Station Scheveningen 9 tram- en buslijnen Nieuwe afdeling voor CTS Leiden TIM-BADHUIS TWEE WEKEN GRATIS Zoetermeer boos op provincie KORT Een dubbele hulde aan St. Cecilia Betere verstandhouding met Surinamers ook het streven van opbouwwerk Werkgroep brengt rapport uit: Wens van wethouder Happel: NABEZORGING VAN DE KRANT HTM-kaartje wordt duurder Meer nieuws uit de regio - pag. 9 Leskeuken en restaurant in gebruik Twee jaar celstraf met aftrek geëist voor mishandeling GRATIS Rapport bouwlokaties per koerier naar gemeentehuis... DONDERDAG 11 DECEMBER 1975 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het nieuwe station van Scheveningen moet voldoen aan eisen die voorvloeien uit de aanwezigheid van vijf buslijnen (14, 22, 23, 28, 36) en vier tramlijnen (5, 7, 8, 9). De lijnen 7 en 36 worden in 1976 ingesteld, lijn 5 in 1977. In het laatste geval zal het station dan al geopend moeten zjjn. Dit stelt de werkgroep Hoofdhalte openbaar vervoer Scheveningen- Badplaats In een nota over het station op het toekomstige Kurhaus- plein. Nadat de dienst stadsont wikkeling, gemeentewerken en de HTM de verschillende voorstellen hebben bestudeerd sturen B en W de nota nu aan de raad. Het Station Scheveningen is gepro- Bezoekers jekteerd ter plaatse 'van de 'knik' Ln de verbinding Gevers Deynoot- pleln-Zwolsestraat. Het door trams te gebruiken deel zal één uitstapper- ron krijgen, twee sporten, één In sta pperron, een om loopspoor en een hulpperron. Het busstation zal zich aan weerszijden bevinden. Voor het opstellen van vier bussen wordt de aanwezige lengte (60 me ter) voldoende genoemd. De hoeveelheid bezoekers, die met het openbaar vervoer naar Sche- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG 'Bijna éénderde van de totale gemeentegroting, zo'n 500 miljoen gulden, zullen wij het komende jaar besteden aan het maatschappelijk welzijn van de Haagse burgers'. Dit zei wethouder H. F. Happel bij de begrotingsbehandeling van maatschappelijk welzijn en volksgezondheid. Op de vraag of dit allemaal nodig is, antwoordde de wethouder: 'Onze maatschappij verandert zo snel dat zich voortdurend situaties voordoen, die met name in deze maatschappelijke sector, onderzoek en studie ver eisen'. De heer Happel denkt hierbij aan de binnengekomen stroom Surinamers, de opkomst van allerlei wijkorganen die hun eigen accommodaties wensen, de drugproblemen, de alternatieve hulp verlening, de kindercentra en tal van andere zaken. De wethouder was het geheel eens met mevrouw Walhain (CDA), dat de ge meente meer eigen beslissingsruimte op het gebied van het welzijn moet krijgen. De wethouder heeft hierover vandaag namens de Vereniging van Nederlandse Gemeenten een gesprek met de minis ter van CRM. veningen komt, wordt geschat op 20-30 pot van het toaal aantal be zoekers van de badplaats. Dit bete kent 5.000-7.200 bezoekers op een gemiddelde topdag in de topmaand. In de nota wordt uitvoerig inge gaan op de verhouding van de hoofdhalte tot het overige gebied, waarvoor de plannenmakers de vol gende namen hebben gevonden: ontvangstkamer (Kurhaus), ont vangsthof (Kurhausplein) en bui tenkamer (de ruimte eromheen met station). Onderstreept wordt dat het aanko men per bus of tram voor de passa giers feestelijk moet zijn. Daar ver staat de werkgroep onder: comfor tabel uitstappen, ruime beschutting tegen regen en wind, duidelijkheid van de attracties en een goede ontrangsaccommodatie. De wethouder onderschreef het be lang dat gehecht moet worden aan de activiteiten van het wijk op bouwwerk ter verbetering van de relatie tussen de eigen bevolking en de Surinaamse Nederlanders. De wethouder noemde hier het Trans- vaa/lkwartedr en het Regentesse- kwartier als wijken, waar de op bouwwerkers reeds nauw betrokken zijn bij het werk van wijkgroepen, die zich met deze mentalttedtsver - betering bezig houden en voor de Surinamers in die wijken opkomen. Op de vraag van de heer Verduyn Lunel (PPR) over de huidige en te verwachten wi j k -a c com m odatles zei de heer Happel dat er plannen zijn voor twee nieuwe centra, te weten aan de Erasmusweg en in Loosduinen. Over de aankoop van het Sion-gebouw in Transvaal is de gemeente nog steeds aan het on derhandelen. 'Het is onze bedoeling dat dit doorgaat, echter niet tot iedere prijs', aldus de heer Happel. Ook de reeds langslepende bouw van een wijk- en dienstencentrum aan bet Regentesseplein zal bin nenkort opnieuw in de betrokken gemeenteraadscommissie worden behandeld. Over de spreiding van standplaat sen voor woonwagens zei de wet houder dat door de gemeenten Den Haag. Leidschendam. Zoeter- meer. Voorburg. Rijswijk. Waterin gen en Monster nauw wordt sa mengewerkt. Op 15 december zal hierover een bespreking plaatsvin den tussen het provinciaal bestuur en deze gemeenten. Gezondheidscentrum Het verwijt van de heren Verduyn Lunel (PPR) en Martini (PvdA) dat de gemeente niets doet aan het bevorderen van wijkgezondheids centra wees de wethouder van de hand. De oprichting van een wijk gezondheidscentrum is een zeer moeizaam proces, aldus de heer Happel. Subsidies voor deze centra worden verleend als er een samen werkingsverband bestaat tussen tenminste twee huisartsen, twee wijkverpleegkundigen en een maat schappelijk werker. Voor het wijk gezondheidscentrum in de Teniers- straat, waar sprake is van zo'n situ atie, hoopt de wethouder op korte Uw krant overhoopt niet ontvangen? Als u voor 12 uur belt wordt de krant zo .vlug mogelijk, maar in ieder geval dezelfde dag nog. bij u na bezorgd. In DEN HAAG, VOOR BURG en RIJSWIJK kunt u bellen nummer 469445. In DELFT nummer 132519 b.g.g. 070-469445. In LEIDEN nummer 070-469445. Buiten deze plaatsen kunt u zich in verbinding stellen met de agent. termijn een subsidie-aanvraag bij het rijk in te dienen. De aanvraag voor het Transvaalcentrum is reeds Ingewilligd. Over de ingediende motie inzake de nieuwbouw voor de GG. en GD het handhaven van de groenvoorzie ning op het Zuidwalterredn, zei de wethouder tenslotte dat alle moge lijkheden tot bouw op diverse plaatsen in de stad al onderzocht, zijn. Hierbij was ook een gefaseerde bouw op het huidige terrein aan de Waldeck Pyrmonitkade, zoals die ln de motie vermeld wordt, betrokken. Dit gebeurde voordat de raad in 1972 het besluit nam om het Zuid- waLterrein aan te wijzen. Wel was de wethouder van mening dat hier over zo snel mogelijk beslist moest worden, waarbij hij opmerkte dat als de raad de motie aanneemt het college van B en W deze natuurlijk zal uitvoeren. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het in een HTM- bus of tram gekochte kaartje voor een enkele reis moet per 1 maart 1976 1.10 kosten (prijs nu 0,95). Een 8-rittenkaairt enkele reis zou in de voorverkoop 4.75 moeten kos ten (prijs nu 4.25). Andere wijzi gingen. die B en W van Den Haag aan de gemeenteraad voorstellen zijn o.m.: 8-rittenkaart met over stappen 5,40 (nu ƒ4,90), 8-rit tenkaart met overstappen (kinder- kaairt) 2,70 (nu 2.45) en de 8- rittenkaart met overstappen (senio ren) 2.70 (nu 2,45). De verhoging van de tarieven wordt door de minister van verkeer en waterstaat nodig geacht, omdat hij het miljoenentekort van de HTM voor z'n rekening neemt. De verho ging bedraagt gemiddeld 10 pro cent. Hiermee voldoet de minister aan de uitdrukkelijke wens van het Haagse college van B en W slechts eenmaal per Jaar te besluiten tot een tariefsverhoging, die niet uit gaat boven de stijging van de kos ten van het levensonderhoud. Het enkele reis-kaartje, gekocht ln tram of bus. wordt ruim 15 procent duurder. Het is de bedoeling, dat de verkoop in bus en tram terugge drongen wordt: circa 70 procent van de verkoophandelingen betreft het enkele reis-biljet. Door voorts de prijzen van de 8-rittenkaart (enkele reis en overstappen) te ver hogen met resp. ruim 11 en 10 procent, en anderzijds de prijs van het maandabonnement te verlagen met 1 (tot 29). wordt dit abon nement aantrekkelijk voor reizi gers. die naast hun woon-werkver- voer betrekkelijk weinig ran bus en tram gebruik hoeven te maken. Het zgn. traject-abonnement voor twee lijnen komt te vervallen als de gemeenteraad met de voorgestelde tariefsveranderingen akkoord gaat. Lijn 9 Hierbij dient bedacht te worden, aldus de werkgroep, dat slechts een hoogwaardige lijn 9 (snelheid en comfort) een goed alternatief kan zijn voor de eens overwogen trein verbinding Den Haag-Schevenin gen. Van de overige voorwaarden wor den genoemd: het zo geod mogelijk opvangen van de nadelen, die de splitsing van het gebied door de Gevers Deynootweg met zich mee brengt: het maken van een loopge bied met hellingen, luie trappen e.d. en een goede aansluiting van het station op de directe omgeving. Teneinde zo spoediig mogelijk met de werkzaamheden te kunnen be ginnen stelt de 'plan- en program macommissie' voor een gefaseerde aanleg te kiezen. Bus- en trampassagiers zullen de verkeerszone gelijkvloers kruisen over een zebrapad dat ln het mid den van de perrons is gesitueerd (6 m. breed). Verhoogde perrons zijn een vereiste. In een later stadium zal er tussen de perrons en de voetgangersbrug naar het Kurhaus plein een mechanische overbrug ging plus een normale trapverbin- diing moeten komen. De •voorhof' bij het station, waar voetgangers en passagiers zich zul len bevinden, vormt het overgangs gebied naar het Palaceterrein, het Kurhausplein en het strand. In de ze ruimte zouden kiosken e.d. kun nen worden gevestigd. LEIDEN Met de ingebruikneming van de leskeuken en een restaurant kan de Christelijke Technische School aan de 5 Mei laan haar Leidse primeur: een afdeling consumptieve techniek nu goed waarmaken. Op deze afdeling wordt de basis gelegd van kennis en vaardigheden van toekomstige bakkers, koks en obers. Volgend jaar zullen ongeveer vijftien jongens bij bakkers, en zo'n dertig bij restaurants in het kader van het leerlingwezen een praktijkopleiding gaan volgen. Op school hebben zij dan vier jaar lang vakgerichte praktijkuren (brood- en banketbakken, koken, vleesverwerken, serveren) gehad en twee jaar Nederlands, Engels, wis kunde en sport. Dit laatste ls wel nodig, want de afdeling heeft een aantrekkings kracht op smulpapen. Ook biologie en maatschappijleer staan op het programma. Dit is niet alleen nodig voor het vak (werken met kleur stoffen), maar ook omdat de schoolleiding een algemene vor ming voorstaat die de leerlingen bewust maakt van hun plaats en houding in de maatschappij, mede gelet op de toenemende vrije tijd wegens de alom voorkomende ar beidstijdverkortingen^. Over plaatsingsmogelijkheden bij het bedrijfsleven is noch de heer W. G. Zwetsloot, consulent van het leerlingwezen, noch de heer W. J. Buiter van het gewestelijk arbeids bureau pessimistisch. Een goed vakman komt ook in deze tijd wel op zijn plaats. Vergeleken met jon geren met een algemene opleiding (MAVO), die niet weten wat ze willen, is er volgens hem ln begin sel geen probleem, hoewel moet worden afgewacht of de opleidin gen in Den Haag niet te veel leer lingen afleveren. Overigens kunnen geïnteresseerden zelf eens in de school gaan kijken en te gast zijn in het restaurant. De nieuwe leskeuken van de Leidse chr. technische school met een aantal leerling-koks. DEN HAAG De officier van jus titie bij de Haagse rechtbank heeft tegen de 45-jarige huisschilder C. van B. uit Den Haag wegens zware mishandeling twee jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest geëist. Op 5 september j.l. loste verdachte enkele schoten op de vrouw met wie hij samenwoonde. Hoewel zij door een kogel ln haar hoofd werd getroffen, overleefde zij het. De vrouw heeft er echter wel een her senletsel en een spraakgebrek aan overgehouden. Zowel de man als de vrouw zijn verslaafd aan alcohol, aldus het psychiatrisch rapport. De verdediger, mr. W. A. Hoying. schetste de problemen ran de ver dachte. die vooral na de dcfod van zijn echtgenote stuurloos raakte en buitensporig veel bier dronk. ADVERTENTIE aan de Tholensestraat 4 en de Noorderbeekdwarsstraat 94 heeft de gemeente Den Haag badhuizen ingericht als TRIM-BADHUIS. U kunt daar niet alleen dou chen, maar ook sportief trimmen, met speciale trim- toestellen. kunt u twee weken in de trim-badhuizen komen trimmen en douchen, ter kennismaking. U bent wel kom op: donderdag 11 en donderdag 18 december: 15.00-19.00 uur; vrijdag 12 en vrijdag 19 december: 15.00-20.00 uur; zaterdag 13 december: 09.30-13.00 en 13.30-19.00 uur; zaterdag 20 december: 09.30- 13.00 en 13.30-19.00 uur. LEIDEN In een redelijk bezette Stadsgehoorzaal gaf gister avond de christelijke oratoriumvereniging Con Amore geleid door het Gewestelijk orkest voor' Zuid-Holland een uitvoering van twee aan St. Cecilia gewijde cantates te weten Handels Ode on St. Cecilia's day en de Messe Solennelle van Ch. Gounod. De niieuwe dirigent ran Can Amore, Bert Lassing liet er geen twijfel aan bestaan dat doorzichtigheid en rithmiek voor hem belangrijke fac toren zijn in de weergave; dit werd al duidelijk in de inleiding met orgel die verzorgd klonk doch wel schools. De tenor Chris van Woer- kom zette zelf ook wat stug in, zodat we een duidelijke doch strak ke versie van zijn recitatieven kre gen: later in zijn aria's ontplooide hij zich. De trompetaria was een staaltje van vocale virtuositeit. Als prelude op de sopraanaria klonken de strijkers, vooral de celli, zeer fraai. Annette de ia Beije had last van een licht overslaande stem in de hoge noten, doch zong verder evenwichtig en expressief, bijzon der mooi zelfs in de aria met fluit en lult. Het koor en het orkest volgden zeer nauwkeurig de opvat ting van de dirigent, hij hield zich aan de tempi, maar wat meer nu ancering had geen kwaad gekund; het bleef zeer conventioneel. Inmiddels is dit niet als aanmer king bedoeld voör het koor, dat zeer zuiver en zonder dat de dames domineerden, een frisse, heldere klank produceerde. Extra dank komt de organist Johan van Dom melen toe, die niet alleen secuur en genuanceerd begeleidde doch ook de zuiverheid van het orkest goed in het oog hield. Het koor dat slechts een geringe rol in deze can tate speelt ondersteunde overtuigd Annette de la Bije in het slot met de zwaarwichtige fuga. Verandering van klimaat viel direct waar te nemen in Gounod's Cecilia Mis. Hoewel de partijen er voor het koor beslist met gemakkelijker liggen werd er warmer .van toon en ex pressiever gezongen. "Ook de diri gent scneen de romantische sfeer beter te liggen, hij liet zijn orkest nu meer ruimte en het klinkend resultaat was aanzienlijk groter. Bij de bovengenoemde solisten had zich de bas Ruud van der Meer aangesloten en het trio vervulde zijn taan bewonderenswaardig. Eén van de hoogtepunten in het geheel van- zeker het Credo met zijn zeer wisselende stemmingsbeelden. Hier vormden koor, solisten en orkest een hecht geheel waarin harp en blazers een belangrijke bijdrage le verden. Toch was het bijstemmen voor het Sanctus niet overbodig, het slaagde evenals het Benedictus uitstekend Als geheel was de uit voering goed verzorgd, wc wachten met belangstelling die van Brahm's Requiem af Van een onzer verslaggevers ZOETERMEER B. en W. van Zoetermeer hebben in een brief aan het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hun verbazing uitgesproken over het feit dat zij uit de krant hebben moe ten vernemen dat de Provinciale Planologische Dienst (PPD) heeft voorgesteld de groeistand met minstens twee extra woonwijken uit te breiden. 'Het is meermalen gebeurd dat de inhoud ran rapporten werd bekend gemaakt, zonder dat wij er de be schikking over hadden', zegt burge meester J. W. Wegstapel desge vraagd. 'In de samenstelling van het rapport door de PPD is de gemeente ln het geheel niet ge kend. Ik betreur het bijzonder dat men dit niet heeft gedaan', aldus de burgemeester. De boze brief die hij aan GS stuur de heeft gisteren wel geresulteerd in de komst van een chauffeur van de provincie die een stapeltje rap porten over mogelijke nieuwe bouwlokaties ln Zuid-Holland op het gemeentehuis kwam bezorgen. De heer Wegstapel, die gistermid dag nog geen gelegenheid had kun nen vinden de nota van de PPD grondig door te nemen wilde wel een antwoord geven op enkele vra gen over publikaties. die o.a. in onze krant over het PPD-rapport verschenen. 'Ik begrijp dat de PPD zich op oude cijfers heeft gebaseerd, di ereeds in de concept-nota van februari wa ren genoemd. Volgens mij heeft men vóór uitspraken over bouwlo katies te doen, de zaak eel beter moeten onderbouwen met de laat ste bekende gegevens'. Meedenken Burgemeester Wegstapel zegt dat het college en de gemeenteraad be reid zijn mee te denken over moge lijke ontwikkelingen. 'We hebben met een situatie te maken die bij zonder veel aandacht vraagt. Als u mij vraagt wat Zoetermeer nu met de geplande westwijk (één van de bouwlokaties van de PPD) aan moet dan moet ik het antwoord schuldig blijven', aldus de heer Wegstapel. Zoals bekend hadden B en W van Zoetermeer zich ln een nota. die door de raad werd aangenomen, opgesteld tegen de bouw van een westelijke wijk langs rijksweg 12. omdat men vreesde dat het recrea tiegebied West in de knel zou ko men De PPD heeft nu het voorstel gedaan ten noorden van de spoor rails ran de Zoetermeeriijn 6.000 woningen te bouwen. Deze gronden behoren tot het recreatie-basisplan 's Gravenwoude. Over de uitspraak van de Neder landse Spoorwegen dat de reistijd van de sprinters naar Den Haag vla deze westwijk te tong zou gaan duren is de heer Wegstapel ver baasd. 'Ik dacht dat NS voordien een ander standpunt innamen'. Ee eventuele zuidelijke wijk (6.000 woningen) op gronden die in hoofdzaak een agrarische bestem ming hebben zou door de NS me teen al kunnen worden bediend met de huidige treinverbinding Den Haag-Utrecht. Afwachten Samenvattend zegt de burgemeester dat Zoetermeer op dit moment niet anders dan een afwachtende hou ding tegenover de provinciale plan nen kan innemen. 'Allereerst krijgt de raad de nota van de PPD aange boden. waarna natuurlijk een uit spraak wordt gedaan. Op de wens van G.S. nu al te beginnen met de Burgemeester Wegstapel voorbereidingen voor een nieuw struktuurplan kan ik geen gevolg geven. We moeten natuurlijk eerst een goed Inzicht krijgen in deze ingewikkelde materie'. TROUW/KWARTET Kerst en Advent Vanavond wordt om 20.00 in de Julia nakerk aan de Ki straat een Kerstzangavond houden door vijf koren t.ï Vereendgde Zangers, Het 1 nekoor, het Haags Gen Shellkoor, het jongerenkoor Young Vodces en het koor de Julianakenk 'Laus Deo' m solisten, het geheel o.l.v. Verhedjen. 9 Voor de traditionele K zang voor/met iedereen op 19 december 20.00 uur ii Grote Kerk in Den Haag e: kerstconcert van de Chr. 0 riumver. 'Scheveningen' oj december 20.00 uiur in de i Kerk te Scheveningen zijn I ten verkrijgbaar bij onze 1 Parkstraat 22. Oversteekplaats Bewoners van de Rijswijkse Steen voorde hebben bij n van de Nederlandse Veren Bescherming Voetgangers d meenteraad opmerkzaam maakt op de vooral voor be den gevaarlijke oversteek vr Generaal Spooriaan. Ter b van Steenvoorde ontbreken lichten op deze door breedte tot hoge snelheden diende laan. De vereniging dat men het bejaarden niet aandoen zonder verkeersJi (eventueel met drukknop) 'strooinstraat' te laten ov» ken. Dat bejaarden nu grot standen moeten afleggen een oversteekplaats te bei die wel over verkeerslichte! schikt vinden zij in strijd de algemene opinie die 1 over het zodanig integreren ouderen in de maatschappi zij kunnen deelnemen aai sociaal en cultureel leveq voetgangers vereniging wijï op dat voor het leggen van takten de bejaarden alia veilig gebruik van de weg ten kunnen maken. Laan van Poot In een brief aan de Haagse hebben bewoners van de 1 wijk dringend verzocht handhaving van het timgsverkeer op de Laan Poot. De ondertekenaars v brief zeggen met grote on gr heid kennis te hebben gen van het voornemen ran d meente om de proef me éénrichtingsverkeer te bei gen en de oude toestand te stellen. De Laan van Poot enige tijd geleden afgeslote het steeds toenemende slu ker te weren. Vooral wal er tijdens de spitsuren q Laan van Poot files ontsta maakte het doorgaande v« gebruik van de gehele Voge De bewoners zeggen in hunl de gemeente bijzonder erk lijk te zijn voor de imst van de verkeersmaatregele de wijk en dringen' dan oc handhaving van de gen maatregel aan. Onder de loep Willen de nog werkzame nemers in de Schdilderswijl| het hoofd boven water houden dan diienen er op termijn maatregelen genod worden die tot een veranUl herstruktureringvan het be<( leven daar lelden. Dit he« Haagse Ondernemers aan de Haagse gemeenterad ten weten. Zij wijst op het| aantal ondernemers dat val de kaalslag en de ndeuwbod Schilderswijk moest verlate ondernemers dringen er oj dat. het bedrijfsleven iml wijk binnen zo kort mof! tijd onder de loep gei' wordt door het Centraal I tuut voor het Midden- en i bedrijf in samenwerking Kamer van Koophandel deze manier «de ondernemef de Schilderwij k betere zichten te geven. Volkstuinen De gemeente Rijswijk gegaan op het verzoek volkstuindersverenigdng grond' en Contactgroep Zuid' om de volkstuinen i Lange Kleiweg te behoud" gemeente vindt de tuir passen in het bestemrr Rijswijk-Zuid en wil van 1 bied een openbare groenvi ning maken. De huidige tuinen zijn destijds toestemming van ..-de gei in gebruik genomen en bi geen huur op. De tuinen i nog gebruikt worden tot gonnen wordt met de van de groenvoorziening, gens is uit een enquête d houden werd door de Coi groep "Rijswijk-Zuid' gel dat er onder de omwofl van de Lange Kleiweg ge hoefte bestaat aan hees planting, maar er is wel belangstelling voor de vo nen. Naast de bestaande v tuinibezitters hebben ziel zestien mensen aangemeld vereniging. Volgens de bu woners zijn de tuinen nu zwaariljk voor de omgevin dat zij goed zijn ingepast aanwezige openbare groen. HTM-tellingen Het aantal reizigers dat maakt van de Haagse trail 6, 8 en 9 en de buslijnen 23 is, zo blijkt uit de dl HTM gehouden telliingeh, toegenomen. Teruglopend langstelling is er voor de nen 5, 14, 19 en 25 en ti 11. De drukste HTM-lijn van Berestein naar Leid dam-Noord (lijn 6). Uit i houden tellingen is verdef voren gekomen dat de i spits van veel lijnen steeds ger begint. Oorzaken di noemt de HTM behalve beidstijdverkortimg het mende gebruik van de sen kaart, die in de spi niet gebruikt mag vd In de ochtendspits is ter de laatste jaren veranderd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6