Ministers oneens over fiscale-aftrekbaarheid onderhoud eigen huis caravan rai Schraal stNieuwe Haagse Courant en met Nieuwe Leidse Courant Weer twee mensen uit de gekaapte trein vrijgelaten Liberale regering in Spanje Sigarettenfabriek plaatst 500 man over Marokko bezet deel van Spaanse Sahara Expositie massief eiken middeling erde ts op lorgel occasions show Meubelfabriek Oisterwijk Op Ambon weinig interesse RMS - pag 5 Uw kleine advertentie 'Van strenger straffen is geen heil te verwachten' Nieuw gesprek bemiddelaars Gruijters zou Duisenberg onder druk zetten Op weg naar de gekaapte trein Open huis Joh. de Heer oog zenden leraren fen hun tanden zien Handen hoog in Beiroet Algerije protesteert 11t/m17december \(r vrije toegang uw kopje koffie staat klaar IN DEZE KRANT Trouw blijft dik voldoende. En soms uitmuntend. welKomsïvooraeel. 0 33e JAARGANG No. 9701 VRIJDAG 12 DECEMBER 1975 rouw vahdaag voor 11 uur opgegeven, wordt morgen geplaatst en kan diezelfde dag al resultaat hebben. |AVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA EMENT 13,52 PER MAAND 40,55 PER KWARTAAL 160,00 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 N M B REKENINGNUMMER 69 74.64.148 GEMEENTEGIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS 0,50 •fan een verslaggever JINHEM Er is geen heil te Jerwachten van hardere en Strengere straffen. Dat is de piening van mr. J. van Andel. •sident van het gerechtshof J Arnhem. De heer Van Andel fcrak ter gelegenheid van de Jstallatie van prof. mr. J. C. Leyten uit Nijmegen als idsheer bij het hof in Arn- n. j president kon zich goed in- iken dat er momenteel een j>ep is om harde bestraffing kapers en overvallers. zo zei hij, als we dat doen kan een toenemende escalatie hiervan weer het ge volg zijn. Hij wees er op dat in het buitenland met zware straffen niet het gewenste re sultaat wordt bereikt. Hij dacht daarbij onder meer aan Ierland en Libanon. Mr. Van Andel is van mening dat er geen nut is te verwach ten van een harde lijn in de toemeting van straffen. Wel voelde hij voor een snel en diepgaand onderzoek naar de oorzaken van de toenemende geweldscriminaliteit. Hij sprak de wens uit dat zo wel de regering als de Zuidmo- lukse leiders de wijsheid zullen opbrengen die zal kunnen lei den tot een verzoening van de partijen, waarbij hij hoopte dat de harde lijn van de gijze laars een doodlopende zal zijn. i onzer verslaggevers Het gesprek dat ir. Ma- a en drie andere bemiddelaars liiddag hebben gehad met de J in de trein bij Wijster heeft .nders opgeleverd dan het van twee bejaarde gegij- heeft het ministerie van gisteravond laten weten. Dit pt dat het zoveelste gesprek I Manusama met de overvallers s is uitgelopen. Éprek van ir. Manusama en de T is het langste geweest dat 'toe is gehouden, nl. bijna drie [isteravond heeft de heer Ma- 1 ook nog anderhalf uur ge- met minister Van Agt. is hij weer naar zijn huis i in Rotterdam. Manusama heeft aan de twee brieven overhandigd, if was van een van de ge- waarin gevraagd wordt de tot een einde te brengen, f brief van een van de kapers gevraagd wordt de zaak 2 kapers voor staan, recht te Van een onzer verslaggevers BEILEN Er zijn gisteren weer twee mensen vrijgelaten uit de gekaapte trein bij Wijster, beiden bejaarden. Het zijn mevrouw T. Bakkers-De Bruin (71) uit Hilversum en de heer D. Smit (82) uit Norg. Zij zijn ter observatie opgenomen in een ziekenhuis in Assen. Hun gezondheid leek op het eerste gezicht goed. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Minister Gruijters wil dat de kosten van onderhoud van de eigen woning weer af trekbaar worden voor de inkomstenbelasting. Minister Duisenberg (financiën) weigert echter tot nu toe pertinent om aan de wens van zijn collega-minister tegemoet te komen. Mevrouw Soumokil en de heer Manusama op weg naar de ge kaapte trein. Duisenberg. Tot zes jaar geleden konden bezit ters van een eigen woning de on derhoudskosten aftrekken van hun inkomen voordat daarover de in komstenbelasting werd geheven. Wel moesten zij een groot fictief bedrag aan 'huurwaarde' eerst bij hun inkomen optellen. Vanwege de De onenigheid tussen de ministers kwam gisteravond naar buiten door een dagbladbericht dat Gruijters en Duisenberg samen een wetswijzi ging zouden voorbereiden om de aftrekbaarheid van onderhoudslas- ten weer in te voeren. De woord voerder van Duisenberg sprak het bericht met grote stellingheid te gen. Gruijters daarentegen had zijn woordvoerder opdracht gegeven om als enige reactie op de vraag het krantebericht te bevestigen of te VPTCIChri kkP 11 k nPVIPni ontkennen, mee te delen. 'Geen V Cl öUlll IfVJVCllJfV UCI1C11L commentaar.' In Den Haag wordt nu vermoed dat van de zijde van Gruijters op zettelijk de inhoud van het krante bericht in de wereld is geholpen. om zo meer druk uit te oefenen op tijdrovende, niet-slultende controle en ook vanwege toenemend mis bruik werd de aftrekbaarheid van het onderhoud afgeschaft, en wer den ook de bedragen voor de bij te tellen huurwaarde drastisch ver laagd. Zie verder pagina 9 Een drie uur lang gesprek dat vier bemiddelaars gistermiddag voerden met de treinkapers leidde gister avond tot enig optimisme over een mogelijk snelle afloop van de gijze ling bij Wijster. Dit optimisme was echter nauwelijks ergens op geba seerd. Ir. Manusama ging gister avond in Den Haag weer met minis ter Van Agt praten. In Amsterdam hebben zich gisteren geen nieuwe ontwikkelingen voor gedaan. Gistermorgen werd er in het beleidscentrum gezegd dat het con tact met de overvallers van het Indonesische consulaat is hervat 'met voor de ontwikkeling van de gijzelingsaffaire niet ongunstige (ADVERTENTIE) Kom vrijblijvend kiezen ên keuren welk orgel u nog vóór de feestdagen in huis wilt hebben! Uiterst voordelige prijzen Volledig gerevideerd 1 Jaar garantie de meeste plaatsen droog met wolkenvelden, ook ile opklaringen. Zwakke tot wind uit oostelijke itingen, wat later op de dag lend naar zuidwest. In het rden van het land tot vrij ihtig toenemend. Mini- temperaturen van +4 tot graden; maximumtempe- iren van 3 tot 6 graden. GEN EN OVERMORGEN: itselijk regen, spoedig ge ld door opklaringen. Onge- normale temperaturen. fgen zon op: 08.39 onder: 16.28 maan op: 13.36 onder: 03.04 nou moest vergeten... MADRID (Reuter, UPI, AP) De Spaanse premier Carlos Arias Na varro heeft gisteren een bijna ge heel nieuw kabinet gevormd. Slechts drie oude ministers keren terug. Belangrijkste nieuwkomers zijn de liberalen Fraga Iribame (vice-premier en minister van bin nenlandse zaken). Gematigde oppo- siitdewoordvoarders hebben het nieuwe kabinet omschreven als het meest liberale onder de gegeven omstandigheden. Officiële woordvoerders van de rege ring omscchreven het nieuwe kabi net als 'voldoend aan de voorzichti ge maar verregaande veranderingen in het 'regiem.' Het heeft drie da gen onderhandelen gevergd voor de nieuwe 19-man grote regering was samengesteld. De aankondiging komt op het moment dat oppositio nele groepen arbeiders en studen ten via stakingen hervormingen en vrijlating van alle politieke gevan genen trachten af te dwingen. De belangrijkste nieuwe ministers zijn die op binnenlandse zaken, buitenlandse zaken en defensie Twee van hen zijn vice-premier. Plaatsvervanger van Arias is luite nant-generaal Fernando Santiago y Diaz de Men dl vil, 65 jaar en tot nu toe hoofd van het studiecentrum voor de nationale defensie. Santia go geldt als een man van orde en gezag en wordt gezien als de waak hond van de strijdkrachten binnen de regering. De belangrijkste liberaal Is Manuel ken), voormalig minister van in lichtingen en tot nu toe ambassa deur in Londen. Hij heeft onlangs verklaard dat de communistische partij pas kan worden gelegaliseerd als de democratie vast voet heeft gekregen in Spanje. Q Zie verder pag. 7, 5e en 6e kolom perspectieven'. De gijzeling in Am sterdam is gisteren zijn tweede week ingegaan. In de trein bij Wijster zitten nu nog 27 of 28 gegijzelden en zes terroristen. Zoals bekend is een ze vende terrorist gewond afgevoerd naar een ziekenhuis: hij wordt nu beschuldigd van moord. Het aantal mensen dat uit de trein is ontsnapt of vrijgelaten is nu opgelopen tot 29. Nieuw gesprek Het bejaarde tweetal werd gister middag omstreeks half vier vrijge laten. Dat was vlak na een nieuw gesprek dat de kapers op eigen verzoek hadden gevoerd met dezelf de bemiddelaars als in het week end: ir. Manusama, mevrouw Sou mokil. dr. Delima en de onderwijs deskundige Kuhuwael. Zij verlieten de trein kort na het vrijlaten van de twee gijzelaars. Zij hebben gis teren bijna drie uur met de kapers gesproken, langer dan lot nu toe het geval is geweest. Inmiddels is er een regeling in de maak om journalisten beurtelings met busjes naar een punt te brengen, waar z» de trein kunnen zien. Andere opvang Het is de bedoeling eventueel een vervangende gelegenheid te vinden voor de opvang van gegijzelden, zodra die eventueel vrij mochten komen. De Drentehal (sport) is niet geschikt voor langdurig ver blijf. Er wordt gedacht aan de mo gelijkheid om een gebouw van de psychiatrische, inrichting Beileroord in te richten. De medische ploeg houdt er rekening mee dat een iets langduriger onderbrengen van de gegijzelden nodig kan zijn. Men weet niet welke invloed een gijze ling van inmiddels tien dagen op de gegijzelden heeft, nog afgezien van een grote kans op langer ge dwongen verblijf in de trein. De allereerste opvang blijft gehand haafd in de boerderij van de fami lie D. Keyzer aan de Oosterveldweg bij Wijster De schuur is als ine- disch centrum ingericht. O Zie verder pagina 3 Van onze economische redactie EINDHOVEN De vakbonden zijn overrompeld door de mede deling van het sigaretten-concern Philip Morris om de produktie van de fabriek in Eindhoven over te brengen naar de fabriek in Bergen op Zoom. Want dat betekent, dat hoewel alle vijfhonderd werknemers in Eindhoven een gelijkwaardige baan in Bergen op Zoom aangeboden zullen krijgen wel het verlies van even zo vele arbeidsplaatsen in Eindhoven Dit verklaarde de heer Fred Allers, woordvoerder van de Voedingsbond NKV, desgevraagd gisteravond. De districtbestuurder van de Indus triebond CNV voor Noord-Brabant noemde deze mededeling een ver schrikkelijk bericht, temeer omdat de werkgelegenheid in Eindhoven en omgeving al zo ontstellend slecht is. Hij noemde in dit ver band de verplaatsing van werk door Philips naar andere delen van ons land (en naar België) en de recen te ontslagen bij Bata in Best. Zie verder de "pagina economie. Onafgebroken gevechten hebben gisteren, ondanks een woensdagavond overeengekomen bestand, het leven in de Libanese hoofdstad Beiroet be heerst. Er sneuvelden zeker twintig mensen, terwijl ongeveer veertig wer den gewond. Op de foto een kolonne moslems met de handen boven het hoofd, nadat ze door falangisten gevangen waren genomen. RABAT, MADRID (Reuter, UPI, Ap) Marokkaanse troepen hebben gisteren El Ajoen, de hoofdstad van de Spaanse Sahara bezet. Marokkaanse autoriteiten hebben verklaard dat het gebied, waarin de stad ligt definitief bij Marokko hoort. Algerije, dat ook aan de Spaanse nië op 14 november in Madrid is Advertentie Geopend 10-17 en 19-22 uur. zondag 10-17 uur. Toegang 15.-^ kinderen tot 14 jaar (3.- Voordelige trem-toegangsbiljetten bij NS-stations. een caravan voor 't (goeie) leven Sahara grenst, heeft het optreden van het Marokkaanse leger veroor deeld. Vertegenwoordigers van het door Algerije gesteunde bevrij dingsfront Polisario hebben ver klaard dat ze de strijd met de Maro- kanen zullen aanbinden. Op grond van de overeenkomst die door Spanje, Marokko en Maureta- ADVERTENTIE wandkasten bankstellen tafels dekenkisten stoelen slaapkamers tv-kasten kapstokken ondertekend, zal er op 18 februari een einde komen aan het Spaanse bewind over de Spaanse Sahara. Daarna zal het gebied tussen Ma rokko en Mauretanië verdeeld wor den. Deze overeenkomst stuit op fel verzet van Algerije, dat in Algiers een regering in ballingschap voor de Sahara heeft opgezet. Volgens een verklaring van het Po- lisariofront dóe in Algiers is uitge geven is het tot hevige gevechten gekomen tussen gueurillastrijders en Marokkaanse troepen. Volgens het Marokkaanse nationale persbureau zijn de troepen door de bevolking van El Ajoen met gejuich ontvangen. De afgelopen tijd heb ben naar schatting 12.000 Marok kaanse troepen het noord-oostelijk deel van de Spaanse Sahara, dat rijk is aan delfstoffen, bezet. Toonzalen Amsterdam„Leidsekade 102 (naast Lido. vlakbij Leidseplein). Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 116 (langs het water). Ede, Grotestraat 72/74. hoek Bergstraat (vlakbij de Oude Kerk). Hengelo (O.), Deldener- l straat 3-5. (bij het Stadhuis). Oisterwijk, Beneluxstraat 7 (achter het station). Utrecht, Hollantlaan 26 (bij' afslag E36 Utrecht/Jutphaas/ Nieuwegein). Valkenburg (L.). Reinaldstraat 9 (naast Hotel Rotterdam). Zuidlaren, De Millystraat 7 (vlakbij de Brink). Binnenland Vermoorde vrouwen gevonden 3 Kamer tegen bezuini gingen op onderwijs3 Kritiek op zware examens 2 Buitenland Navo-ministers vergaderen 7 Kabeljauwoorlog menens 7 Radio en tv Weinig samenwerking tussen omroepen 4 Jammer, en er is, ook niets meer aan te doen, maar de eindexamens wiskunde, natuur- en scheikunde zijn dit jaar gewoon veel te moeilijk geweest, zeggen lera ren. Een schrale troost. Maar misschien kan dat vol gend jaar beter geregeld worden. Nieuwe ahnrmpp- Straat: Plaats: _Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang graag: O 1 fraaie zwart-kunstlederen onderzetter met zilver bedrukte ouderwetse locomotiefmodellen. Werkelijk een sieraad op uw tafel. O Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modern,» origineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. f V 1 TekeningüEJ 2 O TekeningJJ 3 O Tekening IJ 4 De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaal (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben i ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: Trouw Kwartet, antwoordnummer 2792, Amsterdam Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1