nationale leven en aan de regering.' Een dergelijk pleidooi uit de mond van eèn bisschop is niet nieuw. Nieuw is wel, dat een preek, die vroeger geen krant zou mogen op nemen en die onder Franco een boe te van 25.000 gulden zou hebben op geleverd, nu afgedrukt kon worden. Een winstpunt is ook de amnestie voor alle priesters, die om politieke redenen gevangen zaten. Maar daar staat tegenover, dat de priesterarbei der F. Garcia-Salve zondag alweer werd opgepakt, toen een duizend koppige menigte hem kwam afhalen bij het station van Bilbao. Ook de vrijheid van vereniging en menings uiting is nog niet algemeen. In Sala manca werd de bekende theoloog José Maria Gonzalez-Ruiz verboden een lezing te houden over een zuiver godsdienstig thema. Met Kerst zullen de Spaanse bis schoppen een brief publiceren over de nieuwe politieke situatie. Waarschijnlijk zal van het voorjaar de herziening of afschaffing van het concordaat weer ter sprake komen. Verschillende politici hebben zich uitgesproken voor een grotere schei ding van kerk en staat. En het is geen geheim, dat de meeste bisschop pen ook niets liever zouden willen, Vrouwen in de bijbel. Weekend van het 'kritiese kerkprojekt' van de NCSV, zaterdagavond 20 december zeven uur tot maandagmiddag 22 december vijf uur op Woudschoten, Zeist (tel. 03439-226). 'Het gaat er niet om te bewijzen dat de bijbel voor de emancipatie van de vrouw is, maar om te begrijpen waar het om gaat.' Ik. Weekend van zelfstandig wo nenden vanaf 30 jaar. 17-18 jan. op Den Alerdinck, _.aag Zuthem (tel. 05290-541). Eerlijk delen, maar ondertussen! Het Nederlandse intwikkelingspro- gram en onze werkgelegenheid. 6-8 febr. op De Drieburg te Driebergen (tel. 03438-3193). Wat zegt de Bijbel over AMOS CHARISMA JERUZALEM MIRRE OPGRAVINGEN en 7000 andere namen van personen, dieren, planten, voorwerpen, gebruiken en begrippen in de Bijbel? U vindt al die gegevens met 72 vierkleurenfoto's en hon derden zwart/wit illustraties in de BIJBELSE ENCYCLOPEDIE 2e herziene en aanzienlijk ver meerderde druk. Gebonden in 2 linnen banden. Tot 1-1-'76 f 20,- voordeel. Prospectus bij de Boekhandel Uitgave KOK KAMPEN Van een onzer medewerkers DRIEBERGEN De jeugdbeweging Youth for Christ gaat meer aktiviteiten ontplooien in Zuid-Nederland. Op het ogenblik zijn er tussen en onder de grote rivieren werkgroepen in zes plaatsen: Eind hoven, Den Bosch, Venlo, Uden, Waalwijk en Gameren. De grotere belangstelling voor deze vorm van jeugdwerk in Zuid-Nederland, maakt het noodzakelijk te zorgen voor goede begeleiding van de plaatselijke vrijwilligers. Vanaf 1 januari gaat stafmedewerker Jaap Koerts (26) zich bezighouden met deze begeleiding en met het ont wikkelen van aktiviteiten in nieuwe plaatsen. In hongerstaking voor een bijbel MOSKOU Sinds 1 augustus is de gevangen Russische priester Wassili Romanyuk in hongerstaking. Dit blijkt uit brieven, die het westen thans bereikt hebben. De priester eist voor zich het recht, een bijbel te mogen hebben in zijn gevangenschap. Nergens in de Sowjetwetge- ving wordt het aan gevange nen verboden een' bijbel te hebben. Toch laat de leiding in de kampen het gewoonlijk niet toe. Romanyuk, priester van het dorp Kosmach in de Oekra- ine, werd in 1972 tot tien jaar veroordeeld, omdat hij een brief ondertekend had ter ver dediging van de Oekrainse historicus Wladimir Moroz. Hij zit in het Mordovisch kamp no. 1, dat beschreven wordt als het ergste kamp in de Sow jetunie. Niets is bekend over zijn huidige gezondheids toestand. Alleen weet men, dat hij nog in het kamp is en niet in een ziekenhuis is op genomen. Jaap Koerts: 'Er blijkt onder jonge ren veel belangstelling voor een open en eerlijk gesprek over alles wat met geloven te maken heeft. Op vallend daarbij is, dat het initiatief daarvoor telkens weer door de jonge ren zelf wordt genomen. Bij Youth for Christ staat de bijbel in het brandpunt van de belangstelling. In allerlei gespreksgroepen wordt in een ongedwongen sfeer aan bijbel studie gedaan. Jongeren willen zich laten aanspreken door Christus en zijn bereid Zijn woorden serieus te nemen'. Over het interkerkelijke karakter van deze beweging zegt Jaap Koerts: 'Jonge mensen uit allerlei kerken werken in deze beweging samen. Ze worden gestimuleerd om trouw en meelevend lid te worden of te blij ven van hun kerk. Jongeren die geen kerkelijke achtergrond hebben wor den geholpen in het vinden van een kerkgemeenschap waarin zij zich thuisvoelen en zich in kunnen zetten'. Zaterdag 13 en zondag 14 december organiseert Youth for Christ een ontmoetingsweekend in het klooster van de Paters van het Allerheiligste Sacrament te Stevensbeek. Dit week end is opgezet om te komen tot een Jaap Koerts hechtere samenwerking van alle vrij willige medewerkers van Youth for Christ in Zuid-Nederland. Eén van de sprekers is Ds. George Brucks, di recteur van Youth 'for Christ-Neder- land. Ds. Brucks heeft-in zijn woon plaats Gameren een deel van zijn boerderij ingericht als koffiebar, waar elke zaterdag jonge mens.en uit de Bommelerwaard bij elkaar komen. Van onze onderwijsredactle AMSTERDAM De schriftelijke eindexamens voor de exacte vakken op gymnasia en athenea zijn dit jaar veel te zwaar geweest. Dat is de conclusie die te trekken valt uit een enquête, die school directeuren in Amsterdam en omgeving hebben ingesteld naar aanleiding van klachten over de vele onvoldoendes. ook al verliezen ze daardoor belang rijke inkomsten. Kardinaal Tarancon schrijft in het tijdschrift Vida Nueva van deze maand, dat de belangrijkste verandering in de mentaliteit hierin bestaat, dat katholicisme niet langer verwisseld wordt met patriotisme, zoals dat in de jaren dertig gebrui kelijk was. 'Het slagwoord, dat Span je katholiek moet blijven om Spanje te zijn, voert duidelijk tot een ge vaarlijke begripsverwarring,' aldus de kardinaal. Koning Juan Carlos is nu al soepeler over bisschopsbenoemingen. Bij de benoeming van een nieuwe bisschop in Bilbao wilde hij niet een lijst van drie namen, waaruit hij zou moeten kiezen, maar slechts één naam, die hij gelijk bevestigde. Vanwege de moeilijke procedure onder Franco, waarbij de regering een behoorlijke vinger in de pap had, zitten negen van de 64 bisdommen zonder bis schop. (ADVERTENTIE) In het Weekblad voor leraren wor den de resultaten van deze enquête gepubliceerd. In totaal hebben 28 scholen aan het onderzoek meege daan. De moeilijkheden begonnen al ln het laatste schooljaar als blijkt dat de leraar niet op tijd klaar komt met de examenstof. Als men vol doende tijd voor herhaling wil overhouden moet de examenstof eind januari helemaal zijn doorge werkt. Dit Lukt bij scheikunde geen enkele docent, bij natuurkunde en wiskunde I een enkeling, en bij wiskunde H een klein deel van de leraren. De conclusie is dat de exa menprogramma's te zwaar zijn. Zo komen leraren en leerlingen in tijdnood, wat de examenresultaten niet ten goede komt. Hoe moeilijk de examens zijn kan ondermeer blijken uit de tijd die een leraar nodig heeft om de opga ven te maken. Als een leerling drie uur krijgt om de opgaven te ma ken, wordt het redelijk geacht dat een leraar dat in anderhalf uur kan. Bij natuurkunde slaagde slechts een van de zevenentwintig leraren daarin. Bij de andere exac- te vakken haalden slechts een op de vijf leraren het binnen de helft van de gestelde tijd. Hoe moeilijk de opgaven voor de leerlingen waren is af te lezen uit de percentages onvoldoendes. Voor wiskunde I was dat 47 procent, voor wiskunde II 56 procent, voor natüurkumde 61 procent en voor scheikunde 48 procent. Vergelijking met de resultaten van 1974 toont aan dat de schriftelijke examens voor de exacte vakken nog moeilij ker zijn geworden. Bij het vaststellen van examenop gaven moet je ervan uitgaan dat ongeveer zeventig procent van de kandidaten een voldoende kan ha len. Die norm wordt duidelijk niet gehaald. Beroep SCHEPS Enkele weken geleden oveij oude heer Scheps (W. C. F.i ven hoofdredacteur van heti( lijke kringen zo bekende en deerde Kerknieuws. Een jq van het zuiverste water die allerlei kerkelijke en andei vergaderingen een geziene g Kerkelijk Nederland zal de kante chroniqueur, ik denk jaarlijkse extra dikke oudeja mer met een totaal overzii het kerkelijk gebeuren in h lopen jaar, missen. Toen ik hem zat na te denken kwam in gedachten dat ik eigen drie Scheps-en in m'n leven raking ben gekomen. En i waren het alle drie markai soonlijkheden. De eerste Scheps, mijn eerste leraar grieks op het gereformeerd sium in Amsterdam. Een i hoewel toen nog jong, een druk op ons maakte door de wijze waarop hij ons in de g van deze dode-levende taal v wijden. Ik herinner me met en geen wonder dat hij keer uitbundig prees omda enige het goede antwoord vraag gaf. Hij was namelijk ning dat ik het wist en ik wat om van 't gezeur af te tweede Scheps lag naast m kamp van Amersfoort. Onze stonden zo dichtbij elkaar da men de dag konden begini afwisselend de Intemation was en is socialist) en Psal zingen, die hij van huis ui Hij had een aantal zeer int( lezingen in zijn hoofd waa ons 's avonds vaak bezig hi' een hoekige man en dat ka 1 ten want ik moest hem metc scheermes een paar keer j scheren. En na de oorlog oi ik W. C. F.' God was de dra: van zijn wezenlijk -bestaan gedicht van J. K. Scheps, 1 Amersfoort, in het numn1 Kerknieuws, aan W. C. F. gei Einde xamtoandi die zich to deze en dergelijke omstandigheden veron gelijkt voelen, zullen voorlopig nog geen recht van beroep krijgen. In de ontwerp-examenregeling die in het onderwijsoverleg van Lochem is besproken, komt het beroepsrecht nog niet voor. Dit ondanks de toe zegging van de vorige staatssecre taris van onderwijs Veerman dat hij dit zou overwegen. LEEUWARDEN Opnieuw zijn vier kerken in Friesland aan de stichting Aide Fryske Tsj erken overgedragen. Ditmaal betreft het de hervormde kerken van Zweins, Peins, Boer en Schalsum ten noor den van Franeker. Deze vier dorpen maken deel uit van de hervormde gemeente Ried c.a., waartoe ook nog Dongjum, Schingen en Slappeterp behoren. Deze acht dorpen werden in 1973 samenge voegd tot één kerkelijke gemeente met 750 zielen en één predikants plaats. Van de acht kerkgebouwen zijn er nog maar een of twee nodig voor de eredienst. De kerk te Zweins werd gebouwd in 1782-'83 en bezit nog het comple te meubilair uit de bouwtijd. De an dere drie zijn romaans, waarvan die te Schalsum een rijk gesneden preekstoel uit 1711 bezit. Op de pa nelen zijn de vier evangelisten en het laatste avondmaal weergegeven. De stichting bezit nu zeventien ker ken. 'Witte fiets' op Binnenhof Van een verslaggever DEN HAAG Bij de ingang van het Tweede-Kamergebouw aan het Binnenhof te Den Haag wordt een 'witte fiets' aan de ketting gelegd. Deze fiets mag gebruikt worden door iedereen, die in het Kamerge bouw werkt en een boodschapje to de stad moet doen. NAIROBI Met een godsdienstoefening en in een sfeer van alge mene verzoeningsgezindheid is de vijfde assemblee van de wereld raad van kerken na achttien dagen intensief vergaderen gesloten. De Hans Küng 747 gedelegeerden uit de 285 aangesloten kerken keren naar huis terug met flink huiswerk voor de komende jaren. De zesde assem blee van de wereldraad in 1982 zal naar alle waarschijnlijkheid in Zuid-Amerika gehouden worden, al heeft nog geen der kerken daar een officiële uitnodiging doen uitgaan. VOORBUGJ Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Zwolle: G. Voll? Renkum (verb, ber.)te Wei (toez.): C. B. Schuurman t sluis; te Terwolde (Gld.): "1 stra te Emmen. Bedankt voor Ermelo (nad, G. A. Cnossen te Nij verdal. Afscheid van Zeist: R. J. Hoef, ber. te Harderwijk; v derwijk: H. K. Stautterier, Huizum (Fr.); van Schoonf" J. Westland, ber. te Amersfc Wageningen (stud, pred.): van der Steen. Intrede te Ootmarsum: T uit Marrum; te Lexmond: ui souw uit Melissant; te Wa|ï (stud, pred.)kand. J. H. sloot uit Amsterdam. GEREF. KERKEN Afscheid van Rotterdam verz. Dijkzigtziekenhuis) ma, ber. te IJmuiden (past.! ziekenhuis). Intrede te Kollumerpomp: benga uit Brantford (Canai CHR. GEREF. KERKEN Afscheid van Stadskanaal de Kamp, ber. te Leeuwardi BAPT. GEM. Intrede als geest. verz. p: kenhuis Groot Bronswijk te] borgen: W. G. Renken uit i GEREF. KERKEN Beroepen te Slootdorp: drs.M stra, kand. te Kampen. g_ GERËF. KERKEN (VRIJG.)!] Beroepen te Langeslag; H.H voorh. zendingspred., won. halen. Aangenomen naar Heems< Ginkel, laatstelijk pred. g< te Heinenoord, die bedai Bedum, Harlingen, Monsi men en Zutphen. GEREF. GEM. Bedankt voor Aalburg en huizen: A. Hofman te gen; voor Nunspeet: J. vai te Amersfoort. EVANG. LUTH. KERK Beroepen te Haarlem: K. F lewas te Nijmegen. De laatste dag van de assemblee vormde een krachtige tegenstelling met dinsdag, toen volkomen onver wacht een vonken spattende discus sie ontstond tussen de Sowjet-Ortho doxe delegatie en de andere assem blee-leden over de schendingen van de rechten van de mens en met name van de godsdienstvrijheid in de Sow- j et-Unie. Toen de assemblee begon had iedereen eigenlijk een confron tatie tussen noord en zuid verwacht, het werd een botsing tussen west en oost Verdieping gerichte delegatieleden. De verwach te botsing tussen 'horizontalisten' en 'verticalisten' op de assemblee is uit gebleven. Zij hebben elkaar gevon den in de constatering, dat beide geloofshoudingen twee aspecten zijn van het belijden van Christus in deze ty'd. Een ander aspect van de geeste lijke en theologische verdieping is de Schalk 947 6 beklemtoning der plicht van de ker ken Christus te verkondigen in de wereld. Misschien heeft het inzicht, dat de wereldproblemen ook voor de verzamelde kerken te groot zijn, tot deze verdieping geleid. Uit de uitlatingen van tal van gede legeerden kan geconcludeerd worden, dat de vergadering van Nairobi een consequente voortzetting is geweest van Uppsala, toen de wereldraad zijn verantwoordelijkheid voor de wereld duidelijk formuleerde, maar deze as semblee van Nairobi wordt van de andere kant gekenmerkt door een gerichte aandacht voor geestelijke en theologische verdieping. De assemblee in zijn totaliteit heeft geluisterd naar de meer conservatief De apostolische constitutie, paus Paulus eind november van pauskeuze opnieuw hel gelegd, is volgens de Tübini leraar prof. Hans Küng 'e< winning van de ultraconser In een interview met het weekblad Panorama zegt iHT deze constitutie het absol Jl systeem praktisch voortzet. JL Küng verwijt de paus, dat gekomen is van zijn aam plan om ook bisschoppen, s kardinaal zijn, in de pausAaf te betrekken. Volgens heir kardinalencollege niet repn en voor de hele katholieke wei ka, Azië en Zuid-Amerika dervertegenwoordigd. Priest jongere of middelbare lee in het kardinalencollege bi maal niet te vinden. Men tendenzen, die verschillen het Vaticaan, zijn in het kal college niet te vinden. Ook in deze assemblee is de afwe zigheid van de roomse kerk in de w.ereldraad van kerken als een ge- MindSZentV mis ervaren. Als troostprijs werd dan 3 ook het rapport goedgekeurd van dr. Lukas Vischer, dat versteviging en verdieping van de relaties tussen Ge- nève en de roomse kerk inhoudt. Al zit een lidmaatschap van de roomse kerk er voorlopig nog niet in, men 'gaat voort in broederlijke solidari teit', aldus het rapport van Lukas Vischer. Via de pauselijke nuntius Duitsland is een petitie na rie-congregatie voor zalig- ligverklaringen in Rome voor de zaligverklaring van gaarse kardinaal Mindszenti rig jaar overleed. De petitf/ Z dertekend door driehondert duitse rooms-katholieken. 'I

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2