amen met Molukkers zoeken aar de weg des vredes 'Lily, aime moi' sympathieke film FILMPREMIÈRES VAN DEZE WEEK Treinkapers trokken aan de noodrem fllSlllaill id van kerken in Nederland: Filmbeeldjes Leiding kerk van Ambon voelt zich diep beschaamd Manifestatie ter ondersteuning van Marokkaanse eisen VAN LEZERS Herman Gorterprijs voor Leyn Leynse Prolongaties en reprises Nieuwe boeken Saneringsregeling vissersvaartuigen DECEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET PS 11 - RH 13 IFOORT Het komt er nu op aan, om temidden van en na urtenissen in Drente en Amsterdam de les ervan te leren en naar de weg des vredes. Dit zegt het moderamen van de n kerken in Nederland in een 'oproep en verklaring' over de [t van de Zuidmolukkers in Nederland. Gisteren maakten wij elding van dit stuk, dat wij hier in zijn geheel laten volgen: iele samenleving is diep ge- oor de overval op een trein he en op het consulaat-ge in Indonesië in Amsterdam iele Zuidmolukse jongeren, s van diepe verontwaardi- mllen ons als wij denken inschuldigen, die in koelen •rmoord werden in Wijster, ewonden en de overledenen re van de overvallen en aan >n die door dit roekeloze op- orden bedreigd en. naar we jdelijk van hun vrijheid be- effen, dat ook de grote leid van de Zuidmolukse igen in ons land diep ge- Ijn. Zowel degenen, die de ran de Zuidmolukse repu- delen als degenen, die de- n wel delen, maar de keuze wegen en middelen als on- terrorisme afwijzen. In ;en van verwarring en die- ;waardiging moeten wij op de zijn voor collectieve emo- afkeer en agressie en moe tot bezinning komen over gronden van deze uitingen ratie en wanhoop. rlandse samenleving wordt voortgaande cumulatie van Bche akties geconfronteerd koloniaal verleden. De be an de Zuid-Molukken be- tot de eerste bevolkings die door het Portugese en Nederlandse kolonialisme verheerst en geëxploiteerd, groeperingen werden tot e einde van het Neder- ilonialisme militairen gere- en gebruikt om de groeien- tot nationale zelfexpressie esië te onderdrukken. Vele akkers zagen dat reeds in ger jaren in en hebben in na 1945 deelgenomen aan tegen het kolonialisme en is vroeg losgemaakt van ialisme. souvereiniteit werd overge- ebben ook vele KNIL-mili- h, geleid door de verstzien- r hen, gevoegd in het In- e leger. Een deel van hen, liet wilden laten integreren dienstbevel in maart/april r Nederland overgebracht, was op Ambon een af- sbeweging ontstaan die re in de proklamatie van de ukse Republiek'. Aan deze kwam spoedig een einde. ie kerk vooral de Molukse kerk Protestan Maluku) die met [rip voor de moeilijkheden ergangstijd de bevolkings an de Zuid-Molukken hielp reatieve plaats in te nemen ksleven van Indonesië, se kerk is er vanuitge- meerderheden in het pro natievorming niet alleen lebben maar ook de verant- kheid om de grootst moge- ïeid aan hun minderheden affen, maar dat minderhe- en erkennen dat meerder- 'enzo hun rechten hebben, beseft, dat de kerk van Je- tus de stem van minderhe- t vertolken als ze roepen zelfexpressie. Ze heeft te- ift, dat de kerk ook de min- tot beperking en matiging nen bij het nastreven van len.Wantals de rechten van iden te ver doorgevoerd kunnen ze de gerechtigheid biliteit of zelfs het bestaan iele natie bedreigen, deze wijze leiding te geven, Molukse kerk in samen- met de andere kerken in meegeholpen om de zeer de bevolking van de Zuid een creatieve en verant- ke plaats te geven in het an de zeer pluralistische sche samenleving, die teza- natie vormt. ig van deze Molukse kerk n voelt zich telkens diep id als er zich weer inciden- loen in Nederland, die door 'it worden ervaren als een van het reeds lang ge- itegratie-proces in Indone- |k van de relaties tussen In- in Nederland. Herhaaldelijk successievelijke voorzit- I Secretarissen van deze kerk £ken aan hun stamgenoten Hand bij de oudere en jon- lers en bij de predikanten ingedrongen mee te werjten (ienst der verzoening. Jrgen 1971 jaarden die terug willen naar het land van herkomst. 4. Het bevorderen van uitwisselings programma's en oriëntatiemogelijk heden. 5. Het bevorderen van lokale micro- projekten binnen het kader van eeri regionaal ontwikkelingsplan in sa menwerking met particuliere organi saties binnen het medefinancierings program. 6. Voorts bevat dit pakket een aan tal concrete voorstellen om het emancipatieproces voor die Moluk kers die zich liever op Nederland oriënteren, werkelijk te bevorderen. 7. Bovendien wordt het voorstel ge daan aan de Nederlandse her vormde kerk goede diensten aan te bieden aan de Molukse kerkelijke groeperingen, om temidden van de ernstige desintegratie van het ker kelijke leven door toenemende ver splintering te komen tot meer ge meenschap en zo mogelijk tot her stel van de eenheid in de Molukse gemeenten. Wat nu? Hoewel er sinds 1971 op enkele pun ten voortgang is geboekt is er toch door de beide betrokken regeringen en ook door de kerken veel te wei nig aandacht aan deze voorstellen geschonken en wordt het hoog tijd om samen met de vertegenwoordi gers van de Zuidmolukse groeperin gen op nieuwe wijze aandacht te schenken aan de toekomst van de Zuidmolukse groeperingen. Het komt er nu op aan om temidden van en na deze gebeurtenissen de les ervan te leren en te zoeken naar de weg des vredes. Wij herhalen, dat wij deze terreur uitdrukkelijk veroordelen, maar on ze reactie niet mag worden bepaald door gevoelens van haat tegenover de Zuidmolukse bevolkingsgroep in Nederland. Wij roepen daarom de kerken op te bidden voor de Zuidmolukse minder heden in ons midden en voor de Ne derlandse samenleving om creatief te reageren op de nood en verwar ring, die bij deze groepen zo schrij nend tot explosie is gekomen, door in te gaan op de voorstellen, zoals die hierboven zijn weergegeven. Wij roepen de kerken op om zich met de zaak der Zuidmolukkers en met de gehele relatie tussen Nederland en Indonesië dieper en grondiger bezig te houden. Wij doen een beroep op de kerkelij ke gemeenschappen der Zuidmoluk kers in Nederland om in profetische en priesterlijke dienst hun roeping te vervullen in het midden van deze samenleving en daarin samen te Zuidmolukse kerkgang. Een van de grote vragen is, in hoeverre de kerk nog invloed heeft op de Zuidmolukse jongeren. over begaanbare wegen en middelen in verband met de toekomst van hen en hun kinderen. Wij doen een beroep op de stichting 'Door de Eeuwen Trouw' om verzoe ningspogingen niet in de weg te staan en in deze kritieke situatie haar verantwoordelijkheid te besef fen. Wij doen deze verklaring en oproep uitgaan in de adventstijd. Wij zijn ervan overtuigd, dat het evangelie van de gekomen en komende Heer ook licht laat schijnen over de ver houding van meerderheden en min derheden in ons land en in Indone sië. Wij plegen in Nederland grote aan dacht te hebben voor die problemen op wereldniveau. Het komt er nu op aan over deze problemen na te den ken in onze eigen samenleving en met de kerken in het land Indone sië, waarmee wij eeuwenlang zo nauw verbonden zijn geweest. Het komt erop aan om dat te doen in het licht van Hem, die kwam om ook aan beide genoemde volkeren 'kennis van heil te geven in de ver geving onzer zonden' en om 'onze voeten te richten op de weg des vre des' vgl. Lukas 1 vers 77 en 79). werken met de Nederlandse en In donesische raad van kerken. Niet blokkeren Wij doen een beroep op de jongere en oudere politieke leiders om de weg naar het genezen en herstellen van relaties niet langer te blokke ren, zich te matigen in hun eisén en te zoeken naar konkrete oplossingen voor konkrete problemen. Wij vragen aan de Nederlandse re gering om te bevorderen dat er op korte termijn consultaties komen met de vertegenwoordigers van alle Zuidmolukse groeperingen over de toekomst van deze groeperingen en De studentenbioscoop 'Kriterion' te Amsterdam (studenten-medewer kers ontvangen een vaste toelage, waaruit ze studiekosten en kosten van levensonderhoud kunnen dek ken) die is voortgekomen uit het studenten verzet bestaat dertig jaar. Ter ere van dit heugelijk feit gaat deze week 'Lily aime-moi' van Mau rice Dugowson in première en wor den nachtvoorstellingen gegeven van 'Zorba de Griek' (Michael Cacoyan- nis); "Lily aime-moi' (Maurice Du gowson T; 'Giulietta van de Geesten' (Federico Felllni); The Go- Between' (Joseph Losey); 'Family Life' (Kenneth Loach en Tony Gar- nett) en 'Blow-up' (Michelangelo Antonioni). Zienema Oktopus te Amsterdam ver volgt deze week de Russische maand met T)e Aarde' van Alexander Dov- sjenko (12 dec.); 'Iwan de Ver schrikkelijke' en 'Staking' van Ser gei Eisenstein (13 dec.); 'Hamlet' van Grigory Kozintszev en 'Othello' van Sergei Yetkevich (18 dec.). De Melkweg te Amsterdam brengt deze week een programma onder de titel 'Vrouwen in de Film'. Vertoond worden: 'Die bitteren Tranen der Petra von Kant' van Rainer Werner Fassbinder; 'La Salamandre' van Alain Tanner; 'Introduction to the Enemy' van Haskell Wexler; 'Dad dy' van Peter Whitehead; 'Joanna Francesca' van Carlos Diegues en 'Rio Grande' van John Ford. I Vain een onzer verslaggevers UTRECHT In Utrecht zal zondag een landelijke manifestatie worden gehouden ter ondersteuning van de Marokkaanse eisen tot legalisatie. Op de bijeenkomst zal onder ande ren het PSP-Tweede-Kamerlid Bram van der Lek spreken. Van daag is het de Laatste dag waarop de Marokkanen naar de politie kunnen met het bewijsmateriaal waaruit blijkt dat zij voor regular) - satie in aanmerking komen. In een open brief aan de Neder landse regering en het Nederlandse parlement vragen de in Nederland verblijvende Marokkanen niet te worden uitgewezen. In de brief wij zen zij op 'de onrechtvaardigheid van de koppelbazen en bazen in Ne derland' en op 'de onrechtvaardig heid van de Nederlandse regering die, door ons niet te legaliseren, van ons verlangt dat wij onze kinderen in Marokko van honger laten om komen'. De twintig Marokkanen uit Utrecht die tot voor kort in hongerstaking waren, hebben besloten zich van daag te melden bij de vreemdelin genpolitie. UIT ■eze achtergrond moet gezien ■de consultatie van Drieber gen de Nederlandse en Indo- raad van kerken in 1971, Molukse kerk uit Ambon, kwt betreft de problemen van k itfIL-militairen en hun nako- i, een constructieve rol ver- krachtig meehielp aan het fen van voorstellen. in die voorstellen, die door M ultatie van vertegenwoordi- t de Indonesische, en van de 'dse raad van kerken nog Irt weer. Deze voorstellen ktief repatriëringsbeleid in in het tot nu toe geldende repatriëringsbeleid. ivorderen in samenwerking ■rale en gewestelijke auto- 'an een regionaal ontwikke- niet alleen voor de Zuid- «-Molukken, maar voor de tolukse regio ten goede van Ie bevolking van de regio. Ikheden om AOW-uitkerin- 'en plaatsvinden aan be- Luchtaanvallen Het was eigenlijk al een uitgemaak te zaak, dat, na de aanneming van de antizionisme resolutie de VN-as- semblee de Israëlische luchtaanval len zou veroordelen. In de toekomst zal het altijd wel zo zijn, dat Israël gebrandmerkt wordt als de enige ware agressor, gezien de a priori partijdigheid van de meeste leden ten gunste van de Arabieren. Wat echter door die gedelegeerden ge woon genegeerd wordt, is het feit, dat naast vluchtelingen een aantal andere, zg. terroristen, in de kampen huizen, voor wie het een logische zaak is Israëli's naar de andere we reld te helpen, of het nu kinderen of ongewapende volwassenen zijn. De overvallen op Kirjat Sjmona, Maalot in begin 1974 en de bomaan slagen in Jeruzalem zijn het bewijs van de terrorismepraktijken. De VN heeft toen de Palestijnen ook niet dwingend verzocht dit soort moordpartijen te stoppen, waarop ze zich beroemen, als je hun commen taar hoort. De veiligheidsraad zal Is raël nu trachten te verplichten hun akties na te laten en de Palestijnen rustig de gelegenheid geven hun guerrilla-aktiviteiten uit te denken in kampen, die, wanneer ze aange vallen worden, dan straks tot voor beeld strekken voor de schandelijke provocatieve militaire aard van Is- raël. Immers, juist binnen deze kam pen worden de guerrilla-akties voor bereid om de Israëli's iedere keer te kunnen beschuldigen van moord partijen. In feite zouden de Palestij nen aparte militaire kampen als bases voor hun akties moeten inrich ten, zodat bij aanvallen van Israëli's geen eigen onschuldige mensen ge troffen worden. De VN zou zich nog enigszins kun nen rehabiliteren, als ze eens begon met eisend voorwaarden te stellen en concessies te vragen van de Pa lestijnen, n.l. dat ze van hun terreur daden en voorbereidingen daartoe af zien. Dan zal er eindelijk eens rust zijn in het grensgebied. Oegstgeest J. H. v. Royen Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij pubïikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. kleur van het materiaal bestond er voor mij geen reden om hieraan te twijfelen. Het terrein lag, komend uit het centrum van Rotterdam via de Kleiweg, links niet ver voorbij de Erasmussingel. Hopelijk kan de ze mededeling u bij uw nasporingen nog van dienst zijn. Rotterdam P. G. Post van der Burg PPR (slot) gezet wordt om in Oost-Timor een linkse dictatuur te vestigen met alle gevolgen van dien? Naar mijn me ning is het laatste het geval. Het Angola-comité is naar mijn mening een uiterst linkse organisatie, die niet anders kan doen dan de commu nisten in de kaart spelen. Een der gelijke organisatie zou verboden moeten worden. Brielle A. Eland Angola-comité Het Angola-comité heeft met de grootst mogelijke verontwaardiging geprotesteerd tegen de militaire overval van het Indonesische leger op Oost-Timor. Ik heb me afge vraagd waarom. Is het omdat zij zo begaan zijn met het lot van het volk van Oost-Timor, of zou het kunnen zijn dat het Fretilin de voet dwars NikodimKok en len Het is in één woord schandalig dat een Rus gekozen is tot één van de zes presidenten van de Wereldraad van Kerken. Is de Wereldraad van Kerken dan blind geworden? Ziet men dan niet in dat door deze ver kiezing de Russen een prachtig middel hebben gevonden om een greep te krijgen op de gelovigen in de wereld? Krimpen aan den IJssel P. C. W. R. Notebaart Terugkeer Gaarne wil ik inhaken op het stuk van ds. Velema over de terugkeer naar de hervormde kerk. Omdat ik zelf deze stap gedaan heb, enige tijd ha de vrijmaking van de groep naar artikel 31. Ja, ds. Velema, moeilijk is het. Als volledig bezwaard zijnde in de gereformeerde kerk besloot ik niet mee te gaan met de vrijmaking, omdat dit betekent, dat men de be staande kerk niet meer herstelbaar acht. Dit doordenkende kwam ik tot de conclusie, dat ik dus niet met af scheiding of doleantie zou meege gaan zijn. Tevens was destijds de hervormde kerk opnieuw in wettige synode bijeenvergaderd, waardoor ieder weer zijn volledige invloed kan uitoefenen. Wat belette de ge reformeerde toen, terwijl prof. Schilder geschorst was, om terug te keren? Verder zegt ds. Velema dat veel plaatselijke hervormde ge meenten een goede bijbelse predi king brengen. Vroomshoop J. Boessenkool Delfts Poort Naar aanleiding van uw artikel over Tiet raadsel van de Delftse Poort' deel ik u mee, dat voor zover ik mij kan herinneren er tijdens of kort na de oorlog op een braak stuk land aan de Ringdijk aan de noordelijke Rotterdamse buitenwijk Schiebroek grote stukken steen lagen, waarvan werd gezegd dat zij afkomstig wa ren van de Delftse Poort. Gezien de Zolang christenen zich door goedko pe anti-communistische leuzen laten inpalmen, en zolang de christelijke partijen te weinig waar maken van vrijheid en gerechtigheid, want dat kan 'ons' geld en macht kosten, heb ik reden om lid van de PPR te zijn. Ik zou graag zien dat een ARP of een CDA een PPR overbodig maak te De PPR is geen partij van heiligen, kent wel heilige huisjes en (te?) veel profeten; dit breekt diegenen op die profetieën direkt vervuld wil len zien worden. Wie in de politiek invloed wil hebben en niet aan de kant blijft staan, zal vuile handen moeten maken. Daaraan ontkomt ook de PPR niet. Er is lange adem voor nodig, om nu nog onbereikbare idealen op het gebied van bijvoor beeld milieu- en vredespolitiek in de dagelijkse politiek te blijven na streven. In dit kabinet kan de PPR een eigen rol spelen als gangmaker van socialisten en confessionelen. Amsterdam M. Kroon Kok en len Net was Franco overleden, of len van den Heuvel en Wim Kok togen naar Spanje om hun ideologieën te prediken. Wim, afkomstig uit het land waar de Kunst van het demon streren ongekende hoogten "bereikte, hielp de nog onbedreven Spanjaarden bij het houden van een verboden de monstratie. Het kostte hem schier zijn paspoort. len moest zich, reeds in Spanje, be klagen over de koelte, waarmee zij daar was tegemoet getreden en die zo schril afstak tegen de warme ontvangst die haar, enkele weken eerder, in de DDR werd bereid. Te recht liet zij zich toen lovend uit over de Oostduitse Democraten. Scheveningen P. Pronk door W. Wielek-Berg De Franse regisseur Maurice Dugowson heeft zich voor zijn speel filmdebuut 'Lily, aime-moi' gelukkig geen pretenties aangemeten. Hij houdt het bij de eenvoud van kleine mensen die verwikkeld raken in alledaagse tragedies en uit hun perikelen weet hij een comedie te peuren, die in de verte doet denken aan het werk van Franstalige regisseurs, met name aan de films van Claude Goretta. Zijn aanpak is uitgesproken romantisch en de figuren met wie hij werkt zijn bijna zonder uitzondering aardig. Hij vertelt het verhaal van de me taalarbeider Claude, die op een wel zeer ongelegen moment bezoek krijgt van de journalist Francois. Claude's hoofd staat allerminst naar gesprekken over loonschalen en ar beidsmilieu, want zijn teerbeminde vrouw Lily heeft hem verlaten en hij kan maar niet begrijpen waar om. Frangois wil hem niet alleen la ten en neemt hem mee naar een bokswedstrijd, waar zijn vriend Johnny zoals gewoonlijk knock-out wordt geslagen. Samen trekken ze een paar dagen met Claude op, ze verzeilen op een feest waar rijke in tellectuelen kond doen van hun lief de voor de revdlutie (en Juliette Gréco haar opwachting maakt in een gastrol), ze logeren in een plat telandshotelletje, doen hun uiterste best om Claude met grappen, grol len, goede woorden en logische re deneringen over zijn verdriet heen te helpen, maar slagen daarin geens zins. Geleidelijk wordt wel enigszins (doch niet genoeg) duidelijk waar om Lily is weggegaan. Heel diep zit haar motivatie kennelijk niet want na korte tijd komt ze terug. Waar na Frangois zijn krakkemikkige car rière kan vervolgen, Johnny als bok ser gedaan krijgt, Claude terug keert naar de fabrieken ze el kaar, nu het grote leed is opge ruimd, in het geheel niets meer te zeggen blijken te hebben. De film is zeker niet volmaakt, zin nige gezegdes worden nogal eens afgewisseld met platitudes en aan het eind is de rek er duidelijk uit, maar hij wordt over vele zwakke plekken heengetild door het uitne mende spel van alle acteurs: Rufus, Jean-Michel Polon, Patrice Dewae- re, Zouzou, Roger Blin, Tatiana Moukhine en Miou-Miou. Het is een fris, sympathiek werkje, uitnemend geschikt voor vertoning op de der tigste verjaardag van Kriterion. Amsterdam-Kriterion, 14 jr. gelegenheden daartoe heeft zij nu bij de afdoening van de brief van de heer Meijer. Gouda D. Dijkstra Wereldgodsdiensten Wie heeft in één van de wereldreli gies mens en schepping weer met de Schepper verzoend? Niemand im mers? Jezus alleen. Geen meditatie noch zelfverloochening of kastijding, brengt ons voor de Troon van God, slechts in de dwalende geestenwe reld met hun verkeerde invloeden. Een christen wandelt op een stevig- geplaveide weg, door Jezus bereid. Ieder die in Hem gelooft, het Lam van God, voor de zonden van ieder gestorven, heeft toegang tot de Ge- nadetroon van God en erft door Je zus de hemelse zegeningen. Daarom hoort dat Lam niet in het rijtje van de symbolen der wereldreligies, (zie Tr/Kw van 6 december). Rotterdam J. L. Labots-Klaver Van een verslaggever AMSTERDAM De Stichting Am sterdams Fonds voor de Kunst heeft de Herman Gorterprijs 1975 zevenduizend gulden toege kend aan Leyn Leynse (34) uiit Rotterdam voor zojn bundel 'Ant- Rufus en Zouzou in 'Lily aime-moi' (de charme van de eenvoud) De adviescommissie bestond uit Ag nes de Graaf, Sybren Polet en Paul Rodenko! De commissie wijst onder meer op 'de brede adem die de cyclus draagt', 'de totale Inzet van de maker en de rijkdom en geva rieerdheid van het literaire materi aal. Het werk getuigt van een grote belezenheid en eruditie'. La dolce Vita. Beroemde film van Federico Fellini uit 1959 met Mar cello Mastroianni, Anouk Aimée, A- nita Ekberg. De gehele week in Leidsepleintheater, Amsterdam. R.A.S. Schokkende film van Yves Boisset over Frankrijk's vuile' oor log in Algerije. De gehele week ln City 4, Amsterdam. t Is een gekke, rare, dolle, dwaze wereld. Amusante lachfilm van Stanley Kramer met Spencer Tra- cey. De gehele week in Du Midi, Amsterdam. Amarcord. Fellini herinnert zich zijn geboorteplaats Rimini in vier sei zoenen. De gehele week in Kenne- mer 2, Beverwijk. De Emigranten. Lyrisch epos van de Zweedse regisseur Jan Troell over boeren die in de vorige eeuw naar Amerika trokken. De gehele week in City 3, Groningen. Viva Portugal. Uitstekende actuele documentaire over Portugal. 12 dec. R.A.S.A., Pauwstr. 22, Utrecht; 17 dec. Sociaal Centrum, St. Pieterstr., Maastricht. Prima della Revoluzione. Film van Bob Meijer De heer Meijer trekt de objectivi teit van het NOS-journaal in twij fel. Het is niet voor het eerst, dat dergelijke geluiden worden gehoord, en niet alleen via de heer Meijer. Mij lijkt een eerlijke, onafhankelij ke berichtgeving, waarvan verifica tie en bronvermelding onmisbare on derdelen horen te zijn, van het grootste belang voor het NOS-jour naal, dat niet alleen de belangrijk ste 'krant' van Nederland is, maar voor velen zelfs de enige nieuws bron. Het is wenselijk dat de NOS- leidlng alles nalaat, wat ook maar de schijn van informatie-beïnvloe ding zou kunnen wekken. Eén van de Van een onzer verslaggevers BEILEN De treinkapers heb ben aan de noodrem getrokken om de gijzeltrein bij Wijster tot stilstand te brengen. Dit blijkt, naar wij uit betrouwbare bron vernemen, de ontsnapte conduc teur Brinkers uit Zwolle te heb ben verklaard. Daarna is die machinist volgens voorschrift naar achteren gelo pen om poolshoogte te nemen. Te gelijk liep de conducteur naar vo ren. Deze heeft verklaard dat hij toen gezien heeft dat de machinist J. Braam wend neergeschoten toen deze weer terug wilde vluchten naar zijn cabine. Deze lezing wijkt enigszins af van die welke de Chi nese kok ons gaf die door de kapers met een boodschap werd vrijgela ten. Volgens hem had de machinist namelijk geweigerd naar Amster dam door te rijden en was dat de reden waarom hij werd doodge schoten. Officieel is door mevrouw T. Paber van justitie bevestigd dat het voor zover bekend de bedoeling is ge weest om door te rijden naar Am sterdam. Voor zover bekend is de machinist echter niet gedood om dat hij iets weigerde, maar werd er meteen al op hem geschoten. Reeds in een deel der edities ge plaatst. Bernardo Bertolucci uit 1864 over de bittere jaren voor een revolutie, waarop alleen maar wordt gehoopt. De gehele week behalve 14 en 15 dec. in Filmhuis Shaffy, Amster dam. De Moed van het Volk. Voortreffe lijke film van Jorge Sanjines over de Boliviaanse arbeidersbeweging. 12 en 13 dec. Filmhuis Delft. Ninotchka. Geestige comedie van Ernst Lubitsch met een lachende Greta Garbo. 12 en 13 dec. Kijkhuis Den Haag. Die Dreigroschenoper. De beroemde film van G. W. Pabst naar het nog beroemdere toneelstuk van Bert Brecht. gemaakt in 1931. 12 dec. Johannahoeve, Assendelft; 13 dec. De Paardenstal, Spanbroek. Nieuw links, verzet, beweging, ver andering in Amerika, Nederland, En geland, door dr. R. Kroes. Uitg. Samson, Alphen a. d. Rijn. 126 blz Heather; een heksenleven. H. Holt- zer vertelt het authentieke levens verhaal van Heather, het meisje uit Ohio dat de Hoge Priesteres werd van een heksenkring in New York. Uitg. Fontein, De Bilt. 213 blz - 19.- Lotte in Weimar, door T. Mann. Uitg. Elsevier, Amsterdam. 2e druk. 381 blz - 24.50 De onderdaan door H. Mann. Uitg. Elsevier, Amsterdam. 3e druk. 351 blz - 19.50 Ingrid, door G. van Nes-Uilkens. Herdruk. Uitg. Unieboek, Bussum. 195 blz - 19.90 Het hnis met de duizend lampions, roman van V. Holt. Uitg. Unieboek, Bussum. 336 blz - 21.50 DEN HAAG Het bestuur van het Ontwikkel Ings- en Saneringsfonds voor de Visserij heeft besloten, de bestaande tijdelijke saneringsrege ling voor vissersvaartuigen, die de finitief aan de visserij worden ont>- trokken. met één maand te verlen gen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13