Hinsz-orgel Kampen is weer in gebruik VN verontwaardigd over optreden Chili Kerstconcert met een ongewoon programma Consument teg minimumprijzei voor sterke dn Filmprijs in Nairobi voor Nederlandse Filmregisseur Wellman (79) overleden Moeder omgekomen, dochter gewond DONDERDAG 11 DECEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KW DEN HAAG De conf bond en het Konsument zijn tegen de invoering p< ari 1976 van minimumpri sterke drank. In een zeggen beide organisatie! die wijze de consument voor de structurele problei slijtersereld. Door een minimumprijs x jenever en vieux wordt overproduktie in de dest noch de overbezetting va tersbranche afdoende ge< De consument die eerst prijzen betaalde, betaalt nieuw het gelag', aldus ring. Volgens de consumentei ties zijn de moeilijkheder sterke drank ontstaan d prijzen te hoog waren, bleven de verkopen achte stond overproduktie. Dit zijn beurt tot 'witte' j< uiteindelijk tot loslating vaste prijzen. Volgens de ties is een sanering in d wereld overmijdelijk en prijsmaatregel geen zdnn. BAAMBRUGGE Namen keraad van de gereforme van Baambrugge wordt on deeld, dat in tegenstellii wij gisteren berichtten - van een eventuele noodgei Leiden niet wordt overwogf door Adr. Hager SCHEVENINGEN Een koor dat gaat werken onder Rocus van Yperen kan er bij voorbaat op rekenen, dat hij bij de programma- keuze de voorkeur geeft aan het verlaten van platgetreden paden. Artistiek gezien stelt Van Yperen aan zichzelf en aan de uitvoerenden de hoogste eisen, en door de samen stelling van het koor 'Haga Vocalis' is hij in staat een belangrijk deel van die eisen te realiseren. Deze dirigent streeft naar een professioneel niveau om zodoende in staat te zijn het pro gramma een eigen karakter te ge ven. In de prachtige Scheveningse Oude Kerk klonken dinsdagavond rrie vo cale werken die een afspiegeling ge noemd kunnen worden van de muzi kale smaak van Van Yperen. In te genstelling tot het Gloria komt het Magnificat van Vivaldi betrekkelijk weinig tot klinken. Ten onrechte, zoals Haga Vocalis in een goed ge nuanceerde en spontane interpreta tie bewees. Vlees noch vis Eeuwen na dit Magnificat, nl. in 1965, schreef de Zwitserse componist Adolf Brunner 'Das Weihnachts- evangelium'. De in 1901 geboren Brunner zette een typisch gelegen heidswerk op papier, compositorisch vlees noch vis. Geschreven in een monotone verteltrant heeft het ge heel weinig zeggingskracht en het werk lijkt daardoor onnodig lang van stof. Omdat de harmonie nogal gezocht is door het inweven van en kele moderniteiten die de componist hier en daar lijkt te hebben opgevan gen, is het werk niet eens zo simpel uitvoerbaar. Van Yperen kon zelfs een enkel déraillement niet voorko men, al gaf de weergave wel een in druk van gedegen voorbereiding. Aanmerkelijk meer karakter bezit Lauda van de Italiaan Respighi. Dat deze componist niet alleen orkest werken van klasse heeft geschreven. kon men vaststellen aan de hand van dit boeiend weergegeven kerst verhaal. Prachtig geïnstrumenteerd, harmonieus in de koorpartijen en met een 20ste-eeuwse belcanto voor de solisten. Rocus van Yperen en de zijnen heb ben zich met bekwaamheid voor dit kerstconcert ingezet. Ze werden daar bij orkestraal bijgestaan door een ensemble, samengesteld uit leden van het Residentie Orkest en van de Koninklijke Militaire Kapel. Van de solisten Wendela Bronsgeest, Frieda van Engelenburg, Bart Distelvelt en Erik van Rees Vellinga was het met name de sopraan, die met haar wel luidende kwaliteiten wist te beko ren. NAIROBI De Amsterdamse Vic- torine Habets (30) heeft een eervol le vermelding gekregen op het oecu menische filmfestival dat in Nairo bi wordt gehouden ter gelegenheid van de assemblee van de Wereld raad van kerken. Haar film 'Omdat het waar is dat er liefde bestaat' was volgens de Jury de beste inzen ding in de categorie korte documen taires. In deze film van negen minuten, waarmee Victorine Habets vorig jaar haar studie aan de Nederlandse Filmacademie afsloot, worden de moeilijkheden weergegeven die jon ge lichamelijk gehandicapten onder vinden bij de ontplooing van hun ge voelsleven. Victorine Habets werkt momenteel mee aan Fons Radema kers' verfilming van de Max Have- laar van Multatuli. "Eindelijk een speciaal produkt om alles beter te bakken en te braden. Da's mooi!" Van een onzer verslaggevers KAMPEN Eén van de grootste orgels van ons land, het 55 stem men tellende Hinsz-orgel in de Bovenkerk van Kampen, wordt zater dagavond weer officieel in gebruik genomen na een langdurige restauratie van kerk en orgel. Dat laatste werk is uitgevoerd door de Leeuwarder orgelbouwersfirma Bakker en Timmenga. Als adviseur van de rijksdienst voor de monumen tenzorg trad aanvankelijk op dr. in oktober 1974 werd dit werk over- H. L. Oussoren. Na diens overlijden genomen door O. B. Wiersma. Na mens de kerkvoogdij waren adviseur de organist van de kerk Willem Hen drik Zwart en de heren Feike Asma en dr. M. A. Vente. Het Kamper orgel geldt als een van de mooiste voorbeelden van de late barok (anderen hebben het liever over 'rococco') in ons land. Het is in 1742-1743 gebouwd door Albertus Anthoni Hinsz, de meesterknecht van Arp Schnitger, die na het over lijden van deze grootmeester niet alleen diens werkplaats overnam, maar ook de weduwe trouwde. Veel materiaal Hinsz gebruikte voor zijn orgel be trekkelijk veel materiaal uit een ouder (uit 1671-1676 daterend) orgel uit deze kerk van Jan Slegel. Later (in 1788) bouwde Frans Caspar Schnitger (Arps zoon) en Herman Freytag een vrij pedaal en een vier stemmen groot borstwerk bij het Hinsz-orgel. Deze situatie heeft het uitgangspunt gevormd bij deze restauratie. Al het pijpwerk dat tussen 1789 en 1866 is gemaakt en geplaatst, is nu op een aparte lade in het bovenwerk gezet, begint zaterdagavond om acht uur. Het concert voor de ingebruikneming Willem Hendrik Zwart speelt dan eerst Jan Zwarts fantasie over 'Ge lijk het gras is ons kortstondig leven' ter herdenking van dr. H. L. Ous soren. Daarna speelt hij van J. S. Bach de fantasie en fuga in g, een eigen fantasie over 'Nu sijt welle- come', het eerste koraal van Hendrik Andriessen en tenslotte de toccata psalm 146 van Jan Zwart. Universiteitsfestival voor Amsterdam 700 AMSTERDAM Ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van Am sterdam organiseert CREA (de cul turele organisatie van de Universi teit van Amsterdam i het eerste Ne derlandse Universiteits festival. Dat zal plaatshebben van 17 tot en met 20 december. De bedoeling is te laten zien en horen wat op het ge bied van de kunsten door groepen en individuen van Nederlandse uni versiteiten, hogescholen en institu ten voor hoger beroepsonderwijs enz. wordt gepresteerd. Daarnaast worden er voorstellingen en exposi ties georganiseerd van mensen uit andere kringen. De bedoeling is dat er uit het hele land dans-, zang- mu ziek- en theatergroepen bij elkaar komen die gaan werken in buurt- en bejaardentehuizen, ziekenhuizen, be- drijfscantines en in de avonduren in gelegenheden als Shaffytheater, de Engelenbak, Universiteitstheater, Ronde Lutherse enz. Het festival wordt op 17 december geopend op drie plaatsen tegelijk: Centraal station, Hoofdpostkantoor en Leidseplein. De slotmanifestatie vindt op 20 december plaats in Shaffy theater vanaf 20.30 uur tot ongeveer drie uur 's morgens. LOS ANGELES Filmregisseur William A. Wellman is op 79-jarige leeftijd aan leukemie overleden. Hij was vlieger in de eerste wereldoor log en verdiende zijn brood daarna o.m. met stuntvliegen. Hij is regis seur van een aantal hooggeprezen avonturenfilms, waaronder de klas sieke 'Wings' uit 1927, 'Beau geste' en 'A star is bom'. Wellman heeft bepaald dat zijn as in de lucht ver spreid moet worden. Van een verslaggever HOOFDDORP De negentigjarige mevrouw C. Hessenhouwer-Haye uit Hoofddorp is omgekomen toen de auto, die door haar 65 jarige dochter bestuurd werd. in de berm raakte en in een sloot kantelde. De dochter werd ernstig gewond. DEN HAAG Zaterdag 27 decem ber zal normaal melk worden be zorgd. De Handelaren vinden het niet in overeenstemming met hun diendende taak de consument een belangrijk voedingsmiddel als melk langer dan strikt noodzakelijk is, te onthouden. Dit heeft de Nedelrand- se Melkhandelaren Organisatie meegedeeld. NEW YORK (Reuter, UPI, AFP) De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft haar verontwaardiging uitgespro ken over de 'voortdurende schending van de mensenrechten' in Chili. De VN hebben op de regering in Santiago een beroep gedaan de fundamentele vrijheden te herstellen en voortaan te waar borgen. Een resolutie van deze strekking werd door de algemene vergadering aangenomen met 95 stemmen voor, 11 tegen en 23 onthoudingen. De resolutie wijst ook op de geïnstitu tionaliseerde praktijk van het mar telen en de wrede, onmenselijke en vernederende behandeling en be straffing. De Verenigde Staten be hoorden tot de voorstemmers. Ook Nederland, dat zich voor deze reso lutie sterk maakte, stemde voor de resolutie. Spanje en 10 Latijnsame- rikaanse landen stemden tegen. In de resolutie wordt gezegd dat het recente rapport van een uit vijf leden bestaande commissie voor de mensenrechten er geen enkele twijfel over laat bestaan dat schen dingen van mensenrechten in Chili nog steeds plaats vinden. In juli van dit jaar weigerde de Chileense regering de commissie tot het land toe te laten. Deze weigering ont moette in de vergadering van de VN felle kritiek. De vergadering besloot het mandaat van de com missie te verlengen opdat deze vol gend jaar weer verslag kan doen van de situatie in Chili. Aangezien de commissie de toegang tot Ghili geweigerd is, was ze ge noodzaakt haar informaties te ver zamelen bij vluchtelingen uit Chili. De Chileense ambassadeur bij de Verenigde Naties, Isimael Huerta, wees de resolutie af en beschuldig de de assemblee van discrimine rend optreden tegen een 'klein, machteloos land'. Het rapport van de commissie is uitsluitend geba seerd op 'verklaringen van verpoli tiekte Ohilenen die in het buiten land verblijven en vertelaarde vij anden van de regering', aldus de ambassadeur. Niet alleen behoort het orgel in de Kamper Bovenkerk tot de belangrijkste instrumenten van ons land; ook de orgelkas mag tot de fraaiste stukken in ons land worden gerekend. U bakt en braadt alles beter met nieuwe Bak Braad. Niet alleen vlees, maar ook aardappeltjes, vis. kip. uitjes, champignons en noem maar op. Zelfs van gehakt en varkensvlees krijgt u nu heerlijke bruine jus. 't Walmt niet en 't spat niet. Nieuwe Bak Braad geeft geen zware baklucht, heeft geen overheersende smaak. Probeer het een keer en u bent overtuigd. Voor 68'cent maakt u kennis met de nieuwe

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 8