Strijd in Angola is in feite grondstoffenoorlog premier Rabin dreigt leer met aftreden Libanese regering weer eens optimistisch estduitse regering eikt compromis ïr medezeggenschap Het land is te rijk om vrij te zijn jie in Arbeiderspartij over Palestijnen Yelena Sacharow neemt Nobelprijs eega in ontvangst Geen dagvaarding van Kissinger Ipgrijke rol voor voorzitter raad van commissarissen 5 „Ik gebruik de Amro nu voor al m'n geldzaken. a Geen gezeur meer van dit hier en dat daar. Ik heb l nu één Privérekening. Voor m'n salaris en voor al m'n betalingen. Bovendien spaar ik er p|-n 3 automatisch mee en schrijven ze m'n 12/ verzekeringspremies er van afOrde op zaken, hè?" Kwart fractie PPD Portugal uit de partij BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 door Nico Kussendrager TfcpAG 11 DECEMBER 1975 1VIV (Reuter, AP, UPI) De Israëlische eerste minister Yitzhak Rabin heeft gedreigd met af ga. Binnen zijn regerende Arbeiderspartij is een knetterende ruzie ontstaan over de benadering !g Palestijnse kwestie en over de joodse nederzettingen in bezet Arabisch gebied. aipaf kimmen die patntij kwam ;w licht toen minister van Jandse zaken Ydigal Alton zei tól nog eens opnieuw moet jm of tiet iirrdiendaaid niet ]Jiit aan liet deibat van de ^dsraoid over die Palestijnse dat 12 jaaiuaini begint r bad Israël het af laten 6)onidait voor het debat ook de j^]ase bevrijdingsorganisatie uiitgemoidigtd. De opmerkin gen AMon iwiaren olie op het mdat eerste minister Rabin larvoor het laten weten dait Jblijft bij haar weigering on- jjie omstandigheden dan ook l PLO te onderhandelen. Bt tussen de eerste minister !l wtadsman van buitenlandse raat. verder over Allans kri- de illegale vestiging van l» jongeren dn Sebastöa, bij op de westelijke Jordaan- vq/Ulon vindt dat de regering itftiging had moeten verhdnde- nolgens hem zou vestiging ai- üaogen plaatsvinden met toe- eijng van de regering en dan dliog maar dn strategisch be- igebieden. ;%eeft Alton deze opmerking rtl bwalijk genomen omdat hij de man was die een com- 31 onmiule voor de vestiging jsp klein aantal ministers had c «rkt. Volgens dat compromis ei de meeste jonge nederzet- Sebasitda verdwijnen, maar en aantal toestemming voor in een legerkamp op 10 er van Nabloes. AMon was niet betrokken geweest. het Israëlisch vatobonds- t tevar van gisteren zou hij uitgeroepen het 'zat' te zijn n te moeten zwijgen. 'Ik zal vjpger mijn mond houden. Ik odjn zegje doen', citeerde de Bom. d« van de ruzie tussen Rabin eon maakt de Arbeiderspartij Premier Rabin ook verder moeilijke dagen door de overwinning van de communisten ibij de gemeenteraadsverkiezingen dn Nazareth, de grote Arabische stad die sinds 1948 deel uitmaakt van Israël. De bijbelse stad wordt beschouwd als een toetssteen voor de Arabische publieke opinie in Is raël. De communistische burgemeesters kandidaat Tasfdk Zayyad en zijn democratisch front behaalden een overtuigende overwinning bij de dinsdag gehouden verkiezingen. Het 46-jarige communistische lid van de Knesseth (het parlement) kreeg 65 procent van de uitgebrachte stemmen bij de eerste rechtstreekse burgemeestersverkiezing in Israël. Het democratisch front (bestaande uit de Rakah (niieuwe communist) - sche) partij, en een groep juristen en zakenlieden) kwam aan de macht in de gemeenteraad met IJ van de 17 zetels. De overige zetels gingen naar de Arbeiderspartij 4' en de nationale religieuze partil (6). Zayyad waarschuwde na zijn ver kiezingen dat het stopzetten van de financiële hulp door Israël dn de eerste plaats de Israëlische regering zelf zal treffen. 'Het zal werken als een boemerang'. Nazaret dat in een economisch achtergebleven ge bied ligt kreeg het afgelopen jaar 5 miljoen gulden. Twee Israë lische ministers waarschuwden on langs dat de hulp voor de stad zou worden afgesneden als Zayyad won Hij schokte veel Israëli's na de oktoberoorlog van 1973 toen hij een gedacht schreef waarin de Egypti sche oversteek van het Suezkanaal werd geprezen. Velen van zijn jon ge aanhangers maken geen geheim van hun sympathie voor de Pale stijnse bevrijdingsorganisatie PLO die door Israël wordt beschouwd als een terroristische beweging. OSLO (Reuter) Yelena Sacharow heeft gistermiddag in de UraLversi- teitenshal van Oslo de aan haar echtgenoot Andrej Sacharow toege kende Nobelprijs voor de vrede 1975 in ontvangst genomen. Sacha row had van de Sowiet-autoriteiten geen toestemming gekregen zelf de Mevrouw Sacharow las een rede prijs in ontvangst te nemen, van haar man op, die daar in zegt er trots op te zijn dat zijn naam is opgenomen in de lijst van eminen te personen. Hij verklaart te hopen dat de vrede en de mensenrechten het tenslotte zullen winnen. Een teken van verwezenlijking van deze hoop zou een algemene amnestie voor alle politieke gevangenen zijn. 'Voor honderden mensen, mij al of niet bekend en van wie velen een hoge prijs betalen voor de verdedi ging van de mensenrechten, is het besluit van de commissie een grote persoonlijke vreugde en een ge schenk. m de huidige situatie is het een daad van intellectuele moed en grote onpartijdigheid de prijs toe te kennen aan een man, wiens ideeën niet stroken met de officiële opvattingen van een grote en machtige staat', aldus Sacharow. De voorzitster van het Nobelprijs comité mevrouw Lionaess zei dat de prijs aan Sacharow is toegekend wegens zijn strijd voor de mensen rechten en voor ontwapening en samenwerking tussen alle landen, met als einddoel de vrede. WASHINGTON (Reuter) Er zul len geen beschuldigingen wegen* minachting van het Congres wor den ingebracht tegen de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger, zo heeft de voorzitter van de commissie voor de inlichtingendiensten van het Huis van Afgevaardigden, de Demo craat Otis Pike, gisteren bekendge maakt. De overweging deze beschulddgin - gen in te brengen komt te verval len nu het Witte Huis heeft toege zegd informatie over geheime han delingen van de CIA te zullen over dragen. De dreiging dat Kissinger gedagvaard zou worden was ont staan door een conflict tussen de regering van president Ford en de commissie van het Huis. die stond op inzage van documenten die be trekking hebben op aanbevelingen van de zijde van het ministerie van buitenlandse zaken steun te verle nen aan geheime acties van de CIA. (AFP, DPA) Na zes jaar touwtrekken zijn de socialisten en liberalen (FDP) die in Bonn de coalitieregering onder Helmut Schmidt vormen, het eens geworden over mpromis inzake de kwestie van de medezeggenschap in de e®en. i waarnemers stuiten de ikheid niet uiit dat ook de -democratische oppositie afc haar Beierse zusterorgani- oJSU) akkoord kunnen gaan te regeringsvoorstel dat giste- opt grote meerderheid door de igfraoties van SPD en FDP ogjoêdgekeurd. sSdrang van de liberalen rtjfsteven heeft men het van gelijkwaardigheid tus- mbitaal en arbeid in de raden o mmissarissen in die zin op- M i, dat bij staking van stem- voorziitter beslist. Over deze wdt in het ontwerppgesteld )rdt Ln het ontwerp gesteld mand. tegen wie de verte- kdigers van de aandeelhou- „jyerwegende bezzwaren heb- anneer de kandidaten voor en het vice- ersehap niet een meerder- b twee derden krijgen wordt zitter gekozen door de ver- ~teordigers van het kapitaal vtvlce-voorzitter door de af- lng van de factor arbeid. ndere belangrijke consessie SPD is dat in de raad van sarissen ook een ver tegen- woordiger van het leidinggevend personeel zitting krijgt, gekozen door de employé's. Hoewel de verte genwoordigingen van arbeid en ka pitaal even groot zullen zijn, ziet de SPD nog altijd als 'het einddoel van het streven naar medezeggen schap een werkelijke gelijkwaardig heid waarbij het voorzitterschap van de raad van commissarissen beurtelings in handen is van verte genwoordigers van werknemers en de aandeelhouders. Zij is met het compromis akkoord gegaan omdat het samengaan met de FDP en de economische toestand op het ogen blik geen andere oplossing mogelijk maken. De vakbeweging is niet gelukkig met het ontwerp. Volgens haar vormt het 'een stap in de verkeerde richting.' Ook de werkgevers heb ben echter hun bezwaren. Zij vin den dat het voorstel in zijn huidige vorm, 'nog ernstige gevaren ople vert.' Door de invloed van de vak beweging te vergroten zou men tenslotte kunnen komen tot een 'permanente breuk in het even wicht tussen de diverse krachten', aldus de werkgevers. ADVERTENTIE LISSABON (Reuter. UPI, AP) Een kwart van de parlementsfrac- itfe van de Portugese voLksdemocra- tische partij PPD heeft gisteren be sloten uit de partij te treden en een onafhankelijke groepering te vormen. De m klister van sociale zaken in het kabinet-Azevedo. Sa Barges, die voor het lidmaatschap van de PPD heeft bedankt. zal wor den vervangen. De uitgetreden groep behoort tot de linkervleugel van de PPD en omvat 21 van de tachtig parlementsleden uit de volksdemocratlsohe fractie. Tot de uitgetredenen behoren on der meer fractieleider Mota Pinto, oud - secr e tards -gen eraal Guerreiro en drie onderministers. Zij zijn het niet eens met het opteden van partijleider Sa Carnedro. Hem wordt verweten dat hij te autoritair en te anti-communistisch is. Gistermorgen vroeg is een bom ontploft voor het gebouw van de Portugese ambassade in Parij6. Aan de toegang tot het gebouw is grote schade aangericht. De daders hebben een traktaatje achtergelaten, waarin zij meedeel den te behoren tot de Spinoldstd- sche organisatie van het Portugese bevrijdingsleger. De Portugese am bassadeur in Parijs Antonio Coim- bra Martins meent dat de aanslag verband houdt met het bezoek dat de voormalige Portugese president Spinola sinds zijn vlucht uit Portugal in Brazilië wonend het afgelopen weekeinde aan Parijs heeft gebracht. Bestuursraden De Portugese regering heeft giste ren nieuwe bestuursraden aange steld voor de zes door de staat beheerde staatsdagbladen dn Lissa bon, die na de mislukte opstand van 25 november een verschij ningsverbod kregen. Besloten Is dat twee dagbladen in de hoofdstad niet meer zullen verschijnen. Het is nog niet bekend welke dagbladen het, zijn, omdat het verschijnings verbod nog steeds van kracht is. De regering zal ook stappen onderne men tegen de verkoop en uitstal ling van pornografie. Ongeveer honderd vrouwen en an dere familieleden van soldaten, die na de opstand van 25 november zijn gearresteerd hebben bij het presidentiële palels in Lissabon om verbetering van de omstandigheden ln de gevangenis gevraagd. Een kleine delegatie van de familiele den bood president Costa Gomes een petitie aan. Zij vroegen hierin onder meer of zij de gevangenen die in het noorden worden vastge houden mochten bezoeken. Angola is één van de rijkste lan den van Afrika. Het beschikt over grote voorraden ijzer, dia mant, koper en niet in de laatste plaats olie. Van olie is Angola nu al na Nigeria de grootste pro ducent van zwart Afrika. Andere landen hebben een begerig oog op die bodemschatten laten val len. De westerse belangen worden het beste gediend door de bevrij dingsbewegingen FNLA (nationale front, voor de bevrijding van Angola) en UNITA (nationale unie voor de totale onafhankelijkheid van Angola). Deze twee samenwerkende bewegin gen willen buitenlandse investeerders toelaten zoals ook de Portugezen dat in het verleden deden en ver zekeren hen van goede winsten en een regelmatige aanvoer. De bevrij dingsbeweging MPLA (volksfront voor de bevrijding van Angola) wil overgaan tot naasting van buiten landse investeringen en zegt de op brengsten van de bodemschatten veel meer ten goede te willen laten komen aan het volk. Het is niet verrassend dat de FNLA en de UNITA worden gesteund door de Verenigde Staten, Zuid-Afrika en minder openlijk door een aantal Westeuropese landen. De MPLA krijgt steun van de Sowjet-Unie. De oorlog in Angola, met als inzet de bodemrijkdommen van het land, wordt steeds internationalen In feite wordt in Angola een oorlog gevoerd om grondstoffen zoals in het verleden er meer zijn geweest en in de toekomst er nog vele zullen ko men. De behoefte van de industrie landen aan grondstoffen wordt steeds groter. Er is hen veel aan gelegen ze tegen betaalbare prijs regelmatig te krijgen aangevoerd. Vandaar dat meer grondstoffenoorlogen in het verschiet liggen. Boerenoorlog Uit een analyse van professor Uyten- bogaardt van de Vrije Universiteit bhjkt dat veel oorlogen eigenlijk een strijd om grondstoffen waren. De boerenoorlog werd volgens Uyten- bogaardt gevoerd om het goud van Transvaal en de diamant van Kim- berley, de Koreaanse oorlog om de rijkste wolfraammijnen ter wereld (wolfraam is een hard en militair belangrijk metaal), de Vietnamese oorlog ten dele om de olievelden voor de Vietnamese kust. Aan dat rijtje kunnen de dreigende strijd om de fosfaat in Spaans Sahara en de oorlog in Angola worden toegevoegd. De ironie wil dat de ontwikkeling van de bodemschatten in Angola door Arbeiders in de ijzermijn van de bevrijdingsbewegingen zelf op gang is gebracht huns ondanks. Toen deze bewegingen vijftien jaar geleden de strijd tegen de Portugese overheersing begonnen had Portugal geld nodig om de oorlog te betalen. Bovendien had het politieke en mo rele steun nodig van andere landen. De deur die altijd potdicht had ge zeten ging open voor buitenlandse investeerders. Van de belastingen die zij opbrachten kon Portugal de ko loniale oorlog betalen en het belang van de bedrijven was groot genoeg om Lissabon te verzekeren van de steun van een groot aantal westerse landen. Deze steun werd na het te rugtrekken van de Portugezen ver plaatst naar de bevrijdingsbewegin gen FNLA en UNITA die de westerse belangen het beste dienen. Cablnda Het grootste economische belang is op het ogenblik olie, waarin de Ca- binda Oil Gulf Company grote inves teringen heeft gedaan. (Cabinda is een enclave van Angola die momen teel in handen is van de MPLA). Gulf pompt er per dag 150.000 vaten olie naar boven, wat Angola per maand ruim 100 miljoen gulden aan royalties en belastingen oplevert. Behalve in Cabinda is ook elders in Angola olie gevonden. De omvang van de reserves is nog onzeker maar de geologen zijn optimistisch. Dat geldt ook voor de ijzerertslagen in het zuiden van Angola, het gebied dat onder controle staat van de UNITA De Companhia Mineira do Lobito won volgens Reuter vorig jaar 6,3 miljoen ton erts, ter waarde van ongeveer 100 miljoen gulden. In de Companhia heeft de Westduitse staalonderneming Krupp grote belangen; een groot deel van het erts wordt uitgevoerd naar West- Duitsland. Tijdens de koloniale oor log werden de Angolezen bestookt met wapens van Duitse makelij waarvoor zij zelf het erts hadden geleverd. In het dunbevolkte noordoosten van Angola haalt een internationaal con sortium diamant uit de grond. An gola staat vijfde op de wereldrang lijst. Alleen al aan Portugal verkocht de Diamang Companhia de Diaman- tes de Angola (weer volgens Reuter) vorig jaar 1,96 miljoen karaat. Be halve olie, ijzererts en diamant heeft Angola goud, koper, uranium (stra tegisch belangrijk) en mogelijk mag nesium en fosfaat. Scheepvaart Angola is door haar ligging econo- misch-strategisch belangrijk. Het ligt aan de belangrijke scheepvaartroute rond de Kaap. Daarlangs wordt uit de Arabische landen 60 procent van de olie voor de NAVO-landen aan gevoerd. Langs die route gaat ook het transport van goud; Zuid-Afrika neemt 70 procent van de wereld- goudproduktie voor zijn rekening. Tenslotte loopt de Benguelaspoorlijn dwars door Angola waarlangs Zam bia een groot deel van haar koper uitvoert. Zambia is één van de vier grote wereldproducenten van het strategisch belangrijke koper. Omdat de spoorlijn door FNLA/UNITA- gebied loopt heeft Zambia haar sym pathie voor de MPLA verlegd naar deze twee bewegingen. Een voorgaand verhaal over Angola stond in de krant van afgelopen dinsdag. BEIROET (Reuter, UPI) Terwijl de strijdende partijen elkaar ook woensdag weer heftig heb ben bestookt, waarbij het hotel St. Georges in brand raakte, kondigde de Libanese regering aan dat de hoop op een staakt het vuren weer enigszins is toegenomen. Premier Kanaml zei to een radio toespraak dat zijn regering vast besloten is de orde te herstellen en een eind te maken aan de slachtpartijen. Hij had juist een spoedzitting van het kabinet bij gewoond waarin werd besloten om opnieuw de coördinatiecommissie bijeen te roepen. In deze commis sie hebben alle Libanese partijen zitting. Afgelopen zondag werd een bijeenkomst van de coördina tiecommissie opgeschort nadat enkele linkse groeperingen had den geweigerd aan het beraad deel te nemen. De gevechten van de afgelopen dagen hebben aan meer dan tweehonderd mensen het leven gekost terwijl er ruim vierhonderd gewonden vieen. Woensdag be droeg het dodental 22. Vooral in het gebied waar de' grote hotels gevestigd zijn gaat de strijd on verminderd en fanatiek door. Na dat de onafhankelijke na6serlsten, een linkse groepering, het hotel St. Georges hadden verlaten, werd het door inslaande raketten in brand geschoten. De hotels 'Phoe nicia' en "Holiday Inn' zijn sinds dinsdag to handen van het leger. De minister van binnenlandse za ken Camile Chamoen heeft de hulp van het leger ingeroepen om een buffer te vormen tussen de linkse en rechtse paramilitaire eenheden. De aanwezigheid van het leger was voor links een aan wijzing dat de rechtse falangisten de steun krijgen van de militaire leiders, mogelijk zijn hierdoor de confrontaties nog heftiger gewor den. Ook buiten Beroet wordt gevoch ten. In Zahto, een plaats to de bergen ten oosten van de Libane se hoofdstad kwamen bij gevech ten vier mensen om het leven. De christelijke president, Sulei man Franjieh, zei tegen verslag gevers van UPI in bedekte termen dat ook niet-L;b^nese eenheden bij de gevechte' i zijn land be trokken waren sprak de hoop uit dat Libano. zijn Arabische bondgenoten n orden gebruik» door de zionis; -n de commu nisten. 'De cori .nisten willen de regering om vei- erpen en de levensstijl van de Libanezen vei vangen door hun systeem.' Fran jieh meende 'dat er overeenkom sten waren in de manier van vechten van de linkse partijen en de zionisten'. 'Misschien hebben zij wel dezelfde belangen' voegde hij daar aan toe. Linkse militairen verschansen zich in een school.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7