trijd tegen anabolica aat in Europa wel door Schorsing voor Roger Albersen Franse minister wil Spelen in toekomst door een continent laten organiseren Jong Oranje speelt 14 januari in Rome Paulen: 'Wij moeten IAAF dwingen tot controle' typt 0finitiei Dure uitrusting voor Duitse ploeg tijdens Winterspelen Na gele kaart tijdens PSV-FC Den Haag Zege voor RZ Kosten zijn niet langer door een stad of land op te brengen wêêê. Nieuwe zege voor Zwitserse Morerod Spelersbus HSV in Porto bekogeld 12 DECEMBER 1975 SPORT TROUW/KWARTET PS 15 - RH 11 >n verslaggever ERDAM De verboden versterkende middelen (anabolica) k dit jaar weer in ruime mate hun weg hebben gevonden e internationale atletiekwereld, hebben in twee gevallen tot le sancties geleid. Twee Europese atleten zijn onlangs door ■ganisaties teruggetrokken uit de sport. De Europese atletiek satie (EAA) bewaart het diepste stilzwijgen over hun iden- Volgend jaar zal blijken dat de betrokkenen 'door blessures achtergrond gedrongen zijn.' Dat is althans de hoop van de ationale bond en met name dan van voorzitter Ir. Adriaan l, een 73-jarige maar zeer energieke Nederlander. oberen de zaak op zo'n laag k pitje te behandelen. Wij geen behoefte aan schreeu- verhalen.' De 'zondaars' wor- orlopig niet nagewezen; zij nen door een behoedzaam luik in de vergetelheid mits het zwijgen ergens in Europa niet wordt verstoord. Paulen: 'Wij spelen geen verstoppertje maar wij (de EAA, Europese Atletiek Associa tie) hebben onze redenen om de zaak delikaat te behandelen'. Zo grimmig als hij is met het verzwij gen van de namen van de betrok ken atleten, zo scheutig is Paulen met zijn verhaal van het waarom. VOORZICHTIG 'In Europa hebben we de strijd met de anabolica aangebonden. De wijze waarop dat gebeurt, is in medische kring betwist. Dat is een reden om voorzichtig te zijn. Er komt kritiek uit Zweden en uit Nijmegen (Van Rossum) op de onderzoekingen in het laboratorium van professor Brooks in Londen. Tot dusver kunnen we de anabolica slechts terugvinden wanneer de be trokken atleet gedurende vier we ken voordat hij wordt onderzocht de middelen heeft gebruikt. Velen kunnen dus nog vrijüdt-gaan.' De belangrijkste reden dat de EAA zwijgt lijkt gelegen in diplomatie: 'In Europa hebben we de zaak aan gepakt maar in de VS gaat iedereen nog vrij uit. Dat zou betekenen dat volgend jaar in Montreal bij de Olympische Spelen onze Europese atleten geen medaille meer zouden kunnen halen want zij hebben een handicap in vergelijking met ande ren in andere werelddelen.' Paulen cs kozen daarom voor een stil optreden maar beloven: 'In 1977 gaan we keihard door dan komen ze allemaal op het bord te hangen.' STEUN Op korte termijn zoekt hij steun 'We hebben de steun van het IOC nodig. Er zou een onvergeeflijke fout gemaakt worden wanneer in Ir. A. Paulen als voorzitter van de EAA tijdens de opening van de Europese kampioenschappen in Rome vorig jaar. Montreal niet wordt gecontroleerd.' Spijtig is dat Georges Letourneau, die de medische kringen van de komende Olympische Spelen verte genwoordigt al heeft vastgesteld: 'De test van professor Brooks is lang en kost teveel geld. Het is te laat om die test nog te laten func tioneren.' Brooks heeft daar ook de kosten factor van de hand gewezen en meent dat de tijdsduur tot één of twee dagen is terug te brengen. Hij is daartoe gedwongen door de Eu ropese atletiekwereld die dit Jaar een onverwacht probleem voorgeschoteld. Paulen: 'Tijdens ize sportredactie RDAM Er is gisteren of- en definitief een einde geko- in de voetbalcarrière van Jan De speler die bij Ajax on- itract stond heeft zijn bij de jecommissie van de KNVB de vordering ingetrokken, besluit van Jan Mulder is conflict met zijn werkgever Het conflict ontstond na- lder kort voor het begin van ipetitie hoorde dat hij door dische staf van Ajax was ird omdat hij verder onge- was voor topvoetbal. Vanaf iment werd hij ook geweerd training bij Ajax. was het daar niet mee eens. icht Ajax hem te ontheffen contractuele verplichtin- idat hij eventueel bij een club (AZ'67 zei ook voor langstelling te hebben) ver- voetballen. Een verzoek dat niet werd ingewilligd, de behandeling van de ar- iaak bood Ajax zijn speler om herkeurd te worden drietal, in gezamenlijk te benoemen artsen, die •g niet nader hadden onder- idien deze artsen Jan Mul- ichikt voor het topvoetbal verklaren was Ajax bereid weei tot de A-selectie toe te I beraad heeft Mulder heslo- t op dat aanbod in te gaan. ie werd een definitieve gezet onder de carrière van Winschoten afkomstige voet- 30-jarige Mulder kwam in j Ajax na een langjarig ver- ij het Belgische Anderlecht. "pen van de eerste twee wed- l voor Ajax raakte hij gebles- waarna een operatie aan zijn Iknie noodzakelijk was. Ook bleef Mulder voortdurend k)uden van knieblessures die tenslotte ott een vroegtijdig ld dwongen. (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP) De wedstrijd tussen Jong Italië en Jong Oranje, die op 23 en 24 wegens sneeuw te Ascoli werd afgelast, zal op 14 januari worden gespeeld. De Italiaanse voetbalbond zal het duel tussen de Prima- vera en Jong Oranje nu laten plaats vinden in Rome. Op 14 januari is, te Zürich, tevens de loting voor de kwartfinales van de vijf Europese bekertoernooien. Zou Jong Oranje met minder dan twee doelpunten verschil verliezen, gelijk spelen of winnen, dan is ook de Neder landse jeugdploeg geplaatst voor de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor landenteams onder de 23 jaar. Slechts twee landen hebben tot nu toe zowel hun A-elftal ais de jeugdploeg in de kwartfinales, namelijk de Sowjet-Unie en Joegoslavië. De zeven ploegen die al zeker zijn van een plaats in de kwartfinales van het jeugd- toernooi zijn Engeland, Hongarije, Joegoslavië, Schotland, Sowjet-Unie, Frankrijk en Bulgarije. kampioenschappen ln- dooT-atlefaek in Katowice In maart werd er gecontroleerd en de uitslag daarvan kregen we 15 juli pas door. Dat was vlak voor de halve finales Europa Cup voor landenploegen. In Katowice waren twee positieve ge vallen. We hebben de betrokkene gezegd Meneer je bent verdacht, dat ls alles want de procedure deugde nog niet. We hebben in Londen besproken dat het te lang duurde en de volgende etappe toen doorge nomen.' UITSLUITING In de strijd om de Europa Cup waren er twee twijfelachtig en die hebben we er direct uitgegooid. Een was absoluut positief. Deze man ls daarna teruggetrokken. Bij de fina le in Nice was er weer zo'n geval. De atleet ls doorgegeven. Begrijp namelijk goed, wij van de EAA straffen niet, wij geven door aan de IAAF en als de atleet bekend heeft dan volgen automatisch uit sluiting Er lopen nu nog twee za ken. Een van de halve finale in Turijn én één van de Europese Jeugdkampioenschappen in Athe ne.' Ondertussen worstelen de Europese officials met hun problemen. Pau len: 'Waarom moeten we Europese atleten aan de schandpaal nagelen. We moeten eerst de IAAF dwingen dat er een controle op anabolica in de hele wereld komt. Voorlopig zeg gen wij niet: onze mensen eruit voor Montreal en tegen de VS: kom maar met Julli atleten.' BONN (UPI) Hoewel het ex naar uitziet dat West- Duitsiand tijdens de komende Olympische Winterspelen in Innsbruck niet tot de toplan- den zal behoren bij de verde ling van de medailles, moet het voor de Duitse deelne mers en officials toch een he le geruststelling zijn, dat zij bij de duurst geklede ploegen zullen horen. Het Olympisch comité liet namelijk weten dat er niet minder dan een half miljoen mark is uitge trokken om de 65 mensen tel lende a fvaardagtog in het nieuw te steken. De totale kosten voor de uitzending worden geschat op 800.000 mark. De Duitse atleten krijgen een uniform pak, overjas en handschoenen. De kosten per persoon: ongeveer 600 mark. De veertien leden van de ski- ploeg zullen voor ongeveer 33.000 mark aan ski's, skdpak- ken en echoenen ontvangen. De ijshockeyploeg zal voor 68.000 mark worden uitgerust. Het vijf-mans biathJón-team zal voor 24.000 mark aan ge weren, ski's, schoenen, hand schoenen en andere uitrus ting krijgen. Het grootste deel van de kos ten zullen worden gedekt via de Sport Hilfe. Het instituut dat miljonair Joseph Necker- mann in 1967 in het leven riep. De Sport Hilfe ontvangt zijn geld voornamelijk via be drijven die het bedrag mogen aftrekken voor de belastin gen. De Sport Hilfe helpt die indi viduele atleten via vergoedin gen die kunnen oplopen tot 650 mark per maand. Hoewel Neckermamms instituut vorige week nog een cheque van 500.000 mark kreeg dankzij de verkoop van Olympische munten, ziet het er naar uit dat er volgend Jaar een tekort van vier miljoen mark zal zijn. Volgens computervoor spellingen zal in totaal 13,6 miljoen mark noddg zijn voor de Duitse Olympische afvaar digingen. Het ziet er wel naar uit dat het gat in het Sport Hllfe- budget gevuld zal worden. Het heeft Joseph Neckermann wel enkele maanden gekost, maar nu heeft hij de Duitse PTT toch zover gekregen dat er ten behoeve van zijn fonds een speciale serie postzegels uitgebracht zal worden, waar van de netto-opbrengst naar de Sport Hilfe gaat. ZEIST (ANP) De FC Den Haag-speler Hoger Albertsen is door de tuchtcommissle van de KNVB voor een wedstrijd ge schorst. Albertsen. die ook een boete van 150 gulden kreeg, liep zaterdagavond in de bekeront moeting tegen PSV een waar schuwing op wegens onbeheerst aanvallen van een tegenstander. De volgende straffen zijn: AZ'67: C. Knoop, een wedstrijd on voorwaardelijk FC Den Haag: R. Monnee, twee onvoorwaardelijk en 150,- SW: P. Klepke, twee onvoorwaar delijk. een voorwaardelijk: J. Vor- sbenbos. twee onvoorwaardelijk en 100,- Haarlem: E. Melgers, een onvoor waardelijk, een voorwaardelijk Wageningen: H. IJkhout, een on voorwaardelijk Vitesse: H. ten Cate, J. van Elden en J. van der Worp, elk een wed strijd onvoorwaardelijk en 75,-; A. Kip: lopende voorwaardelijke schorsdng van een wedstrijd omge zet in een onvoorwaardelijke PEC: IJ. Hamming, twee onvoor waardelijk en 100,- Willem II: F. van der Wouw, een onvoorwaardelijk, een voorwaarde lijk en een maand onvoorwaarde lijk; J. Gageldonk, een maand on voorwaardelijk en tot 1-7-1976 het recht ontzegd om aanvoerder van een elftal te zijn; R. van Dijk, zes maanden het recht ontzegd enige functie te bekleden in betaald voetbal of daarbij aangesloten club, waarvan drie maanden voorwaarde lijk. Vereniging Willem II: boete van 500,- waarvan de helft voorwaar delijk. NEC: J. Massa, lopende voorwaar delijke schorsing van een bindende wedstrijd omgezet In een onvoor waardelijke Rinus Israel (PEC) en Kees van Kooten (Telstar) kregen een boe king. ENGELAND De Britse international Francis Lee die voor kampioen Derby County speelt, is voor vier wedstrijden ge schorst en heeft een boete van 250 pond. ruim 1400 gulden. Lee werd schuldig bevonden aan ernstig wangedrag tijdens de op 1 novem- Lotto ROTTERDAM RZ heeft gister avond in Rotterdam de eerste wed strijd voor de kwartfinales (groep B) van het toernooi om de Europese basketbalbeker voor landskampioe nen tegen Maccabi Tel Aviv (Isr.) gewonnen met 87-86. Bij de rust leidden de Rotterdammers met 54- 41. Er waren 2000 toeschouwers. De scorers waren: RZ: Morningstar 34, Dekker 14, Weewhof 14. Casauli 12, Loorbach 9 en Van Eek 4. Maccabi: McCrae 26, Silver 24, Boat- wright 14, Brody 12, Griffin 6. Aroe3- tl 2 en Mlnkin 2. Uitslag lotto 40: Aantal deelnemers 948.473. Inleg 3.317.743. Prljzenbedrag 1.575.927. Eerste prijs: 1 winnaar, drte bruto /551.574 ontvangt. Tweede prijs: 1 win naar, die bruto 157.592 ontvangt. Derde prijs: 206 winnaars, die elk bruto 1147 ontvangen. Vierde prijs: 8645 winnaars, die elk ƒ36 ontvangen. Vijfde prijs: 11.2(20 winnaars, die elk 28 ontvangen. Uitslag toto 49: Aantal deelnemers 261.891. Inleg 632.826. Prijzenbedrag 362.219. Eerste prijs: 4 winnaars, die elk bruto ƒ45.465 ontvangen Tweede prijs: 71 win- uproeven, die is geweldig Van onze sportredactie AMSTERDAM De Franse minister voor sportzaken, Pierre Ma- zeaud heeft tijdens een vergadering van de senaat in zijn land, een oud idee opnieuw ter tafel gebracht. Mazeaud meent dat de Olym pische Spelen niet langer door een land kunnen worden georga niseerd. Het IOC zal, zo vindt hij, om moeten zien naar organi satie door een heel continent. Het is inderdaad een oud idee dat Mazeaud ter sprake heeft gebracht. Eerder al had graaf De Beaumont, voorzitter van het Frans Olympisch Comité, gezegd dat van het idee van organisatie door een stad afge zien moet worden en dat de Spelen waarschijnlijk voortaan gegund zullen moeten worden aan een streek, een land of mogelijk zelfs een heel continent, IDEALEN Het Internationaal Olympisch Co mité. IOC, staat nog steeds op het standpunt dat organisatie van de Spelen een zaak van één stad dient te zijn. De enige uitwijkmogelijk heid wordt voor het zeilen geboden. Maar verder dient de jeugd van de wereld verzameld te worden. Het liefst in een speciaal dorp. Wat blijft er immers over van al die mooie idealen die het IOC gezel schap verdedigt, als de schermers In Madrid zitten, de gewichtheffers ln Griekenland en de boogschieters op de Veluwe? In Montreal, Mazeaud doelde daar uiteraard speciaal op, is het weer een zaak van één stad geworden. De provinciale overheid van Quebec mag dan onlangs ingegrepen heb ben, het betekent nog niet dat er ook een financiële tegemoetkoming van die kant verwacht mag worden. Montreal staat voorlopig nog alleen voor hot enorme verlies dat er ge leden gaat worden. Het lijkt met Montreal als voor beeld, een urgente zaak voer het IOC te zijn om eens over stad land-continent te gaan denken. Maar daar zal het voorlopig wel niet van komen. Uit de aanbiedin gen voor de volgende Spelen bleek er namelijk nog voldoende belang stelling bij steden te bestaan. Mos kou heeft 1980 toegewezen gekre gen. Ook voor 1984 bestaat er met name van de kant van Los Angeles en van Ethiopië belang stelling. Vast staat echter wel dat het wat Moskou betreft, in feite een lande lijke zaak is. Daar heeft het IOC nu geen boodschap meer aan, alles blijft immers rond de Russische hoofdstad geconcentreerd. SCHULD Het ls nauwelijks meer een vraag ln hoeverre het IOC zelf ook schuld heeft aan de organisatorische Jan boel In Montreal. De plannen van de Canadese stad zijn door het IOC nauwkeurig bekeken. Moskou was toen een van de andere kandida ten, maar Montreal won het door het ambitieuze plan van zelffinan ciering. Het IOC zag dat als een mogelijkheid om aan te tonen dat de Spelen wel degelijk nog steeds door een stad zijn te organiseren en tevens kon worden aangetoond dat de Spelen ook niet onbetaal baar zijn geworden. De plannen van Montreal bleken binnen de kortste keren veel te rooskleurig te zijn voorgesteld. Or ganisatie van zo'n groot evenement Lord Killanin (tweede van rechts) met verder v.l.n.r. de heren Worrall (Canadees Olympisch Comité), Van Karnebeek en Daume (beiden IOC): problemen in Montreal te laat onderkend. Ook het IOC heeft meegedaan aan het verdoezelen van de problemen van Montreal. Steeds opnieuw ver zekerde president Lord Killanin alle vertrouwen te hebben in de organi satoren. Ook nog toen Canada de roep om financiële steun van de overheid steeds luider werd en toen bleek dat de bouw van verschillen de stadions zo stagneerde dat het de vraag was geworden of alles nog tijdig gereed zou zijn. Uiteindelijk werd het duidelijk dat daar geen sprake van was. maar om tot die uitspraak te komen, moest er wel ls een zaak van vele honderden miljoenen guldens geworden. Het IOC en Montreal zijn lang, te lang blind geweest voor de problemen. Eerst toen vorig Jaar een staking uitbrak werd er alarm geslagen. Maar ook zonder die staking was het al geruime tijd duidelijk dat Montreal aan een vrijwel onhaal bare zaak bezig was. De verkoop van munten en het organiseren van loterijen vormen dan ook wel een heel smalle basis om zo'n enorm projekt als de Olympische Spelen op poten te zetten. m. ROGER ALBERTSEN schorsing en boete ber gespeelde wedstrijd tegen United. Francis Lee raakte ln dat duel ln gevecht met Norman Hunter, ook een Engelse international. Nadat beiden door de arbiter weg waren gezonden, ontstond er op weg naar de kleedkamer een nieuwe vecht partij. Norman Hunter ls vrijge sproken. Zowel Hunter als Lee waren reeds eerder door hun eigen dub gestraft. APRICA De Zwitserse Lise-Marie Morerod heeft ln Aprica de reuze- slalom, tellend voor het klassement om de wereldbeker gewonnen. Vori ge week eindigde zij ook al als eerste ln de reuzeslalom te Val d'Isère. Tweede werd de Westduitee Rosi Mittermaier en derde de Itali aanse Olaudia Giorcanl. Lise-Marie Morerod heeft nu de leiding in het klassement voor de wereldbeker met 50 punten, voor Rosi Mittermaier (41) en de Oos tenrijkse Brigitte Totschmlg (39). PORTO (SID) Een aantal opge wonden supporters van FC Porto (POR) heeft woensdag na afloop van de UEFA-cupwedstrijd tegen Hamburg SV de spelersbus van de Duitse club, die op weg was naar het hotel, bekogeld. De chauffeur schakelde, nadat enige ramen wa ren gesneuveld, het licht uit en de spelers wiepen zich op de grond. Niemand raakte gewond. De spelers van HSV, die zich plaatsten voor de kwartfinales van het toernooi om de UEFA-beker ondanks een neder laag van 1-2, hadden zich na afloop van de wedstrijd al met een sprint in veiligheid moeten brengen voor een regen van stenen. De nacht ln het hotel werd doorge bracht met politiebewaking. De Franse grensrechters kwamen er slechter af. Na de ontmoeting raak ten zij gewond door de stenen. FC Porto werd na de wedstrijd bi West-Duitsland (2-0 voor HSV) al door de tuchtcommissle van de UE FA (Europese voetbalfederatie) ver oordeeld tot een boete van 7000 Zwitserse franc (ongeveer 7000 gul den). Toen hadden de spelers van Porto zich misdragen tegenover de scheidsrechter. ingegrepen worden door de over heid en niet door het IOC. Ook bij de organisatie van de Win terspelen van 1976 bleek het IOC zich verkeken te hebben. In .eerste Instantie werden die Spelen gegund aan het Amerikaanse Denver dat op papier alles zo goed voor elkaar had. In werkelijkheid bleek er bij de bevolking en de overheid geen animo te zijn om de Spelen te organiseren. Daarnaast had Denver de zaken vla trucfoto's te mooi voorgesteld. De Winterspelen wer den gered door Innsbruck. Daar worden dan ook echte goedkope Spelen georganiseerd omdat de meeste faciliteiten van de Winter spelen van 1964 daar nog aanwezig EISEN De overheveling van de organisatie van een stad naar een land, zou voor de kosten grote voordelen op leveren. Juist omdat dan gebruik gemaakt kan worden van bestaande faciliteiten. De Franse minister Mazeaud meent, dat het IOC met zijn huidige stellingname teveel vergt van de organisatoren. 'We kunnen niet langer akkoord gaan met de buitengewone eisen die het IOC en de nationale bonden maar steeds blijven stellen', aldus Ma zeaud ln de senaat. Het blijft echter de vraag of het IOC de woorden van Mazeaud op zijn waarde zal weten te schatten. Juist omdat het met München or ganisatorisch zo goed verliep en het er naar uitziet dat het met Moskou ook zo zal gaan. De mogelijkheid is dan ook lang niet uitgesloten dat het IOC de Spelen van 1976 ln Montzeal zal bezien als een betreu renswaardig incident. Zodat de dis cussie over wijziging van de opzet uitgesteld kan worden en alles bij het, van veel kanten zwaar bekriti seerde, oude blijft. WIELRENNEN De 8portcommlssle van de Koninklijke Nederlandse Wlel- ren Unie (NKWÜ) heeft het Adsteeg- parkoers te Beek goedgekeurd, waar op 19 en 20 Juni do nationale weg- kampioenschappen zullen worden ge- lengte van het parkoers ls 8200 meter. De dames (acht ronden) en de amateurs (24 ronden) rijden op 19 Juni. de professionals vertrekken op zondag 20 Juni voor 28 ronden od bet Adsteegclrcult. TENNIS India zal ln de halve ilnales van de Aziatische zone uit het tennistoernooi om de Da vis beker uit komen tegen de Phlllppljen. India won zijn wedstrijd tegen Japan met 3-2. De strijd was overigens al beslist na het derde enkelspel, waarin VÜay AmrltraJ Toshlro Sakal versloeg. Daardoor kreeg India een voorsprong van 3-1. TENNIS De open tennis kampioen schappen van Nederland te Hilver sum. tellend voor de jaarlijkse Grand van d elLTF. zullen van 12 tot 18 Juli worden gehouden. De kw&lifl- catleronden beginnen op zaterdag 10 Juli. Door deze data vallen de laatste wedstrijden op het Melkhulsje net samen met de eerste dagen van de spelen In Montreal, het toernooi ligt ln de tennlskalender vlak voor de halve finales uit de Europese zones ran de wedstrijden voor de Davisbe- ker. SCHAATSEN De WestdUitM schaatsenrljrtster Monlka Holzner- PUug zal haar Olympische tdtel op de 1000 meter ln februari te Innsbruck vermoedelijk niet kunnen verdedigen Zes weken na een enkeloperatie Is zij nog atlljd niet ln staat haar schaak schoenen aan te trekken. Haar voet ls nog te zeer opgezet. Van enige trai ning kan dan ook voorlopig nog geen sprake zijn. HOCKEY Het Nederlandse bonri- steam heren, dat het komende wee keinde ln Den Haag zal deelnemen aan het Internationale zaalhocfce- ytoernooi ran HDM, bestaat uit da volgende spelers: Derek Dover (HCKZ). Wouter Kan (HCKZ), Wou ter Leefers (HOC). Ron en Tim Steens (HCKZ). Geert van Eyk (Ven- lo). Slem Voormans (Tilburg), pa ui Litjens (Kampong), He be Botje (Kampong). Pierre Hermans (Oranje Zwart). Peppl Hanuscb (Oranje Zwart). Bart Taminlau (Tilburg (Aiv- dré Bolhuis (Kampong) en Marimxs Dtjkerman (HGC) Hanusch en Tami nlau spelen alleen zaterdag mee. Bol huis en Dijkerman uitsluitend zon dag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11